28/03/2009 13:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι δυο όψεις της πραγματικότητας στην Ελλάδα

 
_______________________________________________________________________________________________
1. Από την ειδησεογραφία: Ακριβά στοίχισε σε έναν αλλοδαπό η προσπάθειά του να ληστέψει μια γυναίκα, στην οδό Αγίου Κωνσταντίνου στην Ομόνοια, μισή ώρα μετά τα μεσάνυχτα. Ο δράστης έσπασε το τζάμι του αυτοκινήτου της γυναίκας, που είχε σταματήσει στο φανάρι, επιχειρώντας να της αρπάξει την τσάντα, ωστόσο η γυναίκα ανέπτυξε ταχύτητα και έπεσε επάνω του με το ΙΧ με αποτέλεσμα να τον τραυματίσει. Ο αλλοδαπός διακομίστηκε σε νοσοκομείο, ενώ η γυναίκα συνελήφθη και κρατείται στο αστυνομικό τμήμα Ομόνοιας.

2. Στην  Ελευθεροτυπία (Η Καμπούλ της Πάτρας) η κ. Ιωάννα Σωτήρχου μας δίνει (με την βοήθεια του Νασίμ) συγκινητικές εικόνες «απόκληρων» Αφγανών προσφύγων που «ζουν από σκουπίδια σε δρόμους και παραπήγματα, μέσα και γύρω από την Πάτρα, με το βλέμμα στραμμένο προς τη Δύση». Η πένα της κ. Σωτήρχου είναι λυρική και συγκινητική: «Στην αυτοσχέδια «Καμπούλ» χρέη βαλίτσας εξυπηρετούν μαύρες σακούλες σκουπιδιών: εκεί φυλάνε τα υπάρχοντά τους οι Αφγανοί πρόσφυγες. Στο άυλο «Μογκαντίσου» (sic!) δεν υπάρχουν αποσκευές, οι άνθρωποι δεν έχουν τίποτα παρά μόνο αυτά που φορούν. Και οι μεν και οι δε στέκονται κατά μήκος της παραλιακής, λες και είναι στην άκρη του κόσμου, αβοήθητοι και ευάλωτοι. Ατενίζουν τη θάλασσα με λαχτάρα και θαρρούν ότι είναι το μόνο εμπόδιο που τους απέμεινε στον δρόμο για μια αξιοπρεπή ζωή. Όπως φεύγουμε, οι φιγούρες που μικραίνουν πίσω μας θυμίζουν όλο και πιο πολύ τα συρμάτινα ανθρωπάκια του Κανιάρη».

3. Αϊνστάιν : «δυο πράγματα δεν έχουν όρια το σύμπαν και η ανθρώπινη ανοησία και για το πρώτο δεν είμαι καθόλου σίγουρος».

(η φωτογραφία είναι απο πρόσφατα επεισόδια με μετανάστες στην Πάτρα)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 28/03/2009 13:45:40

    Ωραία! Κρατείται! Έπρεπε να αφήσει να την καθαρίσει ο άλλος.

    Αν υπήρχαν ακόμη κάνα-δυο αποφασισμένοι σαν την γυναίκα αυτή, να δείτε πώς θα κάναν πίσω όλοι αυτοί. Αν όμως το κράτος και η κοινωνία μας τιμωρεί το θύμα και επαινεί "το φουκαρά το ληστή", ε, τότε, μην περιμένουμε να δούμε ποτέ άσπρη μέρα.

    Εγώ αν ήμουν αστυνομικός θα αρνιόμουν να τη συλλάβω και ας με περνούσαν πειθαρχικό.

    Βρε δεν ντρεπόμαστε λέω εγώ λίγο, ως χώρα!

  2. Vass avatar
    Vass 28/03/2009 13:50:18

    Άντε τώρα να βγάλεις άκρη στη διελκυστίνδα: Να τιμωρηθεί η οδηγός για απόπειρα πρόκλησης βαριάς σωματικής βλάβης με πρόθεση ή να αθωωθεί επειδή προστάτεψε την περιουσία της.

  3. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 28/03/2009 13:51:50

    Μα δεν είναι νόμιμη άμυνα αυτό;;;!!!

  4. Vass avatar
    Vass 28/03/2009 13:56:27

    Από νομικής πλευράς σε καμμία περίπτωση. Η οδηγός έχει διαπράξει ή θα κατηγορηθεί για πολύ σοβαρότερο αδίκημα από αυτό του ληστή.

  5. osaperas avatar
    osaperas 28/03/2009 14:09:28

    Έχει κανείς νομικές γνώσεις από τους προλαλήσαντες ή έτσι μιλάμε;

    Εάν η κυρία έπεσε (άπό πρόθεση ή κατα λάθος) με το αυτοκίνητο της επάνω στον κλέφτη (ανεξαρτήτου εθνικότητας-εκτός κι εάν θέλετε οι νόμοι να τροποποιηθούν στο ότι ζητάμε ταυτότητα του κλέφτη κι εάν είναι αλλοδαπός τον στουκάρουμε κι εάν είναι ημεδαπός τραβάμε χειρόφρενο)τότε θα υποστεί τα του νόμου.
    Δηλαδή θα πάει στο Δικαστήριο κλπ και φυσικά ο δικαστής όπως συμβαίνει ΠΑΝΤΑ σε ανάλογες περιπτώσεις (και με βάση τα όσα αναφέρονται στο ρεπορτάζ) θα ΑΘΩΩΘΕΙ.

    Όμως ο νόμος δεν δίνει το δικείωμα ΑΚΟΜΗ στον αστυνομικό να κρίνει εάν είναι αθώος ή όχι κάποιος που στούκαρε για οποινδήποτε λόγον κάποιον.

    Ας αφήσουμε τους αστυνομικούς στην ησυχία τους και μακριά από... υποδείξεις. Υπάρχουν κανόνες στην δουλειά τους και με βάση αυτούς πρέπει να κινούνται και όχι την υποκειμενική τους κρίση και εν θερμώ σε ανάλογες περιπτώσεις.

    Αλλιώς θα χαθούμε εντελώς....

  6. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 28/03/2009 14:14:16

    Συγγνώμη, αλλά ο αστυνομικός όταν έχει μπροστά του ένα γεγονός δεν πρέπει να κρίνει; Δεν μπορώ να δεχτώ ότι υπάρχει νόμος που να μην του επιτρέπει να κρίνει π.χ. ότι πρέπει να συλληφθεί κάποιος ή όχι. Γίνεται κάτι μπροστά του. Δεν πρέπει να το αξιολογήσει νομικά αν είναι για σύλληψη ή όχι; Στουκάρω εγώ πάνω σε κάποιον που πετάχτηκε. Θα συλληφθώ επιτόπου; Δεν νομίζω. Δεν θα ελέγξει η αστυνομία, δεν θα ρωτήσει τι έγινε και τι δεν έγινε;

    Τώρα, όταν λέω για νόμιμη άμυνα. Αν κάποιος πάει να μου πάρει την τσάντα και εγώ τον χτυπήσω για να μη μου την πάρει και τον τραυματίσω. Δεν είναι νόμιμη άμυνα; Μην τρελαθούμε. Τώρα, αν είμαι μέσα σε αυτοκίνητο πρέπει, για να είμαι σε νόμιμη άμυνα, να κατεβώ και να του πω "έλα ρε να μετρηθούμε αν είσαι άντρας"; Μήπως έχω απλώς τότε το δικαίωμα να πατήσω το γκάζι; Μην τρελαθούμε ρε παιδιά! Για ελάτη στη θέση εσείς αυτής της γυναίκας πριν αποκτήσετε άποψη!

  7. μάγκας avatar
    μάγκας 28/03/2009 14:14:42

    Αν ο δικηγόρος που θα πάρει είναι "μάγκας¨θα την συμβουλεύσει να πει ότι "κόλλησε" το πόδι της στο γκάζι από τον πανικό της.

  8. Vass avatar
    Vass 28/03/2009 14:15:51

    Κανείς δεν κάνει υποδείξεις στους αστυνομικούς. Αρκούν αυτές της ηγεσίας τους, όμως για να γίνει σύλληψη πρέπει να υπάρχει κατηγορία. Κι απ' ό,τι φαίνεται δεν την συλλάβανε για τον πώς οδογούσε, ούτε γιατί την κλέψανε.

  9. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 28/03/2009 14:17:24

    Αν είναι μάγκας η ίδια, να πει ότι καθόλου δεν κόλλησε το γκάζι και προσπάθησε απλώς να αποφύγει την κλοπή. Αν τώρα η δικαιοσύνη αυτή την καταδικάσει, ή να πάρουμε ένα πιστόλι όλοι και να αυτοπυροβοληθούμε, ή να πάρουμε δίκανα και να πάμε να καθαρίσουμε τους δικαστές. Τους δικαστές γιατί αυτοί θα φταίνε τελικά για το ότι μπορεί να αλωνίζει ο καθένας σε αυτή τη χώρα.

    Δεν γουστάρω δικηγορίστικες μαγκιές και ψέματα. Δεν είναι μαγκιά το ψέμα. Μαγκιά είναι ως κοινωνία να μπορείς να έχεις το δικαίωμα να υπερασπιστείς τον εαυτό σου έντιμα και ευθέως. Αν δεν το έχεις και πρέπει να καταφεύγεις στα ψέματα, χαίρω πολύ.

  10. ariel avatar
    ariel 28/03/2009 14:18:06

    Κατά το άρθρο 22 Π.Κ. Αμυνα είναι η αναγκαία προσβολή του επιτιθεμένου στην οποία προβαίνει κάποιος για να υπερασπιστεί τον εαυτό του, από άδικη και παρούσα επίθεση που στρέφεται εναντίον του.

  11. mesaios daktylos avatar
    mesaios daktylos 28/03/2009 14:19:06

    Ορίστε που φτάσαμε!!!! Πριν λίγες μέρες ο δημοσιογράφος που ΑΜΥΝΘΗΚΕ πήγε στην φυλακή. Αλλά κανείς από τους επιτεθέμενους αλλοδαπούς ΔΕΝ συνελήφθη. Τώρα η οδηγός αντιμετωπίζει κατηγορίες γιατί προσπάθησε να σώσει την περιουσία της, έχοντας υποστεί και υλική ζημιά στο αυτοκίνητό της την οποία θα πληρώσει από την τσέπη της. Εάν τώρα κάνει αγωγή στην αστυνομία και ζητά αποζημίωση που εξ αιτίας της ανικανότητας της, ως υπηρεσία, ειναι υπεύθυνη για όσα δεινά θα τραβήξει, θα έχει άδικο???

  12. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 28/03/2009 14:19:33

    Α, ναι! Κανείς δεν κάνει υποδείξεις! Όταν τα σπάνε όλα που; στο Κολωνάκι, και δεν πιάνουν κανέναν, δεν τους κάνανε υποδείξεις. Όταν αμύνθηκε μια γυναίκα για να μην της πάρει την τσάντα ο... φουκαράς ο αλλοδαπός, τότε να πιάσουμε τη γυναίκα. Και στη μία και στην άλλη περίπτωση δεν τους κάνουν "υποδείξεις". Δουλευόμαστε ή μου φαίνεται;

  13. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 28/03/2009 14:20:31

    Πού είσαι βρε Άριελ και σε έψαχνα!!

  14. Ιππότης avatar
    Ιππότης 28/03/2009 14:23:27

    Να σβύσουν τα φώτα απόψε στην Ομόνοια.

    Όταν τα ξανα-ανάψουν θα έχει εξαφανιστεί!

  15. ariel avatar
    ariel 28/03/2009 14:25:25

    Η γυναίκα σαφώς βρισκόταν σε άμυνα του άρθρου 22 Π.Κ. και σε κατάσταση ανάγκης του άρθρου 32 Π.Κ. Μόνο που αυτά τα κρίνει ο δικαστής και όχι ο αστυνομικός. Ο δικαστής θα κρίνει επίσης άν υπάρχει υπέρβαση των ορίων της άμυνας. Πάντως είμαι σίγουρη πως αποκλείεται να υπάρξει καταδίκη της, μόνο που θα ταλαιπωρηθεί αρκετά.

  16. ariel avatar
    ariel 28/03/2009 14:27:31

    Επώνυμε καλησπέρα. Εδώ είμαι, σας διαβάζω καθημερινά, μόνο που γράφω όταν έχω κάτι να προσφέρω. Αλλοιώς σας απολαμβάνω

  17. Αμφιβάλων avatar
    Αμφιβάλων 28/03/2009 14:27:43

    Αφήστε να δούμε πρώτα τι είχε "μέσα"η τσάντα.

    Γυναίκα μόνη στην Ομονοια? Νύχτα?

  18. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 28/03/2009 14:29:20

    Προσφέρεις και με το παραπάνω, φιλενάδα. Να σε απολαμβάνουμε κι εμείς συχνότερα!

  19. ariel avatar
    ariel 28/03/2009 14:30:34

    17@
    Φαντάζομαι πως το γράφεις ειρωνικά. Πάντως έτσι έχουμε καταντήσει, να φοβόμαστε να κατεβούμε στη Ομόνοια ακόμη και με αυτοκίνητο. Για πεζή δεν το συζητώ.

  20. Lavazza avatar
    Lavazza 28/03/2009 14:33:32

    Η γυναίκα δεν ανέπτυξε ταχύτητα για να τον χτυπήσει σκόπιμα.

    Ο δράστης έσπασε το τζάμι (ή ήταν μισάνοιχτο) και έβαλε το χέρι μέσα να αρπάξει την τσάντα που ήταν στη θέση του συνοδηγού.

    Η γυναίκα ανέπτυξε ταχύτητα με συνέπεια να σέρνει τον δράστη μαζί (είχε πιαστεί το χέρι στο τζάμι).

    Η γυναίκα συνεπώς ανέπτυξε ταχύτητα για να διαφύγει ΟΧΙ για να χτυπήσει το δράστη.

    Συνεπώς πρέπει να αφεθεί ελεύθερη και ο Παπούλιας να της δώσει Αριστείο Ανδρείας.

    Πέραν τούτου, επιβεβαιώνω τον "osaperas" όσον αφορά στην κρίση των δικαστών σε τέτοιες περιπτώσεις.

    Πέρυσι τέτοια εποχή, κινούμενος με το αυτοκίνητο στην οδό Αθηνάς κατεβαίνοντας προς το Μοναστηράκι, έγινα αυτόπτης μάρτυρας μιας αρπαγής τσάντας από 2 αλλοδαπούς (τελικά ένας ήταν από το Μπαγκλαντές και ο άλλος Αφγανός).
    Η κυρία ήταν μεγάλης ηλικίας και δεν μπορούσε να τρέξει απο πίσω τους.
    Ο οδηγός που ήταν μπροστά από εμένα το πήρε κι αυτός χαμπάρι κι ανέπτυξε ταχύτητα επί της Αθηνάς και τους ακολούθησε (κι εγώ αμέσως από πίσω του).
    Οι δράστες κατέβαιναν τρέχοντας προς το Μοναστηράκι.
    Σε μια στιγμή πήγαν να περάσουν το δρόμο απέναντι και ο οδηγός μπροστά μου ανέπτυξε ταχύτητα και χτύπησε τον έναν με το αυτοκίνητο.
    Ο δεύτερος (εφόσον ο συνεργός του ήταν πεσμένος στο δρόμο) κοντοστάθηκε και εκεί βρήκαμε την ευκαιρία και βγήκαμε και οι δύο από τα αυτοκίνητα και κινηθήκαμε εναντίον τους.
    Στο σημείο που πήγαμε να συμπλακούμε ήτα σταματημένο ένα ταξί που μόλις είχε αποβιβάσει.
    Ο οδηγός του Ταξί πήρε χαμπάρι οτι κάτι γίνεται και κατέβηκε κι αυτός.
    Ο δράστης που δεν ήταν χτυπημένος έβγαλε από το σακάκι του ένα μεγάλο Κατσαβίδι.
    Στο μεταξύ είχε σηκωθεί κι ο άλλος.
    Ο οδηγός του ταξί το είδε κι έβγαλε από το Ταξί ένα ρόπαλο.
    Τελικά τους στείλαμε και τους δύο με βαρύτατες κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις στο ΚΑΤ.
    Εμείς οι τρεις συλληφθήκαμε και αφού ξημερωθήκαμε στο τμήμα (αλλά όχι σε κελί), πήγαμε την άλλη μέρα αυτόφωρο όπου αθωοθήκαμε καί οι τρείς πανηγυρικά.

    Υ.Γ.: Όσον αφορά στο χθεσινό συμβάν, να αναφερθεί οτι ο δράστης είναι Ιρακινός λαθρομετανάστης. Μην γράφεται "αλλοδαπός" γιατί στη χώρα μας ζούνε και Γερμανοί, Γάλλοι, Άγγλοι κτλ. που δεν έχουν καμία σχέση με τα "φρούτα" που μας κουβαλήθηκαν εδώ πέρα από την Ανατολία

  21. osaperas avatar
    osaperas 28/03/2009 14:36:45

    Επαναλαμβάνω ότι η κυρία θα ΑΘΩΩΘΕΙ με βάση τα υπάρχοντα και δεν χρειάζεται μάγκα δικηγόρο (έχουμε γεμίσει από μάγκες στο τόπο μας σήμερα) Ούτε ότι κόλλησε το πόδι της ούτε τίποτε.

    Ο νόμος είναι σαφής για το πότε συλλαμβάνεται κάποιος ή΄όχι. Δεν είναι ο χώρος και η ώρα για να αναφερθούμε σε αυτό το θέμα αλλα και δεν έχει ουσία.

    Για μένα η ουσία είναι να μην ΄"χαθούμε". Ο καθένας πρέπει να κάνει τη δουλειά του σε αυτή την χώρα. Εάν την κάναμε δεν θα είχαμε το πρόβλημα με τους λαθρομετανάστες και αυτη την εγκληματικότητα.

    Η αστυνομία της δουλειά της, οι δικηγόροι την δική του, οι γιατροί επίσης τηνδική τους, οι δημόσιοι υπάλληλοι την δική του (γράφει η "καθημερινή" σήμερα για την διαφθορά στην χώρα μας-άστα να πάνε) και κυρίως εμείς οι πολίτες την δική μας.
    Δεν αρκεί όμως "επώνυμε", εσύ κι εγώ να είμαστε "σωστοί. Ή και κάποιοι άλλοι. Δες την κοινωνία γύρω μας. Η συμπεριφορά της πλειοψηφίας των συμπολιτών μας (του γείτονα μας του ξαδέλφου μας, του φίλου μας) έχει κάνει μπουρδέλο τη χώρα.

    Να μιλήσουμε για τους λαθρομετανάστες; Πόσοι δικοί μας ζουν από αυτούς; Χιλιάδες; Ας αφήσουμε το τραφικινγκ και τα ανάλογα που είναι προχωρημένα κι ας πάμε στα απλά.
    Οι αγρότες μας για χρόνια στα χωράφια τους, τους είχαν (και τους έχουν) με ψίχουλα, στις οικοδομές (όσο δούελευε η οικοδομή) για χρόνια με ψίχουλα, ενοικιασμένα σπίτια 10 φορές πάνω από την αξια τους. Γνωρίζω (και φαντάζομαι ότι θα γνωρίζεις κι εσύ) τρεις "καθώς πρέπει" κυρίους οι οποίοι έχουν νοικιάσει διαμερισματα τους σε αλλοδαπούς 10 φορές πάνω από την αξία τους. Μένουν καμιά 20-30 ούτε ξέρουν σε κάθε σπίτι, έρχεται ένας κάθε ρπώτη του μήνα και δίνει το νοίκι και στα τέτοια τους τα υπόλοιπα.

    Εάν θέλετε να ξεκινήσουμε μία σοβαρή προσπάθεια για να λύσουμε αυτό το πρόβλημα που είναι σημαντικότατο ας ξεκινήσουμε από τους δικούς μας πρώτα.

    Αντί να κυνηγάνε οι πατριώτες (ασ πούμε στη Θήβα) στα χωράφια τους ινδούς γιατί δεν κυνηγάνε αυτόν που τους μαζεύει εκεί και αφού κάνει την δουλεια του όπως θέλει τότε μετα από 2 μηνες τους διώχνει. Που θα πανε; Τι θα κάνουν. Αθωωνουμε το μαλάκα που σκέφτεται τη πάρτι του και βρίζουμε , τους τσιπροαλαβάνους κλπ

    Δεν λύνεται το πρόβλημα με τέτοιες μεθόδους.



    .

  22. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 28/03/2009 14:37:25

    Πέστα ρε Lavazza! Πέστα!!! Άντε γιατί θα τρελαθούμε εδώ μου φαίνεται!

    Μπράβο σου για το κυνηγητό. Μα μπράβο σου ρε μεγάλε! Αν σωθεί η Ελλάδα από κάτι τέτοιες ενέργειες στις κρίσιμες στιγμές θα σωθεί.

    Το εξωφρενικό είναι ότι ως κράτος θέλουμε να συλλαμβάνουμε αυτούς που κάνουν το σωστό. Μα δεν είμαστε σχιζοφρενικοί ως κράτος;!!! Να μην τρελαθούμε τελείως!

    Αν ο νόμος υποχρεώνει την αστυνομία να μας συλλάβει όταν κάνουμε κάτι αντίστοιχο, να αλλάξει ο νόμος. Αν ο νόμος δεν υποχρεώνει την αστυνομία να μας συλλάβει, να βάλει η κυβέρνηση τα γκάζια στην αστυνομία. Επιτέλους! Δεν είπαμε ποιος φταίει, αλλά πάντως ΦΤΑΙΕΙ Η ΣΚΑΤΟΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ. Απλά πράγματα, κοινή λογική!

