#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/11/2012 19:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι δημοσκοπήσεις «προσγειώνουν» Τσίπρα και ΣΥΡΙΖΑ



«Εάν πριν από ένα χρόνο με προσφωνούσε κάποιος όπως με προσφώνησαν εδώ απόψε, λέγοντάς μου δηλαδή ότι την επόμενη φορά που θα έρθω είναι πιθανό να έλθω ως πρωθυπουργός της Ελλάδας, θα έλεγα ότι χρειάζεται ζουρλομανδύα. Κι όμως, σήμερα αυτό μπορεί να ακουστεί».

Αυτά έλεγε, μεταξύ άλλων, προχθές στη Βαρκελόνη ο Αλέξης Τσίπρας όταν αποθεωνόταν σαν ροκ σταρ στη συγκέντρωση του αριστερού κόμματος εν όψει των εκλογών στην Καταλονία.

Την ίδια ώρα, μερικές εκατοντάδες χιλιόμετρα πιο ανατολικά, στα γραφεία του ΣΥΡΙΖΑ στην πλατεία Κουμουνδούρου, επικρατεί προβληματισμός από την ανάγνωση των τελευταίων δημοσκοπήσεων, που δείχνουν ότι σε μια περίοδο όπου η τρικομματική κυβέρνηση αδυνατεί να σταθεροποιήσει την ελληνική οικονομία, ενώ εισπράττει το κόστος της λήψης νέων σκληρών, μέτρων, ο ΣΥΡΙΖΑ -περίπου έξι μήνες μετά τις εκλογές- αδυνατεί να πείσει ότι αποτελεί αξιόπιστη, εναλλακτική κυβερνητική λύση. Ενδεικτικά, στην τελευταία δημοσκόπηση της GPO για το Μega:

Την ίδια ώρα που η κοινωνία πιστεύει ότι τα μέτρα που ψηφίστηκαν δεν θα είναι τα τελευταία σε ποσοστό (ποσοστό 88,3%), αλλά και ότι με αυτά τα μέτρα η ελληνική οικονομία δεν σταθεροποιείται (ποσοστό 77,9%), οι αριθμοί για τον ΣΥΡΙΖΑ, πέραν της πρόθεσης ψήφου όπου προηγείται της Ν.Δ. με περίπου δύο μονάδες, δεν είναι ενθαρρυντικοί. Το 69,8% (43,1% χειρότερα, 26,7% ίδια) πιστεύει ότι, εάν στις εκλογές είχε εκλεγεί ο ΣΥΡΙΖΑ και πρωθυπουργός ήταν ο Αλέξης Τσίπρας, τα πράγματα δεν θα ήταν καλύτερα στη χώρα. Στο ίδιο πλαίσιο, το 73,9% εκτιμά ότι ο ΣΥΡΙΖΑ δεν είναι έτοιμος να κυβερνήσει, ενώ στη λεγόμενη «καταλληλότητα στην πρωθυπουργία» στον πίνακα των πολιτικών αρχηγών ο Αλ. Τσίπρας συγκεντρώνει 18,6%, όταν ο Α. Σαμαράς έχει 27,8% και ο «Κανένας» 25,2%, ενώ στον πίνακα της σύγκρισης μεταξύ των δύο ο Α. Σαμαράς έχει 44,5%, ο Αλέξης Τσίπρας 33,0% και ο «Κανένας» 21,1%.

Το πρόβλημα για το κόμμα που σε συνθήκες κρίσης εκτοξεύθηκε από τα μονοψήφια ποσοστά σε αξιωματική αντιπολίτευση και σήμερα προπορεύεται στις δημοσκοπήσεις της Νέας Δημοκρατίας δεν είναι καινούργιο. Μπορεί να αναδείχθηκε από την «έκρηξη» ειλικρίνειας του Παναγιώτη Λαφαζάνη, που σε ζωντανή εκπομπή είπε ξεκάθαρα ότι «ο ΣΥΡΙΖΑ δεν είναι έτοιμος να κυβερνήσει και δεν μπορούμε να κοροϊδεύουμε τον κόσμο», αλλά η έλλειψη κυβερνησιμότητας «κυνηγά» τον ΣΥΡΙΖΑ από την προεκλογική κιόλας περίοδο.

