16/11/2009 17:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι καυτές χύτρες της επανάστασης και η …πλέμπα της διανόησης



H οργάνωση "Πυρήνες της Φωτιάς "ανέλαβε με προκήρυξη στο indymedia,την ευθύνη γιά την βομβιστική επίθεση στο σπίτι του Μ. Ανδρουλάκη

… Για αυτο το σκοπό δεν θα μπορούσε να υπάρξει πιο εύστοχο χτύπημα απο την τοποθέτηση εκρηκτικού μηχανισμού στον τηλε-λακε της εξουσίας Μίμη Ανδρουλάκη.
Ο συγκεκριμένος μαζί με άλλες επιφανείς προσωπικότητες της "αντι-δικτατορικης" αυτοεξορίας, στο Παρίσι της καλοπέρασης , οπως ο Μικης Θεοδωρακης , ο Βασιλης Βασιλικος κ.α. συγκεντρώνουν ολα τα παραπανω χαρακτηριστικά.  Γνωστοί πρωην αριστεροί με κύρος και διεθνή φήμη , που ξεπληρώνουν τις ολιγοήμερες "διακοπές" τους στα κρατητήρια της Ασφάλειας με βουλευτικά και υπουργικά αξιώματα (ο "αγωνιστής" Μ. Θεοδωράκης διετέλεσε υπουργός "ανευ χαρτοφυλακίου" σε προηγούμενη κυβέρνηση της Ν.Δ.) 
(η ορθογραφία είναι αυθεντική)

Θα έπρεπε τουλάχιστον να ντρέπονται απέναντι στους χιλιάδες ανώνυμους αριστερούς, που ξυλοκοπήθηκαν ,βασανίστηκαν, φυλακίστηκαν, και εκτελέστηκαν...
Για αυτους που δεν υπήρξε και δεν θα υπάρξει ουτε μια σελίδα στην επίσημη ιστορία των νικητών.

Αντιθετα η πλέμπα της αριστερής διαννόησης αρέσκεται να συνεστιάζεται σε καθε ευκαιρία με τους εκπροσώπους της δημοκρατίας και της τάξης, ανταλλάσσοντας φιλοφρονήσεις σε εγκαίvια και δεξιώσεις της "καλής κοινωνίας".
Ειναι η πικρόχολη λιγοψυχία όλων αυτων ,που ποτε δεν ειχαν ψυχή. Αυτων που ανέξοδα πρόδωσαν οτι γράφτηκε με αίμα .

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 16/11/2009 18:45:46

    Ποιός είναι αυτός ο καθιστός μουστάκιας δίπλα στον πολιτικό ογκόλιθο που λέγεται Γκερέκου; (Σαν του Τρότσκι μου φέρνει...)

  2. mesaios daktylos avatar
    mesaios daktylos 16/11/2009 18:55:17

    @Strange Attractor says: ""(Σαν του Τρότσκι μου φέρνει…)""
    Μόνο στις ...τριχες χαχαχα

  3. donaE avatar
    donaE 16/11/2009 19:34:43

    Ουτε εναν celebrity της προκοπης δεν εχουμε...

    • loretta avatar
      loretta @ donaE 16/11/2009 19:39:04

      celebrity μπορει να μην εχουμε ομως celebration εμεις θα εχουμε!!

      να παρει εχω γινει και ποετα!!!

  4. parsifal avatar
    parsifal 16/11/2009 19:38:14

    Ας ελθει να μας τα πεί στα ισια η "αλητεία της φωτιάς" για το Παρίσι της καλοπέρασης...Οχι κρυπτόμενοι πίσω απο χύτρες και σκουπιδοτενεκέδες ! Χωρίς να αναλαμβάνω την υπεράσπιση του τροφίμου της κ. Ελένης συμπλεγματικού νάνου, ποιοί είναι αυτοί που ομιλούν για τα χρόνια εκείνα, τι ξέρουν εκτός απο παπαγαλία κινημάτων που δεν εγνώρισαν ποτέ και που το επίπεδο που προκύπτει απο τα σκουπιδοανακοινωθέντα τους με το θράσος χιλίων πιθήκων τους τοποθετεί παρασάγγας μακράν ?

