#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/12/2011 14:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι εισαγγελείς να αποκαλύψουν τα ονόματα εδώ και τώρα

[caption id="attachment_141073" align="alignnone" width="600" caption="Από την χθεσινή σύσκεψη της ηγεσίας της Δικαιοσύνης με τον πρωθυπουργό"][/caption]

(Ανανεωμένο) Στις θέσεις τους παραμένουν οι οικονομικοί εισαγγελείς Γρηγόρης Πεπόνης και Σπύρος Μουζακίτης, αναφέρουν δημοσιογραφικές πληροφορίες, μετά τις εξηγήσεις που έδωσαν στον εποπτεύοντα το οικονομικό έγκλημα, αντεισαγγελέα του Αρείου Πάγου, Ν. Παντελή, και τον αντεισαγγελέα Φώτη Μακρή.

Η εντιμότητα των δύο οικονομικών εισαγγελέων είναι αδιαμφισβήτητη, ωστόσο, η ανάκληση της παραίτησής τους εγείρει ορισμένα πολύ σοβαρά ερωτήματα. Και συγκεκριμένα:

- .. Ξεπαραιτήθηκαν γιατί τους διαβεβαίωσαν ότι ο Βενιζέλος θα πάρει πίσω τη νομοθετική ρύθμιση με την οποία ουσιαστικά τους αντικαθιστούσε;

- Αν και παραμένουν στις θέσεις, ισχύουν όλα όσα κατήγγειλαν; Ισχύουν τα περί πιέσεων και συμφερόντων. Ισχύουν αυτά που είπαν ότι δεν μπορούν να εργαστούν "καθ’ υπαγόρευση και υπό απαγόρευση";

- Αν ισχύουν πρέπει να δώσουν εδώ και τώρα τα ονόματα που υπαινίχθηκαν. Αλλιώς πρέπει να παρέμβει η δικαιοσύνη.

- Αφού τελικά παραμένουν στη θέση τους να φανταστούμε ότι παύει και η έρευνα του Αρείου Πάγου; Αν γίνει κάτι τέτοιο θα είναι ντροπή για τη Δικαιοσύνη και κόλαφος για την κυβέρνηση. Ο ίδιος ο κ. Παπαδήμος έδωσε εντολή να ξεκαθαρίσει άμεσα η υπόθεση. Θα συνεχιστεί λοιπόν η έρευνα και θα αποκαλυφθούν αυτοί που πίεσαν τους εισαγγελείς;

- Τέλος, να περιμένουμε κατάληψη των υποθέσεων που χειρίζονταν ή πάμε σε ηχηρή συγκάλυψη; Οι φάκελοι στα χέρια τους είναι καυτοί. Θα έχουν τα κότσια να τους βγάλουν στη φόρα τώρα που έγιναν ήρωες και ο κόσμος περιμένει περισσότερα από αυτούς;

Η κοινωνία βράζει για την ατιμωρησία και θέλει εδώ και τώρα ξεκαθάρισμα λογαριασμών.

ΕΔΩ και ΤΩΡΑ να αποκαλύψουν ονόματα. Να πουν τα πάντα κι αν έχουν αποδείξεις να τις βγάλουν στη φόρα. Άλλο να λέει ένας απλός πολίτης διάφορα κι άλλο ανώτεροι δικαστικοί. Θα πρέπει να δώσουν ονοματεπώνυμα, όσο ψηλά κι αν βρίσκονται. Διότι οι πληροφορίες αναφέρουν ότι ήδη έχουν δώσει στους ανωτέρους τους δύο ονόματα γνωστά τα οποία είχαν κάνει παρεμβάσεις στη δουλειά τους.

Να μάθει λοιπόν ο ελληνικός λαός τα πάντα. Όχι άλλες κουρτίνες πίσω από τα σκάνδαλα, αν θέλουμε να γίνουμε σοβαρό κράτος. Όχι να μπαίνει μόνο ο Εφραίμ στη φυλακή, ας δούμε και κανένα επιχειρηματία ή πολιτικό.

Διότι αν δεν υπάρξει αυτή τη φορά επιχείρηση «καθαρά χέρια» τότε είμαστε άξιοι της μοίρας μας, κι ας μας κάνουν κουμάντο οι διάφοροι Ράιχενμπαχ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ορέστιος avatar
    Ορέστιος 30/12/2011 08:56:28

    Proton τα ονόματα, μετά όλα τ' άλλα

    • Σταύρος avatar
      Σταύρος @ Ορέστιος 30/12/2011 09:09:23

      !!!

    • Σταύρος avatar
      Σταύρος @ Ορέστιος 30/12/2011 14:27:58

      Proton και κύριον, θα μπορούσα να συμπληρώσω!

      • manos avatar
        manos @ Σταύρος 30/12/2011 18:33:21

        Ορέστιε και Σταύρο,

        Η φωτογραφία δεν σας θυμίζει τους αδελφούς Ντάλτον?

        • madprof avatar
          madprof @ manos 31/12/2011 11:17:51

          "Τέθηκε σε ισχύ η πράξη νομοθετικού περιεχομένου με την οποία αναστέλλεται για 3 μήνες η φορολόγηση της υπεραξίας από χρηματιστηριακές συναλλαγές και για 1 χρόνο η φορολόγηση των εσόδων από διαφημίσεις.
          Η ίδια πράξη-«σκούπα» περιλαμβάνει σειρά διατάξεων που αφορούν τη γρηγορότερη διάσωση τραπεζών που πιθανόν να αντιμετωπίσουν πρόβλημα στο μέλλον, παρεμβάσεις στο μισθολόγιο και στην εφεδρεία." Πηγή:www.capital.gr
          Και συ λαέ βασανισμένε μην ξεχνάς ότι πληρώνεις την κάστα της ΟΜΟ!
          Κόβουν από μας που δανειζόμαστε να βγάλουμε τον μήνα και δίνουν στους Νταβατζήδες Τους!
          Αιδώς Αχρειότατοι εκπρόσωποί των ΟΜΟ!

