#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/03/2011 14:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι καθημερινές ανθρώπινες τραγωδίες διαμορφώνουν μιαν άλλη κοινωνία



Είναι οι μεγάλες ανθρώπινες τραγωδίες που σκέφτεσαι ότι διαμορφώνουν μια άλλη κοινωνία. Ένας πατέρας δεν το άντεξε το βάρος των χρεών και αποφάσισε να δώσει ένα τέλος: Ζήτησε από τον αστυνομικό να τον σκοτώσει γιατί ο ίδιος πίστευε ότι δεν τα είχε καταφέρει!

Ναι, είναι μια απίστευτη τραγωδία στο Ηράκλειο με θύμα  έναν 45χρονο εκπαιδευτικό που ξεψύχησε λίγη ώρα μετά που κάρφωσε ένα μαχαίρι στην καρδιά του. Ο 45χρονος ενώ ψυχορραγούσε παρακάλεσε τον αστυνομικό να τον λυτρώσει, αφού τα χρέη και τα οκογενειακά προβλήματα που είχε τον “έπνιγαν”.

Ο αυτόχειρας, σύμφωνα με πληροφορίες, μεγάλωνε μόνος τα δύο του παιδιά μετά που τους εγκατέλειψε η σύζυγός του, ενώ το τελευταίο διάστημα είχε μείνει χωρίς δουλειά και οι δόσεις του δανείου που είχε πάρει “έτρεχαν”.

Η αποκάλυψη της χθεσινής αυτοκτονίας ενός 45χρονου Ηρακλειώτη εκπαιδευτικού συγκλόνισε ακόμη και τους αστυνομικούς που έχουν δει δεκάδες περιπτώσεις .

Το φορτίο βαρύ για έναν πατέρα που προσπαθούσε να μη στερήσει τίποτα στην οικογένειά του. Το άγχος για την ανατροφή των παιδιών του σε συνδυασμό με το γεγονός ότι σταμάτησε να εργάζεται επιδείνωσαν την κακή ψυχολογία που είχε. Τα χρέη «έτρεχαν», όμως εκείνος δεν μπορούσε να ανταπεξέλθει στις οικονομικές υποχρεώσεις που είχε μετά από την κατασκευή ενός σπιτιού που απέκτησε σε προ- άστιο του Ηρακλείου.

Επέλεξε να δώσει τέλος στη ζωή του με φρικτό τρόπο. Κλείστηκε στο υπνοδωμάτιό του, κλείδωσε την πόρτα για να μην μπορέσει κανείς να αποτρέψει τα σχέδιά του και κάρφωσε με δύναμη ένα κουζινομάχαιρο στην καρδιά.

Το τελευταίο άτομο με το οποίο συνομίλησε ήταν μία συγγενής του. Της τηλεφώνησε λέγοντάς της «πως εδώ τελειώνουν όλα γι αυτόν». Η γυναίκα έντρομη τηλεφώ- νησε στις Αρχές αναφέροντας τη στιχομυθία με το συγγενή της, δίνοντας τα ακριβή στοιχεία και τη διεύθυνση κατοικίας.

Οι αστυνομικοί που έφτασαν στο σπίτι του προσπάθησαν να μπουν στο υπνοδωμάτιο αλλά βρήκαν την πόρτα κλειδωμένη. Όταν την έσπασαν, βρήκαν τον 45χρονο μέσα σε μία λίμνη αίματος.

Ήταν ακόμη ζωντανός και πρόλαβε μονάχα να ψελλίσει στον αστυνομικό που τον είδε πρώτος, την τελευταία του επιθυμία. Φέρεται να τον παρακάλεσε να τον «τελειώσει», γιατί εκείνος δεν τα είχε καταφέρει. Το υπνοδωμάτιο ήταν γεμάτο αίμα και δίπλα στον αυτόχειρα το κουζινομάχαιρο με τη ξύλινη λαβή, το οποίο χρησιμοποίησε για να βάλει τέρμα στη ζωή του. Έξω στην αυλή του σπιτιού του, καθισμένη σε μία καρέκλα η χαροκαμένη μητέρα του έκλαιγε με λυγμούς για το παιδί της.

Ο 45χρονος μεταφέρθηκε σε σύντομο χρόνο στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Ηρακλείου όπου και άφησε την τελευταία του πνοή.

 

http://www.cretalive.gr/

ΣΧΟΛΙΑ

  1. salmonellas avatar
    salmonellas 24/03/2011 14:54:34

    Se poion tha prepei na xrewthei afti i tragwdia?

    • Greece Pleading avatar
      Greece Pleading @ salmonellas 24/03/2011 18:21:22

      Στο οτι ειμαστε κοτες.
      Εκτος απο το νομο πρεπει να παρουμε και αλλα πραγματα στα χερια μας και αυτοι που πρεπει να πληρωσουν.
      Ειναι μονοδρομος

  2. Enzo avatar
    Enzo 24/03/2011 14:55:25

    τα συλλυπητηρια μας στην οικογενεια.

    απο αυτα που διαβαζω οι περισσοτερες αυτοκτονιες στην Ελλαδα γινονται στην Κρητη αυτη την περιοδο της κρισης που περναμε.
    φαινεται οτι η απογοητευση των κρητικων στο προσωπο της κυβερνησης τους εχει κανει να θελουν να μοιασουν στο Ζαλογγο!