  23. Decay avatar
    Decay 28/03/2009 14:37:26

    Η υπερασπιστική γραμμή των δικήγόρων της "αντιφασιστικής" παράταξης θα είναι:

    "Ο καυμένος ο αλλοδαπός είχε μείνει απο το πρωί νηστικός προσπαθώντας να βρεί δουλειά για να θρέψει τα παιδάκια του.
    Καθώς διέσχιζε το δρόμο, η φασίστρια οδηγός αντιλήφθηκε οτι ήταν μπροστά στο αυτοκίνητό της ένας ασιατικής προέλευσης αλλοδαπός, και αποφάσισε να τον "πατήσει"
    ενεργώντας βεβαίως με βάση την ναζιστική της ιδεολογία και τα ρατσιστικά χαρακτηριστικά της.
    Για να καλύψει το έγκλημά της, αποφάσισε να σπάσει το τζάμι του αυτοκινήτου της, και να δηλώσει ότι ο αλλοδαπός προσπάθησε να τη ληστέψει"

  24. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 28/03/2009 14:42:29

    Osapera, δεν έχω όρεξη τώρα να ανοίξω συζήτηση για το μεταναστευτικό.

    Αλλά, μια που το έθεσες, να σε ρωτήσω, εσύ που ξέρεις πόσο σαφής είναι ο νόμος για το πρέπει να συλλαμβάνεται κάποιος ή όχι, γιατί δεν μας το λες και σε μας για να το μάθουμε; Και, για να 'χουμε καλό ρώτημα, εσύ που θέλεις τόσο πολύ να κάνει ο καθένας τη δουλειά του, δικηγόρος είσαι και ξέρεις πόσο σαφής είναι ο νόμος για το πότε πρέπει να συλλαμβάνεται;

    Και να διευκρινίσω ότι εγώ δεν σου είπα "τι λέει ο νόμος". Εγώ σου είπα τι πιστεύω εγώ για το ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ο νόμος, ποιο πιστεύω εγώ ότι είναι το σωστό, όπως έχω δικαίωμα και υποχρέωση να το πιστεύω, ως πολίτης, που εμμέσως, δια των εκπροσώπων μου (λέμε τώρα...), ψηφίζω τους νόμους στη Βουλή.

    Δεν δέχομαι ως πολίτης να ταλαιπωρηθεί αυτή η γυναίκα, αντί να πάρει Αριστείο Ανδρείας από τον Παπούλια, όπως είπε και ο Lavazza. Αν ο νόμος λέει ότι πρέπει να ταλαιπωρηθεί, τότε ο νόμος είναι λάθος. Και είναι πολύ-πολύ-πολύ προφανώς λάθος.

  25. Vass avatar
    Vass 28/03/2009 14:43:45

    Το θέμα είναι ότι η υπόθεση θα τραβήξει πολύ, αν πχ παρασταθεί νομικός από την πλευρά του ληστή (Κανένας τηλεαστέρας). Φαντάζομαι κι εγώ ότι θα αθωωθεί όμως σίγουρα η ταλαιπωρία θα είναι τόσο μεγάλη που θα μετανιώσει για το συμβάν.

  26. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 28/03/2009 14:48:27

    Πείτε ρε και οι υπόλοιποι μάγκες ένα μπράβο στο Lavazza! Ή δεν εγκρίνετε την ενέργειά του; Ή τελικά μόνον άποψη θέλετε να έχετε; Και η πραγματική κοινωνική σας συμμετοχή είναι τέτοιου βαθμού που ούτε έναν έπαινο σε μια βαθύτατα φιλο-κοινωνική ενέργεια δεν ξέρετε να πείτε;

  27. osaperas avatar
    osaperas 28/03/2009 14:50:55

    ΕΠώνυμε είσαι "αλλού". Τι πιστεύω εγω ή εσυ για τον νόμο κανενα δεν ενδιαφέρει σε αυτή την χώρα. Υπάρχουν δεκάδες νόμοι που είναι αδικοι για σένα και για μένα αλλα΄υπάρχουν.

    Αυτό που έχει σημασία είναι ότι ζούμε σε μια χώρα με νόμους, Εάν θέλεις να παραβιάσει κάποιο ΄νόμο επειδή τον νομίζεις αλλιώς κάνε το και εάν σε πιάσουν θα έχεις σις συνέπειες. Εαν δεν σε πιάσουν ..κέρδισες. Ούτε ο πρώτος θα είσαι ούτε ο τελευταίος.

    Δεν χρειάζεται συζήτηση σε αυτα τα θέματα. Θες να δείρεις μετανάστες, ξέρεις που θα τους βρεις; πήγαινε και κάντο.

  28. ariel avatar
    ariel 28/03/2009 14:51:56

    Τελικά νομίζω πως θα ταλαιπωρηθεί μόνο γιατί μεσολαβεί Σαββατοκύριακο που δεν λειτουργεί το αυτόφωρο. Δευτέρα πρωί θα είναι ελεύθερη. Αν ήμουνα δικαστής έδρας θα την έκρινα αθώα μετά πολλών επαίνων και συγχαρητηρίων. Σε αντίθετη περίπτωση, θα είμαστε άξιοι της μοίρας μας.

  29. osaperas avatar
    osaperas 28/03/2009 14:54:20

    Και κάτι ακόμη. Λεμε σωστα στο Lavazza που αντέδρασε με αυτόν τον τρόπο, που κυνηγησε τον κλεφτη κλπ.

    Εάν σε μία μπουνια του Lavazza ο κλέφτης πάθαινε εσωτερική αιμοραγία και πέθαινε τι θα γινόταν; Δεν θα ήταν ακόμη φυλακή ο Lavazza; Κρίμα δεν είναι για τον Lavazza;

  30. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 28/03/2009 14:57:46

    Η συστηματική προσπάθεια "των γνωστών αγνώστων", να μετατοπίσουν τις εγκληματικές, για την χώρα μας, ευθύνες τους, πρέπει επιτέλους να πάρει απάντηση.
    Μέσω της συστηματικής μετατροπής (των ευθυνών τους) σε συναισθηματική και ανθρωπιστική ενοχοποίηση του απλού κόσμου, το μόνο που καταφέρνει είναι να φέρνει σε αντιπαλότητα πολίτες της ίδιας χώρας ενώ ταυτόχρονα ξυπνάει άγρια ένστικτα σε κάποιους.

    Λίγοι τολμούν να σταθούν στα κύρια προβλήματα της αθρόας μετανάστευσης.
    Οι περισσότεροι, εκόντες άκοντες, εμπλουτίζουν την συλλογιστική τους με τέτοιο τρόπο που εντέχνως απομακρύνει την ουσιαστική προσέγγιση του προβλήματος.

    Ο εγκληματικά υπεράριθμη εισροή μεταναστών που μπορεί να δεχτεί η χώρα μας, είναι ΠΡΩΤΕΥΟΝ πρόβλημα της χώρας μας, και είναι ευθύνη της πολιτείας.
    Οι συνέπειες της πλήρους άγνοιας και ανύπαρκτου ελέγχου του που αυτοί καταλήγουν, είναι ΠΡΩΤΕΥΟΝ πρόβλημα της χώρας μας, και είναι ευθύνη της πολιτείας.
    Η πρόσθετη εγκληματικότητα που επιβαρύνει την ήδη υπάρχουσα, είναι ΠΡΩΤΕΥΟΝ πρόβλημα για την χώρα μας, και είναι ευθύνη της πολιτείας.
    Στα παραπάνω, το κράτος όχι μόνον είναι, όπως σχεδόν παντού, ΑΠΩΝ αλλά ταυτόχρονα τα ενισχύει με την εγκληματική του απραξία.
    Η εξαθλίωση των περισσότερων μεταναστών, που γνωρίζουν στο διάστημα της εδώ παραμονής τους, είναι ΠΡΩΤΕΥΟΝ ανθρωπιστικό πρόβλημα.
    Δεν είναι όμως πρωτεύουσα ευθύνη των πολιτών. Είναι και αυτό πρωτεύουσα ευθύνη του ανύπαρκτου κράτους.
    Η ευθύνη του πολίτη οριοθετείτε και εξαντλείτε στον ανθρωπισμό του, που παλεύει κάθε ημέρα να επιπλεύσει πάνω από τα δικά του κατ΄ αρχάς ηθικά ελλείμματα, αλλά και από εκείνα που του φορτώνει η κοινωνικά ξεχαρβαλωμένη ηθική της εποχής μας, και που δυστυχώς εμφανίζεται ανίκανος να την αποκρούσει.

    Έτσι απλά εμφανίζονται οι διάφορες ΜΚΟ, υποτίθεται, να συμπληρώσουν το κενό του κράτους με καθαρά ανθρωπιστικά (sic) ελατήρια.
    Το έχω ξαναγράψει.
    Ποτέ δεν μας ρώτησαν εάν μπορούμε να συνεννοηθούμε και να συνυπάρξουμε ξαφνικά με τόσο διαφορετικούς ανθρώπους, ενώ καλά, καλά δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε μεταξύ μας.
    Και ενώ αυτό είναι η συνήθης πρακτική των εκάστοτε κυβερνώντων, εμείς αποχαυνωμένοι από την παραζάλη του «σύγχρονου τρόπου ζωής», τα τελευταία χρόνια, αφ΄ ενός μεν παραχωρήσαμε όλα τα δικαιώματά μας και ξεχάσαμε τις υποχρεώσεις μας, αφ΄ ετέρου δε, τώρα, ζητάμε και τα ρέστα.
    Ας προσέχαμε για να είχαμε.
    Επειδή όμως ποτέ δεν είναι αργά, ας προσέξουμε από εδώ και πέρα μήπως και αποκτήσουμε κάποια από τα χαμένα στο μέλλον.

  31. Decay avatar
    Decay 28/03/2009 14:57:53

    Καλά σου λέει ρε Επώνυμε ο Σαπέρας!
    Τί λόγο έχεις να υπερασπίζεσαι τη φασίστρια οδηγό, άν δεν είσαι Ναζιστής?

    "Θες να δείρεις μετανάστες, ξέρεις που θα τους βρεις; πήγαινε και κάντο."

    Αυτό κατάλαβε απο τη στάση σου σήμερα απέναντι στον καυμένο Ιρακινό. Κατάλαβε οτι είσαι κρυπτοφασίστας. Ενώ αυτός, αποδέχεται τις πολυπολιτισμικές ληστείες και λεηλασίες, γιατί ζεί αλλού.
    Δηλαδή στην Εκάλη.

  32. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 28/03/2009 15:00:09

    Α, ναι, θέλω να δείρω μετανάστες!!! Ιδού η ιδεολογική τρομοκρατία! Βρε σου είπα εγώ για μετανάστες; Εμένα με νοιάζει η εξωφρενιή αναλγησία του ελληνικού κράτους.

    Αν πάθαινε αιμορραγία δεν θα ήταν καθόλου στη φυλακή ο Lavazza, γιατί ήταν νόμιμη άμυνα σε απόπειρα ανθρωποκτονίας του άλλου, αφού έβγαλε ο άλλος μεγάλο κατσαβίδι. Γιατί να πήγαινε φυλακή ο Lavazza; Ας μην αντιστεκόταν ο άλλος να άφηνε την τσάντα και απλώς να έτρεχε. Δεν του είπε κανένας να βγάλει κατσαβίδι.

    Βλέπεις όμως την βαθύτατα αντικοινωνική νοοτροπία σου; Να μην κάνουμε τίποτα για να μην τυχόν και πάμε φυλακή και θα είναι κρίμα. Δεν φταις εσύ βέβαια, η κατεστημένη αντίληψη για αυτά τα πράγματα φταίει. Εδώ ο άλλος φέρθηκε ως ΗΡΩΑΣ της διπλανής πόρτας και εσύ πας να αποθαρρύνεις αυτή τη συμπεριφορά. Ούτε βαλτός να ήσουνα...

  33. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 28/03/2009 15:01:09

    Εγω θα γραψω τα δικα μου και πεστε εσεις ο,τι θελετε μετα.
    Λεει ο φιλος παραπανω,...ξερεις ποσοι Ελληνες ζουν απ αυτους;...
    Ναι φιλε μου,το ξερω.Οπως και ξερω επισης,οτι η ανεργια στην Ελλαδα,αυξανεται και πληθυνεται.
    Γιατι λοιπον,να μην πανε οι ΑΝΕΡΓΟΙ Ελληνες,να δουλεψουν,στη θεση των μεταναστων,αφου δεν εχουν δουλεια,και να μην ζουν οι Ελληνες απο αυτους τους αθρωπους;
    Μη μου πειτε οτι δεν καταδεχονται να δουλεψουν στις δουλειες αυτες.Και οτι εχουν ονειρα για μεγαλεια.
    Κι εγω θα ηθελα να ειμαι ο Αβρααμ Πάππας,αλλα δεν προκειται να ειμαι ποτέ.
    Γι αυτο,να πειτε στα παιδια σας,οτι οχι οπως ηξεραν,αλλα οπως βρηκαν.
    Αν το εμπεδωσουν αυτο,ολοι θα παμε καλυτερα.Και για να τους βοηθησετε,κοψτε τους και το χαρτζηλικι,να δειτε τι ωραια που θα τους φαινεται η οποια δουλεια βρουνε.
    Οσο περιμενουν την εξ υψους παρηγορια και την βολευτικη ευνοια για να διοριστουν στο δημοσιο,μαλλον δεν θα τα παμε καλα ολοι μας.
    Δει δη χρηματων,οπως ξερετε,και ανευ τουτων,ουδεν εστι γενεσθαι των δεοντων.
    Πιστευω να μην στενοχωρησα πολλους,αλλα αυτο πρεπει να κανει καποιος.Να γυριζει σαν τη μυγα γυρω γυρω για να ξυπναει τα αιματα.

  34. kanis avatar
    kanis 28/03/2009 15:08:14

    Ποιές οι ευθύνες, τελικά, της Αστυνομίας, όταν δεν μπορεί να ξεχωρίσει τον δράστη από το θύμα;


    Η Αστυνομία τι ρόλο παίζει και σε αυτό το έργο;

  35. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 28/03/2009 15:08:22

    Οι νομοι φιλε μου,φτιαχνονται απο ανθρωπους και καταργουνται η αλλαζουν,παλι απο ανθρωπους.
    Αμα λοιπον,την ημερα της δικης της γυναικας,πλακωσουμε χιλιαδες μεσα και εξω απο το δικαστηριο,και φωναζουμε ,θα σου πω εγω,ποιος δικαστης,θα βγαλει αποφαση να την κλεισει μεσα.
    Τι διαολο,μονο ο Τσιριζας μπορει και κανει κατι τετοια;
    Αλλα μην τα περιμενουμε ολα απο τους αλλους.

  36. Vass avatar
    Vass 28/03/2009 15:09:00

    Φαντάζομαι ότι οι γείτονες του Lavazza θα αισθάνονται ασφαλείς όταν ξέρουν ότι ο συγκάτοικός τους έχει εννιάρι, ξέρει σημάδι και δέρνει κλέφτες αν τους αντιληφθεί στο δρόμο.

  37. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 28/03/2009 15:10:44

    Κι εσυ δικηο εχεις Οσαπερα,για το να κυνηγαμε αυτους που τους φερνουν και αυτους που τους χρησιμοποιουν.
    Αλλα εδω το εκανε ολοκληρος υπουργος,ο Χ μαλακας ειναι Ο ενοχος;

  38. Decay avatar
    Decay 28/03/2009 15:11:46

    @ 37 Μόνο ο ίδιος θα αισθάνεται ασφαλής...

  39. kanis avatar
    kanis 28/03/2009 15:12:18

    Προβοκάτωρ

    Γιατί οι δήμοι κι οι δημόσιοι οργανισμοί τύπου ΔΕΗ,ΟΤΕ,ΕΥΔΑΠ που σκάβουν και ξανασκάβουν τους δρόμους καθημερινά, είναι γεμάτοι από οικονομικούς μετανάστες; Μη μου πεις, ότι δεν πάνε οι έλληνες να σκάψουν και να περάσουν καλώδια και σωλήνες, γιατί θα υπεκφεύγεις συνειδητά.

  40. Decay avatar
    Decay 28/03/2009 15:15:32

    Συνελήφθη 11χρονος διαρρήκτης

    Διαρρήκτης -ηλικίας μόλις 11 ετών- συνελήφθη επ' αυτοφώρω στην περιοχή των Αμπελοκήπων Θεσσαλονίκης. Πρόκειται για ένα αγοράκι από την Αλβανία, που μαζί με 20χρονο συνεργό του, είχαν βάλει στο «μάτι» καφετερία της περιοχής.

    Σύμφωνα με ανακοίνωση της Αστυνομικής Διεύθυνσης Θεσσαλονίκης, το περιστατικό σημειώθηκε χθες στις 5 τα ξημερώματα.

    Οι δράστες, αφού παραβίασαν την κεντρική είσοδο του καταστήματος, αφαίρεσαν από το ταμείο το χρηματικό ποσό των 150 ευρώ και δύο τηλεοράσεις, ενώ αποπειράθηκαν να πάρουν μαζί τους άλλες τέσσερις τηλεοράσεις.

    Έγιναν όμως αντιληπτοί από περιπολούντες αστυνομικούς του Τμήματος Ασφαλείας Αμπελοκήπων. Ο 20χρονος -επίσης αλβανικής καταγωγής- κατάφερε να διαφύγει, ωστόσο, δεν συνέβη το ίδιο με τον 11χρονο, ο οποίος συνελήφθη και όπως διαπιστώθηκε στερείτο παντελώς ταξιδιωτικών εγγράφων για νόμιμη είσοδο και παραμονή στη χώρα μας. Στην κατοχή του βρέθηκαν τρία κινητά τηλέφωνα.

    Καθημερινή 28 3 2009 13 53μμ

  41. kanis avatar
    kanis 28/03/2009 15:20:55

    @ Decay 3:15 και σε συνέχεια από σχόλιο 3:08


    ...κυνηγάει τα παιδάκια!

  42. Decay avatar
    Decay 28/03/2009 15:22:08

    Τα καυμένα!

  43. kanis avatar
    kanis 28/03/2009 15:25:03

    Που με όποιον δάσκαλο κάθονται, τέτοια γράμματα μαθαίνουνε!

    Ξανα λοιπόν λέω, υπάρχει διαφοροποίηση θύματος και θύτη/δράστη από πλευράς της Αστυνομίας;

  44. Orestios avatar
    Orestios 28/03/2009 15:30:12

    Το περιστατικό με την γυναίκα παρουσιάζεται αλλοιωμένο και σκόπιμα επιθετικό προς αυτή.

    Όσο για το άλλο άρθρο από την εφημερίδα, παρουσιάζει με ρηχό συναισθηματισμό μια κατάσταση. Σαν αυτούς που όταν σκοτώνεται κάποιος βιντεοσκοπούν την σκηνή και την ανεβάζουν στο δίκτυο για να δουν πόσα χιτ έχουν.
    Ακόμα δεν έκελισε η ελευθεροτυπία?

  45. Decay avatar
    Decay 28/03/2009 15:31:29

    @ 44 kanis

    Έχει απαντήσει η Ariel στο #15

    "Η γυναίκα σαφώς βρισκόταν σε άμυνα του άρθρου 22 Π.Κ. και σε κατάσταση ανάγκης του άρθρου 32 Π.Κ. Μόνο που αυτά τα κρίνει ο δικαστής και όχι ο αστυνομικός. Ο δικαστής θα κρίνει επίσης άν υπάρχει υπέρβαση των ορίων της άμυνας."

  46. Orestios avatar
    Orestios 28/03/2009 15:33:40

    @ Λάθος.
    Μόνο οι δημοσιογράφοι ξέρουν να κρίνουν. Είναι πανεπιστήμονες.

  47. kanis avatar
    kanis 28/03/2009 15:35:11

    @46 Decay

    Συμφωνούμε. Ομως η γυναίκα λόγω Σ/Κ και λόγω αυτοφόρου, θα περάσει ένα υπέροχο διήμερο στο μεταγωγών. .....Αυτό δεν αρκεί για τιμωρία, ακόμη κι αν αθωωθεί, οοοοταν εκδικαστεί η περίπτωσή της;

  48. Decay avatar
    Decay 28/03/2009 15:38:27

    Μα δεν τίθεται θέμα τιμωρίας.
    Για μένα, είναι αθώα.
    Αλλά σε τέτοιες περιπτώσεις υπάρχει η σχετική νομολογία και η αναγκαία γραφειοκρατία.

  49. Orestios avatar
    Orestios 28/03/2009 15:39:37

    @ 48
    Και όχι μόνο αυτό. Θα πληρώσει και την παροχή πλήρους υγειονομικής περίθαλψης μέσω των φόρων που δίνει για τους ληστές-παράνομους που όλοι είναι ανασφάλιστοι. Όπως κάνουμε εσύ κι εγώ.

  50. kanis avatar
    kanis 28/03/2009 15:45:03

    Στη γραφειοκρατία ενέχεται επί της ουσίας, η τιμωρία , σύμφωνα με το τρέχον διακαιονομικό μας σύστημα.
    Ό δράστης (ο κλέφτης επί του προκειμένου) μέχρι την εκδίκαση, παραμένει ελεύθερος, ωραίος και σε πλήρη δράση....! Ασε που μπορεί να της ζητήσει κι αποζημείωση, για..χαμένα μεροκάματα!

  51. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 28/03/2009 16:08:42

    H γυναίκα αυτή δίνει ένα παράδειγμα για το πως πρέπει να αντιδράσουμε από εδώ και πέρα σε ατομικό επίπεδο και σε συλλογικό επίπεδο, εάν δεν θέλουμε να μας σφάξουν κλειδαμπαρωμένους σαν τα ποντίκια μέσα στα σπίτια. Τέλος με την απάθεια.

