#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/10/2011 08:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι δικαστές καλούν την κυβέρνηση να σκεφτεί τους πολίτες



Μεγάλη αίσθηση προκαλεί ψήφισμα το οποίο εξέδωσαν οι δικαστές οι οποίοι από σήμερα το πρωί κατεβαίνουν σε κινητοποιήσεις διαμαρτυρόμενοι για θεσμικά και οικονομικά τους ζητήματα.

Οι δικαστές καλούν την κυβέρνηση " να αντιληφθεί τις επιπτώσεις της ασκούμενης οικονομικής πολιτικής στον Ελληνικό Λαό . Να σταθμίσει τις ανάγκες και τα συμφέροντα των πολιτών . Να αντιληφθεί την ανάγκη της προστασίας των αδυνάτων που έγιναν τόσο πολλοί και θα γίνουν ακόμα περισσότεροι με τα εξαγγελλόμενα μέτρα. Να σταματήσει τις σπατάλες χρημάτων σε αμφιλεγόμενες επιλογές (αθρόες προσλήψεις ειδικών συμβούλων σε υπουργικά γραφεία, ανεξέλεγκτες χρηματοδοτήσεις κατασκευών από τον προϋπολογισμό της Βουλής, παροχή αυτοκινήτων στους Βουλευτές με συμβάσεις leasing, κ.α. )..."

 

Ζητούν επίσης να σεβαστεί η κυβέρνηση τη συνταγματική θέση της τρίτης λειτουργίας του κράτους και να μην προχωρήσει σε νέες μειώσεις στο ειδικό μισθολόγιο των δικαστικών λειτουργών, αφού όπως τονίζουν «έχουν υποστεί μείωση κατά 38,5% των αποδοχών τους και έχουν υπαχθεί , όπως όλοι οι Έλληνες στις πάσης μορφής έκτακτες εισφορές και φοροεπιβαρύνσεις».

Από σήμερα  Δευτέρα 17 Οκτωβρίου 2011 έως και την Τακτική Γενική Συνέλευση της Ένωσης, τα δικαστήρια θα διακόπτουν τις συνεδριάσεις τους καθημερινά, από τις 12.00 το μεσημέρι έως τις 15.00.

Όπως επίσης ανακοινώθηκε, από σήμερα  δικαστές και εισαγγελείς θα ασκούν το λειτούργημα τους, αποκλειστικά και μόνο στα δικαστικά καταστήματα και εντός του χρόνου που τα δικαστήρια θα λειτουργούν και υπό τις συνθήκες υλικοτεχνικών υποδομών και ασφάλειας προσωπικού και εγκαταστάσεων που αυτά σήμερα παρέχουν.

Ως εκ τούτου δεν θα δημοσιεύονται αποφάσεις, εκτός από αυτές που αφορούν επείγουσες πολιτικές και ποινικές υποθέσεις.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Theo avatar
    Theo 17/10/2011 09:46:36

    ?????????????

    • Theo avatar
      Theo @ Theo 17/10/2011 12:11:28

      μπραβο του! Παντα υπαρχουν και φωτεινες εξαιρεσεις!
      και παλι μπραβο! (δωστε και κανα ονομα να ξερουμε τουλαχιστον ποιοι ειναι αυτοι που αξιζουν τα μπραβο!)

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Theo 17/10/2011 19:03:40

        Δηλαδή ο σεβασμός είναι συνδεδεμένος με ειδικά μισθολόγια;

        ΥΓ

        Ισως, αν δάσκαλοι εφοριακοί και δικαστικοί έκαναν καλύτερα την εργασία του,ς αντί τη δουλειά τους, είχαμε μια διαφορετική κοινωνία πολιτών.

