#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
31/03/2011 20:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι δημοσκοπήσεις ζητούν συγκυβέρνηση;




Σύμφωνα με τις τριμηνιαίες τάσεις που καταγράφει η Metron Analysis, και θα δουν σήμερα το φως της δημοσιότητας, το ΠΑΣΟΚ που χάνει 3,2 από την προηγούμενη μέτρηση υφίσταται καθίζηση, η ΝΔ εμφανίζεται να χάνει 1,2%, , το ΚΚΕ πέφτει ανεξήγητα, το ΛΑΟΣ ... ανεβαίνει επίσης ανεξήγητα με 1,7%, ενώ η Ντόρα με τον Κουβέλη δεν βλέπουν ούτε το προαύλιο της Βουλής.

Συγκεκριμένα το ΠΑΣΟΚ συγκεντρώνει 22,9% (από 26,1%) και η ΝΔ 19,8% (από 21%), ενώ οι αναποφάσιστοι φτάνουν το 32,5%, το ΚΚΕ είναι στο 7,1%(από 8,7%), ο ΛΑΟΣ φτάνει το 6,8%(από 5,1%), ο ΣΥΡΙΖΑ είναι στο 3,9%(από 3,3%), οι Οικολόγοι Πράσινοι 3,3%(από 2,8%), η Δημοκρατική Συμμαχία είναι στο 2% και η Δημοκρατική Αριστερά εξαφανίζεται δημοσκοπικά στο 1,1%.

Επί της ουσίας: Ακόμα και η δημοσκόπηση αυτή της εταιρείας του αγαπημένου της Αγίας Οικογενείας κ. Φαναρά δείχνει ότι το ΠΑΣΟΚ δεν μπορεί να συγκρατήσει τα ποσοστά του και καταρρέει. Πως προβάλλονται όμως τα αποτελέσματα της δημοσκόπησης από τους πρόθυμους οπαδούς της συγκυβέρνησης και του Καρατζαφέρη που έσπευσαν να καλλιεργήσουν κλίμα στο διαδίκτυο; Ότι "το μεγαλύτερο πρόβλημα καταγράφει η Ν.Δ. του Αντώνη Σαμαρά που κινείται σ' ακόμη μια έρευνα, κάτω από το 20%¨. Και ότι "στα αξιοσημείωτα είναι η άνοδος των ποσοστών του ΛΑ.Ο.Σ."

Με άλλα λόγια, η Ντόρα δεν βλέπει Βουλή με τίποτα, οπότε βουρ να στηρίξουμε Καρατζαφέρη.

Λέτε λοιπόν  "οι τάσεις" να απαντούν στο ερώτημα του κυρίου Πεταλωτή:«Ποιος ζήτησε από τον κύριο Σαμαρά συγκυβέρνηση;»

Οι δημοσκοπήσεις ίσως;

Προσεχώς άλλη δημοσκόπηση που εμφανίζει την διαφορά ΠΑΣΟΚ - ΝΔ στο 2% και κάτι.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 31/03/2011 21:00:56

    Σα στυμμένη λεμονόκουπα πετάει το σύστημα τους σαλονάτους ψευτοαριστερούς του Κουβέλη. Ούτε το συνέδριό τους δεν τους αφήνει να χαρούν λιγάκι...

    • Orestios avatar
      Orestios @ Αυριανιστής 31/03/2011 22:00:57

      Τις λεμονόκουπες μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις για κομπόστ αφού πάρεις αυτό που θέλεις.