  52. kanis avatar
    kanis 28/03/2009 16:10:30

    Αλλενάκι....κι υπνοτισμένοι να είμαστε, αυτή είναι η φυσική αντίδραση.

  53. Decay avatar
    Decay 28/03/2009 16:10:35

    @ 51 kanis,

    Ο συγκεκριμένος κλέφτης μέχρι την εκδίκαση, νοσηλεύεται κρατούμενος
    (όπως γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις),
    ενώ η οδηγός μετά απο ολιγόωρη παραμονή στο τμήμα,
    πιθανότατα θα αφεθεί ελεύθερη με εισαγγελική παραγγελία,
    μέχρι την εκδίκαση της υπόθεσης.

    Δέν μπορούμε να πούμε ότι δεν έχουμε νόμους.
    Αλλά μόλις αναλάβει την υπεράσπιση του Ιρακινού η "αντιφασιστική" ομάδα,

    όπως έγραψα στο σχόλιο 24,

    Η υπερασπιστική γραμμή των δικήγόρων της “αντιφασιστικής” παράταξης θα είναι:

    “Ο καυμένος ο αλλοδαπός είχε μείνει απο το πρωί νηστικός προσπαθώντας να βρεί δουλειά για να θρέψει τα παιδάκια του.
    Καθώς διέσχιζε το δρόμο, η φασίστρια οδηγός αντιλήφθηκε οτι ήταν μπροστά στο αυτοκίνητό της ένας ασιατικής προέλευσης αλλοδαπός, και αποφάσισε να τον “πατήσει”
    ενεργώντας βεβαίως με βάση την ναζιστική της ιδεολογία και τα ρατσιστικά χαρακτηριστικά της.
    Για να καλύψει το έγκλημά της, αποφάσισε να σπάσει το τζάμι του αυτοκινήτου της, και να δηλώσει ότι ο αλλοδαπός προσπάθησε να τη ληστέψει”



    ΤΟΤΕ γίνεται χρήση όλων των παραθύρων του νόμου...

  54. Προφήτης avatar
    Προφήτης 28/03/2009 16:21:58

    Τώρα το είδα. Μπράβο ρε Lavazza !

  55. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 28/03/2009 16:23:05

    Το πρόβλημα έχει κορυφωθεί και αυτό δεν μπορεί παρά να σημαίνει ότι αργά ή γρήγορα θα ξεκινήσει η αντίστροφη μέτρηση για τη λύση του.
    Καλά θα έκανε όμως η αστυνομία να μην ανάλωνε δυνάμεις στο να ρίχνει χημικά στους δασοπυροσβέστες, αλλά να είναι σε εγρήγορση για περιστατικά με γιαταγάνια (είναι γνωστό ότι οι ανατολίτες γενικά χειρίζονται προνομιακά το μαχαίρι την κάμα και τη λάμα).Ας είναι προετοιμασμένη η αστυνομία για αυτά τα συμβάντα καλύτερα και όχι για Έλληνες εργαζόμενους που διεκδικούν το αυτονόητο.
    Κάτι ακούω ότι οσονούπω κατηφορίζουν και οι κτηνοτρόφοι με τα κοπάδια τους στο κλεινόν άστυ, ελπίζω να μην υπάρξουν τραγελαφικές σκηνές με χημικά στα πρόβατα.

  56. kanis avatar
    kanis 28/03/2009 16:26:59

    @54 Decay

    H κλοπή διώκεται, είτε συντελείται από έλληνα είτε από αλλοδαπό. Αυτό το γνωρίζουν οι δικαστικοί κι οι δικηγόροι υπεράσπισης τη δουλεία τους κάνουν.

    Αυτό που με απασχολεί στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι η αντυμετώπιση της οδηγού από την αστυνομία.

    Λες:" η οδηγός μετά απο ολιγόωρη παραμονή στο τμήμα,πιθανότατα θα αφεθεί ελεύθερη με εισαγγελική παραγγελία,μέχρι την εκδίκαση της υπόθεσης."

    Η υπόθεση είναι ποινική. Αρα, η συλλειφθείσα πρέπει να παρουσιαστεί στο αυτόφορο. Αν μεσολαβεί αργία ή σαββατοκύριακο, μέχρι να εμφανιστεί στον εισαγγελέα, προσάγεται στο μεταγωγών, όπου συν-κρατούνται τα καρύδια κάθε καρυδιάς. Αυτή και μόνο η εμπειρία, της αρκεί, ώστε, είτε στον επόμενο επιτιθέμενο ληστή να παραδόσει ακόμη και το αυτοκίνητό της, είτε να γίνει φονιάς...

    Διαλέγεις εσύ την εξέληξη...

  57. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 28/03/2009 16:34:54

    Βλέπω Vass ότι δεν σου άρεσε και πολύ η ενέργεια του Lavazza και των Συνελλήνων που βρέθηκαν δίπλα του εκείνη τη στιγμή.

    Αλλά ξέχασα. Όταν η κακιά αστυνομία δεν πιάνει κανέναν, φταίει η κακιά αστυνομία.

    Και τον Βούτση υιό κάτι διερχόμενοι πολίτες δεν τον πιάσανε; Αν αδρανοποιήσουμε και τους πολίτες, μετά την αστυνομία, τότε θα καταρρεύσουν όλα. Η αστυνομία μετά, ο ρόλος της είναι να πιάνει τους πολίτες που την αντικαθιστούν στην εμπέδωσε αισθήματος ασφάλειας.

    Ίσως τελικά είναι καλύτερα να διαλύσουμε την αστυνομία και να ισχύσει η αυτοδικία. Πιστεύω πραγματικά ότι με την αίσθηση κοινωνικής αλληλεγγύησς ότι θα είναι πιο εύκολα τα πράγματα. Αυτή τη στιγμή, ο πολίτης που πάει να κάνει το καθήκον του, φοβάται όχι τόσο τον ληστή, όσο το "μην μπλέξει". Αν και το συνειδητοποιημένο πολίτη, που δεν το κάνει για να πάρει το Αριστείο Ανδρείας, ούτε για να του πουν μπράβο σε ένα μπλογκ, δεν τον νοιάζει ούτε το να μπλέξει. Το κάνει και δεν τον νοιάζει. Αν πάντως σταματήσει να φοβάται "μην μπλέξει" και σταματήσει η αστυνομία να αποτελεί ανασταλτικό παράγοντα, αλλά παίζει δίκανο σε κάθε σπίτι που θα δικαιούσαι να το χρησιμοποιήσεις εναντίον του ληστή που πάει να μπει στο σπίτι σου, του κουκουλοφόρου που σπάει το μαγαζί σου του τσαντάκια που κλέβει την τσάντα της ηλικωμένης κυρίας, τότε τα πράγματα θα είναι σαφώς πιο απλά για όλους. Η εγκληματικότητα θα σταματήσει να υπάρχει χωρίς να το καταλάβουμε.

    Πλάκα-πλάκα, τώρα το συνειδητοποιώ αυτό. Είναι όπως στα μπλογκς των ανωνύμων. Στατιστικά το ψέμα και η διαστρέβλωση που υπάρχει εκεί είναι πολύ λιγότερα από το ψέμα και τη διαστρέβλωση στις επώνυμες φυλλάδες και κανάλια που έχουν εκδότες και διευθυντές υπεύθυνους σύμφωνα με το νόμο. Ο νόμος δεν λειτουργεί τόσο, όσο λειτουργεί το φιλότιμο. Πιστεύω ότι αν πάρουμε ο καθένας μας ένα δίκανο στα χέρια μας, θα δείξουμε πολύ μεγαλύτερη υπευθυνότητα και φιλότιμο από την αστυνομία που τον αδύναμο τον συνθλίβει και τον ισχυρό τον χαϊδεύει.

  58. ariel avatar
    ariel 28/03/2009 16:39:51

    Δεν πηγαίνουν όλοι στο μεταγωγών. Ανάλογα με τις περιστάσεις και τα πρόσωπα κρατούνται στην αστυνομία και ελπίζω πως δεν θα ταλαιπωρηθεί όσο λέτε. Εδώ δεν πήγε μεταγωγών ο Σεργιανόπουλος που συνελήφθη με ναρκωτικά. Γεγονός όμως είναι πως θα έχει σχετική ταλαιπωρία. Είχε και την ατυχία του Σαββατοκύριακου. Πάντως η εκδίκαση θα γίνει Δευτέρα πρωϊ.

  59. osaperas avatar
    osaperas 28/03/2009 16:47:19

    Επώνυμε, συγνωμη για την καθυστερηση στην απάντηση- αλλά έπρεπε να κάνω κάποια δουλειά.

    Με κατάλαβες λάθος. Καμία πρόθεση για ιδεολογική τρομοκρατία δεν έχω, ειδικά σε σένα που παρακολουθώ με προσοχή τις απόψεις σου-άσχετα εαν διαφωνώ ή συμφωνώ.

    Η προσωπική μου γνώμη ειναι ότι πρέπει να κινούμεθα μέσα σε νόμους (άλλοι σωστοί άλλοι λάθος) και εάν δεν μας αρέσουν όχι να μην τους εφαρμόζουμε αλλά να επιδιώκουμε νόμιμα να τους αλλάξουμε.

    Αυτό όσον αφορά την...ιδεολογία.

    Επί της ουσίας τώρα, επειδή είμαστε όλοι μας βουτηγμένοι μέσα στα σκατά για πρώτη φορά στη ζωή μας και μαλιστα χωρίς να το περιμένουμε και να είμαστε προετοιμασμένοι για αυτό, πιστεύω ότι δεν έχουμε καθαρό μυαλό να αντιμετωπίσουμε την υπόθεση.

    Η οποιαδήποτε παρότρυνση «να τους καθαρίζουμε» μπορεί να οδηγήσει σε πραγματικές περιπτώσεις αυτοδικίας με ανυπολόγιστες συνέπειες.

    Λέμε μπράβο στη γυναίκα για τον τρόπο που αντέδρασε –κι εγώ και εσύ κι ο καθένας έτσι θα αντιδρούσαμε και πολύ καλά θα κάναμε –αλλά εάν τον σκότωναμε θα μπλέκαμε. Και τότε, όταν θα μπλεκαμε, θα ειμασταν μόνοι μας. Όλοι αυτοί που λένε σήμερα «καλά θα κάνατε» θα είχαν εξαφανισθεί. Το δείχνει η ίδια η ζωή

    Θες ένα κλασικό παράδειγμα. Θυμάσαι τον αστυφύλακα που σκότωσε κάποιον στα εξάρχεια πριν από πολλά χρόνια. Οι «δικοί» του αυτά του λέγανε. «Δεν αντέχουμε τους αναρχικούς, πρέπει να τους δώσουμε ενα μάθημα. Θα μας κάψουν ζωντανούς κάποια μέρα, αφού κινδυνεύει η ζωή μας πρέπει να χρησιμοποιήσουμε τα όπλα μας κλπ». Ο αστυνομικός «τσίμπησε» -ήταν και στην ομάδα σκοποβολής και καθάρισε τον νεαρό.

    Πως ζει όμως από τότε; Κρυμένος. Όλοι οι «μάγκες» τον παράτησαν. Η καριέρα του καταστράφηκε φυσικά αλλα αυτό είναι το λιγότερο. Ζει κρυμμένος. Πριν από λίγο καιρό τον βρήκαν στην Πάτρα και του έκαψαν το αυτοκίνητο και δεν τόλμησε ούτε να το καταγγείλει στην αστυνομία. Ξανα -εξαφανιστηκε. Κανείς δεν είναι δίπλα του

    Είναι εύκολο πράγμα να λέμε –και μου το έχουν πει γιατί έχει βρεθεί στη θέση του Lavazza- μπράβο, και πολύ πιθανό να ξαναβρεθώ για κάποιους ιδιαίτερους λόγους αλλά ξέρω πολύ καλά ότι εάν μου κάτσει η ανάποδη, την έχω κάνει λαχείο.

    Πρέπει να βρούμε τρόπους να λύσουμε το τεράστιο πρόβλημα με τους μετανάστες αλλά τα γιουρούσια δεν το λύνουν. Είναι απλά μία ασπιρίνη. Και όσο το λιγότερο ασχολούμαστε με αυτή τη λύση τοσο το καλύτερο.

    Είπα τα παραπάνω όχι για να σε πείσω για οτιδήποτε αλλά στο πλαίσιο της καλοπιστης ανταλλαγής απόψεων επειδή έχω παρατηρήσει –δεν νομίζω να κανω λάθος- ότι είσαι από τους πολλούς εδώ που ανταλάσσει καλόπιστα απόψεις.

    Προβοκάτωρα, τον υπουργό που αναφέρεις τον κυνήγησε κανείς; Να δεις πόσους ψήφους θα ξαναπάρει απο τον λαό μας στις επόμενες εκλογές


    Τέλος, τον άλλον τον καραγκιοζάκο, που γράφει συχνά-πυκνά στο μπλογκ για να προβοκάρει τους σχολιαστές τον αγνοώ. Το μόνο που έχει μαθει να κάνει στη ζωή του είναι να χαφιεδίζει να ρουφιανεύει. Και φυσιολογικά αυτό κάνει και σε αυτό το μπλογκ συστηματικά εδώ και πολύ καιρό. Ευτυχώς που τον έχουν πάρει χαμπάρι οι περισσότεροι και δεν ασχολείται κανείς μαζί του. Είναι θλιβερό να μην ασχολείται κανείς μαζί σου κύριε αλλά το σύστημα ...απορίπτει τους βόθρους.

  60. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 28/03/2009 16:48:00

    1-Μπράβο στον Λαβάτσα (αν είναι αλήθεια)
    2-Μπράβο στη γυναίκα οδηγό
    Έτσι όπως πάμε μόνο τέτοιες μεμονωμένες ενέργειες αυτοδικίας θα μας δίνουν κάποιο χαμόγελο στα χείλη.

    Όσο για την Ιωάννα Σωτήρχου είναι γνωστή άγνωστη από τότε που μέσω της ελευθεροτυπίας αναρωτιότανε για τους μπαχαλάκηδες και τελικά ήταν μέσα μαζί τους και πιάστηκε σαν κότα όταν μπουκαρε η αστυνομία το `95 στο πολυτεχνείο. Προφανώς γουστάρει νταλαβέρια με περιθωριακούς αλλά παράλληλα την βολεύει και το σύστημα. Ουστ κοπρίτες σαν κι`αυτήν λέω εγώ.
    Για αυτό και έκοψα προ πολλού την "Ε" και τον ΣΥΝ.

  61. ... avatar
    ... 28/03/2009 16:49:56

    Επώνυμε έχεις ξεφύγει τελείως.
    Είναι σαν αυτό που έλεγε ο Γεωργιάδης για τα ναρκωτικά. Σε κάποια χώρα της Ασίας, όποιος κάνει χρήση, πουλήσει κ.λπ. ναρκωτικά, τιμωρείται με την ποινή του θανάτου. Αποτέλεσμα; Δεν υπήρχε κανένας θάνατος από ναρκωτικά. Αξιόλογη πολιτική.

    Και εδώ, άμα σκοτώνουμε κάθε κλέφτη, δεν θα υπάρχουν κλέφτες.

  62. kanis avatar
    kanis 28/03/2009 16:50:14

    ariel

    Εσας περίμενα, να μας δειευκρινίσετε το τυπικό της διαδικασίας. Μην ξεχνάτε, ότι ο Σεργιανόπουλος ήταν επώνυμος.(Τελικά, ούτε κι αυτό δεν τον έσωσε τον συμπαθέστατο τούτο ηθοποιό...).

    Για τους κοινούς θνητούς πάσης προέλευσης, ΔΕΝ είναι εξαιρετικά σκληρό κι εν τέλει εξευτελιστικό το όλον τυπικό;

    Γι΄αυτό, άλλωστε, από την αρχή επικεντρώνομαι στο ρόλο της αστυνομίας και την δυνατότητά της (αν υπάρχει) , να διαφοροποιεί... θύμα και θύτη.

  63. ... avatar
    ... 28/03/2009 16:57:53

    kanis,
    Δεν τίθεται θέμα θύμα-θύτη σε τέτοιες περιπτώσεις. Μέχρι το δικαστήριο και οι δύο έχουν τις ίδιες ιδιότητες.

  64. Decay avatar
    Decay 28/03/2009 17:03:37

    @ 57 kanis,

    Επαναλαμβάνω:

    H οδηγός μετά απο ολιγόωρη παραμονή στο τμήμα,πιθανότατα θα αφεθεί ελεύθερη με εισαγγελική παραγγελία, μέχρι την εκδίκαση της υπόθεσης.

    Λέω "πιθανότατα" γιατί δεν μπορώ να προεξοφλήσω 100% την απόφαση του εισαγγελέα.
    Επειδή γνωρίζω όμως απο ανάλογες περιπτώσεις -λόγω της φύσης της εργασίας μου-
    στην περίπτωση που δεν αφεθεί ελεύθερη,
    (εδώ παίζει ρόλο το πως έχει συνταχθεί η δικογραφία),
    στην περίπτωση δηλαδή που ό εισαγγελέας κρίνει πως η οδηγός πρέπει να κρατηθεί
    (πράγμα που δεν το πιστεύω)
    δεν πρόκειται να πάει σε κανένα Μεταγωγών,
    γιατί θα κρατηθεί σε σχετική ελευθερία, σε ένα διάδρομο πιθανότατα του Τμήματος στο οποίο προσήχθη.

    Και αυτό, αφενός επειδή τα κρατητήρια
    - ώς συνήθως-
    είναι γεμάτα αλλοδαπούς,
    αλλά κυρίως επειδή δεν επιτρέπεται ο συγχρωτισμός ανδρών - γυναικών στα κελιά.

    Ακόμα και άν υπήρχε ελεύθερο κελί, δεν θα έμπαινε μέσα, επειδή οι Αστυνομικοί συμπάσχουν με τους Έλληνες που αντιμετωπίζουν τέτοιας φύσεως προβλήματα.
    Άσε που στα κρατητήρια κυριαρχεί η αίσθηση της μπόχας από δεκάδες είδη οσμών...



    Αλλά προσωπικά πιστεύω πως η οδηγός, θα αφεθεί ελεύθερη,μετά απο τηλεφωνική εισαγγελική παραγγελία.
    Και αυτό, διότι έχουσι γνώσιν οι φύλακες...

  65. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 28/03/2009 17:06:04

    Έγινε, οσαπέρα, και συγγνώμη που ύψωσα τον τόνο της φωνής μου, τα δικά μου καλά αισθήματα για την παρουσία σου εδώ είναι δεδομένα από τότε που σε διαβάζω.

  66. ariel avatar
    ariel 28/03/2009 17:11:06

    Oχι κανις@ 63
    η αστυνομία δεν έχει τέτοια δυνατότητα. Το δικαστήριο θα κρίνει ποιος έχει δίκηο και ποιος άδικο. Τώρα φαίνεται καθαρά, σε άλλες περιπτώσεις όμως τα πράγματα συγχέονται. Μην μιλάμε εν θερμώ. Οι Ρωμαίοι που είχαν περίφημο νομικό δίκτυο, έλεγαν DURA LEX SED LEX. Δηλαδή σκληρός νόμος αλλά νόμος. Αυτό ισχύει και σήμερα.

  67. ... avatar
    ... 28/03/2009 17:11:30

    Για να μην βιαστείτε να με κρίνετε, θα γράψω τι πιστεύω για το μεταναστευτικό.

    1)Δεν μπορεί να μπαίνει στην Ελλάδα όποιος θέλει. Πρέπει να πληρούνται κάποιες προϋποθέσεις, και ανάλογα να δίνεται άδεια διαμονής, η οποία θα ανανεώνεται ανά διαστήματα μόνο εάν ο μετανάστης εργάζεται.
    2)Οπωσδήποτε συννενόηση με την ΕΕ ώστε να συμβάλλει, σε πολύ μεγάλο ποσοστό, στην αντιμετώπιση του προβλήματος. Μόνοι μας δεν μπορούμε. Εάν μας αγνοήσουν, τότε να γίνεται "πλασάρισμα" προς άλλες χώρς.
    3)Οι πολίτες πρέπει να πιέσουν τους φορείς ώστε να ενεργοποιηθούν και να διώξουν όσους δεν έχουν χαρτιά και δεν το δικαιούνται, όχι να πάρουν τον νόμο στα χέρια τους. Αλλιώς, θα οδηγηθούμε σίγουρα σε εκρηκτικές καταστάσεις. Ο ρόλος της αστυνομίας είναι να κάνει και επιχειρήσεις σκούπες. Να καθαρίσει το κέντρο.
    4) Θέσπιση ποινών σε όποιον νοικιάζει το σπίτι του σε λαθρομετανάστες, όπως δήμευση κ.λπ. Αντίστοιχες και σε όσους έχουν στη δούλεψή τους λαθρομετανάστες.

  68. osaperas avatar
    osaperas 28/03/2009 17:14:57

    @68
    Μπράβο, μαζί σου συμφωνώ. μακάρι να γίνουν όλα αυτά που λές

  69. ... avatar
    ... 28/03/2009 17:16:06

    Εννοείται όποιος μετανάστης τελεί έγκλημα, πίσω στη χώρα του.

    Το θέμα είναι τι γίνεται γενικότερα με αυτούς που δικαιούνται πολιτικό άσυλο. Εδώ δεν έχω καταλήξει ακόμα.

  70. osaperas avatar
    osaperas 28/03/2009 17:17:18

    @66 και εγώ σου ζητω συγνώμη εάν ξέφυγα.

