#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/06/2011 12:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι εκσυγχρονιστές ξανάρχονται ;



Παρά την εικόνα διάλυσης που εμφανίζει το ΠΑΣΟΚ τελευταία,  υπάρχει μία ομάδα που συγκροτείται αργά και σταθερά εδώ κι ένα χρόνο. Πρόκειται για τους «νεοεκσυγχρονιστές» που τελευταία έχουν πυκνώσει τις συναντήσεις και τα δείπνα. Φυσικός ηγέτης της άτυπης ομάδας, μέχρι στιγμής, είναι ο Γιώργος Φλωρίδης που παίρνει τις περισσότερες πρωτοβουλίες κι έχει μία πιο οργανωμένη παρουσία στα ΜΜΕ. Μαζί του ο Νάσος Αλευράς, ο Κώστας Καρτάλης, ο Πάρης Κουκουλόπουλος και άλλοι.

Οι «νεοεκσυγχρονιστές» ασκούν σκληρή κριτική στην κυβέρνηση, αλλά όχι αντίστοιχη με αυτήν της κοινωνίας, δηλαδή σε αντιμνημονιακή βάση. Η κριτική τους αφορά κυρίως στην καθυστέρηση  υλοποίησης των μέτρων που προτείνει η τρόικα και γενικά συμφωνούν σε πολλά ακόμα και με τον Αλέκο Παπαδόπουλο, ενώ οι πληροφορίες λένε ότι διατηρούν επαφή κι επικοινωνία με τον Κώστα Σημίτη.

Λέγεται ότι επεξεργάζονται  ήδη πολύ συγκεκριμένα σχέδια και ότι υπάρχουν σκέψεις ακόμα και για  σαφή διαφοροποίηση ως  τάση ή με άλλον τρόπο, όταν ο καιρός το επιτρέψει.

Κύκλοι προσκείμενοι στην εκσυγχρονιστική ομάδα του ΠΑΣΟΚ αναφέρουν ότι ο Βαγγέλης Βενιζέλος δεν συμπεριλαμβάνεται στην ομάδα, αλλά ότι υπάρχουν συνομιλίες με βουλευτές της Ν.Δ, φωτογραφίζοντας αυτούς που ο Φαήλος Κρανιδιώτης αποκαλεί ντιντήδες.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 01/06/2011 12:56:25

    ΛΕΣ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΜΑΝΤΕΛΛΗ ΜΑΖΙ ?

  2. Απορία avatar
    Απορία 01/06/2011 13:01:47

    Δεν έχουν καταλάβει οι πασοκτζήδες ότι ο μόνος εκσυγχρονισμός για το ΠΑΣΟΚ είναι η διάλυση του. Ο κόσμος ακούει τη λέξη ΠΑΣΟΚ και κάνει εμετό. Το 20% που του δίνουν είναι πλασματικό και αποτελείται από πράσινα τρωκτικά με τις οικογένειές τους ή βλάκες που πιστεύουν ότι θα ανοίξει κάποια στιγμή ο γιωργάκης τους κρουνούς των πράσινων θέσεων και του βολέματος.

    Όλοι αυτοί θα αρχίσουν να λακίζουν όσο περνάει ο καιρός και σταδιακά το ποσοστό του ΠΑΣΟΚ πρόκειται να έχει οροφή το 15-16% για να πέσει στο τέλος σε επίπεδα ΣΥΡΙΖΑ και να διαλυθεί.

    Το ΠΑΣΟΚ πλεόν είναι κόμμα μερικών "ιδρυτικών" στελεχών, περαστικών καιροσκόπων, τυχοδιωκτών, αρπάγων και βλακών.

    Νομοτελειακά βαίνει προς διάλυση.

  3. Κώστας avatar
    Κώστας 01/06/2011 13:09:10

    Στό χωριό μου λένε κλά....νει ο πεθαμένος ........

  4. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 01/06/2011 13:10:09

    Καλέ τί φώτο είναι αυτή, σαν δίδυμοι είναι!

    • Xrhstos Theocharis avatar
      Xrhstos Theocharis @ ΝΙΚΟΛΑΣ 01/06/2011 13:55:09

      και με τον πύργο της τηλεόρασης της Σαγκάης στα χέρια του... τι να "μαγείρευαν" άραγεq

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 01/06/2011 13:12:27

    δεν τους ξέρω τους νεοεκσυγχρονιστές, ούτε τον Καρτάλη ξέρω, αλλά ξέρω ότι είναι ο ΜΟΝΟΣ που μαζί με τον Στουρνάρα είπαν ότι οι ΑΠΕ είναι αυτό που λέω εγώ τόσο καιρό ότι είναι. Ευγενικά το είπαν, αλλά το είπαν:

    "Κατά την εκτίμηση του ΙΟΒΕ η αύξηση της συμμετοχής των ΑΠΕ στο ενεργειακό ισοζύγιο θα οδηγήσει σε αύξηση της τιμής του ηλεκτρικού ρεύματος γεγονός που μπορεί να οδηγήσει σε αύξηση του ποσοστού των νοικοκυριών που θα βρεθούν σε «ενεργειακή φτώχεια» (σ.σ. όταν 20% του εισοδήματος διατίθεται για την κατανάλωση ενέργειας)."

    Και με Πρωθυπουργό, τον γνωστό. Περιμένω και άπό άλλους.

