#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/08/2011 14:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι εκλογές δεν είναι επιλογή. Είναι ευθύνη και πατριωτικό καθήκον

 

Η σημερινή κατάσταση συνοψίζεται σε μια φράση: Η Ελλάδα βρίσκεται στο χείλος του γκρεμού, αλλά η κυβέρνηση εμφανίζεται ανήμπορη και ανίκανη να διαχειριστεί κάθε πρόβλημα.

Το έλλειμμα έχει ξεφύγει και ο προϋπολογισμός έχει εκτροχιαστεί.

Η 6η δόση του δανείου είναι και πάλι αμφίβολη, λίγες μόνο ημέρες μετά τους κυβερνητικούς πανηγυρισμούς για τις αποφάσεις της Συνόδου Κορυφής   της 21ης Ιουλίου

Η  στάση της κυβέρνησης στο θέμα των εγγυήσεων που απαιτεί η Φινλανδία, ανοίγει την όρεξη και άλλων και σήμερα μπήκε στον χορό των εγγυήσεων και η Αυστρία.

Μετά και από αυτήν την εξέλιξη, το Σχέδιο της 21ης Ιουλίου για τη ρύθμιση του ελληνικού χρέους, αντιμετωπίζει πλέον σοβαρότατα προβλήματα.

Στο εσωτερικό μέτωπο η κατάσταση είναι επίσης δραματική καθώς μετά τις διακοπές ανοίγουν ένα - ένα όλα τα μέτωπα για την κυβέρνηση, με πρώτα εκείνα των ταξί και της Παιδείας.

Έχουμε γράψει πολλές φορές εδώ ότι αυτή η κυβέρνηση δεν μπορεί στον αιώνα τον άπαντα και να εφαρμόσει το Μνημόνιο και το Μεσοπρόθεσμο και να «σώσει την Ελλάδα».

Για δύο και πολύ απλούστατους λόγους, που είναι στην ουσία ένας:

1.Τα μέτρα αφορούν την μείωση του κράτους, που αντιδρά για να προστατέψει τον ...εαυτό του -  παράδειγμα η "λευκή απεργία" της ΑΔΕΔΥ

2.Αυτό το κράτος είναι ουσιαστικά καταπράσινο με αποτέλεσμα μόνο ελάχιστοι υπουργοί και βουλευτές του ΠΑΣΟΚ να θέλουν, ή να τολμούν να τα βάλουν μαζί του.

Ο καιρός θα περνά λοιπόν έτσι, με ένα αέναο σπιράλ θανάτου προς την εθνική καταστροφή.

Και - δοθείσης της ευκαιρίας - είναι αφελείς όσοι από τη ΝΔ νομίζουν (ακόμα) ότι το ΠΑΣΟΚ «θα κάνει την δουλειά» και θα τους απαλλάξει από το επώδυνο πολιτικό έργο της κατεδάφισης του κρατικού Λεβιάθαν.

Δεν λέω....μπορεί σ΄ αυτόν τον γύρο του θανάτου να υπάρξει κάποια στιγμή θεία φώτιση και να σωθεί ο τόπος.

Επειδή, όμως, θαύματα γίνονται μόνο στα παραμύθια, είναι καιρός στη ΝΔ να αντιληφθούν ότι στις σημερινές εποχές τα «ώριμα φρούτα» πληρώνονται πανάκριβα και ότι απαιτείται ένας εθνικός συναγερμός για να βγούμε από το αδιέξοδο. Επειδή όσο θα κυλά άπραγος ο πολιτικός χρόνος θα μειώνονται δραματικά οι πιθανότητες διεξόδου.

O καιρός είναι τώρα…

Γιατί αργότερα θα κληρονομήσουν μια κατάσταση  που θα είναι αδύνατον να τη διαχειριστούν.

Όταν η κυβέρνηση ακολουθεί μια πολιτική καταστροφική για τη χώρα και το μέλλον της, τα κόμματα δεν έχουν μόνο πολιτική, αλλά ηθική και εθνική ευθύνη να τη σταματήσουν.

Οι εκλογές δεν είναι επιλογή.

Αποτελούν ευθύνη και πατριωτικό καθήκον.

Αδέξιος Δεξιός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νικόλας avatar
    Νικόλας 18/08/2011 14:49:56

    ΜΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΛΥΣΗ ΚΑΙ ΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΕΙ ΘΑ ΒΑΛΕΙ Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΛΑΟΣ ΠΛΑΤΗ ΣΥΣΣΩΜΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΜΕ ΕΝΩΜΕΝΟΙ ΠΑΡΑΠΕΡΑ: ''ΠΟΘΕΝ ΕΣΧΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ'' ΞΕΚΙΝΩΝΤΑΣ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΠΡΟΣ ΤΑ ΚΑΤΩ!!! ΔΗΛΑΔΗ ΞΕΚΙΝΩΝΤΑΣ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝΕ ΑΣΚΗΣΕΙ ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΑ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ! ΠΡΟΕΔΡΟΥΣ, ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΥΣ, ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ, ΔΙΟΙΚΗΤΕΣ ΔΕΚΟ ΚΛΠ!!! ΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟΤΕ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΑΝΑΠΑΝΤΕΧΑ ΘΑ ΒΡΕΙ ΤΟΣΑ ΑΚΙΝΗΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΡΗΤΑ ΠΟΥ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΘΑ ΕΞΑΛΕΙΨΕΙ ΤΟ ΜΙΣΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΧΡΕΟΣ!!! ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΑ ΜΙΣΑ ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΚΑΤΑΣΧΕΘΟΥΝ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΝΕ ΟΙ ΚΑΤΟΧΟΙ ΤΟΥΣ ΝΑ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΟΥΝΕ! ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΑΔΙΚΙΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΑΜΕΣΑ ΝΑ ΚΑΤΑΣΧΕΙ ΌΛΑ ΤΑ ΑΚΙΝΗΤΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝΕ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΘΟΥΝΕ!!! ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΔΥΝΑΤΟΤΕΡΗ.