  2. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 31/03/2011 21:29:52

    Οι δημοσκοπησεις εχουν σκοπιμοτητες αλλα δεν ειναι τελειως λαθος.
    Ακομη και αν δεν ανεβαινει ο ΛΑΟΣ δεν εξαφανιζεται οπως περιμεναν καποιοι.
    Και δεν εξαφανιζεται γιατι οι συνθηκες στην Ελλαδα ζητουν ενα πραγματικα δεξιο κομμα.Τωρα γιατι η ΝΔ δεν φαινεται να ικανοποιει αυτες τις αναγκες ας το σκεφθει ο καθενας.
    Αλλωστε και η λυπη της αναρτησης για την πτωση του ΚΚΕ που χαρακτηριζεται επισης ανεξηγητη δειχνει και το λογο.Δεν υπαρχουν πολλοι δεξιοι- εννοω πραγματικοι - που να θελουν ενισχυμενο ΚΚΕ και πεσμενο ΛΑΟΣ ,πως να γινει τωρα.
    Οτι ειναι μεροληπτικη η παρουσιαση απο τα ΜΜΕ κατα της ΝΔ ειναι.
    Αυτο δεν σημαινει ομως οτι στο θεμα Υπατια δεν εκλεψε την παρασταση ο Καρατζαφερης.Τοσους δικηγορους εχει η ΝΔ,γιατι επρεπε τη μηνυση κατα του υπαιτιων να την κανει ο Πλευρης;Μηπως γιατι δεν θελουμε να χαλασουμε τις σχεσεις με την αριστερα που συνετελεσε στην πτωση της κυβερνησης της ΝΔ με την εξεγερση του 2008 που ομως επισης για να μη χαλασουμε τις σχεσεις την αποδιδουμε σε εξωγηινους;

    • anonymous avatar
      anonymous @ ψυχραιμια 31/03/2011 22:13:13

      Το έχω ξαναγράψει και το ξαναγράφω.

      Από το 74 και μετά η ΝΔ είχε ένα και μόνο ένα στόχο. Να βάζει τους δεξιούς στο περιθώριο. Αυτό το ανέχτηκαν 40 χρόνια αλλά τώρα πια είναι κατεστραμμένοι και δεν το ανέχονται άλλο. Ενστικτωδώς στρέφουν την πλάτη στο κόμμα των παιδοβούβαλων φλωροντιντήδων. Η ΝΔ πάει σε διάλυση. Όσο πιο γρήγορα τόσο καλύτερα, διότι έτσι θα βρει την περπατησιά της η δεξιά.

      Ο Καρατζαφέρης δε μπορεί να εκφράσει τη δεξιά διότι δεν έχει σταθερές και θα εξαφανιστεί κάποια στιγμή στο μέλλον. Μάλλον θα δημιουργηθεί νέο σχήμα.

      • Ταλάντη avatar
        Ταλάντη @ anonymous 31/03/2011 23:28:49

        mονο ετσι θα σωθει η δεξια παραταξη συμφωνο απολυτα.

        • doraki avatar
          doraki @ Ταλάντη 01/04/2011 00:49:40

          Ο ΚΟΣΜΟΣ ΔΕ ΕΧΕΙ ΞΕΧΑΣΕΙ ΟΣΑ ΕΓΙΝΑΝ ΚΑΙ ΠΛΗΓΩΣΑΝ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΔΕΞΙΟΥΣ.....
          ΤΩΡΑ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ Η ΤΙΜΩΡΙΑ ΟΛΩΝ ΚΑΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΝΤ.ΣΑΜΑΡΑΣ ΜΙΑ ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΛΛΑ ΛΑΘΗ.....

          • αχ κουλα!! avatar
            αχ κουλα!! @ doraki 01/04/2011 09:15:30

            για να μας πεις τα λαθη που εκανε ο Σαμαρας, για να ξερουμε δηλαδη?

  3. Stripper avatar
    Stripper 31/03/2011 21:32:07

    Ποιοί ανέλαβαν να περάσουν σήμερα το μήνυμα της δημοσκόπησης; μα φυσικά η καινούργια δήθεν διαδικτυακή εφημερίδα του κολλητού του χοντρού με τα dvd, το σαιτ του παραπολιτικού φίλου του που αρέσει πολύ στους ορφανούς καραμανλικούς που έγιναν τάχα σαμαρικοί στην Συγγρού και το σαιτ του Mr. Tipota της ΝΔ που πατρονάρει αφ΄υψηλού τον Καρατζαφύρερ για να χάσει τις εκλογές ο Αντώνης και να έρθει αυτός ο σωτήρας της Κεντροδεξιας.

