#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/09/2010 22:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι θυσίες μας ένα σαββατοκύριακο σας



H πολιτική είναι συμβολισμοί -και όχι κανιβαλισμοί-  και ενώ ο λαός τρέχει πανικόβλητος με τα πιο επώδυνα μέτρα της μεταπολίτευσης, η Κυβέρνηση επιλέγει να μη χαλάσει τη φιέστα της.

Και περίπτερα και ομιλίες και υπουργοί και αναπληρωτές και γραμματείς και ακόλουθοι και δημόσιες σχέσεις και lobbing και όλα τα καλά.

Ας κάνουμε μια υπόθεση εργασίας. 10 εκατομμύρια ευρώ κοστίζει η όλη φιέστα (μετριοπαθής εκτίμηση). Δεν σώζεται και τίποτα θα πει κάποιος, αλλά όλο και κάτι μπαλώνεις. Δεν είναι μόνο θέμα κόστους, αλλά κυρίως μηνύματος. Όταν εξάρεις το λαό για τις αντοχές του, καλό είναι να μη φαντάζεσαι ότι είναι ανεξάντλητες

Δηλαδή, όταν θέλουμε λεφτά υπάρχουν. Πως θα χτίσεις φορολογική συνείδηση όταν ξοδεύεις αλόγιστα σε έναν απαρχαιωμένο θεσμό που έχει περάσει  την πρώτη του νιότη εδώ και δεκαετίες;

Τόσα χρόνια μας παραμυθιάζανε τα ΜΜΕ με τα ψίχουλα κοινωνικής πολιτικής που ανακοίνωνε ο εκάστοτε πρωθυπουργός, το περιβόητο καλάθι.

Φέτος αν θέλετε καλάθια, δείτε Μουντομπάσκετ.

Ας ανέβαινε ο πρωθυπουργός κι ας κάναμε μια virtual ΔΕΘ. Αυτός θα έλεγε ότι δίνει παροχές και εμείς θα προσποιούμασταν ότι τον πιστεύαμε.

Βέβαια υπάρχουν κάποιοι κυνικοί που λένε ότι τα κρατικά λεφτά θα τονώσουν την αγορά, όπως γινόταν πάντα.

Οι στωικοί αντιτείνουν ότι μπορεί να είναι η πρώτη και τελευταία ΔΕΘ αυτής της Κυβέρνησης.

Οι επικούρειοι, ως οι κατεξοχήν ευδαιμονισταί συμφωνούν με την επιλογή ενός ανέμελου Σαββατοκύριακου στην όμορφη Σαλονίκη.

Αλλά είμαι βέβαιος ότι όλα τα έξοδα θα "ανέβουν" στο διαδίκτυο. Aν δεν είναι κόπος αναρτήστε και τις διαδικασίες ανάθεσης, σε ποιες εταιρείες και για ποιο έργο δόθηκαν μαζί βέβαια με  τις δαπάνες διανυκτερεύσεων, ημερήσιων αποζημιώσεων και λοιπών εξόδων που χρεώνεται το δημόσιο. Βάλτε και το κόστος των δυνάμεων ασφαλείας που θα φρουρούν το πανηγύρι.

Και ασφαλώς θα δώσετε τα σωστά νούμερα. Αποκλείεται να τα μαγειρέψετε. Αυτά τα έκανε η επάρατος δεξιά.

Να δούμε και εμείς οι υπήκοοι το  Όπεν Γκαβ επί του πρακτέου

Μικρός Οδυσσέας

(στην φωτό διακρίνουμε την κυρία Παγκάλου, πίσω απο τον κ. Παπανδρέου)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Aris. A avatar
    Aris. A 10/09/2010 23:07:43

    Δεν χρειάζεται να το βασανίζουμε πολύ.
    Ο Παπανδρέου είναι κλασσική περίπτωση τουρίστα.
    Θέλει και να είναι πρωθυπουργός και να απολαμβάνει την τεμπελιά και την ανεμελιά που είχε.
    Μεγάλε δεν σου είπανε ότι η δόξα έχει και το τιμημά της που είναι κούραση στεναχώριες ευθύνες προβλήματα και πολύ πολύ δουλειά.
    Από που να τα μάθεις όμως σάμπως δούλεψε ποτέ σου.
    Ολα τα βρήκες εύκολα.
    Ο ανθρωπος είναι κλασσική περίπτωση β κλάσης σεμιναριατζή.
    Ολο γραφικότητες και καραγκιοζιλίκια.
    Για να κάνει τα μπάνια του, το ποδήλατο, και το κανό του, μεταφέρει την κυβέρνηση μια στο Καστελόριζο, μια στον Πόρο, μια στην Πάρο, μια στην Θεσσαλονίκη.
    Τι να περιμένεις από κάποιον που δεν μπορεί ούτε για μια τετραετία να αποχωριστεί την τεμπελιά προς χάρη της τιμής που του έκαναν οι πολίτες να τον χρήσουν πρωθυπουργό.
    Καλά τι πληρώνει τόσους συμβούλους και παρασυμβούλους ούτε τα στοιχειώδη δεν του έμαθαα.
    Τι μπορούμε να περιμένουμε από κάποιον που ανακοίνωσε την κυβέρνηση δύο τα ξημερώματα.
    Η διακυβέρνηση της χώρας ουσιαστικά είναι σε Ραγκούση και λοιπούς.
    Ο Γιώργος θα το ρίξει στα ταξίδια και στην καλοπέραση.
    Προφανώς δεν είναι κακός άνθρωπος αλλά έχει αδυναμία αντίληψης της πραγματικότητας.