  2. Χαζούλης avatar
    Χαζούλης 18/08/2011 14:51:09

    "Αυτό το κράτος είναι ουσιαστικά καταπράσινο με αποτέλεσμα μόνο ελάχιστοι υπουργοί και βουλευτές του ΠΑΣΟΚ να θέλουν, ή να τολμούν να τα βάλουν μαζί του"

    Εδώ σε θέλω τώρα Αντώνη:
    1) Θα στείλεις στα σπίτια τους αυτούς που αποδεδειγμένα με τρόπο ΑΔΙΚΟ και ΑΝΗΘΙΚΟ κατέλαβαν το κράτος; Μιλάω ανοιχτά για άρση μονιμότητας και εκκαθαρίσεις.

    2) Θα επιβάλεις διαφανείς διαδικασίες ανακατάταξης του δημόσιου τομέα; ΔΙΑΦΑΝΕΙΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ σημαίνει ότι τα γαλάζια λαμόγια με τις πράσινες νοοτροπίες δεν θα αφεθούν να κάνουν αυτό που ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ προσδοκούν από εσένα.

    Τα δύο παραπάνω θα επανεκκινήσουν τη λειτουργία του δύσμοιρου κρατικού μηχανισμού αλλά κυρίως τις ΣΧΕΣΕΙΣ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗΣ ανάμεσα σε εμένα τον απλό πολίτη και τον πολιτικό/πολιτική που ψήφισα.

    • jk avatar
      jk @ Χαζούλης 18/08/2011 16:50:46

      Δηλαδή να έρθει ο Σαμαράς για να απολύσει κόσμο; Σοβαρευτείτε! Το ζήτημα για τον Σαμαρά είναι άλλο: μπορεί να απεμπλέξει όσο το δυνατόν ταχύτερα τη χώρα από το μνημόνιο; Εκεί θα κριθεί! Αν πρόκειται να έρθει για να εφαρμόσει καλύτερα το μνημόνιο ή το μεσοπρόθεσμο, ας μείνει και αντιπολίτευση. Δε θέλουμε δεύτερο Τζέφρυ!

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ jk 18/08/2011 18:48:36

        Aν βρει καποιον να του δινει λεφτα χωρις μνημονιο μπορει.

      • Vasilis avatar
        Vasilis @ jk 19/08/2011 22:59:57

        Όλοι ξέρουμε ότι το μνημόνιο ήταν στημένο. Αφ' ενός για να γυρίσουμε στο μεσαίωνα της αντιδημόσιας λογικής (οι δημόσιοι υπάλληλοι φταίνε) και αφ' ετέρου για να κονομίσουν κάποιοι από τα CDS. Τώρα θα ρωτήσω κάποιους από όλους εσάς, με ποιά ιδιωτική πρωτοβουλία θα αναπτυχθεί η χώρα? Με τα τυροκομεία, τα τυροπιττάδικα, τα σουβλάκια και τα services? Με τι μισθούς θέλετε να δουλεύουν οι Έλληνες? Με τους αντίστοιχους των ανατολικών χωρών? Κι ας πούμε ότι παύει το δημόσιο να αποτελεί τη λερναία ύδρα του προϋπολογισμού. Με τι εξαγωγές θα ισοζυγίσουμε? Με μαρούλια και τυρί φέτα? Για σκεφτείτε ΤΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΒΑΡΙΑ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΤΟΠΟΣ??? ΕΛΕΟΣ!!! Ποιός θα βάλει χέρι, ο Αντωνάκης? Που προσπαθεί να τηρήσει το μνημόνιο με άλλα λόγια? Αν δεν μπεί φρένο στο τζόγο των χρηματιστηρίων και των τραπεζών, όλες οι προσπάθειες θα είναι για να κουκουλωθούν τα μη καλυπτόμενα πλέον!!!

  3. φωνη avatar
    φωνη 18/08/2011 14:54:16

    Λέξη προς λέξη,100% αλήθεια ότι λέγεται στο άρθρο.

    Η Ν.Δ. πρέπει να βλέπει ως λύτρωση για τη χώρα τις εκλογές και να τις κερδίσει και με ΑΥΤΟΔΥΝΑΜΙΑ.
    Λυπάμαι όταν ακούω απαντήσεις όπως αυτήν που έδωσε χθες στο κεντρικό δελτίο του ALTER ο Μ.Σαλμάς.

    Όταν τον ρωτήσανε αν θέλει η Ν.Δ. εκλογές είπε περίπου ότι εγώ δε θέλω εκλογές γιατί ζημειώνουν το κράτος οικονομικά,αλλά μιας και το να παραμείνει το ΠΑΣΟΚ στην εξουσία το ζημειώνει περισσότερο από τις εκλογές, ας πάμε.

    Ποιός τους αφήνει να λένε αυτές τις βλακείες στα κανάλια;;;;; Έχουν καθόλου συναίσθηση πόσο έχει τσαλαπατηθεί η λαϊκή βούληση 1,5 χρόνο τώρα;

    Έχουμε μια κυβέρνηση που με τις αποφάσεις της έχει αλυσοδεσει τη χώρα και χωρίς καμία, μα καμία δημοκρατική διαδικασία οδηγήθηκε σε αυτές τις αποφάσεις και όταν έχουν συμβεί αυτά τα τραγικά για το πολίτευμα της δημοκρατίας στην ερώτηση αν θέλετε εκλογές, απαντούν: "ναι γιατί δεν είναι πολύ ακριβές."