    Κουϊζ: η εταιρεία δημοσίων σχέσεων που έχει αναλάβει το σπονσοράρισμα αυτών των σαιτς τι κρυμμένα μυστικά έχει;

  4. GSV avatar
    GSV 31/03/2011 21:58:18

    Απο τη μια βλεπουμε τα ΠΑΣΟΚ να χανει 3 μοναδες σε σχεση με τα προηγουμενα ποσοστα του, κατι απολυτως φυσιολογικο λογω της κυβερνητικης πολιτικης. Απο την αλλη βλεπουμε τη ΝΔ να συνεχιζει να χανει 1 μοναδα, γεγονος που σημαινει οτι ο κοσμος ακομα δεν εχει πεισθει αλλα ο ρυθμος διαροης ψηφοφορων εχει μειωθει. Το ΚΚΕ χανει κατι περισσοτερο απο 1,5 μοναδα κατι που σημαινει οτι οι ο κοσμος βαρεθηκες τις Σταλινιστικες αποψεις του που εδω και δεκαετιες παραμενουν απαραλαχτες. Το κλειδι βρησκεται στην αυξηση του ποσοστου του ΛΑΟΣ και στο γεγονος οτι απειλει το ΚΚΕ ως προς την αναδειξη της τριτης κομματικης δυναμης. Αυτο ειναι ενα ξεκαθαρο μηνυμα οτι ολα αυτα που γινονται, ολες οι επιθεσεις που δεχεται η πατριδα οδηγουν το κοσμο σε πιο δεξιες αντιληψεις, (Η ΝΔ θα επρεπε να το λαβει αυτο υποψην της).

    Αυτο που δεν μπορω να εξηγησω, ειναι τα αυξημενα ποσοστα του ΣΥΡΙΖΑ και των ΟΙΚΟΛΟΓΩΝ. Μηπως μπορει να βοηθησει κανεις?

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ GSV 31/03/2011 22:15:39

      Διαρροες απο το ΠΑΣΟΚ.Που θα πανε οι αριστεροι πασοκοι με ολα οσα γινονται;

      • τάσος avatar
        τάσος @ ψυχραιμια 31/03/2011 23:08:30

        πάντα θα υπάρχει ένα ψηφοδέλτιο του λάος για το ψηφαλάκι τους.

    • man8os avatar
      man8os @ GSV 31/03/2011 22:20:31

      Δεν ξερω ποσο αξιοπιστη ειναι η μετρηση. Ειναι τραβηγμενη στα ορια του στατιστικου λαθους. Πως αναιβηκε 1,7 το ΛΑΟΣ? Πως επεσε 1,2 η ΝΔ? Πως βρισκετε τοσο ψηλα η Ντορα? Ακομη κι ετσι την εχετε παρατραβηξει απο παντου για να την πασαρεε, σαν παραβρασμενο λαπα

      • GSV avatar
        GSV @ man8os 31/03/2011 22:25:08

        Αγαπητε Μανθο το σιγουρο ειναι οτι με ολα αυτα που γινονται η πλειοψηφια του κοσμου, αρχιζει να τα βλεπει πιο δεξια τα πραγματα. Η ΝΔ πρεπει να τολμησει λιγο περισσοτερο. Να γινει πατριωτικο κινημα, με πραξεις! Ωσοτου γινει αυτο, το ΛΑΟΣ θα ανεβαζει τα ποσοστα του.

        • man8os avatar
          man8os @ GSV 31/03/2011 22:26:49

          Συμφωνω οτι ο κυριος Σαμαρας πρεπει να προτιμισει την επιλογη των καλα ελεγχομενων υπαιθριων εκδηλωσεων.

