#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/08/2011 14:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι επιτήδειοι των ΜΚΟ



Στήσαμε καινούργια φάμπρικα. Κάθε ….σοβαρός παράγων, που σέβεται τον εαυτό του, δημιουργεί και μια ΜΚΟ για να ..σώσει την κοινωνία.
Eτσι, οι ...Μη Κυβερνητικές Οργανώσεις μετατράπηκαν ουσιαστικά σε …κυβερνητικά παραρτήματα. Επιβιώνουν κυρίως χάριν κρατικών και κοινοτικών επιδοτήσεων.

Υπάρχουν περιπτώσεις που  σκοπός τους είναι  να εξυπηρετούν τα (ιδιοτελή) συμφέροντα των ιδρυτών τους! Και μάλιστα με τρόπο απροκάλυπτο!
Μερικές  δε εξ αυτών, με την γενναία επιχορήγηση του  κράτους, δραστηριοποιούνται εναντίον της Ελλάδος. Τους πληρώνουμε και τους συντηρούμε για να μας …εκθέτουν!

Κάποιες άλλες πάλι, επιδίδονται σε αστείες  δραστηριότητες.

Πρέπει να δοθεί ένα τέλος σ’ αυτήν την κωμωδία.

Η σχετική συζήτηση επανήλθε στο προσκήνιο, με αφορμή τη  ΜΚΟ  που έχει την έδρα της στο γραφείο   του κ. Κουτμερίδη!
Αν είναι δυνατόν!
Μη Κυβερνητική Οργάνωση, στεγαζόμενη  στο γραφείο κυβερνητικού βουλευτή! Θα αποτελεί παγκόσμια πρωτοτυπία!

Έχουμε ξεφύγει τελείως!

Παλαιότερα οι Βουλευτές έκαναν μόνοι τους τα ..ρουσφέτια τους! Τώρα το κάνουν με …επιστημονικό τρόπο! Στήνουν ΜΚΟ! Και το ομολογούν χωρίς αιδώ! Σιγά να μην τους πούμε και μπράβο!

Για να μην ξεχνιόμαστε, δεν είναι άμοιρη ευθυνών και η ηγεσία του υπουργείου εξωτερικών επί  Ν.Δ.  Έμεινε στα λόγια.

Είναι καιρός οι ΜΚΟ, από τα έργα και τις ημέρες του πρωθυπουργού στο  Υπουργείο Εξωτερικών, να επανεξεταστούν απ' την αρχή.

Και έχουμε μια πολύ καλή αφορμή για να το κάνουμε λόγω της δεινής οικονομικής κατάστασης στην οποίαν έχουμε περιέλθει.

Ο έλεγχος να γίνει, όχι από κάποια κυβερνητική αρχή, αλλά από μια διακομματική επιτροπή της Βουλής.
Ενδεχομένως με τη συνδρομή  λειτουργών της δικαιοσύνης.

Να μάθουμε επιτέλους ποιοί ίδρυσαν (επώνυμοι και λιγότερο άσημοι επώνυμοι) ΜΚΟ και τι σκοπούς εξυπηρετούν.

Όλα στο φώς!

Πόσα χρήματα δόθηκαν.

Σε ποιους δόθηκαν.

Ποιοι τα έδωσαν.

Για  ποιούς σκοπούς.

Τι αποτελέσματα έφεραν οι δράσεις που αναλήφθησαν.
Αξίζει, σε χαλεπούς καιρούς, όταν κλείνουν σχολεία,  να σπαταλώνται   τεράστια ποσά για να καλλιεργούν κάποιοι το προφίλ τους, με έξοδα του Έλληνα φορολογούμενου;

ΚΡ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Σταύρος avatar
    Σταύρος 08/08/2011 15:02:24

    Πόσο καιρό τώρα, κάνω τις ερωτήσεις πασπαρτού.

    ΠΟΥ χρωστάμε, ΠΩΣ χρωστάμε, ΠΟΣΑ χρωστάμε;
    ΠΟΙΟΙ έφαγαν, ΠΩΣ έφαγαν, ΠΟΣΑ έφαγαν;

  2. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 08/08/2011 15:14:14

    Φανταστείτε ΜΚΟ για την "προώθηση της υπεύθυνης αρθρογραφίας", με μέλη του ΔΣ τους Alexis, Πάσχοντα, Μπάμπη και Άρη. Ε, ρε μασαμπούκα που έχει να πέσει...