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Aris. A 10/09/2010 23:48:37

      Ασφαλώς και δεν είναι κακός. Έχεις δίκιο Άρη. Αλλά δεν ψάχναμε γαμπρό

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ Aris. A 11/09/2010 00:53:11

      Προφανώς και είναι κάκιστος άνθρωπος όταν παραδίδει "άνευ όρων" στην πυρά κι εγκλωβίζει αγέννητες γενεές Ελλήνων στα πλοκάμια του ατέρμονα ενεξόφλητου χρέους του ΔΝΤ.

      Προφανώς και είναι κάκιστος άνθρωπος, όταν το χολερικό δάνειο ΔΝΤ εκδόθηκε γιά να ικανοποιήσει ο ατάλαντος τα χλιδάτα πάθη Του και της κοστοβόρας χουντοδυναστείας Του και τις αμοιβές όλων αυτών των παρατρεχάμενων "νομπελο-σοφών" Του, οι οποίοι Ολοι μαζί, δεν αξίζουν ούτε όσο ένας δικός μας λογιστής των ΙΕΚ.

      Προφανώς και είναι κάκιστος άνθρωπος, επειδή πριν την απόπειρα άτακτης φυγής του από την χώρα, θα την κήρύξει και επίσημα σε πτώχευση. Γιά ν'αφήσει την καφτή πατάτα στον κ. Αντώνη Σαμαρά..

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 10/09/2010 23:20:37

    "στην φωτό διακρίνουμε την κυρία Παγκάλου, πίσω απο τον κ. Παπανδρέου".
    Δίπλα του είναι ο Χάρισον Φόρντ;

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Strange Attractor 10/09/2010 23:30:17

      Ναι και πιο δίπλα ο Ρόμπερτ Ρέντφορντ

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ μικρός οδυσσέας 11/09/2010 00:34:40

        Mαύρισε και κακοφόρμισε κι αυτός.

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ Strange Attractor 11/09/2010 00:31:47

      Το κακέκτυπό του.

    • anonymos avatar
      anonymos @ Strange Attractor 11/09/2010 08:53:18

      Α και δεν έιχα δει ποτέ την Κα Παγκαλου, από τι κατάλαβα μια της σειράς αριβίστα είναι. Ευχομαι ολόψυχα καλή αποτυχία. Τρίτη.

  3. Γιωργος Χ avatar
    Γιωργος Χ 10/09/2010 23:23:32

    Καλά με το λεωφορείο σήμερα, σαν πενταήμερη λυκείου της Καλαμπάκας ήταν..

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ Γιωργος Χ 10/09/2010 23:42:38

      Μια ευκαιρία είχαμε να ησυχάσουμε από αυτούς αν αερίζονταν ο παγκαλός στο λεωφορείο την χάσαμε!

  4. anonymous avatar
    anonymous 10/09/2010 23:31:27

    Άγρια επεισόδια μεταξύ λαθρομεταναστών σημειώθηκαν το βράδυ της Πέμπτης στον λιμένα της Ηγουμενίτσας και συγκεκριμένα στον χώρο που έχουν καταλάβει εκατοντάδες λαθρομετανάστες από κάθε γωνιά της Ασίας και της Αφρικής. Όλα άρχισαν όταν μία ομάδα Σομαλών συγκρούστηκε με αντίπαλη ομάδα Κούρδων περί τις 23:30. Σταδιακά ο αριθμός και των δύο πλευρών αυξήθηκε και μέσα σε λίγη ώρα συγκεντρώθηκαν πάνω από 300 πάνοπλοι με ρόπαλα, μαχαίρια και τσεκούρια
    Παρά τη μεγάλη αστυνομική δύναμη που έσπευσε στο σημείο, τα επεισόδια έλαβαν ανεξέλεγκτες διαστάσεις. Αποτέλεσμα ήταν να καταστραφούν πολλά αυτοκίνητα, ενώ σοβαρά κινδύνεψαν και Έλληνες εργαζόμενοι στην περιοχή.
    Σε κάποιο σημείο και ενώ η κατάσταση είχε εκτραχυνθεί πλήρως, στην περιοχή ακούστηκαν και πυροβολισμοί. Δεν έχει διευκρινιστεί αν οι λαθρομετανάστες κατείχαν και πυροβόλα όπλα

    • anonymos avatar
      anonymos @ anonymous 11/09/2010 08:54:33

      Ας τους να σκοτωθουν μεταξύ τους

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ anonymos 11/09/2010 17:24:08

        @anonymos Oι Σομαλοί Λαθρο-έποικοι της Ιστορικής περιοχής Ακαδημίας Πλάτωνος, έγιναν φόβος και τρόμος των «Ελλήνων μεταναστών» στον τόπο διαμονής τους.

        Στην περιοχή της Παγκόσμιας Ακαδημίας Πλάτωνος, την Πρώτη Φιλοσοφική Σχολή της Αίγλης και της Γνώσης του Πλάτωνα, του Πατέρα του Δυτικού Πολιτισμού. Στο Ιστορικό Ιδρυμα, στην πρόσοψη και μετόπη του οποίου ήταν με χρυσά γράμματα χαραγμένη, σε λευκό πεντελικό μάρμαρο η Επιγραφή:

        «Mηδείς Aγεωμέτρητος Eισέτο».
        Ουδείς μη-γνώστης Γεωμετρίας να μην εισέλθη.

        Στην σημερινή, απαξιωμένη περιοχή Ακαδημίας Πλάτωνος, η δυσοσμία ούρων περιττωμάτων και απορριμάτων στους δρόμους, πνίγει τους κατοίκους. Στην περιοχή, όπου γιγαντόσωμοι Σομαλοί μαφιοκράτες/μαυραγορίτες, λύνουν τις διαφορές τους, με.. γιαταγάνια.

