#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/09/2011 23:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι εκλογές και το μέλλον του ΠΑΣΟΚ στην κυβερνητική επιτροπή



Επί εννέα ώρες η κυβερνητική επιτροπή αποφάσιζε για τα μέτρα που είχαν ήδη αποφασιστεί; Μάλλον είναι δύσκολο να το πιστέψουμε.

Διότι όταν οι αποφάσεις προέρχονται από την τρόικα, όταν ο Βενιζέλος έχει βάλει την υπογραφή του και οι υπουργοί ξέρουν από προχθές τι θα γίνει, τότε δεν έχει λόγο να κρατήσει τόση ώρα η κυβερνητική επιτροπή.

Επομένως, αν δεν έπαιζαν... μπιρίμπα, σίγουρα συζητούσαν για το μέλλον του ΠΑΣΟΚ που είναι μαύρο.

Οι πληροφορίες για το τι ειπώθηκε είναι λίγες, αλλά φήμες λένε ότι συζητήθηκε ευρέως το θέμα των πρόωρων εκλογών και της κατάστασης στην οποία βρίσκεται η κυβέρνηση αυτή τη στιγμή. Αποσύνθεση, πτώμα, διάλυση, είναι ορισμένες από τις λέξεις που μπορούν να δώσουν την εικόνα.

Στην κυβερνητική λοιπόν, συζητήθηκε αν θα μπορούσαν τα μέτρα που ανακοινώθηκαν να ξεσηκώσουν τους βουλευτές του ΠΑΣΟΚ και να υπάρξουν μαζικές παραιτήσεις. Εκτιμήθηκε ότι τα συγκεκριμένα μέτρα δεν είναι όσο «βαριά» είχαν αρχικά διαρρεύσει και πως θα μπορούσαν να περάσουν χωρίς πρόβλημα από τη Βουλή. Αυτό όμως δεν είναι καθόλου σίγουρο για ένα λόγο.

Όσα μέτρα κι αν πάρουν, η οικονομία θα διολισθαίνει συνεχώς σε ύφεση οπότε θα απαιτούνται και νέα μέτρα. Όταν λοιπόν έρθει η τρόικα τον Οκτώβριο για την 7η δόση, τότε θα δούμε τι άλλα... μέτρα θα βρουν να ανακοινώσουν.

Ο Γ. Παπανδρέου φέρεται να έστειλε αυστηρό μήνυμα σε όσους μιλούν για εκλογές ότι δεν θα γίνουν, τουλάχιστον άμεσα. Προσπάθησε δηλαδή να σταματήσει πολλούς πράσινους βουλευτές που ζητούν εκλογές για να ξεκαθαρίσει το τοπίο και ίσως για να απαλλαγούν κι αυτοί από το βάρος της κυβέρνησής τους.

Όμως, το πότε θα γίνουν εκλογές, πλέον εξαρτάται από τον κόσμο και την αντίδρασή του. Οι απεργίες ξεκινούν, η χώρα θα γίνει μπάχαλο και αυτό είναι μόνο η αρχή. Όταν θα ξεκινήσει το ενιαίο μισθολόγιο τότε να δούμε τους δημοσίους υπαλλήλους που θα βγουν στα χαρακώματα.

Η πίεση της βάσης γίνεται ολοένα και μεγαλύτερη. Και κανείς δεν μπορεί να την αντέξει.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 21/09/2011 23:20:46

    Εγώ πάλι, δεν είμαι τόσο αισιόδοξος ότι θα βγουν στα χαρακώματα για το ενιαίο. Όταν ανακοινώνονται οι πρώτες 30.000 εφεδροαπολύσεις κι αυτοί "απαντούν" με... εικοσιτετράωρη, τι να λέμε τώρα;

    • The Saint avatar
      The Saint @ Αυριανιστής 22/09/2011 00:43:59

      Γιά τα μάτια του κόσμου αγαπητέ Αυριανιστή. Και μόνον!
      Αφού οι διευθυντάδες είναι "δικοί τους", και ήδη αυτοί έχουν καλλιεργήσει κλίμα μεταξύ των υπαλλήλων "ο θανατός σου η ζωή μου" μέσα στις υπήρεσίες που διοικούν, τι περίμενες;

    • ΙΩΝΑΣ avatar
      ΙΩΝΑΣ @ Αυριανιστής 22/09/2011 15:13:35

      Πες τα μπας και ξυπνήσουμε... (Που δεν το βλέπω...)

