#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/08/2010 14:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι επίδοξοι «σωτήρες» στην αναμπουμπούλα χαίρονται



Στην αναμπουμπούλα χαίρεται  ο λύκος, λέει η λαϊκή σοφία και εμείς θα προσθέταμε ότι στην κρίση και την πολιτική απαξίωση χαίρονται οι επίδοξοι σωτήρες. Ενας από αυτούς, και συγκεκριμένα, μία, η μεγάλη κυρία των Ολυμπιακών Αγώνων, Γιάννα Αγγελοπούλου, εμφανίζεται από διάφορες εφημερίδες να ετοιμάζει τη μεγάλη επιστροφή στην πολιτική σκηνή. Όχι τυχαία αυτό τα Σαββατοκύριακο (αλλά και το προηγούμενο, ειδικά το Πρώτο Θέμα) υπήρξαν δημοσιεύματα που φέρνουν τη Γιάννα να «ενδιαφέρει» το ΠΑΣΟΚ και η ίδια να ενδιαφέρεται να πρωταγωνιστήσει στην πολιτική σκηνή. Μια εμφάνισή της στη Δημητσάνα, όπου και βραβεύτηκε με το σύζυγό της γιατί έδωσαν στην περιοχή 20 εκατ. ευρώ, σχολιάστηκε ποικιλοτρόπως. Ειδικά η αναφορά της προς τους πολιτικούς για τους οποίους ούτε λίγο ούτε πολύ είπε ότι αν δεν κάνουν καλά τη δουλειά τους καλύτερα να πάνε σπίτια τους. Καθόλου τυχαίος λόγος που φαίνεται να προσπαθεί να αφουγκραστεί στον κόσμο και την αηδία που νιώθει για τους πολιτικούς.

Στην εφημερίδα «Αποκαλύψεις» που κυκλοφόρησε εκτάκτως την Πέμπτη, υπάρχει τρισέλιδο αφιέρωμα στη Γιάννα Αγγελοπούλου. Εκεί αναφέρεται η σκέψη της για επιστροφή στα πολιτικά πράγματα ενώ γίνεται εκτενής αναφορά και στα οικονομικά της οικογένειας τα οποία, αφού πέρασαν μια πολύ δύσκολη περίοδο, είναι και πάλι πλέον ανθηρά. Για του λόγου το αληθές, σύμφωνα με την εφημερίδα, η Γιάννα που «αναγκάστηκε» να πουλήσει τη θαλαμηγό της Alfa Nero, τώρα ετοιμάζεται να αγοράσει μια πολύ μεγαλύτερη και ακριβότερη.

Η ίδια εφημερίδα αναφέρει, επίσης, ότι στο ΠΑΣΟΚ γίνονται μυστικά γκάλοπ για το πόσο ο κόσμος αποδέχεται την επιστροφή της Γιάννας. Μάλιστα, όπως λέει το ρεπορτάζ θα της ταίριαζε η θέση του περιφερειάρχη Αττικής, που είναι σαν μικρός πρωθυπουργός, ή ένα διευρυμένο υπουργείο Επενδύσεων.

Για όσους δεν το γνωρίζουν, επικεφαλής της εφημερίδας «Αποκαλύψεις» είναι ο Σεραφείμ Κοτρώτσος, δεξί χέρι της Γιάννας στους Ολυμπιακούς Αγώνες και στη συνέχεια επικεφαλής του Ελεύθερου Τύπου όταν η εφημερίδα αγοράστηκε από την οικογένεια Αγγελόπουλου. Ηταν μάλιστα ο διευθυντής της εφημερίδας όταν η Γιάννα αποφάσισε να της βάλει λουκέτο.

Τυχαίο; Δε νομίζω. Ο Κοτρώτσος έχει φαίνεται καλύτερη πληροφόρηση ή είναι ο «λαγός» για να ξεκινήσει τη νέα της προσπάθεια η Grande Dame.

Αλλωστε ανάλογα δημοσιεύματα υπάρχουν και σε άλλες Κυριακάτικες εφημερίδες οι οποίες εμφανίζονται να στρώνουν το χαλί (κόκκινο;) για να περάσει η κ. Αγγελοπούλου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. koinos_nous avatar
    koinos_nous 14/08/2010 16:15:56

    Ε και?
    Μήπως ειναι χειρότερη απο ολα τα λαμογια που ασελγησαν τοσα χρονια πανω στη χωρα μας?

  2. Νασος avatar
    Νασος 14/08/2010 16:20:11

    Μπα φαίνεται καλό "κορίτσι" και σκορπάει και τα εκατομμύρια σαν "πετσετάκια"

  3. Νασος avatar
    Νασος 14/08/2010 16:21:18

    Υ.Γ Αυτός δεξιά στη φωτογραφία ποιος είναι κάτι μου θυμίζει κάτι μου θυμίζει...