    Ότι μας έχει μείνει -ή τουλάχιστον σε εμένα- σε επίπεδο πολιτικής είναι να διαβάζω όλο αυτόν τον κόσμο που σχολιάζει εδώ, να θυμώνω, να ξεθυμώνω, να διαφωνώ, να συμφωνώ, αλλα ευτυχώς και να ελπίζω

  71. kanis avatar
    kanis 28/03/2009 17:22:35

    @ariel 67

    DURA LEX SED LEX για να γνωρίζουν όλοι το πλαίσιο.Σωστό.

    Ομως, την μηνυτήρια αναφορά την συντάσσει ο εκάστοτε αστυνομικός, κατά το δοκούν ...
    Εκεί, αναρωτιέμαι, ποιός και ο ρόλος της Αστυνομίας, ως προς την διάκριση των ευθυνών θύματος και θύτη. Εκεί και το ευαίσθητο σημείο, του ρόλου της Αστυνομίας...

  72. Vass avatar
    Vass 28/03/2009 17:23:50

    @Επώνυμε
    Το θέμα δεν είναι τι μου αρέσει εμένα και τι όχι. Το ζήτημα είναι ότι τα προβλήματα θα γίνουν περισσότερα όταν αρχίσει ο καθένας να εξοπλίζεται για να αντιμετωπίσει την εγκληματικότητα αυτού του τύπου. Το γράφω αυτό παρόλο που πριν έξι περίππου χρόνια έπιασα με καταδίωξη πορτοφολά στην Ερμού. Μάλιστα κανένας διερχόμενος δεν με βοήθησε, ενώ κάποιοι με κοίταγαν και στραβά. Όταν ήλθαν αστυνομικοί με πολιτικά και τον συνέλλαβαν μου, τον αναγνώρισαν γιατί ήταν η τρίτη φορά που τον έπιαναν. Ήταν Μολδαβός 17 ετών. Το ζήτημα είναι ότι σήμερα αυτός που κυνηγάς μπορεί να οπλοφορεί και να σε στείλει αδιάβαστο γιατί πολύ απλά δεν έχει να χάσει τίποτα. Το παιχνίδι όλο είναι στα χέρια της αστυνομίας.
    Αλήθεια γιατί την περίοδο των Ολυμπιακών οι επαγγελματίες κλέφτες δεν δρούσαν; Απλά η στατιστική ήταν κατά τους. Ενώ τώρα...

  73. kanis avatar
    kanis 28/03/2009 17:27:23

    @...68& οσαπέρα69

    πωπω...φαντάσου να μιλάγανε έτσι για τους έλληνες που πήγαν μετανάστες στη Γερμανία, στο αμέρικα, στη Σουηδία κλπ

    Ελληνικά κλεφτρόνια δεν έχετε πετύχει; ..να μου πεις κι ο ξηρός του κατηχητικού ήτανε!

    Αρε Καζαντζίδης που σας χρειάζεται, να μας θυμίσει, το...

    Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΟΛΗ...

  74. Factorx avatar
    Factorx 28/03/2009 17:36:16

    Σε κρίσιμη κατάσταση νοσηλεύεται στο Γενικό Νοσοκομείο Σερρών μία 58χρονη γυναίκα, η οποία έπεσε θύμα άγριου ξυλοδαρμού από άγνωστο δράστη που επιχείρησε να τη ληστέψει. Ο δράστης, αφού έδεσε και φίμωσε το θύμα του, το εγκατέλειψε, αποχωρώντας με το χρηματικό ποσό των -μόλις- 15 ευρώ.

  75. osaperas avatar
    osaperas 28/03/2009 17:37:47

    @74
    Συγκρίνεις τους έλληνες της γερμανίας με τους σημερινούς (και όχι τους χθεσινούς ινδούς πακιστανούς κλπ) των τελευταίων δύο χρόνων μετανάστες που έχουν ανεβάσει την εγκληματικόττηα στα ύψη;
    Τρέχανε ποτέ οι δικοί μας με σπαθιά και ακόντια στους δρόμους του Αμβούργο;
    Ας μην αρχίσουμε συγκρίσεις
    Όχι Kanis συγνώμη αλλά κανεις λάθος.

  76. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 28/03/2009 17:39:49

    @74 Τι σχέση έχει ο Ξηρός με τους Τσετσένους κλπ κακοποιούς που θα σε ληστεύσουν και θα βιάσουν τη γυανίκα σου;
    Αλήθεια εσύ φοβόσουν τον... Ξηρό 30 χρόνια;
    Εγώ μόνο τα αρχιλαμόγια θυμάμαι να τους έτρεμαν.
    Σήμερα όλοι όμως φοβόμαστε τους κακοποιούς.
    Εκτός από τους συριζάτους που μάλλον έχουν κρυφά συνθηματικά για να μην τους πειράζουν οι Αφγανοί με τα γιαταγάνια....

  77. kanis avatar
    kanis 28/03/2009 17:40:49

    @75 φακτορ χ

    ..ευτυχώς που δεν του αντιστάθηκε, γιατί θα την πήγαινε και μέσα η αστυνομία του Μαρκογιαννάκη!

  78. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 28/03/2009 17:43:12

    Το πρωί 50 περίπου κουκουλοφόροι εισέβαλλαν σε πολυκατάστημα της οδου τσιμισκή στη θεσαλονίκη και τα έκαναν λίμπα. Η αστυνομία παρακολουθούσε. Την ίδια ώρα ολόκληρη η εν λόγω οδός είχε καταληφθεί (σε στυλ μοναστηράκι) από νέγρους μικροπωλητές με τα σεντόνια τους απλωμένα παντού. Η δημοτική αστυνομία του γαλάζιου Αθανάσαρου παρακολουθούσε.
    Καλά πάμε. Άλλωστε έχουμε ελπίδα.Θα μας σώσει το ΠΑΣΟΚ.... χα χα χα.

  79. Orestios avatar
    Orestios 28/03/2009 17:45:56

    @ 79
    Στον Πειραιά να δείς τι γίνεται έξω από τον σταθμό του ηλεκτρικού. Δεν μπορεί να περάσει κανείς? Το είδα και έμεινα. Χώρια τα κλεφτρονια που κρύβουβ στα μπουφαν κλοπιμαία και πλησιάζουν τον καθένα.

  80. osaperas avatar
    osaperas 28/03/2009 17:46:16

    @79
    Είναι το ίδιο; Οι 50 κουκουλοφόροι που κατέστραψαν την περιουσία του άλλου είναι το ίδιο με τους μαύρους που είχαν απλώσει σεντόνια;

  81. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 28/03/2009 17:48:06

    Αυτόπτης μάρτυς του εξής περιστατικού σήμερα.
    2 μάλλον Σκοπιανοί (γύφτοι) με απόλυτο θράσος επέπληξαν με βρισιές και απειλές ανάπηρο σε καροτσάκι διότι μετακινήθηκε από τη θέση στην οποία τον είχαν τοποθετήσει οι ίδιοι προ 20 λέπτου. Μιλάω για συμμορία που τους εκμεταλλεύεται και τους απομυζεί επίσημα και ανοιχτά.
    Έγινε 12:00 το μεσημέρι σε κεντρικότατο σημείο της αγοράς της Θεσσαλονίκης παρουσία δεκάδων μαρτύρων.
    Έχουν αποθρασυνθεί οι πάσης φύσεως κακοποιοί. Μόνο το κράτος (κυβέρνηση) δεν το βλέπει μη τυχόν και δυσαρεστηθεί ο ΣΥΡΙΖΑ.

  82. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 28/03/2009 17:51:55

    Ναι, Vass, αλλά σε τελική ανάλυση και εμείς ως κοινωνία, εκεί που πάμε, δεν έχουμε να χάσουμε τίποτα αν αντιδράσουμε. Δεν πρέπει να σκεφτούμε τι θα μας συμβεί ως άτομα. Ούτε πρέπει να αναπτύσσουμε φοβικά σύνδρομα για την περίπτωση που τα πράγματα δεν πάνε καλά. Τώρα μιλάω εκ του ασφαλούς και δεν ξέρω αν θα καταδίωξα πορτοφολά όπως καταδίωξες εσύ, γιατί στην κρίσιμη στιγμή μπορεί να λακίσουμε όλοι μας (βέβαια, μπορεί και να καταδίωκα), όμως το σημαντικό για μένα είναι η εκφορά του δημόσιου λόγου να στηρίζει κάποια πράγματα και να μην τα αποθαρρύνει. Είναι αυτό που έλεγαν παλιότερα ως έκφραση "το καλό να λέγεται".

    @ 62 Τρεις τελίτσες, από τη στιγμή που αποδεικνύεται ότι ο κάθε ψυχοπαθής αστυνομικός πάει να φυλάξει το νούμερο ένα στόχο της χώρας, τον Αμερικανό πρέσβη, και πυροβολάει όποιον να 'ναι, επειδή έτσι του 'ρθε, προτιμώ να εμπιστευτώ τον ψυχοπαθή της διπλανής πόρτας. Τουλάχιστον αν έχω κι εγώ όπλο θα το ξέρει και θα διστάζει να το χρησιμοποιήσει ή θα το χρησιμοποιήσω κι εγώ και θα μπορώ να τον εξουδετερώσω.

    Στην αρχαία Ελλάδα υπήρχε αστυνομία; Υπήρχαν κάτι ειδικοί δούλοι, οι "ραβδούχοι", για την τήρηση της τάξης, αλλά είχαν πιο περιορισμένα και συγκεκριμένα καθήκοντα νομίζω ότι τα ίδια που έχει τώρα η αστυνομία.

  83. kanis avatar
    kanis 28/03/2009 17:54:08

    @ osapera 76
    Εύκολη ερμηνεία του φαινομένου, η κατηγοριοποίηση.Τα ανθρωπάκια, που αναζητούν στον ήλιο μοίρα ενοχλεί; Προσωπικά, με απασχολεί ο εργοδότης τους!!!!


    @ strange attractor 77
    Τα αρχιλαμόγια δε φοβόντουσαν κανένα κι έτσι επιβιώνουν ακόμη και μετά από 30 χρόνια. Αρα...

    ΝΑΙ φοβάμαι τους κακοποιούς, αλλά ποιος μου εγγυάται για την εθνικότητά τους αλλά και για την εθνικότητα των αφεντικών τους;

    Ο φόβος είναι το καρότο, το μαστίγιο , όμως, ποιός το κρατάει;

  84. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 28/03/2009 17:54:33

    @81 Υπάρχει η εγκληματικότητα στην οποία πρωταγωνιστούν κυρίως οι λαθρομετανάστες και υπάρχει και η βία την οποία ασκούν οι "μπαχαλάκηδες" αντιεξουσιαστές κουκουλοφόροι. Έτερον εκάτερον. Τα έβαλα όμως μαζί στο σχόλιο μου διότι και τα δυο φαινόμενα δημιουργούν ανασφάλεια στονμέσο πολίτη. Λίγη σημασία έχει αν θα πάς από Μολότοφ ή από ΑΚ47.
    Όσο για τους νέγρους και τα σεντόνια τους έχει αποδειχτεί νομίζω ότι πρόκειται περί οργανωμένης μαφίας και δεν είναι οι αθώοι φοιτητές που βγάζουν το προς το ζειν τους πουλώντας διάφορα. Και εν πάση περιπτώσει οι μαγαζάτορες μπροστα στα καταστήματα των οποίων είναι τα σεντόνια πληρώνουν νοίκια, τέλη κλπ. για να έχουμε δήθεν κράτος και ασθενοφόρα και αστυνομίες και... βουλευτές με φορολογικές ατέλειες.
    Τέρμα ο μύθος των καλών νέγρων. Με γιαταγάνια δεν κυκλοφορούν κάποιοι πλέον;

  85. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 28/03/2009 17:57:54

    Strange Attractor, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου για το θέμα των νέγρων μικροπωλητών. Κανένας και τίποτα δεν τους αγγίζει. Λίγο πριν ξεσπάσουν τα επεισόδια του Δεκεμβρίου ο Εμπορικός Σύλλογος είχε πει ότι θα έπαιρνε σεκιούριτι για να πατάξει το παραεμπόριο, που απειλεί τη βιωσιμότητα του εμπορίου πλέον. Μετά τα επεισόδια δεν ακούστηκε ξανά τίποτα. Για κάποιο λόγο που δεν γνωρίζω, ενστικτωδώς, μέσα μου τα συνδέω αυτά τα δύο μεταξύ τους, εννοώ τα επεισόδια του Δεκεμβρίου και την απόφαση του εμπορικού συλλόγου να παταχθεί το παρεμπόριο.

  86. kanis avatar
    kanis 28/03/2009 18:00:18

    @ Επώνυμος

    Από που βρίσκουν εμπόρευμα οι νέγροι μικροπωλητές;

  87. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 28/03/2009 18:03:42

    @ Kanis

    Εμ, αυτό είναι το ερώτημα. Από κάπου βρίσκουν και εκεί είναι η άκρη του νήματος αυτής της μαφίας.

  88. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 28/03/2009 18:05:46

    @87 Λέμε τώρα, αν σε πυροβολήσει Ρουμάνος διαρρήκτης, θα σε απασχολεί το από ποιόν αγόρασε τις σφαίρες;
    Αν του της πούλησε δηλαδή κάποιος Έλληνας λαμόγιος; Είναι επιχείρημα αυτό ρε παιδί μου;

  89. ... avatar
    ... 28/03/2009 18:13:35

    Kanis,
    Φυσικά και τα εγχώρια κλεφτρόνια πρέπει να τιμωρούνται. Δεν είπε κανείς όχι. Σα κοινωνία , όμως, οργανωμένη σε κράτος, θεωρούμε( μέσα από τους νόμους μας) ότι το Ελληνικό κράτος έχει διαφορετική αντιμετώπιση προς τους πολίτες του σε σχέση με τους ξένους. Έχουμε όμως πει ότι όλοι οι άνθρωποι απολαμβάνουν στοιχειώδη ανθρώπινα δικαιώματα, κάτι που ξεχνάνε πολλοί σε αυτό το μπλογκ. Αυτά τα δικαιώματα είναι αδιαπραγμάτευτα.

    επώνυμε,
    το θέμα είναι να μην έχει όπλο ούτε ο ψυχοπαθής που φιλάει τον πρέσβη, όχι να μοιράζουμε αυτόματα στο Δαφνί.

    το σίγουρο πάντως είναι πως για να μην υπάρχουν κοινωνικές αναταραχές, και από μεριάς Ελλήνων και από μεριάς αλλοδαπών, θα πρέπει να ληφθούν μέτρα, και κυρίως κοινωνικά μέτρα.

    Αν ο άλλος δεν έχει ελπίδα μέσα του, δεν θα φοβάται τίποτα, και θα βγαίνει με όπλα κι όποιον πάρει ο χάρος. Αν οι μετανάστες δεν έχουν στον ήλιο μοίρα, τότε θα γίνονται όλο και πιο βίαιοι( όπως θα συνέβαινε σε κάθε άνθρωπο). διαλέγουμε και παίρνουμε.

  90. kanis avatar
    kanis 28/03/2009 18:15:08

    @strange attractor 89

    Αυτός που πάει και σκοτώνει υπάλληλο ΠΡΟΠΟ για να κλέψει 20.000ε , πως ήξερε την είσπραξη, που την δίνει, γιατί ξαναπάει, όταν το μαγαζί είναι πάλι "φορτωμένο", που το ξέρει, ποιοί τον στέλνουν;

    ...κι αν ο μαγαζάτορας πυροβολήσει, θα συλληφθεί κι από πάνω;

    Δεν γνωρίζω, αν δίνουν διαβατήριο διαπίστευσης οι κλέφτες;

    ..κι ο κ.Παναγόπουλος, μας είπαν τα ΜΜΕ, ότι άκουσε να μιλάνε Κρητικά οι απαγωγείς του...

  91. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 28/03/2009 18:22:06

    @91 Προσωπικά, ειλικρινά δεν με ενδιαφέρει η εθνικότητα του όποιου κακοποιού. Απεχθάνομαι γενικώς την εγκληματική συμπεριφορά. Οπότε δεν καταλαβαίνω το πρόβλημά σου με το αν είναι έλληνας ή ξένος ο τυχόν εγκληματίας. Και οι δυο θέλουν αντιμετώπιση αποτελεσματική. Οφείλεις όμως να ομολογήσεις ότι αυτά τα αίσχη με τα γιαταγάνια και τους μπαλτάδες τα έφεραν οι αλλοδαποί. Δεν θυμάμαι τόση εγκληματικότητα πριν το `90. Τι να κάνουμε τώρα; Έτσι είναι έτσι καταντήσαμε σαν κοινωνία.
    Προσωπικά και με αυτά που συμβαίνουν στον τομέα του εγκλήματος, ενώ ξεκίνησα Μαοικός κοντεύω να γραφτώ στη ...Χρυσή Αυγή. Αλήθεια. Δεν το καταλαβαίνεις το πρόβλημα εσύ ή έχεις σεκιουριτάδες ένοπλους που φυλάνε τα παιδιά σου;

  92. osaperas avatar
    osaperas 28/03/2009 18:22:39

    @91
    Οι ημεδαποί εγκληματίες έχουν credit σε σχέση με τους αλλοδαπούς

  93. ... avatar
    ... 28/03/2009 18:45:17

    α ευχαριστώ ανώνυμε, το είχα ξεχάσει, όσα παιδιά γεννιούνται και μεγαλώνουν στην Ελλάδα, να αποκτούν ιθαγένεια.

  94. kanis avatar
    kanis 28/03/2009 18:51:49

    @Strange Attractor 92

    Τα ίδια λέμε. ΔΕΝ με ενδιαφέρει η εθνικότητα.
    Η ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΠΡΕΠΕΙ να αντιμετωπιστεί, όποια εθνικότητα κι αν αφορά.
    Γίνεται όμως;

  95. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 28/03/2009 18:52:34

    @94 Πολύ ωραία και συγκροτημένη η γραφή σου αλλά... όταν θα μπουκάρει σπίτι σου ο οποιοσδήποτε κακοποιός εσύ μίλα του για τα ντόπια αφεντικά που τον εκμεταλλεύονται αναγκάζοντάς τον να εγκληματεί για να ζήσει και μετά ρίξτου και καμιά ανάλυση για τους Έλληνες scabs στο Ντιτρόιτ του`20. Και μετά κλάψτε μαζί για τον πόλεμο που επικρατεί στο Σουδάν και αναγκάστηκε ο δόλιος να έρθει εδώ πουλώντας σι ντι της Βανδή στην αρχή και κραδαίνοντας γιαταγάνια μετά.

  96. valerios avatar
    valerios 28/03/2009 19:11:40

    Μ'αυτά και μ'αυτά, καταφεραν να μας κανουν να παραμιλαμε, χειροτερα κι απ τον "Αδωνι" του Καρατζαφερη!!

  97. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 28/03/2009 19:15:33

    Εντυπωσιακή η φρέσκια είδηση ότι συνελήφθη μεταξύ άλλων (για εμπόριο ναρκωτικών) γνωστός αντιεξουσιαστής και αντιρρησίας στράτευσης. Ο ίδιος είχε κάνει θέμα κάποτε ότι αρνείται να υπηρετήσει σε φρεγάτα που θα πήγαινε στον κόλπο για λόγους ότι είναι ειρηνιστής...
    Βέβαια το να πουλάει ντρόγκα σε συνανθρώπους του και να αποτελεί μέλος ομάδας ληστών με αυτόματα, χειροβομβίδες, κουκούλες κλπ δεν τον απασχολεί. Πάνω απ`όλα η παγκόσμια ειρήνη.
    Περιμένω την τοποθέτηση του ΣΥΡΙΖΑ και των συνηγορίνων με τα σχισμένα καλσόν και τα μπλάκμπερρις.

  98. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 28/03/2009 19:25:13

    Lavazza ακινητοποίηση χωρίς περήφανα διατυπωμένες "βαρύτατες κρανιοεγκεφαλικές βλάβες" δεν μπορούσε να γίνει? Προέβαλαν τόσο μεγάλη αντίσταση που ο μόνος τρόπος για να παραδοθούν στις αρχές ήταν να γίνουν ένα με το έδαφος?

  99. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 28/03/2009 19:41:37

    Δεν πρόλαβα να διαβάσω όλα τα σχόλια αλλά δεν πιστεύω οτι αξίζουν συγχαρητήρια στον Lavazza και στον κάθε Lavazza. Φαντάζομαι τον τρόπο που χτυπούσαν τους κακοποιούς ώστε να προκληθούν αυτές οι αρρενωπές, βαρβάτες, ρωμαλέες και περήφανα διατυπωμένες «βαρύτατες κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις». Ο συγκεκριμένος αν θυμάμαι καλά και δεν μπερδεύω τα nickname, ζήτησε πάνω στον θυμό του στρατόπεδα συγκέντρωσης σε προηγούμενη ανάρτηση.
    Δεν φαίνεται να είχαν πρόθεση να ακινητοποιήσουν τους κλέφτες-κατσαβιδοβγάλτες και να τους παραδώσουν στην αστυνομία. Να τους πατήσουν κάτω και να τους κάνουν αλοιφή ήθελαν, νιώθοντας οτι εκπροσωπούν την αγανακτισμένη πλειοψηφία. Απ΄ ότι φάνηκε από τους επαίνους, όχι άδικα. Κατανοητό και μη καταδικαστέο έτσι που έχουμε γίνει. Όμως όχι και για συγχαρητήρια. Στο δικό μου σύστημα αξιών, τέτοιο πράγμα το κάνεις σε περιπτώσεις π.χ βιασμού ανηλίκου. «Περήφανα βαρύτατες κρανιοεγκεφαλικές» κακώσεις για μικροκλοπή και μάλιστα κλοπή η οποία συνέβη σε άλλον, έχουν την αιτιολόγησή τους και αυτές όταν συμβεί σε εσένα τον ίδιο, αλλά όταν υπερασπίζεσαι άλλον σε τέτοιο περιστατικό, δεν νομίζω πως υπάρχει δικαιολογία. Δεν δικαιολογούνται τόσο βαριά χτυπήματα όταν υπερασπιζόμαστε έναν συμπολίτη μας από μικρο-κλοπή. Κατά την διάρκεια των κλωτσών και των γροθοκοπιμάτων στο κεφάλι, πιστεύω πως άλλα πράγματα ήταν εκείνα που έδιναν το tempo, όχι η υπεράσπιση της γιαγιούλας.
    Αλλά φαντάζομαι αυτό εντάσσεται στην λογική «να τους φερόμαστε σκληρά για να εξαπλωθεί το μήνυμα ότι δεν αστειευόμαστε». Εγώ από την άλλη θα έλεγα να επιμείνουμε εντονότερα στο αίτημα για καλύτερη αστυνόμευση και αποτελεσματικότερη συνοριοφυλακή. Γιατί τέτοιου είδους προτροπές οδηγούν κάποια στιγμή σε Νύχτες των Κρυστάλλων.