    • ΕΛΛΑΣ avatar
      ΕΛΛΑΣ @ Ορέστιος 31/12/2011 00:21:18

      ΛΟΥΑ ΛΟΥΑ.................

  2. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 30/12/2011 09:09:23

    Κρίμα να μην υπάρχει στην Ελλάδα ένας Αντώνιο Ντι Πιέτρο.

    • madprof avatar
      madprof @ ΣΟΝ ΠΕΝ 30/12/2011 15:33:51

      Εάν είχαμε πυλώνα Δικαιοσύνης (το όλο νομικό πλαίσιο και η ακεραιότητα της πλειοψηφίας των φορέων του συστήματος δικαιοσύνης απέδωσε στους φαύλους τα δέοντα) παρόμοιο της Ιταλίας αγαπητέ, οι μισοί θα βρίσκονταν σε ειδικά κελιά απομόνωσης ευαγών ιδρυμάτων για Boss μαφιόζους και κοινούς ποινικούς βαρυποινίτες, και οι υπόλοιποι δεν θα έβγαιναν από τα μπούνκερ όπου θα λαθροβιούσαν σαν μέλη των ΟΜΟ.
      Μόνο κάτι -ούληδες και -ούλες, χλιδάτα βαποράκια τους, θα την γλίτωναν με μερικά χρονάκια εσώκλειστοι αναμορφωτηρίου, για διά βίου μάθηση, εκπαίδευση και παίδευση (sic!), επιστρέφοντας μόλις δύσει ο ήλιος στα κελιά του ιδρύματος και όχι στις πολυτελείς "σκήτες" που απέκτησαν κατά τον πρότερο έκκλυτο βίο τους!

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ ΣΟΝ ΠΕΝ 30/12/2011 18:57:20

      Θα μπορούσε..Αντόνιο ντι Σαμάριο....΄(συνεπής στον πόλεμο με την εδώ διαφθορά)

  3. sawas avatar
    sawas 30/12/2011 09:19:24

    Ο,τι και να γράψεις για τον Βενιζέλο ο σκοπός επετεύχθη. Οι Εισαγγγελείς δεν γυρνάνε πίσω (νομίζω) και οι καινούργιοι που θα έρθουν θα θέλουν το χρόνο τους να μάθουν τις υποθέσεις.

    Ο Βενιζέλος κέρδισε........εκτός εάν....!!!

  4. ΜΠ avatar
    ΜΠ 30/12/2011 11:06:39

    Κάτω τα χέρια απ´ τη Δικαιοσύνη. Να την αφήσουν ήσυχη να κάνει τη δουλειά της. Και ναι συμφωνώ, οι παραιτηθέντες να τους ξεμπροστιάσουν δίνοντας ονόματα και αποδείξεις για να τους κοπεί ο τσαμπουκάς και να πάρουν μάθημα ότι στο Δικαστικό Σώμα δεν μασάνε από παρενοχλήσεις και παρεμβάσεις στο έργο του. Μακάρι αυτό που συνέβη να πεισμώσει όλους τους δικαστές που βάλλονται με παρεμβάσεις στο έργο τους.

  5. Δημητρης avatar
    Δημητρης 30/12/2011 14:32:26

    Σιγά μη δώσουν ονόματα

  6. Κλεόστρατος avatar
    Κλεόστρατος 30/12/2011 14:38:15

    Να πει κάποιος στους 2 εισαγγελείς που παραιτήθηκαν και μετά ξε-παραιτήθηκαν ότι δεν κάνουν ούτε για τον Άρειο Πάγκο.
    Εντάξει, ας μην έδιναν 5,6,7, 10 ονοματάκια. Ένα και καλό όμως έπρεπε να το δώσουν. Μήπως ήταν πολύ μεγάλο το όνομα;

  7. νεφέλη avatar
    νεφέλη 30/12/2011 15:05:50

    Η πάντα λαλίστατη κι επικοινωνιακή αγία οικογένεια,
    πως και δεν έχει προβεί ακόμη σε δηλώσεις
    επί του θέματος;

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ νεφέλη 30/12/2011 18:59:28

      Διότι έχουν δουλειά..μαδούν τη γαλοπούλα..''θα μπω; δε θα μπω..''...

  8. ΚΩΣΤΑΣ avatar
    ΚΩΣΤΑΣ 30/12/2011 15:15:08

    Αγαπητέ Αντώνη Σαμαρά,

    Μετά τα όσα συνέβησαν με τους Οικονομικούς Εισαγγελείς, η Νέα Δημοκρατία δεν μπορεί να παρακολουθεί απλά τις εξελίξεις και να ζητά την επίσπευση των εκλογών. Οφείλει σε πρώτη φάση τουλάχιστον να ζητήσει την απομάκρυνση του Υπουργού Δικαιοσύνης και την αντικατάστασή του από αδιάβλητο , υπεράνω κομμάτων νομομαθή , ενώ θέση υφυπουργού στο ίδιο Υπουργείο , πρέπει να αξιώσει η ΝΔ να δοθεί σε στέλεχός της , όπως είναι ο έντιμος , ακέραιος και εγκρατής κ.Τζαβάρας.Άλλως οι πράσινοι λύκοι θα συνεχίσουν ανένδοτα το εθνικό τους ανοσιούργημα. Οι βρυκόλακες ζούν μόνο ρουφώντας το αίμα των ζωντανών.

