#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/04/2011 21:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι εκλογές, ο ανασχηματισμός και η χρεοκοπία δεν προαναγγέλλονται



Οι εκλογές, ο ανασχηματισμός και η χρεοκοπία δεν προαναγγέλλονται. Αυτό το έχουμε ξαναπεί, και ο πρωθυπουργός δε θα μπορούσε αυτή την κρίσιμη στιγμή να αφήσει ανοικτά παράθυρα για κάποια από τα τρία θέματα.

Αν και τα τρία συνδέονται άμεσα και δεν αποκλείεται το ένα, για παράδειγμα, η χρεοκοπία να αποτελέσει το “καύσιμο” ώστε να γίνουν εκλογές. Όσο για τον ανασχηματισμό, μπορεί ο πρωθυπουργός να τον απέκλεισε προς το παρόν, ωστόσο, η εικόνα που εμφανίζει η κυβέρνηση είναι τόσο τραγική που δεν αποκλείεται μέσα στο Μάιο ο κ. Παπανδρέου να πάρει τσεκούρι σε μια προσπάθεια να περισώσει ότι μπορεί.

"Η κυβέρνηση δεν έχει την πολυτέλεια να ασχολείται με τη ¨σεναριολογία¨ περί αναδιάρθρωσης, ανασχηματισμού και εκλογών", είπε χαρακτηριστικά ο κ. Παπανδρέου στο υπουργικό συμβούλιο, όμως, ποιος τον πιστεύει;

Κατ' αρχάς ακόμη κι αν δεν έχει χρόνο η κυβέρνηση να ασχοληθεί με την αναδιάρθρωση, ασχολούνται όλοι οι άλλοι μ' αυτήν. Και κυρίως η κατάσταση της οικονομίας που είναι σε τέτοιο μαύρο χάλι και οι λύσεις έχουν στερέψει.

Αν από την άλλη, η χώρα οδηγηθεί σε αναδιάρθρωση, θα εξαρτηθεί ο τρόπος που θα γίνει και θα πόσο θα πλήξει τον κόσμο. Πολύ δύσκολα, όμως, θα μπορέσει να σταθεί η κυβέρνηση όταν θα κληθεί να δικαιολογήσει την αποτυχία της πολιτικής της. Οι χαμένες θυσίες του ελληνικού λαού θα μετρήσουν περισσότερο και τότε αναγκαστικά ο πρωθυπουργός θα πάει σε εκλογές.

Άλλωστε, όλα είναι στον αέρα και θα εξαρτηθούν κι από την ψήφιση του Μεσοπρόθεσμου Προγράμματος. Αν υπάρξουν διαρροές, τότε πολύ δύσκολα θα αποφευχθούν οι πρόωρες κάλπες.

Όσο για τον ανασχηματισμό, προς το παρόν, χρησιμοποιείται ως απειλή στους “κοιμισμένους” υπουργούς που σαμποτάρουν την κυβέρνηση και ως “υπόσχεση” υπουργοποίησης σε όσους περιμένουν να καταλάβουν έναν θώκο.

Ωστόσο, είτε πριν την αξιολόγηση της τρόικας, είτε μετά, η αλλαγή του κυβερνητικού σχήματος είναι αποφασισμένη.

 

Προς το παρόν και για τις επόμενες εβδομάδες ο πρωθυπουργός θα θελήσει να δώσει την αίσθηση του νέου ξεκινήματος, της επανεκκίνησης. Με φθαρμένα και κουρασμένα υλικά, όμως, πολύ δύσκολα παίρνει μπρος η μηχανή.

Συμπερασματικά: Ο πρωθυπουργός φαίνεται να έκλεισε την “πόρτα” σε εκλογές, αναδιάρθρωση και ανασχηματισμό, αλλά όλα είναι ορθάνοιχτα.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 28/04/2011 21:10:28

    Μολις τον ζορισουν 3-4 Βουλευτες του στα Νομοσχεδια ( δεν ψηφισουν ) θα παει σε εκλογες ! απλο...

    ΠΠ

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 28/04/2011 21:26:37

    Πηρε Βραβειο το ΓΑΠ για την Αντικαπνιστικη του εκστρατεια !!! χαχαχααα
    τη Νομοθεσια !!! και την εφαρμογη του νομου !!!!

    ντου γιου φακιν μπιλιβ ιτ?

    ΠΠ

    • manos avatar
      manos @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 28/04/2011 21:58:25

      Γκουντ αφτερνουν,

      Πως το μιλάς το εγγλέζικος though. Σαν το παιδί από το Αμέρικα, if you know what i mean.
      Οσο για τα υπόλοιπα πάρε τα στο χαβαλέ. Η κυβέρνηση αυτή έχει ημερομηνία λήξης σαν τα φουντούνια.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ manos 28/04/2011 22:21:59

        που τα θυμηθηκες τα φουντουνια !! πω πω !! 80'ς !!!

        ΠΠ

    • Loretta avatar
      Loretta @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 28/04/2011 22:30:10

      δεει τζαστ χαβ το φακιν μπιλιβ ιτ μπατ γουι χαβ το φακιν λιβ ουιθ χιμ!!