  2. "ΣΑΛΩΝΙΤΗΣ" avatar
    "ΣΑΛΩΝΙΤΗΣ" 17/10/2011 09:59:11

    Με όλο το σεβασμό προς το δικαστικό Σώμα, νομίζω ότι εκείνο το οποίο θα αποκαταστούσε το σεβασμό της Κοινωνίας προς τους Δικαστές είναι δίκαιες και γρήγορες αποφάσεις των προσφυγών πολλών, κυρίως συνταξιούχων κατά της ληστρικής επίθεσης της Κυβέρνησης κατά μισθών και των ανταποδοτικών συντάξεων, διπλής φορολόγησης και φορολογίας ακινήτων μέσω ΔΕΗ! Είναι οι σίγουρες παράνομες και αντισυνταγματικές παρεμβάσεις της Κυβέρνησης!
    Και για να μη θεωρηθεί η πρόταση ιδιοτελής και συντεχνιακή, δεν ενδιαφέρει τόσο το πότε θα δοθούν τα χρήματα πίσω, όσο μια δίκαιη απόφαση ότι τα πήραν παράνομα και πρέπει κάποτε να αποδοθούν!
    Ας περάσει το μήνυμα στην Κυβέρνηση ότι δεν πρέπει να περιμένει διατεταγμένες αποφάσεις!
    Και είναι η μόνη ενέργεια που θα κάνει τους πολίτες να πάψουν να πιστεύουν ότι είναι μόνοι απέναντι στην κρατική αφθαιρεσία!

    • anonymous avatar
      anonymous @ "ΣΑΛΩΝΙΤΗΣ" 17/10/2011 11:58:27

      Δε μπορούν να βγουν γρήγορα οι αποφάσεις διότι δε διορίζουν δικαστές. Σκόπιμα μάλιστα.

  3. Tassos avatar
    Tassos 17/10/2011 10:03:00

    Διεφθαρμένοι και απαξιωμένοι στην συνείδηση του Λαού.

  4. xzetta avatar
    xzetta 17/10/2011 10:09:11

    +1000

  5. Krax avatar
    Krax 17/10/2011 10:09:54

    Οι δικαστές θα έπρεπε να γνωρίζουν ότι οι πολιτικοί ουδέποτε σκέπτονται τους πολίτες παρά μάνο περιοδικά και αποκλειστικά τους ψηφοφόρους.
    Ένας που σκέφτεται τον πολίτη γίνεται ιεραπόστολος, όχι πολιτικός.

  6. hellasatt avatar
    hellasatt 17/10/2011 10:15:24

    Κινητοποιήσεις Δικαστών! Τελικά το βαρέλι δεν έχει πάτο...

  7. Ignoramus avatar
    Ignoramus 17/10/2011 10:36:55

    αυτοι ειναι οι ιδιοι δικαστες που αμολανε ελευτερους τους εγκληματιες; αντε καλα τοτε παιδια να μας γραφετε

  8. A.A avatar
    A.A 17/10/2011 10:57:20

    Ο νόμος περί (μη) ευθυνης υπουργών και η βουλ. ασυλία εμποδίζουν τους δικαστές να ασχοληθούν με τις υποθέσεις των πολιτικών, λόγω αρμοδιότητας της Βουλής. Οι έλληνες δικαστές είναι οι πιο χαμηλόμισθοι στην Ευρωπη δουλεύουν σκληρά, χωρίς υποδομές , ούτε καν Η/Υ, γραφεία και γραμματέα, όπως σε όλο τον κόσμο σε κλίμα έντονης φιλοδικίας και έντασης και αμφισβήτησης του έργου τους. Για την καθυστέρηση της Δικ/νης φταίει κυρίως το Κράτος που τη θεωρεί "το φτωχό συγγενή" και λ.χ στην Αθηνα των 5 εκατ. κατοίκων έχει μόνο ένα Πρωτοδικείο!!!

    • Βούρδουλας avatar
      Βούρδουλας @ A.A 17/10/2011 12:26:46

      "Οι έλληνες δικαστές είναι οι πιο χαμηλόμισθοι στην Ευρωπη δουλεύουν σκληρά".

      Αντίστοιχα όλοι οι έλληνες υπάλληλοι είναι πιο χαμηλόμισθοι στην Ευρώπη και δουλεύουν πολλοί από αυτούς και 12ωρα για 600 και 700 ευρώ. Βέβαια έβαλες το "δουλεύουν σκληρά" στη συνέχεια και δεν ξέρω αν τελικά κάνεις χιούμορ. Αν ναι, μπράβο σου, είναι έξυπνο.

      " Μάλλον δεν γνωρίζεις μισθούς και απίστευτα επιδόματα που έπαιρναν μέχρι τώρα. Θα ήταν καλό να ενημερωθείς.