  9. Nikos Draxma avatar
    Nikos Draxma 30/12/2011 15:15:41

    Η δικαιοσυνη σε αυτη τη χωρα ειναι υποταγμενη στην εκαστοτε κυβερνηση , μιλανε ταχα για παρεμβασεις απο την ρωσια αλλα αποφυλακιζουν λαθρομεταναστες δολοφονους και βγαζουν ολα τα παρανομα μνημονια συνταγματικα

    Εχουμε πολλα αχρηστα ανωτατα δικαστηρια που δεν προσφερουν εργο επι της ουσιας Ειναι απαραδεκτο να ταλαιπωρειται ο πολιτης απο την καθυστερηση των αποφασεων και το μπλεξιμο των αρμοδιοτητων τους
    Φαναστειτε τωρα το χαρατσι της δεη να βγει αντισυνταγματικο απο το ΣτΕ , να το προσβαλουν στον αρειο παγο να βγαλει αντιθετη αποφαση και στο τελος η τελικη κριση θα ανηκει στο ανωτατο ειδικο δικαστηριο , ζησε μαη μου

    Γιαυτο δεν αποδιδεται δικαιοσυνη σε αυτο τον τοπο , αυτο το συστημα
    φτιαχθηκε κυριως για να δινει ασυλια στα ανομηματα των κυβερνησεων (παραγραφες) , αλλα και βολεψει ολους τους ημερετερους - κομματικο στρατο ,αφου και στα 3 ανωτατα δικαστηρια επιλεγωνται οι συνθεσεις απο το εκαστοτε υπουργικο συμβουλιο

    Δεν ειναι τυχαιο οτι ο σταυροπουλος εγινε δεξι χερι του παπαδημου , αυτη ηταν η ανταμοιβη του , ως πρωην προεδρος του ΣτΕ εβγαλε συνταγματικο το μνημονιο

    Επισης πρεπει να μπει ενα τελος στο κρατος εν κρατει τον δικαστων δεν μπορουν να εξαιρουνται απο τα μισθολογια και τις περικοπες , επειδη εχουν το προνομιο να βγαζουν αποφασεις για τους εαυτους τους

    Η δουλεια τους ειναι λειτουργημα δεν μας κανουν καμμια χαρη (ουδεις αναντικαταστατος) , οποτε δεν εχουν καμμια διαφορα απο τους αντιστοιχους δημοσιους υπαλληλους σε αλλα αξιωματα , κακως θεωρουν τους εαυτους τους ως κατι ξεχωριστο

    Η καλυττερη λυση ειναι καταργηθουν και τα 3 ανωτατα δικαστηρια και στην θεση τους να ιδρυθει το συνταγματικο δικαστηριο που θα βγαζει ταχιστα αποφασεις , με πολυμελη συνθεση οχι μονο δικαστων αλλα και απο αλλους κλαδους ( καθηγητες , γιατρους , δικηγορους , μηχανικους) , με συναινεση ολων των κομματων τηυς βουλης , αλλα και με τοπικες επιτροπες των σωματειων τους

    • Leonidas avatar
      Leonidas @ Nikos Draxma 30/12/2011 16:34:16

      Πολύ σωστά αυτά που λές για το δικαστικό σώμα , και τις κυβερνήσεις - για να γίνει όμως αυτό, χρειάζεται να φύγει η '' Δικτατοράντζα'' ( Δικτατοράντζα, κατά το μαστοράντζα, είναι μιά δικτατορική κυβέρνηση που επιμένει να παριστάνει πως είναι δημοκρατική ), και να αποκτήσουμε μία νόμιμα εκλεγμένη κυβέρνηση. Επειδή όμως όλα δείχνουν πως κάτι τέτοιο ΔΕΝ πρόκειται να συμβεί στο ορατό μέλλον - και τουλάχιστον όχι πρίν μας εξαθλιώσουν και ξεπουλήσουν εντελώς - ο μόνος δρόμος είναι ο λαός ο ίδιος να ξεσηκωθεί, με οργανωμένες αντιδράσεις, πρίν είναι πολύ αργά. - Δύσκολο? Ναι. Αιματηρό? Πιθανώτατα. Υπάρχει άλλη λύση? Οχι. Αλλωστε, όπως λέει κι ο ποιητής '' Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί''

  10. atheo avatar
    atheo 30/12/2011 15:18:30

    Σιγα μη πουν ονοματα.Επεξαν και αυτοι το ρολο τους.Να συνεχιζει να υπαρχει στον κοσμακι η αποψη της υποταγμενης δικαισυνης με οτι αυτο σημαινει.
    Χωρις δικαισυνη δεν υπαρχει δημοκρατια.
    Παντου δυσοσμια δυστυχως.
    Αντε καλη χρονια

  11. Antoni avatar
    Antoni 30/12/2011 15:39:51

    Συγνωμην εκ των προτερων για το λεξηλογιο αλλα δεν το αντεχω αλλο πια.Σκ...α και αποσκ...α ειναι ολοι τους.Εδω κυριοι ειναι Βαλκανια δεν ειναι πεξε γελασε.

