22/07/2009 17:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι εκλεκτικές σχέσεις του κ. Χριστοφοράκου



Γράφει σήμερα η Αριστέα Μπουγάτσου στην «Ελευθεροτυπία»: Ο Μιχάλης Χριστοφοράκος είχε εκλεκτικές σχέσεις με δημοσιογράφους. Το απέδειξαν τα στοιχεία των κοινωνικών εκδηλώσεων που προσεκτικά οργάνωνε, είτε με ταξίδια στο πλαίσιο των αγώνων της Formula Ι είτε σε θέρετρα του Τιρόλο, είτε σε κλειστά δείπνα στο σπίτι του. Οι συνδαιτυμόνες του δημοσιογράφοι εκπλήρωναν τον κανόνα του power possition στα media, ήταν προβεβλημένοι και περιβάλλονταν από αποδοχή. Ο Παύλος Τσίμας ήταν ένας από αυτούς. Εμφανίζεται ως προσκεκλημένος του Μ. Χριστοφοράκου (και) σε τρία τουλάχιστον κλειστά δείπνα (Νοέμβριος 2005, Φεβρουάριος 2006, Φεβρουάριος 2007). Σ' αυτό του Φεβρουαρίου του 2006 ως προσκεκλημένη του Μ. Χριστοφοράκου στην οικία του εμφανίζεται να είναι και η Ολγα Τρέμη, η κυρίαρχος των ειδήσεων των οκτώ.

Και καλά με τα κοινωνικά δείπνα και με τις δημόσιες σχέσεις. Ο Μιχάλης Χριστοφοράκος, όπως μαρτυρά το αρχείο του που βρίσκεται στην πολύκροτη δικογραφία, διάλεγε και τους δημοσιογράφους με τους οποίους συνεργαζόταν επαγγελματικά.

Μια από τις συνεργασίες του αφορά την Ειρήνη Νικολοπούλου (τώρα στην ΕΡΤ) και την εταιρεία συμφερόντων της ABOUTMEDIA, η οποία έχει εξασφαλίσει συμβάσεις από τη Siemens (το αναφέρει άλλωστε και στην ιστοσελίδα της).

Από τα στοιχεία της δικογραφίας της Siemens και ειδικότερα από την αλληλογραφία που υπάρχει μεταξύ της υπεύθυνης επικοινωνίας της εταιρείας με τη γραμματέα (εξ απορρήτων) του Μ. Χριστοφοράκου προκύπτουν τα εξής:

Η εταιρεία της Ειρήνης Νικολοπούλου, ABOUTMEDIA, ανέλαβε το 2005 και παρέδωσε στη Siemens corporate video για τα μεγάλα έργα αξίας 70.000 ευρώ. Τα σχόλια γι' αυτό το έργο, όπως μεταφέρονται, είναι θετικά, και υπάρχει και «ουρά» της τάξης των 20-30.000 ευρώ για την οποία ζητείται η επιβεβαίωση. Επίσης, την ίδια περίοδο στα σκαριά είναι και μεγάλο τηλεοπτικό σποτ αξίας 350.000 ευρώ, ενώ σύμφωνα με το στέλεχος της Siemens, Σίλκε Πανορίου, «η κ. Νικολοπούλου μού είπε ότι έχει μιλήσει μαζί σας για ένα διαφημιστικό λεωφορείο/περίπτερο, στο οποίο θα υπάρχει ένα Themenpark του μέλλοντος (λύσεις της Siemens το 2025). Κοστολόγιο θα έχω την επόμενη εβδομάδα».

Αυτά προκύπτουν, προς στιγμήν, από το πλούσιο αρχείο Χριστοφοράκου.

http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=65894

ΣΧΟΛΙΑ

  1. TEO avatar
    TEO 22/07/2009 19:47:56

    Όσο το σκαλίζουμε βρωμάει πιο πολύ!!!

