#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/10/2011 12:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι εκλογικές λίστες της ΝΔ σε εβδομαδιαίες «συνέχειες»




Διαβάζουμε στο διαδίκτυο ότι  «ούτε έναν, ούτε δύο, ούτε τρεις, αλλά... έξι δημοσιογράφους (πρώην και εν ενεργεία) θα έχει κατά πάσα πιθανότητα η Νέα Δημοκρατία στο ψηφοδέλτιο της Β' Αθηνών, και μάλιστα υψηλής αναγνωρισιμότητας άπαντες ».

Αφού λοιπόν η Β΄ Αθηνών γίνεται η Περιφέρεια των δημοσιογράφων, η Α΄ Αθηνών θα γίνει κυρίως των ιατρικών και παραϊατρικών επαγγελμάτων: οφθαλμίατροι, αστυκτηνίατροι, αθλητίατροι (και όχι αθλίατροι που λένε οι αγράμματοι), πρώην αθλητές, προπονητές,  ηθοποιοί και μοντέλα.

Στην Α΄ και Β΄ Πειραιά αν δεν έχεις ξενυχτήσει αγκαλιά με το Ποινικό Δίκαιο, δεν βλέπεις θέση στο ψηφοδέλτιο. Οι μάχιμοι δικηγόροι έχουν προτεραιότητα. (Ο Φαήλος εξαιρείται, γιατί πριν από όλα είναι κομάντο).

Το ζήτημα των απογόνων θα λυθεί οριστικά με τη συγκέντρωση τους στη Α΄ και τη Β΄ Περιφέρεια Θεσσαλονίκης. Έτσι όλα τα «πολιτικά τζάκια» θα μπορούν να μεταφέρουν τα εκλογικά τους δικαιώματα τους στη «Νύμφη του Θερμαϊκού» και να επικρατήσουν οι έχοντες πιο εκτεταμένο γενεαλογικό δέντρο. Στην υπόλοιπη Μακεδονία όποιοι και αν μπουν υποψήφιοι, το κόμμα θα πρωτεύσει (με ή χωρίς «τσαρούχια»).

Αυτά θα συμβούν στις μεγάλες πόλεις. Για την υπόλοιπη χώρα συνεκτιμώνται τα αιτήματα,  για αποκλειστική παρουσία στα ψηφοδέλτια, διαφόρων επαγγελματικών κλάδων: οι μπετατζήδες θέλουν την Αχαΐα , οι καρπουζέμποροι την Ηλεία, οι τορναδόροι τη Λάρισα, οι κορδελιάστρες την Δυτική Αττική, οι μετεωρολόγοι την Ανατολική. Οι Δημόσιοι Υπάλληλοι θα πολιτευθούν βορείως του Νομού Έβρου και οι εφοριακοί ειδικότερα ανατολικά του οικοπέδου 12 (θαλάσσια σύνορα Κύπρου-Ισραήλ). Οι στρατιωτικοί θα πάνε στη Θράκη και τα νησιά του Βορείου Αιγαίου, ενώ οι «τουρίστες» του κόμματος στις Κυκλάδες και τα Δωδεκάνησα. Οι επιλεγόμενοι και ως «Ντορικοί» θα είναι υποψήφιοι στις περιφέρειες τους, μην τυχόν και αδικηθούν τα «παιδιά», τη στιγμή που οι «φιλελεύθερα» εκφραζόμενοι στο χειρότερο πάντα timing, δικαιωματικά θα «εκτεθούν» στην Κρήτη.

Στην υπόλοιπη Πελοπόννησο δεν χρειάζονται υποψήφιοι αλλά εθνεγέρτες. Εξαίρεση αποτελεί η Αργολίδα που αναζητείται υποψήφιος με το σθένος να βγει έξω από τον τεράστιο (πολιτικό) ίσκιο της Έλσας.

Στη Μαγνησία το ζητούμενο είναι ένα πολιτικό προϊόν που θα ξεχωρίζει το λευκό από το πραγματικά κάτασπρο.

Στα Γιάννενα προβάδισμα έχουν οι τυροκόμοι, στην Πρέβεζα οι ιπποκόμοι και στην Άρτα οι λοστρόμοι.