  12. sirmar avatar
    sirmar 30/12/2011 16:46:22

    Σίγα τα ωά . Τι να πούν ονόματα εφ όσων στα ονοματα ειναι και δικαστικη και βουλευτες του πασοκ και νεα δημοκρατιας Σαπιλα ΚΟΡΑΚΟΣ κορακα ματι δεν βγάζει.
    Ας ειμασται εμεις καλά που θα τους ξαναψηφισουμαι και θα μας βαλουν καινουργιο κο. δαχτυλο με φρεσκο λαδακι.
    Και να υπαρχουν δικαστική με παντελονια οταν τους απειλουν τα παιδια τους τη να κανουν οι ανθρωποι . ΠΑΡΑΚΡΑΤΟΣ Το μεγαλειο σου
    Καλη χρονια και ευτυχια και αγγαντα ΕΛΛΗΝΑ

  13. np_complete_problems avatar
    np_complete_problems 30/12/2011 17:03:04

    Εχουμε λοιπόν δύο δικαστικούς που μόλις κινδύνευσαν να χάσουν τις θέσεις τους - και μάλιστα από ΑΝΩΤΕΡΟΥΣ δικαστές - "ανακάλυψαν" ξαφνικά ότι δέχονται πιέσεις ...
    Και όταν ήρθε η ώρα να πούνε ονόματα μίλησαν "για άρνηση κρατικών υπηρεσιών να παράσχουν στοιχεία για την έρευνα συγκεκριμένων υποθέσεων" !!!
    Τι θέλει να πει ο ποιητής ;
    Οποιος έχει μια στοιχειώδη γνώση για το Δικαστικό μας σώμα, γνωρίζει ότι ΔΕΝ έχει τις δυνατότητες να ασχολείται με τέτοια πολύπλοκα θέματα.
    Σε κάθε σοβαρή χώρα του κόσμου, θα υπήρχανε ολόκληρα τεχνοκρατικά επιτελεία που θα βοηθούσανε τους δικαστές και δεν θα περίμεναμε να κάνει τον έλεγχο μόνος του ένας δικαστής, που ΔΕΝ ξέρει καν να διαβάσει ένα ισολογισμό επιχείρησης.
    Δυστυχώς αυτή είναι η αλήθεια ...

  14. dem avatar
    dem 30/12/2011 17:05:13

    EΙΣ ΟΙΩΝΟΣ ΑΡΙΣΤΟΣ ΑΜΥΝΕΣΘΑΙ ΠΕΡΙ ΠΑΤΡΙΣ, έλεγαν οι Αρχαίοι

    το οποίο αποδόθηκε στα νέα Ελληνικά ως εξής...EΙΣ ΟΙΩΝΟΣ ΑΡΙΣΤΟΣ ΑΜΥΝΕΣΘΑΙ ΠΕΡΙ ΠΑΡΤΗΣ

  15. salmonellas avatar
    salmonellas 30/12/2011 17:24:19

    Λερωθηκε η μαριονεττα. Αντε τωρα να πιστεψουμε οτι θα μας σωσει με τους λεβεντες που την περιβαλλουν. Αληθεια, πως ονομαζεται αυτος που εμποδιζει ην απονομη δικαιοσυνης, Υπουργος Δικαιοσυνης? Αν ειναι ετσι, τι κανει ο πρωθυπουργος, απλα προεδρευει, οπως ειπε ο αειμνηστος? Υπαρχει και η εντιμη παραιτηση κυριε Παπαμητσο.

  16. Γ.Τ. avatar
    Γ.Τ. 30/12/2011 17:25:01

    Μεχρι πρότινος στο τσίρκο Medrano συμμετείχαν μόνο πολιτικοί. Από σήμερα συμμετέχουν και οι δικαστικοί. Το ερώτημα ειναι τι κάνει η Νέα Δημοκρατία? Προφανώς περιμένει τη σειρά της για να κάνει και αυτή το "νούμερό" της. Αντώνη το ελληνικό έθνος δέχεται επίθεση και εσύ μένεις ατάραχος. Αντί να βρίσκονται στη φυλακή όλοι αυτοί που αμομυζούν τον πλούτο της πατρίδος μας βρίσκονται στο ίδιο τραπέζι με σένα. Το ΟΧΙ Αντώνη το λένε οι γενναίοι το ΝΑΙ το λένε όλοι οι άλλοι.....

  17. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 30/12/2011 18:22:22

    Αν το ζήτημα αυτό περάσει απλά ως θέαμα και πολιτική ψυχαγωγία, είμαστε άξιοι της ταπείνωσης και της μιζέριας.
    Είμαστε άξιοι της υποταγής στους δανειστές και την τρόικα.
    Η ανικανότητά μας να επιλύσουμε στοιχειώδη ζητήματα λειτουργίας της Δημόσιας διοίκησης κάνει ακόμη και τον υγιή πατριωτισμός και την αγωνία για εθνική αξιοπρέπεια να αντηχούν σαν γραφικά δρώμενα.
    Κι αυτό είναι Εθνική Τραγωδία.
    Όταν το Έθνος και η Πολιτεία μου λέει ψέματα στη γλώσσα μου, αυτή μεταλλάσσεται στη συνείδηση μου σε μέσο εξαπάτησης. Και τότε προδομένος πολίτης πια μισώ τους ρήτορες, μα και τους ποιητές.
    Μα πιότερο ταπεινωτικό είναι να αναζητώ τις αιτίες της εθνικής μου ταπείνωσης στις μάγισσες πέραν των συνόρων και λύτρωση σε αραχνιασμένα είδωλα.