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ archaeopteryx 01/06/2011 13:29:52

      Να τί λέει ο πρωθυπουργός, φρέσκο μαντάτο:

      h__p://www.capital.gr/News.asp?id=1208009

      Μιλάμε ανακάτεψε αγανακτισμένους, παγκόσμια διακυβέρνηση και φωτοβολταϊκά (τα οποία χρησιμοποιώ μόνο ως χόμπυ για περιορισμένες ανάγκες, όχι και για αιρκοντίσον)! Μόνο ο ΓΑΠ μπορεί να το κάνει αυτό. Σε λίγο θα κατέβει κι αυτός στο Σύνταγμα να λέει με τί πράσινους φορτιστές να φορτίζουν οι αγανακτισμένοι τα κινητά τους...

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ archaeopteryx 01/06/2011 18:02:29

      Ελπίζω να έχεις κι άλλους λόγους για να τον θαυμάσεις, γιατί πάντως δεν είναι ο ΜΟΝΟΣ.

      Κι άλλοι είπαν και λιγότερο ..ευγενικά:

      "Η πράσινη ανάπτυξη δεν είναι δωρεάν. Για να ωφεληθείς μακροπρόθεσμα περιβαλλοντολογικά, πρέπει βραχυπρόθεσμα να πληρώσεις. Αν, όμως, τα κίνητρα είναι υψηλά, εκείνος που θα την πληρώσει, θα είναι ο καταναλωτής. Και αυτό πρέπει να το εμποδίσουμε. ...
      Πρέπει, να ξέρουμε ότι η τιμολόγηση είναι σωστή. Δεν θέλουμε αναστολή των επενδύσεων, αλλά δεν μπορούμε να συνηγορήσουμε στο εύκολο κέρδος."

      Ο εισηγητής της Νέας Δημοκρατίας κατά τη συζήτηση του νομοσχεδίου των ΑΠΕ, Βουλή, Μάιος 2010.
      Κι είπαμε να τους καταγγείλεις τους μεγάλους, αλλά έχεις δημιουργήσει ενοχές στους ανθρώπους για ένα τοσοδά φωτοβολταϊκό πχ ο ΝΙΚΟΛΑΣ ;-)

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ victoria (true) 01/06/2011 21:03:39

        με ξένα λεφτά και εγώ κάνω πολιτική.

        Ενοχές έχουν οι ένοχοι. Όποιος δεν ντρέπεται παίρνει θέση. Με αριθμούς. Με cost benefit. Με άποψη για το θέλει για την χώρα του. Όποιος δεν θέλει, παέι και ακούει αρλούμπες. Ακουσα σήμερα στην Τράπεζα της Ελλάδος. Το καλό είναι ότι και οι δημοσιογράφοι πια χλευάζουν...

  6. Απορία avatar
    Απορία 01/06/2011 13:17:01

    Και που το είπαν τι έγινε; Εγώ σου λέω ότι κατ'ιδίαν μπορεί να το λέει και ο ΓΑΠ.
    Όταν αρχίζουν να πεφτουν τα μπικικίνια δεξιά και αριστερά το τι κάνεις μετράει, όχι το τι λές.

    Μιλάμε για απύθμενη διαφθορά. Η διεφθαρμένοι ΝΔουέδες μπροστά στους πασόκους είναι κολλεγιοπαιδα.

  7. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 01/06/2011 13:34:46

    Έχω ξαναγράψει ότι θεωρώ δεδομένο και όχι ενδεχόμενο το να εξυφανθεί αποστασία βουλευτών από τη ΝΔ. Άλλωστε, μην ξεχνάτε ότι τα εκσυγχρονιστικά απολειφάδια του ΠΑΣΟΚ έχουν προσφύγει για... τεχνογνωσία στον Δρακουμέλ, γνωστό θαυμαστή του σημιτικού οκταετούς καθεστώτος.

  8. Αληκτώ avatar
    Αληκτώ 01/06/2011 14:00:53

    Εκσυγχρονιστές?????
    Περσινά ξινά σταφύλια.

  9. Aggelos avatar
    Aggelos 01/06/2011 14:11:22

    "Δεν έχουν καταλάβει οι πασοκτζήδες ότι ο μόνος εκσυγχρονισμός για το ΠΑΣΟΚ είναι η διάλυση του."

    +100000000000000000000000000

    θα ξανασηκωθουν τα ζομπι?

  10. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/06/2011 15:47:05

    Καθαρο το βρισκω το ντιλντο

    ΠΠ

  11. Δάσκαλος avatar
    Δάσκαλος 01/06/2011 16:15:05

    Λέτε να ήρθε η ώρα να γλιτώσουμε από τους "ντιντήδες"; Μακάρι! Δεν τους αντέχω άλλο. Δεν τους βλέπω, δεν τους διαβάζω αλλά μου λένε τα μαντάτα κάθε φορά φίλοι και γνωστοί πασόκοι για να αυτοϊκανοποιούνται και να μου σπάνε και τα νεύρα βέβαια.

  12. η Dimi avatar
    η Dimi 01/06/2011 17:00:36

    Noμοτελειακά, ο ανασφαλής γιά το τέλειο έγκλημα εγκληματίας, πάντα
    επιστρέφει στον τόπο του εγκλήματος. Οπου και συλλαμβάνεται.

  13. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 01/06/2011 17:47:44

    Θα μας σώσουνε δηλαδή τα κοράκια του Λάτση,οι Καραμούζηδες,Ταμβακάκηδες και λοιποί συγγενείς?

  14. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 02/06/2011 00:46:59

    τους «νεοεκσυγχρονιστές» για να βάλουν μυαλό πρέπει να τους βάλει κάποιος 2- 3 μέρες να μαζεύουν πατάτα παρέα με Πακιστανούς...