    • foros avatar
      foros @ A.A 18/10/2011 15:33:18

      Όλοι οι έλληνες Δ.Υ. είναι οι πιο χαμηλόμισθοι στην Ευρώπη. Οι εικπαιδευτικοί παίρνουν σχεδόν 50% παραπάνω και οι εφοριακοί τουλάχιστον 70% παραπάνω. Το Ενίαιο μισθολόγιο ήταν πάγια θέση της ΑΔΕΔΥ , η κυβέρνηση της έκανε την χάρη.
      Ο πρωτοδίκης θα παίρνει 840 ευρώ σαν τον Δ.Υ. πτυχιούχο νομικής, το ίδιο πτυχίο έχουν και από τον κρατικό προϋπολογισμό πληρώνονται και οι δύο. Όποιος πληρώνεται από τον κρατικό προϋπολογισμό είναι Δ.Υ
      Η λύση στον σύγχρονο κόσμο είναι μία: Κλαδικά μισθολόγια. Εφαρμόζονται παντού στην Ευρώπη εκτός από την τελευταία Σοβιετική Δημοκρατία.

  9. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 17/10/2011 11:17:41

    ΕΑΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΔΙΚΑΣΤΕΣ ΣΑΝ ΤΟΝ ΤΣΕΡΤΣΕΤΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΟΛΥΖΩΙΔΗ ΣΗΜΕΡΑ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΑΝΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ !!!.ΟΙ ΔΙΚΑΣΤΕΣ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟΥΛΗ ΤΟΥΣ ΚΟΙΤΟΥΣΑΝ ,ΠΩΣ ΘΑ ΤΑ ΑΡΠΑΞΟΥΝ ΚΑΙ ΠΙΑ ΘΕΣΗ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ!!!.ΟΛΟΙ ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟΙ ,ΑΛΛΑ ΧΑΡΗΣ ΣΤΟΥΣ ΔΙΚΑΣΤΕΣ ΚΑΙ ΑΣΥΛΙΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΠΑΡΑΓΡΑΦΗ ΓΙΑ ΤΑ ΚΛΕΜΕΝΑ ΕΧΟΥΝ .ΜΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΛΥΣΗ ,ΑΡΣΗ ΤΙΣ ΠΑΡΑΓΡΑΦΗΣ,ΚΑΙ ΑΡΣΗ ΤΙΣ ΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗΣ ΑΣΥΛΙΑΣ.ΕΤΣΙ ΘΑ ΑΝΟΙΞΗ Η ΠΟΡΤΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΛΕΦΤΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΚΛΕΜΕΝΑ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΠΙΣΩ ,ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΗ Η ΚΟΠΡΟΣ ΤΟΥ ΑΥΓΙΟΥ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΥΝΕ ΣΤΗΝ ΦΥΛΑΚΗ.

  10. Ταραχή avatar
    Ταραχή 17/10/2011 11:18:35

    Ρε καλώς τα παιδιά τα δικά μας....Τι έγινε που ενοχλήθηκαν οι αδέκαστοι και σκέφτηκαν τον λαό σήμερα;Δεν τους δίνει κάτι αναδρομικά που ακούστηκαν η τους περιλαμβάνει στο ενιαίο μισθολόγιο;Έξι μήνες πρίν όλα τα μέτρα που πάρθηκαν στις πλάτες του λαού τα κήρυξαν Συνταγματικά. Τι έγινε τώρα θα μας εξηγήσουν;

    • anonymous avatar
      anonymous @ Ταραχή 17/10/2011 11:53:25

      τους κάνει απλούς υπαλλήλους κι έτσι πρέπει να είναι. Ένα τετραετές πτυχίο έχουν όπως όλοι οι πτυχιούχοι. Και προσωπικά δε θεωρώ τη δουλειά του δικαστή δυσκολότερη από τη δουλειά του εκπαιδευτικού. Το αντίθετο ισχύει, θα έλεγα.
      Θα παίρνουν λοιπόν έναν απλό μισθό και οι νέοι θα ασφαλίζονται στο ΙΚΑ όπως όλοι οι Δημ. Υπάλληλοι.

      • Tassos avatar
        Tassos @ anonymous 17/10/2011 12:24:30

        Εχω γνωρίσει στη ζωή μου (όχι σε δίκη) ένα δικαστή και μια εισαγγελέα. Σίγουρα δεν μπορώ να γενικεύσω αλλά πείτε μου τί συμπέρασμα να βγάλω όταν και οι δύο είχαν την τρέλλα του μεγαλείου. Μιλάμε για κλινικές περιπτώσεις, από αυτές που τηλεφωνάς το 166.

