#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/06/2012 10:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι επικίνδυνες θέσεις του ΣΥΡΙΖΑ για την Εθνική Άμυνα και την Εξωτερική Πολιτική

Ο ΣΥΡΙΖΑ... μπαινοβγαίνει στο ΝΑΤΟ επιτείνοντας τη σύγχυση



Η παρουσίαση των θέσεων του ΣΥΡΙΖΑ για την εξωτερική πολιτική ενέτεινε τη θολούρα αντί να τη διαλύσει. Κι αυτό διότι ενώ προχθές ο Αλέξης Τσίπρας παραδέχθηκε (σε συνέντευξή του) ότι «δεν είναι στο πρόγραμμα του κόμματος η έξοδος της χώρας από το ΝΑΤΟ», στις θέσεις που παρουσιάσθηκαν στην «Αθηναϊδα» υποστηρίζεται το ακριβώς αντίθετο.

Σύμφωνα με το επίμαχο σημείο: «Σταθερή και αμετάκλητη παραμένει η στρατηγική μας για την ανάγκη να αποδεσμευθούμε από το ΝΑΤΟ. Εχουμε επίγνωση των δυσκολιών, αλλά πιστεύουμε ότι οι διεθνείς εξελίξεις επιβεβαιώνουν την ορθότητα της θέσης μας». Σε άλλο σημείο, διατυπώνεται η θέση για «άμεση ανάκληση της ελληνική δύναμης από τις στρατιωτικές αποστολές του ΝΑΤΟ και της ΕΕ».

Ο βουλευτής του κόμματος Θεόδωρος Δρίτσας, στην παρουσίαση των εν λόγω θέσεων ανέφερε επιπλέον: «Προτείνουμε μια νέα πολυδιάστατη ενεργητικά φιλειρηνική εξωτερική πολιτική της Ελλάδας, απαλλαγμένη από τον ατλαντισμό, με ανάπτυξη σχέσεων ισότιμης συνεργασίας στα Βαλκάνια και στη Μεσόγειο, όπως και με τη Ρωσία, αλλά και με χώρες εκτός της Ευρώπης (Κίνα, Ινδία, Λατ. Αμερική)». 
Επίσης: «Θέλουμε ο ορίζοντας της διεθνούς παρουσίας της χώρας μας να μην εξαντλείται στα λεγόμενα εθνικά θέματα, αλλά να καλύπτει μεγάλα σύγχρονα ζητήματα, όπως η προστασία του περιβάλλοντος, η εξάλειψη της φτώχειας και γενικότερα η αλληλεγγύη με τον τρίτο κόσμο, με τον οποίο το σύνορό μας είναι η Μεσόγειος όπου χρειάζονται «γέφυρες» και μια νέα μεταναστευτική πολιτική και όχι τα «τείχη» μιας Ευρώπης - φρούριο. Και γι’ αυτούς τους λόγους είμαστε αντίθετοι με κάθε συμμετοχή της Ελλάδας στον λεγόμενο «πόλεμο κατά της τρομοκρατίας» που χρησιμοποιείται για τον στρατιωτικό έλεγχο ολόκληρων περιοχών του πλανήτη και για την περιστολή των δημοκρατικών δικαιωμάτων των πολιτών». 

Ενώ με βάση το επιχείρημα ότι σήμερα οι διεθνείς ισορροπίες αλλάζουν, ο κ. Δρίτσας τόνισε πως «δημιουργείται χώρος και για νέες πρωτοβουλίες περιφερειακής συνεργασίας όπως αυτές που διαφαίνονται στη Λατινική Αμερική, που έχουν σταθερή ανάπτυξη σε αντι-νεοφιλελεύθερη και αντικαπιταλιστική κατεύθυνση».
Επάνω σε αυτά αλλά και το γενικότερο πρόγραμμα του ΣΥΡΙΖΑ για την Εθνική Άμυνα και την Εξωτερική Πολιτική έχουμε να παρατηρήσουμε τα εξής:

1. Η απεμπλοκή από το ΝΑΤΟ θα αποδυναμώσει τη θέση μας απέναντι στην Τουρκία .... και θα αρθεί το Βουκουρέστι (βέτο στην ΠΓΔΜ) με αποτέλεσμα ραγδαία επιδείνωση θέσης μας. Η στρατιωτική μας εξασθένηση (χωρίς εγγυήσεις και συνεργασία με ΝΑΤΟ) σε μια περίοδο οικονομικής εξασθένησης είναι ιδιαίτερα επικίνδυνη.