    Είναι εκδίκηση της γυφτιάς να ακούς τα της ελληνικής δικαιοσύνης και να θεωρείς υπεύθυνη την Τρόικα, το μνημόνιο και το ευρώ!
    Κι ο άλλος δίπλα σου να κραυγάζει:
    έξω οι κατακτητές, νόμισμα εθνικό, γλώσσα πατριωτική!
    Λες νάναι όνειρο σουρεαλιστικό;!

  18. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 30/12/2011 18:29:01

    ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΣΤΟΝ ΤΕΝΤΕ: Ο εισαγγελέας του Αρείου Πάγου κύριος Τέντες άκουσε τους εισαγγελείς κυρίους Πεπόνη και Μουζακίτη. Τους ζήτησε να παραμείνουν στην θέση τους και να ολοκληρώσουν την δουλειά τους. Κατά την γνώμη μου αυτή η εξήγηση είναι η μόνη λογική και σίγουρα η πιό πιθανή. Πρίν από δύο χρόνια ο Γιωργάκης ζήτησε την εμπιστοσύνη του Ελληνικού λαού και ο λαός μας του την έδωσε. Τώρα ζητά την εμπιστοσύνη του Ελληνικού λαού ο Σαμαράς. Δεν ξέρω τι θα κάνει ο λαός μας στις εκλογές αλλά σε αυτήν την περίπτωση πρέπει να εμπιστευτούμε τον Τέντε.

  19. manos avatar
    manos 30/12/2011 18:35:16

    CASE CLOSED.
    Η δικαιοσύνη είναι τυφλή. Μάλλον θεότυφλη, θεόκουφη, κουλή, κουτσή, και προπάντων βουβή.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ manos 30/12/2011 19:00:24

      Με μία λέξη: πασοκική

  20. Tassos avatar
    Tassos 30/12/2011 18:54:18

    Η διαφθορά στην Ελλάδα ξεκινά από αυτούς. Είναι οι μεγάλοι ένοχοι. Κλέφτες, λαμόγια, δολοφόνοι, βιαστές, πάντα υπήρχαν και πάντα θα υπάρχουν. Αν όμως υπήρχε Δικαιοσύνη να τους κολάζει, και δικαστές να κάνουν το καθήκον τους τότε θα ήξερε ο πολίτης αυτής της Χώρας ότι ο μόχθος του αντανακλάται στο επίπεδο ζωής του, ότι κάθε έκνομη ενέργεια εις βάρος του θα είχε ως αποτέλεσμα την τιμωρία των ενόχων. Οχι όμως με δικαστές-ανθρωπάκια, όχι με δικαστές υπηρέτες πολλών αφεντάδων. Οι Πολυζωίδης-Τερτσέτης τους φτύνουν από κει που βρίσκονται.

  21. katalytikos avatar
    katalytikos 30/12/2011 19:13:35

    Το ¨παραιτούμαι - ξεπαραιτούμαι¨ το διδάχθηκαν και οι Εισαγγελείς από τα θεατρικά δρώμενα των βουλευτών του ΠΑΣΟΚ το 2011!!
    Δυστυχώς, και αυτοί .... γραμμένους μας έχουν κανονικά!
    ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ!

  22. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 30/12/2011 19:15:38

    ΑΝ ο δικαστης ηταν δικαιος τοτε ο κατηγορουμενος δεν θα ειχε κριθει ενοχος ελεγε ο Ντοστογιεφσκι μεσω Καραμαζωφ...

    ΑΝ ο εισαγγελεας θελησει ο ασκων την πιεση θα κριθει ενοχος απο αυτη και μονο την πραξη λεω εγω...

    Και μετα θα εχει ελευθερο πεδιο να ρωτησει (οπως πρεπει ομως) στην Ελβετια στο Λουξεμβουγο στην Σιγκαπουρη η/και αλλου...που πηγαν τα λεφτα ?

  23. Γιώργος avatar
    Γιώργος 30/12/2011 19:56:09

    To θέμα έκλεισε, όλα τακτοποιήθησαν, πάμε πάλι πίσω στον Ευφραίμ.

  24. Y. avatar
    Y. 30/12/2011 19:59:41

    Θυμάμαι πριν πεντέξι χρόνια με το παραδικαστικό (Μεζούρας, Μπουρμπούλια, Τόνια..., Γιοσάκης), είχε βγει κάποιος δικαστικός του Σωματείου και είπε , “...καθαρίσαμε τη δικαιοσύνη....κάναμε το καθήκον μας.....κλπ κλπ”
    Κύριοι δικαστικοί, εδώ θα δείξετε αν είστε καθαροί. Τα ονόματα που έδωσαν οι δύο, φέϊγ-βολάν (...όπως λέει ακι το άρθρο)

  25. factorx avatar
    factorx 30/12/2011 20:24:22

    Στη θέση τους οι εισαγγελείς, στο αρχείο η έρευνα

    Με συνοπτικές διαδικασίες ο αντιεισαγγελέας του Αρείου Πάγου Φώτης Μακρής κλείνει την υπόθεση της παραίτησης των δυο οικονομικών αντιεισαγγελέων Εφετών Γρηγόρη Πεπόνη και Σπύρου Μουζακίτη, κρίνοντας ότι «δεν προέκυψε προσπάθεια παρέμβασης στο έργο τους» και ότι «η ενέργεια της αίτησης αντικατάστασης τους ήταν παρορμητική».