  3. co avatar
    co 24/03/2011 14:59:53

    Σε λιγο - στο κυκλο οχι των 6 βαθμών διαχωρισμού (http://en.wikipedia.org/wiki/Six_degrees_of_separation) - αλλα στο αμεσο των 2 ή 3 όλοι θα εχουμε ακουσει ή βιωσει ακομα χειροτερα μια τετοια τραγωγία.
    και τοτε η κριση δεν θα ειναι καθολου μα καθολου κατι αφηρημενο.

    Τοτε η προσφώνηση "οικονομικοι" δολοφόνοι θα εχει παρει μια τελειως διαφορετική διασταση

  4. gynner avatar
    gynner 24/03/2011 15:04:46

    Αραγε αυτά τα βλέπει κανείς;Αναρωτιέμαι, όταν οι πολιτικοί αγωνίζονται για τη σωτηρία της χώρας τι ακριβώς προσπαθούν να σώσουν;Τα βουνά και τα λαγκάδια;Τίς τράπεζες και τα συμφέροντα;Εχει κανείς απο δαύτους εικόνα για το τι πραγματικά γίνεται καθημερινά στην Ελλάδα;Ξέρουν πόσοι έχουν αυτοκτονήσει τον τελευταίο χρόνο λόγω χρεών και πόσοι ακόμα καθημερινά το σκέφτονται;Πολύ αμφιβάλλω.Κρίμα και παλι κρίμα.Συνεχίστε όλοι τις βαθυστόχαστες αναλύσεις περί σωτήρων και αφήστε τους νεκρούς να προχωράνε.

    • Greece Pleading avatar
      Greece Pleading @ gynner 24/03/2011 18:23:40

      Το τομαρι τους προσπαθουν να σωσουν και να κρατησουν και τη καρεκλα τους ταυτοχρονα.
      Φοβουνται τους καναλαρχες, τους εσσοκομματικους τους, τις Πρεσβεειες με το "προσωπικο" τους, τα "χρεη" τους. Αυτοι ειναι καμενοι και αδυνατον να βγαλουν εμας απο τη δινη που εχουμε μπει.

    • xmm avatar
      xmm @ gynner 24/03/2011 18:24:51

      οχι μονο χρεων. δυστυχως και λογω ανεργιας.

  5. Misha avatar
    Misha 24/03/2011 15:18:04

    Eπαναλαμβάνω: 144 δις ευρώ έχουν πάρει οι τράπεζες από την άνοιξη του 2009 όταν ο Κωστάκης ο μικρός έδωσε εκείνο το πρώτοπακέτο των 28 δις!!!

    ΟΛΟ ΤΟ ΠΟΣΟ του νεοκατοχικού «δανεισμού» των 110 δις, ΟΛΕΣ οι περικοπες μισθών και συντάξεων, ΟΛΕΣ οι στρατιές των νεόπτωχων έγιναν ΜΕ ΠΡΟΘΕΣΗ και ΣΥΣΤΗΜΑ, να μεταβιβασθεί ο ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΛΟΥΤΟΣ στις τράπεζες, ντόπιες και ξένες.

    Και δεν περίσσεψαν ούτε 1000 ευρώ το μήνα, από αυτά τα 144 δις για να σωθεί μια ζωή και μια οικογένεια!!!
    Ο θυμός και η οργή των αδικημένων να γίνει ποτάμι και να τους πνίξει...

    • juliet avatar
      juliet @ Misha 24/03/2011 19:15:30

      '@Μισσα,
      πραγματικά πιστεύεις οτι τους ενδιαφέρει,αυτή την εντύπωση σου δίνουν ;
      και δεν είναι μόνο αυτός ,σκοτώνουν την ελπίδα,σπείρουν τον τρόμο στους ανθρώπους ενω στις τράπεζες ετοιμάζουν να δώσουν πακέτα.Δεν θέλουν θα πρέπει να μας γίνει συνείδηση ,μας θέλουν σκλάβους,φοβισμένους ,για να έχουν τον πλήρη έλεγχο.Η μπόρα θα έλθει και τότε θα πρέπει να έχουνε τις μηχανές έτοιμες προς αναχώρηση.
      Galeano Edwardo:
      ''Το ελεύθερο εμπόριο και άλλες ελευθερίες του χρήματος έχουν τόση σχέση με την ελευθερία των χωρών όση ο Τζακ ο αντεροβγάτης με τον Αγιο Φραγκίσκο της Ασίζης.Η ελεύθερη αγορά έχει μετατρέψει τις χώρες μας σε παζάρια γεμάτα εισαγόμενα μπιχλιμπίδια ,που ο περισσότερος κόσμος μπορεί να τα βλέπειαλλά δεν μπορεί να τα ακουμπήσει''.

