Οι εξελίξεις στη Κριμαία ακυρώνουν την συμμετοχή των S-300 στην παρέλαση της 25ης Μαρτίου
24/03/2014 08:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι εξελίξεις στη Κριμαία ακυρώνουν την συμμετοχή των S-300 στην παρέλαση της 25ης Μαρτίου

Σύμφωνα με έγκυρες πληροφορίες από το περιβάλλον του Υπουργού και το ΓΕΕΘΑ, είχαν μεταφερθεί στην Αθήνα ορισμένα τμήματα του πυραυλικού συστήματος S-300 για να συμμετέχουν στις εορταστικές εκδηλώσεις της εθνικής επετείου τις 25 της Μαρτίου και συγκεκριμένα στην παρέλαση με τα μηχανοκίνητα τμήματα.

Θα συμμετείχαν για πρώτη φορά μετά από 15 χρόνια που τα έχει αποκτήσει η Ελλάδα ως πολιτικό, διπλωματικό αποτέλεσμα της εμπλοκής εγκατάστασης τους στην ακρωτηριασμένη Κύπρο.

Όπως για πρώτη φορά έκαναν βολή στο πεδίο βολής της Κρήτης τον περασμένο Δεκέμβριο. Επίσης μετά από έναν πολυετή αγώνα δρόμου αφενός μεν να εξασφαλισθούν οι απαιτούμενες παράμετροι ασφαλείας για το Π.Β και τις γύρω περιοχές και αφετέρου για να εξασφαλισθεί η τεχνική τους επάρκεια προς επίτευξη της βολής (οι διαδικασίες συντήρησης που ακολουθεί η Ρωσική πλευρά είναι ιδιαίτερα χρονοβόρες και υπερτιμημένες).

Όσον αφορά τον εορτασμό της 25ης Μαρτίου και μετά τα πρόσφατα γεγονότα στη Κριμαία θεωρήθηκε αντιδεοντολογική η συμμετοχή ενός στρατηγικού οπλικού συστήματος με την προαναφερόμενη πολιτική προϊστορία του για την περιοχή μας στα μηχανοκίνητα τμήματα της παρέλασης.

Άλλωστε αυτό που ενδιαφέρει κυρίως για επίτευξη των στόχων του αμυντικού μας δόγματος είναι κυρίως η πραγματική επιχειρησιακή κατάσταση των Οπλικών μας Συστημάτων (όπως βέβαια και οι σχέσεις εμπιστοσύνης με τους συμμάχους μας) και όχι οι φωτογραφίες, τα φώτα της δημοσιότητας των βολών και οι παρελάσεις. Και σε αυτό το τομέα διαβλέπουμε προβλήματα στην ήδη προβληματική συντήρηση στα ρωσικά προέλευσης συστήματα, εάν συνεχισθεί και επιδεινωθεί η διεθνής απομόνωση της Ρωσίας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. gonzilaus avatar
    gonzilaus 24/03/2014 09:36:26

    Τρία πουλάκια κάθονταν. Ότι και να πούμε λίγο θα ήταν. Αν δεν μας αρέσουν οι Γερμανοί δεν θα παρελάσουν τα Leopard. Αν δεν μας αρέσουν οι Αμερικάνοι δεν θα πετάξουν τα F-16. Ερασιτέχνες στο μόνο υπουργείο που απαιτείται επαγγελματισμός.

  2. A.Γ. avatar
    A.Γ. 24/03/2014 10:05:27

    Εντάξει,γνωρίζουμε την αυτοκρατορία στην οποία ανήκουμε,μη προσπαθείτε να δικαιολογήσετε την απόφαση.Τα S-300 είναι αμυντικά όπλα και δεν έχουν καμία άμεση συμμετοχή στην επέμβαση στην Κριμαία.Την τελευταία 25ετία τα αμερικανικά F-16 βομβαρδίζουν όλη την υφήλιο,ποτέ δεν θεωρήσαμε πως η συμμετοχή των δικών μας στην παρέλαση είναι "αντιδεοντολογική".