  4. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 14/08/2010 16:51:05

    Μάθανε ότι ...αγαπιόμαστε,πλάκωσε κι η Γιάννα.

  5. Ευαγγελία avatar
    Ευαγγελία 14/08/2010 17:04:41

    Ορίστε μας! Έχει βλέψεις και η μανδάμ που ήθελε Ολυμπιακούς, ένα σωρό λεφτά, για να φτιάξει ίματζ!

  6. Κικη avatar
    Κικη 14/08/2010 17:19:13

    Με το συμπαθιο αλλα τους Ολυμπιακους εμεις τους πληρωσαμε και μαλιστα τοσο ακριβα γιατι η Γιαννα ηθελε λουσα και μεγαλεια με ξενα κολυβα.
    Ναι ρε γιωργακη αυτη μας ελειπε τωρα,να γινουμε μια ευχαριστη παρεα.

  7. The Saint avatar
    The Saint 14/08/2010 18:29:06

    Μάθανε οτι γ@μιόμ@στ€ πλακώσανε και οι γύφτοι....

  8. Asterix avatar
    Asterix 14/08/2010 19:52:49

    Ότι και να "ετοιμάσει" στο πάτο θα πάει.
    Και οι δημοσκοπήσεις απουσία της δημοσκοπούμενης ειναι αχρήστες. Μόλις βγει και ακουστεί, μόλις την ΔΟΥΝ οι... ιθαγενείς (έτσι μας λέει) τα ποσοστά της θα τα πάρει ο άνεμος.

  9. tsilivithras avatar
    tsilivithras 14/08/2010 23:09:53

    Χαρακτηριστικό παράδειγμα ματαιόδοξου ανθρώπου που θεωρεί ότι ο πλανήτης είναι πολύ μικρός για να χωρέσει το μεγαλείο του.
    Άλλο ένα τεράστιο "τίποτα" που έφτιαξε το μύθο του στη Ελλάδα με PR και τα λεφτά των άλλων...

  10. Le canard avatar
    Le canard 15/08/2010 16:26:57

    Αντι να την χώσουν στην ψιρού, ή στην καλύτερη περίπτωση να την εξαφανίσουν σε καμμιά πολυτελή βίλα της, την ξαναφέρνουν στο προσκήνιο; Ποιός θα κάνει επιτέλους Εξεταστική Επιτροπή για τα ολυμπαικών διαστάσεων σκάνδαλα των Αγώνων; Ποιοί -και ποιές- τέλος πάντων κατασπατάλησαν τα δισεκατομμύρια που θα χρυσοπληρώνουν και τα εγγόνια μας, για να φτιάξουν το ταμείο τους και να μένουν ή να έχουν την απαίτηση να μπούν στην πολιτική; Octagon, C4i, ολυμπιακές προμήθειες και χορηγίες, PR (τ'ακούς διευθυντή της καρπαζιάς της κυρίας;), και, για να μην ξεχνίομαστε, θα ψαχτεί ποτέ πόσα εκατομμύρια φαγώθηκαν απο τους αυλικούς της κυρίας στον Ελεύθερο Τύπο; Με την ευκαιρία πως εξηγούν οι ορντινάστες της Γιάννας ότι ενώ ο Ελ.Τύπος πλήρωνε 1,5 εκ ευρω (στο δικό της κτήριο) το μήνα ως ενοίκιο, η SIEMENS (!!!) στην οποία νοικιάστηκαν (!!!) ενάμισης όροφος επιπλέον από αυτό (δύο ορόφους) που είχε ο Ελ.Τύπος, πληρώνει 750.000 ευρώ; Ποιόν κορόϊδευαν με τα φουσκωμένα "έξοδα" του Ελ.Τύπου; 'Η την Εφορία ή τον Θόδωρο,ε;

  11. ευτυχια avatar
    ευτυχια 16/08/2010 11:20:12

    Δεν νομιζω οτι θα ήταν και τόσο αποδεκτή κάποια που με την μεγαλομανία της μας χρέωσε για δέκα γενιές. Φυσικά, δεν φταίει μόνο αυτή.Φταίνε κι αυτοί που παρασύρθηκαν απο την βλαχάρα.

  12. Στέργιος avatar
    Στέργιος 17/08/2010 00:30:22

    Δεν μου έφτασαν τα δις που έφαγα φτιάχνοντας ανοικονόμητες ατσάλινες κατασκευές, θέλω κι άλλα.