  6. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 24/03/2011 15:34:02

    Πριν από τρεις μέρες, ένας άλλος πατέρας 2 παιδιών στα Χανιά, όντας άνεργος και μη μπορώντας να τα θρέψει, πάρκαρε το αυοκίνητό του σε ερημική τοποθεσία, περιλούστηκε με βενζίνη, άνοιξε ένα γκαζάκι και μετά από λίγο άναψε τον αναπτήρα μετατρέποντας το αυτοκίνητο σε Κούγκι. Προς δόξαν των κτηνών του νεοφιλελευθερισμού...

    • Nεφέλη avatar
      Nεφέλη @ Αυριανιστής 24/03/2011 15:53:31

      Fanis
      Ο κυνισμός ας έχει κι όρια, όταν μιλάμε για αληθινές τραγωδίες.

      Κάθε μέρα σχεδόν ...ένας συμπολίτης μας αυτοκτονεί εξ αιτίας των οικονομικών του προβλημάτων. Αν έχω παρατηρήσει σωστά, προκειται κυρίως για οικογενειάρχες με παιδιά ...μικρά.
      Κάθε μερά σχεδόν... σε όλη την Ελλάδα.
      Κάθε μέρα... η επιδημία των αυτοκτονιών επεκτήνεται.

      Ποιά καλύτερη απόδειξη χρειάζεται, πως οι λύσεις που προωθούνται από κράτος και τράπεζες είναι τουλάχιστον αποτυχημένες;

      Πότε θα εισακουστούν αυτές οι απεγνωσμένες ψυχές;
      Οταν θα αρχίσουνε, να οργανώνουνε και μαζικές αυτοκτονίες;;;;;

      • Αστος avatar
        Αστος @ Nεφέλη 24/03/2011 16:47:53

        Fani ακουω επισης πολλους να κανουν λογο για πολεμο με την γειτονα χωρα Τουρκια ως μοναδικη απαντηση για τις προκλησεις τους αλλα ουτε εναν απο αυτους να προσφερετε επωνυμα για την πρωτη γραμμη σε περιπτωση που γινει κατι τετοιο.

        Τροφη για σκεψη....

        • GEODETIS avatar
          GEODETIS @ Αστος 24/03/2011 19:00:26

          δεν ήθελα να το αναφέρω, λόγω του ότι είναι άσχετο με το προαναφερθέν δραματικό γεγονός φίλτατε Αστέ ... αλλά τελικά θα το αναφέρω ... άκου πως έχει, αν ανατρέξεις στα μητρώα του υπουργείου Εθνικής άμυνας θα βρεις χιλιάδες ονόματα, όπως επίσης στα κατά τόπο στρατολογικά γραφεία μπορείς να βρείς χιλιάδες κληρωτούς εφέδρους, που παρουσιάστηκαν την περασμένη χρονιά ... κατάλαβες τι περιγράφω βέβαια, τα ονόματα είμαστε εμείς οι Έλληνες ... έτσι ήταν και έτσι θα είναι, το Έθνος θα κάνει αυτά που πρέπει για να υπερασπιστεί τα του Έθνους ... αυτά με τις προτροπές για κάποια σύρραξη με την γείτονα χώρα έχω να αναφέρω τα ίδια που ανέφερα σε άλλο σημείο του μπλογκ και απλά θα τα αντιγράψω ....

          • GEODETIS avatar
            GEODETIS @ GEODETIS 24/03/2011 19:02:35

            φίλτατε συνΈλληνα Έρεβος να αναφέρω μια σκέψη εδώ ... έχεις ποτέ αναλογιστεί, ότι σαν στρατιωτική ισχύς η Ελλάς, έχει πέσει πολύ κάτω απο εκείνο το ¨απαραίτητο¨ όριο (στρατιωτικής ισχύος) που μπορεί, όχι μόνο απλά να ανταπαντήσει παροδικά σε μια στρατιωτική δράση εναντίον της, αλλά να απαντήσει σε βάθος και αποτελεσματικότητα που να καθηλώσει πραγματικά την αντίπαλη στρατιωτική δυναμική;;;; βέβαια συμφωνώ και επαυξάνω στο ότι οι γείτονες μόνο την λογική της ράβδου κατανοούν ...

      • Greece Pleading avatar
        Greece Pleading @ Nεφέλη 24/03/2011 18:29:00

        Δυστηχως ηρθε ο καιρος να κοιταξουμε καταματα το τεραστιο κενο που υπαρχει στη κοινωνια μας.
        Με την καλοπεραση και το κουτσοβολεμα εκεινο υπεβοσκε και γιγαντονωταν.
        Δεν ειναι μονο στην Ελλαδα. Κοιτα τι γινεται στην Ιαπωνια. Εκει με την ανευθυνοτητα της κυβερνησης επρεπε ο λαος ηδη να ειχε παρει τα οπλα.

  7. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 24/03/2011 16:07:59

    Γμ το στανιό μου, μας γενοκτονούν μπροστά στα μάτια μας...

    Θραξ Αναρμόδιος

    • MatrixRevolutionEra avatar
      MatrixRevolutionEra @ Θραξ Αναρμόδιος 24/03/2011 19:11:03

      Όχι φίλε μου. Φροντίσαν από παλιά να γενοκτονηθούμε μόνοι μας τώρα. Θα τους κάνουμε τη χάρη;

  8. xriteo avatar
    xriteo 24/03/2011 16:12:14

    Οι νομοι και οι ρυθμισεις που κατα καιρους ψηφιζονται ειναι του κ....λου τα εννιαμερα.Οι δε τραπεζες αμα γουσταρουν τα εφαρμοζουν.Που δεν γουσταρουν δηλαδη.Οι λεονταρισμοι των πολιτικων(ειδικα των ελεεινων ζιβαγκων)κατα καιρους "εναντιων"των τραπεζων ειναι για πολλες κλωτσιες.

