01/07/2010 18:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Οι εξελίξεις στην Ισπανία υπογραμμίζουν την ανικανότητα της ελληνικής κυβέρνησης»

«Η σημερινή πώληση ομολόγων αξίας 3,5 δις ευρώ με επιτόκιο 3,65 % από την Ισπανία - που βρίσκεται σε θέση πίεσης από τις "αγορές" ανάλογη με της Ελλάδας πριν τέσσερις μήνες, αντιμετωπίζει την ανακοίνωση της Moody's ότι θα την υποβαθμίσει και αρνείται να προσφύγει στον Μηχανισμό των ΔΝΤ και ΕΕ - υπογραμμίζει την πλήρη ανικανότητα της ελληνικής κυβέρνησης ακόμα και στα πλαίσια μιας "ευρωπαϊκής" πολιτικής  να αμυνθεί  στοιχειωδώς για την ελληνική κοινωνία και οικονομία, με την καταστροφική προσφυγή της στο ΔΝΤ και την ΕΕ.

Αυτό τονίζει σε δήλωσή του ο Αλέκος Αλαβάνος και προσθέτει ότι αποτέλεσμα της καταστροφικής πολιτικής της κυβέρνησης είναι το Μνημόνιο που οδηγεί σήμερα στην κατακρήμνιση των ασφαλιστικών και εργασιακών κατακτήσεων.

Δεν θα πληρώσει ο λαός ούτε τις πολιτικές ούτε την ασύλληπτη ανευθυνότητα της κυβέρνησης Παπανδρέου, συνεχίζει ο κ. Αλαβάνος. Κάθε βουλευτής του ΠΑΣΟΚ που θα υπερψηφίσει τις νομοθετικές ρυθμίσεις για τα ασφαλιστικά και τα εργασιακά θα είναι συνένοχος χωρίς ελαφρυντικά. Ο λαός έχει ψήφο και δεν ξεχνά

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 01/07/2010 19:55:48

    Δεν περίμενα ότι θα το έλεγα ποτέ αυτό,αλλά συμφωνώ απολύτως με τη δήλωση του κ.Αλαβάνου!

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ Κώστας Ροδινός 01/07/2010 20:38:32

      Κύριε Ροδινέ και εγώ. Κάτι δεν πάει καθόλου καλά...

  2. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 01/07/2010 20:20:39

    Η διαφορά είναι πως η Ισπανία ΠΑΡΑΓΕΙ. Εδώ, διαλύθηκε η παραγωγή (βιομηχανική, αγροτική) τη δεκαετία του '80. Τώρα βάζουν τα τελευταία καρφιά με την ηλίθια φορολογική πολιτική τους.

    • anonymous avatar
      anonymous @ Γιάννης Σ. 01/07/2010 20:52:28

      Τι παράγει;

    • Orestios avatar
      Orestios @ Γιάννης Σ. 01/07/2010 21:06:26

      Τί παράγει?

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ Orestios 01/07/2010 21:10:44

        Ιbiza...

      • anonymous avatar
        anonymous @ Orestios 01/07/2010 21:41:08

        Τη σέατ την έχουν αγοράσει οι Γερμανοί.

      • undercover gpr avatar
        undercover gpr @ Orestios 01/07/2010 22:26:30

        λολ

        το νησί και τα ecstasy εννοεί ο rock

    • undercover gpr avatar
      undercover gpr @ Γιάννης Σ. 01/07/2010 21:28:48

      Δεν έχει σημασία αν παράγει ή όχι , σημασία έχει αν τα έσοδα του κράτους φτάνουν για να αποπληρώνει τις υποχρεώσεις του.

    • Έλεος, φτάνει πια, ας σιχτίρ! avatar
      Έλεος, φτάνει πια, ας σιχτίρ! @ Γιάννης Σ. 01/07/2010 22:14:32

      ΑΕΠ Ελλάδας 325 δις € το 2008, δεν ήταν από παραγωγή; από τι ήταν; από τους μισθούς των δημοσίων υπαλλήλων; Μήπως γνωρίζει κάποιος πως υπολογίζεται το ΑΕΠ για να μας διαφωτίσει; Ποιό είναι το % του ΑΕΠ που αναλογεί στην παραγωγή Ελληνικών προϊόντων;

      • GSV avatar
        GSV @ Έλεος, φτάνει πια, ας σιχτίρ! 01/07/2010 22:20:34

        @ Έλεος, φτάνει πια, ας σιχτίρ!

