31/05/2009 01:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι ευτυχισμένοι είναι άνδρες, γέροι και συντηρητικοί


______________________________________________________________________________________________
Μια πρόσφατη επιστημονική έρευνα του Pew Research Center δείχνει πως οι Αμερικάνοι γίνονται πιο ευτυχισμένοι καθώς γερνάνε... Η τάση αυτή μάλιστα δείχνει να ισχύει και όσο η διεθνής οικονομία πάει από το κακό στο χειρότερο.

Η ευτυχία είναι κάτι το σύνθετο. Παλαιότερες μελέτες είχαν δείξει πως η ευτυχία είναι κατά ένα μέρος  κληρονομική , ότι οι συντηρητικοί είναι πιο ευτυχισμένοι από τους προοδευτικούς και ότι οι μεγάλοι  σε ηλικία άνδρες είναι πιο ευτυχισμένοι από τις μεγάλες σε ηλικία γυναίκες.

Ακόμη και πριν επέλθει η παγκόσμια οικονομική κρίση, οι ηλικιωμένοι άνδρες βρέθηκαν να είναι αρκετά πιο ευτυχισμένοι από τους νεότερους. Αυτό μπορεί να οφείλεται ίσως, στο ότι οι παλαιότεροι πρόλαβαν να ζήσουν το περιβόητο «αμερικανικό όνειρο», ενώ οι νεώτεροι πασχίζουν να τα βγάλουν πέρα δουλεύοντας ακόμη και σε δυο δουλειές. Οι ηλικιωμένοι που ερωτήθηκαν πρόλαβαν και συνταξιοδοτήθηκαν προτού τους χτυπήσει  η οικονομική ύφεση. Δεν ανησυχούν για τα μικρά παιδιά τους και ούτε φοβούνται για τυχόν απόλυση. Το μόνο που τους άγγιξε είναι η μείωση του όποιου εισοδήματός τους.

Τώρα το ότι οι συντηρητικοί είναι πιο ευτυχισμένοι από τους προοδευτικούς... αυτό μάλλον   δεν οφείλεται στο ότι οι πρώτοι είναι συνήθως πιο ευκατάστατοι καθώς η εν λόγω έρευνα  έδειξε πως παραμένουν πιο ευτυχισμένοι ακόμη και όταν τα εισοδήματά τους είναι μικρότερα....

Ποιος να ξέρει;

(Από το Live Science.com)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Πολυβώτης avatar
    Πολυβώτης 31/05/2009 04:09:12

    Μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι...

  2. wert01gf avatar
    wert01gf 31/05/2009 06:04:07

    Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα.

  3. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 31/05/2009 09:38:27

    ο ορισμός του τομαριού

  4. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 31/05/2009 10:08:35

    Οι δεξιοί είναι πιο ευτυχείς διότι δεν τους στρεσάρουν τα προβλήματα της κοινωνίας (μάλλον). Χοντρόπετσοι εκ φύσεως.
    Βλέπετε & τον απέθαντο Μητσοτάκη... μπρρρρρ...

  5. DIKAIOS avatar
    DIKAIOS 31/05/2009 11:15:21

    διακρίνω έντονο κόμπλεξ και υφέρποντα φασισμό!

  6. less avatar
    less 31/05/2009 11:25:23

    Οι συντηρητικοί δεν είναι πτωχοί τω πνεύματι, αλλά πτωχοί σε ευαισθησία. Θεωρούν εαυτούς νυκοκοιραίους, θεωρούν φυσιολογικό να παίρνει ένας εργάτης 600 ευρώ, θεωρούν φυσιολογικό τα παιδιά των πλούσιων να ζουν πλούσια και τα παιδιά των φτωχών φτωχά, έχουν πολύ λίγες εώς καθόλου ενοχές και σκέψεις όπως "βάζω στο αμάξι μου βενζίνη για την οποία έχει σφαγιαστεί κόσμος στο Νίγηρα" τις θεωρούν σκέψεις που αρμόζουν μόνο σε ανισόρροπους κουκουλοφόρους.

    Υπό αυτή την προοπτική λογικό να είναι περισσότερο ευτυχισμένοι.

  7. o.Z avatar
    o.Z 31/05/2009 12:08:18

    χχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ

    Factorx: Όπως σου είχα ξαναπεί (πριν αρχίσεις να κάνεις τον έξυπνο) θα παρακαλάς να ξαναμπείς μέσα. Ξεχνάς το βρισίδι που μας έριξες τις προάλλες; Νομίζεις οτι μου κάνεις χάρη που σχολιάζεις; Κι άλλοι το νόμιζαν. Φιλάκια

  8. Έχω άδικο? avatar
    Έχω άδικο? 31/05/2009 12:47:10

    Προφανως εσεις οι αριστεροι δεν βάζετε βενζίνη λόγω Νιγηρίας και δεν ψωνίζετε από το ΙΚΕΑ λόγω εκμετάλλευσης των παιδιών στην Ινδία. Νισάφι πια με την "ευαισθησία" των αριστερών και την "αναισθησία" των δεξιών.

  9. less avatar
    less 31/05/2009 12:50:25

    @7 Δεν είπα ότι δεν βάζουμε βενζίνη. Είπα ότι οι δεξιοί θεωρούν την τάξη πραγμάτων που υπάρχει φυσιολογική, λογική, αναμενόμενη, εκ θεού εκπορεύομενη...

  10. Factorx avatar
    Factorx 31/05/2009 12:56:38

    Δεν το πιστεύω πως μια χαβαλετζίδικη αναρτηση γίνεται αφορμή για αριστεροδεξιά αντιπαράθεση

  11. less avatar
    less 31/05/2009 13:14:31

    Κάψανε το σπίτι της γιαγιάς μου επί εμφυλίου, Φάκτορα :)

  12. ss_sk avatar
    ss_sk 31/05/2009 14:30:42

    @11

    Ε, και? Κι εγώ λογικά θα έπρεπε να είμαι δεξιός (μην πω βασιλικός) επειδή τον προπάππου μου τον σκότωσαν ''κομμουνιστές''.

    Πάντως για εκεί δεν ξέρω αλλά για εδώ μεριά οι δεξιοί που γνωρίζω - και που τυγχάνει οι περισσότεροι να προέρχονται από ''μεσαίο'' χώρο και κάτω - ούτε χαλαροί είναι ούτε ευτυχισμένοι. Τώρα γιατί επιμένουν? Το λειψό μυαλό, οι παρωπίδες άντε και οι γονεϊκές νουθεσίες - να το κάνουν λόγω κέρδους σε ποιότητα ζωής το αποκλείω.

    Και το ''ευαισθητοποιημένοι'' άσχετο καθότι αφορά το ποιόν του ανθρώπου και όχι την πολιτική του τοποθέτηση.

  13. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 31/05/2009 23:35:17

    Γιατί χαίρεται ο κόσμος και χαμογελάει πατέρα;