        • anonymous avatar
          anonymous @ Tassos 17/10/2011 16:02:59

          Δυστυχώς φίλε μου αυτή είναι ασθένεια που δέρνει τους περισσότερους Έλληνες δικαστές. Καλλιεργείται δε εντός σώματος.

          Είναι και καλά εξουσία ...

  11. Ειλωτας avatar
    Ειλωτας 17/10/2011 11:27:25

    Μονο το χρημα τους ενδιαφερει

  12. an.al avatar
    an.al 17/10/2011 11:50:06

    Για την ατιμωρησία των πολιτικών δεν ευθυνονται οι δικαστές, αλλά οι νόμοι περί (μη) ευθυνης υπουργών και ασυλίας των βουλευτών που τους αφαιρούν τη δικαιοδοσία και τη δινουν στη Βουλή. Ο Ελλη νας δικαστής είναι ο πιο κακοπληρωμένος στην Ευρωπη, εργάζεται χωρίς υποδομές (Η/Υ, γραφείο, γραμματέα) σε κλίμα εντονης αντιδικίας, φιλοδικίας και αμφισβήτησης των αποφάσεων του. Για την καθυστέρηση στην απονομή της Δικ/νης φταίει κυρίως η Πολιτεία που λ.χ στην Αττική με 5 εκατομ. κατοίκους έχει ένα μόνο Πρωτοδικείο !!! (παγκόσμια πρωτοτυπία), προς εξυπηρέτηση και συμφερόντων κάποιων συνδικαλιστών δικηγόρων

  13. Χρήστος avatar
    Χρήστος 17/10/2011 11:58:16

    Να μη ξεχάσω. Χαιρετίσματα και στον κ. Καμίνη και τον Αγαπούλα. Τι έγινε να δεις... Αααα ναι... δήλωση στήριξης από τους δικαστικούς προς τον Κ. Καμίνη για τον τρόπο που χειρίστηκε την υπόθεση...

  14. NIK THE GREEK avatar
    NIK THE GREEK 17/10/2011 12:02:07

    Αν δεν θιγοταν τα συμφεροντα τους θα ηταν στην μουγκα.
    Μπορουν να μας απαντησουν επι ποιου μισθου τους ειχαν μειωση 36%,ας μην ξεχνουνε οτι ειναι υπαλληλοι ΠΕ κι αυτοι και δεν μπορει με μισθο και επιδοματα να παιρνουν 3πλασιες αμοιβες απο ενα καθηγητη πανεπιστημιου.

  15. λεφτα υπάρχουν avatar
    λεφτα υπάρχουν 17/10/2011 12:23:50

    Μας συγκίνησε η πλειοψηφία των Ελλήνων Δικαστών, θα δακρύσουμε....

    Ας ξεκινήσουν πρώτα οι κύριοι και κυρίες δικαστές να μην βγάζουν παράνομες απεργίες πριν καν ξεκινήσουν, ας σταματήσουν να είναι οσφυοκάμπτες και να κλείνουν το μάτι στην πολιτική εξουσία, ας ξεκινήσουν να μην εφαρμόζουν αντισυνταγματικούς νόμους, ας σταματήσουν - επιτέλους - την λευκή απεργία πολλών χρόνων, δικάζοντας καμια δεκαριά υποθέσεις απ τις 30 του πινακίου και εκδίδοντας αποφάσεις σε ένα χρόνο, και μετά ας βγάλουν όποια ανακοίνωση θέλουν.

  16. ora avatar
    ora 17/10/2011 12:27:35

    καταρχήν οι αγαπητοί δικαστές δεν βγάζουν δικαιες αποφάσεις, γιατί δίκαιο δεν είναι μόνο ο αναχρονιστικός νόμος είναι και το ηθικό δίκαιο, με τι ηθική κρίνουν οι δικαστές μας; να παν να κάνουν καμια ψυχοθεραπεία να συνέλθουν έχουν τον κόσμο και περιμένει 2 και 3 χρόνια για να δικαστεί η υπόθεση του και τη φοιτήτρια που πέταξε το αυγό στον πολιτικάντη της έριξαν φυλακή εντός ολίγων ημερών. βρε ουστ το μονο που τους νοιάζει είναι ο μισθός τους τίποτα άλλο.