  100. ... avatar
    ... 28/03/2009 19:47:46

    ωραίος Ξένε Δάκτυλε... όαση τα λόγια σου

  101. osaperas avatar
    osaperas 28/03/2009 20:06:12

    @00
    Στρέιντζ λάθος έκαναν οι δημοσιογράφοι. δεν έχει σχέση με τον γνωστό αντιεξουσιαστη (δεν ξέρω το ονομα του)-λένε τώρα- αυτός που συνελήφθη για ναρκωτικά. Συνωνυμία ήταν.
    Αν και εδω που έχουμε φτάσει (εγώ κι έσύ να λέμε αυτά που λέμε) τίποτε δεν μας προκαλεί πλέον έκπληξη.

  102. Κοντη Λιζα avatar
    Κοντη Λιζα 28/03/2009 20:07:21

    Πολυ ευστοχες μερικες τοποθετησεις για το τι εκαναν οι Ελληνες παλιωτερα. Ειναι η λογικη του "δυο στραβα κανουν ενα ισο". Ειναι κατα κανονα η λογικη της Αυγης και των συνεργατων ντοπιων και ξενων.

  103. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 28/03/2009 20:10:18

    @104 Ελήφθη. Τον πήρε στο λαιμό του το προηγούμενο του Βούτση μάλλον.

  104. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 28/03/2009 20:13:02

    "Βαδίζομεν προς κρημνόν. Αυτή τη στιγμή διανύουμε το τρίχινο γεφύρι..."
    Του Κύκλου τα Γυρίσματα

  105. Σπύρος avatar
    Σπύρος 28/03/2009 20:18:39

    Απορία:H Eπίθεση μέσα σέ μπάρ εναντίον ομοφυλοφίλων στά Εξάρχεια απο ΄άντρες΄πού φώναζαν ΄Θάνατο στούς Πούστηδες΄ανηκει και αυτή στην Επιχείρηση ΄κάθαρσης΄και αυτοδικίας??
    Η θα συζητηθεί και θά αντιμετωπιστεί σοβαρά το Μεταναστευτικό Ζήτημα ή διαφορετικά θά εμφανιστούν και στην Ελλάδα τά απεχθέστατα φαινόμενα τής Ιταλίας,όπου ο Φίνι και ο Μπερλουσκίνι εξοπλίζουν πολίτες (φυσικά ΄καθαρούς΄και υπεράνω πάσης υποψίας....)πού είναι κάτι σάν τά παλιά δικά μας Τ.Ε.Α.
    Είναι πολύ εύκολο να προβάλλει η ελληνική κοινωνία όλες τίς αμαρτίες της στούς Μετανάστες,οι οποίοι φυσικά και δέν ήρθαν μόνοι τους αλλά κάποια Αφεντικά φρόντισαν νά τούς φέρουν γιά Φτηνή και ανασφάλιστη Εργασία.
    Τώρα πού το Σύστημα σε ολόκληρη την Ευρώπη περνά κρίση και η ανεργία αυξήθηκε ,γιά όλα φταίνε οι ΄καταραμένοι΄πού πρίν ήσαν καλοδεχούμενοι γιατί έβγαζαν όλη τήν βρωμοδουλειά...
    Οι πολιτικές δυνάμεις πού θάπρεπε να αναλάβουν σοβαρές πρωτοβουλίες απλά παρακολουθούν ή μιλάνε γενικώς ΄αντιρατσιστικά΄αφήνοντας πεδίον δόξης λαμπρό στούς Καρατζαφέρηδες...

  106. ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ avatar
    ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ 28/03/2009 20:34:57

    ΞΕΝΕ ΔΑΚΤΥΛΕ ΠΟΛΥ ΡΟΜΑΝΤΙΚΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ.ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΚΑΙ ΕΝΩ Ο ΠΑΡΑΒΑΤΗΣ ΕΠΙΤΙΘΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΤΣΑΒΙΔΙ ΣΤΟΥΣ ΔΙΩΚΤΕΣ ΤΟΥ(ΝΑ ΤΟΝ ΠΙΑΣΟΥΝ ΕΠΕΔΙΩΚΑΝ),ΟΙ ΔΙΩΚΤΕΣ ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΟΥΝ ,ΑΛΛΑ ΘΑ
    ΚΑΘΙΣΟΥΝ ΕΥΓΕΝΙΚΑ ΝΑ ΤΟΥΣ "ΧΑΙΔΕΨΕΙ" ΜΕ ΤΟ ΚΑΤΣΑΒΙΔΙ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΗ ΣΑΣ ΣΥΜΒΕΙ ΑΝΑΛΟΓΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ.Η ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΤΩΝ ΠΑΡΕΥΡΙΣΚΟΜΕΝΩΝ ΔΕΝ ΡΥΘΜΙΖΕΤΑΙ-ΕΛΕΓΧΕΤΑΙ ΜΕ ΚΛΙΜΑΚΕΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗΣ.ΠΡΩΤΟ ΣΚΑΛΟΠΑΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΛΟΠΗ,ΔΕΥΤΕΡΟ ΣΚΑΛΟΠΑΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΜΠΟΡΟ ΝΑΡΚΩΤΙΚΩΝ Κ.Ο.Κ..ΜΗ ΕΚΛΗΦΘΕΙ ΩΣ ΕΙΡΩΝΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ.
    ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ STRANGE ATTRACTOR.ΠΟΝΑΝΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ,ΟΜΩΣ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.

  107. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 28/03/2009 20:53:30

    Η αυτοδικία είναι λύση;
    Μετά τα όσα συμβαίνουν καθημερινά στο μέτωπο της εγκληματικότητας έχει τεθεί επί τάπητος ακόμη και αυτό το ζήτημα της αυτοδικίας. Πολλοί ισχυρίζονται ότι η αυτοδικία είναι πλέον μονόδρομος καθώς τόσο η αστυνομία όσο και το κράτος γενικότερα δεν φαίνονται να μπορούν να βάλουν κάποια τάξη.Οι οπαδοί της αυτοδικίας θεωρούν τους εγκληματίες ως άτομα που έχουν θέσει τον εαυτό τους εκτός της ηθικής της κοινωνίας. Αντιπροσωπεύουν κάποιον «εξωτερικό» εχθρό που πρέπει να καταπολεμηθεί. Ο κακοποιός, για αυτούς, πρέπει να τιμωρηθεί και μάλιστα έξω από τις χρονοβόρες νομικές διαδικασίες. Το όλο νομικό σύστημα αντιμετωπίζεται ως ένα πλέγμα εμποδίων που απλά αποτρέπει την τιμωρία των ενόχων. Η αντίληψη δηλαδή του οπαδού της αυτοδικίας είναι σε πλήρη αντιδιαστολή με την νομική αντίληψη που κυριαρχεί σήμερα στα δυτικά τουλάχιστον κράτη. Οι αυτόκλητοι τιμωροί δεν περιμένουν την αστυνομία να κάνει την όποια προανάκριση και δεν έχουν καμία ανοχή για το δικαστικό σύστημα εν γένει. Αυτό που θέλουν είναι σβέλτη και συνοπτική απονομή δικαιοσύνης. Η όποια τιμωρία πρέπει να επιβάλλεται όσο το δυνατόν συντομότερα και χωρίς ιδιαίτερες «νομικίστικες»διαδικασίες. Η τιμωρία του ενόχου είναι και ο πυρήνας του δικαικού μας συστήματος. Αυτοί που εγκληματούν πρέπει να τιμωρούνται (lex salica) και να λαμβάνουν τιμωρία σχετικά ίσου μεγέθους με το κακό που έκαναν (lex talionis). Δυστυχώς όμως οι παραπάνω αρχές δεν είναι δυνατόν να εφαρμοστούν σε όλα τα εγκλήματα που διαπράττονται. Για αυτό και έχουμε περίπλοκο νομικό σύστημα που εξετάζει όλες τις παραμέτρους και προσπαθεί να κρίνει ανάλογα. Η δικαιοσύνη δεν πρέπει να οδηγείται από πρωτόγονα συναισθήματα όπως αυτό της εκδίκησης το οποίο και δεν διαφέρει από αυτά του φόβου ή και του θυμού. Η απονομή δικαιοσύνης θα πρέπει να κατευθύνεται από την λογική και τους αποδεκτούς κανόνες της κοινωνίας που έχουμε καθιερώσει και δεχτεί ως νόμους. Ο διαπράττων αυτοδικία δεν εκδικείται. Απλά τιμωρεί. Αυτό που θέλει είναι άμεση τιμωρία. Το πρόβλημα όμως είναι ότι τέτοιες τιμωρίες είναι συνήθως πολύ άμεσες. Άγριοι ξυλοδαρμοί και εκτελέσεις δεν είναι πάντα ανάλογες του εγκλήματος τιμωρίες. Ο μόνος σκοπός της αυτοδικίας φαίνεται να είναι η μετατροπή του θύτη σε θύμα. Οι τιμωροί λοιπόν, επειδή αρνούνται να δεχθούν ότι είναι θύματα κάποιων παραβατικών, μετατρέπουν τον εαυτό τους σε θύτη. Μετατρέπονται όμως συγχρόνως και σε εγκληματίες… πιστεύοντας παράλληλα ότι είναι εν δικαίω, πατριώτες, νοικοκύρηδες κλπ. Σχιζοφρενικό ακούγεται αλλά έτσι είναι. Πιστεύουν ότι υπερασπίζονται το αυτονόητο δικαίωμα του ανθρώπου στην αυτοάμυνα. Αφού το σύστημα δεν μπορεί να κάνει κάτι, αναλαμβάνουν δράση οι πολίτες. Αυτό είναι και το μότο τους. Η αυτοδικία όμως αντιπροσωπεύει μια μεγάλη απειλή στην δημοκρατία. Οδηγεί στην επώαση του περιβόητου αυγού του φιδιού. Πρέπει να αποφεύγεται. Αλλά και πάλι ποιος θα μας σώσει από τους εγκληματίες;

    Strange Attractor.

  108. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 28/03/2009 22:19:11

    Λοιπόν, Στρέηντζ, να εξηγηθώ λίγο καλύτερα, γιατί τώρα που έγραφα εδώ συνειδητοποίησα οτι θα μπορούσε να είναι η λύση.

    Δεν εντοπίζω το "κακό" ως κάτι "έξω από εμάς" που πρέπει να το πατάξουμε "εμείς οι καλοί", "εμείς οι νοικοκυραίοι", "εμείς οι πατριώτες" κλπ. Αντιθέτως. Βάζω και τον εαυτό μου μέσα στο όλο. Έχω επίγνωση της αδυναμίας μου και ότι σε μια δεδομένη στιγμή, υπό προϋποθέσεις, θα μπορούσα να κάνω και τα χειρότερα εγκλήματα. Πες π.χ. ότι αρχίζω να παίζω χαρτιά και να έχω χρέη και να με εκβιάζουν με τη ζωή των παιδιών μου και να αρχίσω να ληστεύω του παππούδες της διπλανής οικοδομής που ξέρω και τις συνήθειές τους. Να έχω και κανένα θύμα παράπλευρη απώλεια. Κλπ. Είναι πολύ εύκολο να συμβεί στον καθένα. Και δεν είναι ανάγκη να παίζω χαρτιά ή να έχω κάτι άλλο που θα με δικαιολογεί ηθικά, μπορεί να γίνει αυτό υπό οποιεσδήποτε συνθήκες.

    Τι είναι αυτό που λέω εγώ; Ότι η ανάληψη της ευθύνης υπεράσπισης των δικών του πραγμάτων από τον καθένα ατομικά, πλέον θα λειτουργήσει, υπό τις σημερινές συνθήκες, με μεγαλύτερη ευθύνη προς δύο κατευθύνσεις. Πρώτα προς την πλευρά της αποτελεσματικότητας των υπεράσπισης των δικών μου πραγμάτων (γιατί όχι και του γείτονα). Το κράτος δεν μπορεί να με υπερασπιστεί. Καλά θα ήταν να μπορούσε, αλλά δεν μπορεί. Αυτό είναι σχεδόν δεδομένο. Δεν βλέπω τρόπο να ξεφύγουμε από τις ιδεοληψίες μας. Εδώ έρχεται ο Ξ.Δ. και μας υπερασπίζεται τον άλλον που πήγε να γίνει φονιάς για να κρατήσει το κεκτημένο της κλοπής μιας τσάντας και τη λέει στο Lavazza χωρίς να είναι μπροστά και να ξέρει τι έγινε και τι πάλη προηγήθηκε για να εξουδετερωθεί η αντίσταση του επίδοξου ληστή και φονιά. Αυτό θα γίνεται συνέχεια, παντού και πάντα. Η αστυνομία πιάνει κάποιους, μετά χωρίς να ξέρουν οι εφημερίδες ποιους πιάσανε γράφουν όλες μαζί σε συγχορδία το πρωί "πάλι φοιτητές πιάσανε". Και ποιος σας είπε ρε παιδιά ότι δεν είναι φοιτητές οι κουκουλοφόροι; Πώς αθωώνετε κατά σύμπτωση πάντα τους ίδιους στις ίδιες συνθήκες; Τα γράφω αυτά γιατί το πρόβλημα για μένα δεν είναι μόνον το κράτος, είναι γενικότερο και, αν μπορείς, έστω, να διορθώσεις το κράτος, την κοινωνία δεν μπορείς να τη διορθώσεις γιατί είμαστε ατομικά ο καθένας.

    Υπάρχει όμως και ένα δεύτερο επίπεδο υπευθυνότητας στο οποίο θα δράσει πιο υπεύθυνα η αυτοάμυνα. Το επίπεδο της σχέσης με την κοινωνία. Αυτή τη στιγμή η αστυνομία λειτουργεί ως "μπάτσος" πολλές φορές. Πάει, σαπίζει ανθρώπους στο ξύλο χωρίς να φταίνε σε τίποτα. Είναι ένας εξουσιαστικός και καταπιεστικός μηχανισμός που έτσι και σε βάλει στο μάτι μπορείς να τρέχεις και να μην φτάνεις. Αν τρέχεις. Καθαρό αληταριό. Βγάζει ο άλλος την κακώς νοούμενη μαγκιά του επειδή ο σάπιος εξουσιαστικός μηχανισμός που λέγεται "αστυνομία", του το επιτρέπει. Αν έχω και εγώ και ο απέναντι όπλο και θα δικαιούμαι να το χρησιμοποιήσω υπό συγκεκριμένες συνθήκες, τότε θα είμαστε όλοι πολύ πιο προσεκτικοί με τη χρήση του όπλου. Θα ξέρω ότι αν γίνω εγώ the bad guy, για να το πούμε αγγλικά, τότε θα μου την ανάψει ο άλλος, θα έχει δικαίωμα να μου την ανάψει.

    Δεν μιλώ για πλήρη κατάργηση της αστυνομίας, όμως μιλώ για κάτι σαν αυτό που ίσχυε π.χ. στην αρχαιότητα. Δεν ξέρουμε να υπήρχαν κρατικοί κατασταλτικοί μηχανισμοί ευρείας χρήσης. Κάποια περιορισμένη χρήση "ραβδούχων" δούλων για τήρηση τάξης, όχι όμως με τη μορφή της σημερινής αστυνομίας. Ο κάθε πολίτης είχε όπλα στο σπίτι του για την περίπτωση πολεμικής αναμέτρησης με εξωτερικό εχθρό και για τον κλέφτη που πήγαινε να κλέψει τον καθάριζε μόνος του, έτσι και πήγαινε να μπει.

    Σήμερα από μόνος σου δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Πρέπει όλα να σου τα κάνει το κράτος. Μα αφού βρε παιδιά ΔΕΝ τα κάνει το κράτος. Πόσο πια θα περιμένουμε για να τα κάνει. Μήπως να τα κάνουμε μόνοι μας; Όχι ανεξέλεγκτα, με νόμους που θα ρυθμίζουν αυστηρά το πλαίσιο στο οποίο θα επιτρέπεται - θα επιβάλλεται να κινηθεί ο πολίτης. Χωρίς να φοβάται μήπως του επιτεθεί ο καθένας, μήπως πάει φυλακή επειδή καθάρισε τον διαρρήκτη που πήγαινε να μπουκάρει. Χωρίς δυνατότητα δημιουργίας ιδιωτικών στρατών από τον κάθε Κόκκαλη και τον κάθε Βαρδινογιάννη.

    Και εν πάση περιπτώσει, θα πρέπει να συζητήσουμε σοβαρά τις εξουσίες που θα έχει ο πολίτης με το όπλο του.

    Αυτό που λέω εγώ όμως, η ουσία δηλαδή της πρότασής μου είναι: να πάρουμε το μονοπώλιο της βίας από το κράτος και να το διαχύσουμε στους πολίτες. Να κρατήσουμε μια μίνιμουμ δυνατότητα οργανωμένης ένοπλής αστυνομικής αντίδρασης στο κράτος, ώστε να μπορεί να επέμβει όπου χρειάζεται, αλλά την καθημερινή του αστυνόμευση να την αναλάβει ο πολίτης μόνος του. Αφού το κράτος δεν μπορεί και δεν θέλει. Εκτονώνει τη μαγκιά του όπου έχει τη δυνατότητα και εκεί που πρέπει να αντιδράσει, δεν αντιδράει.

    Στη Λιβύη ο Καντάφι όταν πήρε την εξουσία μοίρασε από ένα όπλο στον καθένα. Είπε, θέλω ο λαός να έχει τη δυνατότητα να με ανατρέψει, μόνο έτσι θα κρατηθεί σωστή η εξουσία. Το πράγμα εξ όσων γνωρίζω λειτουργεί ήδη εδώ και 40 χρόνια, από το 1969. Δεν είναι χώρα πρότυπο βέβαια για άλλα, αλλά δείχνει ότι σε μια κοινωνία κατά βάθος ανατολίτικη, όπως και η δική μας, ίσως οι δυτικοί θεσμοί να μην έχουν και πολλά να προσφέρουν στα προβληματικά θέματα. Πάντως στο θέμα δημόσια ασφάλεια, πιστεύω ότι πάμε φουλ για τριτοκοσμικά πρότυπα. Πρέπει το κράτος να μας επιτρέψει να υπερασπιστούμε τους εαυτούς μας πριν να είναι αργά. Η εικόνα της γυναίκας του κεντρικού ποστ που είναι κρατούμενη γιατί έκανε αυτό που δεν μπορεί να της προσφέρει το κράτος, τα λέει για μένα όλα.

  109. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 28/03/2009 22:26:26

    Συζητάμε εδώ και ώρες (και με κάποια προηγούμενα ποστ - εδώ και μέρες, βδομάδες μήνες) για το αν πρέπει να αντιδρούμε στις βίαιες πράξεις των αλλοδαπών, μέχρι πού πρέπει να φτάνει αυτή η αντίδρασή μας, τι συνέπειες θα έχει δυνητικά (να μας κατασβιδιάσουν ή να σερνόμαστε στα δικαστήρια με κίνδυνο να βρεθούμε με τα ξαδερφάκια του αλλοδαπού στη στενή), τι προβλέπουν οι σχετικοί νόμοι...
    Κάποιοι φοβούνται Νύκτες των Κρυστάλλων και κάποιο τρίτοι (μάλλον με μαζοχιστική διάθεση) προβάλλουν το ''επιχείρημα'' ότι αφού φάγαμε στη μάπα ''σημιτηδες, τσοχατζοπουλους, γιαννους, βερεληδες, αλογοσκουφηδες, σπηλιωτοπουλους, χατζηδακηδες'' (και μάλλον συνηθίσαμε) γιατί να μην αντέξουμε και τους Τσετσένους, τους Αφγανούς, τους Αλβανούς και τους αποδέλοιπους γιαταγανάδες...
    Τη δική μου άποψη την έχω εκφράσει κάμποσες φορές μέχρι τώρα και δεν θέλω να επαναληφθώ, αν και, έτσι όπως πάνε τα πράγματα, κάποια πράγματα ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ, γιατί έχουμε φτάσει σε τέτοιο σημείο σύγχυσης που ΤΟ ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΩΣ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ...
    Αυτό που δεν μπόρεσα να καταλάβω από τη συζήτηση που προηγήθηκε είναι το

  110. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 28/03/2009 22:28:53

    Στον αγαπητο Κανις,θα πω οτι απλως δεν ξερω.Ειλικρινα.

