#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/05/2011 11:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι εκδότες θέλουν λίγους, κακοπληρωμένους και υποτακτικούς



Δραματικές εξελίξεις στα μέσα ενημέρωσης του επιχειρηματία Γ. Μπόμπολα, δηλαδή στο Έθνος, την Ημερησία, τη Goal News και τον Sentra FM. Η απόφαση του εκδότη, Φ. Μπόμπολα να υποχρεώσει τους εργαζόμενους να υπογράψουν ατομικές συμβάσεις με μείωση μισθών 10%, προκάλεσε απίστευτες καταστάσεις στη Μεταμόρφωση. Κάθε λίγο και λιγάκι ένα τηλέφωνο χτυπούσε χθες στους εργαζόμενους και τους καλούσαν να ανέβουν στο γραφείο προσωπικού να υπογράψουν ένα κουρελόχαρτο που καταργεί για τρία χρόνια τις συλλογικές συμβάσεις, την ΕΣΗΕΑ και κάθε δικαίωμα του εργαζόμενου.

Το δίλημμα εκβιαστικό όπως αυτό που βάζει η τρόικα στην Ελλάδα. Ή υπογράφετε κοινή συναινέσει ή απολύεστε. Αν δεν υπογράψετε όλοι θα γίνουν 100 απολύσεις και μπορεί να κλείσουν όλες οι εφημερίδες.

Όλη την Τετάρτη, λοιπόν εκτυλίχθηκε ένα απίστευτο σκηνικό με ανθρώπους να υπογράφουν, άλλους να αρνούνται, άλλους να κλαίνε κι άλλους να παίζουν ξύλο με συναδέρφους τους.

Κλήθηκε η ΕΣΗΕΑ να συζητήσει με τον Μπόμπολα, η απαξιωμένη και διαλυμένη ΕΣΗΕΑ να μιλήσει με τον εργοδότη. Μιλούσαν επί μία ώρα αλλά ο κ.Μπόμπολας ανένδοτος. Ή υπογράφετε ή βάζω λουκέτο. Φυσικά καμιά δέσμευση για το αν θα απολυθούν εργαζόμενοι έστω κι αν υπογραφεί η ατομική σύμβαση.

Φυσικά οι συνδικαλιστές ανήμποροι να κάνουν κάτι, οργάνωσαν γενικές συνελεύσεις, είπαν να μην υπογράψει κανείς και έφυγαν λέγοντας ότι δεν αποκλείεται και η απεργία διαρκείας.

Κι άφησαν πίσω τους συντρίμμια. Ανθρώπους που παίρνουν 1.000 ευρώ να μην ξέρουν τι να κάνουν και τους εργοδότες των 10 και 20 χιλιάδων ευρώ και των μπόνους γιατί οδήγησαν το μαγαζί στο… φούντο, να γελάνε.

Φυσικά το σκηνικό θα μεταφερθεί από Δευτέρα και στον ΔΟΛ και τα υπόλοιπα μαγαζιά δημιουργώντας ένα σκηνικό ζούγκλας και ανθρωποφαγίας.

Ένα τέτοιο σκηνικό ονειρεύονται οι εκδότες. Να έχουν λίγους, κακοπληρωμένους και υποτακτικούς.

Κι επειδή κάποιοι θα σπεύσουν να σχολιάσουν ότι τα διαπλεκόμενα ΜΜΕ πρέπει να κλείσουν και χαίρονται πολύ που θα γίνει αυτό, να πούμε τα εξής. Αν κλείσουν πάνω από 1.000 άνθρωποι με οικογένειες, παιδιά, δάνεια, έξοδα θα μείνουν στο δρόμο. Τότε δε θα γελά κανείς.