  17. dimitris avatar
    dimitris 17/10/2011 13:01:07

    Τα παράσιτα έχουν μια τρομερή ικανότητα προσαρμογής και επιβίωσης.Ελίσωνται με έναν καταπληκτικό τρόπο σε κοσμογονικές αλλαγές και δεν τα αγγίζει καμία κταστροφή Κάπως έτσι επέζησαν και οι κατσαρίδες τόσα εκατομύρια χρόνια μέχρι σήμερα.Ετσι λοιπόν και σήμερα άνθρωποι του συστήματος ,σεβάσμιοι , τύποι που έκριναν ποιός τους συμφέρει και ποιός όχι, με εξουσία λίγο κατώτερης ενος υπουργού , οι υπέροχοι δικαστές μας συνηδειτοποιούν ότι τα έκαναν σκατά. Δεν υπήρχε περίπτωση να πας σε δικαστήριο και να μη ν τους δώσεις μια μικρή ή μεγάλη περιουσία για να βρείς το δίκιο σου.Ξαφνικά τους έπιασε ο πόνος για τον λαο΄.Είναι λεει άδικα τα μέτρα.Στήν πραγματικότητα τρέμουν τη μέρα που θα γίνουν σαν κι εμας μισθολογικά. Θα τους κοπούν τα επιδόματα έδρας, θα αρχίσουν να πληρώνουν φόρους όπως όλοι μας και γενικά δεν μπορούν νσ συμβιβαστούν στην ιδέα του μισθοσυντήρητου.Είναι θλιβερά ανθρωπάκια και αφού κατέστρεψαν την δικαισύνη εκλιπαρούν την συγνώμη μας με γλύψιμο .Μυρίζουν πτωματίλα και αποσύνθεση.

    • foros avatar
      foros @ dimitris 17/10/2011 15:02:40

      Άψογος. Καλό είναι να το διαβάσουν το κειμενό σου και οι νέοι δικαστικοί γιατί οι παλιοί είναι τελειωμένοι.

  18. gianni avatar
    gianni 17/10/2011 13:04:12

    OI δικαστες στην Ελλαδα για το μονο που νοιαζονται ειναι οι μισθοι τους,τα προνομια τους και το βολεμα των παιδιων τους,στην πλειοψηφεια τους.
    Ενα βασικο κομματι του σαπιου θεσμικου πλαισιου στην Ελλαδα ειναι οι δικαστικοι.
    Η Σαπιλα δεν ειναι μονο στους πολιτικους οπως καθημερινα εμφανιζεται ,η σαπιλα η εθνοπροδοσια και ο παρανομος πλουτισμος των πολιτικων και το βολεμα των ψηφοφορων τους σε βαρος της ΠΑΤΡΙΔΑΣ ,ΔΕΝ θα μπορουσαν να ειναι τετοιας εκτασης,τετοιου βαθους και τετοιας διαρκειας (30 χρονια και πλεον)ΕΑΝ δεν ηταν σαπιοι οι πανεπιστημιακοι οι δικαστικοι και οι γιατροι.
    ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΔΕΙ ΤΟ ΥΠΟΒΑΘΡΟ πανω στο οποιο κατεστρεψαν οι πολιτικοι την Ελλαδα και τις ζωες των Ελληνων θα διαπιστωσει οτι η βρωμια και η σαπιλα του πανεπιστημιακου κατεστημενου και της δικαστικης αβαντας σε ολα τα επιπεδα διαπλεκομενη με την ιατρικη μαφια που εκπροσωπειτε επισημως απο τους ιατρικους συλλογους ειναι τα θεμελια πανω στα οποια οι πολιτικοι καταφεραν να χρεοκοπησουν την Ελλαδα.