  9. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 24/03/2011 16:15:36

    H λύση απέναντι στη βαρβαρότητα που ζούμε δεν είναι η αυτοκτονία,αλλά ο αγώνας,η αντίσταση και να σταθούμε απεναντί τους χωρίς φόβο γιατί αυτοί μας τρέμουν περισσότερο.Κρίμα όμως γιατί χάνονται νέοι ανθρωποι με παιδιά που θα βιώσουν κι αυτά μεγάλη ανασφάλεια και ποιό θα είναι το μέλλον τους άραγε...

  10. karaiskos avatar
    karaiskos 24/03/2011 16:56:28

    Μάχαιραν έδωσαν, μάχαιραν θα λάβουν.

  11. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 24/03/2011 16:58:06

    Μια ακόμη ανθρωπινη τραγωδία! "Ηθικοί αυτουργοί" : η πολιτικη του μνημονιου και οι πολιτικοί που το ψηφισαν: ΓΑΠ, ΝΤΟΡΑ, ΚΑΡΑΝΤΖΑΦΕΡΗΣ! Οι υπάλληι της νέας τάξης της Παγκόσμιας διακυβέρνησης που ολοένα και περισσότερο ξεδιάντροπα ευαγγελίζεται ο ΓΑΠ>

  12. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 24/03/2011 17:02:05

    Φίλε Φάνη,σε περίπτωση που δεν το κατάλαβες, ο άνθρωπος πέθανε...

  13. αιολος avatar
    αιολος 24/03/2011 17:08:36

    KΒΕΡΝΗΣΗ ΑΙΜΑΤΟΣ

    • juliet avatar
      juliet @ αιολος 24/03/2011 19:57:33

      και οχι μόνο, ξεπουλήματος,ανθελληνισμού.

  14. The Saint avatar
    The Saint 24/03/2011 17:27:39

    Εϊναι και αυτός (η απελπισία) ενας τρόπος μείωσης του πλυθησμού που επιδιώκουν οι νεοταξίτες, εβραιοσιωνιστές....

  15. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 24/03/2011 17:34:58

    Έχουν κατορθώσει και έχουν ατομικοποιήσει την "ενοχή της πτώχευσης".

    • SharK avatar
      SharK @ αλλενάκι 24/03/2011 17:47:33

      το χειρότερο είναι ότι έχουν ατομικοποιήσει την ευθύνη και την προοπτική της σωτηρίας. χρόνια τώρα το σύστημα μας εκπαιδεύει να σωθούμε από μόνοι μας, κάθε συλλογική προσπάθεια προπαγανδίζεται ως σοσιαλιστικό κατάλοιπο.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ SharK 24/03/2011 18:09:55

        Πρέπει να μιλάμε με τους γύρω μας, να τους ακούμε και να μας ακούν.

  16. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 24/03/2011 17:38:05

    karaiskos
    Όσο πιο γρήγορα γίναται,γιατί ωσπου να την λάβουν, πόσοι άλλοι θα πάνε από την δική τους;

    • Greece Pleading avatar
      Greece Pleading @ αλλήθωρος 24/03/2011 18:30:55

      Στην ιαπωνια υπαρχουν ζωντανοι νεκροι απο τη ραδιενεργια. Στην ελλαδα υπαρχουν ζωντανοι νεκροι απο το ΓΑΠ και το μνημονιο του.
      Δεν υπαρχει καμια διαφορα! Ανθρωποι πεθαινουν κι εκει, ανθρωποι πεθαινουν κι εδω μεσα στην απελπισια τους.

  17. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 24/03/2011 17:43:56

    Η στήριξη της οικογένειας επηρεάζει καθοριστικά τις εσωτερικές ψυχικές διεργασίες ενός "δυνητικού" αυτόχειρα.
    Αν χαθεί η στήριξη, η πλάστιγγα θα γείρει πολύ πιο εύκολα προς το απονενοημένο.

    Υπάρχουν περιπτώσεις επιλογής της έσχατης αυτής "λύσης" για να "απαλλαγούν οι οικείοι από το βάρος", π.χ. σε περίπτωση ασθένειας ή ασφαλιστικού συμβολαίου συνοδευτικού του δανείου.

    Και εδώ το οικογενειακό περιβάλλον είναι ο καθοριστικός παράγοντας.

    Σε κάθε περίπτωση, όσοι έχουν ασφαλιστικά συμβόλαια που απαλλάσσουν την οικογένεια/τους κληρονόμους από το χρέος σε περίπτωση θανάτου του δανειολήπτη, καλό θα ήταν να τα ανακαλέσουν ΤΩΡΑ!