    Ρωτάω αυτή είναι η επίσημη θέση της Ν.Δ.; Να πάμε σε εκλογές, επειδή κοστίζουν λιγότερο από το να κυβερνάει το ΠΑΣΟΚ;
    Αν δεν είναι αυτή η επίσημη θέση, μπορεί ο καθένας να λέει σε κεντρικά δελτία ότι του κατεβαίνει;
    Αν είναι αυτή η επίσημη θέση.....ας μην πω καλύτερα!

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ φωνη 18/08/2011 15:39:07

      Οταν γράφουμε εδώ μέσα για τα βαρίδια και για τα βλαβερά πρόσωπα , κάποιοι μας λοιδωρούν λέγοντας περίπου ότι αυτό είναι το κόμμα και να κυττάξουμε να φύγει το ΠΑΣΟΚ. Μα δεν καταλαβαίνετε, ότι βλέποντας ο κόσμος αυτούς ,μας απαξιώνει; Επειδή τον Σαλμά τον άκουσα και εγώ χτες και εκνευρίστηκα......

      • φωνη avatar
        φωνη @ Diamond Angel 18/08/2011 16:21:56

        Στα ΜΜΕ θα βγαίνει ΜΟΝΟ το περιβάλλον Σαμαρά και όποιος άλλος είναι ικανός να αποδώσει το πνεύμα της πολιτικής του.

        Όποιος θέλει να βγαίνει για να κάνει προσωπική στρατηγική, να φύγει από το κόμμα, αν είναι τόσο μάγκας και να την κάνει μόνος του την στρατηγική.

        Η Συγγρού να δώσει τηλέφωνα στα κανάλια και να επικοινωνούν με το επιτελείο Σαμαρά όταν θέλουν καλεσμένα πρόσωπα να μιλάνε εκ μέρους το κόμματος.

        Αν ξανακαλέσουν άτομο χωρίς να το έχουν ζητήσει από τη Συγγρού να γράφουν από κάτω στο παράθυρο κύριος τάδε που κάνει προσωπική στρατηγική να μη λένε εκπρόσωπος της Ν.Δ.

        Και δεν έχει ο Σαμαράς ανάγκη τα βαρίδια, αυτοί τον έχουν ανάγκη και αν δεν ήταν τόσο κοντόφθαλμοι όσο ήταν στις εσωκοματικές εκλογές που υποστήριξαν τον χειρότερο άνθρωπο της Ελλάδας, θα καταλάβαιναν ότι και το πολιτικό τους συμφέρον είναι να υποστηρίζουν κατα γράμμα τις θέσεις Σαμαρά.

        Ποιός χαζός θα φύγει από το μοναδικό κόμμα που δε φθείρεται, αντιθέτως έχει προοπτική εξουσίας μπροστά σε αυτό το ναυάγιο του πολιτικού σκηνικού, για να πάει σε κόμματα που είτε δε μπαίνουν στη βουλή, είτε προσβλέπουν μόνο να είναι ουρές του ΠΑΣΟΚ και δεν πρόκειται να έχουν ποτέ προοπτική εξουσίας, είτε κόμματα όπως το ίδιο το ΠΑΣΟΚ που οι βουλευτές του δεν τολμάνε να περπατήσουν στο δρόμο.

        Αν είναι έξυπνοι αυτή τη φορά, ας ακολουθήσουν το πνεύμα Σαμαρά, αν είναι χαζοί και διαφοροποιούνται θα τελειώσει πολύ γρήγορα και πολυ άδοξα η πολιτική τους καριέρα.

    • Απορία avatar
      Απορία @ φωνη 18/08/2011 15:45:29

      Η θέση του προέδρου της ΝΔ είναι δύσκολη όσον αφορά τη στελέχωση του κόμματος.

      Όταν βγει κυβέρνηση και για να κάνει δουλειά θα πρέπει βασικά να βάλει εξωκομματική κυβέρνηση.

      Όταν το κάνει αυτό τα 3/4 της κοινοβουλευτικής ομάδας (γνωστοί από το παρελθόν ανίκανοι) θα σηκωθούν και θα πάνε με την Ντόρα και με το ...ΠΑΣΟΚ...

      Άστα βράστα.

      • Diamond Angel avatar
        Diamond Angel @ Απορία 18/08/2011 16:06:16

        Απορία,κατανοώ τις δυσκολίες του Α.Σ. και πίστεψέ με, και τον στηρίζω και εμπιστοσύνη του έχω.Λες, 'όταν βγει κυβέρνηση θα...'.Ξέρεις ότι στις συζητήσεις που κάνω ,όλοι λένε το τροπάρι ' όλοι τα ίδια είναι και ο Σαμαράς δεν θα κάνει τίποτα'.Και θυμώνω πολύ μ'αυτό, αλλά ο κόσμος είναι απογοητευμένος.Γι' αυτό φωνάζω για αλλαγές προσώπων, πολλώ δε μάλλον με αυτό που γράφεις και συ για τους άχρηστους της Κ.Ο., ότι θα φύγουν για Ντόρα κ.λ.π. Να φύγουν , να καθαρίσει το κόμμα , ζημιά κάνουν ,τεράστια. Χάθηκαν οι άξιοι; Οχι βέβαια!

        • φωνη avatar
          φωνη @ Diamond Angel 18/08/2011 16:41:22

          Πρώτα από όλα η Συγγρού ας πάρει πιο ζεστά το θέμα του ποιος εκπροσωπεί το κόμμα στα κανάλια.

          Πρέπει ένα επιτελείο Σαμαρά να είναι υπεύθυνο, για να στέλνει πρόσωπα στα κανάλια και όχι ο κάθε δημοσιογράφος να καλεί όποιον βουλευτή θέλει.

          Τα βαρίδια, αποδείχτηκαν πολιτικά κοντόφθαλμα και αποκομμένα από τη βάση της ΝΔ, γιατί δεν μπόρεσαν να προβλέψουν την αρχηγία Σαμαρά.