  3. katalytikos avatar
    katalytikos 08/08/2011 15:38:33

    Το θέμα είναι πολύ πιο σοβαρό ειδικά γιαυτές που δραστηριοποιούνται στον τομέα του ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ. Μια γρήγορη έρευνα στο internet δείχνει:
    1: Η παρουσία σε πολλές από αυτές τις ΜΚΟ, πρώην και νυν στελεχών του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών....
    2: Σε καμιά ΜΚΟ δεν αναφέρονται οι πηγές χρηματοδότησης, ο ισολογισμός και ο απολογισμός του έργου που προσέφεραν.
    3: Από αυτή τη δεξαμενή των ΜΚΟ (….. think tank) έχει επιλεγεί σήμερα το πολιτικό και στελεχιακό δυναμικό του ΥΠΕΚΑ (..σαν έτοιμοι από καιρό).
    4: Λειτουργούν σαν συγκοινωνούντα δοχεία με κάποιο είδος συντονισμού. Στελέχη και μέλη των ΜΚΟ τα συναντάμε σε πολλές οργανώσεις. Επίσης, σε συνέδρια, ημερίδες, συνεστιάσεις κλπ, εμφανίζονται συντεταγμένα.
    5: Τυγχάνουν προνομιακής μεταχείρισης από τα γνωστά ΟΙΚΟ – ΜΜΕ σε τέτοιο βαθμό ώστε να δίνουν την αίσθηση ότι αποτελούν το πλειοψηφικό ρεύμα αυτής της χώρας.
    6: επηρεάζουν πολιτικές και δικαστικές αποφάσεις και γενικά είναι ρυθμιστές της περιβαλλοντικής agenda.
    7: Συνδέονται και με πανεπιστημιακούς για να έχουν και το μανδύα της επιστημονικότητας.
    8: Οι στόχοι και οι σκοποί είναι κοινοί και χαρακτηρίζονται από γενικότητες περί αειφορίας, προστασίας του περιβάλλοντος, σωτηρίας του πλανήτη , ευαισθητοποίησης πολιτών και γενικά πιασάρικα θέματα!
    9: όλοι επισείουν τον μπαμπούλα της κλιματικής αλλαγής για να μας προτείνουν λύσεις που σχετίζονται με θέματα αιολικής ενέργειας, βιοκλιματικών κτιρίων, εξοικονόμησης ενέργειας και διαχείρισης αποβλήτων.
    10: μέλη, στελέχη ή υποστηρικτές αυτών συνδέονται, με σχετικές με τα παραπάνω αντικείμενα, ιδιωτικές εταιρείες.
    11: Αλληλοϋποστηρίζονται και αναδεικνύουν θέματα που μπορούν να προκαλέσουν δημοσιότητα ή την παραγωγή εθνικών ή κοινοτικών προγραμμάτων, προς χρηματοδότηση
    12: Εμφανίζουν ¨κινητικότητα¨ σε σχέση με τα πολιτικά κόμματα.
    κλπ.
    ΔΟΥΡΕΙΟΣ ΙΠΠΟΣ ΤΗΣ ¨ΠΡΑΣΙΝΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ¨!!!!!
    ΕΧΟΥΝ ΑΛΩΣΕΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΘΕΣΜΟΥΣ!

  4. Jimakos avatar
    Jimakos 08/08/2011 16:11:53

    Και μην ξεχνάμε τα πρώτα βιολιά Greenpeace, WWF.

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ Jimakos 08/08/2011 16:50:41

      Και τι δεν έχω ακούσει για την WWF, περί ευγονικής και δεν συμμαζεύεται... Τίποτα δεν αποκλείω...

  5. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 08/08/2011 17:48:22

    Eιναι πολυ απλο : να υποστηριξει η ΝΔ οτι οι ΜΚΟ θα γινουν αυτο πουλεει το ονομα τους : ΜΗ Κυβερνητικες Οργανωσεις.Και εφ οσον ειναι ΜΗ κυβερνητικες οργανωσεις δεν θα εχουν καμμια επιδοτηση απο την κυβερνηση και τα λεφτα των φορολογουμενων.
    Με δικα τους λεφτα ας κανουν οτι θελουν.