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ αλλενάκι 24/03/2011 17:47:35

      Κάνεις μια σωστή προσέγγιση του θέματος.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Κάποιος 24/03/2011 18:14:49

        "Ο ασφαλιστής και τραπεζικός σας σύμβουλος έχει προνοήσει για τα πάντα"...

        • Misha avatar
          Misha @ αλλενάκι 24/03/2011 19:22:23

          Άλλη τραγωδία με τα χιλιάδες παιδιά που τα έκαναν ασφαλιστές και με την τωρινή κρίση κατέληξαν άλλοι άνεργοι κι άλλοι απατεώνες...

        • δρόμος avatar
          δρόμος @ αλλενάκι 24/03/2011 23:42:26

          αχ αλλενάκι πάει τόσος καιρός που τα συζητούσαμε αυτά ...

          δυστυχώς, ο ασφαλισμένος δανειολήπτης που έχει φθάσει στο αμήν δεν είναι καθόλου σε θέση να ανακαλέσει το συμβόλαιό του, αντιθέτως είναι η μόνη του διέξοδος ...

          Η πρακτική των τραπεζών να ασφαλίζουν τα δάνεια οδηγεί σε τέτοιες απονονοημένες πράξεις, αφού πρώτα έχει φορτώσει κι άλλο την κάθε μηνιαία δόση ... μόνο μια τεκμηριωμένη συνολική νομική παράσταση εναντίον της συγκεκριμένης δράσης τους θα μπορούσε να μετριάσει το φαινόμενο. Υπάρχει φορέας ενδιαφερόμενος να αναλάβει μια τέτοια υπόθεση?

    • Nεφέλη avatar
      Nεφέλη @ αλλενάκι 24/03/2011 23:26:08

      Aλλενάκι

      Οι τράπεζες αξιοποιώντας προς όφελος τους τα αυξανόμενα ποσοστά αυτοκτονιών, έχουν σταματήσει, να συνάπτουν τέτοια συμβόλαια, στις επαναδιαπραγματεύσεις δανείων. Αγαπημένη τους ερώτηση τώρα είναι το...πόσα παιδάκια έχετε!
      Τόσο κυνικά !

  18. Greece Pleading avatar
    Greece Pleading 24/03/2011 18:26:16

    Τι φταει ο ανθρωπος?
    εδω συγγνεις και γνωστοι σου γυριζουν την πλατη.
    Κανεις δεν θελει το "στιγμα". Ολοι στη κοσμαρα τους προσπαθωντας να ξορκισουν τις "κακες σκεψεις" και μαγικα ισως μας ερθει η λυση απο το υπερπεραν.

  19. nasos avatar
    nasos 24/03/2011 19:15:45

    αυτού του είδους οι οικογενειακές τραγωδίες είναι για εμάς τους κοινούς θνητούς
    άμα είσαι μεγαλοεκδότης όπως ο Ψυχάρης,πολύ απλά πάυεις να εξοφλείς τα δάνειά σου και ησυχάζεις
    http://nonews-news.blogspot.com/2011/03/47.html
    για του λόγου το αληθές ιδού και ο ισολογισμός του ΔΟΛ,για εξοφλήσεις δανείων ξόδεψαν 0,00 ευρώ το 2010
    http://www.dol.gr/dol_pdf/DOL_CONCISE_2010_12_GR.pdf
    και πολύ καλά έκαναν,γιατί άμα έριχναν το κανόνι,αυτό θα ήταν πολύ βαρύ πλήγμα για την Δημοκρατική Παράταξη,χώρια που δε θα είχε βήμα ο Πρετεντέρης να γράφει τις περισπούδαστες αναλύσεις του για του κινήματος ''Δεν Πληρώνω-Δεν Πληρώνω''
    όσον αφορά τις τράπεζες,no problemo,θα δώσει η σοσιαλιστική μας κυβέρνηση καμιά 30ρια δισ ευρώ επιπλέον σε εγγυήσεις και όλα μέλι-γάλα

  20. juliet avatar
    juliet 24/03/2011 19:26:58

    είσαι κυνικός,δεν ξέρω αν έχεις παιδιά, αλλά το να μένουν πίσω δυο παιδιά κάτω απο αυτές τις συνθήκες είναι σκληρό.
    ''Δεν σκοτώνεται ποτέ κανείς ,παρά μόνον για να υπάρξει.Δηλαδή,για να δραπετεύσει,αφού δεν κατάφερε τίποτε καλύτερο''

  21. κουρκουμπίνι avatar
    κουρκουμπίνι 24/03/2011 19:39:56

    θα περίμενα περισσότερη γενναιότητα από έναν κρητικό

  22. blue nile avatar
    blue nile 24/03/2011 19:57:41

    Κτήνη. Η απανθρωπιά της κυβέρνησης και των βαστάζων της έχει περάσει κάθε όριο. Πόσοι ακόμα πρέπει να αφήσουν την τελευταία τους πνοή για να σταματήσουν? Η ότι και να γίνει αυτοί θα εξακολουθήσουν να φέρνουν την απόγνωση τη κατάθλιψη και την καταστροφή. Είναι δυνατόν να πεθαίνουν άνθρωποι για χρέη στις καταχρεωμένες τράπεζες που τις σώζουν διαρκώς με τα λεφτά των φορολογούμενων αυτών δηλαδή που καταφεύγουν στην ύστατη λύση υπό το βάρος της απελπισίας και της ντροπής και η κυβέρνηση να κωφεύει?
    Έλεος...