        το ΑΕΠ υπολογιζεται ως το αθροισμα της καταναλωσης απο τα νοικοκυρια συν τις επενδυσεις συν τις δημοσιες δαπανες συν τις εξαγωγες

        Οι εξαγωγες φετος, θα αντιστοιχουν περιπου στο 20% του ΑΕΠ

        Το υπολοιπο ειναι καθαρα απο καταναλωση, επενδυσεις και δαπανες.

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 01/07/2010 20:26:55

    Η Ισπανία λόγω μεγέθους είναι σε καλύτερη θέση, αν και η φούσκα με τα ακίνητα είναι μεγάλη. 9 μήνες έχουν περάσει, και εξακολουθεί να μην το χωράει το κεφάλι μου ότι είπε τέτοια παραμύθια, κέρδισε τις εκλογές, και μας οδήγησε συνειδητά σε διάλυση. Ηττοπάθεια; άγνοια; εντολές; βλακεία; Θα μείνω με την απορία...

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ archaeopteryx 01/07/2010 20:43:33

      Απλά ΠΑΣΟΚ τίποτα άλλο: η καρέκλα και η τσέπη νυν υπέρ πάντων δεν έχει αλλάξει κάτι στη λειτουργία και στη φιλοσοφία.

    • anonymous avatar
      anonymous @ archaeopteryx 01/07/2010 20:51:39

      Αρχαίε,
      θεωρώ ότι ήταν ένα καλοστημένο σχέδιο για να επιφέρουν πλήγμα στο Ευρώ, να διαλύσουν τη χώρα, να τη δέσουν οριστικά στο άρμα του νεοταξισμού, να κάνουν τις τελικές μπάζες τους και να γίνουν καπνός.

      Το χρέος ήταν διαχειρίσιμο. Θα δίναμε τα μισά, τα άλλα μισά θα τα αναχρηματοδοτούσαμε και όλα καλά. Θα παίρναμε και μερικά ελαφρά μέτρα και θα έληγε το θέμα.

      Όμως οι συζητήσεις εδώ εμένα μου άνοιξαν τα μάτια ως προς ένα θέμα. Επί χρόνια μας τα έπρηζαν για τους δήθεν σπάταλους Έλληνες τις δήθεν υπερβολικές αμοιβές κλπ. και όταν έγιναν οι περικοπές που έγιναν εξοικονομήθηκαν ελάχιστα. Δηλ. οι διάφοροι μαφιόζοι κυρίως αργυρώνητοι δημοσιογράφοι που έγραφαν τα ανωτέρω εψεύδοντο.

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ anonymous 01/07/2010 21:14:59

        ξέρεις που δεν μου βγαίνει αυτό το σενάριο; Μπορεί "αμερικανάκι" να τον ανεβάζουμε και "αμερικανάκι" να τον κατεβάζουμε, αλλά έχει ένα αφεντικό, την Μέρκελ. Ή προσκύνησε τους πάντες και αλλαχού ακμπάρ; Χρειαζόταν η Μερκελ τον ΓΑΠ για να πλήξει το ευρώ;

      • anonymous avatar
        anonymous @ anonymous 01/07/2010 21:39:29

        Κατά τη γνώμη μου έπαιξε πλήρως το παιχνίδι των τραπεζιτών, ίσως να έβαλε και φράγκα στην τσέπη, και των Αμερικάνων.
        Η Μέρκελ φέρθηκε ηλίθια κι έχασε το παιχνίδι. Άφησε το Γιωργάκη να λέει μπούρδες κι έριξε λάδι στη φωτιά αντί να του πει ότι αυτά που λέει δεν ισχύουν και να του βάλει πάγο. Για το λόγο αυτό η Μέρκελ θα φύγει.