  2. αεροπόρος avatar
    αεροπόρος 21/09/2011 23:40:20

    Συμφωνώ απόλυτα. Όλοι οι Έλληνες έχουν θρονιαστεί σε κάποιο καναπέ και περιμένουν σαν τα αρνιά το Πάσχα να του πάρουν το κεφάλι. Μέτρα, Μέτρα, Μέτρα για το καλό μας λέει !!!!!!!! Και να σκεφτεί κανείς πως όταν επί ΝΔ αποφάσισαν για κάποια είδη την αύξηση του ΦΠΑ κατα δύο μονάδες, άπαντες σκαρφάλωναν στα κεραμίδια........... απίστευτο...

  3. εκπαιδευτικος avatar
    εκπαιδευτικος 22/09/2011 00:01:21

    Δυστυχώς με πουλημένες συνδικαλιστικές ηγεσίες δεν γίνεται τίποτε. Αν είχαν καρύδια θα προχωρούσαν σε λευκή απεργία προς το κράτος και όχι προς τον πολίτη. Για παράδειγμα εμείς οι εκπαιδευτικοί θα μπορούσαμε με ανοικτά σχολεία να σταματήσουμε κάθε υπηρεσιακή αλληλογραφία με τη διοίκηση, δηλαδή το κράτος, ως ένδειξη μη αναγνώρισης ή νομιμοποίησης. Έτσι και δεν επιβαρύνεται ο κάθε γονιός με το άγχος τι θα κάνει τα παιδιά του και φέρνουμε την Αννούλα του χιονιά ένα βήμα πιο κοντά στο πολυπόθητο έμφραγμα. Αναλόγως θα μπορούσαν να πράξουν και όλοι οι άλλοι τομεις του Δημοσίου.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ εκπαιδευτικος 22/09/2011 12:25:16

      θα παρακαλούσα τους φίλους εκπαιδευτικούς να επιβεβαιώσουν ή να διαψεύσουν κάτι που άκουσα χθες: ότι δηλ. τα CD που έστειλε το υπουργείο Παιδείας στους μαθητές είναι γραμμένα σε … greeklish! αληθεύει?

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ δρόμος 22/09/2011 12:36:33

        Δεν ξέρω αν υπάρχουν σχολεία ΠΕ, που πήραν cd...οι δ/ντές, οι εκπαιδευτικοί και οι γονείς τα ''κατεβάζουν'' από σελίδα του Π.Ι και είναι σε αρχείο pdf στα ελληνικά..

        • ΕΥΑ avatar
          ΕΥΑ @ ΕΥΑ 22/09/2011 15:05:23

          ''Δεν πήραν όλα τα σχολεία cd ''

  4. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 22/09/2011 00:15:45

    Σωστό και αποτελεσματικό, αλλά είμαστε τόσο μα τόσο δουλικοί ώρες ώρες...βάλε και το ότι οι περισσότεροι διευθυντές τοποθετήθηκαν με κομματικά κριτήρια, βάλε και τον κίνδυνο της ΕΔΕ, της αργίας κλπ. πόσοι νομίζεις θα είχαμε τα κότσια;

  5. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 22/09/2011 00:16:09

    @Εκπαιδευτικό

  6. Alex avatar
    Alex 22/09/2011 00:24:14

    Μπορεί σας παρακαλώ να μου εξηγήσει κάποιος γιατι δε διαλύει τη Βουλή ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας;
    Αφού δεν υπάρχει άλλη λύση, γιατί δε λυτρώνει το λαό απ΄τους ανύπαρκτους ούτως ή άλλως;

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Alex 22/09/2011 00:53:14

      Ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας είναι υπαρκτός;

      • Alex avatar
        Alex @ ΕΥΑ 22/09/2011 00:54:40

        Απλά έγραψες...

        • ΕΥΑ avatar
          ΕΥΑ @ Alex 22/09/2011 01:28:05

          Ε, μα..ας είμαστε λογικοί...

        • ΕΥΑ avatar
          ΕΥΑ @ Alex 22/09/2011 13:04:24

          Εντάξει Alex, είχες δίκιο, υπάρχει ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας..μόλις τον έδειξε η τηλεόραση...

      • ΕΛΛΑΣ avatar
        ΕΛΛΑΣ @ ΕΥΑ 22/09/2011 01:22:01

        ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ ΔΑΝΕΙΖΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΕΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ Κ......ΣΠΙΤΟ?

  7. bunker avatar
    bunker 22/09/2011 00:52:57

    μη πληρωμη των φορων χωρις εκλογες, δεν υπαρχε απλουστερο πραγμα σε αυτη τη φαση.

  8. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 22/09/2011 01:30:07

    Τι θες και τα θυμάσαι τώρα..περασμένα..χρεωμένα..

