#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/04/2010 13:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι δυναστείες Παπανδρέου και Καραμανλή τελείωσαν

 

"What we do echoes in the eternity"

Αυτή τη φορά δεν θα γκρινιάξω. Με την ομιλία του στην Καλαμάτα (!)  ο Σαμαράς έδειξε ότι μπορεί να γίνει αυτό που θέλουμε όλοι όσοι αφήσαμε τον καναπέ θυμηθήκαμε τα παλιά και τρέχαμε στα σπίτια για να τον βγάλουμε αρχηγό.

Την ώρα που ο τελευταίος τον Παπανδρέου οδηγεί την χώρα στην καταστροφή και τον εθνικό διασυρμό …

Την ώρα που ο τελευταίος των Καραμανλήδων κρύβεται στην Ραφήνα …

Την ώρα που η πονεμένη κυρία από την Κρήτη ετοιμάζεται με τον μπαμπά της να συμμετάσχουν σε κυβέρνηση ΔΝΤ…

Την ώρα που το ΒΗΜΑ και άλλες νεροκουβαλήτρες του ΠΑΣΟΚ προσπαθούν να εμφανίσουν τον Σαμαρά σαν «συστημικό» και τη ΝΔ διχασμένη και ως  ένα «αστικό κόμμα» που δεν μπορεί να κατεβεί στους δρόμους

(http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=32&artId=327871&dt=25/04/2010#ixzz0m6pTLAXL)

Ο Σαμαράς μίλησε για κατάρρευση του συστήματος, για ανατροπές, για κινηματικές διαδικασίες και για πορεία με λαό που δοκιμάζεται σκληρά.

Θα τα γκρεμίσω όλα και θα τα κτίσω μαζί σας από την αρχή, είπε για όσους δεν κατάλαβαν ακόμα. Και στο συνέδριο θα γίνει «ταμείο»

Σας το έχω ξαναπεί: What we do echoes in the eternity

Ο,τι κάνουμε σε αυτή  την πουτάνα την ζωή αντανακλά στην αιωνιότητα

Και θέλω να σταθώ σε ένα σημείο που αφορά εκείνους που «πούλησαν» την παράταξη.

«Εμείς δεν μασάμε τα λόγια μας», είπε ο Αντώνης. Η προηγούμενη διακυβέρνηση, η δική μας διακυβέρνηση, έκανε σφάλματα. Σοβαρά σφάλματα. Δεν πολέμησε τον κρατισμό, δεν επανίδρυσε το κράτος, δεν έλεγξε το χρέος. Συγκράτησε τα ελλείμματα, αλλά δεν αντέστρεψε τη συσσώρευση χρέους. Διόγκωσε το κράτος, δεν το συρρίκνωσε. Το διατήρησε μη λειτουργικό και αντιπαραγωγικό. Δεν το άλλαξε…Υποτάχθηκε στην λογική του πολιτικού κόστους…  Για όλα αυτά οφείλουμε να ζητήσουμε συγγνώμη από τους οπαδούς μας, από τους ψηφοφόρους μας, από τον Ελληνικό λαό. Γιατί τα υποσχεθήκαμε και δεν τα κάναμε… Αλλά σίγουρα δεν θα απολογηθούμε σε εκείνους που κι όταν τα προσπάθησαν οι κυβερνήσεις της Νέας Δημοκρατίας, εκείνοι τις εμπόδισαν. …»

Βάζει δηλαδή Χ ο Αντώνης στο παρελθόν. Το διαγράφει και πάει μπροστά. Με ριζικές αλλαγές που θα τους εκπλήξουν όλους, όπως είπε ο ίδιος. Ένας μήνας απέμεινε άλλωστε μέχρι το Συνέδριο … περιμένετε και θα δείτε

Αδέξιος Δεξιός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. donaE avatar
    donaE 25/04/2010 14:52:37

    Μ'αρεσει η πιστη σου αδεξιε δεξιε.Η,αδεξιε αριστερε.Η,αριστερα της δεξιας.
    Μακαρι ολα αυτα ο Σαμαρας να τα καταφερει και να εχουμε την ΄συνθεση΄, αλλα πρωτα πρεπει να ξεπερασει τον εαυτο του και μετα το παλιο κομμα.Οσοι ειναι κοντα του γνωριζουν αν μπορει να το κανει.Γιατι ειναι μακρυς ο δρομος και ποναει...

  2. Ελεος avatar
    Ελεος 25/04/2010 15:05:12

    Να αφήστε τον Σαμαρά ήσυχο κομμούνια. Δεν είναι για τα δόντια σας...