Οι ρεαλιστές της Κουμουνδούρου το τοποθετούν ψηλά στην ατζέντα των προβλημάτων. Θεωρούν ότι χρειάζεται άλλη στρατηγική και πιέζουν για μια συζήτηση ουσίας που ακόμα δεν έχει γίνει. Ο λόγος είναι ότι έχει επικρατήσει η γραμμή άλλων στελεχών (κάποιοι πολύ κοντά στον πρόεδρο Αλέξη Τσίπρα), που προεξοφλούν ότι, ανεξάρτητα από το τι λένε και τι κάνουν ο ΣΥΡΙΖΑ και ο πρόεδρός του, όταν οι αντοχές της τρικομματικής κυβέρνησης εξαντληθούν, θα γίνουν εκλογές και τότε θα βγουν πρώτο κόμμα. Και θα κυβερνήσουν ακόμα και με την ανοχή των Ανεξάρτητων Ελλήνων…

Είναι οι θιασώτες της τακτικής «θέματα που καίνε δεν τα αγγίζουμε», όπως για παράδειγμα τα «ήξεις αφήξεις» του ΣΥΡΙΖΑ στο μείζον και ουσιαστικό ζήτημα της ανακεφαλαίωσης των τραπεζών, που έχει οδηγήσει άλλες πολιτικές δυνάμεις να κατηγορούν την Κουμουνδούρου ότι δεν αποσαφηνίζει τη θέση της, διότι δεν θέλει να γίνει δυσάρεστη σε ισχυρά οικονομικά συμφέροντα.

Επικοινωνιακή διαχείριση με στόχο την εξουσία

Προς το παρόν, η διαχείριση είναι επικοινωνιακή και όχι πολιτική, γεγονός παράταιρο με την ιδιοσυγκρασία και την ιδεολογία της Αριστεράς, αλλά συμβατή με το στόχο της κατάληψης της εξουσίας.

Πρώτον, με δηλώσεις -από τον κ. Τσίπρα και τον εκπρόσωπο Τύπου, Π. Σκουρλέτη, μέχρι τον Γ. Μηλιό και τον Δ. Στρατούλη- που αποδοκίμασαν τον Παναγιώτη Λαφαζάνη.

Δεύτερον, συνεχίζοντας τις επικοινωνιακές ασκήσεις… κυβερνησιμότητας. Οπως οι ύμνοι Τσίπρα για το νεοεκλεγέντα Αμερικανό πρόεδρο Μπαράκ Ομπάμα και η ταύτιση με όσα λέει για την ανάγκη επίλυσης του ελληνικού προβλήματος ή η συνάντηση του συμβόλου της Αριστεράς, Μανώλη Γλέζου, με τον εκπρόσωπο των Γερμανών στη χώρα μας, Χορστ Ράιχενμπαχ, ώστε να περάσει το μήνυμα ότι ο ΣΥΡΙΖΑ μπορεί μια χαρά να συνεννοηθεί με τους δανειστές. Το πρόβλημα, όμως, παραμένει και ο ΣΥΡΙΖΑ θα το βρει μπροστά του, ακόμα και αν όμως πολλά στελέχη του προβλέπουν ότι η τρικομματική κυβέρνηση θα αποτύχει και ο Αλέξης Τσίπρας θα κερδίσει τις εκλογές.

Γιάννης Καμπουράκης στον Τύπο της Κυριακής

ΣΧΟΛΙΑ

  1. zg avatar
    zg 24/11/2012 19:46:21

    τα μέτρα ψηφίστηκαν αλλά δεν έχουν εφαρμοστεί ακόμη..οταν παρουν τα πρωτα εκκαθαριστικά μισθοδοσίας οι υπάλληλοι των ειδικών μισθολογίων που θα ενσωματώνουν τις αναδρομικές μειωσεις απο 1-8-2012 ...τοτε καντε δημοσκοπησεις

    • ap gk avatar
      ap gk @ zg 25/11/2012 08:24:13

      Η μόνη ελπίδα να παίξει πολιτικό ρόλο ο ΣΥΡΙΖΑ είναι η περαιτέρω εξαθλίωση των Ελλήνων.Αυτό τους κάνει να επιχαίρουν οσο ο Έλληνας υποφέρει και ανακτά.
      Όμως μετά την εξαθλίωση δεν θα υπάρχει δυστυχώς πολιτική λύση.