Ολόκληρο το ψήφισμα των εργαζόμενων έχει ως εξής:

Εμείς, οι συντάκτες των εφημερίδων ΕΘΝΟΣ και ΕΘΝΟΣ της ΚΥΡΙΑΚΗΣ, ΗΜΕΡΗΣΙΑ, GOAL NEWS και του ραδιοφώνου SENTRA FM στην έκτακτη συνέλευσή μας, μετά την συνάντηση του ΔΣ της ΕΣΗΕΑ με τον εκδότη σήμερα και με δεδομένη την αδιάλλακτη στάση του στο θέμα της υπογραφής ατομικών συμβάσεων εργασίας, δηλώνουμε κατηγορηματικά ότι:

 

Δεν υπογράφουμε σε καμία περίπτωση ατομικές συμβάσεις εργασίας.
Διαπραγμάτευση για όλα τα εργασιακά μας ζητήματα γίνεται μόνο μέσω του κλαδικού μας σωματείου, της ΕΣΗΕΑ και αυτήν και μόνο εξουσιοδοτούμε να διαπραγματεύεται για την υπογραφή της Συλλογικής Σύμβασης Εργασίας με την ΕΙΗΕΑ.
Ζητάμε από το ΔΣ της ΕΣΗΕΑ να επανεκτιμήσει στην αυριανή του συνεδρίαση την κατάσταση και να επαναλάβει την απόφαση του ακόμα και για την κήρυξη απεργιακών κινητοποιήσεων μέχρι ο εκδότης του ΠΗΓΑΣΟΥ να πάρει πίσω την απόφασή του για την υπογραφή εκβιαστικών ατομικών συμβάσεων.
Δεν απεμπολούμε κανένα από τα δικαιώματά μας που απορρέουν από την ισχύουσα Συλλογική Σύμβαση Εργασίας.
Επιθυμούμε από αύριο το πρωί και σε καθημερινή βάση μέχρι την συγκρότηση νέου Διοικητικού Συμβουλίου να βρίσκονται μέλη του παρόντος στον ΠΗΓΑΣΟ για να στηρίξουν τους συναδέλφους που αρνούνται να υπογράψουν.
Στέλνουμε μήνυμα συμπαράστασης σε όλους τους συναδέλφους που δοκιμάζονται από την επίθεση των εργοδοτών, σε ΜΜΕ όπως στα: Alter, Απογευματινή, ΔΟΛ, Αττικές Εκδόσεις, Αγγελιοφόρος,

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 19/05/2011 11:55:00

    Χμμμ... για να σκεφτούμε όμως... μήπως κάποιοι από αυτούς είναι που μέχρι χθες κιόλας αρθρογραφού(σα)ν με διαπρύσιο πάθος υπέρ των απολύσεων των "200.000 υπεραρίθμων ΔΥ";

    • Theoprovlitos avatar
      Theoprovlitos @ Αυριανιστής 19/05/2011 19:08:06

      ΣΩΣΤΟΟΟΟΣ!

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/05/2011 12:02:42

    Ναι !! και ο γυιος Μπομπολας χτες μας εκανε δηλωσεις απ τη Ρωσσια!! χαχαα πηραν εργο αποβλητων !!! το πιανετε το υπονοουμενο?? το φυτευουν στον θεατη !! Ακτωρ και Αποβλητα μαζι... ως τι ειπα !!
    βγαζουν απο αλλου κοβουν εδω.. δε βγαινουν!

    οι Ειδικοι στα Αποβλητα !! επαυξανω !!!!

    ΠΠ

  3. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 19/05/2011 12:02:59

    Και ο ΔΟΛ και ο Μπόμπολας, κατήντησαν προβληματικά μπακάλικα τις επιχειρήσεις του ΜΜΕ. Γιατί μόνο ως μαγαζιά τα έβλεπαν.

    Ο Λαμπράκης είχε προνοήσει καλύτερα, συν τοις άλλοις, "έφτιαξε" τμήμα ΜΜΕ στο Πάντειο, σε βάρος του κρατικού προϋπολογισμού βέβαια, με διδάσκοντες κάτι καλόπαιδα και δημοσιογράφους του. Κι έτσι είχε έτοιμους, φτηνούς και σπουδαγμένους υποψηφίους για εργαζόμενους στα ΜΜΕ του.