          Επίσης, στήριξαν από προσωπική φιλοδοξία σχεδόν όλοι τον μεγαλύτερο αντίπαλο του Καραμανλή, την Μπακογιάννη, επομένως να ξέρουμε ότι δεν εκπροσωπούν ούτε τον Καραμανλικό κόσμο, αυτόν τον εκπροσωπεί με τον καλύτερο τρόπο πάλι μόνο ο Σαμαράς.

          Τι εκπροσωπούν,λοιπόν, τα βαρίδια; Ούτε τη βάση, ούτε τους λεγόμενους Καραμανλικούς στον κόσμο, ούτε τις θέσεις του νέου αρχηγού που είναι και οι επίσημες θέσεις του κόμματος. Μόνο τον εαυτό τους.

          Το καλύτερο και για τον εαυτό τους ,αυτή τη στιγμη ,είναι να ακολουθήσουν αυστηρά τις γραμμές Σαμαρά, για να μη δίνουν αφορμές να τους διώξει από το μόνο κόμμα που δεν καταρρέει στο παρόν πολιτικό σκηνικό.

          Αν τους διώξει ή αν υπάρξουν για δεύτερη φορά πολιτικά κοντόφθαλμοι και φύγουν, θα πάνε ή σε ένα κόμμα που δεν μπαίνει καν στη βουλή, ή σε ένα κόμμα ουρά του ΠΑΣΟΚ που κάνει τη βρωμοδουλειά και δε θα κυβερνήσει ποτέ ή σε ένα κόμμα όπως το ίδιο το ΠΑΣΟΚ που οι βουλευτές του δεν τολμάνε να κυκλοφορήσουν στον κόσμο.

          Ο Σαμαράς θα κυβερνήσει με ή χωρίς αυτούς, δεν τους έχει καμία ανάγκη. Αυτοί, όμως, είναι σε αδύναμη θέση, και πρέπει να παρακαλάνε τον Σαμαρά όχι να μου κάνουν και προσωπική στρατηγική.

          • Diamond Angel avatar
            Diamond Angel @ φωνη 18/08/2011 18:12:49

            Ναι, σωστά και λογικά αυτά που λες και για την έξωθεν εικόνα και για τα βαρίδια. Τους ανθρώπους όμως, δεν τους κινεί η λογική αλλά τ'απωθημένα τους.

          • ο ξένος avatar
            ο ξένος @ φωνη 18/08/2011 19:08:37

            Δεν θα ήταν καλύτερα το επιτελείο που λες να βγάζει και το δελτίο ειδήσεων, ώστε να μην παρερμηνεύεται από τους ενδιάμεσους (δημοσιογράφους ή βουλευτές) η γραμμή της ΝΔ;

          • φωνη avatar
            φωνη @ ο ξένος 18/08/2011 19:21:54

            Είναι ευθύνη του κόμματος να ελέγχει την εικόνα του στα δελτία ειδήσεων.
            Δεν είναι το ίδιο ξέρεις ο εκπρόσωπος ενός κόμματος στο δελτίο με τον δημοσιογράφο.
            Ο δημοσιογράφος υποτίθεται έχει την άποψη του.

            Όταν εκπροσωπείς ένα κόμμα λες τι πιστεύει το κόμμα και αν διαφωνείς συμπληρώνεις εγώ, όμως διαφωνώ.

            Όποιος διαφωνεί με τη γραμμή του κόμματος να μη βγαίνει ως εκπρόσωπος κόμματος. Να μιλάει μόνο ως εκπρόσωπος του εαυτού του.

            Η Ν.Δ. έχει το δικαίωμα και την υποχρέωση να διαλέγει ποιος θα την εκπροσωπεί στο δημόσιο διάλογο.

            Γκε γκε;;;;;;;;;;

          • ο ξένος avatar
            ο ξένος @ φωνη 18/08/2011 20:56:01

            Μην μπερδεύεσαι, είναι πολύ απλά τα πράγματα. Η ΝΔ έχει εκπρόσωπο, ο οποίος όταν μιλάει στα κανάλια γράφει από κάτω: "Εκπρόσωπος ΝΔ". Όταν μιλάει βουλευτής, γράφει: "Βουλευτής ΝΔ". Ο εκλεγμένος από το λαό βουλευτής, εκτός από το κόμμα του, εκπροσωπεί ευθέως και κυρίως τους ψηφοφόρους του. Αν αυτά που λέει δεν αρέσουν στο κόμμα του, αυτό μπορεί να τον διαγράψει. Αν δεν αρέσουν στους ψηφοφόρους του, δεν τον ξαναψηφίζουν. Τόσο απλά. Αλλά εσύ, πονηρά σκεπτόμενος, θέλεις να κρύψεις τα "βαρίδια" κάτω από το χαλί, να μην γνωρίζει ο κόσμος τις απόψεις των βουλευτών της ΝΔ που ξεφεύγουν από τη "γραμμή". Θέλεις επικοινωνιακή εξαφάνιση των μη αρεστών βουλευτών αλλά ταυτόχρονα και παραμονή τους στο κόμμα, για να μην υπάρξουν "αναταράξεις". Δηλαδή, καθαρή υποκρισία.

          • φωνη avatar
            φωνη @ φωνη 18/08/2011 21:16:10

            Ο Βουλευτής τηλεοπτικά και για συγκεκριμένα ζητήματα εκπροσωπεί το κόμμα του στο ξαναλέω.

            Αν ρωτάει ο δημοσιγράφος ρωτάει για να ενημερωθεί ο κόσμος ποια είναι η θέση του κόμματος. Αν βουλευτής διαφωνεί ωφείλει να διαχωρίζει ξεκάθαρα τη προσωπική του θέση από τη θέση του κόμματος.