        Ετσι κατάντησε τον Παγκόσμιο Ιστορικό Θησαυρό, η νεοταξική χολέρα που απλώθηκε την Ελλάδα από τις 5/10/2009 μέχρι και σήμερα.

        ΚΑΙ είναι αυτοί οι Σομαλοί, από τις 2,000,000+ "ελληνοποιημένες" ψηφοθηρικές γλάστρες, που θα σπεύσουν ν'αλλοιώσουν το εκλογικό αποτέλεσμα υπέρ του Εθνοκτόνου Mineiko-Bilderberg, γιά τα επόμενα 30 χρόνια, λέει. Γιά να εκλέγεται αυτός, που νομίζει ότι μάς παραμυθιάζει με τα δήθεν «εμένα δεν με ενδιαφέρουν οι θητείες».

        Εφόσον ΔΕΝ τον ενδιαφέρουν οι Θητείες, προς τι η ΕΘΝΟΚΤΟΝΙΑ εν εξελίξει;;

        Σύμφωνα με τα νεοταξικά σχέδια, 30 χρόνια απαιτούνται γιά την ολοκληρωτική αποδόμηση της Ελλάδας. Γιά να παραμορφωθεί σε μιά κιμαδοποιημένη, ευτελισμένη, "mix-grill" δουλεμπορική αγορά των 20,000,000 (είκοσι εκατομμυρίων), μιά «μαυρισμένη» γριά-ζητιάνα-πόρνη, χωρίς ταυτότητα, χωρίς ιστορία, χωρίς αξιοπρέπεια, χωρίς Εθνική σύσταση, που δεν θα την θέλει πιά κανείς.

        Γι'αυτό, και ΤΟ ΦΟΥΜΟ!!! πρόκειται να φθάσει στα Ουράνια! στο Εκλογικό ραντεβού μας του Νοέμβρη 2010 με το νεοταξικό φασισταριό του Κακηκράτη Τους.

        ΟΧΙ! στη συρρίκνωση της Ελληνικής Δημοκρατικής Εκφρασης.

        Επειδή: Η ελληνική ύπαιθρος και ειδικότερα οι παραμεθόριες περιοχές, έχουν ερημώσει κι εγκαταλειφθεί κατά τρόπο Εθνικά Επικίνδυνο. Γι’αυτό σήμερα, περισσότερο από ποτέ άλλοτε, είναι νομοτελειακά αναγκαίες η ενίσχυση, η διατήρηση ΚΑΙ η ανάπτυξη των ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΩΝ.

        «ΟΧΙ!» στα «Λαθρο-Αλλοδαπο-Δικεία» και τις ατέρμονες καθυστερήσεις απόδοσης Δικαιοσύνης. (Σάς μιλώ, εκ πικρής προσωπικής πείρας). 8 στις 10 υποθέσεις που απασχολούν την Ελληνική Δικαιοσύνη σήμερα, αφορούν εγκλήματα και παραβάσεις ΛΑΘΡΟ.

        ΔΕΝ υπάρχουν νόμιμοι μετανάστες στην Ελλάδα. Ακόμη κι αυτοί που γεννήθηκαν εδώ, έχουν γονείς που εισήλθαν ΠΑΡΑΝΟΜΑ στην Χώρα, χωρίς Βίζα, χωρίς υγειονομικές εξετάσεις, χωρίς νόμιμο μεταφορικό μέσο, χωρίς εισητήρια. Ολα τ'αλλα είναι για να ζαχαρώνονται τα χάπια με το δηλητήριο και να χαϊδεύουνται τ’αυτιά των αθεράπευτα ευκολόπιστων Ελλήνων. Στη χώρα του Ξένιου Δία όλοι οι Λάρθο-ξένοι χωράνε. Ομως η Ελλάδα, ΔΕΝ αντέχει άλλο!

        Γι'αυτό:

        «ΟΧΙ!» στην Λάθρο-Δημογραφική συρρίκνωση των Ελλήνων υπέρ των μουσουλμάνων.

        «ΟΧΙ!» στην Λάθρο-Αλλοίωση του Εκλογικού Σώματος

        «ΟΧΙ!» στην Απαξία των Εθνικών Ηρωϊκών Ενόπλων μας Δυνάμεων

        «ΟΧΙ!» στην Μη-Εθνική Διά Βίου Αμάθεια

        «ΟΧΙ!» στην Λάθρο-Αποδόμηση της Ελλάδας

        «ΟΧΙ!» στον Λάθρο-Εποικισμό της Ελλάδας

        «ΟΧΙ!» στην ανέγερση ΤΖΑΜΙ με χρήματα των Ελλήνων Φορολογουμένων

        «ΟΧΙ!» στην πολυπολιτισμική αστυνομία του Κορανίου των Χουντοχοϊδη/Samina 2000

        «ΟΧΙ» στα εγκλήματα εμπρησμών Πολιτών, δασών, ζώων και περιουσιών των Ελλήνων:

        Που στόχο έχουν, όχι μόνο τον φυσικό και οικονομικό αφανισμό των Ελλήνων. Οχι μόνο την καταστροφή των Δασικών Θησαυρών της Χώρας. Αλλά, και, την απασχόληση του Στρατού με τα έργα διάσωσης και πυρόσβεσης. Aλλά, και, με την ταυτόχρονη ερήμωση των στρατώνων, σε ώρες Εκτακτης Εθνικής Ανάγκης! Πρόκειται γιά θανατηφόρα «crash-tests», που παρακολουθεί το άγρυπνο μάτι της δόλιας ποντικομαμής, απέναντι.