        • θανος avatar
          θανος @ GSV 01/04/2011 13:30:23

          ποσο πιο δεξια ρε φιλε ,πιο δεξια απο το πασοκ υπαρχει;εννοεις τον αλλο μηχανισμο της δεξιας ;

      • anonymous avatar
        anonymous @ man8os 31/03/2011 23:07:22

        Μην παίρνετε στα σοβαρα τις σητμένες δημοσκοπήσεις. Υπάρχουν δύο ειδών δημοσκοπήσεις που τις μαθαίνει μόνο το κομματικό επιτελείο και οι άλλες που σκοπό έχουν να δημιουργήσουν εντυπώσεις και να διαμορφώσουν απόψεις σύμφωνα με τα συμφέροντα και τις επιδιώξεις αυτού που τις παραγγέλνει. Πότε επιβεβαιώθηκαν τα αποτελέσματα τους? ΠΟΤΕ.
        Οποιος νομίζει ότι έτσι είναι τα αποτελέσματα ας κάνει εκλογές Ιδού η Ρόδος .............

        • Y. avatar
          Y. @ anonymous 01/04/2011 00:30:29

          Τα είπες όλα!!

  5. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 31/03/2011 22:07:33

    Όποιος πολιτικός δείξει ότι δεν θέλει να είναι πιστός υπηρέτης των διαπλεκομένων συμφερόντων θα κερδίσει σε ελάχιστο χρονικό διάστημα την συντριπτική πλειοψηφία των πολιτών με κόμμα ή και χωρίς κόμμα.
    Η εποχή μας είναι παρόμοια με 1908-1912.

  6. Romios avatar
    Romios 31/03/2011 22:11:18

    Την Τρίτη που μας πέρασε έδωσα σε τοπική εβδομαδιαία εφημερίδα στοιχεία από το γκάλοπ που δεν έκανα ποτέ. Η εφημερίδα εκδόθηκε σήμερα το πρωί. εγραφα: "Επειδή πρέπει να θεωρηθεί επιτυχημένη η παρουσία του πρωθυπουργού στην Σύνοδο Κορυφής, τα γκάλοπ θα πρέπει να έχους ως εξής:το ΠΑΣΟΚ θα έχει διαφορά από 3,5% έως 5%. Μα καλά δεν καταλάβανε ακόμη οι γκαλοπατσήδες ότι κανείς δεν τους πιστεύει; Δώστε τους το e-mail μου για να τους λεώ πόσο τοις εκατό να δίνουν διαφορά υπερ του ΠΑΣΟΚ για να κρατήσουν "όρθιο" τον Γιωργάκη.

  7. loretta avatar
    loretta 31/03/2011 22:28:15

    Για μενα αυτες οι δημοσκοπήσεις που διενεργουνται απο την ημερα που ανελαβε το πασοκ και μας εβαλε στο ΔΝΤ εχουν την ιδια αξια που ειχαν και οι δημοσκοπισεις οταν γινοταν οι εσωκομματικες εκλογες του ΠΑΣΟΚ και της Νεας Δημοκρατιας.

  8. βασίλης avatar
    βασίλης 31/03/2011 22:29:22

    Πιστεύω οτι ολες οι δημοσκοπίσεις είναι κατευθυνόμενες απο την μια η απο την
    άλλη πλευρά,Διότι είναι αδιανόητο τα αποτελέσματα των δημοσκοπήσεων να μην
    δείχνουν την πλήρη εικόνα των πολιτών έναντι της εξουσίας,και αυτό διότι
    τα ερωτήματα είναι τέτοια ετσι ωστε να βγαίνουν τα αποτελέσματα που θα
    θέλουν αυτοί.

  9. Ταλάντη avatar
    Ταλάντη 31/03/2011 22:36:51

    Συγκυβέρνηση η μόνη λύση.