    • Factorx avatar
      Factorx @ A.Γ. 24/03/2014 10:41:15

      Το θέμα είναι να καταλαβαίνεις και απο διπλωματία, όχι μόνο επό εθνικόφρονες ψεκασμούς. Τώρα σας πήρε ο πόνος

      • A.Γ. avatar
        A.Γ. @ Factorx 24/03/2014 11:49:33

        Το θέμα είναι να σκέφτεσαι ελεύθερα και να μην έχεις αυταπάτες.Η κρίση στην Κριμέα εξελίσσεται σχεδόν ένα μήνα, το διπλωματικό κριτήριο της κυβέρνησης αναπτύχθηκε ξαφνικά τις τελευταίες μέρες; Η ατάκα για τους ψεκασμούς σε όποιον διαφωνεί είναι κοινότοπη ,τα χρόνια που γράφεις έχεις αποδείξει πως μπορείς και καλύτερα...

        • Factorx avatar
          Factorx @ A.Γ. 24/03/2014 12:04:47

          Μια μαχαιριά του δώσανε τον πάτησε το τραίνο. Εμείς βγάζουμε το θέμα, μας την λέτε κι απο πάνω. Εμείς πήραμε την απόφαση ματαίωσης της παρέλασης; Ή η κυβέρνηση; Αν βγάλω το - λάθος - σχόλιο του συντάκτη, θα είσαι ικανοποιημένος;

  3. parsifal avatar
    parsifal 24/03/2014 11:34:10

    Τα οπλα είναι οπλα. Διπλωματία δεν σημαίνει "αμερικανικότεροι των αμερικανών", ούτε τρέχω να μήν δυσαρεστήσω τους "Εταίρους και συμμάχους", που αυτοί με γράφουν στ'@ρχίδια τους και αναγνωρίζουν Σκόπια η σιγοντάρουν την Τουρκία στο Κυπριακό. Πρακτικά τώρα, ναί, είναι μ@λ@κία να κουβαλάς ενα τέτοιο σύστημα απο την Κρήτη στην Αθήνα για ...παρέλαση, οταν τσιγγουνεύεσαι ανταλλακτικά, οδοιπορικά και καύσιμα σε μονάδες συνόρων.

  4. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 24/03/2014 11:49:37

    Τώρα τι θέλει να μας πει ο συντάκτης του άρθρου; Ότι κάνουμε μποϋκοτάζ στη Ρωσία, επειδή πέτυχε στην Κριμαία ότι ΑΚΡΙΒΩΣ δεν πετύχαμε στην Κύπρο εμείς το 1961, όταν η συντριπτική πλειονότητα του κυπριακού λαού ήθελε την ένωση με την Ελλάδα; Ή επειδή ο Πούτιν δεν είπε "η Κριμαία είναι μακράν"; Να πω ακόμα πως η Βουλγαρία (μέλος της ΕΕ, αν δεν απατώμαι) τόλμησε να πει, διά του πρωθυπουργού της, ότι οι κυρώσεις στη Ρωσία δεν είναι εποικοδομητικές ή κάτι τέτοιο. Εμείς συμφωνούμε με τις κυρώσεις στη Ρωσία στον βαθμό που συμφωνεί η Ολλανδία, λόγου χάρη; Αν θυμάστε καλά, η συμπεριφορά της ελληνικής πολιτείας προς τον πατριάρχη Κύριλλο κατά την επίσκεψή του εδώ (επειδή αυτά είχε απαιτήσει ο Πατισάχ του Φαναρίου, και στο βάθος State Departement...) δεν ήταν και η καλύτερη... Επί του πρακτικού μέρους τώρα, αφήνοντας κατά μέρος τα ιδεολογικά που "χαλάνε" αρκετούς: Επειδή τυχαίνει είμαι καταναλωτής φυσικού αερίου, ενημερώνω τον αξιότιμο συντάκτη ότι η τιμή του φυσικού αερίου (if you know what I mean...) με ενδιαφέρει απείρως περισσότερο από τη μοίρα του κλόουν Γιατσενιούκ και των πέριξ αυτού μαφιόζων...

    • Factorx avatar
      Factorx @ ΒΙΣ 24/03/2014 12:02:48

      Ο διϋλίζων τον κώνωπα κλπ κλπ. Ο συντάκτης δεν θέλει να πει τίποτα άλλο απο αυτά που γράφω. Και να σημειώσω οτι η παρέλαση των πυραύλων ήταν προγραμματισμένη

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ Factorx 24/03/2014 12:05:46

        Δεν δυϊλίζω κανένα κουνούπι. Απλά θέτω ερωτήματα που απλά μένουν χωρίς απάντηση....

  5. ελλην π.- avatar
    ελλην π.- 24/03/2014 11:59:28

    Θα πρέπει η κυβέρνηση λοιπόν να ξεκαθαρίσει οτι αυτό το μέτρο κύρωσης κατά των Ρώσων που πήραμε, θα μας κάνει τόσο μεγάλη ζημιά εν μέσω κρίσεως, που δεν θα μπορέσουμε πχ. να συμμετάσχουμε και στις κυρώσεις για τον περιορισμό του αριθμού των βιζών σε Ρώσους που θα έρθουν στην Ελλάδα, αλλά και σε καμμία άλλη κύρωση κατά των Ρώσων. Διότι με την τόσο αντιρωσική συμπεριφορά και μάλιστα στην επέτειο της εξέγερσης του Ρήγα και των άλλων φιλικών κατά της Οθωμανικής αυτοκρατορίας, η Ελλάδα έκανε πλήρως το καθήκον της έναντι των συμμάχων που έχουν συμφέροντα στην Ουκρανία...

  6. Alex avatar
    Alex 24/03/2014 12:50:20

    ''εισβολή'' σε ένα πρώην κομμάτι της Ρωσίας στρατιγηκής σημασίας με την πλειονότητα των κατοίκων Ρώσικης υπηκοότητας με την διεξαγωγή δημοψηφίσματος και χωρίς να πέσει μία ντουφεκιά???? να υποθέσω οτι τα οπλικά συστήματα της Αμερικής που έχει εισβάλει και μακελέψει τον μισό πλανήτη θα παρελάσουνε κανονικα ε???? ποιόν εξυπερετούνε αυτες οι αποφάσεις που εσείς θεωρείτε και σοφές κιόλας????

  7. Dimos avatar
    Dimos 24/03/2014 14:10:59

    Πάντως όλα αυτά δεν λέγονται κυρώσεις αλλά αντιδράσεις της πλάκας για να μη μουτζώνουν τη Δύση ακόμα και οι μοζαμβικανοί. Ας γίνουν πρώτα πραγματικές κυρώσεις, να δούμε τα αντίποινα των ρώσων και μετά θάχουμε χρόνο για πολλά γέλια (και κλάματα). Εγώ προσωπικά αυτά τα βλέπω να γίνονται για τα μάτια του κόσμου. Με πραγματικές κυρώσεις και αντίποινα ρώσικα οι πρώτες που θα πάθουν μεγάλιες ζημιές στην οικονομία τους κατά σειρά θα είναι η Γερμανία, η Αγγλία και η Ολλανδία. Η Ρωσία θα έχει προβλήματα αλλά είναι για γέλια όλες αυτές οι αναλύσεις ότι θα υποφέρει σαν το Ιραν ή την Β. Κορέα αφού πρόκειται για το πιο πλούσιο κράτος του πλανήτη (κατέχει το μισό ουράνιο του πλανήτη, πέρα από τα υπόλοιπα, για όσους ξέρουν από πηρυνικά καταλαβαίνουν τι σημαίνει αυτό). Για αυτό έχουν πέσει όλοι πάνω της. Όσο αφορά τις ΗΠΑ κανείς δεν έχει απαντήσει στο ερώτημα (πέρα από το τι θα κάνει με Αφγανιστάν, Ιράν και Κίνα όταν έχουν απόλυτη ρωσική τεχνολογία να τους στηρίζει) πως θα ξαναανέβουν οι αμερικανοί αστροναύτες στο διαστημικό σταθμό; Όλα τα άλλα γράφονται για να περνάμε την ώρα μας,λες και το Κρεμλίνο πρόκειται να ασχοληθεί με τον ελληνικό τουρισμό ή τις παρελάσεις του Σαμαρά. Πάντως προς το παρόν, εκείνο που βλέπω στο καντράν είναι ραγδαία άνοδος του ρουβλιού και πτώση του δολλαρίου. Το ρούβλι συγκρατείστε το γιατιί θα το ακούμε πολύ συχνά στο μέλλον...

  8. DIMX avatar
    DIMX 24/03/2014 15:29:16

    και μεις τωρα πως θα εμψυχωθουμε χωρις πυραυλους αυριο ?