      • Orestios avatar
        Orestios @ Loretta 29/04/2011 01:12:43

        +1000

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 28/04/2011 21:31:39

    Το καθε περιπολικο εχει καυσιμα μεχρι την Κυριακη !!
    Οταν εχει... μονο για 30 χλμ.!!!
    τα καυσιμα τα προμηθευει ο Στρατος !!!
    Ανταλλακτικα δεν υπαρχουν!!

    Θεσσαλονικη .... !! αυτα ειναι !!! βραβειο στο ΓΑΠ και για τα περιπολικα!
    ( μετα το βραβειο-αντικαπνισμα ).

    ΠΠ

  4. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 28/04/2011 21:42:13

    "...............“υπόσχεση” υπουργοποίησης σε όσους περιμένουν να καταλάβουν έναν θώκο."
    Συζητώ με φίλους και μου αναφέρουν συνεχώς το ίδιο πράγμα.Και αναρωτιέμαι ποιος λογικός άνθρωπος θα θέλει να υπουργοποιηθεί σ 'αυτή τη φάση;
    Προσωπικά νομίζω ότι ο Παπανδρέου δεν κάνει ανασχηματισμό γιατί δεν υπάρχει πάγκος.Και εννοώ ότι ναι μεν υπάρχουν παίκτες αλλά όταν βλέπουν ότι το παιχνίδι έχει χαθεί και το μόνο που μένει είναι να σφυρίξει η λήξη ,δεν είναι κανένας πρόθυμος να μπει και να γράψει κι αυτού το όνομα η ιστορία ως συνυπεύθυνο της εθνικής καταστροφής.
    Γι'αυτό το λόγω άλλωστε και έχουν σταματήσει τα πάντα στην κυβέρνηση.
    Όλοι οι υπουργοί αρνούνται να περάσουν τις μεταρυθμίσεις του ΓΑΠ γιατί καταλαβαίνουν ότι το παιχνίδι τελειώνει και σε λίγο καιρό θα βρεθούν στις περιφέριες τους για συλλογή ψήφων.Και τότε θα πρέπει να δικαιολογήσουν τα πεπραγμένα τους που θα είναι και πρόσφατα.
    Οι εκλογές είναι ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ.
    Όσο ο Παπανδρέου τις αργεί τόσο μεγαλύτερος θα είναι ο θρίαμβος του Σαμαρά.

    • tiramola avatar
      tiramola @ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 28/04/2011 23:06:46

      Και τι να λέει αν θριαμβεύσει?
      Σε κατεστραμένη χώρα?

      Έχεις να μετρήσεις Ζάπεια ακόμα...

      • Orestios avatar
        Orestios @ tiramola 29/04/2011 01:14:10

        Σε πήρε ο πόνος για την Ελλάδα τιραμόλα?
        Τόσο καιρό που το GAP την καταστρέφεις ήσουν στα κλαριά λέγοντάς μας ότι έρχεται από το μέλλον.

      • ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
        ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ @ tiramola 29/04/2011 09:16:07

        Γιατί ο θρίαμβος του Παπανδρέου τον Οκτώμβρη του 2009 σε τι χώρα ήταν ;Ακμάζουσα;
        Γιατί αν πιστεύεις ότι ήταν ακμάζουσα ,δες τώρα πως την κατάντησε το πασοκ.
        Κι αν πάλι δεν ήταν ακμάζουσα ,που όντως δεν ήταν,τότε ο Παπανδρέου ήταν ο μεγαλύτερος ψεύτης-λαοπλάνος γιατί έλεγε "λεφτά υπάρχουν".
        Αποφασίζεις και παίρνεις λοιπόν.........

  5. trans avatar
    trans 28/04/2011 21:43:31

    Με τουλάχιστον απερίγραπτο τρόπο,νομίζει πως έχει την δυνατότητα να μας κοροϊδέψει.Πιθανό να του λένε, πως έχει αυτή την ικανότητα.Θέμα ΙQ του είναι,όχι δικό μας

  6. Θετταλός avatar
    Θετταλός 28/04/2011 21:47:17

    Απορία : Εγκαινίασε κανένα έργο, έκοψε καμιά κορδέλα;;;;

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Θετταλός 28/04/2011 21:50:04

      μπαααα ακομη φοραει το ζουρλομανδυα...

      ΠΠ

      • ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
        ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 28/04/2011 21:53:36

        καλό!!!!!!!

      • Orestios avatar
        Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 29/04/2011 01:14:31

        lol

  7. Xmm avatar
    Xmm 28/04/2011 22:18:02

    Δεν είναι ακομα η στιγμή πρέπει να πέσει το παρακράτος των πρασίνων συνδικαλιστών. Είδατε κανένα κανάλι να παίζει το ντου παπακ στο δς της ΔΕΗ το 2008; Θα έχουν ξεχάσει το βίντεο μάλλον. Τότε οι συνδικαλιστές ήταν ο άνθος των ελλήνων τώρα τους εγκαλουν για εκατομυρρια. Καλά να πάθουν.

  8. rally monkey avatar
    rally monkey 28/04/2011 22:24:56

    Όσο για την αναδιάρθρωση θα την κάνουμε κάποια στιγμή με καποια μορφη...τό ´πε και ο Alexis..τυχαίο;

  9. Aeroporos avatar