  111. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 28/03/2009 22:33:35

    (συνέχεια του 114)
    Αυτό που δεν μπόρεσα να καταλάβω από τη συζήτηση που προηγήθηκε είναι το γιατί θεωρούμε ως δεδομένο ότι ΟΙ ΞΕΝΟΙ ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΟΥΝ ΕΔΩ και άρα ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΜΕ ΚΑΠΩΣ. Τι είναι - φυσικό φαινόμενο που δεν μπορουμε να το αποφύγουμε;
    Η λύση είναι μία: ΜΑΖΙΚΗ ΑΠΕΛΑΣΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΒΩΝ.
    ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΙΕΣΟΥΜΕ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ προς αυτή την κατεύθυνση.
    ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΙΜΩΤΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ που αδιαφορούν για το καθημερινό μαρρτύριο που τραβάει ο ταλαίπωρος συμπατριώτης μας.
    ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΣΤΟΥΜΕ.

  112. Σαος avatar
    Σαος 28/03/2009 22:36:19

    Να πω πως δεν μπορείς να δικαιολογήσεις την εδώ εγκληματικότητα με το τι έκαναν κάποιοι Έλληνες στο εξωτερικό. Επίσης δεν είναι σοφό να έχουμε 30-40% (κακά τα ψέματα η Εθνική Στατιστική Υπηρεσία είναι του "μαγειρέματος") του συνολικού πληθυσμού μετανάστες και μάλιστα ως επί το πλείστον άνδρες και μουσουλμάνοι. Όσο για μερικούς αφελείς που λένε για αφεντικά που τους φέρνουν, ας αναζητήσουν αυτά τα αφεντικά σε χώρες όπως η Σαουδική Αραβία η οποία επιδοτεί μουσουλμάνους με χιλιάδες ευρώ για να περάσουν στην Ευρώπη. Αυτό που γίνεται λέγεται εποικισμός! Επίσης τι το προοδευτικό μπορούν να σου φέρουν οι ταλιμπανέζοι εδώ; Τίποτα. Το μίσος τους για τους αλλόθρησκους θα φέρουν, την υποχρέωση του βιασμού των αλλόθρησκων γυναικών, τους ξυλοδαρμούς και όλα τα "καλούδια" των προοδευτικών (κατ' εσάς) πολιτισμών τους!

  113. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 28/03/2009 22:40:28

    Κατι σχετικο,που τοχω ξαναγραψει.
    Καποτε,ο Ρωμαιος,υπουργος τοτε του πασοκ επι της δημοσιας ταξεως,ελεγε,ψελλιζε μαλλομ,οταν χωιατες βγηκαν με τα δικαννα να κυνηγησουν Αλβανους που τους ειχαν κατακλεψει,και ζηταγαν να φυγουν απ το χωριο τους,"μα ξερετε,αυτοι οι ιδιοι,πριν απο λιγο καιρο,μου ζυταγαν να μην τους διωξω,γιατι τους εδιναν λιγα λεφτα".
    Καταλαβατε περι τινος προκειται;
    Τα καλα και συμφεροντα ταις ψυχαις ημων.

  114. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 28/03/2009 22:41:56

    "ζηταγαν",επρεπε να γραψω βεβαια.
    "μαλλον","χωριατες".
    Τακανα μην πω πως.

  115. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 28/03/2009 23:03:16

    118. Προβοκατωρ,
    επέτρεψέ μου να λειτουργήσω λίγο ''προβοκατόρικα'' σχετικά με το σημείωμά σου.
    Δεν σου φαίνεται φυσικό στην αρχή να θέλουν τους Αλβανούς επειδή τους κόστιζαν λίγο; Για ποιον άλλον λόγο να τους θέλουν; Για τα ωραία τους μάτια;
    Δεν σου φαίνεται φυσικό, ότι ενώ για να καλύψουν τις ανάγκες τους στα κτήματα χρειάζονταν 50, ξαφνικά βρέθηκαν με 5.000, οι οποίοι, όπως λες τους είχαν κατακλέψει, να βγουν με τα δίκαννα;
    Θέλεις να πεις ότι τους εκμεταλλεύονταν, ενώ δε θα έπρεπε, μια που (ως γνωστόν) στην ελληνική επαρχία εδώ και χρόνια έχει επικρατήσει κομμουνισμός και θα έπρεπε να μοιραστούν την περιουσία τους μαζί τους;
    Ειρωνεύεσαι το ''τα καλα και συμφεροντα ταις ψυχαις ημων''; Κατά τη γνώμη σου θα έπρεπε να είναι ''τα καλα και συμφεροντα ταις ψυχαις των Αλβανών, Πακιστανών και Τσετσένων'';
    Και για να γίνω κι άλλο κυνικός - θέλει κάποιος μετανάστες επειδή έχει κάποιο συμφέρον από αυτούς. Γιατί να τους θέλει όταν βλάπτεται από τους παρουσία τους;

  116. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 28/03/2009 23:04:14

    Για ότι συμβαίνει, φταιει το ότι είμαστε ένα μάτσο χάλια. Δεν γίνεται να ζητάς από τον λαθρομετανάστη να παρακολουθεί και να μαθαίνει στη χώρα του το πόσο μπουρδέλο είσαι, αλλά αυτός σεβόμενος τις λειτουργικές ανάγκες και την αισθητική σου, να μην έρθει στον τόπο σου.
    Η βία σε μια σωστή Πολιτεία των ημερών μας, θεσμικά είναι επιτρεπόμενη όταν προέρχεται από συνοριοφύλακες, αστυνομικούς, ειδικούς φρουρούς και στρατιωτικούς ανακριτές. Όχι τυχαία, γιατί ορισμένα πράγματα αν είναι να γίνονται λάθος, καλύτερα να μη γίνονται καθόλου. Σε κάποια άλλα, ισχύει το αντίθετο. Σε αυτό που εξετάζουμε εδώ, θεωρώ πως όχι.
    Διότι, υποτίθεται όλοι αυτοί οι δημόσιοι λειτουργοί έχουν εκπαιδευτεί στον τρόπο, τις προϋποθέσεις και τις συνθήκες που θα εξασκήσουν βία. Όταν αυτό δεν συμβαίνει, είναι άκρως επικίνδυνη η ενθάρρυνση να βγάζει ο κάθε πολίτης το άχτι του κατά το δοκούν. Πρέπει να επιμένουμε και να φωνάζουμε για καλύτερη ΘΕΣΜΙΚΗ αντιμετώπιση. Επιχειρήσεις σκούπα, απελάσεις, αποτελεσματική φύλαξη, διπλωματικές πρωτοβουλίες και εφαρμογή πληθυσμιακής ποσόστωσης. Με νόμιμα αλλά και ηθικά μέσα, που δεν προσβάλουν την ίδια την πνευματική μας υπόσταση. Όχι να χρησιμοποιούμε την απουσία του Κράτους ως πρόσχημα για να βγάλουμε από μέσα μας ότι πιο πιθηκοειδές και καταπιεσμένο.
    Αν χρειαστεί να υπερασπιστούμε κάποιον συμπολίτη μας από μικρο-κακοποιό και δεδομένου ότι έχουμε ζυγίσει σωστά τον εαυτό μας πως μπορεί να αντεπεξέλθει σε αυτό, το κάνουμε χωρίς να κοιτάμε ράτσα, θρησκεία, αγαπημένη ομάδα στο ποδόσφαιρο ή αν έχει χαρτιά. Αυτό που κάνουμε είναι να τον ακινητοποιήσουμε, όχι να αποδώσουμε δικαιοσύνη. Αν χρειαστεί να δείξουμε τα δόντια μας ως χώρα απέναντι στο φαινόμενο αυτό που μας βασανίζει, αυτό πρέπει να γίνει από θεσμικά όργανα και μόνο.

  117. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 28/03/2009 23:20:31

    @Ξ.Δ. Από θεσμικά όργανα δεν πρόκειται να γίνει ποτέ αυτό, γιατί η τυραννία που "τρέχει" τη χώρα χρειάζεται ανανεώσιμο εργατικό δυναμικό, ας πάνε να πνιγούν οι Έλληνες, οι οποίοι κοστίζουν "κατι τις" ακριβότερα. Κορυφαίο παράδειγμα είναι η διαφήμιση του παιχνιδομάγαζου που εξαφάνισε με χείριστες ΕΙΣΑΓΩΓΕΣ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΩΝ προϊόντων τον καλό ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΕΞΑΓΩΓΙΚΟ κλάδο παιχνιδιών και η οποία διαφήμιση απευθύνεται σε κενυάτες, σομαλούς, κλπ., φτύνοντας δηλαδή κατάμουτρα τον Έλληνα και την Ελληνίδα που πέφτουν νεκροί κάθε μέρα από το πιστόλι ή το μαχαίρι του αλλοδαπού.

  118. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 28/03/2009 23:23:01

    Θα την παραλάβουν την κυρία - μπράβο της της γυναίκας - οι αχτένιστες Τσυριζο-δικηγορίνες του Δικτύου και θα την βγάλουν φασιστόμουτρο. Lavazza μπράβο σου, μαζί σου!
    Αν η Ελλάδα σεβόταν στοιχειωδώς τον εαυτό της ως κράτος, όλους αυτούς τους λαθρομετανάστες που κανείς δεν ξέρει από τι ζούνε - δεν φαίνεται να δουλεύουν κάπου πάντως - θα τους είχε απελάσει. Αλλά εδώ είναι κλεισμένη η είσοδος της Εθνικής Βιβλιοθήκης μέρα-μεσημέρι από τους μαύρους με τις τσάντες και δεν μιλάει κανείς.

  119. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 28/03/2009 23:24:59

    Επώνυμε έχεις δίκιο. Εσύ από την πλευρά σου όμως σπεύδοντας να δώσεις συγχαρητήρια, γνώριζες τις συνθήκες και τα γεγονότα της συμπλοκής? Δεν νομίζω.
    Από την πλευρά μου άκουσα "ταξιτζής με ρόπαλο" στο περιστατικό, εντόπισα υπερηφάνεια για τις "βαριές βλάβες" και σε συνδυασμό με προηγούμενα σχόλιά του εδώ για τους λαθρομετανάστες, θεωρώ πως μπορώ να σχηματίσω μια γενική εικόνα για το τι συνέβη περίπου εκείνες τις στιγμές. Ειδικά για τα τελευταία, αν γνώριζε το δικαστήριο αυτά τα σχόλια και το γενικότερο σκεπτικό του, θεωρώ οτι το αποτέλεσμα της δίκης δεν θα ήταν ακριβώς "αθώωση" αλλά το πράγμα θα έμπλεκε.

  120. οκτώ avatar
    οκτώ 28/03/2009 23:26:10

    Και τι είναι οι μετανάστες, αεροπλανοφόρο στο πείραμα της Φιλαδέλφειας ; νομίζουμε ότι μπορούμε να πατήσουμε κάποιο κουμπί και να διακτινιστούν πίσω στις πατρίδες τους ;
    Δηλαδή όλα αυτά τα χρόνια έκαναν όλες τις βρώμικες δουλειές για να μπορούμε να καμαρώνουμε ακούγοντας τον Ζακ Ρόγκ να λέει το "ευκαριστούμε ελλάντα" και τώρα που δεν έχει μεροκάματο να τους διαολοστείλουμε ;

    Είναι ξεκάθαρο ότι δεν υπάρχει εργασία για να απασχοληθούν όλοι αυτοί και συμφωνώ ότι κάτι πρέπει να γίνει άμεσα με αυτό το ζήτημα, αλλά μακριά από φαινόμενα ξενοφοβίας και ρατσισμού.

  121. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 28/03/2009 23:34:13

    @125 Οπότε επειδή δεν έχει πλέον μεροκάματο πρέπει να πάρουνε τα γιαταγάνια και να μας σφάξουν...
    Τι λέτε ρε παιδιά; Το πρόβλημα είναι με τους ΚΑΚΟΠΟΙΟΥΣ αλλοδαπούς όχι με τους νομοταγείς. Δεν το καταλαβαίνετε τέλος πάντων;
    Δεν είναι θέμα ρατσισμού. Χέστηκα αν ο διαρρήκτης που θα απειλήσει τα παιδιά μου είναι Ρουμάνος ή Έλληνας. Το πρόβλημα είναι με τους ΚΑΚΟΠΟΙΟΥΣ γενικά. Με την εγκληματικότητα.
    Λίγοι μόνο το βλέπουν; Ξεχάσαμε την Ελλάδα μερικών (15) χρόνων πίσω; Αν σου την έπεφτε κάποιος στο δρόμο θα εμφανίζονταν 10 να σας χωρίσουν ή να βοηθήσουν. Σήμερα; Φοβόμαστε τα κατασαβίδια και τα Τοκάρεφ. Αυτό είναι το θέμα. Αλλοτριωθήκαμε ως κοινωνία. Που θα πάει πια; Όλοι αυτοί που υπερασπίζονται τους έρμους τους αλλοδαπούς που κλέβουν διότι δεν έχει μεροκάματο από τους Έλληνες λαμόγιους που τους εκμεταλλεύτηκαν και τώρα τους πετάνε στα σκουπίδια μπλα μπλα μπλα... ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΑΙΔΙΑ για να αναρωτηθούν για το μέλλον τους;

  122. Σαος avatar
    Σαος 28/03/2009 23:39:46

    @οκτώ
    Δεν προτείνεις λύσεις. Απλά κάνεις ευχές. Θα μπορούσαμε να στείλουμε αρκετούς πίσω στις χώρες προελεύσεως και πρώτα από όλα όλους αυτούς που έχουν φυλακιστεί για διάφορα εγκλήματα ή γενικότερα αυτούς που προχωράνε σε παραβατικές πράξεις. Όμως για κάποιο περίεργο λόγο δεν τους απελαύνουν. Στην γειτονική Ιταλία οι απελάσεις είναι χιλιάδες καθημερινά, οπότε δεν τίθεται θέμα ως προς την δυνατότητα αλλά ως προς την θέληση. Επί της ευκαιρίας πάλι ακούγεται πως παίζει το θέμα με τον UCC, προφανώς γιατί τώρα που η Αλβανία είναι στο ΝΑΤΟ δεν υπάρχει περίπτωση να παρέμβουν οι άλλες δυνάμεις του ΝΑΤΟ υπέρ της Ελλάδας. Επίσης σε ξένο έντυπο υπήρχε αναφορά πως για τον νέο χρόνο η Ελλάδα ίσως να αντιμετωπίσει δύσκολες καταστάσεις από αλβανούς οπότε και θα πάρει δραστικά μέτρα με μαζικές απελάσεις...

  123. Σαος avatar
    Σαος 28/03/2009 23:41:34

    @Strange Attractor
    Ναι έχουν παιδιά! Τα έχουν στον Διόνυσο, στην Εκάλη και στην Πεντέλη!

  124. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 28/03/2009 23:48:26

    Λέχθηκε πάντως ότι γινόταν κουβέντα από τον Αύγουστο ότι κάτι πρόκειται να γίνει τον Δεκέμβριο του '08.
    Καλού κακού ας έχουμε πάντα προμήθειες στα σπίτια σε νερό και τρόφιμα αρκετές για κανα δυο εβδομάδες.

  125. οκτώ avatar
    οκτώ 28/03/2009 23:51:23

    @Σαος
    Και που είναι η χρυσοπληρωμένη πολιτεία μας να πάρει μέτρα απέλασης για εκείνους που δεν έχουν χαρτιά ή για εκείνους που πράττουν αδικήματα ;
    Επιπλέον για την προστασία μας πληρώνουμε φόρους στο κράτος και αυτό σαν αντάλλαγμα μας χορηγεί περίπου 60.000 αστυνομικούς συν τους μυστικούς παρατρεχάμενους, αλλά πιο πολλούς βλέπουμε στα τηλεοπτικά σήριαλ παρά στους δρόμους.
    Ας ψάξουμε λοιπόν πρώτα να αποκτήσουμε σοβαρό κράτος και μην προβάλουμε τα επιχειρήματα του Αυτιά.

  126. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 28/03/2009 23:57:58

    Βρίσκετε ομορφότερη, καθαρότερη, φιλικότερη την όψη της Ελλάδας σήμερα απ' όσο, ας πούμε, πριν 10-15 χρόνια;
    Σας αρέσει ο ''πολυπολιτισμός'' (που ανθεί και παράγει αξίες) στο κέντρο της ιστορικότερης πόλης του κόσμου (και όχι μόνο);
    Κοιμάστε ήσυχοι τα βράδια και με ανοιχτά παράθυρα το καλοκαίρι;
    Κυκλοφορούν τα παιδιά σας ελεύθερα και χωρίς φόβο στον δρόμο;
    Δεν έχουν κλέψει κανέναν στη γειτονιά σας μυστήριοι σαλταδόροι;
    Ακούσατε τίποτα για κάτι παράξενες (και ξεχασμένες ασθένειες) που επανέκαμψαν δριμύτερες;
    Θέλετε το κράτος σπαταλά τους φόρους που με αίμα πληρώνουμε για να χτίζει σχολεία, νοσοκομεία, γυμναστήρια, δρόμους κλπ ή τζαμιά, παγόδες, νεκροταφεία σουνιτών, σιιτών κπλ;
    ...
    Την αγαπάτε αυτή τη χώρα;

  127. kanis avatar
    kanis 29/03/2009 00:00:40

    Προβοκάτωρ

    Σέβομαι την ειλικρίνειά σου και σε ευχαριστώ.
    Καλό ξημέρωμα!

  128. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 29/03/2009 00:02:56

    Να απαντησω λοιπον.
    Οι Αλβανοι,ειναι πολη σκληρος λαος.Οχι τωρα,αλλα ανεκαθεν.
    Γι αυτο,και οι Τουρκοι,τους ειχαν για τις βρωμοδουλειες,οπως σουβλισματα πχ και αλλες τετοιες ευγενεις πραξεις.
    Εχουν λοιπον ενα αισθημα δικαιου,που εχει ως εξης.Αφου δινεις στον Ελληνα τοσα,γιατι δε μου δινεις κι εμενα τα ιδια;
    Δε λεω οτι ειναι δικαιο η αδικο,αλλα απλως το αναφερω.
    Ετσι εγινε και σ εκεινο το χωριο που εγραψα.
    Αν ακους το τι γινεται αυτες τις μερες,που καοιες επιχειρησεις,διωχνουν υπαλληλους,η τους βαζουν σε διαθεσιμοτητα,η σε υποχρεωτικη αδεια,ή τους μειωνουν το μισθο,θα δεις οτι τους την εχουν πεσει ολοι γι αυτο.
    Το ιδιο δεν ειναι με το προηγουμενο;
    Η επειδη αυτοι ειναι Εληνες,ενω οι αλλοι ξενοι, αλλαζει;

  129. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 29/03/2009 00:04:14

    Με συγχωρειτε,αλλα ξεφευγουν λεξεις αφου δεν υπαρχει τροπος να τις διορθωνω μετα.
    Ετσι ,πολύ σκληρος λαος,ηθελα να γραψω.

  130. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 29/03/2009 00:07:33

    Για τις ασθενειες που γραφει ο φιλος,και επιδη καθε δυο μηνες περιπου,παω στο Σωτηρια,για τη μανα μου,εκει υπαρχει μια ολοκληρη πτερυγα,που αφορα σε ανθεκτικα στελεχη του βακιλου της φυματιωσης,τα οποια δεν ανταποκρινονται στα αντιβιωτικα.
    Αυτα τα εχουν φερει οι εισαγομενοι,και οποιος τα κολλήσει,την εβαψε.

  131. kanis avatar
    kanis 29/03/2009 00:12:12

    Προβοκάτωρ

    Αξιοπρεπέστατο το ΣΩΤΗΡΙΑ. Αν μάλιστα, αξιοποιούσε επωφελώς τα κληροδοτήματα του, θα ανακάλυπτε και το αντίδοτο στα "εισαγόμενα" μικρόβια. Γιατί ολιγορούν, δεν καταλαβαίνω!

  132. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 29/03/2009 00:18:01

    133. Προβοκατωρ
    ''Ή επειδη αυτοι ειναι Εληνες,ενω οι αλλοι ξενοι, αλλαζει;''
    Και βέβαια αλλάζει. Θέλει και ρώτημα;
    Εγώ, ας πούμε, θλίβομαι, που ο ''Χ'' Εγγλέζος, Αμερικάνος, Ζιμπαμπουανός ή Αλβανός χάνει τη δουλειά του, αλλά αυτό που με καίει είναι το τι γίνεται εδώ στη χώρα μου και στο λαό μου!

  133. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 29/03/2009 00:21:54

    Δηλαδή ρε παιδιά φταίει η ανεργία και παίρνουν τα γιαταγάνια; Τότε γιατί δεν έκαναν το ίδιο στις πατρίδες τους αντι να κουβαληθούν εδώ; Και κει άνεργοι και φτωχοί δεν ήταν; Δεν είχαν χατζάρες εκεί; Για να σοβαρευτούμε. Όταν πονάει το κεφάλι μας παίρνουμε ασπιρίνη για να φύγει ο πόνος. Δεν καθόμαστε να αναλύουμε την αίτία για την οποία εμφανίστηκε ο πονοκέφαλος. Αυτά μετά.

  134. kanis avatar
    kanis 29/03/2009 00:29:10

    strange attractor 138

    Μα για αυτό τους φέρανε εδώ..για να πιάσουνε τα γιαταγάνια!

  135. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 29/03/2009 00:34:38

    139. kanis
    ''Αξιοπρεπέστατο το ΣΩΤΗΡΙΑ. Αν μάλιστα, αξιοποιούσε επωφελώς τα κληροδοτήματα του, θα ανακάλυπτε και το αντίδοτο στα “εισαγόμενα” μικρόβια. Γιατί ολιγορούν, δεν καταλαβαίνω!''