  9. Ένας τύπος avatar
    Ένας τύπος 24/03/2014 16:12:30

    Θέλω να σταθώ στο "οι διαδικασίες συντήρησης που ακολουθεί η Ρωσική πλευρά είναι ιδιαίτερα χρονοβόρες και υπερτιμημένες" και να ρωτήσω πως μπορεί να γνωρίζει ο γράφων τις ανάγκες συντήρησης ενός οπλικού συστήματος αιχμής το οποίο απαξιώθηκε απο τη στιγμή της παραλαβής του το '99 χωρίς FOS(follow-on-support) σύμβαση και με πυρομαχικά που αποσφραγίστηκαν για πρώτη φορά τέλη του '13. Μόνο υποθέσεις μπορούν να γίνουν αυτή τη για την κατάσταση του συστήματος, για αυτό το λόγο και μόνο και επειδή τα πληρώσαμε με πραγματικά λεφτά θέλω να τα δω.

    • ελλην π.- avatar
      ελλην π.- @ Ένας τύπος 24/03/2014 19:12:17

      Δηλαδή τι θες να μας πεις εσύ τώρα. Μόλις πάμε να πυροδοτήσουμε τους S300 για να χτυπήσουμε την Αγκυρα, θα πάθουν εμπλοκή λόγω κακής συντήρησης τα επόμενα 10 χρόνια? Ε, δεν πειράζει, τότε θα έχουμε βγεί απο την κρίση και θα δανειζόμαστε αβέρτα μέσω του τότε Τσοχατζόπουλου για να αγοράζουμε Αμερικάνικους πυραύλους που συντηρούνται καλύτερα... Αλλωστε οι Τούρκοι είναι έντιμοι πολεμιστές και ποτέ δεν μας επιτίθενται όταν ξέρουν οτι είμαστε απροετοίμαστοι...

  10. ΣΧΟΛΙΑΣΤΗΣ avatar
    ΣΧΟΛΙΑΣΤΗΣ 24/03/2014 17:14:27

    Δηλαδή θέλουμε την Ρωσία να έχει "ηγετικό ρόλο" στην Ευρώπη και τον Πούτιν με το αέριο του να πυροβολεί ανεξέλεγκτα και κατά το δοκούν. Δεν ρωτάτε τις Νέες Δημοκρατίες την ανατριχίλα που αισθάνονται όταν επικαλείται η Ρωσία τον "ηγετικό της ρόλο" στην περιοχή ενθυμούμενοι την εποχή της Σοβιετικής Ένωσης? Όπως σωστά είχε πεί πρόσφατα ένας Ρώσος διανοούμενος "εάν φύγει η Αμερική από την Ευρώπη τότε ξέρει η Ρωσία και η Γερμανία πως θα την ξαναμοιράσουν" αναφερόμενος σε παραμέτρους στθερότητας την ευρύτερη περιοχή. Οι Γεωργιανοί περιγράφουν χαρακτηριστικά τα γεγονότα στην Απχαζία το 2008, όπου η Μαύρη θάλασσα βάφτηκε κόκκινη. Όσον αφορά τη σύγκριση με την Κύπρο είναι μάλλον ατυχής, διότι εάν σήμερα με τους κατ'ελάχιστον 100.000 τούρκους έποικους γίνει δημοψήφισμα στα Κατεχόμενα είναι εμφανές ποιό θα είναι το αποτέλεσμα. Η εισβολή το '74 μπορεί να συγκριθεί με την εισβολή στην Απχαζί και στην Κριμαία ή όπου αλλού σχεδιάζουν. Και εαν τους απαγορεύσουν να προσεγγίζουν στο Καλίνιγκραντ ή το ζητήσει πίσω η Γερμανία? Επειδή έτυχε να δώ τα S-300 σε μία μετακίνησή τους εντός της περιοχής τους καλύτερα να μην τα δείτε γιατί θα απογοητευθείται. Καλός ο μύθος για τα S-300 αλλά δυστυχώς δεν έχει δράκο. Άλλωστε η ουσία δεν είναι να τα περιφέρουμε στις θάλασσες και στις λεωφόρους αλλά να είναι έτοιμα να κάνουν τη δουλειά τους όταν χρειαστεί ενταγμένα στο σύστημα Αεράμυνας μας!!!!! Τι αγόρασαν τότε οι Κύπριοι (αφού απο εκεί τα φορτω-θήκαμε και δυστυχώς χάσανε και τις μίζες τα σαίνια μας που όμως τις υποκατέστησαν με του TOR- M1) και πως μπορούμε εμείς να τα αξιοποιήσουμε είναι η ουσία του θέματος. Δεν είναι να κάνουν τη φιγούρα τους κάποιοι ειδήμονες (με μερικά γυαλισμένα κομμάτια) επειδή έτσι τους κάθησε χωρίς να υπολογίζουν άλλες παραμέτρους (μικρές ή μεγάλες). Διαφορετικά θα τα είχαν κουβαλήσει εδώ και χρόνια στην Αθήνα. Για να μας πούν ότι έκαναν βολή, ε και? Είναι ικανοποιημένοι από την κατάσταση? Έχει δίκιο ο αρθρογράφος που λέει ότι πρέπει να δούν την ουσία και όχι την μόστρα. Για την μόστρα ενδιαφέρονται μόνο τα φασιστικά και κομμουνιστικά καθεστώτα.