      • popolaros avatar
        popolaros @ anonymous 01/07/2010 22:59:13

        για το giorgo...πρώτα η νέα τάξη και η αμερική.

  4. undercover gpr avatar
    undercover gpr 01/07/2010 21:01:29

    Πείτε στον Αλαβάνο να συγκρίνει τα διαγράμματα εσόδων της Ισπανίας και της Ελλάδας και θα καταλάβει , δεν είναι δύσκολο ούτε για τον Αλαβάνο αυτό , απλό είναι.

    • Orestios avatar
      Orestios @ undercover gpr 01/07/2010 21:08:30

      Το κερδοσκοπικό παιχνίδι του GAP φαίνεται ξεκάθαρα πια gpr.
      Το θέμα είναι πως η πολιτική του είναι πολιτική γενοκτονίας μέσω της εξαθλίωσης.

      • undercover gpr avatar
        undercover gpr @ Orestios 01/07/2010 21:25:01

        Άλλο θέμα είναι το αν με τους χειρισμούς του εξόργισε τη Μέρκελ και του φόρεσε το ΔΝΤ καπέλο κι άλλο η δημοσιονομική κατάσταση Ελλάδας-Ισπανίας.

        Ο Αλαβάνος είχε καιρό να ακουστεί και είπε να κάνει κι αυτός το κομμάτι του με μπούρδες. Τους έχω σιχαθεί πια τους λαικιστές δονκιχώτηδες , φίλε.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Orestios 01/07/2010 21:30:28

        Το ίδιο ισχύει και για το GAP, που είναι ο μέγιστος των λαϊκιστών δονκιχώτηδων?

      • undercover gpr avatar
        undercover gpr @ Orestios 01/07/2010 21:47:20

        Υep , προεκλογικά εντελώς κι ακόμα παραπέρα.

        Μετεκλογικά είναι υποχείριο δίχως πρωτοβουλίες.

  5. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 01/07/2010 21:15:36

    SULTANS OF SWAPS (δεν είναι δικό μου, από το εκπληκτικό zerohedge)

  6. mitsosms avatar
    mitsosms 01/07/2010 21:37:22

    Είτε πήγε στο ΔΝΤ είτε όχι η Ισπανία παίρνει μέτρα όπως αυτά της Ελλάδας. Ποια η διαφορά;

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ mitsosms 01/07/2010 21:41:00

      1.παίρνει η Ισπανική κυβέρνηση όχι οι υπάλληλοι της τρόικας
      2. δεν ενεχυρίασε περιουσιακά στοιχεία για τα δάνεια
      Φτάνει ως διαφορά;

      • undercover gpr avatar
        undercover gpr @ Ο Ιθαγενής 01/07/2010 21:53:45

        Φορ δε ρέκορντ , αν έπαιρνε η Ελληνική κυβέρνηση τέτοια μέτρα ως πρωτοβουλία της δεν θα της είχα καμία εμπιστοσύνη.
        Τα μισά θα τα έπαιρνε πίσω (ένα μήνα μετά) με φωτογραφικές τροπολογίες για τους κολλητούς της.

        Ο ενεχυριασμός , έχω την εντύπωση , μπορεί να εφαρμοστεί μόνο για τα εκτός Ελλάδος περιουσιακά στοιχεία του κράτους σε περίπτωση χρεοκοπίας (ή μη δυνατότητας καταβολής των δόσεων) εκτός αν έρθουν με κανονιοφόρα στο Πειραιά να πάρουν την Ακρόπολη.Τουλάχιστον έτσι δείχνει το τελευταίο παραδείγμα με την Ισλανδία.