    Στο πόρισμα του κ. Μακρή που αποκαλύπτει το «Βήμα», ο αντιεισαγγελέας επισημαίνει ότι δεν χρειάζεται καμιά περαιτέρω έρευνα, αφού «από τις έγγραφες διευκρινίσεις των δυο αντιεισαγγελέων, προκύπτει ότι μοναδικός λόγος για την αίτηση αντικατάστασής τους, ήταν η προώθηση σχεδίου νόμου με το οποίο η αντιμετώπιση του οικονομικού εγκλήματος ανατίθετο σε αντιεισαγγελέα του Αρείου Πάγου».

    Οι δύο εισαγγελείς - επισημαίνει ο κ. Μακρής - εξέλαβαν την προωθούμενη αντικατάστασή τους ότι, ενδεχομένως, υπαγορεύεται από επιχειρηματικά συμφέροντα. Σύμφωνα με τον αντιεισαγγελέα του Αρείου Πάγου, η αίτηση αντικατάστασης τους υπαγορεύτηκε από παρόρμηση της στιγμής και αδιαπραγμάτευτη προσήλωση στην άσκηση των καθηκόντων τους. Με αυτόν τον τρόπο κλείνει σήμερα η υπόθεση των καταγγελιών των δύο οικονομικών αντιεισαγγελέων, που άρχισε με την επιστολή, η οποία περιείχε βαριές καταγγελίες για παρέμβαση στο έργο τους και ειδικότερα στη διερεύνηση «καυτών» φακέλων οικονομικών εγκλημάτων.

    «Δεν εκλιπαρούμε για βοήθεια στο έργο μας, το απαιτούμε» δήλωσαν κατά την έξοδό τους οι δύο αντιεισαγγελείς Εφετών, οι οποίοι επισκέφτηκαν το μεσημέρι της Παρασκευής τον αντιεισαγγελέα του Αρείου Πάγου για του παραδώσουν το κείμενο με τις διευκρινίσεις για τις καταγγελίες τους. Από το κλίμα που επικράτησε στη συνάντηση και τα χαμόγελα των εισαγγελέων, φαίνεται ότι ευοδώνεται η προσπάθεια εκτόνωσης της κρίσης που ξέσπασε με την επιστολή παραίτησης των δυο. Χθες πάντως οι δύο αντιεισαγγελείς ανέπτυξαν προφορικά στον εισαγγελέα του Αρείου Πάγου Ιωάννη Τέντε όλα τα εμπόδια που συνάντησαν στη διερεύνηση καυτών υποθέσεων του οικονομικού εγκλήματος. Μεταξύ αυτών είναι το λαθρεμπόριο πετρελαίου, η δανειοδότηση της Proton Bank και οι μεγαλοοφειλέτες του Δημοσίου.

    Σύμφωνα με πληροφορίες οι έως σήμερα παραιτηθέντες οικονομικοί αντιεισαγγελείς Εφετών αναφέρουν μεταξύ των άλλων στο δισέλιδο υπόμνημά τους: «Δεν θα εκτραπούμε από τον προ εκτιθέμενο ουσιώδη πυρήνα της ενέργειάς μας και δεν θα χαθούμε σε δυσώδεις ατραπούς ονοματολογίας, αναλισκόμενοι σε ενασχόληση με το αυτονόητο και πασίδηλο, δυστυχώς, στη νεοελληνική πραγματικότητα. Δεν έχει νόημα άλλωστε να επικεντρωθούμε και να εστιάσουμε σε κάτι που ναι μεν συμβαίνει και είναι γνωστό σε όλους ότι συμβαίνει. Ουδόλως όμως μας επηρεάζει στην υπηρεσιακή μας αποστολή, αγνοώντας παράλληλα και παραγνωρίζοντας εκείνο το οποίο δεν μας επηρεάζει απλώς, αλλά, κυριολεκτικά, μας εξοντώνει και μας καταργεί».

  26. Σ.Ε avatar
    Σ.Ε 30/12/2011 20:26:03

    Τζάμπα μάγκες......

  27. Διογένης avatar
    Διογένης 30/12/2011 20:32:26

    Και κάτι ακόμα. Να είναι βέβαιοι τώρα ότι τους περιμένουν στη γωνία και στην επόμενη γύρα θα τους φάνε. Θα τους φάνε λάχανο. Θα τους ρίξουν καμιά γκόμενα δίπλα, θα τους συμβεί κανένα περίεργο τροχαίο, θα τους δελεάσουν για λάδωμα για να τους έχουν στο χέρι, θα τους βάλουν ρούχα σε καμιά σακούλα σε κανένα κατάστημα για να τους κατηγορήσουν για κλέφτες, ο,τιδήποτε για να τους εξευτελίσουν και να τους εξουδετερώσουν. Μπήκαν στο στόχαστρο και θα την πατήσουν. Είναι τελειωμένοι από τώρα.

    Ο μόνος τρόπος για να μην την πατήσουν, είναι να δώσουν τα ονόματα και να επιμείνουν στην παραίτησή τους. Θέλει θάρρος και κουράγιο και συνείδηση ότι έχεις να κάνεις με αδίστακτο εχθρό, που πρέπει να τον πατήσεις όταν έχεις το πάνω χέρι.

  28. Aris. A avatar
    Aris. A 30/12/2011 20:42:45

    Ο κόσμος αντιλαμβάνεται ότι παρά την υπέρμετρη φορολογία που πληρώνουμε τα χρήματα δεν πιάνουν τόπο επειδή το οργιο σπατάλης κακοδιαχείρησης και διαφθοράς γύρω από τον δημόσιο τομέα συνεχίζεται.