  19. mv avatar
    mv 17/10/2011 14:09:55

    Δεν έχουν ούτε γραφείο να δουλέψουν. Τους φακέλους τους κουβαλάνε στο σπίτι με τα καροτσάκια. Δουλεύουν και τα Σαββατοκύριακα, δεν έχουν άδεια όπως οι υπόλοιποι εργαζόμενοι.
    Πρωτόγονες συνθήκες, ευτυχώς όμως οι περισσότεροι είναι ευσυνείδητοι.
    Δεν αναφέρομαι βέβαια στις υψηλά ιεραρχικά θέσεις όπου κάποιοι αμαυρώνουν τον κλάδο.
    Οπότε, η κυβέρνηση θέλει να τους οδηγήσει σε υπαλληλοποίηση. Και βέβαια ο υπάλληλος, πως να πάει κόντρα στα συμφέροντα του εργοδότη του? ...
    Το τέλος της ανεξαρτησίας της δικαιοσύνης.

    • anonymous avatar
      anonymous @ mv 17/10/2011 16:09:59

      Ποτέ δεν υπήρξε ανεξάρτητη δικαιοσύνη. Ανεξάρτητη καμαρίλα υπήρξε. Όσο για το δωμάτιο εργασίας στο σπίτι υφίσταται και τους έδιναν επίδομα γι αυτό. Τα περί δικογραφιών δεν είναι άξια λόγου.

  20. foros avatar
    foros 17/10/2011 14:58:19

    Εάν δεν υπήρχε ο κίνδυνος του ενίαιου μισθολογίου θα έκαναν τουμπεκί ψιλικομμένο!!! Για αυτό και ξαφνικά αναστατώθηκαν και πήραν το μέρος του πολίτη. Οι δικάστικοί από μόνοι τους έχουν γίνει υπάλληλοι, δεν τους υπαλληλοποίησε κανένας. Ας ξεκαθαρίσουν τον κλάδο τους όπως οι λοιποί Δ.Υ. και μετά να συζητήσουν για ειδικά μισθολόγια. Άμεση λειτουργία φορολογικών δικαστηρίων με εξειδικευμένους δικαστές.

    • anonymous avatar
      anonymous @ foros 17/10/2011 16:11:35

      Τα διοικητικά δικαστήρια είναι φορολογικά. Έχουν ειδικά τμήματα για τα φορολογικά. Δε χρειάζονται άλλα. Δικαστές χρειάζονται.

      • foros avatar
        foros @ anonymous 18/10/2011 15:39:03

        Γνωρίζω τι είναι τα διοικητικά δικαστήρια για αυτό και σου λέω ότι η λύση είναι μία Φορολογικά Δικαστήρια τώρα με εξειδικευμένους δικαστές ακόμα και σε θέματα φορ. ελέγχου.

  21. k avatar
    k 17/10/2011 15:53:39

    ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΥΣ ΔΙΚΑΣΤΕΣ. ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΣ ΤΗΣ. ΑΝ ΧΑΘΕΙ ΚΑΙ Η ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΤΙ ΕΜΕΙΝΕ?

  22. α.α avatar
    α.α 17/10/2011 16:14:06

    λυπάμαι για κάποιους που σχολιάζουν με υβρεις αντι επιχειρημάτων, δείχνοντας το κόμπλεξ τους σε άλλους εργαζόμενους , όπως είναι οι δικαστές που δεν έχουν έλθει από τον Αρη, αλλά αποτελούν απλούς πολίτες από μέσες οικογένειες και όχι απο τζάκια. Ο διχασμός της ελληνικής κοινωνίας και ο πόλεμος της μιας κοινων. ομάδας κατά της άλλης, αλήθεια ποιους ευνοει;

  23. george avatar
    george 17/10/2011 16:26:36

    Μα αυτός είναι ο στόχος !
    Να μαλώνουν μεταξύ τους οι κοινωνικές ομάδες και να μείνουν στο απυρόβλητο οι κλέφτες.
    Ποιος ασχολείται με τα 500 δις στην Ελβετία ?
    Με τα 60 δις που βγήκαν στο εξωτερκο τον τελευταίο χρόνο ?
    Με τους καλύτερους πελάτες των μεσιτικών γραφείων του Λονδίνου (Ελληνες...) ?

    Οι δικαστές, οι ταξιτζήδες, οι φορτηγατζήδες και οι φαρμακοποιοί κατέστρεψαν την Ελλάδα !
    Υποκριτές ...

  24. βασιλης avatar
    βασιλης 17/10/2011 18:20:13

    Και ξαφνικα μολις πρεπει να χασουμε απο τα κεκτημενα θυμωμαστε τον λαο!