    Μιας και μιλάμε για ΔΟΛ, ο υιός Ψυχάρη, πρόξενος της Ελλάδος στο Μόναχο (Χριστοφοράκο, καφέ!), πόσο καλά εκπροσωπεί τη χώρα μας στα γερμανικά ΜΜΕ;

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ ΝΙΚΟΛΑΣ 19/05/2011 12:17:25

      Ο "αδιάφθορος" εκδότης, κλασσικός Έλληνας : διόρισε το γιό στο Δημόσιο!
      Ουστ!

      • parsifal avatar
        parsifal @ Προφήτης 19/05/2011 17:39:29

        Αφού ο ιδιος εθήτευσε ... στο Αγιο Ορος !

        • Theoprovlitos avatar
          Theoprovlitos @ parsifal 19/05/2011 19:09:51

          Ας όψονται οι ανακαινίσεις των μοναστηριών για τις οποίες τα χρηματα δεν περνουσαν καν από τα μοναστηρια...

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ΝΙΚΟΛΑΣ 19/05/2011 12:29:30

      Να θυμίσουμε και την (περιστασιακή) θαυμάστρια του Σημιτικού "εκσυγχρονισμού", αλλά και του Τσίπρα, τη γνωστή "Κυρία Καθηγήτρια" του Αριστοτελείου με τη λευκή τούφα;

      Μιλάμε για την παγκοσμίου φήμης "εξυπηρέτηση" που είχε κάνει ο αχαμνός λογιστάκος στις... φίλιες γραφίδες (προσεταιριζόμενος έτσι και κάποιες πάλαι ποτέ εχθρικές): χωρίς διδακτορικό, μπορούσες να γίνεις καθηγητής πανεπιστημίου ειδικά στα τμήματα ΜΜΕ!

  4. Πητ avatar
    Πητ 19/05/2011 12:29:36

    Τώρα θα υποτάξουν τους υπαλλήλους τους; Νόμιζα ότι αυτό το έχουν κάνει εδώ και δεκαετίες. Καλά να πάθουν. Τόσα χρόνια χάρη στα χρήματα μας γαμ@#$%^ κι έδερναν. Ας πάνε τώρα στο ταμείο ανεργίας ή ας δουλέψουν με λιγότερα λεφτά. Οι Έλληνες δημοσιογράφοι είναι για τ' αφεντικά τους ότι ήταν τα SS και η NKVD για τον Χίτλερ και τον Στάλιν. Όργανα επιβολής της εξουσίας τους. Τώρα όμως που τα ζωνάρια έσφιξαν θα δουν ότι κι αυτοί είναι αναλώσιμοι.

  5. mantraxalos avatar
    mantraxalos 19/05/2011 12:38:21

    Ας χάσουν και 1.000 δημοσιοκάφροι τη δουλειά τους, να κοιμηθούν όπως έστρωσαν. Να αλλάξουν lifestyle, να τροφοδοτήσουν την πράσινη ανάπτυξη των αφεντικών τους. Στην πλειοψηφία τους είναι άσχετοι με το θέμα, ευελπιστούσαν στα προνόμια των ταμείων και στην επίφαση εξουσίας που τους δίνει το επάγγελμα που επέλεξαν γνωρίζοντας την κατάσταστη στην οποία έμπλεκαν.

  6. Tassos avatar
    Tassos 19/05/2011 12:55:42

    Ρε παιδιά προς τί ο κλαυθμός και οδυρμός για το ...10 %? Εδώ εμείς οι ελεύθεροι επαγγελματίες χάνουμε 20 % κάθε χρόνο επί δύο χρόνια.

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ Tassos 19/05/2011 13:44:15

      ε ναι οι ελεύθεροι επαγγελματίες είναι τζίζ κακό, ο σπόρος του διαόλου στην σοβιετική ελλάδα, αυτοί φταίνε για όλα και ο καπιταλισμός τους (όπως μου διαμήνυε ένας έφορος εχτές -αυτά έχει ο καπιταλισμός- μου έλεγε και είχα μείνει κόκκαλο, γιατί δεν συνηδητοποιούσε οτι λόγω "καπιταλισμού" υπάρχει το "λειτούργημα του").