    Αν αξιοποιούσαμε την εκκλησιαστική περιουσία θα χτίζαμε και τα τζαμιά που απαιτούν.
    Αν απαλλοτριώνομε τα ακατοίκητα σπίτια της Αθήνας, θα καλύπταμε μέρος των αναγκών των άστεγων αλλοδαπών.
    Αν φιλοξενούσαμε ο καθένας μας από έναν, τότε δεν θα αντιμετώπιζαν κανένα πρόβλημα στέγασης.
    Αν τους κάναμε δημόσιους υπάλληλους, δεν θα αναγκάζονταν να κλέψουν.
    Αν βάζαμε κανονικές (και δωρεάν) γραμμές ''Παράλια Τουρκίας- Νησιά'' δεν θα ταλαιπωρούνταν με σαπιοκάραβα οι έρμοι οι Αφγανοί που δεν ξέρουν κι από θάλασσα.
    Αν λειτουργούσε η πολιτεία δωρεάν πορνεία για να καλύπτουν τις ανάγκες τους οι Πακιστανοί δεν θα βίαζαν.
    Αν... αν... αν...

    Βρε, πάτε καλά;
    Εδώ με το ζόρι τα φέρνουμε βόλτα συναμεταξύ μας και αναρωτιέστε γιατί δεν προσαρμόζουμε τον όποιο μας προϋπολογισμό (του κράτους, των ιδρυμάτων κλπ) στις ανάγκες των λαθρομεταναστών;
    Επαναλαμβάνω - πάτε καλά;

  136. kanis avatar
    kanis 29/03/2009 00:43:44

    @Σπατζιώτης 140

    Ασε τους υπερθεματισμούς. Μίλα συγκεκριμένα..

    Το ΣΩΤΗΡΙΑ έχει ένα πολύ καλό αποθεματικό ακινήτων από κληροδοτήματα (το ΘΩΝ δικό τους ήταν).

    Αντίστοιχα υπάρχουν και σε άλλα ιδρύματα (πχ ΑΝΙΑΤΩΝ)!

    Αν όλα αυτά αξιοποιηθούν δεόντως, δεν εποφελούνται οι άσχετοι,οι εισαγόμενοι, κλπ, αλλά εμείς που εδώ "πλερώνουμε" φόρους!

    Αλλά τι να κάμνομεν, όλα εκ της μιζός εκπορεύονται!

  137. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 29/03/2009 00:50:23

    Διαβάζω ότι το Παρoν αύριο δημοσιεύει τη λίστα των άχρηστων αυτής της κοινωνίας που έχουν πεντάδες τους αστυνομικούς να τους φυλάνε (τους οποίους πληρώνουμε εμείς) (δεν αναφέρομαι σε μεγάλους επιχειρηματίες, ορισμένοι εκ των οποίων έχουν ιδιωτικά σεκιούριτι, ή σε εισαγγελείς).

  138. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 29/03/2009 00:54:33

    @141
    Ζητάς ΣΟΒΑΡΑ να σου απαντήσω γιατί το ΣΩΤΗΡΙΑ δεν δεν αξιοποιεί τα αποθεματικά του, σε μια συζήτηση περί ''εισαγώμενων ασθενειών'';
    Μήπως πετάς την μπάλα όχι στην κερκίδα αλλά και εκτός γηπέδου;

  139. kanis avatar
    kanis 29/03/2009 00:56:11

    αλλενάκι

    Πέτυχα στο δρόμο (και σιγά το δρόμο δηλαδή ) πρώην υπουργό, που τον πάνε τρία συνοδευτικά αυτοκίνητα -πέραν του δικού του- και δυο τρείς μοτοσυκλέτες!

    ..και μετά λέμε, γιατί μας την πέφτουν τα κλεφτρόνια πάσης φυλής.....!

  140. kanis avatar
    kanis 29/03/2009 00:57:12

    @143

    Μίζα είναι η αιτία, άστο μην χολοσκάς!

  141. Vass avatar
    Vass 29/03/2009 01:01:31

    @Kanis
    Την επόμενη φορά πρέπει να τον πετύχεις πραγματικά και μάλιστα στο δόξα πατρί για να τον απαλλάξεις από τη συνοδεία που τον ταλαιπωρεί κι επιτέλους οι αστυνομικοί να σταματήσουν να ανεβάζουν τις σακκούλες με τα ψώνια και να βγάζουν το σκύλο βόλτα.

  142. kanis avatar
    kanis 29/03/2009 01:06:11

    @Vass

    Tα λυπάμαι τα παλληκάρια μεν, αλλά πιότερο λυπάμαι εμάς που μας κλέβουνε για πλάκα, καθότι τα παλληκάρια φυλάνε τέτοιους και ψωνίζουνε για τις κυράδες τους. Ας όψεται ο Μαρκοτέτοιος...

  143. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 29/03/2009 01:09:55

    @kanis: o πρώην υπουργός είναι θεσμικό υποκείμενο, τα σελέμπριτις του κερατά μπορώ να μάθω τι είναι; πάντως έχει βγάλει ποστ ο φάκτορας νέο με τα ονόματα της ξεφτίλας.

  144. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 29/03/2009 01:10:52

    το υποκείμενο με την καλή έννοια φυσικά

  145. kanis avatar
    kanis 29/03/2009 01:22:46

    @αλλενάκι

    Τόσοι πολλοί να φυλάνε ...πρώην! Σιγά τα ωά!
    Γι΄αυτό αλλωνίζουν κάθε λογής εγκληματίες!



    (το νέο ποστ αφορά ανέραστους του σαββατόβραδου..)

  146. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 29/03/2009 11:24:49

    Ξένε Δάκτυλε, από τα περιστατικά που ξέρουμε, γνωρίζουμε ότι ο αλλοδαπός τράβηξε μεγάλο κατσαβίδι εναντίον του Lavazza και των άλλων τριών. Το μεγάλο κατσαβίδι αποτελεί όπλο ΦΟΝΙΚΟ. Όταν λοιπόν μας λέει η δικηγόρος Άριελ για "άδικη και παρούσα επίθεση" ότι αποτελεί τον ορισμό της άμυνας, προφανώς εννοεί ότι η άμυνα πρέπει να είναι ανάλογη με το είδος της επίθεσης. Όταν λοιπόν έχεις να κάνεις με επίθεση που το είδος της είναι ΦΟΝΙΚΗ θα αντιδράσεις αντίστοιχα.

    Συνεπώς, πρέπει να του λέει και ευχαριστώ ο αλλοδαπός για τις βαριές κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις, μια που δεν τον καθάρισαν, όπως θα είχαν το δικαίωμα οι αμυνόμενοι.

    Αυτό κρίνουμε με βάση τα γεγονότα που εισέφερε στη συζήτηση ο Lavazza και που εγώ τα δέχθηκα ενστικτωδώς ως αληθινά.

    Απο κει και πέρα, ΑΝ ΕΓΙΝΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ, ΤΟΤΕ ΕΣΥ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΕΓΙΝΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΚΑΙ ΚΑΚΩΣ ΤΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΚΡΑΝΙΟΕΓΚΕΦΑΛΙΚΕΣ ΚΑΚΩΣΕΙΣ. Ρόπαλο είχαν, κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις θα του έκαναν. Αν είχαν μαχαίρι, θα του έκαναν άλλη ζημιά. Αν είχαν πυροβόλο όπλο, θα του έκαναν άλλη ζημιά, θα τον πυροβολούσαν. Αν είχαν σπασμένο μπουκάλι, θα του είχαν κόψει τις φλέβες. Ο καθένας με αυτά που έχει. Το ρόπαλο είναι αποτελεσματικό σε αυτές τις περιπτώσεις όταν κοπανάς τον άλλον στο κεφάλι.

    Διαπιστώνω, τελικά, Ξένε Δάκτυλε, ότι ίσως και να μην είσαι προβοκάτορας. Πρέπει να είσαι ένα από τα κομπλεξικά και αμόρφωτα εκείνα ανθρωπάρια που αντλούν ρόλο και ευχαρίστηση από το να πηγαίνουν κόντρα σε αυτό που το αντιλαμβάνονται κατά βάθος ως σωστό, από αντιδραστικότητα όμως επιμένουν στο δικό τους για να αντλήσουν τη συμπλεγματική εγωιστική ευχαρίστηση ότι τάχα μου κάτι έκαναν.

    Βέβαια, δυστυχώς δεν έχεις τη νοημοσύνη να αντιληφθείς πόσο υπονομευτικός είναι ο ρόλος σου ως διαλεγομένου και ως συνδιαμορφωτή της στάσης της κοινωνίας σε τέτοιες περιπτώσεις. Όταν υπονομεύεις τη βούληση και τη διάθεση των συν-συζητητών σου για αντίστοιχη συμπεριφορά στο μέλλον. Η συμμετοχή στη διαμόρφωση της στάσης μας απέναντι στα ζητήματα κοινωνικής συμπεριφοράς, είναι βέβαια ελεύθερη για όλους, προϋποθέτει όμως μια στάση στοιχειώδους ευθύνης, την οποία δυστυχώς δεν έχεις. Και την οποία είχε ο Lavazza, όταν αποφάσισε να ρισκάρει τη ζωή του, την οικογένειά του, το αυτοκίνητό του και την υπόληψή του απέναντι σε κάτι κοπρόσκυλα σαν και του λόγου σου, που αφθονούν δυστυχώς στο δημόσιο βίο.

    Με αυτό το δεδομένο, λοιπόν, παρότι δεν σου εύχομαι να σου επιτεθούν, σου εύχομαι από βάθους καρδιάς, ΑΝ σου επιτεθούν, σε εσένα ή σε κάποιον δικό σου, να μην ΓΥΡΙΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΉΣΕΙ από τους λοιπούς παρισταμένους κοινωνούς, ώστε να μπορέσεις έτσι έμπρακτα να καταλάβεις που οδηγεί την κοινωνία η συμπλεγματική εκφορά των αντιλήψεών σου. Όχι μόνον σε αυτή την περίπτωση, αλλά και γενικότερα.

    Επώνυμος

  147. ... avatar
    ... 29/03/2009 13:32:52

    Επώνυμε,
    Η άμυνα δεν πρέπει να υπερβαίνει κάποια όρια, ειδικώτερα ανάμεσα στην σχέση των δύο αγαθών που θίγονται. Δεν μπορεί για μια μικροκλοπή να σκοτώσεις τον άλλο, τουλάχιστον βάσει των νόμων της Ελλάδας.

    Εσύ που το ξέρεις ότι ο δράστης έβγαλε το κατσαβίδι για να σκοτώσει και όχι για να αναγκάσει τους άλλους να κάνουν πίσω ώστε να σηκωθεί ο φίλος του για να φύγουν; Ήσουν και εσύ μπροστά; Ή μήπως το βγάζω κατσαβίδι σημαίνει απόπειρα ανθρωποκτονίας για εσένα;

    Αυτό που λες για την οπλοχρησία, θα μπορούσε να γίνει εάν υπήρχε εκπαίδευση των πολιτών και βαρύτατες ποινές κ.λπ.

    Παρόλα αυτά είναι κάτι που δεν το θέλω μιας και το θεωρώ άκρως επικίνδυνο. Θα γινόμασταν φαρ ουέστ. Προτιμώ μια λειτουργική αστυνομία. Τι πάει να πει το κράτος δεν μπορεί να σε προστατεύσει; Τότε τι το έχουμε; Τι πληρώνουμε φόρους;

    Σπατζιώτη, ναι αγαπάμε τον τόπο μας, γι'αυτό και σχολιάζουμε εδώ, για το πως θα τον κάνουμε καλύτερο. Δεν σημαίνει πως θέλουμε να βλέπουμε γεμάτα τα πεζοδρόμια με σεντόνια. Ούτε σκηνές βίας κάθε τόσο. Κανόνες υπάρχουν, ας εφαρμόζονται.

    Αλλά δεν θα υποπέσω στην λογική σου ότι για όλα τα κακά φταίνε οι μετανάστες. Λογικό είναι άμα δεν έχουν δουλειά, είτε μετανάστες είτε όχι, κάποια στιγμή να κλέψουν. Το βρίσκω λογικό, δεν σημαίνει ότι το δικαιολογώ. Αν όμως ως κοινωνία θέλουμε να αντιμετωπίσουμε το πρόβλημα, δεν νομίζω ότι έχει νόημα να τους βάζουμε φυλακή συνέχεια όπως γίνεται. Πιο πολύ θα μας κοστίσει έτσι.

    Το παράθυρο του σπιτιού μου ανοιχτό το αφήνω όλη μέρα, δεν φοβάμαι μήπως μπει κάποιος ληστής από αέρα.

    Για τις παροχές που θα έχουν από το κράτος δεν έχω κανένα πρόβλημα, εάν πληρώνουν φόρους. Αφού πχ το κράτος μου πληρώνει εμένα την εκκλησία, θα πληρώνει και το τζαμί του μουσουλμάνου, αφού πληρώνει φόρους. Τόσο απλά. Υπάρχει λογική να κάνουμε διακρίσεις θρησκευτικές; Τόσο πίσω είμαστε;

  148. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 29/03/2009 15:01:15

    Τρεις τελίτσες, μπορεί όλοι να μίλησαν για αλλοδαπούς και για το μεταναστευτικό σε αυτό το ποστ, εγώ όμως δεν μίλησα. Για μένα το πρόβλημά μου από το πρώτο δικό μου ποστ σε αυτό το thread, είναι η κράτηση της γυναίκας, καθώς και ο προπηλακισμός της από άλλους συνομιλητές εδώ, μετά και ο προπηλακισμός του Lavazza.

    Ο οποίος, να συμπληρώσω τα λεγόμενά μου παραπάνω, έχει κάθε δικαίωμα να είναι περήφανος για το αποτέλεσμα, διότι ήταν μια μάχη "καλών" εναντίον "κακών" (κανονική), στην οποία κάθε άλλο παρά δεδομένο ήταν ότι οι "καλοί" θα νικούσαν, όπως και πολλές φορές δεν νίκησαν.

    Αλλά ξέχασα. Άτομα με βαθύτατα αντικοινωνική αντίληψη και συμπεριφορά είναι, σαν και του λόγου σου, που μας παραμύθιαζαν ότι ήταν το πιστόλι του αστυνομικού τότε στο Γερμανό που σκότωσε την κοπέλα, και λοιπά και λοιπά και λοιπά. Μετά θέλετε και λειτουργική αστυνομία. Ε, αν δεν την έχετε ο μεγαλύτερος υπεύθυνος είστε εσείς.

    Φάτε λοιπόν τώρα στη μάπα την αντίσταση και την αντίδραση των πολιτών, που όσο και να θέλετε να την προπηλακίζετε και να την συκοφαντείτε μέσα στην εξωφρενική σας προσωπική μετριότητα - γιατί βέβαια εσείς ποτέ δεν θα μπορούσατε να φερθείτε με τον ίδιο κοινωνικά ηρωϊκό τρόπο - θα υπάρχει και θα συνεχίσει να υπάρχει.

    Κατά τα άλλα, εύχομαι και για σένα να μην σε βοηθήσει ΚΑΝΕΝΑΣ συμπαριστάμενος, έτσι και σου επιτεθούν.

    Εκτός κι αν είσαι από τους φρουρούμενους (καθόλου δεν αποκλείεται) και μας το παίζεις μάγκας εκ του ασφαλούς. Μπορεί και να μην είσαι για πάντα όμως.

  149. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 29/03/2009 15:11:44

    @.152
    Τρία στίγματα
    Μου αρέσει που το πρόβλημα της λαθρομετανάστευσης το περιορίζεις κυριώς σε ζητήματα ''αισθητικής'' (άπλωμα σεντονιών στα πεζοδρόμια...αντε, σε δεύτερη θέση και κάποιες αόριστης προέλευσης σκηνές βίας).
    Στη συνέχεια, ''μη υποπίπτοντας στη λογική μου'', δεν θεωρείς ότι για όλα τα κακά φταίνε οι ματανάστες. Αφήνεις να εννοηθεί ότι κάτι τέτοιο ισχυρίζομαι εγώ. Πότε το έκανα; Για να συμμετάχεις σε μια συζήτηση, πρέπει πρώτα απ' όλα να μάθεις ότι δεν κάνει να λες ψέματα. Τα ούτως ή άλλως κουτά επίχειρήματά σου γίνονται τότε διαβολές.
    Λες να μη βάζουμε στη φυλακή τους κλέφτες λαθρομετανάστες (ίσως και τους δικούς μας), επειδή το κάνουν από ανάγκη και έτσι μας κοστίζουν περισσότερο. Εσύ τι προτείνεις. Μην αρχίσεις να μου λες να τους βρούμε δουλειά - σε πόσους; σε όσους έρχονται; Τι θα κάνουμε με τους άλλους που δεν είναι δυνατόν να βρουν δουλειά και είναι ήδη πολλές εκατοντάδες χιλιάδες;
    Συνεχίζεις κουτοπόνηρα ότι κάνω θρησκευτικές διακρίσεις; Δεν κάνω ούτε τις εγκρίνω. Αυτό που δεν επιθυμώ είναι η αλλοίωση με το ζόρι της φυσιογνωμίας της χώρας μου (πολιτιστικά, θρησκευτικά κλπ μέ όλα τα συνεπαγόμενα) από την ανεξέλεγκτη ροή όποιων θέλων να έρθουν εδώ. Γιατί να το θέλω; Εσύ γιατί το θέλεις; Μάλλον σου διαφεύγει ότι το κράτος δεν είναι οργανισμός τύπου Γιούνισεφ να προσπαθεί να περιθάλψει τα εκατομμύρια της πεινασμένης Ασίας και της Αφρικής.
    Τα κάγκελα στα παράθυρα των άλλων σπιτιών τα βλέπεις; Διαβάζεις εφημερίδες; Δεν μαθαίνεις τι γίνεται γύρω σου; Μήπως δεν μένεις εδώ; Μήπως οι ιδεοληπτικές σου στρεβλώσεις δε σε αφήνουν να δεις την πραγματικότητα; Σε τελική ανάλυση, πίστευε (και μη ερεύνα) ό,τι θέλεις. Οι άλλοι, η πολύ μεγάλη πλειοψηφία του λαού μας έχει πικρότατες εμπειρίες από αυτούς που χωρις καμία λογική αιτία (και χωρίς να υπολογίζεις τις συνέπειες για τη χώρα μας) υποστηρίζεις, παίζοντάς το μάλιστα και αφ' υψηλού ανθρωπιστής. Γι' αυτό και έχει και άποψη και θέση.
    Τώρα, όσον αφορά στην τελευταία σου ερώτηση ''τόσο πίσω είμαστε;'', η απάντησή μου είναι - α πάγαινε, μωρε...

  150. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 29/03/2009 15:20:03

    Δεν θα μπώ σε διαδικασία τσαλαβουτήματος σε επιχειρηματολογικά λασπόνερα.
    Θα επαναλάβω απλά πως η έννοια του πολιτισμού, το εύθραυστο αυγότσουφλο εκείνο που μας χωρίζει π.χ από τους «απελπισμένους, τους λαλημένους ή τους εξοργισμένους με το χασαπομάχαιρο», είναι ευθύνη όλων μας να διατηρείται όσο πιο υγιές γίνεται κάτω από όλες τις συνθήκες.
    Κι όταν το αυγότσουφλο αυτό ραγίζει ή σπάει, ευθύνη μας πιστεύω οτι είναι η άμεση επιδιόρθωσή του μέσα από συλλογικές και υπεύθυνες διαδικασίες. Όχι να χρησιμοποιείται ως αφορμή για αμφιλεγόμενες έως απαράδεκτες κατά περίπτωση πράξεις. Από τα λεγόμενα και τα γενικότερα «πιστεύω» του Lavazza που φαντάζομαι δεν θα διατυπώθηκαν στη δίκη, θεωρώ ότι στο πρόσωπο του αλλοδαπού τσαντάκια βρήκε την ευκαιρία να «τους δείξει αυτός, που μπήκανε στη χώρα μας και τρομοκρατούν τον κόσμο». Δεν βρίσκω ευγενές το κίνητρό του.
    Δεν τον καταδικάζω ούτε τον εγκαλώ σε απολογία αφού εκ του αποτελέσματος έκανε μέσες-άκρες το σωστό και η κατάσταση όντως έχει ξεφύγει εδώ και πολύ καιρό. Κι αν υπερασπιζόταν εμένα σε παρόμοια περίπτωση με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, όλα αυτά απλώς θα τα σκεφτόμουν από μέσα μου, χωρίς να τα δημοσιοποιήσω απέναντί του. Γιατί το γεγονός πως «και η αντικειμενικότητα έχει όρια» δεν είναι κάτι που μου διαφεύγει εντελώς, όσο κι αν δεν φαίνεται.
    Αυτό που δεν μπορώ όμως να κάνω και δεν ανέχομαι να απαιτείται από εμένα, είναι να δώσω συγχαρητήρια σε έναν άνθρωπο που θεωρώ οτι δεν του αξίζει να τα δεχθεί από το άτομό μου. Τα κρατάω για άλλους που μπορούν να με πείσουν με πέντε απλές κουβέντες, ότι προσπαθούν να είναι όσο το δυνατόν πιο σωστοί, ψύχραιμοι, πρακτικοί και δίκαιοι, ακόμη κι αν τα πάντα γύρω τους δείχνουν χαλασμένα.

  151. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 29/03/2009 15:27:00

    Δεν είναι ευγενές το κίνητρο το να βοηθήσεις, να υπερασπιστείς μια ηλικιωμένη κυρία! Δεν είναι ευγενές κίνητρο το να ρισκάρεις για χάρη ενός που είναι αβοήθητος! Και είναι ευγενή τα δικά σου κίνητρα που υπερασπίζεσαι ευθέως "το φουκαρά το ληστή". Και όχι αυτουνού που υπερασπίστηκε το πραγματικό θύμα ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ.