    • αχ κουλα!! avatar
      αχ κουλα!! @ Ταλάντη 01/04/2011 09:16:24

      να την κανεις μονη σου!

  10. Amalia avatar
    Amalia 31/03/2011 23:27:20

    Μ' αρέσει που κάποιοι εδώ μέσα σχολιάζουν κιόλας τα αποτελέσματα των "δημοσκοπήσεων" και -όλως τυχαίως- συμπεραίνουν ότι το ΛΑΟΣ -που έχει γίνει φύλλο και φτερό- "ανεβαίνει", "κρατάει δυνάμεις", "δεν πέφτει με τίποτα" κ.τ.λ. Μήπως, λέω μήπως, οι "σχολιαστές" είναι -όλως τυχαίως- κάποια αργόσχολα παπαγαλάκια του ΛΑΟΣ, που έχουν διοριστεί ως υπάλληλοι στη Βουλή ή ως συνεργάτες βουλευτών του τηλεκόμματος, και η δουλειά τους είναι να κάνουν προπαγανδιστικές παρεμβάσεις σε blog που επιτρέπουν την ελευθερία της άποψης; Ή μήπως είναι απλά χειραγωγούμενοι από τις ορέξεις των "νταβατζήδων", που βαφτίζονται "δημοσκοπήσεις"; Όπως και να' χει το θέμα, ο Α. Σαμαράς, αν σέβεται τους νεοδημοκράτες, οφείλει να καταγγείλει απλά και ξεκάθαρα αυτά τα παιχνίδια των "νταβατζήδων". Όσο δεν το κάνει, μας δίνει περιθώρια να κάνουμε άλλες σκέψεις...

    • ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ avatar
      ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ @ Amalia 01/04/2011 00:45:21

      Οι δημοσιευόμενες δημοσκοπήσεις είναι για δύο ειδών ανθρώπους, τούς αφελείς και τούς ανωφελείς. Τις χρησιμοποιούν οι δεύτεροι για να χειραγωγούν τούς πρώτους.

  11. Aris. A avatar
    Aris. A 31/03/2011 23:28:29

    Οι δημοσκοπήσεις με την ρευστότητα και την ανασφάλεια που υπάρχει σήμερα στην κοινωνία ως απόλυτα νούμερα είναι άχρηστες.

    Αλήθεια πιστεύει κανείς ότι αν γίνονταν αύριο εκλογές τα δύο μεγάλα κόμματα θα έπαιρναν μόνο 45% όπως βγάζουν;;

    Το ποσοστό τους θα είναι κατά ελάχιστο 65% άρα δεν μπορούν να αποδώσουν την μεταξύ τωνμεγάλων κομμάτων ποσοστιαία σχέση όπως θα προκύψει αν γίνονταν εκλογές.

    Το μόνο που δείχνουν οι δημοσκοπήσεις είναι ο προβληματισμός του κόσμου απέναντι στα πολιτικά κόμματα στο σύνολο τους.

    Ιδιαίτερα στα δύο μεγάλα κόμματα χρεώνει α)μεγάλη διαχειριστική ανεπάρκεια β)ατιμωρησία των στελεχών τους που έχουν εμπλακεί στα σκάνδαλα.

    Διαφωνεί κανείς με τις παραπάνω διαπιστώσεις;;

    Oχι βέβαια ακόμα και αυτοί που έχουμε αποφασίσει τι θα ψηφίσουμε νοιώθουμε οργή όταν συζητάμε για την ανοργανωσιά την κακοδιαχείρηση και την ατιμωρησία που έχουν επιβάλει τα δύο μεγάλα κόμματα.

    Αυτό που φαίνεται όσον αφορά την ΝΔ είναι ότι δεν έχει πείσει την κοινή γνώμη ότι μπορεί να κάνει τα πράγματα με διαφορετικό τρόπο από ότι παλαιότερα.

    Δεν είναι εύκολο πράγμα να το πετύχει.