  5. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 16/11/2009 19:41:33

    Τέτοιες φωτό βλέπει η Ντενίση και την έχω ικανή να πολιτευτεί. Και το δυστύχημα είναι πως θα εκλεγεί πανηγυρικά.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Strange Attractor 16/11/2009 20:06:56

      Και η Σεμίνα πλήηζ

      • Swell avatar
        Swell @ archaeopteryx 16/11/2009 20:44:49

        Sorry, πρώτη στη σειρά είναι η Θώδη.

  6. donaE avatar
    donaE 16/11/2009 20:06:20

    Αντε τωρα να μιλησεις στους πιτσιρικαδες για Πολυτεχνειο με ολους αυτους για παραδειγμα.
    Θα πανε μετα να βαρεσουν ενεση κατευθειαν.

  7. parsifal avatar
    parsifal 16/11/2009 20:13:10

    Πάψτε λοιπόν να τους μιλάτε για πολυτεχνείο, αστε τους στα ipod τους μπάς και ησυχάσομε !

  8. nasos avatar
    nasos 16/11/2009 20:15:16

    Ο Μίμης είναι το είδωλο του κάθε φερέλπιδος αριστερού διαννοούμενου.
    Ο άνθρωπος που μετέτρεψε την ακατάσχετη λογοδιάρροιά του σε πηγή εισοδήματος!

  9. chgian avatar
    chgian 16/11/2009 20:28:19

    Ανεξάρτητα από το πολιτικό ήθος και τις κωλοτούμπες του κου Ανδρουλάκη,
    εντούτοις πρέπει να του αναγνωρίσουμε πως ο πολιτικός του λόγος έχει
    ενδιαφέρον και σε καμία περίπτωση δεν είναι μονότονος και ξύλινος.
    Προσωπικά τον ακούω με μεγάλο ενδιαφέρον, ανεξάρτητα αν συμφωνώ μαζί του
    ή όχι και σίγουρα έχουν λογική βάση τα όσα λέει.

    • markella avatar
      markella @ chgian 16/11/2009 21:02:27

      Οχι...δεν ειναι μονοτονος...σε καμμια περιπτωση!
      Αφου φιλοσοφει επι παντος κοινωνικο-οικονομικου θεματος εντελως ανακολουθα!
      Κατδικαζει τη φιλελευθερη οικονομια ενω προτεινει ακρως μη κρατικοπαρεμβατικα συστηματα!
      Εχει μονο ενα κολλημα... το παρελθον του! Αλλιως ανετα θα πηγαινε σε οποιοδηποτε δεξιο κομμα!

      • AMKO avatar
        AMKO @ markella 17/11/2009 20:01:56

        Δηλαδή τώρα σε τί είναι σε αριστερό ή κεντρώο κόμμα;

  10. krasnajia zvezda avatar
    krasnajia zvezda 16/11/2009 20:33:54

    http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=1104666

  11. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 16/11/2009 20:52:39

    Προσέξτε τον συμβολισμό: Ο σταλινο-αριστερο-φιλελεύθερος μαϊντανός Μίμης Ανδρουλάκης μένει στον Καρέα, στην οδό Ελλήνων Πατριωτών αρ. 1. Ο νούμερο 1 Έλλην Πατριώτης.
    Προσέξτε επίσης τον εκσυγχρονιστή οπαδό της οικολογίας και της πράσινης ανάπτυξης: Η περιοχή αυτή πολεοδομήθηκε κατ' εξαίρεση ΠΑΝΩ από την περιφερειακή Υμηττού, μέσα στο δάσος. Η πολυκατοικία του, συγκεκριμένα, συνορέυει με το (εναπομείναν) δάσος.

    • markella avatar
      markella @ Μάρκο Τ 16/11/2009 20:58:02

      Να πω οτι εχει ...αρχες ακλονητες το Μιμη?

  12. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 16/11/2009 20:54:37

    Οι "Πυρήνες της Κατσαρόλας" χρειάζονταν τον μαϊντανό τους για να "δέσει" η συνταγή. Και τον βρήκαν!