    Την ώρα που γριες και γέροι πληρώνουν για τα καλύβια που έχουν στα χωριά φόρους κάποιοι συνεχίζουν να φοροδιαφεύγουν και κάποιοι άλλοι σε συνεργασία με πολιτικά πρόσωπα συνεχίζουν να πλουτίζουν μέσα από τις συναλλαγές με το δημόσιο.

    Η οργή αυξάνει γιατί παρά τις θυσίες το έλλειμα παραμένει υψηλό επειδή στο βαρέλι των δημόσιων ταμείων παραμένουν εγκαταστημένα τα συνήθη τρωκτικά.

    Ειναι προφανές ότι τόσο ο Σπινέλης όσο και οι δύο εισαγγελείς από τις έρευνες που κάνουν έπεσαν πάνω σε μεγάλα επιχειρηματικά και πολιτικά ονόματα που εμπλέκονται σε υποθέσεις φοροδιαφυγής και διασπάθισης του δημόσιου χρήματος.

    Από την στιγμή που τους ζητήθηκε να παραμείνουν συνεπάγεται ότι οι δύο εισαγγελείς παρουσίασαν επαρκής εξηγήσεις αποδείξεις για όσα κατήγγειλαν.

    Δηλαδή κάποιοι άλλοι πρέπει να φύγουν, και είναι αυτοί οι οποίοι προσπάθησαν να παρεμποδίσουν το έργο τους.

    Το θέμα είναι πολύ σοβαρό και σε μια οριακή στιγμή για την κοινωνία που δεν αντέχει άλλες συγκαλύψεις.

    Εδώ και πέντε μήνες για διαφόρους λόγους στο Υπουργείο Οικονομικών παραιτούνται πολύ σοβαρά πρόσωπα ενώ ο επικεφαλής καταπολέμησης της φοροδιαφυγής κύριος Καπελέρης αν και ελέγχομενος δικαστικά παραμένει στην θέση του.

    Η ΝΔ αν πιστεύει πραγματικά ότι πρέπει να μπει ένα τέλος στο κουκούλωμα σκανδάλων την ατιμωρησία επίορκων κρατικών λειτουργών πολιτικών και επιχειρηματιών πρέπει να πιέσει για την πλήρη διελεύκανση της υπόθεσης.

    Για μια τέτοια υπόθεση αξίζει να ζητήσει ακόμα και την σύγκλιση του συμβουλίου πολιτικών αρχηγών ώστε να δοθεί η κατάλληλη πολιτική στήριξη στους δικαστές να συνεχίσουν το έργο τους.

    Στην υπόθεση της Siemens η ΝΔ έχασε μια χρυσή ευκαιρία να παραδοθούν στην δικαιοσύνη όσοι Νεοδημοκράτες και Πασόκοι συμμετείχαν στο μεγάλο φαγοπότι.

    Τότε κατά την γνώμη μου δίκαια και τα δύο κόμματα χρεώθηκαν την συγκάλυψη του τεράστιου αυτού σκανδάλου.

    Εαν η ΝΔ θέλει να αποδείξει στην κοινή γνώμη ότι δεν είναι όλοι ίδιοι δηλαδή όλοι απατεώνες ως κυβερνητικός εταίρος πρέπει να απαιτήσει η κοινή γνώμη να μάθει την πλήρη αλήθεια.

    Αναμένουμε πρωτοβουλίες.

    Σε άλλη περίπτωση η στήλη του δεν ξέρω δεν απαντώ των δημοσκοπήσεων θα αυξηθεί δραματικά.

    Είναι η ώρα για δράση για όσους θέλει να αλλάξει κάτι πραγματικά στην χώρα.

    Τα λόγια τελειώνουν και έρχεται η στιγμή της αλήθειας και των έργων.

  29. Κρης avatar
    Κρης 30/12/2011 20:59:01

    Η επιτροπη διαφανειας της Βουλης
    εχει την δυνατοτητα να τους καλεσει
    ωστε να τους υποχρεωσει να αναφερθουν στα ονοματα ?

  30. Χαρίλαος avatar
    Χαρίλαος 30/12/2011 21:07:51

    Ονόματα....????
    Το άλλο με τον τοτό το ξέρετε???

  31. dracon avatar
    dracon 30/12/2011 21:21:51

    Οι εισαγγελείς υπέβαλλαν παραιτήσεις αντιδρώντας στην τροπολογία,σύμφωνα με την οποία προιστάμενος ,ελεγκτής και επόπτης των οικονομικών εισαγγελέων θα ήταν ο εισαγγελέας του Αρείου Πάγου και καμμιά ενέργεια δεν θα ήταν δυνατό να γίνει χωρίς την άδειά του.
    Από τη στιγμή που ο Βενιζέλος πήρε τη τροπολογία πίσω εξέλιπε και ο λόγος της παραίτησης.
    Οσο αφορά τα ονόματα ,όλοι γνωρίζουμε ότι δεν αρκούν μόνο οι καταγγελίες για να μπουν κάποιοι στη φυλακή,ιδιαίτερα εαν ανήκουν στην πολιτική ή οικονομική ελίτ.
    Εαν έδιναν ονόματα το πολύ πολύ θα εξασφάλιζαν ποινικές διώξεις για συκοφαντική δυσφήμηση και ισάριθμες αγωγές αποζημίωσης για προσβολή προσωπικότητας της τάξεως πολλών εκατομμυρίων.
    Οι άνθρωποι είναι εισαγγελείς όχι αυτόχειρες.
    Πρεπει να είναι κανείς αφελής αν πιστεύει ότι αυτοί που ασκούν πιέσεις,απειλούν ,εκβιάζουν και δωροδοκούν, υπογράφουν υπεύθυνες δηλώσεις για να είναι ευκολότερος ο εντοπισμός και η καταδίκη τους!!!!
    Αν έδιναν ονόματα οι μεν 2 εισαγγελείς θα καταδικαζόταν για συκοφαντική δυσφήμηση ,οι δε κατονομαζόμενοι θα αθωωνόταν λόγω αμφιβολιών.