    • juliet avatar
      juliet @ ψυχραιμια 08/08/2011 18:16:31

      Μεταξύ των ετών 2005-2009(κυβερνήσεις Καραμανλή)απορρόφησαν ,όμως ,47 εκατομμύρια ευρώ.
      Ποίος ήτανε ΥΠ.ΕΞ;
      Πηγή:Μαρκεζίνης Βασίλειος

  6. juliet avatar
    juliet 08/08/2011 18:11:03

    .....................................................................................
    Αν ήξεραν λοιπόν τα ποσά που δαπανούνται έτσι οι πολλά υποφέροντες Ελληνες συταξιούχοι ,κατά τη γνώμη μου θα μεταβάλλονταν όλοι σε sui generis κουκουλοφόρους με Κύριος οίδε ποιες συνέπεις ,και ποιος,τότε ,θα μπορούσε να τους κατηγορήσει;Κατά τη γνώμη μου,ο Ελληνας φορολογούμενος ίσως κλέβει το κράτος-αλλά και το κράτος τον εξαπατά αγρίως!Κακό το μεν ,καλο και το δε .Η αλήθεια πρέπει να λέγεται προς όλες τις κατευθύνσεις.
    Βασίλειος Μαρκεζίνης
    Είναι απόσπασμα για τα κονδύλια των ΜΚΟ.

  7. juliet avatar
    juliet 08/08/2011 18:12:24

    κακό το μεν ,κακό και το δε.

  8. Σπύρος Δούκας avatar
    Σπύρος Δούκας 08/08/2011 19:26:11

    Καλό είναι να δημοσιοποιηθούν τα στοιχεία των Μ.Κ.Ο., των χρημάτων με τα οποία έχουν επιδοτηθεί και των προσώπων που τις διαχειρίζονται. Τον έλεγχο και την εκκαθάρισή τους, να τον αναλάβει η δικαιοσύνη και όχι εξεταστική επιτροπή.

    • juliet avatar
      juliet @ Σπύρος Δούκας 08/08/2011 19:59:48

      Το Ευρωπαΐκο Κέντρο Δημοσίου Δικαίου που διευθύνεται απο διαπρεπή Ελληνα συναγματογόλο,με προσωπικές διασυνδέσεις και με τα δύο μεγάλα κόμματα,έλαβε 700.οοο,μεταξύ άλλων,για εκπαίδευση εμπειρογνωμόνων στο Σουδάν,για επιχειρηματικές διασκέψεις στον Λίβανο,για υποστήριξη πολιτικών στην Τζαμάικα.Και αν ακόμη αυτές οι προσωπικές διασυνδέσεις δεν υπήρχαν, γιατί πρέπει ο Ελληνας φορολογούμενος να πληρώνει για την εκπαίδευση Σουδανέζων;
      Μαρκεζίνης

  9. Απορία avatar
    Απορία 08/08/2011 20:22:38

    Το τελευταίο πλιάτσικο άνω στο κουφάρι της νεκρής πλέον Ελλάδας.

  10. Κώστας Δημητρίου avatar
    Κώστας Δημητρίου 09/08/2011 18:52:06

    ΜΚΟ σημαίνει διάφορα...
    Κατ' αρχήν ο όρος non-goverment organisation μεταφράστηκε σε μη κυβερνητική οργάνωση από κάποιον κάποτε ημιμαθής, ενώ το σωστό θα ήταν ανεξάρτητες οργανώσεις ή κάτι τέτοιο.
    Πάντως είναι γνωστό ότι οι περισσότερες -αν όχι όλες- είναι απλά οργανώσεις για να προχωρήσει μια δουλειά ή παράκεντρα ενός άλλου οργανισμού.
    Βλέπεις αντί να χρησιμοποιήσουν τον όρο σωματείο ή εταιρία αστικού χαρακτήρα, χρησιμοποιήσαν αυτό, γιατί έτσι βόλευε και είναι όχημα για πολλά.
    Μάλιστα στην πράξη ή είναι σωματεία (σφραγίδες) τις περισσότερες φορές και ελεγχόμενα από μερικούς ή είναι εταιρίες αστικού κώδικα (όπου φυσικά ο έλεγχος είναι απόλυτος από όσους την απαρτίζουν) και βέβαια το κράτος επιδοτεί κλπ. χωρίς να ξέρει κανείς ποιος είναι τι, τι κάνει, γιατί γίνεται κλπ.

    ΕΙΝΑΙ ΟΝΕΙΔΟΣ να έχουμε τώρα και μκο εργολάβους για απασχόληση ανέργων...