            Το κόμμα αν κάποιος διαφωνεί με τις θέσεις του έχει το δικαίωμα να επιλέξει κάποιον άλλον να το εκπροσωπήσει στα κανάλια.

            Ξέρω τι κάνει ο εκπροσωπος του κόμματος, ξέρω τι κάνουν οι βουλευτές και τα βαρίδια και τα μη βαρίδια ξέρω τι κάνουν και ξέρω τι κάνουν και τα δημοσιογραφικά επιτελεία μεγάλων σταθμών.

            Επειδή τα ξέρω αυτά, το κόμμα για τα δελτία στα οποία ενδιαφέρει να μάθει ο κόσμος τις θέσεις του θα στέλνει αυτούς που τις υπερασπίζονται όχι αυτούς που διαφωνούν.

            Μάλλον σε συμφέρει για κάποιο λόγο να γίνεται παρανόηση των θέσεων της ΝΔ. Ποιός ξέρει ίσως σαρέσουν τα βαρίδια.

  4. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 18/08/2011 15:20:11

    Αδέξιε Δεξιέ , λες τα πράγματα ως έχουν.Το ΠΑΣΟΚ δεν θα τα βάλει με το κράτος όπου είναι και η εκλογική του πελατεία .Ηδη εξαγγέλει παροχές εν'όψει των εκλογών,ότι έκανε πάντα ,αδιαφορώντας για τις συνέπεις και παίζοντας με την αγωνία χιλιάδων ανέργων.Η κατάσταση όμως, είναι ήδη τραγική!Ο κόσμος έχει πιεστεί άνευ προηγουμένου,βιώνοντας ένα πρωτοφανές αδιέξοδο που κάνει το μίγμα εκρηκτικό!Η τακτική του 'ώριμου φρούτου' σε συνδυασμό με την στασιμότητα και την απραξία , μπορεί να οδηγήσει σε απρόβλεπτες εξελίξεις.....

  5. jkr avatar
    jkr 18/08/2011 15:22:30

    "Ο πρόεδρος της Βενεζουέλας Hugo Chavez διέταξε την κεντρική τράπεζα της χώρας να προχωρήσει στον επαναπατρισμό αποθεμάτων χρυσού αξίας 11 δισ. δολ. που βρίσκονται σε διάφορα ιδρύματα του εξωτερικού, όπως αναφέρει το Bloomberg.

    Η Βενεζουέλα, η οποία κρατά 211 τόνους από τους συνολικά 365 τόνους των αποθεμάτων χρυσού σε ιδρύματα στις ΗΠΑ, την Ευρώπη, τον Καναδά και την Ελβετία, θα αρχίσει σταδιακά να τα μεταφέρει πίσω στα θησαυροφυλάκια της, όπως ανακοίνωσε ο Chavez.

    Ο πρόεδρος της χώρας ανακοίνωσε εξάλλου ότι οι JPMorgan Chase, Barclays Plc, Standard Chartered και Bank of Nova Scotia επίσης έχουν στην κατοχή τους χρυσό της Βενεζουέλας.

    "Έχουμε 99 τόνους χρυσού στην Τράπεζα της Αγγλίας από το 1980. Συμφωνώ με την επιστροφή του στην πατρίδα", δήλωσε την Τετάρτη ο Chavez μιλώντας στην κρατική τηλεόραση. "Είναι μια σωστή απόφαση".

    Η Βενεζουέλα είναι ο 15ος μεγαλύτερος κάτοχος αποθεμάτων χρυσού στον κόσμο.

    Ο υπουργός Οικονομικών της χώρας, Jorge Giordani δήλωσε ότι η αποδυνάμωση του αμερικανικού δολαρίου, η παρ΄ ολίγον χρεοκοπία των Ηνωμένων Πολιτειών και η ευρωπαϊκή κρίση του κρατικού χρέους απειλούν τα αποθεματικά της χώρας τα οποία θα είναι περισσότερη ασφαλή στη Βενεζουέλα και σε άλλες σύμμαχες χώρες.

    O πρόεδρος της Βενεζουέλας, Hugo Chavez ανακοίνωσε εξάλλου το βράδυ της Τετάρτης τα σχέδια του για την εθνικοποίηση της βιομηχανίας χρυσού στο πλαίσιο της προσπάθειας ενίσχυσης των αποθεμάτων σε συνάλλαγμα.

    Σε διάγγελμά του ο πρόεδρος της Βενεζουέλας ανακοίνωσε πως τις επόμενες ημέρες θα υπογράψει διάταγμα για την ανάληψη των ερευνών και των εξορύξεων από το κράτος.

    Θα είναι "ένα διάταγμα για την ανάληψη του κλάδου χρυσού", ο οποίος παραμένει στα χέρια της "μαφίας και των λαθρεμπόρων", ανέφερε χαρακτηριστικά ο Chavez.

    Πηγή:www.capital.gr"

    ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ Ο ΚΟΣ ΣΑΜΑΡΑΣ 'Η Η ΠΡΕΣΒΕΙΑ ΘΑ ΒΗΞΕΙ;;

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ jkr 18/08/2011 16:54:56

      Η πρεσβεία της Αμερικής και της Γερμανίας (και της Αγγλίας) θα βήξουν αλλά ο Σαμαράς θα το κάνει με σύμμαχους τους Ρώσους. Του ευχόμαστε, εν πάση περιπτώσει, για το καλό της Ελλάδας

  6. Απορία avatar
    Απορία 18/08/2011 15:28:16

    "Η Ελλάδα βρίσκεται στο χείλος του γκρεμού"

    Η Ελλάδα δεν βρίσκεται στο χείλος του γκρεμού αλλά ήδη πέφτει στον γκρεμό και εντός ολίγου θα ακουστεί ο γδούπος της πρόσκρουσης.