    Η πλειοψηφία των ανθρώπων που στέκονται επικριτικά απέναντι στο πολιτικό σύστημα δεν μιλάμε για τους επαγγελματίες αμφισβητίες θέλουν χρόνο και κυρίως έργα από πλευράς ΝΔ για να την ακολουθήσουν.

    Συμπερασματικά το Πασόκ έχει κάψει τα φύλλα του και η ΝΔ δεν πείθει στην έκταση που πρέπει.

    Θέλει πολύ δουλειά και χρόνο.

    Σχετικά με το Λαος ένα μέρος των σκληρών ψηφοφοφόρων του Πασόκ που αποστρέφεται την ΝΔ δηλώνει ότι το ελκύει η "μετριοπάθεια-ρεαλισμός" που δείχνει ο Καρατζαφέρης.

    Λένε ότι θα ψηφίσουν Λαος επιεδή φοβούνται το κράξιμο αν δηλώσουν ότι θα ψηφίσουν Πασόκ.

    Μετρήστε σε άγνωστες παρέες που μιλάτε πολιτικά πόσοι δηλώνουν ψηφοφόροι της αριστεράς επειδή δεν θέλουν να πουν ότι ψηφίζουν ΝΔ ή Πασοκ και θα καταλάβετε.

    Για τον Κουβέλη και την Ντόρα εντάξει ο κόσμος δεν είναι τόσο κορόιδο να μην καταλαβαίνει τι ρόλο παίζουν.

    Είναι πολύ μπαγιάτικη για να πείσουν για το καινούργιο.

  12. Εnzo avatar
    Εnzo 01/04/2011 00:28:53

    υπομονη, οταν βγουμε στο Ζαππειο θα καταρριψει ολες αυτες τις ανοητες δημοσκοπησεις ο Αντωνης.Οι συναδελφοι στην Ιρλανδια και Πορτογαλια ξεκινησαν και ακολουθουμε εμεις. Το τριγωνο των Βερμουδων θα ολοκληρωθει και μετα θα αρχισουν τα κλαρινα.οι γωνιες της Ευρωπης θα εχουν ρολο.

  13. Kostas D avatar
    Kostas D 01/04/2011 01:16:10

    ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΡΗ!!

    Αλλα πιστευω πως, (μιας και ΔΕΝ διαβαζω εφημεριδες και ΔΕΝ βλεπω τηλεοραση καθολου ωστε να επηρρεαστω αρνητικα....) Τους τελευταιους μηνες εχουν γινει ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ..... που ΟΥΤΕ ΚΑΤΑ ΔΙΑΝΟΙΑ αυτες οι γελοιες δημοσκοπησεις ΔΕΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΟΥΝ την πραγματικοτητα......!!!!!!

    ΜΠΟΡΕΙ ΜΕΝ η παραταξη μας να μην πειθει για την ωρα οσο θα επρεπε, ΅(υστερα μην ξεχνας οτι προσφατα εκαναν κι αυτοι ΔΥΣΤΥΧΩΣ σφαλματα, πολυ μικροτερα απο το εγκληματικο πασοκ, τα οποια ΛΟΓΩ ΥΠΕΡΠΡΟΒΟΛΗΣ απο τα πρασινα ΜΜΕ ακομα ο κοσμος τα θυμαται....)
    ΑΛΛΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΚΕΡΔΙΣΕΙ ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΜΙΛΑΩ ΜΕ ΚΟΣΜΟ και διαβαζω και σχολια ανθρωπων σε μπλογκ , σε σοβαρα μπλογκ....οχι τυπους που λασπολογουν.....και μηδενιζουν τα παντα....
    Η ΔΙΑΦΟΡΑ μας ΟΠΩΣ ΘΥΜΑΣΤΕ ηταν 1-2% ηταν ΗΔΗ απο τις Νομαρχιακες Εκλογες του Οκτωβριου....!!!!!!! (Το ξεχασατε ισως, μετα και απο τοσες ψευτικες δημοσκοπησεις που ενω το πασοκ με οσα γινονται ΘΑ ΔΙΑΛΥΘΕΙ.... τολμησαν και το εμφανισαν ως και .....5 μοναδες μπροστα σε καποιες "δημοσκοπησεις" του Ιανουαριου πχ. )