2. Η πρόταση για μορατόριουμ εξοπλισμών είναι ....ανοησία. Συμφωνήσαμε ποτέ με την Τουρκία να κάνουμε κούρσα εξοπλισμών; Δείχνει ότι ο κ. Τσίπρας δεν καταλαβαίνει διεθνή πολιτική και μπορεί να θέσει σε κίνδυνο το διμερές ισοζύγιο ισχύος με την Τουρκία και να μας οδηγήσει σε μια πολιτική κατευνασμού και παραχωρήσεων. Αν δεν συνεργαστούμε με το ΝΑΤΟ και το Ισραήλ από που θα αντλήσουμε τεχνογνωσία αιχμής όταν έχουμε ως στόχο την ποιοτική αντί για την ποσοτική εξισορρόπηση;

3. Η απεμπλοκή από το ΝΑΤΟ και το μορατόριουμ εξοπλισμών (σε συνδυασμό με την μη εκμετάλλευση των σχέσεων με Ισραήλ) θα μας
οδηγήσουν σε περιπέτειες και Φιλανδοποίηση σε σχέση με την Τουρκία η οποία συμμετέχει ενεργά στο ΝΑΤΟ, είναι στο G20 και αναζητεί ρόλο περιφερειακής δύναμης.

4. Τα Κινήματα των Αδεσμεύτων και οι Πρωτοβουλίες των Τεσσάρων έχουν περάσει στην ιστορία και στην πανεπιστημιακή έρευνα ως πολιτικές πρωτοβουλίες χωρίς ουσιαστικό περιεχόμενο. Η χώρα χρειάζεται ισχυρές συμμαχίες.

5. Με ποιες χώρες θα συνεργασθεί η Ελλάδα για να αποτραπούν τα σχέδια του ΝΑΤΟ; Με ποιο τρόπο θα αποτραπούν τα σχέδια αυτά; Τι σημαίνει αυτό για τη χώρα;

6. Η αναδιάταξη και επανεξέταση των Ενόπλων Δυνάμεων με ποιο τρόπο εξασφαλίζει τα εθνικά μας συμφέροντα;

7. Ο «επανασχεδιασμός των εξοπλιστικών προγραμμάτων..με αρχές..την αύξηση της διαθεσιμότητας των υπαρχόντων συστημάτων..» δε σημαίνει και αύξηση των εξοπλισμών; Πως θα αυξηθεί η διαθεσιμότητα των συστημάτων και παράλληλα θα μειωθούν οι εξοπλισμοί και οι δαπάνες;

8. Ποιες είναι οι βασικές αρχές στο «Νέο θεσμικό πλαίσιο για την ιεραρχία, τις προαγωγές, τις τοποθετήσεις, τις μεταθέσεις με αντικειμενικά κριτήρια και αξιολόγηση;”

9. Προς ποια κατεύθυνση θα κινηθεί η «δημοκρατική αναθεώρηση του συστήματος διοικητικών ποινών»;

10. Η «υποστήριξη του συνδικαλισμού στις Ένοπλες Δυνάμεις» θα λειτουργήσει στα πρότυπα της ΔΕΗ και των άλλων «επιτυχημένων» παραδειγμάτων των ΔΕΚΟ;

Antinews με πληροφορίες από www.capital.gr

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Σφύριζας avatar
    Σφύριζας 02/06/2012 10:53:01

    Η λύση είναι όπως είπαν μορατόριουμ, δεν πειράζει και αν αυτοί δεν δεχθούν θα το ρισκάρουμε!

  2. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 02/06/2012 11:47:47

    Το καλύτερο αστείο που άκουσα μιλάμε για πολλή γέλιο άκου μορατοριουμ εξοπλισμών με τους Τούρκους συνδικαλισμό απεμπλοκή απο το ΝΑΤΟ καμία αμυντική συνεργασία με Ισραήλ αμυντική συνεργασία με χώρες λατινικης Αμερικής οι άνθρωποι είναι επικίνδυνοι ας τα βλέπουν αυτα όσα πατριωτικά σάιτ τους πατροναρουν κ´ όσοι υγειης σκεπτόμενοι που θέλουν να τους ψηφίσουν