  3. Baroso avatar
    Baroso 25/04/2010 15:27:06

    Αυτά είναι!!!! Τύφλα να 'χουν οι απανταχού mentalists...

    It's magic

  4. GreenHosrses avatar
    GreenHosrses 25/04/2010 18:06:39

    Πάντως δεν τον ακούω να λέει τίποτα για το πράσινο οικονομικοεκδοτικό κατεστημένο καλό είναι να το εντάξει και αυτό στις ευρύτερες αλλαγές.

  5. nasos avatar
    nasos 25/04/2010 18:14:06

    Παρεπιπτόντως σήμερα,οι διαπλεκόμενες φυλλάδες,που τα οικονομκά τους συναγωνίζονται σε χάλι τα οικονομικά του Ελληνικού Κράτους,μας φλόμωσαν στις πάνάκριβες προσφορές.
    Για τους νταβατζήδες φαίνεται πως λεφτά υπάρχουν από τις τράπεζες.
    Εγώ πάλι συνέχισα το μοναχικό μου μποϋκοτάζ σε όλες ανεξαιρέτως τις νταβατζοφυλλάδες.

  6. stel avatar
    stel 25/04/2010 18:17:17

    Χόρεψε μπουρνοβαλιά μου
    να σου στείλω τα φιλιά μου
    χόρεψε αγαπούλα μου
    παραμύθι πούλα μου

  7. ΑΡΗΣ Θ avatar
    ΑΡΗΣ Θ 25/04/2010 21:58:59

    Ο Σαμαράς καλά τα λέει.
    Η ανάρτηση όμως από τη μια "την πέφτει" στο ΒΗΜΑ (και καλώς "την πεφτει αν και όχι επαρκώς) επειδή εμφανίζει τη ΝΔ διχασμένη και από την άλλη απαξιώνει ένα στέλεχος και ένα πρώην αρχηγό της ΝΔ (κάτι που πολύ σωστά και προφανώς δεν κάνει ο Σαμαρας) δικαιώνοντας τους ισχυρισμούς του ΒΗΜΑΤΟΣ.

  8. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 25/04/2010 22:00:50

    Φάκτορα,

    Κάθε φορά πού ἀπαξιώνεις τόν Καραμανλῆ,τόσο περισσότερο μέ μπαιρδεύεις. Δηλ. ὅσοι τοῦ σέρνετε τά ἐξ ἁμάξης, τι ψηφίσατε στίς 4/10/09; ῎Η μήπως εἴσαστε αὐτοί πού προτιμήσατε νά πᾶτε στά ἐξοχικά σας τὴν ἡμέρα τῶν ἐκλογῶν; ῎Αν ἀνήκετε σ΄ αὐτή τήν κατηγορία, πρός τί ὁ θρῆνος γιά ὅσα τρομερά ἔχουν συμβεῖ στήν ῾Ελλάδα τό τελευταῖο 6μηνο; ΕΣΕΙΣ ΚΥΡΙΟΙ ΕΙΣΘΕ ΟΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΤΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ!!! Do you know what you did? YOU CUT YOUR NOSE TO SPITE YOUR FACE!!!!

    ΥΓ. Πρός ἀποφυγή κάθε παρεξηγήσεως καί ἐγώ ΣΑΜΑΡΙΚΗ είμαι!

    • Factorx avatar
      Factorx @ Φωτεινή 25/04/2010 22:10:55

      Φωτεινή όταν βρέρχει ο Θεός μυαλό δεν κρατάμε ομπρέλα

    • effie B. avatar
      effie B. @ Φωτεινή 26/04/2010 14:24:01

      Φωτεινουλα γλυκια,

      ΜΗΝ ΜΠΑΙΡΔΕΥΕΣΑΙ (ληγως ωρθογραφηκως ελεγχως δεν βλαπτοι Φακτωρρα)!!!!!!!
      ...και σταματα τα ληγμενα...και ο ΚΚ κι αυτος στα ληγμενα ανηκει!!!!!!

      • Fotini avatar
        Fotini @ effie B. 26/04/2010 17:54:39

        ᾿Εκ παρατροπῆς. Συγγνώμη ἀπό τήν῾Ελληνική γλῶσσα!

        Πάντως οἱ γνωρίζοντες τήν γνήσια Ἑλληνική γλῶσσα χρησιποιοῦν πολυτονικό!

        Ἐσύ οὔτε μονοτονικό!

