#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/06/2011 08:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι θλιβεροί απόγονοι του Γκαίμπελς…



«Ως προπαγάνδα νοείται ένα σύνολο πληροφοριών, οι οποίες είναι επίτηδες παροδηγητικές ή ψευδείς, προκειμένου να υποστηρίξουν πολιτικές σκοπιμότητες ή να προστατεύσουν τα συμφέροντα αυτών που κατέχουν την εξουσία».



Σε πλήρη πανικό  ο Γ. Παπανδρέου και προκειμένου να αντιστρέψει το πολύ αρνητικό για αυτόν πολιτικό κλίμα αντιγράφει τις μεθόδους του Γ. Καρατζαφέρη. Μιλάμε για πλήρη μεταφορά τεχνογνωσίας.

Η "αποκάλυψη" που μας σερβίρουν είναι η εξής απάντηση του Σαμαρά (στην ερώτηση γιατί προτείνετε μείωση φόρων, αφού ξέρετε ότι δεν μπορείτε;) : "έλα μωρέ, αυτά τα λέω για εσωτερική κατανάλωση".

Η δημοσιογράφος Γαλλικών ΜΜΕ Αλεξία Κεφαλά εξομολογήθηκε η πηγή της είναι  ένας Γάλλος συνάδελφός της, που ήταν στη συνάντηση Σαμαρά – Φιγιόν…

Η ιστορία αυτή θυμίζει μια αντίστοιχη ομογενούς δημοσιογράφου από  τον Καναδά. Ο Θωμάς Σάρας, αποκάλυπτε πριν τις εκλογές του 2009, ότι σε ιδιωτική τους συνομιλία, παλιά, ο Γιώργος Παπανδρέου, του εξομολογήθηκε πως "καλύτερα μερικά στρέμματα γης λιγότερα και να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο, παρά να έχουμε πόλεμο με τους Τούρκους"

Στο θέμα είχε δώσει ιδιαίτερη σημασία ο ΛΑ.Ο.Σ. O ίδιος ο Γιώργος Καρατζαφέρης, εντόπισε τον Σάρα, του τηλεφώνησε, μαγνητοφώνησε τη συνομιλία τους και την έπαιξε στο κανάλι του το ΤΗΛΕΑΣΤΥ, ενώ την ίδια μέρα την έπαιξε και ο Τριανταφυλλόπουλος στη ΖΟΥΓΚΛΑ στο ΑΛΤΕΡ.

Κι όλοι αυτοί υπονοούσαν ότι ο Παπανδρέου είναι "προδότης".

Η "αποκάλυψη" δηλαδή της Κεφαλά είναι της ίδια σοβαρότητας με αυτή του Σάρα.

Στα μυριάδες προβλήματα που υπάρχουν στη χώρα, προστίθεται και ο ευτελισμός της πολιτικής ζωής. Τα πολιτικά επιχειρήματα αντικαθίστανται με ανυπόστατες φήμες, τα πραγματικά γεγονότα με θεωρίες συνομωσίας, οι πραγματικοί πρωταγωνιστές με μαριονέτες.

Ο κ. Καρατζαφέρης επιθυμεί να γίνει ο ρυθμιστής των πολιτικών εξελίξεων και ο συντάκτης της καθημερινής πολιτικής ατζέντας. Δυστυχώς φαίνεται να έχει την Κυβέρνηση όχι απλά  αρωγό, αλλά συνεργάτη,  σε αυτή του την προσπάθεια.

Ελάχιστοι όμως παρακολουθούν τα επιχειρήματα τους κι ακόμη λιγότεροι τους πιστεύουν. Ο κόσμος εξακολουθεί να είναι στους δρόμους. Η τιτάνια προσπάθεια εξωραϊσμού της Κυβέρνησης και των προθέσεων της με τον ανασχηματισμό, θα πέσει στο κενό.

Ο λαός δεν μπορεί να πιστέψει την εικονική πραγματικότητα που του προσφέρουν τα μέσα. Είναι σε πλήρη αναντιστοιχία με τη δική του καθημερινότητα…

Η Κυβέρνηση απλά αναβάλλει για λίγο τη μοιραία πτώση της. Το γεγονός ότι συνεχίζει να κυβερνά οφείλεται σε μια «ισορροπία» πιέσεων, παρασκηνιακών συμφωνιών και συμβιβασμών.