      • Έλεος, φτάνει πια, ας σιχτίρ! avatar
        Έλεος, φτάνει πια, ας σιχτίρ! @ Ο Ιθαγενής 01/07/2010 22:24:48

        είναι αλήθεια αυτά που έλεγε ο Λαζόπουλος χθες; τα λεφτά που έφαγαν τα τελευταία 13 χρόνια ήταν 200 δις; Μήπως και αυτή είναι μία διαφορά μεταξύ Ισπανίας και Ελλάδας;

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 01/07/2010 22:32:38

        ...ρωτήθηκε σχετικά ο κυβερνητικός εκπρόσωπος αλλά δεν απάντησε; «Κύριε Εκπρόσωπε, το περιοδικό “Επίκαιρα” παρουσιάζει σήμερα τη σύμβαση που έχει υπογραφεί μεταξύ της ελληνικής κυβέρνησης και της τρόικας. Στη σύμβαση, μεταξύ άλλων, υπάρχουν παράγραφοι οι οποίες αναφέρουν ότι η Ελλάδα, η κυβέρνηση παραιτείται από κάθε ασυλία, όσον αφορά τη δυνατότητα νομικής προσφυγής της ή νομικής άμυνάς της έναντι τυχόν αξιώσεων των δανειστών, ακόμη και από ασυλία που απορρέει από την εθνική κυριαρχία ή από την κυριότητα επί περιουσιακών στοιχείων της χώρας. Τι ακριβώς σημαίνει αυτό; Έχει παραχωρηθεί η εθνική κυριαρχία στους δανειστές και όσον αφορά εθνικές γαίες και όσον αφορά κεφάλαια και πλουτοπαραγωγικές πηγές; Ιδού και ο συγκεκριμένος όρος της σύμβασης του μνημονίου και δεν χρειάζεται να είναι κανείς νομικός για να καταλάβει: “Με την παρούσα ο Δανειολήπτης αμετάκλητα και άνευ όρων παραιτείται από κάθε ασυλία που έχει ή πρόκειται να αποκτήσει, όσον αφορά τον ίδιο ή τα περιουσιακά του στοιχεία, από νομικές διαδικασίες σε σχέση με την παρούσα Σύμβαση, περιλαμβανομένων, χωρίς περιορισμούς, της ασυλίας όσον αφορά την άσκηση αγωγής, δικαστική απόφαση ή άλλη διαταγή, κατάσχεση, αναστολή εκτέλεσης δικαστικής απόφασης ή προσωρινή διαταγή, και όσον αφορά την εκτέλεση και επιβολή κατά των περιουσιακών στοιχείων του στο βαθμό που δεν το απαγορεύει αναγκαστικός νόμος”..

        Κατάλαβες τώρα τη διαφορά;

      • undercover gpr avatar
        undercover gpr @ Ο Ιθαγενής 02/07/2010 01:48:14

        Ιθαγενή , και τα ομόλογα γράφουν ότι στη λήξη τους θα πληρωθούν με τάδε επιτόκιο αλλά δεν γίνεται πάντα έτσι.Μην τρελαίνεστε με τις υποθήκες , σε περίπτωση αναδιάρθρωσης ή χρεοκοπίας αυτοί οι όροι πάνε πάντα στο κουβά.

    • sofia or8h avatar
      sofia or8h @ mitsosms 01/07/2010 21:53:28

      Καλά άσε !!!!!!!!!

  7. tiramola avatar
    tiramola 01/07/2010 22:15:49

    Ο Αλαβάνος έχει το ελαφρυντικό ότι δεν άσκησε ποτέ εξουσία.
    Άνευ ουσίας αντιπολιτευτικός λόγος με επιχείρημα το ελαφρώς χαμηλότερο επιτόκιο που πρόσφεραν οι ίδιοι τοκογλύφοι σε μιά άλλη χώρα.
    Και στην Ισπανία εφαρμόζονται ιδίου τύπου μέτρα σε βάρος των πολιτών όπως και στη χώρα μας με στόχο την διάλυση του κοινωνικού κράτους στην ίδια κατεύθυνση που όλες οι κυβερνήσεις των κρατών της ευρωζώνης θα προχωρήσουν, γιατί έτσι επιτάσει το "μοντέλο", με ή χωρίς την επίσημη παρουσία του μηχανισμού ΕΕ-ΔΝΤ.
    Αλήθεια πως και δεν το έκανε θέμα πρώτη η υπέυθυνη αξιωματική αντιπολίτευση?
    Δεν παρακολουθούν τα επιτόκια αυτοί όπως ο Αλαβάνος?