    Η ΝΔ, ως υπεύθυνη πολιτική δύναμη, έπρεπε να είχε "εκβιάσει" εκλογές εδώ και ένα χρόνο τότε που θα μπορούσε με την πολιτική της να μοχλεύσει την κατάσταση και να γλυτώσουμε την τελική πτώση στο κενό.

    Τώρα πια είναι αργά για εκλογές και σε λίγο και για δάκρυα...

    • Δημήτρης avatar
      Δημήτρης @ Απορία 18/08/2011 16:19:51

      Ποια υπεύθυνη πολιτική δύναμη; Τόσα χρόνια που χτιζόταν το πράσινο κράτος τι έκανε;

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Απορία 18/08/2011 16:56:00

      Πώς να εκβιάσει; Να παραιτηθεί ολόκληρη η Κ.Ο. της ΝΔ;

      • φωνη avatar
        φωνη @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 18/08/2011 17:08:13

        Υπάρχει και Πρόεδρος της Δημοκρατίας. Μπορούσε να συνεννοηθεί μαζί του να τους ρίξει.

      • Απορία avatar
        Απορία @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 18/08/2011 18:40:39

        Διώχνωντας 5-10 άτομα, κάνωντας σκληρή και έξυπνη αντιπολίτευση προς όλες τις κατευθύνσεις και λέγοντας παντού και συνεχώς τα πράγματα με το όνομά τους αρκούσε.

        Π.χ. μόνον με αυτόν τον τρόπο αντί για 500 χιλιάδες θα ήταν 1 εκατομμύριο κόσμος στο Σύνταγμα κάθε Κυριακή και σίγουρα δεν θα είχε κολλήσει στο 20% όλον αυτόν τον καιρό.

  7. Ύβρις και Νέμεσις avatar
    Ύβρις και Νέμεσις 18/08/2011 15:32:08

    h***://elpida-politeias.gr/news
    O Καιρός γαρ εγγύς!

    • Απορία avatar
      Απορία @ Ύβρις και Νέμεσις 18/08/2011 16:00:04

      Η κίνηση του γιατρού ήταν λογική αλλά με λάθος χρονισμό.
      Πήγε και μήνυσε τη μνημονιακή χούντα τον καιρό που είναι στην εξουσία...
      Τι περιμένει τώρα να δικαιωθεί από τα "μνημονιακά" δικαστήρια;

      Π.χ. ο Λυκουρέζος μήνυσε τους πραξικοπηματίες αφού έπεσαν και έτσι τους έχωσε στη φυλακή. Δεν πήγε όταν ήταν ο Παπαδόπουλος στις δόξες του να τον μηνύσει...

      Τώρα εαν γίνουν οι εκλογές το 2013 είναι πιθανόν να προλάβει να πληρώσει και αποζημίωση από πάνω στον ...μπουμπούκο...

      • Ύβρις και Νέμεσις avatar
        Ύβρις και Νέμεσις @ Απορία 18/08/2011 17:03:17

        Πες μου οτι ο μπουμπούκος θα ξαναψηφιστεί δηλαδή να πέσω από το παράθυρο. Μια χαρά τα έκανε ο γιατρός, κίνησε άμεσα τη διαδικασία και κατάφερε να φθάσει το θέμα στη Βουλή όπου βέβαια μάλλον θα καταλήξει σε αδιέξοδο. Όμως η επόμενη βουλή μπορεί να το επαναφέρει διοτι η κατηγορία της Εσχάτης Προδοσίας δεν παραγράφεται!.

      • Ύβρις και Νέμεσις avatar
        Ύβρις και Νέμεσις @ Απορία 18/08/2011 17:05:10

        Μια χαρά τα έκανε, διάβασε τις κινήσεις του και θα δεις!

  8. firiki2010 avatar
    firiki2010 18/08/2011 17:07:40

    Από τη στιγμή που η ΝΔ δεν μπορεί να εκβιάσει εκλογές, όπως μπορούσε το ΠΑΣΟΚ το 2010 δεν υπάρχει κανένας λόγος να ξυπνάει και να κοιμάται με το τροπάρι "θελουμε εκλογές". Θα φαινόταν σαν αδυναμία της να μην μπορεί να πετύχει αυτό που ζητάει.
    Εξ άλλου σε αυτή την φάση πολύ δύσκολα μπορεί να προκύψει αποτελεσματικό κυβερνητικό σχήμα που να μπορεί "να κάνει τη δουλειά" όπως πράπει να γίνει
    Εστω κι αν δεν είναι λύση η σημερινή κατάσταση, με το ΠΑΣΟΚ να γλείφει εκεί που έφτυνε αλλά και το ανάποδο, δεν μπορεί στο άμεσο μέλλον να ανατραπεί με πρωτοβουλίες της ΝΔ. Μπορεί όμως την αέναη κωλοτούμπα του ΠΑΣΟΚ να την αξιοποιήσει για να αλλάξει έστω και με καθυστέρηση αυτά που πρέπει να αλλάξουν.

    • φωνη avatar
      φωνη @ firiki2010 18/08/2011 17:43:09

      Και όσο καιρό δε ζητούσαν εκλογές,αλλά και τώρα που δεν τις ζητάνε έντονα τους λένε δε θέλετε να κυβερνήσετε, δεν μπορείτε, φοβάστε. Αυτό ,επίσης, δεν είναι η καλύτερη εικόνα προς τα έξω.