  2. man8os avatar
    man8os 24/11/2012 19:48:44

    Μην παμε να εκλογικευσουμε τον εφιαλτη και να δικαιολογισουμε την πιθανη καταστροφη.

  3. SERT avatar
    SERT 24/11/2012 20:11:57

    ΝΑ ΘΥΜΙΣΩ ΟΤΙ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ Ο ΠΑΤΑΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΡΑΓΔΑΙΟΣ.ΔΕΝ ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΟΜΑΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΤΣΙΠΡΑ ΑΛΛΑ Η GPO ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΑ ΕΒΓΑΖΕ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΥΨΗΛΑ.....ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΘΥΜΙΣΩ ΟΤΙ Ο ΠΑΝΝΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΠΕΣΕ ΠΟΤΕ ΕΞΩ ΕΔΙΝΕ ΤΗ ΝΔ 5 ΜΟΝΑΔΕΣ ΠΙΣΩ......Ο ΠΑΝΑΣ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΛΕΓΕ ΤΟ ΜΑΙΟ ΟΤΙ Ο ΣΥΡΙΖΑ ΕΙΝΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΚΑΙ Η ΝΔ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΑΥΤΟΔΥΝΑΜΙΑ.....

  4. anonymous avatar
    anonymous 24/11/2012 20:24:22

    Ο ΣΥΡΙΖΑ δεν πείθει διότι τα βασικά στελέχη του ΠΑΣΟΚ έχουν πάει σε αυτό το κόμμα. Ο κόσμος δεν τους εμπιστεύεται.

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ anonymous 25/11/2012 06:48:51

      Δεν τον νοιάζει τον κόσμο τι εστί πασόκ,νδ,σύριζα...Ακούει μόνο τις αντιμνημονιακες σειρηνες

    • Χρηστος avatar
      Χρηστος @ anonymous 25/11/2012 12:31:14

      ποια βασικα στελεχη, νομιζα οτι τα βασικα στελεχη κυβερνουνε μαζι με την νδ

  5. panos2 avatar
    panos2 24/11/2012 20:28:03

    Στην Ελλαδα στην εξουσια ερχεται οποιο κομμα θελει η Αμερικη..

    ετσι απλα το λεω

  6. Sthlh Allatos avatar
    Sthlh Allatos 24/11/2012 20:34:35

    Οι δημοσκοπήσεις μπορεί τον Τσίπρα να τον «προσγειώνουν» ...
    Αλλά τους κυβερνολυγούρηδες κομματικούς μετανάστες που βρήκαν ιδεολογικό άσυλο στον φιλόξενο ΣΥΡΙΖΑ, οι δημοσκοπήσεις τους εξαγριώνουν ...

  7. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 24/11/2012 21:43:42

    Αν οι του ΣΥΡΙΖΑ δεν ήταν τόσο φανατικοί εναντίον της ορθοδοξίας τόσο υπέρμετρα και παθολογικά υπέρ των λαθρομεταναστών και να μην υπήρχε αυτό το αλαλούμ με τις διάφορες συνιστώσες, τότε χωρίς αμφιβολία ίσως υπερέβαιναν και το 40%.
    Εδώ όμως αυτόματα μου έρχεται στο νου, "Αν η Γιαγιά μου είχε καρούλια θα την έλεγαν καροτσάκι"!

  8. Διογένης avatar
    Διογένης 24/11/2012 23:51:06

    Ο ΣΥΡΙΖΑ θα ξεφουσκώσει οριστικά, εάν πετύχει η κυβέρνηση Σαμαρά. Μακάρι να πετύχει.