  11. Ιεροφάντης avatar
    Ιεροφάντης 24/03/2014 18:22:02

    Καλησπέρα, Πάντως, το θέμα τις προηγούμενες ημέρες δεν το σήκωσε η ... ρωσσική πρεσβεία στην Αθήνα... Υποτίθεται, ότι αρμόδιοι κυβερνητικοί παράγοντες, στο πλαίσιο, εικάζω, της γενικότερης πολιτικής θέσης "το μνημόνιο τελείωσε - ανακτάμε την εθνική μας υπερηφάνεια", είχαν "παίξει" πολύ την είδηση. Μέχρι και ελικόπτερα υπερίπταντο του Υπ. Οικ., ενόσω διαρκούσαν οι διαπραγματεύσεις με την Τρόϊκα. Και μάλιστα, σε μια περίοδο που τα γεγονότα, ήταν επίσης πολύ ζεστά στην Ουκρανία. Δεν θέλω να πιστέψω ότι κάποιος τράβηξε το αυτάκι, αλλά ότι η απόφαση ελήφθη μετά από αντικειμενική εκτίμηση του κόστους συμμετοχής ενός τέτοιου συστήματος και σε συνάρτηση με τη βάλτιστη εξυπηρέτηση των αμυντικών σχεδιασμών της χώρας (λέμε τώρα...). Ιεροφάντης.

  12. Factorx avatar
    Factorx 25/03/2014 09:32:32

    Ήθελαν να φέρουν τους S 300 για.παρέλαση!!! Κόσμο μπορεί να μην έχει αύριο στο Σύνταγμα, στην στρατιωτική παρέλαση ,αφού ως γνωστόν για να δεις παρέλαση χρειάζεται να έχεις.πρόσκληση ή διαπίστευση!!! Ωστόσο από .θέαμα για τους επίσημους άλλο τίποτα. Κι επειδή στο ΓΕΕΘΑ είναι σαφές ότι "ένα λέει ο υπουργός 10 κάνουν" , υπήρξαν σκέψεις ακόμη και για .άνοδο των S 300 από την Κρήτη στην Αθήνα για να παρελάσουν! Ευτυχώς τους πρόλαβαν κάποιοι και τους είπαν ότι αυτά τα συστήματα δεν μπορούν να μεταφερθούν στην Αθήνα χωρίς μεγάλο κόστος οικονομικό. Κι επειδή πλεόνασμα έχουμε αλλά θα έπεφτε το "κράξιμο" για τέτοιους μεγαλοϊδεατισμούς" η ιδέα να κάνουν παρέλαση και η S 300 έμειναν στην άκρη. http://armynews.gr/?p=18607

    • ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ avatar
      ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ @ Factorx 25/03/2014 15:52:55

      Τα τμήματα από τα συστήματα αυτά βέβαια ήρθαν στην Αθήνα και μετά κατάλαβαν ότι ήταν υπερβολή. Όσον αφορά την Κριμαία "ίσως" να ήταν και συμφωνία 'κυρίων" μεταξύ των μεγάλων, αφού η διεκδίκησή της από την Ρωσία δημιουργούσε σοβαρό εμπόδιο εισόδου της Ουκρανίας στην ΕΕ (αποτελεί η παράμετρος αυτή σοβαρή προυπόθεση για είσοδο των χωρών στην ΕΕ και το ΝΑΤΟ). Μετά την είσοδο της Ουκρανίας στην ΕΕ με την Κριμαία ουκρανική βέβαια δεν θα ήταν ίδια τα πράγματα με την σημερινή κατάσταση.