      Και η πλάκα είναι οτι οι ..άκες οι ελεύθεροι επαγγελματίες και γενικά όσοι είναι έξω απο το κρατικό μαντρί παράγουν τελικά φορολογήσιμο εισόδημα, όλα τα άλλα είναι ανακυκλούμενα...
      Αλλά δε πειράζει, ας συνεχίσει ο πανέξυπνος ο έλληνας να πριονίζει το κλαδί που κάθεται... η ώρα κοντοζυγώνει.

  7. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 19/05/2011 13:46:37

    Κανείς, φυσικά, δεν μπορεί να επιχαίρει για τέτοιες εξελίξεις. Ήδη, όπως γράφουν sites εξειδικευμένα σε θέματα ΜΜΕ, ο ΔΟΛ κάλεσε ήδη τους δικούς του υπαλλήλους και τους εξήγγειλε μειώσεις 10% για όσους εργάζονται στις ηλεκτρονικές εκδόσεις, ενώ αύριο θα ανακοινωθούν και στους εργαζομένους των εντύπων.

    Αυτά, ας τα βλέπουν τόσο οι δημοσιογράφοι που έστηναν τρελό χορό τους προηγούμενους μήνες ενάντια στους "υπεράριθμους τεμπέληδες ΔΥ", όσο και οι κοινωνικοί αυτοματιστές γενικότερα. Κάθε, μα κάθε, επιδείνωση των εργασιακών σχέσεων στο δημόσιο τομέα, ακολουθείται και από ένα τσουνάμι που σαρώνει τον ιδιωτικό...

  8. netakias.wordpress.com avatar
    netakias.wordpress.com 19/05/2011 13:57:14

    Υπέγραψε άραγε κι η κα Φώφη Γιωτάκη που στις 27/11/2010 εγραφε για τον ΓΑΠ αγιογραφίες του τύπου :

    "Παίρνει μαστίγιο για να σώσει την πατρίδα"
    http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11378&subid=2&pubid=43776948

    Γιατί από ότι βλέπω δεν σώθηκε και πολύ!

    Λυπάμαι για τους εργαζόμενους, αλλά τέτοιες φυλλάδες καλό θα κάνουν στον Τύπο αν κλείσουν κι όχι κακό.

    Για να επιστρέψει ο κόσμος στα έντυπα μέσα ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ!

    ΠΡΕΠΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ (ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ) ΝΑ ΑΓΟΡΑΖΕΙ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙ.

    Υπάρχουν ακόμη εφημερίδες - πρότυπα που αξίζει να τις διαβάσει κάποιος, όπως η ΒΡΑΔΥΝΗ ή ΤΟ ΠΟΝΤΙΚΙ κτλ...

  9. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 19/05/2011 14:11:26

    Το αντικειμενικό ΜΕΓΚΑ τι λέει για όλα αυτά,ο Πρετεντέρης τι γνώμη έχει?

  10. thalassodarmenaypsi avatar
    thalassodarmenaypsi 19/05/2011 14:31:52

    Εσείς, οι συντάκτες των εφημερίδων ΕΘΝΟΣ και ΕΘΝΟΣ της ΚΥΡΙΑΚΗΣ, ΗΜΕΡΗΣΙΑ, GOAL NEWS και του ραδιοφώνου SENTRA FM ΚΤΛ, που υπηρετείτε δουλικά τόσα χρόνια αυτό το κατεστημένο, το κατεστημένο που με εκείνο του ΔΟΛ, ανέβαζε και κατέβαζε κυβερνήσεις, δεν είχατε την υποψία...μήπως ερχόταν η στιγμή να πληρώσετε την δουλικότητά σας; Η κατάντια και το σημερινό χάλι της πατρίδος μας, η ανεργία και τα τόσα άλλα δεινά, εν πολλοίς ωφείλονται και σε σας. Δεν μας νοιάζει λοιπόν καθόλου αν σας πετάξουν έξω, είσαστε άξιοι της τύχης σας.