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 21/06/2011 08:31:52

    Δεν είναι απόγονοι του Γκέμπελς....Ο Γκέμπελς,μπροστά τους,είναι μαθητής....

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Komis Montechristo 21/06/2011 12:10:49

      Μην τους υπερτιμάς.

      • Komis Montechristo avatar
        Komis Montechristo @ Μικρός Οδυσσέας 21/06/2011 15:49:26

        Η εφημερίδα Καθημερινή είναι πρώτη σε κυκλοφορία,αν όχι στις πρώτες,την Κυριακή.Κάμποσοι συνάνθρωποί μας παρακολουθούν Σκάι και αναφέρουν πόσο αξιόπιστοι είναι,γι'αυτούς,οι γνωστοί δημοσιογράφοι του συγκροτήματος.Υπάρχει κόσμος που,δυστυχώς,επηρεάζεται.Γι'αυτό,λοιπόν,έκανα αυτό το σχόλιο.

  2. kiki avatar
    kiki 21/06/2011 08:57:33

    Διαβασε την ιστορικη διαδρομη του χρεους της Αργεντινης.
    Ιδια ιστορια, με αλλα προσωπα , σε ποσο καιρο θα σκασει η φουσκα των δανειων, κοντα τρεις, ναναι, αυτοι θα εχουν βγαλει τα κερατα τους απο τα ασφαλιστρα, και μετα τι τους νοιαζει αν φυγουν και αφησουν μια ερημη ξεπουλημενη χωρα, χωρις τιποτα.
    Παιζουν χοντρα παιχνιδια , χοντρα λεφτα.
    Ο Γκαιμπελς τα πιστευε κιολας, αυτοι προπαγανδιζουν ανοιγουν το στομα και βλεπεις οτι λενε ψεμματα.
    Ποιος ενεταξε αυτο το γυμνοσαλιαγκα , στην πολυκατοικια? αμαρτιες πληρωνετε, παρελθοντων χρονων, και εχετε πολλες παναθεμα σας.

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ kiki 21/06/2011 12:12:21

      ΄Φτάσανε Αρτεμίσιο οι δικοί σου. Τετάρτη θα είναι ΑΘήνα

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/06/2011 09:02:54

    Οταν μπει σε λειτουργια στα ΜΜΕ η κατασχεση "εις χειρας τριτων" θα ξεπουπουλιασοτν οι παπαγαλοι !
    Λογαριασμοι, ακινητα, μηχανηματα... ολα στο κλαρι !

    Ακουσα και Μπαμπη χτες ! ωω ναι... σκεπτικος και προβληματισμενος για το μελλον της Ελλαδας, αλλα και με την αναξιοπιστια μας.

    Μπαμπη ελα μια πλατεια να τα πουμε. Θελω να με ψησεις με τα επιχειρηματα σου.

    ΠΠ

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/06/2011 12:13:11

      Χαρά στο κουράγιο σου

    • Γιώργης avatar
      Γιώργης @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/06/2011 15:26:45

      Ἄστον καλύτερα..., θά τοῦ ὀρμήξουν καί μετά θά φταῖς ἐσύ...!!!

  4. axis avatar
    axis 21/06/2011 09:03:22

    Δυστυχώς γι' αυτούς ο κόσμος τους έχει καταλάβει. Ο λαός θα δώσει τη λύση.

  5. anonymos avatar
    anonymos 21/06/2011 10:43:48

    Αλήθεια πώς τυχαίνει πάντα να κάνουν απεργία οι τεχνικοί των ιδιωτικών καναλιών όταν υπάρχουν κρίσιμες εξελίξεις, μήπως πρέπει να τελείωνουμε μαυτούς τους Γκαίμπελς?
    Το απεχθές πρόσωπο της Φαιάς Προπαγάνδας ο Κυβερνητικός εκπρόσωπος, "καθηγητής" στο LSE (την βοιδοσχολή της Θάτσερ) επιτίθεται τώρα κατά των δημοσίων υπαλλήλων. Αφού θέλετε να άρετε την μονιμότητα τολμήστε και απολύστε όλους τους Πασόκους που διορίσατε.
    Περμένω από όλα τα κόμματα της αντιπολίτευσης ΝΔ-ΚΚΕ-ΣΥΡΙΖΑ-ΑΡΜΑ να μποικοτάρουν το δημοψήφισμα και να δηλώσουν ότι δεν αναγνωρίζουν κανένα αποτέλεσμα.