  32. madprof avatar
    madprof 30/12/2011 21:37:36

    Κομματοπολτοποιημένοι τε χρεωκοπημένοι τε κεκρετισμένοι οι πληβείοι, οδεύουν με την κομματική κορδέλα στο λαιμό στο κοινής διαχείρισης σφαγείο των ΟΜΟ. Μόνη τους επιλογή οι αλαλαγμοί "εθνικοφρωνοχριστιανοπατριωτισμού" μπροστά στον "σύντροφο" Εκδορέα!

    • madprof avatar
      madprof @ madprof 30/12/2011 21:55:01

      Το κάναν Γαργάρα ήδη! Πάμε γι' άλλα! Ελλάς το μεγαλείο της ξεφτίλας σου πάτο δεν έχει!

    • Μανιάτης avatar
      Μανιάτης @ madprof 30/12/2011 22:03:50

      Η παρακμή θέλει μεγαλοστομίες.
      Σαν το η φτώχεια θέλει καλοπέραση.

  33. pikras57 avatar
    pikras57 30/12/2011 21:50:43

    .....αυτή και αν ήταν ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ!!!! Την ήπιαν !!!!! Πόση απογοήτευση!

  34. Διογένης avatar
    Διογένης 30/12/2011 21:53:45

    Δεν υπάρχει περίπτωση να γίνουν αυτά που λες, όχι γιατί δεν θέλει η (όποια) ΝΔ, αλλά επειδή η χώρα δεν ανήκει στη ΝΔ ή στο ΠΑΣΟΚ (και στον κόσμο, στο λαό που αυτά τα κόμματα εκπροσωπούν), αλλά στα δυο-τρία-τέσσερα-πέντε μεγάλα "επιχειρηματικά" ονόματα που είναι μια αδίστακτη ολιγαρχία του πλούτου και της εξουσίας. Γύρω γύρω υπάρχουν πολλοί άλλοι παρατρεχάμενοι (ξέρουμε όλοι διάφορες ιστορίες) που κάνουν δουλειές και δουλίτσες, αλλά οι βασικοί "ιδιοκτήτες" της χώρας, που ταυτόχρονα είναι και τσιράκια της Νέας Τάξης Πραγμάτων, δεν έχει να κουνηθούν, διότι για να κουνηθούν πρέπει πρώτα να καταρρεύσει αυτό το άτιμο κράτους που φτιάξαμε σε 190 χρόνια ελεύθερου βίου.

    Δεν αρμενίζουμε στραβά, είναι στραβός ο γιαλός. Ίσως τελικά η κρίση αυτή που ζούμε να είναι πιο λυτρωτική από όσο νομίζουμε. Το κράτος σαπίλα καταρρέει και στην πραγματικότητα είναι η μόνη μας ελπίδα να πάρει μαζί του και τη διεφθαρμένη ολιγαρχία που το έφτιαξε και το λυμαίνεται.

    Το μόνο καλό μέχρι στιγμής είναι ότι από κάτι τέτοιες ιστορίες όπως με τους εισαγγελείς, ο κόσμος καταλαβαίνει πολύ περισσότερα από όσα επισήμως αποκαλύπτονται.

    • Aris. A avatar
      Aris. A @ Διογένης 30/12/2011 22:06:04

      Διογένη τότε ας ετοιμαστούν για το μεγάλο πάρτυ που έρχεται και η ΝΔ για 25-30% και πολύ της είναι.

      Αν ακόμα και τώρα που είμαστε στον νεκροθάλαμο κόματα και πολιτικοί δεν αντιλαμβάνονται τι πρέπει να γίνει ας πάνε στο καλό.

  35. Θέμις avatar
    Θέμις 31/12/2011 10:03:44

    Case closed! Και ζήσανε αυτοί καλά, ελέγχοντας τον παρορμητισμό και την ευαισθησία τους κι εμείς ...καλύτερα, ονειρευόμενοι ανεξάρτητη δικαιοσύνη και δημοκρατία.

  36. Y. avatar
    Y. 31/12/2011 10:15:17

    Κάθε φάουλ που κάνει η ΝΔ και ο Σαμαράς, με θέσεις (..ή μη θέσεις) που δεν συμπίπτουν με το λαϊκό αίσθημα, χάνει και 0,5%
    Μήπως τελικά έχουμε υπερτιμήσει τις δυνατότητες τους, να αφουγκράζονται τη κοινωνία? Και αν ναι, αυτοί ευελπιστούμε να κυβερνήσουν και να βγάλουν την Ελλάδα από κει που την έφερε ο ΓΑΠ και το πασόκ?

  37. EVANGELOS avatar
    EVANGELOS 31/12/2011 12:41:17

    μάπα το ... πεπόνι