        «ΟΧΙ!» Στον Αθλιο Κακηκράτη Ομοσπονδιοποίησης της Ελλάδας.

        «ΝΑΙ!», ΥΠΕΡ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΤΙΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΕΣ!

        ΕΛΛΗΝΩΝ ΑΦΥΠΝΗΣΙΣ:

        Mineiko-Bilderberg is the name of the blame game
        ή πέφτει αυτός, ή, χάνεται η Ελλάδα!
        ή, τώρα, ή, ποτέ!

  5. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 10/09/2010 23:39:54

    το παιντί της μάμι σε κάθε φώτο απλά επιβεβαιώνει το "φορεστ γαπ", όσο για την κυρία Παγκαλου 2η Γιάννα εν όψη.

    • anonymos avatar
      anonymos @ Σοσιαληστής 11/09/2010 08:54:56

      Ναι πέρασε και δεν ακούμπησε

  6. Misha avatar
    Misha 10/09/2010 23:45:06

    Aν τον έβλεπε ο Αντρέας σε αυτή τη φάση , θα του έκανε αναδρομική άμβλωση.
    Μη πω ότι «η Μιμή τώρα δικαιώνεται»

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Misha 10/09/2010 23:54:59

      Ά ρε Misha, δεν θυμάσαι τι τούμπα έκανε κι ο αείμνηστος με το "ΕΟΚ και ΝΑΤΟ το ίδιο συνδικάτο"; Ούτε το mea culpa δεν θυμάσαι;
      Κάτι έλεγε ο αξεπέραστος γνώστης των παροιμιών, επίσης αείμνηστος Χαρίλαος, για το τί ρίχνουν οι μηλιές και κάτω από τι δέντρο πέφτουν τα μήλα!

      • Misha avatar
        Misha @ Ο Θείος 11/09/2010 00:09:11

        Τα θυμάμαι Θείο, αλλά θυμάμαι και το «Βυθίσατε το Χόρα», και το άδειασμα Καραμανλή, και την αναγνώριση της Εθνικής Αντίστασης, και τα Μεσογειακά Ολοκληρωμένα Προγράμματα και το ΕΣΥ, ακόμα και το «Τσοβόλα δώστα όλα» (για τον οποίο παρεμπιπτόντως ΟΛΟΙ οι λογιστές που γνωρίζουν λένε πως επρόκειτο για τον καλύτερο ΥΠΕΘΟ που περασε από την χωρα μεταπολιτευτικά)....
        Είχε στραβά ο Αντρέας αλλά ήταν μεγάλη στόφα ηγέτη.
        Ακόμα και τα πριβέ γλέντια του με τη Ρίτα Σακελλαρίου του προσέδιδαν αίγλη.
        Τον έφαγε βέβαια η γκομενίτσα που ρίξανε δίπλα του αλλιώς μέχρι σήμερα θα κυβερνούσε...

      • anonymos avatar
        anonymos @ Ο Θείος 11/09/2010 08:55:49

        Για ξαναθύμισε το μας

    • ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
      ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ @ Misha 11/09/2010 00:19:33

      Ο Ανδρεας αδειασε τον Καραμανλη λεκτικα αλλα ο Φρυδας ηταν αυτος που κερδισε στο τελος τον σεβασμο του λαου.Θυμιζω Σκαι ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ , Καραμανλης 4ος ,Ανδρεας εκτος δεκαδας.

      • Misha avatar
        Misha @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 11/09/2010 00:34:04

        Zυρίχη-Λονδίνο και Αττίλας 2 θα αρκούσαν για να κάνει παρέα ο «Εθνάρχης» με τον Ιωαννίδη.

      • ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
        ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 11/09/2010 00:44:18

        Διασπαθηση του δημοσιου χρηματος , μπολιασμα ανηθικοτητας στον μεσο ελληνα θα αρκουσαν για να εκανε παρεα με τον Αλ Καπονε.

      • Misha avatar
        Misha @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 11/09/2010 00:50:22

        Ε, ας μην είμαστε υπερβολικοί.
        Δεν εφαγε περισσότερα από τον Ραλλη με τα Λακοστ, ούτε από τον Μητσοτάκη με την Καλτσετρούτσι και τη Χόχτιφ, ούτε βεβαιώς από τον Σημίτη...
        Αν μάλιστα συγκριθεί η περιουσία των Παπαντρεου με αυτη των άεργων Μητσοτάκηδων ....

      • ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
        ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 11/09/2010 00:59:42

        Ο ιδιος πιθανων να μην εφαγε.Αφησε ομως τους διπλανους του να φανε δινοντας το συνθημα στον κο Νικο(π.χ) στα Πατησια να πραξει το ιδιο.Το : γινε πλουσιοτερος χωρις κοπο του Ανδρεα παρα ηταν σοσιαλιστικο.Ουτε ο Μαρξ που αγαπουσε τον προλεταριο του δεν θα ηθελε να τον δει πλουσιο απο την μια μερα στην αλλη.

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 11/09/2010 01:19:53

        @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ

        H ειδοποιός διαφορά είναι ότι ο Αλ Καπόνε, ήταν αυτόφωτος.