  2. ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ avatar
    ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ 22/07/2009 19:55:42

    Ο Κόκκαλης είχε δώσει στον Χριστοφοράκο την φανέλλα του ΟΣΦΠ με το Νο 10
    "το 10 το καλό που λένε" που έφερε "τίτλους" τους γνωστούς .....

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 22/07/2009 20:05:44

    Μιλάμε για τον Χριστοφοράκο... ο Κόκκαλης είχε καμιά σχέση με όλα αυτά;

  4. ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ avatar
    ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ 22/07/2009 20:35:27

    ΣΩΠΑ ΚΑΗΜΕΝΕ Η ΑΘΩΑ ΠΕΡΙΣΤΕΡΑ Ο ΘΕΙΟΣ ΚΡΟΚΟΥΣ
    ΚΟΚΚΑΛΗΣ-ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΑΚΟΣ ΕΚΛΕΚΤΙΚΕΣ ΣΥΓΓΕΝΕΙΕΣ ΜΠΙΖΝΕΣ ΚΑΙ ΚΕΡΔΗ
    ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑ "ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΥ"

  5. occultist avatar
    occultist 22/07/2009 22:36:24

    Για να βάλουμε τα πράγματα στην θέση τους. Ο Χριστοφοράκος ήταν στέλεχος μιας ξένης εταιρίας. Σαν ικανός υπάλληλος λοιπόν, όπως είναι λογικό, επέλεγε αυτούς που θα βοηθούσαν να πλασαριστούν τα προιόντα του. Πιστεύω ότι το ίδιο προσπαθεί να κάνει οποιοσδήποτε επαγγελματίας. Οταν αντελήφθει ότι στο Πασοκελλαδισταν οι δουλειές γίνονται όχι αξιοκρατικά αλλά με την κατάλληλη λίπανση, μπήκε στο παιχνιδι. Εσείς δηλαδή, αν ο τάδε υπουργός σας έλεγε ΄θέλω τόσα και θα γίνει η δουλειά σου θα του λέγατε ΄δεν στα δίνω΄?? Εμ τότε δεν θα πουλάγατε ούτε παραμάνα και η εταιρία θα σας έδινε μια μεγαλοπρεπή κλωτσιά και θα σας αντικαθιστούσε με κάποιον ποιό ρεαλιστη.
    Τα πράγματα είναι απλά. Ο Χριστοφοράκος δεν έχει καμμιά εξάρτηση απο το Δημόσιο. Ουτε αιρετός είναι, ούτε υπαλληλική σχέση έχει. Εμένα με ενδιαφέρει ποιός αιρετός που τον εμπιστεύστηκα, ή ποιός υπάλληλος που τον πληρώνω τα πήρε καταχρώμενος την εμπιστοσύνη μου. Γκεκε??

  6. Βορειος avatar
    Βορειος 23/07/2009 09:27:56

    Καλά η Siemens με την Intrakom όλες τις δουλειές του ΟΤΕ τις έπαιρναν μισές - μισές (προγραμματικές συμβάσεις, ψηφιακά κλπ.) Πως είναι δυνατόν να λάδωνε μόνο ο ένας?

    • ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ ΒΗΜΑ avatar
      ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ ΒΗΜΑ @ Βορειος 23/07/2009 11:51:52

      ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ. ΔΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ.
      anexartitovima.blogspot.com/2009/04/blog-post_29.html
      ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΘΕΙΟ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΤΟΥ. ΔΕΣ ΤΟΑ ΠΕΡΙΦΗΜΑ "ΜΕΣΑ ΦΡΟΝΤΙΔΑΣ".
      ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΟ ΥΛΙΚΟ ΣΤΟ ANTINEWS.

  7. osaperas avatar
    osaperas 23/07/2009 11:33:00

    Μήπως η Μπουγάτσου έχει προσωπικά με την Τρέμη; Γιατί το ρεπορτάζ για την Τρέμη δεν "στέκει"