  11. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 19/05/2011 15:14:04

    Σύμφωνα με πληροφορίες από τη συνάντηση, ο Μπόμπολας "προανήγγειλε" προς τους δημοσιογράφους των Μέσων του ότι "μεγάλη εφημερίδα ετοιμάζεται να κλείσει", υπονοώντας σαφώς την Ελευθεροτυπία. Για την οποία γράφεται σήμερα ότι η Μάνια Τεγοπούλου ετοιμάζεται να την πουλήσει (και να προλάβει το κλείσιμο).

    • Theoprovlitos avatar
      Theoprovlitos @ Αυριανιστής 19/05/2011 19:13:03

      Να την πουλησει σε ποιον; Στο ΔΝΤ;
      Κι άλλο ΣΚΑϊ στο κεφαλι μας;

  12. tpe avatar
    tpe 19/05/2011 15:18:22

    Έρχονται κι αλλού...
    Για δείτε λίγο τι γίνεται στις τηλεπικοινωνίες. Για δείτε τι γίνεται στις εταιρείες πληροφορικής. Στις εταιρείες με τουριστικά είδη (όχι made in china). Τι γίνεται στα τουριστικά γραφεία. Στους οργανωτές εκθέσεων...
    Τους λυπάμαι μεν, αλλά από την άλλη πλευρά, οι του ΔΟΛ και του ΠΗΓΑΣΟΥ, μήπως έχουν κι ένα τεράστιο μερίδιο ευθύνης για όσα ζούμε;

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ tpe 19/05/2011 15:46:03

      Έχουν. Κι αν δεν πάρουν την κατάσταση στα χέρια τους δεν έχουν μέλλον. Αν αγαπούν έστω και λίγο το λειτούργημα τους, την πατρίδα τους και εν τέλει τον εαυτό τους, καιρός να δημιουργήσουν τα δικά τους σχήματα/ομάδες ενημέρωσης. Εμπειρία έχουν, ο κόσμος διψά για ενημέρωση έξω από καλούπια, οι σφηκοφωλιές που τους τάιζαν και τώρα τους ξεφτιλίζουν καταρρέουν. Τί περιμένουν;

  13. Nasos avatar
    Nasos 19/05/2011 15:45:12

    τώρα που στέρεψε το κρατικό χρήμα φάνηκε η γύμνια των ''συγκροτημάτων τύπου''
    βέβαια οι μέτοχοί τους είναι ζάμπλουτοι αλλά δεν πρόκειται να βάλουν λεφτά επειδή είναι καθ'έξιν τζαμπατζήδες,ζητούν από το κράτος να τους επιδοτήσει
    επίσης δεν λυπάμαι καθόλου τους εργαζόμενους σε αυτά,ήξεραν πολύ καλά που δούλευαν,μου θυμίζουν τις παλακίδες του Τσέγκις Χαν που ζούσαν πλουσιοπάροχα από τα λάφυρα

  14. Theoprovlitos avatar
    Theoprovlitos 19/05/2011 19:11:25

    Το ενδεχομενο να αλλαξουν αρθρογραφία και να πουνε και καμμια πικρη αληθεια μπας και αγορασει και ο κοσμος εφημεριδα το αντιμετωπίζει σαν ενδεχομενο ο κος Μπόμπολας;

  15. Αλέξης avatar
    Αλέξης 19/05/2011 20:20:34

    Κρατικοδίαιτοι όλοι τους. Άντε γειά!

  16. λαικη δεξια avatar
    λαικη δεξια 19/05/2011 23:24:08

    λιγο αργα για δακρυα εργαζομενοι στο μεγκα.
    ενα και κατι χρονο , δεν μπηκατε στο στουντιο με τις ειδησεις και τις ενημερωτικες εκπομπες , να αρχισετε στα χαστουκια και στο φτυσιμο , τα ανθρωπακια που λεγανε τα μυρια σε καθε εργαζομενο που διαφωνουσε.
    ουτε τωρα ειναι αργα.
    κοκκινηστε , τα βελουδινα μαγουλακια των υποστηρικτων του ντομινικ.
    χαστουκια ατελειωτα , οπου τους βρισκεται να κυκλοφορουν.