      • Ηνιοχος avatar
        Ηνιοχος @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 11/09/2010 02:19:20

        Καλλιστεια Σκαι
        Οπου η ευεξια του αιδοιου/Παπανικολαου αξιολογηθηκε ως
        σημαντικωτερη του επιφανεστερου επιστημονα ολων των εποχων
        παγκοσμιως Αριστοτελη
        ητοι ανοες,αρρωστημενοι νοες και μικρονοες, αψυχοι και
        μικροψυχοι αλλα με επιχειρησιακα αιδοια

        λογικη το καρο σερνει το αλογο τετοια εγκυροτητα

        οσο για τον φρυδα θα απολογειται μεταξυ αλλων αναριθμητων
        ανομηματων για τα κορυφαια του αιωνιως στον Θεμιστοκλη για
        την Σαλαμινα και στον Κιμωνα για την Κυπρο

      • ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
        ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 11/09/2010 11:02:29

        Αν θεωρεις την αποκατασταση της δημοκρατιας , την ενταξη της Ελλαδας στην ΕΟΚ, μικρο πραγμα (οπου λαδοθηκε το εντερο του καθε ενος μας),τοτε κατεταξε τον φρυδα στους 100 χειροτερους Ελληνες.

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ Misha 11/09/2010 01:28:16

      Εριξε πάλι μια ζαριά κι έφερε δυό και άσσο..

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ Misha 11/09/2010 01:49:47

      Το κακό το ξεκίνησε ο Αντρέας, δημεγέρτης και λαοπλάνος όσο κανείς άλλος στη σύγχρονη ελληνική ιστορία.
      Το ΓΑΠ, είναι η θλιβερή κατάληξη

      • ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
        ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ @ εναςάσχετος 11/09/2010 11:10:28

        Ξεχναμε και τον Ελ Βενιζελο.

      • εναςάσχετος avatar
        εναςάσχετος @ εναςάσχετος 11/09/2010 11:43:50

        Έχεις δίκιο.
        Κι επι πλέον, όσες φορές κλήθηκαν οι ξένοι να επέμβουν στα εσωτερικά της χώρας, αυτό έγινε απο κυβερνήσεις του κέντρου/σοσιαλδημοκρατών.

    • ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ avatar
      ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ @ Misha 11/09/2010 02:31:37

      Η Μιμή που λες, είχε το σθένος, σε συνέντευξή της στο τοπικό κανάλι "Θεσσαλία tv", να πει τα εξής:
      "Θα έπρεπε να αλλάξουν το όνομα του ΠΑΣΟΚ! Δεν είναι αυτό το κόμμα του Ανδρέα Παπανδρέου! Τί να πολιτευτώ; Τότε που ήθελα μου έκλεισαν την πόρτα. Τώρα και να με παρακαλάνε δεν πρόκειται να συνεργαστώ μαζί τους!!"
      Το άκουσες από κανέναν άλλο μέσα από το ΠΑΣΟΚ; Ήταν η μόνη που είπε αυτά που δεν βρέθηκε κανένας να πει! Έστω και ψεύτικα. Μια παραίτηση για λόγους ευθιξίας βρε αδερφέ..

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ 11/09/2010 17:40:37

        Εύγε. Να την ορίσουμε ισόβια πρωθυπουργό. Μας λείπει το πνεύμα της και η ηθική της. Ιδρύω κίνημα απαίτησης επαναφοράς της στα δημόσια πράγματα. Θέλω Μιμή, ρε παιδί μου.

  7. Βολιώτης avatar
    Βολιώτης 11/09/2010 00:03:48

    Αγαπητέ ¨Μικρέ Οδυσσέα¨,
    θα διάβασες, ασφαλώς, τη σημερινή δήλωση του Υπουργείου Εσωτερικών ότι
    ¨το κόστος παρουσίας του Υπουργείου, μαζί με τους οργανισμούς του θα φτάσει τις 166.000 ευρώ ενώ πέρυσι ανήλθε στις 522.000 ευρω¨.
    Για μια ακόμη φορά, οι άνθρωποι αυτοί αποδεικνύουν ότι είναι εκπληκτικοί στην προπαγάνδα και την παραπληροφόρηση.
    Και εξηγούμαι: το κόστος παρουσίας του Υπουργείου (το οποίο, όπως θα θυμάστε, επί Ν.Δ. περιελάμβανε το Εσωτερικών & Δημόσιας Διοίκησης, το Υπουργείο Δημόσιας Τάξης, το Υπουργείο Επικρατείας και ΜΜΕ, την Ελλ. Αστυνομία, την Πυροσβεστική, την Αγροφυλακή, την Πολιτική Προστασία, το Ινστ.Μεταναστευτικής Πολιτικής, τη Γενική Γραμματεία Ισότητας, το ΚΕΘΙ) κυμάνθηκε, σ' όλα τα χρόνια διακυβέρνησης της Ν.Δ. στα περσινά επίπεδα.
    Θέλετε να μάθετε, τώρα, πόσο κόστισε η παρουσία του Υπουργείου Εσωτερικών την τελευταία χρονιά του Σημιτικού ΠΑΣΟΚ, το 2003, επί Υπουργίας Σκανδαλίδη;
    ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΑΣ! περίπου (και εννοώ, ίσως και κάτι παραπάνω...)2.300.000€(!!!)
    Ολογράφως (για όσους δυσκολεύονται με τους αριθμούς...): Δύο εκατομμύρια τριακόσιες χιλιάδες ευρώ (!!!...).
    Οι κακές γλώσσες, μάλιστα, της εποχής (αλλά πολυ κακές...) μιλούσαν και για μια περιβόητη έξοδο 40-50 ατόμων, δημοσιογράφων και μη, προσκεκλημένων της πολιτικής ηγεσίας, σε νυκτερινό ¨πολιτιστικό¨ κέντρο, η οποία άφησε εποχή, τόσο για το κέφι της βραδυάς όσο και για τον λογαριασμό που χρεώθηκε στα έξοδα του Υπουργείου!!!
    Αντιλαμβάνεστε, λοιπόν, με πόση ευκολία οι σημερινοί κυβερνώντες εφαρμόζουν, συστηματικά, το ¨δύο μέτρα και δύο σταθμά¨...
    Ή, καλύτερα, όπως έλεγε και η μακαρίτισσα η γιαγιά μου, ¨τα δικά μας είναι σύκα και πατσιάζονται, των αλλονών είναι καρύδια και βροντάν¨...
    Περαστικά μας, συνέλληνες!
    Με δαύτους που ψηφίσαμε, είμαστε άξιοι της μοίρας μας...