  3. μεταρρυθμιστής avatar
    μεταρρυθμιστής 02/06/2012 11:56:12

    Όποιος τολμήσει να μας βγάλει από το ΝΑΤΟ και να διαρρήξει τους αμυντικούς δεσμούς με το Ισραήλ είναι προδότης. Τόσο απλά. Θα αντιμετωπισθεί ανάλογα. Εξηγήστε στον κόσμο τι ακριβώς σημαίνει έξοδος από το ΝΑΤΟ. Οτι σε 2-3 ημέρες θα στην " πέσει" ο γείτονας ο εξ Ανατολών και μετά θα παρακαλάς την...Αλβανία να σε κάνει πάλι δεκτό στη Συμμαχία , αφού πρώτα ικανοποιήσεις τους όρους της. Είναι αδιανόητο σε Έβρο, Χίο, Ρόδο κτλ. ο Τσύριζα να πάρει έστω και μια ψήφο, όταν είναι προφανές οτι η πολιτική του θα οδηγήσει σε όλεθρο...Πότε περιμένει η ΝΔ να ξεκινήσει την επίθεση στα ζητήματα άμυνας/ασφάλειας/εξωτ.πολιτικής; Στο ντημπέιτ όπου ο προπέτης, θρασύς και προκλητικός κοντός θα κάνει πάρτυ;Καλά κρασιά. Ξυπνήστε εσείς πρώτα στη ΝΔ, ώστε να ξυπνήσουν μετά και κάποια χαϊβάνια συμπολίτες μας.

  4. Σικελιανος avatar
    Σικελιανος 02/06/2012 12:41:21

    Μας εχουν ηδη κηρυξει τον πολεμο... καθε μερα ληστειες μετα φονου. σημερα αλλο ενα παλληκαρακι δολοφονηθηκε απο ενοπλους ληστες... και αλλο ενα χαροπαλευει.. καθε μερα και νεκρος... καθε μερα και ενοπλες ληστειες με οπλα που αφανιζουν ζωες αλλα και τα τελευταια απομειναρια οικονομικης ζωης στην πατριδα μας...
    Οσονουπω ερχονται και οι πυρκαγιες.. παλι θα καιγονται εθνικοι δρυμοι και παλι καποιοι θα κατηγορουν οικοπεδοφαγους ριχνοντας μας σταχτη στα ματια για να μας αποκρυψουν τα απιστευτα πρακτοριλικια που παιζονται στην πατριδα μας εδω και πολλα χρονια... ζουμε μεσα στην βαλκανικη παραφροσυνη.. Τουρκοι σε αγαστη συνεργασια με Αλβανους και Σκοπιανους μας εχουν σφιξει απο παντου.. ασφυκτικα... δεν θα μου προκαλεσει καμια εκπληξη αν αποκαλυφθει καποτε οτι ολη αυτη η ενοπλος δραστηριοτητα εντος της πατριδας μας δεν ειναι αλλο ενα κομματι στο παζλ των ασυμμετρων απειλων που δεχεται εδω και αρκετα χρονια η πατριδα μας.. δυστυχως δεν συνορευουμε ουτε με Πορτογαλιες ουτε με Ισπανιας ουτε με Γαλλιες..συνορευουμε με παραδοσιακα εχθρικες χωρες που θελουν να μας εξαφανισουν απο προσωπου γης... θα τους κανουμε την χαρη?
    Ειμαι απελπισμενος... καθε μερα πριονιζουν την πατριδα μας με διαφορες μεθοδους... και εμεις κοιμομαστε.. και οι ελιτ μας (ισως οι πιο απατριδες ελιτ στον κοσμο) ειτε αυτες ειναι πολιτκες ειτε δημοσιογραφικες ειτε ακαδημαικες ειτε πνευματικες κοιμουνται τον υπνο του δικαιου..για να μην πω τιποτα χειροτερο... Αυτη τη στιγμη χρειαζομαστε εναν ηγετη ελληνοψυχο και αυτος ειναι μονο ο Αντωνης Σαμαρας... και εναν ελληνικο λαο συνειδητοποιημενο που θα αποφασισει βασει εθνικου συμφεροντος και οχι βασει εκδικητικων αντανακλαστικων...

  5. bodys avatar
    bodys 02/06/2012 15:06:40

    Να ξέρετε τι εστί βερύκοκο

    h**p://syrizasos.blogspot.gr/

  6. ΓΓ avatar
    ΓΓ 02/06/2012 17:14:46

    Ζήτω τα υποβρύχια λοιπόν, οι πύραυλοι, τα εκατομμύρια του ελληνικού λαού στα όπλα, και τις μίζες. Να μην προσπαθήσει καν μια κυβέρνηση να έρθει σε συμφωνία με την Τουρκία, προσπαθώντας να αποδυναμώσει και το στρατιωτικό κατεστημένο της.
    Φτάσατε να υπερασπίζεστε και τη συνεργασία με το Ισραήλ που μας φέρνει πρώτη φορά απέναντι στους αραβικούς λαούς και μας μετατρέπει σε τσιράκια των αμερικανών στην περιοχή. Ωραίος πατριωτισμός. Να τους στείλουμε και κανένα φαντάρο να βοηθάει στις εκκαθαρίσεις Παλαιστινίων;