  25. juliet avatar
    juliet 17/10/2011 18:36:35

    Tο να κατεβούν σε απεργία δε λέει και τίποτε.Μια χαλαρή αντίδραση τώρα που έφτασε ο κόμπος στο χτένι και είδανε ότι το τούνελ δεν έχει φως .
    Ξέρεις τι είναι να βγαίνει απόφαση χωρίς να υπάρχουν στοιχεία αλλά γιατί ο δικαστής ήτανε γνωστός της άλλης πλευράς; και να το ξέρεις ; να σου απορρίπτουν τεκμηριωμένα στοιχεία και να κάνει τον κινέζο ;η αδέκαστη δικαιοσύνη τους.
    Αυτοί δεν ήτανε που σκύψανε και δεχτήκανε την Τρόΐκα; Εντάξει, δεν είναι ώρα για διαχωρισμούς αλλά θα πρέπει να καταλάβουν ότι όταν η Πατρίδα μας είναι υπο κατοχή είμαστε όλοι όμηροι των ιδίων καταστάσεων ,και κάπου κάπου δεν βλάπτει και λίγη ανθρωπιά χωρίς κέρδος!!
    Η αντίσταση απένταντι στο ξεπούλημα και ο σεβασμός απέναντι στους φτωχούς και εξαπατημένους Ελληνες είναι ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ και ΚΑΘΗΚΟΝ.
    Οταν το ποτάμι ξεχειλίσει η ορμή θα είναι ανεξέλεκτη .

  26. ΙΧΝΗΛΑΤΗΣ avatar
    ΙΧΝΗΛΑΤΗΣ 17/10/2011 19:42:13

    Όπως σε όλα τα επαγγέλματα έτσι και στον κλάδο των δικαστών υπάρχουν οι ενσυνείδητοι και οι επίορκοι έως και επικίνδυνοι. Ο συγκεκριμένος κλάδος δε είναι λίγο αρτηριοσκληρωτικός λόγω της φύσεως του επαγγέλματος . Είναι λάθος να γενικεύουμε και ειδικά αυτές τις στιγμές που στόχος των κυβερνώντων είναι η έλλειψη αλληλεγγύης μεταξύ του ελληνικού λαού δια της στοχοποιήσεως διαφορετικής κατηγορίας επαγγελματιών κάθε φορά . Αυτές τις στιγμές το πολυδιάστατο πρόβλημα της κρίσης το έχει ο καθένας από τους Έλληνες , είτε είναι οδοκαθαριστής είτε εφέτης δικαστής. Επιπλέον , καιρός να σταματήσουμε την προς τα κάτω ισοπέδωση. Δεν προορίζονται όλοι για την ίδια δουλειά ακόμη και στην ιδεώδη κοινωνία . Θεωρώ ότι πρέπει να καλοδεχθούμε την κίνηση των δικαστών για αντίδραση στα τεκταινόμενα, δεδομένου ότι ακόμα κι αν σας φανεί παράξενο υπάρχουν κατηγορίες επαγγελματιών που δεν έχουν απεργήσει ούτε μία ημέρα όλον αυτόν τον καιρό (π.χ. συμβολαιογράφοι, υποθηκοφύλακες, φύλακες μεταγραφών κ.ο.κ.) και εν πάση περιπτώσει οι απολαβές των δικαστών δεν ανταποκρίνονται στις ώρες της δουλειάς τους και στο μέγεθος της ευθύνης των ευσυνείδητων εξ αυτών.

  27. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ avatar
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ 17/10/2011 20:56:21