        Πολύ μοῦ μπαίνεις τώρα τελευταῖα! Μοῦ γουσταρει νά ὑποστηρίζω Καραμανλῆ καί Σαμαρά--ἔχεις πρόβλημα;

  9. oldmen avatar
    oldmen 25/04/2010 23:21:25

    Εγω πάλι λέω να γκρινιάξω …λίγο!!!
    “Εμείς δε μασάμε τα λόγια μας” είπε, μαζί με άλλα πολλά, από την όμορφη Καλαμάτα.
    Και ρωτώ :
    οι πραξεις για πότε προβλέπονται, έχουμε χρονοδιάγραμμα? Για αυτή τη ζωή ή για κάποια μεταφυσική? Σ΄αυτό το τέρμινο ή σε κάποιο επόμενο?
    Γιατί μέχρι τώρα καλά αγοράζει χρόνο με λόγια, πράξεις …δε βλέπω!!!
    Πράξεις εδώ, πράξεις εκεί, που είναι οι πράξεις?
    Και την ίδια στιγμή οι άχρηστοι βρίσκονται, δίπλα του, γύρω του, απεναντί του… παντού.
    Οψόμεθα…

    • sawas avatar
      sawas @ oldmen 26/04/2010 14:48:35

      Συμφωνώ μαζί σου

      Από λόγια σε αυτόν τον τόπο άλλο τίποτα.
      Από τον Μπαϊραχτάρη του Καραμανλή, στο λεφτά υπάρχουνε του Παπανδρέου, όλο λόγια, μεγαλοστομίες, υπερβολές.

      Με τρόμαξε όμως η ξετσιπωσιά του Γιώργου. Λεφτά υπάρχουνε έλεγε. Ούτε πισινή δεν κράτησε ο αθεόφοβος.

      Ενώ ο άλλος όλο ρήξεις με το παρελθόν είναι. Λέει και αυτός ότι μπορεί, όπως ο Γιώργος, όπως ο Κώστας, όπως, όπως, όπως…….

      Αλλά όλα ξεκινάνε από το σπίτι, αν δεν καταφέρεις να το καθαρίσεις, δεν είσαι ικανός. Τόσο απλά!!!

      Περιμένω λοιπόν τον Αντώνη πρώτα να καθαρίσει το σπίτι του και μετά να του εμπιστευτώ την τύχη της πατρίδας μου στα χέρια του.

      Θέλω το σπίτι του να λάμπει, να ντρέπομαι να μπω μέσα.


      Από λόγια.... ΧΟΡΤΑΣΑΜΕ, ΠΗΡΑΜΕ, ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ!!!!

      Τώρα ...ΠΡΑΞΕΙΣ!!!

  10. ΑΡΗΣ Θ avatar
    ΑΡΗΣ Θ 25/04/2010 23:25:43

    Kαι κάτι εικαστικό. Η "καρικατουρίστικη" απεικόνιση Σαμαρά ως μονομάχου στο Κολοσσαίο μάλλον δεν ταιριάζει σε blog που τον στηρίζει.

  11. nina avatar
    nina 26/04/2010 00:03:40

    δεν βαρεθήκατε ρε παιδιά ? ή είστε πολύ νέοι ή δεν θέλω να πω κάτι άλλο.
    είμαι στη ΝΔ 25 χρόνια στη θεσσαλονίκη τα έχω δεί όλα. άν ο αντώνης ήθελε να κάνει τομές θα της έκανε. συντηρεί το ίδιο σύστημα. τίποτε δεν άλλαξε.Δείτε ποιοί ε΄ξακολουθούν να κάνουν κουμάντο παντού.Μπαίνουμε στο ΔΝΤ και ό Αντώνης μας μιλάει γιά μετά το συνέδριο αντί να κατεβάσει τον κόσμο στο δρόμο. κοροιδευόμαστε και μεταξύ μας τώρα δηλαδή. Δεν περιμένω τίποτα πιά από κανένα που ανήκει σάυτό το πολιτικό σύστημα. Τί λύση θα τη δώσει ο κόσμος και ο χρόνος

    • Orestios avatar
      Orestios @ nina 26/04/2010 00:19:02

      Τί λες βρε παιδάκι μου! 25 χρόνια και δεν τολμάς να βάλεις το ονοματάκι σου?