    • Γιώργης avatar
      Γιώργης @ anonymos 21/06/2011 15:28:54

      Δέν χρειάζεται μποϊκοτάρισμα, οὔτως ἤ ἄλλως εἶναι ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟ!

  6. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 21/06/2011 11:23:20

    Μύνηση λοιπόν και στην κυρία ΚΕΦΑΛΑ και στούς εδώ δημοσιογράφους για δυσφήμιση ονόματος.

  7. xbab avatar
    xbab 21/06/2011 11:29:02

    ΜΙΚΡΕ ΜΟΥ Οδυσσέα πολύ καλά τα γράφεις.Έτσι είναι.
    Θα θέσω το πιό απλό ερώτημα:
    Τι γίνεται, πως αντιμετωπίζεται η κατάσταση;
    Έχουν ξεφύγει τελείως τα ΜΜ"Ε". Γιατρικό άμεσα.
    Κάποιος φίλος έθιξε και το αστείο θέμα του δημοψηφίσματος: Βεβαίως μποϊκοτάρισμα, δεν το συζητάμε.
    Ακούς εκεί δημοψηφίσματα έτσι στον αέρα!
    Είναι υπεύθυνη στάση αυτή εν μέσω κρίσης;
    Γελάνε και οι βάτραχοι...

  8. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 21/06/2011 11:32:42

    Το γεγονός ότι συνεχίζει να κυβερνά οφείλεται σε μια «ισορροπία» πιέσεων, παρασκηνιακών συμφωνιών και συμβιβασμών

    Το γεγονός ότι εξακολουθεί να κυβερνά οφείλεται στο ότι το πολίτευμά μας δεν είναι αντιπροσωπευτικό: οι πολιτικοί δε λογοδοτούν για τις πράξεις και τις παραλείψεις τους και δεν ελέγχονται από την κοινωνία.

  9. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 21/06/2011 12:26:41

    ΦΥΣΙΚΑ ΚΙ ΟΧΙ Σ΄ΕΝΑ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ...Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΙ ,ΑΠ΄ΟΣΑ ΤΩΡΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ, ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΠΡΟΕΚΛΟΓΙΚΕΣ ΤΗΣ ΄΄ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΣΜΕΥΣΕΙΣ΄΄; ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΑΡΣΗ ΤΗΣ ΜΟΝΙΜΟΤΗΤΑΣ; ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΗ ΤΟΥ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ; ΕΙΧΕ ΤΟ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΩΣ ΜΕΣΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΙΣ ΄΄ΑΛΛΑΓΕΣ΄΄ ΣΤΗ ΧΩΡΑ;

  10. player avatar
    player 21/06/2011 12:40:18

    ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΜΕΤΑΜΦΙΕΣΜΕΝΟΙ.
    ΒΓΑΛΤΕ ΤΟΥΣ ΤΟΝ ΦΕΡΕΤΖΕ.

  11. Φακ Κωστας avatar
    Φακ Κωστας 21/06/2011 14:00:56

    Εμένα ειλικρινά δεν με φοβίζουν οι "δημοσιογράφοι" του Σκαι, του Μέγκα κλπ...
    Πληρωμένοι υπάλληλοι είναι...
    Τους ρίχνουν το κέρμα και απαγγέλουν...

    Ο κόσμος έχει καταλάβει..