    Να μην τα ισοπεδώνουμε όλα αγαπητοί φίλοι.Μετά από πολλά χρόνια καθημερινής επαφής με τον συγκεκριμένο χώρο:η συντριπτικότατη πλειοψηφία των Ελλήνων δικαστών και εισαγγελέων, αποτελείται από σκληρότατα εργαζόμενους ανθρώπους της "διπλανής πόρτας".Ανθρώπους που έχουν τα ίδια προβλήματα μ'εμάς τους "κοινούς θνητούς", τα ίδια άγχη και τις ίδιες ανασφάλειες.Γίνεται λόγος για το ειδικό μισθολόγιό τους.Μάλιστα.Πέστε μου ποιός από εσάς ΔΕΝ έχει καθόλου ωράριο εργασίας, έχει αντιθέτως "ΝΟΡΜΑ" εργασίας, υφίσταται ανά πάσα στιγμή απροειδοποίητο έλεγχο στην προσωπική του ζωή, έχει "εξασφαλισμένες" στην καρριέρα του τουλάχιστον 10 μεταθέσεις και ζεί υπό τον ζυγό ενός ασφυκτικού και απηρχαιωμένου κανονισμού συμπεριφοράς.Η συντριπτικότατη πλειοψηφία των ανθρώπων αυτών ενασκούν εύορκα και ευσυνείδητα το καθήκον τους. Βεβαίως και υπάρχουν επίορκοι και σαπρόφυτα. Ασφαλώς και υπάρχουν ψοφοδεείς και οσφυοκάμπτες, καμμιά αντίρρηση. Ναι, εκδίδονται "στρεβλές" αποφάσεις, δεν αντιλέγω.Ομως η Δικαιοσύνη έχει απομείνει το τελευταίο ανάχωμα.Αν το διαλύσουμε κι' αυτό, πάει, τελειώσαμε,γίναμε βορρά στα δόντια των αυθαιρετούντων και πάσης φύσεως ισχυρών.

  28. βασίλης avatar
    βασίλης 17/10/2011 22:07:59

    Οι δικαστές καλά κάνουν και κάνουν στάσεις εργασίας αλλά μέχρι και σήμερα
    κανείς τους δενβγήκε να ζητήση έστω μία συγνώμη γιατο κακό που έχουν
    κάνει στον ελληνικό λαό και αυτά είναι τα παρακάτω
    1.Ποιός μέχρι τώρα βγήκε να καταγγείλει την πλήρη καταπάτηση
    του συντάγματος απο την παρούσα κυβέρνηση, και βάσει ποιόν νόμων θα εκδικάζουν τα εργασιακά?
    2.Ποιός θα μας πεί γιατί στο Σ.Τ.Ε πρίν λίγο καιρό οι εισηγήτριες έκαναν θετική
    εισήγηση υπέρ του μνημονίου και εναντίον των εργαζομένων, και κατ' αυτόν τον τρόπο νομιμοποίησαν το μνημόνιο?

    ΚΥΡΙΟΙ ΔΙΚΑΣΤΑΙ ΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΚΑΙ ΝΑ
    ΠΕΙΤΕ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ?

  29. Κρίτων avatar
    Κρίτων 18/10/2011 18:24:31

    Οι δικαστές υπέκυψαν στον λαικισμό και την εξαχρείωση του κράτους από το ΠΑΣΟΚ στην δεκαετία του ογδόντα και κατόπιν στις ορέξεις της διαπλοκής και της σάπιας πολοτικονοοικονομική τάξης της Ελλάδας. Ο έχων αρχές και δίκαιο δεν πιστεύει στην δικαιοσύνη παρά μόνο στην παρέμβαση του πολιτικού του παράγοντα ,του..!Δυστυχώς για την χώρα έχουν αυτουπονομευτεί. ΄Ολοι γνωρίζουμε ότι δεν θα είχαμε τα χάλια που έχουμε αν είχαμε αληθηνή και αδέκαστη δικαιοσύνη.Τώρα που τους άγγιξε το πρόβλημα των χρημάτων (για τους περισσότερους ο θεός τους) τι περιμένουν από τους πολίτες; Το μόνο που μπορούν ν κάνουν είναι να κλειστούμ μέσα σε γραφεία και να κάνουν την αυτοκριτική τους ,να αλλάξουν και να βγούν έξω στον δοκιμαζόμενο κόσμο με αρχές και αποφασιστικότητα. Να γίνουν ΔΙΚΑΣΤΕΣ.΄Οχι δεκανίκια των παρασιτογόνων της κοινωνίας και των βολεψάκηδων αεροπατεραπαραγόντων!
    Υγ. ΄Ενας εισαγγελέας σε κάθε νομό με (ο λαός τα λέει όπως τα λέει) ΄Εφτανε.Δεν θα είχαμε γεμίσει απατεώνες υπαλλήλους,συνδυκαλιστοααναρχαυτόνομουςΨωμιάδηδες,Μπέους,Λαυρεντιάδηδες,Τσουκάτους,Τσοχατζόπουλους..κλπ