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Βολιώτης 11/09/2010 00:15:39

      ¨οχι δεν τη διάβασα. έχουν μαστερ και πολλά phd στην προπαγάνδα, συγγνώμη επικοινωνία. Στο κόστος παρουσίας περιλαμβάνονται και οι μετακινήσεις, διανυκτερεύσεις, αποζημιώσεις κτλ ή είναι το στήσιμο του περιπ΄τερου και τα έντυπα;
      Σε κάθε περίπτωση ας τα ανεβάσουν στο διαδίκτυο να δούμε πόσα ξόδεψε το κάθε Υπουργείο/κρατικός φορέας/κρατική επιχείρηση. Αφού έχουμε και το εργαλείο, το όπεν γκαβ.
      Τι ωραία που το έλεγε η γιαγιά...

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ μικρός οδυσσέας 11/09/2010 01:15:33

        Νο entry. Προσωπικά δεδομένα!

      • Βολιώτης avatar
        Βολιώτης @ μικρός οδυσσέας 11/09/2010 02:45:50

        Το κόστος αναφέρεται σε όλο το πακέτο.
        Τουλάχιστον αυτό συνέβαινε επί ¨επαράτου¨, μικρέ μου Οδυσσέα, γιατί τούτοι εδώ με τις διαφάνειες και τα όπεν γκαβ μπορεί να έχουν υιοθετήσει τη λογική της ¨σαλαμοποίησης¨, για μεγαλύτερη ...ευελιξία στις πληρωμές!
        Πάντως, θα είχε μεγάλο ενδιαφέρον αν (λέμε τώρα...) κάποια στιγμή, μερικοί απ' τους δημοσιογράφους που παρακολουθούν από κοντά, εδώ και χρόνια, τις εκδηλώσεις στη ΔΕΘ, αποφάσιζαν ν' ανοίξουν το στοματάκι τους (και να κλείσουν πολλά σπίτια, κυριολεκτικά και μεταφορικά...) για να πουν αλήθειες και μόνο.

  8. η Dimi avatar
    η Dimi 11/09/2010 00:19:29

    Η κ. Χριστίνα Πάγκαλου-Χριστοφάκη. Η γνωστή σε μάς, και ως Hillary των Καλυβίων. Κι επίδοξη Δήμαρχος του νεοσύστατου, ζηλευτού και πάμπλουτου Δήμου Σαρωνικού Αττικής. Tον οποίο, ελέω μεγαλοκατασκευστή μπαμπά και αντιπροέδρου συζύγου, και με το σύνθημα «Ζούμε μαζί στον Δήμο Σαρωνικού» και με τις "ευλογίες" Ιερώνυμου, ΚΑΙ αυτή, θεωρεί τα «φιλέττα» Γης, Κτισμάτων και Υδάτων του Δήμου Σαρωνικού, de facto τσιφλίκια της.

    Οχι, κ. Πάγκαλου-Χριστοφάκη. ΔΕΝ ζούμε μαζί στον Δήμο Σαρωνικού. Συγκεκριμένα, είσθε Persona Non Grata στον Δήμο Σαρωνικού.

    Επειδή φαίνεται να είσθε ακόμα μία υπέρμετρα φιλόδοξη και ανήσυχη, πράσινη και «πεφωτισμένη» οικογενειοκράτης, χωρίς εχέγγυα, χωρίς πολιτική ετικέττα συμπεριφοράς, χωρίς σύνεση, χωρίς ευαισθητοποιημένες «αντέννες» με γνώμονα τους «παλμούς» των ανάστατων ιδιοκτητών της περιοχής, που παρακολουθούμε στενά τις κινήσεις σας κι έχουμε ραντεβού μαζί σας τον Νοέμβρη 2010.

    κ. Χριστίνα Πάγκαλου-Χριστοφάκη, εϊσθε λερναία ύδρα όλοι εσείς οι υφάρπαγες αυτόκλητοι πρασινο-τσιφλικάδες, που ακονίζετε μαχαιροπήρουνα γιά το μεγάλο φαγοπότι (22 τα Μνημόσυνα), πάνω στο πτώμα του κοσμήματος που λέγεται Δήμος Σαρωνικού Αττικής.

    Εμείς, αυτό το κατά συρροή νεοταξικό έγκλημα, θα το αποτρέψουμε.

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ η Dimi 11/09/2010 18:55:34

      @anonimous Προτιμώ το ραδιόφωνο γιά να έχω τις δικές μου εικόνες. Τους προσκυνημένους δεν αντέχω ούτε να τους βλέπω ούτε να τους ακούω. Και μόνον η "στήριξη" της Hillary, των εξαπτέρυγων, του ΔΝΤ, άπό τον συγκεκριμένο, αποδεικνύει το πόσο ανεπιθύμητα και αντιδημοφιλή είναι αυτά τα άτομα.

      Σε διαβεβαιώ, ότι όλοι αυτοί οι επίδοξοι "σωτήρες" ανησυχούν σφόρδρα, επειδή το Εκλογικό Σώμα, έπαψε πλέον να θεωρείται δεδομένο. Καλό σημάδι!