  13. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 16/11/2009 21:10:47

    Είναι λυπηρό ανιστόρητα παιδάκια που παίζουν με ανθρώπινες ζωές για να σταματήσουν την πλήξη τους, γιατί στην ηλικία των 20 ετών που είναι οι αυτάρκεις γονείς τους, έχουν εξασφαλίσει τα πάντα ΄,χωρίς να χρειάσθεί ποτέ να δουλέψουν , να καταφέρονται κατά του ΜΙΚΗ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗ ενός αγωνιστή της ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ μας, που πάλεψε σκληρά , έβαλε την ζωή του σε κίνδυνο ,πήγε εξορία ,βασανίστηκε και που ποτέ δεν υπέκυψε σε κανέναν ,σεβόμενος πάντα την ανθρώπινη ζωή ,ητε ήταν βασανιστή του, ήτε συναγωνιστή του ,για να μπορούν αυτά τα παιδάκια να πηγαίνουν στα ιδιωτικά τους σχολεία ,να κάνουν ότι γουστάρουν και όταν συλαμβάνονται να έχουν την προστασία που τους παρεχουν τα συνταγματικά τους δικαιώματα ,για τα οποία ο ΜΙΚΗΣ τράβηξε τα πάνδεινα έως να καθιερωθούν.
    ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΜΙΚΗ μην στεναχωριέσαι για αυτά που σε κατηγορούν, παιδιά παραπλανημένα είναι, αν γνώριζαν έστω και 1% απο αυτά που τράβηξες κατά την διάρκεια των αγώνων σου θα ντρεπώντουσαν για αυτά που σε κατηγορούν
    ΜΙΚΗ ΑΝ ΜΕ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ, Η ΚΑΠΟΙΟΣ ΦΙΛΟΣ ΤΟΥ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΜΟΥ ΑΣ ΤΟΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΠΕΙ, ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΠΡΟΣ ΑΦΥΠΝΙΣΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΑΡΙΣΤΕΡΩΝ ΠΑΤΡΙΩΤΩΝ ΠΟΥ ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΧΟΥΝ ΣΩΠΑΣΕΙ, ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΣΤΡΕΒΛΗ ΑΠΟΨΗ ΓΕΝΙΚΩΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΤΗΣ.

  14. parsifal avatar
    parsifal 16/11/2009 22:50:46

    Ασε ρε φίλε που θα μας ξυπνήσει ο μπουζουκοσυνθέτης "μίκης" !Ας πάει να τραγουδήσει τα παραληρήματα του οπου ακόμη τον ανέχονται αυτόν, την μουσική του και τις πολιτικές του κωλοτούμπες απο τον Στάλιν στον...Μητσοτάκη !

  15. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 16/11/2009 23:19:17

    Ο νεοφιλελεύθερος μαρξιστής του σοσιαλισμού και η χύτρα ταχύτητος!

  16. ασχετος avatar
    ασχετος 17/11/2009 08:21:55

    Παρσιφαλ, από πιό δάσος βγήκες βρε πιθηκοειδές;

    • parsifal avatar
      parsifal @ ασχετος 17/11/2009 12:38:16

      Απο τον Μέλανα Δρυμό ανθρωπάκο ! Ελα να με βρείς να το συζητήσωμε...

  17. Σαος avatar
    Σαος 17/11/2009 09:19:44

    Ε καλά τώρα! Ούτε εγώ θεωρώ σοβαρό άτομο τον Μ. Ανδρουλάκη αλλά αυτή η πράξη των επαναστατών της μαμάς και του μπαμπά με τα πολλά τα φράγκα, μόνο διαφήμιση μπορεί να του κάνει. Βέβαια, όπως τα περισσότερα πράγματα στην Ελλάδα, έτσι και οι "διανοούμενοι" και οι "επαναστάτες" είναι της πλάκας.

  18. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 17/11/2009 10:33:22

    Είναι ομολογουμένως εντυπωσιακή η ανάρτηση. Ερωτήσεις:

    1. Ποια είναι η πλέμπα της αριστερής διανόησης. Ο Μίμης ή ο συγγραφεύς της «προκήρυξης»;
    2. Ποιός «γράφει» μετά την παράγραφο με τα italics: Οι πυρήνες η το antinews;
    3. Τι συμβολίζει η φωτογραφία; Το θύμα της επίθεσης ή τον αριστερό προδότη;

    Τα έχω λίγο χαμένα, συγγνώμην.

    Και παρά το ότι ξεκαρδίστηκα επανειλημμένως με πολλά από τα ανωτέρω «σχόλια», θέλω να δώσω άφεσιν αμαρτιών στους χιουμορίστες που ξεσάλωσαν. Γιατί την αφορμή γι αυτό τη δίνει η σιβυλικότητα της ίδιας της ανάρτησης.

    Τα έχω πολύ χαμένα, συγγνώμην!

  19. tiramola avatar
    tiramola 17/11/2009 10:49:39

    Το απόσπασμα από την προκύρηξη πάει πακέτο με την φωτογραφία...
    Οι σχολιαστές διασκεδάζουν...