  9. XRIMAK avatar
    XRIMAK 25/11/2012 00:06:53

    Η δοση θα παει κατευθειαν σε αυξησεις δηλαδη; θα κανεις εσυ επενδυσεις και θα μειωσεις την ανεργια;
    Ο ορισμος λιγουρια ειναι για αριστεροστροφους ψηφοφορους;
    μερικα ερωτηματα κανω.

  10. Αεροπόρος avatar
    Αεροπόρος 25/11/2012 01:12:00

    Δεν μπορεί κανένας σώφρον άνθρωπος να αποδεχθεί ότι ο ΣΥΡΙΖΑ αλλά και ο Αλέξης Τσίπρας θα κυβερνήσουν αυτόν τον τόπο.......ο Άνθρωπος άγεται και συμπεριφέρεται τόσο λαϊκίστικα που καταφανέστατα καταδεικνύεται ο σκοπός του....Παρόλα αυτά δεν έχω καμία εμπιστοσύνη και στην κρίση των Ελλήνων....
    αφού κατάφεραν και έβγαλαν τον ΓΑΠ με διαφορά 10% μπροστά για να μας βάλει στο ΔΝΤ !!!!!!!!!!!!!!!

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ Αεροπόρος 25/11/2012 06:51:30

      ετσι ακριβώς.
      να γιατι στην αρχαια Αθήνα δεν ψηφίζαν όλοι αλλά οι άριστοι

      • makis avatar
        makis @ Μεγάλες στιγμές 25/11/2012 16:26:47

        και τι σε κανει να πιστευεις οτι εσυ εισαι στους 'αριστους'
        ενω οσοι ενδεχομενως ψηφιζουν Τσιπρα ειναι απ τους αλλους ???
        εχεις διαβασει μηπως την ποιοτικη αναλυση των ψηφοφορων στις προηγουμενες εκλογες ?
        αν οχι καντο και θα αλλαξεις γνωμη...οι αριστοι ψηφιζουν Αλεξη...φιλικα

  11. Ποτέ avatar
    Ποτέ 25/11/2012 03:52:51

    Πραγματικά, όπως είπε και ο αεροπόρος, από τη στιγμή που σε αυτή τη χώρα βγήκε πρωθυπουργός ενας ΓΑΠ, όλα μπορείς να τα περιμένεις. Για μένα μοιάζει σαν εφιάλτης να κυβερνήσει κάποια στιγμή ένας Τσίπρας για χίλιους δυο λόγους που τους γνωρίζουμε όλοι πολύ καλά (οικονομία, εθνικά θέματα, μετανάστες, γενικότερα κοινωνικά φαινόμενα που θα προκύψουν κτλ). Ο σημερινός ΣΥΡΙΖΑ δεν έχει καμία σχέση με τον σχεδόν ρομαντικό Συνασπισμό του παρελθόντος (ταπεινά χαμομηλάκια, διανοούμενοι κλπ). Ο ΣΥΡΙΖΑ απαρτίζεται από συνιστώσες που συγκεντρώνουν μεταξύ άλλων σκληροπυρηνικούς της ακροαριστεράς, αντεξουσιαστές, αναρχικούς και άλλους που ονειρεύονται μια χώρα μπάχαλο, επειδή αυτό θεωρούν πως είναι η δημοκρατία, και από ξέμπαρκους του πασοκοβούρκου που αναζητούν νέο τρόπο να βρεθούν στην εξουσία. Με πιάνει ανατριχίλα και μόνο στην ιδέα του τι εκπροσωπεί αυτό το κόμμα.

  12. armageddwn avatar
    armageddwn 25/11/2012 11:32:35

    Αν η κρίση οξυνθεί ,αν η ανεργία φτάσει στο 35 τοις εκατό,ο άνθρωπος αυτός θα γίνει πρωθυπουργός ,δυστυχώς.

    • Ανεργος avatar
      Ανεργος @ armageddwn 26/11/2012 15:39:42

      Δυστυχως για τον τσιπρα η για το 35% ανεργιας?

  13. Γιάννος avatar
    Γιάννος 25/11/2012 16:15:16

    Ο Τσίπρας θα γίνει πρωθυπουργός αφού προηγηθεί η πλήρης εξαθλίωση.
    Κάποτε έγινε πρωθυπουργός ο Καραμανλής αφού προηγήθηκε η Χούντα.
    Στην πολιτική ιστορία δεν χωράνε κρίσεις περί "άδικων εξελίξεων".