      Λες δεν υπάρχει λόγος να ζητάνε εκλογες. Πιστεύεις ότι υπάρχει λόγος, όμως να πάμε σε εκλογές ή όχι;

      Αν υπάρχει λόγος να πάμε σε εκλογές, αλλά δεν υπάρχει λόγος να της ζητάς είναι προβληματικό.
      Υπάρχει φυσικά ζήτημα θεσμών, αλλά μπορεί να υπάρχει και ζήτημα συγκυρίας.
      Μπορεί να σημαίνει οτι η ΝΔ στο συγκεκριμένο χρόνο δεν είναι έτοιμη να υπηρετήσει την ανάγκη του τόπου για εκλογές. Και αυτό είναι απόσταση ανάμεσα στις ανάγκες τις χώρας και την ετοιμότητα της ΝΔ να τις υπηρετήσει.

      Αν δεν υπάρχει λόγος να πάμε σε εκλογές το λες απλα και ξεκάθαρα και δε λες ότι δεν μπορώ να τις προκαλέσω,γιαυτό και δε ζητάω.

      Και σε βλέπω να λες "έστω και με καθυστέρηση" χωρίς να ζορίζεσαι ιδιαίτερα, η χώρα όμως και ο κόσμος την πληρώνουν την καθυστέρηση ξέρεις. Δεν έχουν καμία πολυτέλεια να καθυστερούν.

      Επειδή πιστεύω ότι το σημαντικότερο είναι το θέμα της συγκυρίας, είναι η απόσταση ανάμεσα στις ανάγκες του τόπου και την ετοιμότητα της ΝΔ ως προς αυτες, αγώνα δρόμου πρέπει να κάνουν, εκλογές πρέπει να επιδιώκουν και αυτοδυναμία και όσο πιο γρήγορα γίνεται, όχι να τους λέμε κιάλλο καθυστέρηση.

      Τα λέτε όλα σα να μην τρέχει τίποτα, σα να πρέπει να αποδεκτούμε μια κατάσταση με σταυρομένα τα χέρια. Τι να κάνουμε δε βγαίνει αποτελεσματικό κυβερνητικό σχήμα.Ας κάτσουμε στα αυγά μας. Να ξεσκιστούνε να βγει.
      Τι να κάνουμε ας καθυστερήσουν. Να πιεστούν να τρέξουν γρήγορα.

      • firiki2010 avatar
        firiki2010 @ φωνη 18/08/2011 18:12:17

        Σε καμμία περίπτωση το να μην ξημεροβραδιάζεσαι ζητώντας εκλογές που δεν μπορείς να επιβάλεις δεν σημαίνει καθόμαστε "με σταυρωμένα τα χέρια". Υπάρχουν παρά πολλά που πρέπει και μπορούν να γίνουν ώστε να αποκατασταθεί η σχέση της παράταξης με την κοινωνία. Και όσο αυτά θα γίνονται οι εκλογές θα έρχονται από μόνες τους πιο κοντά και θα έχουν μεγαλύτερες πιθανότητες να φέρουν μια κυβέρνηση που θα μπορεί να δουλέψει αποτελεσματικά.
        Συνοψίζοντας: Το θέμα δεν είναι να ζητάς εκλογές. Το θέμα είναι πείθοντας τον κόσμο για την ορθότητα των απόψεων σου τις εκλογές να τις κάνεις αίτημα της κοινωνίας.

        • φωνη avatar
          φωνη @ firiki2010 18/08/2011 18:36:08

          Οι εκλογές είναι αίτημα της κοινωνίας ήδη. Τι νομίζεις ότι κάνουν τόσοι άνθρωποι στο Σύνταγμα;

          Αλλά και πάλι δεν μπορεί να τις προκαλέσει μόνο δακρυγόνα προκαλεί το αίτημα της κοινωνίας.

          Το ζήτημα είναι η ΝΔ να καταφέρει στο λιγότερο χρόνο να εξασφαλίσει αυτοδυναμία.

          Αν η ΝΔ προσπαθεί να πείσει την κοινωνία ότι χρειάζονται εκλογές τζάμπα το κάνει η κοινωνία τις θέλει ίσως περισσότερο.

          Ας πείσει την κοινωνία απλά ότι είναι η εναλλακτική λύση, γιατί ο κόσμος εδώ και καιρό ψάχνει αντικαταστάτη.

          Δεν αλλάζω γνώμη οτι η ΝΔ βρίσκεται πίσω από την αναγκη της χώρας για εκλογές και πρέπει να τρέξει για να το ικανοποιήσει. Το αίτημα της κοινωνίας για εκλογές προπορεύεται και η ΝΔ τρέχει να προλάβει να είναι ικανή να το υπηρετήσει.

          Δεν έχουμε μια κοινωνία που τις αρέσει η κατάσταση και επιθυμεί την κυβέρνηση αυτήν, οπότε πρέπει η ΝΔ να την πείσει ότι πρέπει να αλλάξει η κυβέρνηση με εκλογές.

          • firiki2010 avatar
            firiki2010 @ φωνη 18/08/2011 19:10:13

            Το μόνο που δεν ακούστηκε στο Σύνταγμα είναι "Εκλογές τώρα!"
            Δημοσκοπικά το αίτημα για εκλογές δεν φαίνεται να είναι πλειοψηφικό.
            Η κοινωνία θέλει "την ζωή της πίσω". Στο αμεσο μέλλον δεν γίνεται. Η ΝΔ πρέπει να εξηγήσει πειστικά το "γιατί" (αναδεικνύοντας τις καταστροφικές επιλογές ΠΑΣΟΚ ) καθώς και τις προοπτικές που ανοίγει ο δικός της δρόμο.

          • φωνη avatar
            φωνη @ firiki2010 18/08/2011 19:37:29

            Εγώ σου είπα γνώμη δεν αλλάζω.
            Ο Σαμαράς πρέπει να βιαστεί, είναι θέμα ταχύτητας και ο χρόνος θα καθορίσει και το κυβερνητικό του έργο.