  9. η Dimi avatar
    η Dimi 11/09/2010 00:25:57

    Αλλού δείχνει ο Τιτανο-Τιμονιέρης, περί άλλα τυρβάζουν οι κυρίες..

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ η Dimi 11/09/2010 00:43:27

      Dimi τώρα που είπες κυρίες με έχουν φάει με μια Τσιμισλή. Έχεις άποψη;

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ μικρός οδυσσέας 11/09/2010 00:59:48

        Εννοείς την serial killer??!!

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ μικρός οδυσσέας 11/09/2010 09:18:19

        xaxaχα τώρα κατάλαβα

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ η Dimi 11/09/2010 00:57:42

      Λάθος Τσιμτσιλή

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ μικρός οδυσσέας 11/09/2010 01:02:52

        Εξαιρετάτη κυρία με πολύ ευχάριστο μελαχρινό προφίλ.
        Δεν είναι και Τσαπανίδου βέβαια...

  10. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 11/09/2010 00:31:42

    Στη φωτο οπως εχει βγαλει τη γλωσσα θυμιζει Βush junior.Διαχειριστη αν το ψαξεις θα βρεις φωτο που μοιαζουνε αρκετα.

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 11/09/2010 00:37:03

      New world order reptilians' bad habits die hard.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ η Dimi 11/09/2010 00:50:04

        Says who??...Henry Makow??!!

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ η Dimi 11/09/2010 00:56:23

        Νο, Dimi says.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ η Dimi 11/09/2010 01:00:57

        Ok...cool then.

    • mesaios daktylos avatar
      mesaios daktylos @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 11/09/2010 01:53:27

      ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ says:
      ''Στη φωτο οπως εχει βγαλει τη γλωσσα θυμιζει Βush junior''

      Να σου στείλω μια φωτογραφία του σκύλου μου του Ρούντι, που ζητιανεύει φαγητό, για να καταλάβεις τι σημαίνει ομοιότητα.
      Υ.Γ Διαφέρουν λίγο στο μουστάκι. Του σκύλου μου είναι ποιό ... σικ.

    • mnk avatar
      mnk @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 11/09/2010 08:23:44

      Or...cook them.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ mnk 11/09/2010 09:29:50

        That works too...

  11. Vax avatar
    Vax 11/09/2010 02:36:25

    Ρέστα στο άρθρο σου Οδυσσέα...;)

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Vax 11/09/2010 09:19:29

      ευχαριστώ Vax

  12. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 11/09/2010 09:23:03

    Έχεις οίστρο τελευταία. Ανανέωση λόγω επικείμενης φθινοπωρινής αύρας ή τίποτε άλλο?

    Οι κυνικοί θα έλεγαν στο κύριο με το δάχτυλο να φύγει από μπροστά γιατί μας κρύβει τον Ήλιο (γενικώς) ενώ ο Ηράκλειτος θα τον αγνοούσε επειδικτικά.

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Γιάννης Φαίλτωρ 11/09/2010 09:37:31

      Γιάννο για το σύστημα της Ασιρίσκα και για τους τραυματισμούς της ΚΠΡ θέλω να γράφω αλλά με διαολίζουν. Ο κόσμος έχει λαλήσει από τα μέτρα, θα κρυώσουμε πριν πεινάσουμε γράφανε χθες στην enet κι αυτοί τις φιέστε τους.

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ μικρός οδυσσέας 11/09/2010 09:55:11

        Αν και άλλοι λένε ότι του Αυγούστου τα κομμάτια στους 40 βαθμούς ήταν ωραία.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ μικρός οδυσσέας 11/09/2010 09:59:09

        Οδυσσέα το κείμενο σου είναι θαυμάσιο.
        Η ουσία του, μαζί και ένα λάθος κρύβεται στην πρώτη φράση.
        "Η πολιτική είναι συμβολισμοί και κανιβαλισμοί".
        Το μήνυμα elite που εκπέμπεται είναι και συνειδητό είναι και σκόπιμο.

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ μικρός οδυσσέας 11/09/2010 13:54:29

        xaxaxa και σκέφτηκα να το βγάλω το όχι. Σε ευχαριστώ για τη διεισδυτική ματιά σου στο κείμενο και τα καλά σου λόγια βεβαίως βεβαίως

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Γιάννης Φαίλτωρ 11/09/2010 09:50:42

      Πρώτα βγαίνει η ψυχή του ανθρώπου και μετά το χούι του
      Είναι στη φύση τους αυτή η συμπεριφορά. Δεν αλλάζει.Έτσι κι αλλιώς αυτός είναι ο τρόπος που ζουν. Είναι απομονωμένοι από τα δρώμενα της αληθινής κοινωνίας την οποία την περιφρονούν συνειδητά.

      Αλλά ας μη χαλιώμαστε πρωί πρωί. Τις δυσκολίες τις τραγουδάμε σε ματζόρε. Έχει και ωραία συννεφιά σήμερα. Μύρισε λίγο φθινόπωρο εδώ στην εξοχή.

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ Γιάννης Φαίλτωρ 11/09/2010 09:59:41

        Πάλι εξέδραμες;

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ Γιάννης Φαίλτωρ 11/09/2010 11:52:12

        Άλλο το εξασθενές άλλο το τρισθενές χρώμιο;

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Γιάννης Φαίλτωρ 11/09/2010 12:01:28

        Για μαθήματα χημείας χρεώνω κάτι παραπάνω. Στους φίλους βέβαια κάνω εκπτώσεις: Δωρεάν η εγγραφή και το πρώτο μάθημα! Ο ιδιοκτήτης του γνωστού ΙΕΚ είναι λίγο στρυφνός σε αυτά και δεν μας αφήνει πολλά περιθώρια.