  12. Νικηφoρος Φωκας avatar
    Νικηφoρος Φωκας 21/06/2011 15:44:46

    Αν ποτε γινει το δημοψηφισμα της πλακας του αναξιοπιστου γιωργακη , η συμμετοχη μας πρεπει να ειναι καταλυτικη και η μοναδικη μας απαντηση με κεφαλαια γραμματα επι των ερωτησεων (που θα τα αφησουμε φυσικα αναπαντητα ) θα πρεπει να ειναι ' Φ-Υ-Γ-Ε '... οταν θα καταεμτρησει τα 'φυγε' να ειστε βεβαιοι οτι ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΤΡΕΧΟΝΤΑΣ... αλλωστε δεν θα μπορει να αρνηθει ενα επισημως τετοιο καταγεγραμμενο φτυσιμο...

  13. Κατερίνα Κ. avatar
    Κατερίνα Κ. 21/06/2011 16:35:02

    Το συγκρότημα του κ. Αλαφούζου συναγωνίζεται στην κυβίστηση τον κ. Καρατζαφέρη.Γι' αυτό και τα ποσοστά ακροαματικότητας των σταθμών του είναι ανάλογα με το ποσοστό του συγκεκριμένου κόμματος. Πέμπτη και Παρασκευή ο κ. Πορτοσάλτε χλεύαζε τον ΓΑΠ σήμερα τον επαινούσε. Στο τέλος θα καταρρεύσουν μαζί. Αλλά θα φροντίσει το αφεντικό να αλλάξει γραμμή. Το συγκρότημα είναι πάντα κυβερνητικό δεν φταίει αυτό αν αλλάζει η Κυβέρνηση.Οι μόνοι αναλυτές που λένε την αλήθεια είναι οι κ.κ. Ιορδανίδης και Λυγερός.

  14. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 21/06/2011 18:18:47

    Η κάθε κυρία Κεφαλά και η κάθε "δημοσιογράφος" κυρία Κοσιώνη και ο κάθε υπαλληλίσκος "Μπάμπης" και ο κάθε εμπαθέστατος Πορτοσάλτε και η κάθε σφίγγα Ακριβοπούλου με το δηλητηριώδες κεντρί της, του ΑΛΑΦΟΥΖΟΚΑΝΑΛΟΥ, πλήν των κκ Ιορδανίδη και Λυγερού, δεν είναι τίποτα άλλο παρά Γκαιμπελίσκοι του σήμερα. Άξιος ο μισθός τους, μόνο που η αποστολή που εκτελούν, έχει ημερομηνία λήξεως. Αυτό πρέπει πολύ καλά να το συνειδητοποιήσουν.

  15. nickname@taleftaiparhoun.gap avatar
    nickname@taleftaiparhoun.gap 21/06/2011 18:37:53

    «Η ετήσια ηλιοφάνεια στην Ελλάδα είναι πολύ μεγαλύτερη από αυτή της Γερμανίας. Θα μπορούσε λοιπόν η Ελλάδα να εξάγει την ηλιακή ενέργεια σε εμάς» δηλώνει ο γερμανός υπουργός Οικονομικών Βόλφγκανγκ Σόιμπλε, σε συνέντευξή του που θα...
    δημοσιευτεί αύριο στην εφημερίδα Die Welt. Στην ίδια συνέντευξη επισημαίνει ότι η εκμετάλλευση ανανεώσιμων πηγών ενέργειας από γερμανικές επιχειρήσεις θα μπορούσε να αποτελέσει λύση, προκειμένου να ενισχυθεί η ελληνική οικονομία και να περιοριστεί το δημόσιο χρέος. «Με αυτόν τον τρόπο η Ελλάδα θα πετύχει βελτίωση της ανταγωνιστικότητας και των εξαγωγών της, κάτι το οποίο είναι επιθυμητό» δήλωσε ο Σόιμπλε. Ο ίδιος πάντως διευκρίνισε ότι οι προτάσεις του δεν έχουν «εθελοντικό χαρακτήρα» αλλά αποτελούν προϋποθέσεις για τη συμμετοχή της Γερμανίας στο νέο δάνειο που πρόκειται να συμφωνηθεί για την Ελλάδα. «Χωρίς αυτές τις προοπτικές είναι δύσκολο να πειστεί ο γερμανός φορολογούμενος για τη συμμετοχή της Γερμανίας σε ένα νέο πρόγραμμα με υψηλούς κινδύνους» είπε ο γερμανός υπουργός.
    Από το Fimotro σήμερα! Μήπως τώρα μπορεί κανείς να καταλάβει την σκληρή επίθεση των Γερμανικών ΜΜΕ ενάντια στον Α.Σαμαρά ; Ποιανών συμφέροντα εξυπηρετεί η κυβέρνηση GAP ; και γιατί τους χαλάει τα σχέδια ο Σαμαράς ;