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ tiramola 01/07/2010 22:29:54

      Σε παρατήρηση της Ελληνοαμερικανίδας δημοσιογράφου Νικόλ Πεταλίδης, για το «αν η Ελλάδα είναι σε θέση να εξοφλήσει τις δανειακές της υποχρεώσεις προς ευρωπαϊκές και αμερικανικές τράπεζες», ο κ. Παπανδρέου είπε σχετικά: «Αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίο αποδεχτήκαμε το συγκεκριμένο πακέτο και γι’ αυτόν ακριβώς τον λόγο η Ε.Ε. στηρίζει σθεναρά την ελληνική οικονομία και τις προσπάθειές μας, τις προσπάθειες της κυβέρνησης, να προχωρήσουμε σε όλες αυτές τις αλλαγές, διότι οι τράπεζες κατέχουν μεγάλο μέρος των ελληνικών ομολόγων.. Το πακέτο, επομένως, δημιουργήθηκε ακριβώς για να καθησυχάσει τους επενδυτές, ώστε να γνωρίζουν ότι δεν υφίσταται πιθανότητα χρεοκοπίας..». Στο εξωτερικό αυτά, γιατί εδώ σώζει μισθωτούς και συνταξιούχους...

    • tiramola avatar
      tiramola @ tiramola 01/07/2010 22:50:31

      Φίλε Ιθαγενή σε εκτιμώ σαν σχολιαστή και σκεπτόμενο πολίτη.
      Εγώ περιγράφω μιά πραγματικότητα που βλέπουμε την εφαρμογή της στην πράξη είτε πρόκειται για κεντροδεξιές είτε κεντροαριστερές κυβερνήσεις.
      Θέλεις να γίνουμε νούμερα βραδυάτικα ανταλλάσοντας επιχειρήματα περί δήθεν διαφορών οικονομικής πολιτικής Παπανδρέου-Σαμαρά?
      Εδώ και οι συριζιώτες ψάχνουν τα χαμηλά επιτόκια...
      Άστο...

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ tiramola 01/07/2010 22:59:06

        Φίλε μου αν και θα στενοχωρήσω ορισμένους δεν υποστηρίζω πλέον κανένα. Δεν έχουν διαφορές γιατί δεν έχουν οικονομικές πολιτικές. Εχω βαρεθεί να ακούω για παράδειγμα για κλειστά επαγγέλματα αλλά να ζω με Τσουκάτους ή συνδικαλιστές με 9.000.000 στο ΥΠΠΟ ή με ακίνητα του Ακη ή με συντάξεις ως δικηγόρου του Πάγκαλου ή της Ολυμπιακής της Μιλένας ή ομόλογα του Κουτρουμάνη ή ... θα μπορούσα να γράφω ή μέχρι αύριο και να εμφανίζουν ως τομή την ανάρτηση στο διαδίκτυο και τις 3 επιτροπές σε Κράτος που κάνει εθελοντική απογραφή υπαλλήλων... απλά οι άνθρωποι αυτοί είναι ανεκδιήγητοι.
        Απλά ακόμα και στην ιλαρότητα υπάρχει διαβάθμιση και ο νυν είναι ...ανεπανάληπτος γκρεμίζοντας τη χώρα ορμώμενος είτε από ηλιθιότητα είτε από εκδικητικότητα ...προσωπική άποψή μου και τίποτα παραπάνω αλλά έχω μάθει ή παπάς παπάς ή ζευγάς ζευγάς και τα δεν μπορεί να παίζει με ζωές ανθρώπων.

  8. GSV avatar
    GSV 01/07/2010 22:30:21

    Αγαπητοι εχω μεγα αποκαλυψη!

    Ο πρωθυπουργος μας δεν εχει "φαγωθει" να μας κανει Δανια?