Στην Ευρυτανία, την Καρδίτσα και τα Τρίκαλα θα πολιτευθούν πρώην ναυτικοί και λιμενικοί.

Οι νυν βουλευτές ασφαλώς και θα είναι εκ νέου υποψήφιοι μαζί με 4-5 «δικούς τους».

Είναι τόσες πολλές οι υποψηφιότητες που και την πλειοψηφία στη Ρώσικη Δούμα (450 μέλη) να κερδίσει η ΝΔ πάλι κάποιοι θα μείνουν δυσαρεστημένοι. Αν και αυτό είναι άδικο, καθώς η λέξη "δούμα"  προέρχεται από το ρήμα dumaju, που σημαίνει «σκέπτομαι» και δεν είναι λίγοι αυτοί που δεν έτυχε να ακούσουν για κάποιον Ντεκάρτ και απλά «υπάρχουν»…

Πολύ χαριτωμένα όλα αυτά, αλλά στους υποψήφιους πολιτευτές διαφεύγει μια ασήμαντη λεπτομέρεια: Πρέπει να υπάρχουν και ψηφοφόροι για να τους ψηφίσουν. Οι μισοί δεν θα έχουν τις δυνάμεις να μεταβούν στο εκλογικό κέντρο λόγω της μακράς νηστείας του Μνημονίου και οι άλλοι μισοί θα έχουν μεταναστεύσει στις τέσσερις άκρες του ορίζοντα...

Επίσης να υπενθυμίσουμε σε ορισμένους που θέλουν να το λησμονούν ότι Πρόεδρος είναι ο Σαμαράς, με ό,τι αυτό (για τις υποψηφιότητες και όχι μόνο) συνεπάγεται…

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 04/10/2011 12:08:13

    Οδυσσέα, έχω έναν φίλο λιμενεργάτη τραγουδιστή (παίζει και ακορντεόν).
    Που τον συμβουλεύεις να βάλει υποψηφιότητα;
    Αυτός θέλει Πιερία, αλλά εκεί έχει δυο ογκόλιθους της πολιτικής, και αμετακίνητους (όπως λένε οι ίδιοι).

    • danaos avatar
      danaos @ Strange Attractor 04/10/2011 12:24:40

      Εγώ έχω ελπίδες; Μπορώ να κρατήσω μέχρι ολόκληρο Υπουργείο!!!

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ danaos 04/10/2011 15:18:41

        Υπουργείο περίθαλψης κακοτυχισμένων νεανίδων???

  2. Κτησιας avatar
    Κτησιας 04/10/2011 12:12:52

    Χα!χα! Σας πήραν φαλάγγι οι παλαιοκομματικοί ? Η έρχεται η νύχτα του Αγίου Βαρθολομαίου για τους παλαιοκομματικούς ?

  3. Pikis avatar
    Pikis 04/10/2011 12:16:51

    Καταιγιστικό το χιούμορ του Μ.Ο.!
    Πες τα να τα ακούσουν εκεί που λαμβάνονται οι αποφάσεις.
    Ο πολίτης μπορεί να τους στείλει πίσω με την ψήφο του. Ας ξυπνήσουν και οι ψηφοφόροι και ας ζητήσουν κάτι καλύτερο στις λίστες.
    Τέρμα τα προκατ σλόγκαν και τα ξύλινα χαμόγελα με το καλό κοστούμι και το photoshop.

  4. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 04/10/2011 13:08:39

    Ετοιμάζομαι να στείλω βιογραφικό...ως υποψήφια..
    ΥΓ: Ελπίζω να μην υπάρχουν περιορισμοί, όπως, ηλικία, ύψος, βάρος, χρώμα μαλλιών κλπ...

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ ΕΥΑ 04/10/2011 15:19:43

      Γιατί, δεν λέει πουθενά ότι κάνουν διακρίσεις ενάντια στα φωτομοντέλα, μια χαρά μπορείς να δηλώσεις υποψηφιότητα!

