#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/06/2012 21:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι καιροί που η διαπλοκή διόριζε πρωθυπουργούς έχουν περάσει ανεπιστρεπτί



Λίγη ώρα μετά την ανακοίνωση των (σχεδόν) τελικών αποτελεσμάτων και της επικράτησης της ΝΔ, κάποιοι επιχειρούν να υπονομεύσουν τον αδιαμφισβήτητο νικητή των εκλογών, τον Αντώνη Σαμαρά. Με πρώτο Βήμα το οποίο στην ηλεκτρονική του έκδοση άρχισε τα σενάρια για κυβέρνηση, όπως τη λέει, πολιτικο-τεχνοκρατική «ικανό να χειρισθεί με τη μεγαλύτερη δυνατή αποτελεσματικότητα την κρισιμότητα των περιστάσεων».

Το σημαίνει αυτό δηλαδή; Οτι ο κ. Σαμαράς θα πρέπει να ακούσει κάποιους που θέλουν να βάλουν τεχνοκράτες στην κυβέρνηση; Ή μήπως θέλουν να μας ανακοινώσουν και το όνομα των τεχνοκρατών που θα αναλάβουν την πρωθυπουργία ή υπουργικούς θώκους;

Είδαμε και τους τεχνοκράτες της Ιταλίας και τον Μόντι. Ας τα αφήσουν αυτά τα κόλπα κάποιοι που έχουν συνηθίσει να εκβιάζουν και να ανεβάζουν και να κατεβάζουν κυβερνήσεις.

Οι καιροί έχουν περάσει ανεπιστρεπτί.

Ας αφήσουν τον Αντώνη Σαμαρά να αποφασίσει πώς θα κυβερνήσει. Οι εκβιασμοί και οι «συμβουλές» δεν περνάνε.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. gloup avatar
    gloup 17/06/2012 22:00:59

    Η διαπλοκή είναι σκληρό καρύδι. Επίσης και εμείς.

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 17/06/2012 22:07:06

    Η πρώτη μάχη τελείωσε, αλλά τώρα αρχίζει ο πόλεμος.
    Ας ελπίσουμε πως ο Σαμαράς έχει πραγματικά γερό στομάχι.
    Οι μαχαιριές θα πέφτουν από παντού, και κυρίως πισώπλατα.
    Γερά πρόεδρε!

  3. yiannos avatar
    yiannos 17/06/2012 22:08:45

    η ΝΔ βγει τελικά πρώτο κόμμα θα πρέπει να καταφέρει 3 πολύ βασικά πράγματα:

    1. Να κάνει κυβέρνηση με πρωθυπουργό τον Σαμαρά και όχι τον οποιοδήποτε Παπαδήμο
    2. Να πετύχει καλύτερους όρους χρηματοδότησης από το εξωτερικό
    3. Να βελτιώσει το βιωτικό επίπεδο εντός 18 μηνών (επαναφορά μισθών και συντάξεων σε πιο ψηλά επίπεδα, άμεσες ξένες επενδύσεις)

    Εάν δεν καταφέρει και τα 3, τότε σε 18 μήνες οι πολιτικοί θιασώτες της 17Ν θα κυριαρχήσουν οριστικά στην Ελλάδα.

    • anonymous avatar
      anonymous @ yiannos 17/06/2012 22:40:01

      Το βασικότερο είναι το μεταναστευτικό και η ασφάλεια. Πρέπει η Πατησίων και οι γύρω περιοχές να καθαρίσουν εντός μηνός. Η πόλη είναι κομμένη στα δύο.

      • Δημήτρης avatar
        Δημήτρης @ anonymous 17/06/2012 23:04:03

        Μα τι λες τώρα; Η Πατησίων είναι χάρμα οφθαλμών! Δε χορταίνεις να την περπατάς. Μπουλούκια από πρεζόνια και λαθρομετανάστες-βαποράκια, δεκάδες κλειστά μαγαζιά... Και σταδιακά αυτή η ομορφιά εξαπλώνεται στην Ακαδημίας και στην Πανεπιστημίου. Άντε να φτάσει και γύρω από το Σύνταγμα, το τελευταίο μέρος που θυμίζει στους κατοίκους του ευρωπαϊκού Ισλαμαμπάντ ότι ζουν σε πρώην αστικό περιβάλλον.
        Αυτό είναι ποιότητα ζωής!

        • anonymous avatar
          anonymous @ Δημήτρης 17/06/2012 23:43:34

          Σε αυτό το θέμα θα παιχτεί το 50% της επιτυχίας της Κυβέρνησης. Η αριστερά συνολικά-αθροιστικά κατέγραψε ιστορικά χαμηλά.

      • yiannos avatar
        yiannos @ anonymous 18/06/2012 00:21:37

        Διαφωνώ.

        Η ΝΔ θα την πατήσει εάν επιχειρήσει να αναμετρηθεί στα πεζοδρόμια με θέμα την "καθαριότητα".

        Τα θέματα είναι η βελτίωση των όρων χρηματοδότησης και η άνοδος του βιοτικού επιπέδου. Εάν αποτύχει σε αυτά, καληνύχτα.