    Λοιπον κοιταγα το ΑΕΠ των ευρωπαικων χωρων και προς μεγαλη μου εκπληξη ειδα οτι το ΑΕΠ της Ελλαδος το 2009 κυμαινοταν στα 387 δις δολαρια την ωρα που το ΑΕΠ της δανιας ειναι στα 375 δις δολαρια.

    Επομενως για να γινουμε Δανια να μειωσουμε το ΑΕΠ μας. Γιαυτο μωρε και το ΔΝΤ. Και οι συνεχεις υποβαθμισεις απο τους οικους εξιολογησης.

    Τωρα βεβαια δεν θα γινουμε ακριβως Δανια αλλα...

    ΔΑΝΕΙΑ θα γινουμε σιγουρα.

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ GSV 01/07/2010 22:36:18

      Νομίζω ότο το όραμά του είναι πιο σύνθετο.
      Θέλει να μας κάνει Σουηδική Αραβία!

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ Γιάννης Φαίλτωρ 01/07/2010 22:41:48

        Εμιράτο.!

      • GSV avatar
        GSV @ Γιάννης Φαίλτωρ 01/07/2010 22:42:55

        Μπα που να γινουμε εμιρατο Βραχε!!

        Κακομιρατο θα γινουμε.

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ Γιάννης Φαίλτωρ 01/07/2010 22:45:21

        Καλό, χα,χα,χα.

      • Οmnes vulnerant ultima necat avatar
        Οmnes vulnerant ultima necat @ Γιάννης Φαίλτωρ 02/07/2010 02:07:10

        Και 10 εκατ. Έλληνες χανουμάκια..

  9. Κοντη Λιζα avatar
    Κοντη Λιζα 02/07/2010 00:03:55

    ...Ο λαός έχει ψήφο και δεν ξεχνά...
    Τι λεει ο τεραστιος προεδρας με τους δεκαρικους. Φοβερη απειλη εκστομιστηκε απο ενα εκ των κομματικων που εκπροσωπουνται απο την ρυπαρη φυλλαδα που εγραφε παλιωτερα οτι η δημοκρατικη νομιμοτητα δεν ειναι αναγκαιο καθηκον τους.
    Αν ειχατε ομως @@δια Αλαβαναρε τωρα θα κατεβαζατε τους μπαχαλους για την κοινωνικη επανασταση οχι το Δεκεμβρη του 08 που καιγατε τα μαγαζια του κοσμου. Κι αν πιστευετε οτι εσεις θα παρετε την ψηφο του απογοητευμενου Ελληνα εχετε νυχτωθει μακρυα.
    Αλλα περασε ο καιρος που η ψηφος μετραγε σαν οπλο. Κρεμαλες χρειζονται τωρα και συντομα...Η αυτοι η η κοινωνια

    • stroumfaki avatar
      stroumfaki @ Κοντη Λιζα 02/07/2010 01:09:34

      Γενικώς και αορίστος - Δεν θα θελα την ψήφο του κάθε απογοητευμένου αλλά του κάθε απογοητευμένου ψηφοφόρου του ΠΑΣΟΚ και όχι στις εκλογές αλλά στις δημοσκοπήσεις. Πριν φτάσουν οι εκλογές θα έριχνα μια κλωτσιά στο κουβά και θα τα διάλαγα όλα. Έτσι τα νερά πάλι στον υπόνομο θα έπεφταν απο το φόβο τους μην πέσουν στη θάλασσα.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Κοντη Λιζα 02/07/2010 01:14:00

      Και ποιός σου είπε ότι τους κατέβασε ο Αλαβάνος Κοντή Λίζα?
      Πού είναι όλα εκείνες οι ορδές των νέων?
      Τελικά ήταν αυτός που έπρεπε να φανεί για να κρυφτούν άλλοι?

  10. Απόστολος Γ. avatar
    Απόστολος Γ. 02/07/2010 02:49:59

    Άμα το είπε ο Αλαβάνος μάλλον έτσι θα είναι.
    Αριστεροί θολωμένοι και με τσέπες γεμάτες θα μας φροντίσουν. Εκτός και ο Αλαβάνος δώσει την περιουσία του στο λογαριασμό για το δημόσιο χρέος.