  20. seadweller avatar
    seadweller 17/11/2009 11:18:44

    Στους Αχαρνής του Αριστοφάνη από τον Σαββόπουλο (αλλος απο εκεί αλλα δεν ειναι αυτός το θέμα μας) απαγγέλει ο ηλικιομένος αθηναίος: "...και με τυφλη μανία εσκιζα τον εχθρό. Τώρα με διοικεί μια αλοίθωρη νεολαία, μια τσογλανοπαρέα που κάνει κριτική"

    Εύκολη η κριτική στον Θεοδωράκη και σε άλλους και ορισμένες φορές τη συμμερίζομαι. Κρίμα όμως για αυτόν που όπλιζε το τουφέκι του στους δρόμους της Αθήνας στα Δεκεμβριανά και δεν είχε μια χύτρα και ένα διαμερισματάκι στο Χαλάνδρι να κάνει επανάστασγη από εκει όπως η... ...παρέα που κάνει κριτική

  21. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 17/11/2009 12:16:35

    ... Και μου δίδεται η αμυδρά εντύπωσις ότι μόλις ο στόχος της τρομοκρατίας μετατοπίζεται από το «δεξιό» πολιτικό φάσμα σε έναν «αριστερό» ... νεοφιλελεύθερο,αυτή παύει να θεωρείται τρομοκρατία.

    Κάτι παιδάκια που παίζουνε με τις κατσαρόλες τους στην άμμο αμέριμνα είναι ρε συ, που βαρέθηκαν τους πληκτικούς τους γονείς και κάνουν πλάκα σε γραφικούς τύπους σα τον Ανδρουλάκη. Έλα μωρέ, υπερβολές! Ας αφήσουμε και κάποιους πυρήνες να σχασθούν. Θα λύσουμε και λίγο από το «ενεργειακό» μας πρόβλημα.

  22. ΚΜ avatar
    ΚΜ 17/11/2009 14:16:28

    Σωστός:

    parsifal says:
    16/11/2009 at 7:38 pm
    Ας ελθει να μας τα πεί στα ισια η “αλητεία της φωτιάς” για το Παρίσι της καλοπέρασης…Οχι κρυπτόμενοι πίσω απο χύτρες και σκουπιδοτενεκέδες ! Χωρίς να αναλαμβάνω την υπεράσπιση του τροφίμου της κ. Ελένης συμπλεγματικού νάνου, ποιοί είναι αυτοί που ομιλούν για τα χρόνια εκείνα, τι ξέρουν εκτός απο παπαγαλία κινημάτων που δεν εγνώρισαν ποτέ και που το επίπεδο που προκύπτει απο τα σκουπιδοανακοινωθέντα τους με το θράσος χιλίων πιθήκων τους τοποθετεί παρασάγγας μακράν ?

  23. gabriel avatar
    gabriel 17/11/2009 19:06:26

    ...κρίμα πήγε η κατσαρόλα...

  24. σκέψου διαφορετικά avatar
    σκέψου διαφορετικά 18/11/2009 12:40:06

    Η επανάσταση θα ξεκινήσει όταν ξεσηκωθούν στο πέραμα και όχι κάτι παιδιά από τα βόρεια προάστια. Αν στο Πέραμα δεν ξεσηκώνονται μάλλον δεν υπάρχει ακόμη λόγος για επανάσταση. Μέχρι τώρα είναι γιαλαντζί επανάσταση.
    Διότι ο επαναστάτης δεν είναι επαγγελματίας, δεν το κάνει σαν χόμπι. Είναι προπάντων εργάτης που δεν αντέχει άλλο τις κακουχίες και όχι ευκατάστατος που κάνει ριψοκίνδυνα σπορ για να νιώσει εντάξει με τις τύψεις της ευμάρειας του.

    Εξάλλου ο σφαιτερισμός ιδεών μας κάνει να έχουμε υψηλή εκτίμηση του εαυτού μας. Υπάρχει όμως μια μεγάλη διαφορά αυτού που θέλουμε να δείχνουμε ότι είμαστε, αυτού που πιστεύουμε ότι είμαστε και αυτού που πραγματικά είμαστε.

  25. tosiomorphy avatar
    tosiomorphy 18/11/2009 12:48:23

    ας δημοσιευσει καποιος την επιστολη του μικη θ. σε απαντηση στους πυρηνες της φωτιας.