  12. MΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
    MΑΝΩΛΗΣ Μ 26/04/2010 00:45:12

    Οι ευθύνες του Κ.Κ. έχουν αναλυθεί στο μπλογκ αυτό πολλές φορές. Δεν έκανε ρίξεις όταν μπορούσε, δεν επανίδρυσε το κράτος, κ.λπ. Όμως είναι άδικο να κατηγορείται για όλα. Μετά Χριστόν προφήτες είναι πολλοί. Με ένα κρατικοδίαιτο συνδικαλισμό 70% ΠΑΣΟΚ, με το ναυάγιο του βασικού μετόχου και τα απολύτως εχθρικά ΜΜΕ, με μια επίπλαστη ευημερία το 2004 με Ολυμπιακούς Αγώνες, EURO 2004 και όργιο χρηματοδότησης καταναλωντικών δανείων από τις τράπεζες και με μια κοινωνία με βαθιά νοοτροπία ΠΑΣΟΚ (Ναι! η πλειοψηφία της κοινωνίας ακόμα και των περισσότερων ψηφοφόρων της ΝΔ εκείνη την εποχή είχε αυτή την νοοτροπία) δεν ήταν εφικτή η ρίξη με τα κακώς κείμενα που κληρονόμησε την Ελλάδα ο παπανδρεοσημιτισμός.
    Τώρα, αντιθέτως, είναι ώριμα τα πράγματα. Ενώ, ακόμα και ο Σαμαράς να ήταν το 2004 πρωθυπουργός δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι θα μπορούσε καν να εκφράσει αυτά που σήμερα λέει και εμείς όλοι επικροτούμε και ελπίζουμε ότι θα εφαρμόσει.
    Ο Σαμαράς θα ολοκληρώσει το έργο των ρίξεων που δεν έκανε η κυβέρνηση Καραμανλή, και θα συνεχίσει τη σωστή και περήφανη πολιτική της στα εθνικά θέματα. Και παρακαλώ, για να είμαστε συνεπείς να μην ξεχνάμε ότι αυτός που έφερε τον Αντώνη ξανά στην πολιτική μετά την εξαφάνισή του ήταν ο Καραμανλής.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ MΑΝΩΛΗΣ Μ 26/04/2010 13:16:58

      Να συμφωνήσω κι ἐγώ. Το μεγάλο στοίχημα που χάθηκε ἤταν ο βασικός μέτοχος κατ' ἐμέ. Ἤταν το ἔναυσμα προς τους ἐργολάβους να ἀρχίσουν το σταδιακό ξέσκισμα της κυβέρνησης Καραμανλή. Συνδικάτα, ΜΜΕ και φυσικά η γλοιώδης μερίδα ΝΔιτών που νομίζαν ὄτι ψήφιζαν γαλάζἰο ΠΑΣΟΚ και περιμέναν με την κουτάλα στο χέρι βοήθησαν στο να μη γίνει τίποτα σε ἐπίπεδο ἀναδιάρθρωσης.

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ TopGunZ 26/04/2010 13:19:33

        ακριβώς έτσι, TopGunZ

      • effie B. avatar
        effie B. @ TopGunZ 26/04/2010 18:00:46

        Ειστε εξαιρετικα επιεικεις!!!
        Ο ΚΚ κατηγορειται για:
        1. την περιοδο 2004-2007 της κομματικης παντοδυναμιας του δεν προχωρησε (γιατι?) σε διαρθρωτικες αλλαγες -ενω ο κοσμος ηταν ετοιμος (5,5% διαφορα απο το Πασοκ)- και τα αφησε ολα στην επικοινωνια
        2. διαλεξε ετεροκλητους και διαβρωμενους συνεργατες τους οποιους στη συνεχεια καλυπτε
        3. δεν μπορεσε να ελεγξει τις δαπανες (γιατι?)
        Τι αλλο να εκανε πιο σοβαρο?

  13. SKAIs avatar
    SKAIs 26/04/2010 01:02:19

    H πιο συνετή άποψη που έχω διαβάσει εδώ και πολύ καιρό! Μανώλη να γράφεις πιο συχνά!