  16. nickname@taleftaiparhoun.gap avatar
    nickname@taleftaiparhoun.gap 21/06/2011 18:45:17

    «Η ετήσια ηλιοφάνεια στην Ελλάδα είναι πολύ μεγαλύτερη από αυτή της Γερμανίας. Θα μπορούσε λοιπόν η Ελλάδα να εξάγει την ηλιακή ενέργεια σε εμάς» δηλώνει ο γερμανός υπουργός Οικονομικών Βόλφγκανγκ Σόιμπλε, σε συνέντευξή του που θα...
    δημοσιευτεί αύριο στην εφημερίδα Die Welt. Στην ίδια συνέντευξη επισημαίνει ότι η εκμετάλλευση ανανεώσιμων πηγών ενέργειας από γερμανικές επιχειρήσεις θα μπορούσε να αποτελέσει λύση, προκειμένου να ενισχυθεί η ελληνική οικονομία και να περιοριστεί το δημόσιο χρέος. «Με αυτόν τον τρόπο η Ελλάδα θα πετύχει βελτίωση της ανταγωνιστικότητας και των εξαγωγών της, κάτι το οποίο είναι επιθυμητό» δήλωσε ο Σόιμπλε. Ο ίδιος πάντως διευκρίνισε ότι οι προτάσεις του δεν έχουν «εθελοντικό χαρακτήρα» αλλά αποτελούν προϋποθέσεις για τη συμμετοχή της Γερμανίας στο νέο δάνειο που πρόκειται να συμφωνηθεί για την Ελλάδα. «Χωρίς αυτές τις προοπτικές είναι δύσκολο να πειστεί ο γερμανός φορολογούμενος για τη συμμετοχή της Γερμανίας σε ένα νέο πρόγραμμα με υψηλούς κινδύνους» είπε ο γερμανός υπουργός.
    Από το Fimotro σήμερα!
    Μήπως τώρα μπορεί κανείς να καταλάβει την σκληρή επίθεση των Γερμανικών ΜΜΕ ενάντια στον Α.Σαμαρά ; Ποιανών συμφέροντα εξυπηρετεί η κυβέρνηση GAP ; και γιατί τους χαλάει τα σχέδια ο Σαμαράς ;
    Καλύτερα λένε και σκεφτονται να τον προλάβουμε πριν γίνει προθυπουργός! χρειάζονται τους Γερμανοτσολιάδες !! για να κάνουν την δουλειά τους. Κάνουν όμως ένα βασικό λάθος που τους παρέσυρε σε αυτό η ..οσφυοκαμψία των σημερινών γιεσμεν . Στην Ελλάδα ψηφίζει όλος ο Λαός,κύριε Σοιμπλε, για κυβέρνηση και όχι μόνο ο ..ΛΑΟΣ και οι ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΟΙ του, ο Λαός που σας πολέμησε πριν 60 χρόνια και δεν υποτάχτηκε ποτέ στην ..μπότα σας!!!

    • nickname@taleftaiparhoun.gap avatar
      nickname@taleftaiparhoun.gap @ nickname@taleftaiparhoun.gap 21/06/2011 19:01:52

      Ζητώ συγνώμη για την επανάληψη αλλά οφείλεται στην απεργία της ΓΕΝΟΠ-ΔΕΗ .Διακοπή!!!

  17. ΔημΒας avatar
    ΔημΒας 21/06/2011 19:59:04

    Το θλιβερό είναι ότι το συγκεκριμένο κουτσομπολιό το χρησιμοποίησε ως "επιχείρημα" ο εξ ίσου θλιβερός Φόρεστ ΓΑΠ για να αποδείξει την "αναξιοπιστία" Σαμαρά. Ο... αξιόπιστος κύριος "λεφτά υπάρχουν"(ή Πινόκιο ή Μυγχάουζεν ή Χαλιμά).