    Τι συζηταμε?? επειδη ΟΣΟ πιο αιχμηρος γινεται ο λογος του Σαμαρα, ολο και πιο πολυ, οι πασοκικες δημοσκοπικες εταιρειες "μεγαλωνουν τη διαφορα σε.... μοναδες... " για να παρουσιασουν την παραταξη μας οτι "απο κομμα εξουσιας εγινε κομμα διαμαρτυριας..." τα διαβαζουν μερικοι κι ο κοσμος αρχισε να γινεται απαισιοδοξος....
    ΗΡΕΜΗΣΤΕ οσο γινεται..
    ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΠΑΝΩ απο το πασοκ ΑΥΤΟ ΜΕΤΑ ΤΑ ΟΣΑ ΑΙΣΧΗ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΠΑΣΟΚ κυριως τους τελευταιους 2-3 μηνες, ΕΙΝΑΙ ΕΓΓΥΗΜΕΝΟ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΟ!!!!!!!!!

  14. Kostas D avatar
    Kostas D 01/04/2011 01:22:09

    ΕΠΙΣΗΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΖΑΠΠΕΙΟ 2......
    ΑΣΦΑΛΩΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΕΚΛΟΓΕΣ ΔΙΟΤΙ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΠΑΡΑΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ ΓΙΑ ΤΗ ΧΩΡΑ!!!!!!!! ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙ ΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗ ΛΟΓΙΚΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΑΚΗ που τα εχει χαμενα πια με οσα βλεπει/ ακουει...... Ο ΗΓΕΤΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΕΚΛΟΓΕΣ κι ο κοσμος θα τον ακολουθησει, ΜΙΑΣ και τον ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ!!!!!
    Υστερα ΟΛΟΙ ακολουθουν ΗΓΕΤΕΣ κι οχι παραταξεις....ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΣΕ ΚΡΙΣΙΜΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ!!!!!!
    Μετα το Ζαππειο 2, (ισως και παλι οι γελοιες δημοσκοπησεις, να κανουν τη διαφορα και ....30 μοναδες δηθεν..... ΕΛΕΟΣ να μην επηρρεαζομαστε ψυχικα απο αυτες.....ειναι ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΕΣ.... Κι οσο πλησιαζουμε προς εκλογες, τοσο θα "εμφανιζονται ΟΛΑ "υπερ του παπανδρεου και του πασοκ".....Ε Λ Ε Ο Σ....)

  15. Kostas D avatar
    Kostas D 01/04/2011 01:27:58

    Υστερα και κατι αλλο.....για Παραδειγμα , οι κατοικοι της Κερατεας ΤΙ ΘΑ ΨΗΦΙΣΟΥΝ ΑΡΑΓΕ???? Ειναι ΦΩΣ ΦΑΝΑΡΙ (δε νομιζω πασοκ....η και να κανουν αποχη.....ΚΥΡΙΩΣ με οσα τωρα συμβαινουν...)
    Με αυτα και με εκεινα ΘΑ ΚΕΡΔΙΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟΔΥΝΑΜΙΑ!!!!
    (θα ισχυσει και ο Νομος Παυλοπουλου..)

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ Kostas D 01/04/2011 04:42:04

      Και να πω και κατι ΕΥΘΕΩΣ..
      ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΚΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΕΙ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ,
      ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ το τι θα αποκομμισει η παραταξη κερδιζοντας στις προσεχεις εκλογες....(οπως ισως πολλοι απο αλλα κομματα πιθανοτατα να σκεφτουν και να μου προσαψουν.... και μιας και υπαρχει κοσμος που δυστυχως ΑΥΤΗ την κρισιμη στιγμη σκεφτεται ακομα "κομματικα"...σε καιρο "πολεμου"..)

      ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΡΩΤΑ ΑΠ "ΟΛΑ
      ΝΑ ΛΥΤΡΩΘΕΙ Η ΧΩΡΑ
      1) Απο το Μνημονιο ΤΩΡΑ!!
      2) Να ΕΠΑΝΕΛΘΕΙ καλυτερη ψυχολογια στους πολιτες κι ετσι μετα ΜΕ ΛΟΓΙΚΗ και ηρεμια πια να σκεφτουνε ΜΕΤΑ τις παραταξεις τους ο καθενας..
      αλλα αυτα θα γινουν ΜΟΝΟ ΣΕ ΚΛΙΜΑ ΕΙΡΗΝΗΣ....

      ΠΡΟΕΧΕΙ Η ΣΩΤΗΡΙΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ, (ΕΘΝΙΚΑ, ΕΔΑΦΙΚΑ , ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ)
      μιας και το πορτοφολι το δικο μου αλλα και του μεγαλυτερου μερους του ελληνικου λαου ΑΔΕΙΑΣΕ.. ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΙ..

  16. kolokotronis avatar
    kolokotronis 01/04/2011 02:07:54

    Πρωταπριλιά είναι, ρε παιδιά!

    Μην τσιμπάτε!

    • man8os avatar
      man8os @ kolokotronis 01/04/2011 02:46:47

      +++1000!!!!

    • αχ κουλα!! avatar
      αχ κουλα!! @ kolokotronis 01/04/2011 09:17:19

      το καλυτερο σχολιο, by far!!!!

  17. sakis avatar
    sakis 01/04/2011 14:12:52

    Ο λόγος ανόδου του Λ.Α.Ο.Σ είναι γιατί αποτελεί το μοναδικό καθαρά δεξιό κόμμα στην Ελλάδα και που παραμένει σταθερό και σκληρό στις απόψεις του σε σοβαρά εθνικά θέματα που αποτελούν ταμπού για την ψευτοπροοδευτική κλίκα της Ελλάδας όπως το θέμα της λαθρομετανάστευσης,της εγκληματικότητας,του τζαμιού,γάμου ομοφυλοφίλων,γκετοποίηση τα αυτονόητα για κάθε δεξιό και χριστιανοδημοκρατικό κόμμα της Ευρώπης εδώ μοιάζουν σαν εξωγήινα για τον ''προοδευτικό'' κόσμο και η ν.δ φοβάται να εκφράσει συγκεκριμένες ιδεολογικές θέσεις σε τόσο σοβαρά προβλήματα μην την χαρακτηρίσουν ''ακραία'' και άφησαν τεράστιο πεδίο να παίζει μπάλα και μάλιστα μονότερμα ο Καρατζαφέρης.Όταν το ΛΑΟΣ έσκουζε για τους λαθρομετανάστες ο Παυλόπουλος πουλούσε ''τρέλα'' ευχαριστώντας όσους λαθρομετανάστες διαλέγουν ώς τρόπο προορισμού τους την Ελλάδα εκφράζοντας θέσεις που εξέφραζαν όλες οι ακροαριστερές εξτρεμιστικές συμμορίες τύπου ΑΝΤΑΡΣΥΑ ε πως να μην ανεβεί το ποσοστό του αφού οι θέσεις του στα εθνικά και στα μεταναστευτικά θέματα εκφράζουν την συντρηπτική πλειοψηφία της Ελληνικής κοινωνίας.Και γι'αυτό έχουν δεχτεί και σκληρές επιθέσεις από πολλές σατυρικές εκπομπές πάμπλουτων ''αριστερών'' με καραδεξιές τσέπες τύπου Λαζόπουλου,Κανάκη,Καλαμούκη λες και αποτελεί το ''υπέρτατο'' κακό τυχαίο, δεν νομίζω;