  9. Ραβινος avatar
    Ραβινος 22/09/2011 08:34:53

    Συμφωνω !

  10. ΠΕΧΛΙΒΑΝΗΣ avatar
    ΠΕΧΛΙΒΑΝΗΣ 22/09/2011 09:28:59

    Αφιστε τα λογια πια και δραστε οπως μπορει ο καθε ενας αλλα να δρασει ΕΕ
    Ετσι θα ελθει και η μαζικη δραση Δεν υπαρχουν αλλα περιθωρια Η ΧΩΡΑ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΕΝΑ ΑΠΕΡΑΝΤΟ ΦΤΩΧΟΚΟΜΕΙΟ ΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΑΣ ΚΑΜΕΝΗ ΔΕΝ ΜΑΣ ΜΕΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΠΑΡΑ Η ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΔΡΑΣΗ. ΚΤΥΠΙΣΤΕ ΤΟΥΣ
    ΦΑΣΙΣΤΕΣ. Ο ΑΡΗΣ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΜΕ ΔΕΚΑ.

  11. avanti avatar
    avanti 22/09/2011 09:43:23

    Μόνο ο λαός με τις δυναμικές & συνεχόμενες κινητοποιήσεις του μπορεί να ρίξει την κυβέρνηση και να προκαλέσει εκλογές. Δεν πιστεύω ότι οι πασοκοι συσκέπτονται για το εάν θα κάνουν εκλογές, έχουν εντολή από τους Σύνδικους να μην τολμήσουν κάτι τέτοιο. Ισως συζητάνε για το μέλλον του πασοκ και πως αυτό θα μπορούσε να διαμορφωθεί όταν θα έρθει η ώρα των εκλογών. Εσεις πιστεύετε ότι το πασοκ μπορεί να πάει σε εκλογές με την μορφή που το ξέρουμε? Ποιός θα τολμήσει να κάνει προεκλογική συγκέντρωση σε ανοιχτό χώρο? Εστω και να παραιτηθεί ο γαπ και να αναλάβει ο βενιζέλος, σε ποιά πλατεία θα εμφανισθούν? Ισως σε κάποια πλατεία όπου τα ΜΑΤ θα είναι περισσότερα από τον κόσμο που θα προσπαθεί να τους λιντζάρει. Πασοκ με την μορφή που το ξέραμε τέλος, άλλωστε το είπε και ο αρχηγός του, δεν μας νοιάζει το πολιτικό κόστος..... Αυτό λέει πολλά..

  12. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 22/09/2011 10:07:54

    Με την αναθεώρηση του Συντάγματος του 1985,δεν έχει την δυνατότητα.
    Αλλά και να την είχε, θα το έκανε; Θα έριχνε τον σύντροφο;
    Εδώ δεν βγήκε να πει μια κουβέντα, για ότι συμβαίνει.
    Αντίθετα με σήμερα ,που έρχονται τα πάνω κάτω, ο κ. Πρόεδρος κατακεραύνωνε την 31/3/2009 τα οικονομικά μέτρα της κυβέρνησης Καραμανλή, ζητώντας «την κρίση να πληρώσουν οι υπεύθυνοι».

    http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_politics_2_01/04/2009_309596

  13. pexlibanis avatar
    pexlibanis 22/09/2011 15:07:43

    ΣΥΜΕΤΟΧΗ ΟΛΩΝ ΣΤΟ ΜΑΖΙΚΟ ΚΙΝΗΜΑ ΣΤΟ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟ ΣΤΟ ΦΗΤΙΤΙΚΟ ΚΙΝΗΜΑ ΣΤΟΥΣ ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΜΑΖΙΚΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΗΝ ΚΗΒΕΡΝΙΣΗ ΤΩΝ ΑΝΔΡΙΚΕΛΩΝ ΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΝΘΥΜΑ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΚΑΣΤΟΥΝ ΟΙ ΠΡΟΔΩΤΕΣ.
    ΕΝΩΠΟΗΣΗ ΤΩΝ ΑΓΩΝΩΝ .

  14. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 22/09/2011 15:17:12

    Η σχολή πολιτικής Σικάγο λέει ότι όσο πιο βάρβαρα, αλλεπάλληλα, ανάλγητα, αντικοινωνικά και απάνθρωπα μέτρα παίρνει μια ''κυβέρνηση'', τόσο λιγότερες αντιστάσεις εκδηλώνονται. Δυστυχώς, ο Ελληνικός Λαός, απλά το επιβεβαιώνει...

  15. pexlibanis avatar