    • Σικελιανος avatar
      Σικελιανος @ ΓΓ 02/06/2012 18:13:58

      Κλασικη προσεγγιση αριστεριστικης αφελειας....
      Για να μπορεσει να δομηθει φιλια αναμεσα σε δυο χωρες πρεπει να το θελουν και οι δυο.. και η Τουρκια ουδεποτε εχει δειξει τετοια θεληση..αντιθετως μονιμως απειλει με πολεμο, δεν αναγνωριζει τις γενοκτονιες που με φρικωδη τροπο εχει διαπραξει (εφαμιλλες των ναζι), παιζει επικινδυνα παιχνιδια στην Θρακη και το τελευταιο καιρο με απιστευτο θρασος, διακατεχεται απο το πνευμα του παντουρκισμου και καθε πολιτικη ή στρατιωτικη κινηση της υποδηλοι τον ιμπεριαλιστικο τροπο με τον οποιο αντιλαμβανεται τις σχεσεις γειτονιας... δεν επαψαν ποτε να εχουν την συμπεριφορα του κατακτητη, ειναι απο τις ελαχιστες χωρες που κατεχουν ξενο εδαφος μετα τον 2ο παγκοσμιο πολεμο (βλεπε την μαρτυρικη Κυπρο), χωνουν τη μυτη τους παντου (Αιγυπτο, Συρια, Ισραηλ, Ιρακ, Αλβανια, Σκοπια) ακομα και για θεματα που δεν τους αφορουν, δεν τηρουν καμια συμφωνια (απο τη Συνθηκη της Λωζανης που με τα Σεπτεμβριανα του 55 την εκαναν κουρελοχαρτο μεχρι τις συνθηκες που εχουν υπογραφει για τη λαθρομεταναστευση) , εξοπλιζονται με γεωμετρικη προοδο και μαλιστα με οπλισμο επιθετικου πολεμου (εναντι ποιου αραγε?) , και αν συμπεριλαβεις και τους εν Ελλαδι πρακτορισκους τους που προβαινουν σε διαφορες δολιοφθορες εδω και πολλες δεκαετιες (απο την βομβα στο σπιτι του Κεμαλ μεχρι τις πυρκαγιες στα ελληνικα δαση πολλες εκ των οποιων φονικες οπως της Ικαριας στα μεσα του 90 και τις προβοκατορικες επιθεσεις στα τζαμια της Ξανθης και της Κομοτηνης μεχρι την αναζωπυρωση διαφορων μειονοτικων θεματων με στοχο την Κοσοβοποιηση της Θρακης μας και οχι μονο)... και εσυ πιστευεις οτι με τετοιους ορους γειτονιας η Ελλαδα εχει περιθωριο να το παιζει πασιφιστρια...
      Επισης ως προς τους Αραβες θα μου ηταν συμπαθεις αν δεν ειχαν αιματοκυλισει ολον τον κοσμο... με επιθεσεις τυφλης βιας σε καθε γωνια του πλανητη... αλλωστε τοσα χρονια η Ελλαδα με την φιλοαραβικη της πολιτικη τι κερδισε?... τιποτα... επισης εχω παρατηρησει κατι σε εσας τους αριστερους.. φοβερο αγχος με το παλαιστινιακο..ομως για το κυπριακο δεν βλεπω να σας πολυκαιγεται καρφακι... περιεργη α λα καρτ ευαισθησια....

  7. Factorx avatar
    Factorx 02/06/2012 17:18:59

    Αυτα είναι επιχειρήματα για καμιά γιάφκα του Κουφοντίνα φίλε. Θα κάνει συμφωνία με την Τουρκία ο Τσίπρας με μείωση των εξοπλισμών; Με αποχώρηση από το ΝΑΤΟ; Ξέρεις τις θα του πουν οι Τουρκοι όταν θα παει να τους δει. Πιες έναν καφέ στην γωνία και περίμενε. Όπως του είπε και ο Ολαν.

  8. Ζαχος avatar
    Ζαχος 02/06/2012 21:26:53

    μην πάτε μακρυά.. με απλή αναλογική σύντομα σύντομα θα δούμε και μειονοτικά κόμματα..