    και μια πρόβλεψη που δεν θα την θυμάται κανείς όταν επιβεβαιωθεί:

    Κυβέρνηση υπό τον Τσίπρα έχει μεγαλύτερες πιθανότητες να πετύχει την οικονομική ανόρθωση της πατρίδας παρά οι κυβερνήσεις Παπαδήμου και Σαμαρά. Ο Τσίπρας θα επιδιώξει και θα πετύχει το "αδιανόητο" για την πτωχευμένη Δεξιά. Συμφωνία με ΗΠΑ-ΕΕ-Τουρκία για πλήρη αξιοποίηση των κοιτασμάτων σε Αιγαίο και Κρήτη. Θα φάνε οι σύμμαχοι, θα φάνε κι οι Έλληνες.

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ Γιάννος 25/11/2012 18:58:51

      Δηλ. όπως "τρώνε" τώρα οι Κύπριοι , με χρυσά κουτάλια;
      Ετσι έγινε και στην Κύπρο, με τα κοιτάσματα. Ευφορία, προσδοκία, ελπίδα ότι θα γίνει η Κύπρος ελντοράντο για τους κατοίκους της. Τα αποτελέσματα τα γνωρίζουμε μέχρι στιγμής..... Παντού στην Μακαρίου, στο κέντρο της Λευκωσίας, άδεια καταστήματα προς πώληση ή ενοικίαση.Το αυτό και στις άλλες πόλεις. Γεύτηκαν κι αυτοί τα καλά μιας "τσιπροποιημένης" πολιτικής από τον Χριστόφια.

      • Γιάννος avatar
        Γιάννος @ ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 25/11/2012 23:09:51

        Η Κύπρος βρίσκεται στην αρχή της υλοποίησης ενός προγράμματος συμφωνιών για αξιοποίηση του φυσικού αερίου. Είναι βέβαιο ότι θα επωφεληθεί.

        Η Ελλάς γιατί παραμένει δέσμια στο Αιγαίο δεν αντιλαμβάνομαι. Θα φάει κι ο Τούρκος? Ναι. Κι ο Αμερικάνος? Ναι. Κι ο Έλληνας? Ναι. Το τρίτο Ναι είναι αρκετό για μένα.

        Εκτιμώ ότι ο Τσίπρας θα προχωρήσει με όσα ΝΔ και ΠΑΣΟΚ δεν τολμούν. Κόντρα στις δοξασίες της Αριστεράς, θα κάνει συμφωνία με τις ΗΠΑ και τους λοιπούς Δυτικούς.

        • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
          ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ Γιάννος 26/11/2012 15:28:18

          Πολύ ωραίο για ναναι αληθινό.

  14. makis avatar
    makis 25/11/2012 16:22:08

    Η αληθεια ,δυστυχως για εσας, και ευτυχως για την χωρα και κυριως για τους
    ανθρωπους που κατοικουν και εργαζονται (οσοι εργαζονται βεβαια) ειναι οτι η πραγματικοτητα ξεπερναει τις στημενες δημοσκοπησεις των κυριαρχων ΜΜΕ...
    θα τριβετε τα ματια σας .

    • GreekInLux avatar
      GreekInLux @ makis 25/11/2012 17:48:16

      Κι εσείς τα δικά σας. Πάλι με τη χαρά και την όρεξη θα μείνετε... "άριστε"...

  15. Κώστας avatar
    Κώστας 25/11/2012 18:32:46

    Ναι δίοτι ο κόσμος θα νιώσει την δόση των 44 δις στην τσέπη του, όπως ακριβώς ένιωσε και τις προηγούμενες δόσεις που δοξάζανε τα καθεστωτικά ΜΜΕ, έτσι?

  16. ΑΡΙΩΝ avatar
    ΑΡΙΩΝ 25/11/2012 20:51:12

    Στήν αρχαία Αθήνα ψήφιζαν όλοι( οι πολίτες βέβαια).