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ blue nile 24/03/2011 22:53:56

      Μια και μιλάς για βαστάζους...

      Στο ημιεπίσημο μπλογκ των σαλονάτων ψευτοαριστερών του Κουβέλη φιλοξενείται σήμερα ένα άρθρο, στο οποίο περιέχεται η μομφή προς την αριστερά ότι... ζητάει δωρεάν υγεία για όλους (!) όταν πρέπει, λέει, να δανειζόμαστε για να την έχουμε!!! Εκεί έφτασε η κτηνωδία των βολεμένων νεόκοπων Μπιατοκουναλάκηδων...

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Αυριανιστής 24/03/2011 22:54:30

        Μπιστοκουναλάκηδων

  23. Αστος avatar
    Αστος 24/03/2011 20:13:30

    GEODETIS
    Πρωτο εγω το ανεφερα σαν παραδειγμα (προς αποφυγην) για τον φιλτατο Fani που κριτικαρει οχι το γεγονος οτι ενας ανθρωπος οδηγηθηκε στον θανατο απο την πληρη ανικανοτητα του πολιτικου συστηματος για να διαφυλαξη τον μεσο πολιτη απο ακριβως τετοιες καταστασεις, αλλα τον τροπο μετον οποιο πεθανε ασκωντας την χειριστη (κατα την γνωμη μου) κριτικη που μπορει καποιος να ασκησει σε αυτην την περιπτωση.
    Το γνωστο "αν εγω ημουν στην θεση του θα....." στο οποιο συμπληρωνω
    "...αν η θεια μου ειχε ροδες θα ηταν λεωφορειο" και εγω θα'χα τζαμπα μεταφορικο μεσο καθε μερα.

    Δευτερο το αν βρω και το τι θα βρω αν ψαξω ειναι ενα θεμα .
    Αλλα το αν και κατα ποσο ολοι αυτοι που φωναζουν υπερ του πολεμου ( εντος διαδικτυου και εκτος) ειναι μεσα σε αυτα τα ονοματα που αναφερεις ειναι ενα αλλο.... οπως βεβαια αλλο ζητημα ειναι οτι οι οροι "κληρωτος εφεδρος" και "εθελοντης για την πρωτη γραμμη" δεν ειναι ενα και το αυτο .Ετσι ?

    Τριτο οπως λεει και η λα'ι'κη ρηση "οποιος εχει την μυγα, μυγιαζεται...."

  24. what avatar
    what 24/03/2011 20:32:23

    Η ΟΛΜΕ έκανε καμιά ανακοίνωση για δεν προλαβαίνει επειδή έχει αναλάβει αντιρατσιστικές εξορμήσεις στα παιδάκια των σχολείων;

  25. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 24/03/2011 22:21:05

    Προσπαθούμε μέσα από τα ιστολόγια να ενημερώσουμε τους έλληνες για την διαφθορά και την κατάντια του πολιτικού συστήματος και την ανάγκη αλλαγών στο πολίτευμα.

    Και συχνά, όλοι μας, ξεχνάμε να αναφέρουμε πως πίσω από το λεγόμενο “πολιτικό προσωπικό”, αλλά και ανάμεσα σε αυτό, βρίσκεται το μακρύ χέρι των τραπεζών (ολες οι τράπεζες είναι ιδιωτικές) και του χρηματοπιστωτικού συστήματος.

    Κανένας λαός και κανένα έθνος, όποιες αλλαγές κι αν κάνει στο πολίτευμά του, όσο κοντά στην δημοκρατία και αν φέρει το πολίτευμά του, δεν πρόκειται να δει προκοπή και ελευθερία, όσο οι τράπεζες λειτουργούν όπως λειτουργούν και κάνουν ότι κάνουν στις κοινωνίες.

    Οι τράπεζες συνιστούν ένα παγκόσμιο δίκτυο αναδιανομής του παραγόμενου πλούτου προς όφελος μιας μικρής ολιγαρχίας που τις κατέχει, μέσα από ένα δαιδαλώδες μετοχολόγιο, τις πιο πολλές φορές κρυφό, άγνωστο και ανεξερεύνητο.

    Η Τράπεζα της Ελλάδος είναι μια ιδιωτική ανώνυμη εταιρία στην οποία το δημόσιο δεν κατέχει παραπάνω από 8%. Και η οποία εξαιρείται μάλιστα από τον νόμο περί ανωνύμων που ισχύει για τις άλλες ανώνυμες εταιρίες. Η ΤτΕ της οποίας ο ρόλος στην παρούσα κρίση, με το Τ10, είναι σκοτεινώτατος. Ανεξερεύνητος και ακόμη ατιμώρητος.

    Η ίδια η ΕΚΤ είναι επίσης μια ιδιωτικη τράπεζα (με ΔΣ θητείας 8 ετών!), εφόσον ιδιωτικές είναι και οι τάχαμου κρατικές κεντρικές τράπεζες-μέτοχοί της. Η ΕΚΤ που εκδίδει το ευρώ. Και είναι πάντα αυτό το “εκδοτικό δικαίωμα” για το οποίο ενδιαφέρονται τα τραπεζικά “ιδρύματα”. Και φυσικά το σύστημα δανεισμού των κλασματικών αποθεματικών. Με όσο το δυνατόν λιγώτερο έλεγχο από την κοινωνία στην λειτουργία τους.

    Δεν θα εκπλαγόμουν αν μια μέρα μαθαίναμε, με ατράνταχτα στοιχεία, ότι πίσω ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ, βρίσκονται οι ίδιοι και οι ίδιοι άνθρωποι. Στην πραγματικότητα ο κρυφός και συγκεντρωτικός τρόπος που λειτουργεί το παγκόσμιο τραπεζικό σύστημα, συνηγορεί υπέρ αυτής της άποψης.

    Οι παγκόσμιοι χρηματοπιστωτές εχουν φυσικά προχωρήσει πολύ μακριά από τον παραδοσιακό ρόλο του τραπεζίτη, που δάνειζε με τόκο, συνυπολογίζοντας τους κινδύνους του δανείου, και αναμένοντας ένα καλό κέρδος από την επένδυσή του.

    Τώρα πλέον ο παραδοσιακός καπιταλιστικός κύκλος παραγωγής, που μας αποκάλυψε ο Κ. Μαρξ, Χ-Ε-Χ’, δηλαδή Χρήμα-Εμπόρευμα-Χρήμα2 (κάτι σαν την φόρμα σονάτας Α-Β-Α’ για τους εραστές της μουσικολογίας), θεωρείται από τους τραπεζίτες και τους χρηματοπιστωτές δευτερεύουσας σημασίας.

    Ενώ παλιότερα δηλαδή επένδυαν χρήμα για να παράξουν εμπορεύματα με μόνο σκοπό την ανταλλαγή των εμπορευμάτων, δηλαδή και πάλι χρήμα, τώρα ανακάλυψαν (λίγο μετά τα μέσα του προηγούμενου αιώνα) πως μπορούν να κερδίσουν πολύ περισσότερα στον “χρηματοπιστωτικό κύκλο”, με τα περίφημα χρηματοπιστωτικά προϊόντα. Τα παράγωγα, τους τίτλους, τα ασφάλιστρα ομολόγων και τα χίλια δυο.

    Δηλαδή δεν ενδιαφέρονται τόσο να επενδύσουν πια στην παραγωγή και να περιμένουν τον απαιτούμενο χρόνο για να αποκομίσουν υπεραξία. Αλλά πλέον “επενδύουν” στα “χρηματοπιστωτικά προϊόντα” όπως τα λένε, και με συναλλαγές δευτερολέπτων από υπολογιστές, κερδίζουν απίστευτα ποσά, χωρίς να επενδύσουν ούτε δραχμή στον κύκλο παραγωγής εμπορευμάτων.

    Κερδίζουν δηλαδή τρις και δεν έχει παραχθεί ούτε μία οδοντογλυφίδα. Απλώς αλλάζουν χέρια “τίτλους”. Και η ΤτΕ βοήθησε αυτόν τον κύκλο να επεκτείνει τις “εκκαθαρίσεις” του στις 10 ημέρες. Ατιμώρητα επαναλαμβάνω και στην πιο κρίσιμη στιγμή.

    Και τα κόμματα; Και οι πολιτικοί;

    Μα ακόμα και αν τα κόμματα (τα δυο δικά μας μεγάλα τουλάχιστον) δεν χρωστούσαν τα μαλλιά της κεφαλής τους στις τράπεζες, πάλι θα συμπεριφέρονταν στην κοινωνία με τον ίδιο τρόπο. Αν εξετάσουμε το “προσωπικό” των κομμάτων και ακόμη χειρότερα των δημοσίων οργανισμών, των “συμβουλευτικών” ιδρυμάτων αλλά και της κυβέρνησης θα δούμε παντού ανθρώπους του τραπεζικού κόσμου.

    Μα και αυτό να μην ίσχυε, από τις πράξεις και τις πολιτικές των κυβερνητών αντιλαμβανόμαστε ότι εξυπηρετούν βασικά τους αφέντες τους. Τους εγχώριους και παγκόσμιους τραπεζίτες. Μόνιμα στηρίζουν τις τράπεζες με ρευστό και εγγυήσεις, χωρίς κανένα αντάλλαγμα για την κοινωνία.

    Μόνο μια σκέψη με κάνει και κάπως ησυχάζω τον τρόμο που μου προκαλεί αυτό το δύσμορφο χρηματοπιστωτικό τέρας. Οτι έχει γίνει τόσο αδηφάγο που δεν μπορεί να σταματήσει το “γεύμα” του.

    Εμείς, οι κοινωνίες, ίσως να μην μπορούμε ακόμη να νικήσουμε αυτό το χρηματοπιστωτικό τέρας, μια και έχει στα χέρια του και τα ΜΜΕ και την εκπαίδευση και την εξουσία, και το οπλισμένο κράτος. Αλλά αρχίζει και διαφαίνεται πως το τέρας θα φάει μόνο του τις σάρκες του στο τέλος. Καθώς και κάποια ανησυχία από την πλευρά ορισμενων επιφανών εκπροσώπων του που αρχίζουν και αντιλαμβάνονται αυτόν τον κίνδυνο αυτοκαταστροφής.