        Η διαφορά φαίνεται στα κηπευτικά. Αν το νερό έχει εξασθενές χρώμιο τα κολοκύθια γίνονται πιο μεγάλα!

      • Vass avatar
        Vass @ Γιάννης Φαίλτωρ 11/09/2010 12:04:12

        Εξασθενές χρώμιο - εξασθενής μνήμη. Με τον έναν ή τον άλλο τρόπο η μετάλλαξη είναι διασφαλισμένη. Εκτός αν μας προλάβει ο Κύριος.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Γιάννης Φαίλτωρ 11/09/2010 12:07:29

        Έψησαν στο φούρνο ένα γουρουνάκι από κρεατόμαζα και όταν ψήθηκε είχε φουσκώσει όπως φουσκώνουν τα κέικ και είχε γίνει τριπλάσιο από ότι πριν και δεν είχε κόκκαλα.

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ Γιάννης Φαίλτωρ 11/09/2010 13:56:24

        Φαιλτόριους αφού αρνείσαι να διδάξεις χημεία στη νέα σχολική χρονιά το αντικείμενο σου θα είναι η πανίδα του Μαξίμου: συγκριτική μελέτη στην μεταπολίτευση

  13. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 11/09/2010 10:26:37

    Η εργασία ευρίσκεται εις τας εξοχάς όπου ρέουν γάργαρα νερά πλήρη τρισθενούς χρωμίου. Πάντως είδα έναν τσαλαπετεινό πρωί πρωί και μου έφτιαξε τη μέρα. Μόνο που δεν πρόλαβα να τον φωτογραφίσω.

  14. kostas avatar
    kostas 11/09/2010 12:53:12

    Οποιος πιστευει οτι ο Σαμαρας θα ειναι διαφοερετικους απο τους προηγουμενους ΠΑΣΟΚ και ΝΔ προθυπουργους , μπορει να μου αιτιολογησει με επιχειρηματα το ΓΙΑΤΙ?

  15. Μήτσος avatar
    Μήτσος 11/09/2010 13:13:59

    Καταρχήν , γιατί έχει αποδείξει κατ'επανάληψη ότι έχει @@ και δεν φοβάται να ρισκάρει

    • kostas avatar
      kostas @ Μήτσος 11/09/2010 14:25:36

      αυτο δεν εχει σχεση με την εντιμοτητα αγαπητε Μητσο.
      Εξηγησε μου τους λογους που τον κανουν εντιμο , τους λογους για τους οποιους πιστευεις οτι δεν θα σε γ@μησ$ι αν εκλεγει.

      Και ο ΓΑΠ καλα τα ελεγε πριν τις εκλογες οπως και ο Καραμανλης

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ kostas 11/09/2010 21:03:55

        @ Kostas Είναι ανόμοια τα μεγέθη σύγκρισης που κάνετε. Μήπως ζείτε σε άλλη χώρα; Χάρηκε ποτέ ο ΚΚ έστω μιά ημέρα πολιτισμένης αντιπολίτευσης όπως η πολιτισμένη και στοιχειοθετημένη αντιπολίτευση του κ. Αντώνη Σαμαρά που απολαμβάνει ο Mineiko-Bilderberg από τις 5/10/2009 μέχρι και σήμερα; O οποίος, υπενθυμίζω, την επομένη κάθε εκλογής νίκης της ΝΔ ζητούσε και πάλι εκλογές;

        Θυμάστε μήπως τους ολέθριους μήνες Αύγουστο 2007 και Δεκέμβριο 2008; Τους εμπρησμούς δασών, τις στάχτες, τον θρήνο, τα καμένα σπίτια, τους 26 απανθρακωμένους ανθρώπους και τα ζώα στη Γλυκειά Πόλη της Ζαχάρως του Νομού Ηλείας; στην οποία ο πολλά υποσχόμενος έσπευσε με κάμερες και σηκωμένα τα μανίκια να προσφέρει δήθεν «βοήθεια»;

        Θυμάστε τις πυρκαϊές στην Αρχαία Ολυμπία; Θυμάστε μήπως το «Greek Inferno» ως CNN «Breaking News» και δυσφημιστικό πρωτοσέλιδο των ξένων εφημερίδων γιά την Κυβέρνηση Καραμανλή; Ακούσατε μήπως ψίθυρο από τα διεθνή ΜΜΕ γιά τις πυρκαϊές φέτος το καλοκαίρι στη Σιθωνία Χαλκιδικής, στη Κέρκυρα, Ζάκυνθο, Βοιωτία, Βούλα, στην Καλλονή Λέσβου; Οχι, Δεν ακούσατε.

        Είναι δυνατόν να συγκρίνετε τον συγκροτημένο Λόγο του κ. Αντώνη Σαμαρά με τις ψηφοθηρικές φρούδες υποσχέσεις των πάντων (λεφτά υπάρχουν!) στους ιθαγενείς, που μετά τις εκλογές έγιναν «Τιτανικός», «βουλιάζουμε», «εντατική», «δεν υπάρχει σάλιο» και στο τέλος εγκλωβισμός τουλάχιστον 2 αγέννητων γενεών Ελλήνων στις δαγκάνες του ΔΝΤ;

        Εάν αυτά τα άθλια έκανε η ΝΔ, το πρώην θείον βρέφος και η λοιπή "αγανακτισμένη" νεοταξική φατρία, θα είχαν ήδη ξηλώσει τα πεζοδρόμια του Συντάγματος και τα δίρριχτα του Κοινοβουλίου.

  16. ataktos avatar
    ataktos 11/09/2010 19:06:49

    φατσουλα ..χιχχι