  4. man8os avatar
    man8os 17/06/2012 22:08:47

    Ετσι ειναι

  5. axis avatar
    axis 17/06/2012 22:10:40

    Να μη δεχθεί η ΝΔ να μπει άλλος πρωθυπουργός. Βγήκαμε πρώτοι και θέλουμε Σαμαρά πρωθυπουργό!!!

  6. Tassos avatar
    Tassos 17/06/2012 22:27:30

    Η Καθημερινή σκυλόβριζε νυχθημερόν τον Σαμαρά και σήμερα λέγαν ψηφίστε Σαμαρά...

  7. aggelosview avatar
    aggelosview 17/06/2012 22:31:53

    "Συγχαρητήρια" σε μεγαλοδημοσιογράφους-καρχαρίες που ψήφισαν με "τσαμπουκά". Με σπίτια και καταθέσεις στο εξωτερικό μας παρότρυναν να νικήσουμε το φόβο μας και ως περήφανος λαός να οδηγηθούμε στην εξαθλίωση.
    "Μαύρο" στον κακομοίρη ελληνικό λαό, που απέδειξε ότι διαθέτει ένα σκεπτόμενο κομμάτι!
    Αν το σύστημα που πρεσβεύει η αριστερά ήταν επιτυχημένο τα μπου@@@@λα θα ήταν γεμάτα Γαλλίδες, Σουηδέζες, Ιταλίδες και άλλες από το καπιταλιστικό μπλοκ.

  8. anonymous avatar
    anonymous 17/06/2012 22:38:10

    Εύχομαι καλή δύναμη στον Αντώνη Σαμαρά, διότι οι καταστάσεις που έχει να αντιμετωπίσει είναι καταδρομικού τύπου. Πρέπει να επιτύχει όχι μόνο για το καλό της χώρας, αλλά και για το καλό της παράταξης. Εμείς δεν πρέπει να χρεωθούμε πράγματα για τα οποία δε φταίξαμε.

  9. άγρυπνη avatar
    άγρυπνη 17/06/2012 23:01:18

    Η Ελλάδα,ίσως και η Ευρώπη, πέρασε σύριζα από τον γκρεμό,ο αγώνας ο καλός δόθηκε και συνεχίζεται.Καλή επιτυχία και δύναμη στον Αντώνη Σαμαρά.Συγχαρητήρια και στο antinews,την ιστοσελίδα των δημοκρατικών ζυμώσεων.

  10. Β.Κ.Σ. avatar
    Β.Κ.Σ. 17/06/2012 23:04:35

    Ήρθε επιτέλους η στιγμή να συνειδητοποιήσει αυτή η πανάθλια διαπλοκή που ρήμαξε τη χώρα μασ πως όλα αυτά τα χρόνια μετράγαν το Σαμαρά με μεζούρα το δικό τους ανάστημα.
    Πόσο κοντοί είναι θα το δούνε τα επόμενα χρόνια!
    Το μέλλον ανήκει σ´ αυτόν τον λαμπρό Πατριώτη μας!
    Καλή δύναμη και ευλογημένη ευόδωση του οράματόσ σου Αντώνη Σαμαρά!
    Η Παναγιά μαζί σου!

  11. Tassos avatar
    Tassos 18/06/2012 00:33:45

    Ανάλυση-μνημείο του Μαυρή: http://www.facebook.com/photo.php?fbid=3933666376777&set=a.1101025562527.18063.1133325067&type=1

  12. SoWhat avatar
    SoWhat 18/06/2012 02:31:39

    Δύο λέξεις μόνο: Υιός Ψυχάρης. (Αλλά αν θεωρούσατε... αντιδιαπλεκόμενο τον Σαμαρά μέχρι σήμερα, δεν θα αλλάξετε γνώμη από εμένα).

  13. blue nile avatar
    blue nile 18/06/2012 04:17:17

    ...για να κερδίσεις μια μάχη δεν πας πάντα ντογρού μπροστά...στρίβεις... ελίσσεσαι... πισωγυρίζεις...

  14. Jim Bim avatar
    Jim Bim 19/06/2012 14:24:37

    ΌΠΩΣ ΤΟ ΈΓΡΑΨΕ ΈΝΑΣ ΦΙΛΟΣ :

    ΑΓΑΠΗΤΕ ΔΗΜΗΤΡΗ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΜΕΓΑΛΗ Η ΧΑΡΑ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΙΑ ΤΗΣ ΝΔ. ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΩΡΕΣ ΑΚΟΙΓΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΥ. ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΨΗΦΟΦΟΡΟΙ ΤΗΣ ΝΔ ΨΗΦΙΣΑΜΕ ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΜΕ ΑΡΧΗΓΟ ΣΑΜΑΡΑ ΚΑΙ ΣΑΜΑΡΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ . ΤΑ ΔΙΑ ΦΟΡΑ ΤΕΡΤΙΠΙΑ ΤΩΝ ΔΙΑΠΛΕΚΟΜΕΝΩΝ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΩΝ ΚΑΙ ΜΙΚΡΟΠΟΛΙΤΙΚΑ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΑΠΟΧΡΩΣΕΩΝ,ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ. ΣΑΜΑΡΑ ΨΗΦΙΣΑΜΕ,ΣΑΜΑΡΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΛΛΟΝ ΚΑΝΕΝΑ.