  5. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 04/10/2011 13:35:26

    Καλα, μιλατε για υποψηφιους της ΝΔ. Τι γινεται ομως με αυτους του ΠΑΣΟΚ;
    Εχετε σκεφθει τι περιμενει τους υποψηφιους στην εκλογικη περιοδο; Ποιος θα τολμηση να εμφανισθει στην περιφερεια του! Ειμαι σε θεση να γνωριζω λιγα πραγματα απο επαρχια, ο κοσμος βραζει, ακομα και αυτοι που ειναι εγκλωβισμενοι στο ΠΑΣΟΚ!

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ ΝΤΙΝΟΣ 04/10/2011 15:21:20

      Ρε συ...πλάκα πλάκα έχουμε πάρει αμπάριζα τους μνηστήρες των υποψηφιοτήτων της ΝΔ...και έχουμε ξεχάσει αυτό το καίριο ερώτημα: ποιος λεβεντομακάκας θα δηλώσει υποψήφιος με το ΠΑΣΟΚ?

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ TopGunZ 04/10/2011 15:24:45

        Σε παρακαλώ, θύμισέ μου, ποιος ήταν ο τελευταίος ''αντάρτης'';

        • TopGunZ avatar
          TopGunZ @ ΕΥΑ 04/10/2011 15:31:49

          Δε θυμάμαι, αλλά σε καμιά πεντικιουρίστα θα είναι να φτιάχνει το νυχάκι μη του ξηλώσει πάλι το καλτσόν...

  6. Chris Theocharis avatar
    Chris Theocharis 04/10/2011 16:15:42

    Το 'χα αναφέρει και παλιότερα...σκακιέρα είναι και όποιος βλέπει την επόμενη κίνηση χωρίς να "βλέπει" παρακάτω, πλανάται.
    Σενάριο Β:
    Το Πασόκ μη έχοντας να χάσει τίποτα (εκτός από τις εκλογές, που είναι βέβαιο) κατεβάζει "φρέσκια" ομάδα αποτελούμενη από "ανέγγιχτους" τεχνοκράτες υποβοηθούμενους από όχι και τόσο στραπατσαρισμένα στελέχη, που "αντιστάθηκαν" (ωστόσο ψήφισαν μνημόνια κλπ.). Πατώνουν, όμως κάποιοι τα καταφέρνουν και συγκροτούν μια 70μελή περίπου αντιπολιτευτική ομάδα "καθαρή" και "αναμάρτητη".

    Η ΝΔ δέσμια, ως συνήθως, της εκλογικής της πελατείας κρατάει (επίσης ως συνήθως) ισορροπίες και κερδίζει οριακά αυτοδύναμα. Το καράβι όμως έχει πάρει νερά σε όλα τα στεγανά και βουλιάζει, ενώ την ίδια ώρα καλοπροαίρετοι αλλά ανίκανοι υπουργοί προσπαθούν να σώσουν πρώτα τον ευαυτό τους, πετώντας την απασφαλισμένη χειροβομβίδα ο ένας στον άλλο.

    Οι "αόρατοι" του ΠΑΣΟΚ γελάνε και υποβοηθούν την πτώση και κάπως έτσι φτάνει η "ημέρα της κρίσεως". The Day After τα ερείπια γυλίζουν πεντακάθαρα όπως μετά από την καταιγίδα και όλοι ψάχνουν κάποιον να μαζέψει τη σαβούρα. Ποιον άραγε;

  7. Μυρσινη avatar
    Μυρσινη 04/10/2011 18:19:59

    Σκοπιμα δεν αναφερθηκες στο νομο Σερρων? Λογω παραδοσης ισως?

  8. Κρίτων avatar
    Κρίτων 05/10/2011 10:07:49

    Το άρθρο είναι πετυχημένο.Διακωμωδεί όπως πρέπει την κατάσταση. Εγώ ήθελα να ρωτήσω. Αυτοί που οδήγησαν το πλοίο στα βράχια(πολιτικοί παλιά κοπής,γόνοι,γλύφτες,λαικιστές,άσχετοι .. αλλά μέλη του παλιού πολιτικού κατεστημένου και άνθρωποι των μίντια- πάρε τόσα να βάλεις το όνομά μου )θα ζητήσουν να είναι υποψήφιοι και πάλι για να πουν τι στόν κόσμο; Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει;