17/12/2009 22:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι εξελίξεις στο συγκρότημα Λαμπράκη, ο κ. Ρέστης και ο κ. Φιλιππίδης



Πριν από λίγες εβδομάδες γράφαμε ότι νέα τζάκια και φρέσκοι εκδότες (οι περισσότεροι από τους οποίους έχουν από πίσω τους επιχειρηματίες και πολιτικούς να τους στηρίζουν), θα αλλάξουν το τοπίο στο χώρο των Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης. Φαίνεται ότι η ώρα αυτή πλησιάζει και θα δούμε σύντομα πολύ σημαντικές εξελίξεις να λαμβάνουν χώρα.

Η κακή κατάσταση της υγείας του Χρήστου Λαμπράκη, ο οποίος νοσηλεύεται στο Ωνάσειο, ανοίγει τα σενάρια διαδοχής στον Δημοσιογραφικό Οργανισμό Λαμπράκη. Βεβαίως, ισχυρός ανήρ στο μαγαζί της Μιχαλακοπούλου εξακολουθεί να είναι ο Σταύρος Ψυχάρης ο οποίος διαθέτει το 25% του ομίλου. Από αυτόν φυσικά θα περάσουν όλες οι αποφάσεις, ωστόσο, και ο ίδιος δεν αποκλείεται να προχωρήσει σε κινήσεις που θα προετοιμάζουν το έδαφος της διαδοχής.

Ισχυρός παίκτης στον ΔΟΛ είναι και ο εφοπλιστής Β. Ρέστης ο οποίος διαθέτει το 15% του Οργανισμού, το 5% του Mega ενώ είναι κυρίαρχος στον ΒΗΜΑ FM. Επομένως, θα παίξει ενεργό ρόλο στην μετά Λαμπράκη εποχή, όποτε κι αν έλθει αυτή. Σύμφωνα με πληροφορίες, ο κ. Ρέστης έχει συμφωνήσει με τον πρώην πρόεδρο του Ταχυδρομικού Ταμειυτηρίου, κ. Αγγελο Φιλιππίδη, ώστε να αναλάβει ο τελευταίος σημαντική θέση στο όμιλο του εφοπλιστή. Κάποιοι λένε ότι ο κ. Ρέστης θα τον ήθελε επικεφαλής στα εκδοτικά εγχειρήματά του, οπότε μην αποκλείετε τον κ. Φιλιππίδη να μπαίνει στο κτίριο της Μιχαλακοπούλου ως «Πορθητής» για λογαριασμό του κ. Ρέστη.

Σύντομα θα έχουμε εξελίξεις, πάντως, στον ΔΟΛ αφού ότι κι αν γίνει δεν θα αφήσει ανεπηρέαστους και άλλους παραδοσιακούς εκδότες, όπως τον Γ. Μπόμπολα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. KARABOUZOUKLIDES avatar
    KARABOUZOUKLIDES 17/12/2009 22:51:50

    kapote mas apasxolousane oi diadoxes sta palatia ... meta sta kommata ... tora kai sta dimosiografika sigkrotimata.
    perissoteri dimokratia H perissoteri diavrosi ... poios kserei tha diksi

  2. fantomas avatar
    fantomas 17/12/2009 22:57:25

    Π.Α.Ο.
    Τ.Τ.
    Δ.Ο.Λ. ????

    • vardarskian avatar
      vardarskian @ fantomas 17/12/2009 23:04:57

      π.

  3. Παρατηρητικός avatar
    Παρατηρητικός 17/12/2009 23:06:11

    Ωχ, πάει το μαγαζί...

  4. Y. avatar
    Y. 17/12/2009 23:18:52

    Διαβλέπω, Τύπος, στροφή προς τα δεξιά. Επιτέλους, καιρός ήτανε!

    • Y. avatar
      Y. @ Y. 17/12/2009 23:25:51

      Είδαν ότι δεν τους τα ρίχνουν για τα Μέγαρα, και όποια άλλα ευαγή ιδρύματα, και ενδιάμεσες επιχειρήσεις μέσω των οποίων τις επιχορηγήσεις ζούσαν παρασιτικά, γιατί ο ΓΑΠ τους είπε ότι δεν υπάρχει μία, και λακίζουν. Σε λίγο, και τα κανάλια στροφή προς τα δεξιά.
      Πρέπει να τους κόψει το βήχα από τώρα, και ο Σαμαράς.

    • man8os avatar
      man8os @ Y. 17/12/2009 23:26:33

      Ιδομεν, μακαρι. Μεχρι τωρα την ΝΔ την ριχνανε στο πυρ το εξωτερο!
      Αλλα τι σε κανει να το πιστευεις αυτο? Εχουμε σχετικες ενδειξεις?

      • Y. avatar
        Y. @ man8os 17/12/2009 23:41:35

        Η αίσθηση του πολιτικού αέρα που πιάνω να υπάρχει (δίχως να είμαι, επαγγελματίας πολιτικός).

    • leon avatar
      leon @ Y. 17/12/2009 23:58:52

      "στροφή προς τα δεξιά"???
      Γιατί ήτανε ποτε κάτι διαφορετικό???

      • Y. avatar
        Y. @ leon 18/12/2009 00:13:37

        Δε ξέρω τι ήτανε ως προσωπική πολιτική ιδεολογία. Ξέρω ότι τα 35 τελευταία χρόνια, λιβανίζαν αυτούς που λιβανίζαν, και ότι εκπροσωπούσαν.

  5. trellakias avatar
    trellakias 18/12/2009 11:15:20

    Ρε παιδιά σ' όλο τον κόσμο έχουμε μια μαζική στροφή προς την Δεξιά μετά την χρεοκοπία της κεντροαριστεράς, που πόλλες φορές φθάνει στα όρια της υπερβολής (βλ. άκρα δεξιά). Στην Ελλάδα όλα έρχονται πάντα καθυστερημένα, έτσι και αυτό. Υπομονή, αυτή η πράσινη παπαριά (συγνώμη ανάπτυξη ήθελα να πω) θα μας τελειώσει σύντομα αφού στερείτε και από όραμα αλλά και από λύσεις στα τρομερά προβλήματα που είναι συσσωρευμένα εδώ και πολλά χρόνια στην Χώρα. Όλα τα εκδοτικά, οικονομικά συμφέροντα αφουγκράζονται που είναι το συμφέρον τους( που πάει το ρεύμα) και ανάλογα πράτουν! Το θέμα είναι ο Αντώνης να καταλάβει ποιοί του "στρώνουν" το χαλί και μετά θα του τραβήξουν αν δεν τους κάνει τα χατήρια όταν θα κυβερνάει!!!!

  6. μη παραγωγος avatar
    μη παραγωγος 18/12/2009 13:26:07

    ποιος ειναι ο κ. Ρεστης?

  7. trochalos avatar
    trochalos 19/12/2009 23:09:23

    Ο Φιλιππίδης τι έχει σπουδάσει;