  14. Γνώστης avatar
    Γνώστης 26/04/2010 02:02:53

    Πολλοί θα ήθελαν να ήταν ο Καραμανλής που έφερε τον Σαμαρά στην πολιτική ζωή , αλλά θα σας πω μερικά γεγονότα γιατί όλα πρέπει να βγουν στη φόρα τώρα
    1. Ο Σαμαράς ήταν εκείνος που είχε από κοντά του τον Καραμανλή στην ΟΝΝΕΔ παλιά
    2. Στη συνέχεια τον στήριξε με τους δικούς του και στις εκλογές του 2004 και στις συνεχείς κόντρες με τη Ντόρα
    3. Πως τον αντάμειψε ο Καραμανλής; Αφήνοντας τον στον πάγκο επτά χρόνια !!! Όταν έκανε τον κάθε άσχετο υπουργό για το χατίρι της Ντόρας
    4. Το βράδυ της εκλογικής ήττας ο Σουφλιάς και ο Σιούφας του είπαν στην Ρηγίλλης «άντε Κώστα να κάνουμε εκλογές σε ένα μήνα να ξεκουραστείς κι εσύ» Και το δεχθηκε
    5. Αυτό ήταν το περίφημο «δακτυλίδι στη Ντόρα» αφού μόνο αυτή βόλευε η εκλογή από το Έκτακτο Συνέδριο σε ένα μήνα
    6. Ο Σαμαράς μπήκε στον αγώνα της διεκδίκησης της ηγεσίας με μια απόφαση ολίγων και πιστών φίλων του στην αρχή και τα γ… όλα στη συνέχεια, επειδή αυτή ήταν η στιγμή του (διαβάστε ιστορία για ανάλογες περιπτώσεις)
    7. Στη συνέχεια ο Πέτρος Μολυβιάτης πίεσε αφόρητα τον Καραμανλή να δεχθεί την εκλογή από την βάση κι αυτός το δέχθηκε. Λίγος, μικρός κι αναποφάσιστος πάντα
    8. Αυτή είναι η αλήθεια κι ανατρέξτε στα γεγονότα των ημερών εκείνων για να δείτε ότι αυτά που λέω βγαίνουν.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Γνώστης 26/04/2010 13:19:33

      Δεν ξέρω ἀν ὄντως ἤταν "κακόβουλος" ο Καραμανλής, πάντως καλό του ἔκανε: Κανείς δεν μπορεί να τον συνδέσει (ὄσο κι ἀν προσπαθούν) με την "καμένη" διακυβέρνηση της ΝΔ. Ἀκόμα και η ὀλιγόμηνη θητεία του στο ὙΠΠΟ δεν μπορεί να συμβάλλει με βέλη στη φαρέτρα των λασπολόγων...

  15. nina avatar
    nina 26/04/2010 08:43:39

    αγαπητέ orestie έχω όνομα και όχι ονοματάκι ο λόγος που δεν το χρησιμοποιώ στο σχολιασμό είναι για να αποφεύγονται οι παρεξηγήσεις καιοι ανούσιες κουβεντούλες. άν έχεις πολιτικές απορίες πολύ ευχαρίστως να τις συζητήσουμε.

  16. alejandro avatar
    alejandro 26/04/2010 13:25:03

    η σωστη φραση ειναι "what we do in life echoes in eternity"

  17. 13 avatar
    13 26/04/2010 14:22:48

    Αμα κανουμε ετσι,τωρα που ο ανθρωπος ειναι αντιπολιτευση,φαντασου οταν ανεβει εξουσια.Θα τον σταυρωσουμε.Φατους Αντωνη, μη τους μασας.Μονο προσεχε την κρητηκια γιατι εχει ματια και αυτια παντου.Βλεπεις την αβανταρουν οι γνωριμιες του μπαμπα... Κινημα δεν γινεται με το ΚΑΠΗ Νεας Πεντελης(λεμε τωρα...πχ).Στους δρομους.. να βρειτε νεα Ελληνοπουλα κυριοι της ΝΔ,στους δρομους,χρυσα αγορια δεν υπαρχουν,μας τελειωσαν(ουτε και απο μηχανης θεος).

  18. μια αλεπού στο παζάρι avatar
    μια αλεπού στο παζάρι 26/04/2010 15:39:24

    Η κρίση συμβαίνει τώρα, δεν θα περιμένει μέχρι το συνέδριο του κόμματος.
    Ούτε η αναγνώριση των σφαλμάτων,λαθών και παραλείψεων αποτελεί αυτόματα
    " κολυμβήθρα του Σιλωάμ". Χρειάζονται άμεσα γενναίες πολιτικές πράξεις.

    Και ποια τα εχέγγυα ότι δεν θα επαναληφθούν στο μέλλον παρόμοια λάθη και παραλείψεις?

    Τέλος, οι πολιτικοί της χώρας πρέπει να καταλάβουν ότι το πολιτικό σύστημα χρεωκόπησε, επειδή οι ίδιοι συνολικά φοβήθηκαν να έρθουν σε σύγκρουση με οργανωμένα ή συντεχνιακά συμφέροντα και απέτυχαν να οδηγήσουν την χώρα στην ανάπτυξη.
    Και όλα αυτά μάλιστα, την στιγμή που διαχειρίστηκαν χωρίς σύνεση και προγραμματισμό δισεκατομμύρια ευρώ από τα κοινοτικά κονδύλια της Ε.Ε και από τα χρήματα των Ελλήνων φορολογουμένων.

    http://www.capital.gr/News.asp?id=953740