            Αν νομίζουν ότι είναι σωστό να καθυστερούν, ας καθυστερήσουν, αυτοί δυσκολεύουν τον εαυτό τους καθυστερώντας. Το ΠΑΣΟΚ, όπως, λέει και το άρθρο το πράσινο κατεστημένο δε θα το πειράξει. Όλα τα δύσκολα στο Σαμαρά θα τα αφήσουν μη νομίζεις.

            Όσο αργούν τόσο λιγότερα μπορούν να ανατρέψουν για τη χώρα.

  9. Krax avatar
    Krax 18/08/2011 17:47:30

    Η κυβέρνηση έχει αποτύχει οικτρά στην περίοδο αυτή της κρίσης.
    Δεν τους ενδιαφέρει κάτι περισσότερο από τις καρέκλες τους που
    θα τις ξανακερδίσουν με εκβιαστικά μηνύματα, εφήμερες παροχές,μαζί
    με τα κανάλια της διαπλοκής που ήδη έχουν άρχισει να διαμορφώνουν το κλίμα...

    Η ΝΔ απέτυχε να κάνει μία σοβαρή πρόταση εξόδου από την κρίση, ασχολείται με μεγαλεπήβολα εθνικά, πολιτειακά και συνταγματικά θέμματα,με τους ντιντήδες, αντιντιντήδες και νεοντιντήδες της.
    Απέτυχε να πείσει ακόμη και τους εναπομείναντες οπαδούς της ότι έχει να προσφέρει κάτι περισσότερο σε αυτή την χώρα.
    Με μόνη τη γνωστή της στρατηγική του "ώριμου φρούτου" ή αλλιώς η έκφραση του απολύτως τίποτα πιστεύει οτι θα είναι αρκετή για να την οδηγήσει στην εξουσία, ίσως βρεθεί προ δυσάρεστων καταστάσεων.

    Τόσο απλά, τόσο ψυχρά. Δεν τους νοιάζει αυτή η χώρα. Δεν τους ενδιαφέρει τίποτα άλλο πέρα από την εξουσία. Δυστυχώς, δεν υπάρχει ελπίδα, με κάλπες ή χωρίς κάλπες!!!...

  10. φωνη avatar
    φωνη 18/08/2011 17:56:39

    Ναι απέτυχαν οι προτάσεις γιαυτό επαληθεύονται.
    Απέτυχε να πείσει τους οπαδούς
    γιαυτό όλος ο κόσμος έχει απαρνηθεί το δρόμο του μνημονίου που το ΠΑΣΟΚ επέλεξε και η ΝΔ απέρριψε
    γιαυτό ο κόσμος πιστεύει πλέον οτι για την κρίση φταίει το ΠΑΣΟΚ το οποίο γίνεται δέκτης όλης της δυσαρέσκειας
    και γιαυτό ανεβαίνει δημοσκοπικά.

    Βρίσκεται στο σωστό δρόμο η ΝΔ απλά πρέπει να βιαστεί και να ανεβάσει τόνους.

  11. danaos avatar
    danaos 18/08/2011 19:12:39

    Λες Αδέξιε, ου μόνον αδέξιος δεν είσαι: " Όταν η κυβέρνηση ακολουθεί μια πολιτική καταστροφική για τη χώρα και το μέλλον της, τα κόμματα δεν έχουν μόνο πολιτική, αλλά ηθική και εθνική ευθύνη να τη σταματήσουν.

    Οι εκλογές δεν είναι επιλογή.

    Αποτελούν ευθύνη και πατριωτικό καθήκον."
    Συμφωνώ απόλυτα -όπως και με όλο τα άρθρο βέβαια- γι αυτό κι εγώ έγραφα πριν λίγες μέρες:
    www.antinews.gr/2011/08/14/117831/

  12. netakias avatar
    netakias 18/08/2011 19:25:34

    To φωνάζω κι εγώ από πέρυσι το καλοκαίρι, συμφωνώ απόλυτα.

    Το Ζάππειο ΙV θα γίνει στο Ναύπλιο, στην νέα πρωτεύουσα, η παλαιά θα είναι πια ξεπουλημένη....

  13. anastos avatar
    anastos 18/08/2011 19:35:22

    TO 2009 ...............100 ΜΕΤΑ ΤΟ 1909 ................ΕΠΗΛΘΕ Η ΑΝΑΔΕΙΞΗ ΤΟΥ ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ .....................ΣΕ ΗΓΕΤΗ ΤΗΣ ΠΑΡΑΤΑΞΗΣ...................

    ΤΟ 2012 ..................100 ΧΡΟΝΙΑ ..............ΑΠΟ ΤΗΝ ..........ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ. [1912.]...................ΘΑ ΑΝΑΔΕΙΧΘΕΙ ..........ΣΤΟ ΥΠΑΤΟ ΑΞΙΩΜΑ ...Ο ΕΘΝΙΚΟΣ ΗΓΕΤΗΣ.............ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ.......ΤΥΧΑΙΟ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ........

  14. αν.βορινος avatar
    αν.βορινος 18/08/2011 19:50:00

    Μανια με τις εκλογες Το πασοκ εαν γινει αντιπολιτεευση αλλοιμονο στη χωρα .Θα καιγονται δαση, αυτοκινητα, σπιτια. Θα πηξουμε στις απεργιες και στις διαδηλωσεις , θα ανεβει το ηθικο και το ανηθικον των κατ επαγγελμα δημοκρατων και συνδικαλιστων, που ειναι στο ναδιρ του.Το Πασοκ ειναι λιγοτερο αβλαβες ως κυβερνηση απο οτι ως αντιπολιτευση .Απ0Πασοκοποιηση της ελληνικης κονωνιας χρειαζομεθα .

    • anonymous avatar
      anonymous @ αν.βορινος 18/08/2011 19:59:00

      Δεν θα υπάρχει Πασοκ μετα τις εκλογές

  15. Komis Montechristo avatar