    Παρόλα αυτά, εμείς, οι κοινωνίες και οι πολίτες, ούτε τον αγώνα εναντίον του πρέπει να σταματήσουμε, ούτε στιγμή να μην ξεχνάμε πως πίσω από τα κουστούμια των πολιτικών, κρύβεται αυτό το αχόρταγο χρηματοπιστωτικό βαμπίρ που τρέφεται με ανθρώπων αίμα και σάρκα. Και να το διαλαλάμε κάθε στιγμή, με στοιχεία και τεκμήρια, ώστε οι συμπολίτες μας να πληροφορούνται και την ιστορία, και τις μεθόδους και τις προθέσεις του.

    Και τον ρόλο των πολιτικών μας μέσα σε αυτόν τον δύσοσμο και ανθρωποφάγο κύκλο.

    Θραξ Αναρμόδιος

    • CHE avatar
      CHE @ Θραξ Αναρμόδιος 13/05/2011 01:38:05

      ΜΑΣ ΑΦΗΝΟΥΝ ΝΑ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΤΟΝ ΘΥΜΟ ΜΑΣ ΣΤΙΣ ΙΣΤΙΟΣΕΛΙΔΕΣ, ΝΑ ΞΕΣΠΑΜΕ ΓΡΑΠΤΩΣ, ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΝΟΥΝ,ΓΙΑΤΙ ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ ΜΗΝ ΒΓΟΥΜΕ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ, ΚΑΜΙΑ ΛΥΣΗ ΔΕΝ ΘΑ ΒΡΕΘΕΙ ΣΤΑ BLOGS, ΟΤΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΗ Η ΠΟΛΥΠΟΘΗΤΗ ΑΛΛΑΓΗ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΥΣΟΥΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΑΣ ΤΟ ΑΙΜΑ ΤΟΤΕ ΘΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΟΛΑ , ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΠΑΙΔΙΑ ..ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΕΙΛΗΚΡΙΝΑ...ΕΧΩ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙ ,ΕΧΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ,(ΕΧΩ ΠΟΛΛΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ )ΕΙΜΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΓΙΑ ΟΛΑ ...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΠΤ Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ 5ΧΡΟΝΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ...ΚΑΛΥΤΕΡΑ Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΠΑΡΑ Η ΣΚΛΑΒΙΑ ΤΟΥΣ... ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΡΑΞΕΙΣ....?ΔΩΣΤΕ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΝΑ ΒΡΕΘΟΥΜΕ...ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΚΑΙ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΥΡΙΟ ΤΑ ΞΕΧΝΑΜΕ....ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΛΟΜΑΘΑΜΕ!!!!

  26. GEODETIS avatar
    GEODETIS 25/03/2011 01:33:11

    λοιπόν φίλτατε Αστέ με παρεξηγείς και με αδικείς δεν έχω καμιά μύγα πάνω απο το κεφάλι μου ... το γεγονός της αυτοχειρίας του συνανθρώπου μας, είναι ένα πραγματικά δραματικό και λυπηρό γεγονός που δεν ενδείκνυται εύκολων ερμηνειών και ελαφρότητας άπο κανένα μας ... τώρα το θέμα με τους ¨εθελοντές της πρώτης γραμμής¨ όπως αναφέρεις, στο θέμα δηλαδή που την ουσία εγώ παρενέβη στο σχόλιό σου ... απλά σε παρέπεμψα στα ονόματα που σε παρέπεμψα για τον απλό λόγω ότι αυτά τα άτομα ήδη είναι στην θέση τους (παραμεθόριο) την ώρα που μιλάμε ... και θα αντικατασταθούν (για να τα λέμε με απλά λόγια) με άλλα άτομα σταδιακά, κατά τον κύκλο κλήσης εφέδρων κληρωτών και πάει λέγοντας ... με λίγα λόγια η πρώτη γραμμή υπάρχει και οι εφεδρείες έπονται σε ενδεχόμενη κακιά στιγμή ... ελπίζω να γίνομαι κατανοητός ... εγώ δεν μιλάω ούτε βροντοφωνάζω υπέρ κάποιας πολεμική κρίσης, διότι και γνωρίζω και έχω επίγνωση αυτής της διαδικασίας και ποια τα αποτελέσματά της ... θέλω επίσης να αναφέρω ότι είτε κάποιος φωνάζει είτε όχι υπέρ της όποιας πολεμικής σύρραξης, είναι θέμα άσχετο με το αν πρέπει ή όχι ο Έλληνας να έχει την δυνατότητα νόμιμης άμυνας έστω και ένοπλης ... δηλαδή αν χτυπήσει το κανόνι καλέ μου φίλε, όλοι στα όπλα διότι απλά ο Έλληνας (είτε φωνάζει υπέρ είτε όχι) θα υπερασπιστεί τα Εθνικά του δίκαια, διότι δεν υπάρχει εναλλακτική λύση ... τι να κάνουμε δεν είναι ο κόσμος Αγγελικά πλασμένος ... αυτά ...