    Αν η Ελλάδα είναι στα σημερινά χάλια, φταίτε πρωτίστως οι άνθρωποι του φυράματός σας. Και αν ζήτησα το "συγχαρητήρια" ήταν γιατί ήξερα ότι άτομα του φυράματός σας θα το αρνηθούν. Για να πέσουν οι μάσκες.

    Έννοια σου και όταν σου επιτεθούν δεν θα βρεθεί κανένας μα ΚΑΝΕΝΑΣ να σε βοηθήσει. Αφού δεν το θέλεις και το απορρίπτεις.

  152. ... avatar
    ... 29/03/2009 15:28:40

    Και λες μετά όλους τους άλλους προβοκάτορες. Εσύ φορτώνεις στον καθένα που διαφωνεί μαζί σου 100 ιδιότητες. Συγκεκριμμένα στην απάντησή σου, από τις 6 παραγράφους, οι 4 είναι χαρακτηρισμοί που βγάζεις από το κεφάλι σου. Κρίμα το πληκτρολόγιο.

    Σχετικά με τα επιχειρήματά σου, για καλών και κακών, ούτε 5 χρονών να ήσουν. Υπάρχουν δράστες διαφορετικών εγκλημάτων στην ιστορία του lavazza, άσχετα εάν θα αθωωθούν αργότερα. Και φυσικά δεν θα μου άρεσε κάθε φορά που κάποιος κλέβει, μετά να τον στέλνουν στο ΚΑΤ με κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις, εφ'όσον μπορεί να ακινητοποιηθεί με άλλο τρόπο. Τι λέμε τώρα. Και φυσικά ο lavazza, περισσότερο βέβαια ο ταξιτζής που τους τσάκισε με το ρόπαλο, γίνεται αυτός ο "κακός". Αυτός ήταν πολύ πιο κοντά στην ανθρωποκτονία απ'ότι οι άλλοι. Αλλά όχι, για σένα δεν θα ήταν ανθρωποκτονία, αφού ο άλλος ήταν κλέφτης, δεν μετράει.

    Εσύ και όχι εγώ επιδείχνεις αντικοινωνική συμπεριφορά με το να τον επιβραβεύεις και μάλιστα να καλείς όλους τους "μάγκες" να κάνουν το ίδιο.

    Η περίπτωση ,όμως, της κοπέλας είναι διαφορετική και μόνο σύγχυση προκαλείς με το να την ταυτίζεις με του lavazza.

    Η κράτηση της γυναίκας μου φαίνεται λογική αφού την τελική κρίση την έχει ο δικαστής και όχι η αστυνομία. Αλλά ξέχασα εσύ διαφωνείς και σε αυτό. Θες η αστυνομία να μπορεί να κρίνει ποιος είναι ένοχος και ποιος όχι. Δυστυχός για σένα, δεν βρισκόμαστε έναν αιώνα πίσω.

  153. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 29/03/2009 15:33:10

    Δεν είχα καμιά αμφιβολία ότι θα σου φαινόταν λογική η κράτηση της γυναίκας. Όταν θα βάλουν χέρι να σου πάρουν το χαρτοφύλακα από το αυτοκίνητο, εσύ κοίτα να του ανοίξεις και την πόρτα. Όσο για χαρακτηρισμούς, και λίγους είπα. Αυτό που θα ξαναπώ είναι ότι η βαθύτατα αντικοινωνική σας συμπεριφορά και εχθρότητα προς κάθε μορφή αληθινής ανιδιοτελούς αλληλεγγύης, με προσωπικό ρίσκο και όχι εκ του ασφαλούς, προς το πρόβλημα του αβοήθητου συναθρώπου, είναι η πηγή της νεοελληνικής κακοδαιμονίας.

    Έπεσαν αρκετές μάσκες σε αυτό το thread.

  154. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 29/03/2009 15:38:02

    @158

  155. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 29/03/2009 15:42:20

    @158 Επώνυμος
    έχω την αίσθηση ότη η συζήτηση με τον Τρία στίγματα δεν έχει κανένα νόημα. Πρόκειται μάλλον για περίπτωση όπου η ιδεοληψία γίνεται εμμονή και αφορά περισσότερο την παθοψυχολογία και όχι τον δημόσιο διάλογο

  156. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 29/03/2009 15:42:49

    Ας το γενικεύσουμε τότε. Βεβαίως και αν άνθρωποι του δικού σου μετάλλου (για να χρησιμοποιήσω φρασεολογία σου), ήταν "κυβερνώσα συντριπτική πλειοψηφία", η Ελλάδα θα είχε απαλλαγεί από τους λαθρομετανάστες εδώ και καιρό. Μόνο που αν είναι να γίνει με τους τρόπους που πρεσβεύετε και διαλαλείτε ως "ορθούς", μπορεί η βιτρίνα της καθημερινότητάς μας να γίνει πεντακάθαρη αλλά με δυσανάλογο κόστος σύμφωνα με τα δικά μου σταθμά. Θα τραυματιστεί μόνιμα και θα διαστρεβλωθεί κάτι πολύ πιο σημαντικό και ουσιώδες: ο τρόπος που αντιλαμβανόμαστε στοιχειωδώς την έννοια του Πολιτισμού. Αν γίνει αυτό, ποσώς με ενδιαφέρει μετά το πόσο γυαλιστερή και λειτουργική κοινωνία θα έχω. Αυτή είναι η δική μου θέση.

  157. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 29/03/2009 15:46:46

    Πολιτισμός είναι πρώτα από όλα η αλληλεγγύηση στον αβοήθητο συνάνθρωπο. Ο δικός σας "πολιτισμός" είναι αυτός που μας έχει καταλήξει στο μπάχαλο. Δεν ανήκω σε καμία "κυβερνώσα συντριπτική πλειοψηφία". Ανήκω στην καταπιεζόμενη συντριπτική πλειοψηφία, καταπιεζόμενη από την κυβερνώσα ηχηρή μειοψηφία του φυράματός σου. Οι μέρες σας όμως είναι μετρημένες.

  158. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 29/03/2009 15:49:35

    Όσο για την γυναίκα με το αυτοκίνητο, αν ισχύουν όσα διάβασα τότε πολύ σωστά συνελήφθη και θα δικαστεί για πρόκληση σωματικής βλάβης. Όπου και –θέλω να πιστεύω αν ισχύουν όσα γράφτηκαν- θα αθωωθεί. Είναι όμως μια διαδικασία που πρέπει να γίνει. Μπορεί να ταλαιπωρηθεί λίγο αλλά είναι απαραίτητο να γίνει. Διότι αν καταργηθεί κάτι τέτοιο και αποφασίζουν οι αστυνομικοί, πάμε σε άλλα μοντέλα κοινωνίας.
    Επίσης δεν πρέπει να αποσιωπάται το γεγονός, πως η αδυναμία επιβολής της «τάξεως» από την Πολιτεία, δεν είναι καθολικό φαινόμενο σε όλο τον πλανήτη. Υπάρχουν άκρως πολιτισμένες χώρες που το έχουν καταφέρει αξιοπρεπέστατα και το μόνο που μένει να κάνουμε είναι να πάρουμε ιδέες από αυτούς. Όχι να τους αγνοούμε βολικά, προσπαθώντας να πείσουμε πως ο μόνος τρόπος να δούμε άσπρη μέρα είναι να πάρουμε συλλογικά τον νόμο στα χέρια μας.

  159. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 29/03/2009 15:52:52

    «Οι μέρες σας όμως είναι μετρημένες.»

    Δεν ξέρω με ποιους ακριβώς με τσουβαλιάζεις και τι ακριβώς υπονοείς ανά τακτά διαστήματα για το άτομό μου, αλλά ακόμη και αν ισχύει αυτό που λες, τότε ας είναι. Δεν πρόκειται να αλλάξω τις αντιλήψεις μου υπό τον φόβο απειλών.

  160. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 29/03/2009 15:58:49

    Αν ζούσε η γυναίκα σε πολιτισμένη χώρα θα ήταν αυτή τη στιγμή ελεύθερη και θα την είχαν πρωτοσέλιδο οι εφημερίδες και τα κανάλια πρώτο θέμα για το θάρρος της. Και κάτι κοπρόσκυλα σαν και του λόγου σου δεν θα είχαν κανέναν λόγο και ρόλο σε πολιτισμένη χώρα. Αλλά στο Ελλαδιστάν μπορείτε και επιβιώνετε, τι να κάνουμε.

  161. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 29/03/2009 16:06:41

    Και καμία απειλή δεν διατύπωσα. Εννοώ ότι οι μέρες της πολιτικής σας κυριαρχίας είναι μετρημένες.

  162. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 29/03/2009 16:12:35

    Ο καθένας σύμφωνα με το επίπεδο και την συνειδησιακή του ποιότητα.

  163. Σπύρος avatar
    Σπύρος 29/03/2009 16:47:36

    Πάντως αν επικρατήσει η λογική τής αυτοδικίας,ποιός εγγυάται πώς θάναι μόνον απέναντι στούς Μετανάστες??
    Μακριά απο μένα φυσικά και η σκέψη τής ΄κάθαρσης΄απο τούς Μετανάστες μέ ΄εξολοθρευτικά κριτήρια΄,αλλά η αυτοδικία δεν κοιτά χρώμα ,εθνικότητα,φύλο κ.λ.π.
    Αμα αρχίσει δεν σταματά πουθενά.
    Δέν υποτιμώ την αύξηση τής εγκληματικότητας ,αλλά δεν κατανοώ τά διθυραμβικά σχόλια γιά την σύλληψη ενός κλέφτη,που έτυχε νάναι ξένος.

  164. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 29/03/2009 17:02:31

    Τα "διθυραμβικά σχόλια" είναι για τη σύλληψη ενός αδίστακτου. Όχι για τη σύλληψη "ξένου". Αν πρόσεξες, στη "θεωρία" περί "αυτοάμυνας" (όχι αυτοδικίας, δεν μιλούμε για εκχώρηση δικαστικών καθηκόντων, αλλά μόνον αστυνομικών στον πολίτη), ανέφερα καθαρά ότι αποδέχομαι ότι αυτή η "αυτοάμυνα" θα μπορεί να στραφεί και εναντίον μου. Είναι θεμελιώδης λογική προϋπόθεση, το να το αποδεχτείς αυτό, για να λειτουργήσει ένα τέτοιο σύστημα.

  165. Κανείς avatar
    Κανείς 29/03/2009 17:36:21

    Αν μας χαρακτηριζει κατι ως κρατος, λαο και ο,τι αλλο θελετε ειναι η εθνικη αναξιοπρεπεια σε ολα τα επιπεδα. Το οτι δεν ειχαμε αυτοκινητοδρομους, ομορφες βιτρινες κλπ, κλπ, ηταν ενα προβλημα, μικρο ομως, που βεβαια μερικους, σαν τον Ν. Δημου τους εκανε δυστυχεις να "ἑιναι Ελληνες". Αλλα, ειχαμε κοινωνικη γαληνη, κοιμομασταν με τις θυρες των σπιτιων μας ανοιχτες,υπηρχε κοινωνικη αλληλεγγυη.
    τωρα δεν εχουμε ουτε αυτα. Τι εχουν να πουν οι ιερεις της (ταχα μου) προοδου, του διεθνιστικου φασισμου με την πολυπολιτισμικη τους κολαση που μας εφεραν;

    Οσοι δεν το αντιλαμβανονται, κακως, απλα επικυρωνουν τη ρηση μου.

  166. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 29/03/2009 17:42:57

    Άλλο «αυτοάμυνα» άλλο «υπεράσπιση συμπολίτη». Στο πρώτο ο βρασμός ψυχής μπορεί να δικαιολογηθεί, στην δεύτερη περίπτωση το πράγμα μπλέκει. Ειδικά αν έχεις διατυπώσει πάνω σε θυμώδη κατάσταση, αίτημα για στρατόπεδα συγκέντρωσης και αν αντί για «δυστυχώς το πράγμα ήρθε έτσι που αναγκαστήκαμε να τους ανοίξουμε τα κεφάλια» χρωματίζεις αυτό το σημείο του όλου περιστατικού με περηφάνια. Η τιμωρία κλέφτη-κατσαβιδοβγάλτη είναι συγκεκριμένη και νομικά καθορισμένη. Οι βαριές κακώσεις στο κεφάλι δεν συμπεριλαμβάνονται στα άρθρα του ποινικού δικαίου. Στο Ισλαμαμπάντ, ίσως. Εδώ ευτυχώς όχι. Και δεν θεωρώ οτι για να αφοπλίσεις κάποιον που κρατάει κάτι αιχμηρό, πρέπει να του ραγίσεις το κρανίο. Ούτε πιστεύω οτι γίνεται κάτι τέτοιο σε μια τυπική συμπλοκή, εκτός αν χτυπάς τον άλλον με ότι βρίσκεις, ακόμη και όταν έχει αφοπλιστεί ή είναι ανήμπορος να αντιδράσει. Τα δυο τελευταία είναι δικές μου εκτιμήσεις, αλλά συνυπολογίζοντας και τα προηγούμενα, δίνουν δικαίωμα αμφισβήτησης των πραγματικών κινήτρων. Όταν καλούμαστε να επικροτήσουμε μια πράξη ή να πάρουμε κάποιες αποστάσεις, συνυπολογίζουμε όλα όσα ελέχθησαν. Δεν κρατάμε ότι μας γουστάρει. Και το κίνητρο είναι νευραλγικός παράγοντας σε τέτοιες περιπτώσεις. Δεν μετράει απλά, βολικά, το αποτέλεσμα και μόνο.

  167. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 29/03/2009 18:16:06

    Καλά. Όταν θα σου επιτεθούν εσένα και δεν θα σε βοηθήσει κανένας, που ήδη το αποποιήθηκες, αντί να του ραγίσεις το κεφάλι με ρόπαλο, θα του κάνεις δύο λαβές τσίου-τσίου, που λέγανε και σε εκείνες τις βιντεοταινίες του '80. Κατά τα λοιπά, σου αφιερώνω τα ακόλουθα, από τη σημερινή συνέντευξη του αξεπέραστου Γιάννη Καψή στο Παρόν:

    "Η ράτσα μας κουβαλάει κι ένα άλλο κακόζ ριζικό, τον Ηραστρατισμό. Για να φανούμε ότι κάτι καινούργιο λέμε, δεν διστάζουμε να πυρπολησουμε το ναό της Εφέσου".

    Αυτά από μένα, "ήρεμε, έντιμε, ισορροπημένε και φιλάνθρωπε", Ξένε Δάκτυλε. Που τίποτε από όλα αυτά δεν είσαι, όσο κι αν θα 'θελες. Ένας ακόμη Ηρόστρατος είσαι και τίποτε άλλο.

  168. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 29/03/2009 18:23:17

    Καλά κρασιά τον Αύγουστο, ευτυχές το νέο έτος. Για δηλητηριασμένο πνευματικά άνθρωπο όντως σε είχα. Για άτιμο και ανίκανο συνομιλητή όμως, όχι. Χαίρομαι γιατι πλεόν μπορώ να γράφω κι εσένα, όπως και αρκετούς άλλους, χωρίς τύψεις οτι ίσως σε αδίκησα.

  169. διερωτώμαι avatar
    διερωτώμαι 29/03/2009 18:37:21

    Η Σωτήρχου της Ελευθεροτυπίας ανήκει στους συλληφθέντες των επεισοδιων του 1995 στο Πολυτεχνείο? Θυμάται κάποιος από πότε άρχισε να εργάζεται στην Ελευθεροτυπία και να αναλαμβάνει την δημοσιογραφική κάλυψη θεμάτων του αναρχικού χώρου και ζητημάτων μεταναστών και λαθρομεταναστών?

  170. Decay avatar
    Decay 29/03/2009 18:59:35

    @ 160 Σπατζιώτης,

    Όσον αφορά το ποιόν του τρία Στίγματα,
    είναι κάτι το οποίο θάπρεπε να το γνωρίζετε απο πολύ καιρό.
    Δέν θα τον χαρακτηρίσω, απλώς θα παραθέσω κάποιες απο τις απόψεις του στο θέμα του Antinews
    "Περί Έθνους, Λαού και Πατριωτισμού"
    February 9, 2009.

    99. ... Says:
    February 11th, 2009 at 1:49 am
    Decay,
    Το 1912 η Ελλάδα απελευθέρωσε ή κατέλαβε την Θεσσαλονίκη;


    101. ... Says:
    February 11th, 2009 at 1:53 am
    Το ιδεολόγημα με το Έθνος βρίσκεται στο ότι θεωρούμε το δικό μας ανώτερο των άλλων και ότι τα “δίκαια” του Έθνους μας είναι πιο “δίκαια” από των άλλων.


    102. Decay Says:
    February 11th, 2009 at 1:55 am
    @ 99 Three Dots
    Για δε ρωτάς τον φίλο σου τον Γκρουέφσκι?


    104. ... Says:
    February 11th, 2009 at 1:57 am
    Θα απαντήσεις;

    105. Decay Says:
    February 11th, 2009 at 1:57 am
    @ 97 φίλε χαράλαμπε, αποχωρώ, γιατί πλακώσανε οι Απάτριδες…
    Τα ξαναλέμε αύριο…

    106. ... Says:
    February 11th, 2009 at 2:01 am
    Χαχαχα… Εγώ θα περιμένω… Όνειρα γλυκά Decay…

  171. Decay avatar
    Decay 29/03/2009 19:10:31

    Σπατζιώτη,

    Και για να μήν ψάχνεις δίνω το λίνκ

    http://www.antinews.gr/?p=5173

    οπου θα βρείς εξαιρετικούς διαλόγους
    μεταξύ του τρία Στίγματα,
    και εσένα...

  172. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 29/03/2009 21:45:13

    @176 Decay
    Σ' ευχαριστώ που μου τον θύμισες... Τον είχα κυριολεκτικά ξεχάσει... Αλλά αυτοί οι τύποι επανέρχονται όταν εμφανίζεται κάποιο ποστ όπου πιστεύουν ότι μπορούν να χύσουν ως ''μελανηφόρες σηπίες'' το μαύρο τους το μίσος προς τα πάτρια... Θα τον ξανασυναντήσουμε και στο μέλλον...

  173. ... avatar
    ... 29/03/2009 22:21:15

    Πάντως ακόμα να μου πεις αν ήταν απελευθέρωση ή κατάληψη της Θεσσαλονίκης.

  174. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 29/03/2009 22:35:39

    @178
    Ό,τι θέλεις εσύ, αγορίνα μου... Ό,τι μπορεί να καλμάρει την ταλαιπωρημένη από τα συμπλέγματα ψυχούλα σου...

  175. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 30/03/2009 12:04:35

    Το πρωι,γινοταν ια οκυβεντα για ληστειες παλι,και καπιιος ελεγε,οτι εγω εχω την καραμπινα γεματη και ετοιμη εις πασαν ζητησην.Αμα μπουκαρει καποιος στο σιτι μου,θα τον ντουφεκισω,χωρις προειδοποιηση.
    Και ελεγε ο φωστηρ δημοσιοκαφρος.Μα πως θα το κανεις αυτο;Θα σκοτωσεις εναν ανθρωπο,επειδη πηγε να σε κλεψει;
    Και απαντησε ο ανθρωπακος το εξης,,και τον ταπωσε.
    ΚΑΙ ΠΟΥ ΤΟ ΞΕΡΩ ΓΩ,ΟΤΙ ΗΛΘΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΚΛΕΨΕΙ ΜΟΝΟ;Και συνεχισε.
    Εδω ακουω,οτι πολλες φορες,και κλεβουν,αλλα και τραυματιζουν βαρια,η σκοτωνουν,και αν ειναι και γυναικες,τις βιαζουν.Πως θα καταλαβω εγω,σε ποια κατηγορια θα ανηκει ο μπουκαδορος;
    Ταχασε βεβαια ο καφρος,και δεν ηξερε τι να απαντησει,αλλα επεμενε οτι αποκειεται να κανει κατι τοσο τρομακτικο,αν δεν ειναι σιγουρος,οτι παει να τον σκοτωσει ο αλλος.
    Δηαλδη,πρεπει να τον δει να ορμαει με το μαχαιρι,η να σηκωνει το οπλο για να βαρεσει,και μετα να του πει,ΣΤΟΠ,περιμενε,τωρα δικαιουμαι να σε σκοτωσω εγω,χωρις μπελαδες.
    Αυτο εννοειτε;
    Και βεβαια,στους Αστυνομικους,αυτο ισχυει,πρεπει να πυροβολησει πρωτα ο αλλος,και αν δεν τον σκοτωσει,τοτε διακαιουται να τον π[υροβολησει κι αυτος.
    Ενω θα επρεπε ο νομος να λεει,πας οστις φερει οπλο και το επιδεικνύει για να διαπραξει εγκληματικη πραξη,πασης φυσεως,απο ληστεια μεχρι φονο,πυροβολειται ΑΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΤΑ,οπου και αν βρισκεται.Μπαμ και κατω.Αμα δε μπει σε σπιτι,τοτε δε χρειαζεται να δειξει οπλο.Να μπορει να τον ντουφεκαει σαν κοτσυφι,ο κατοικος του σπιτιου αυτου.
    Εκει που φτασαμε,μονο τετοια,δρακοντια μετρα,μπορουν να σταματησουν την κατρακύλα που εχουμε παρει.
    Οι ευαισθητοι,θα με ξεφωνισουν,αλλα τους ευχομαι,να μην ξυπνησουν κανα βραδυ,και δουν πανω απ το κεφαλι τους,καμια κουκουλα.