13/05/2009 22:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι δημοσιογράφοι έχουν την ένωση που τους αξίζει

 
_________________________________________________________________________________________________
Τουλάχιστον απογοητευτική ήταν η εικόνα στη γενική συνέλευση της ΕΣΗΕΑ σήμερα στο ΤΑΕ ΚΒΟ ΝΤΟ. Σε μια εποχή που οι απολύσεις είναι καθημερινό φαινόμενο και η Ένωση όχι μόνο δεν μπορεί να τις αποτρέψει, αλλά πλέον δεν τολμά ούτε καν να εκδώσει μια ανακοίνωση διαμαρτυρίας, στο χώρο της συνέλευσης δεν προσήλθαν πάνω από 400 άτομα, την ώρα που η Ένωση αριθμεί πάνω από 5000 μέλη. Στο χώρο βρίσκονταν επαγγελματίες συνδικαλιστές, γνωστοί ψηφοθήρες ενόψει εκλογών και συνταξιούχοι. Ελάχιστοι νέοι εργαζόμενοι (ο μέσος όρος ηλικίας ήταν πάνω από 50) και σχεδόν κανείς από τους 300 νέους συναδέλφους που μπήκαν προχθές στην ένωση. Αλήθεια, κανείς τους δεν είχε την περιέργεια να δει πως είναι μια γενική συνέλευση της ΕΣΗΕΑ;Φωτογραφία -λιγότερο αποκαρδιωτική- από προηγούμενη συνέλευση της ΕΣΗΕΑ

http://www.mediablog.gr/archives/6593

ΣΧΟΛΙΑ

  1. M avatar
    M 13/05/2009 22:52:56

    H Λίνα Δρούγκα θα πάρει αύριο βραβείο από τον Κάρολο για την συνεισφορά της στην Ισότητα των Δύο Φύλων.

    Και μεις τα κακόμοιρα τα πετεινά δεν αξίζουμε ούτε μια λεκάνη από την λαϊκή να ξερνάμε αξιοπρεπώς κάθε φορά που ακούμε τέτοια μη ξεράσογλου χαρμόσυνα.

  2. abc avatar
    abc 13/05/2009 23:56:47

    apoti katalava h Eshea tha prepei na einai pisto organo ton ble kai os ek toutou upopiptei to kuros ths logo eleipsis anaxiopistias kai anikimenikhs enimerosis politon se epipedo tritokosmiko

  3. Λ.Μ. avatar
    Λ.Μ. 14/05/2009 00:09:53

    Οντως οι λαοί και οι συντεχνίες έχουν τις ηγεσίες που τους τεριάζουν. Αν η φωτογραφία είναι όντως αληθινή και δεν είναι προς το τέλος της συνέλευσης τότε τι την θέλατε την τρίωρη στάση εργασίας; και είμαι πολύ περίεργος για να δώ τι θα λέτε αύριο στην πρωινή ζώνη για αυτό το γεγονός. είμαι άσχετος με τόν χώρο κάνω άλλο επάγγελμα.

  4. Το πνεύμα του Μάη avatar
    Το πνεύμα του Μάη 14/05/2009 01:34:52

    Η Ενωση Αλητών είναι εργοδοτικός μηχανισμός που αποσκοπεί από παλιά στο μάντρωμα και στον έλεγχο. Πάλι καλά που οι νέοι το γνωρίζουν και αποφεύγουν τους συνδικαληστές δυνάστες τους στους χώρους εργασίας. Αν μπορούσαν να έχουν τα ίδια ασφαλιστικά δικαιώματα χωρίς να γίνονται μέλη της πιό διεφθαρμένης συντεχνίας πολύ λίγοι θα έμπαιναν στον κόπο. Δημοσιογραφία και συνδικαλισμός είναι ασύμβατες έννοιες την εποχή του σταρ σύστεμ στη χώρα του "ότι δηλώσεις εισαι".

  5. Le canard avatar
    Le canard 14/05/2009 01:54:58

    Οι νέοι αποφεύγουν τον συνδικαλισμό, ακόμα και αυτόν της ΕΣΗΕΑ, επειδή και η ΕΣΗΕΑ και οι παλιοί θέλουν να τους κρατάνε απέξω. Μην είσαι αφελλης ή τουλάχιστον μην εκφέρεις άποψη εάν δεν γνωρίζεις αυτή τη συντεχνία.

  6. Le canard avatar
    Le canard 14/05/2009 01:56:11

    ...οι νέοι δεν απέχουν πολύ από τους παλιούς στις κακές συνήθειες των δεύτερων. Για να μην πώ ότι σε πολλά είναι και χειρότεροι.

  7. Le canard avatar
    Le canard 14/05/2009 01:57:01

    ...η φωτό δεν είναι απο τη χτεσινή συνέλευση. Είναι απο την προηγούμενη. Η χτεσινή ήταν χειρότερη.

  8. Lavazza avatar
    Lavazza 14/05/2009 10:54:27

    Δεν καταλαβαίνω γιατι τα βάζετε με τους νέους μονάχα.

    Βάλτε τα με το κουρμπέτι ολόκληρο.

    Από τη στιγμή που κάποιος "γίνεται" δημοσιογράφος, το πρώτο που κάνει είναι να τρέχει να κάνει κονέ για να μπει σε διάφορα payrol...

    Ξεκίνησε ο Αντ1 και πήξαμε στους "Δημοσιογράφους". Πήγαινε ο κάθε πικραμένος, πλήρωνε σε 6 μήνες κανα χιλιάρικο Δίδακτρα και τσουπ προέκυπτε Δημοσιογράφος.

    Δεν είναι όλοι οι νέοι έτσι αλλά οι περισσότεροι.

    Με συνέπεια και οι λίγοι της προκοπής να απογοητεύονται σύντομα και να γίνονται μέρος του συστήματος.

    Εμένα έρχονται "Δημοσιογράφοι" και μου ζητάνε λεφτά προκειμένου να γράψουν ένα αρθράκι και να με βάλουν σε περιοδικό με F&B. Άλλος πάλι σε άλλο πειροδικό με F&B.
    Όλοι είναι στο payrol του υπουργείου τροφίμων!
    Ο ένας μάλιστα από το 1988 ανελιπώς!!!
    Συνάμα είναι και στο γραφείο τύπου του υπουργείου και σε καμιά 5-6 περιοδικά. Και επιπλέον και στον Αθήνα 9,84!!!

    Δηλαδή 4-5 αργομισθίες (που ξέρω εγώ, ποιός ξέρει πόσες άλλες...).

    Κι άμα γίνεται αυτό στους άγνωστους δημοσιογράφους μικρού βεληνεκούς, ποιός ξέρει τί γινεται στους "φτασμένους" στυλ Τσίμα, Τρέμη κ.λ.

  9. Le canard avatar
    Le canard 14/05/2009 11:14:54

    @Anonymous 8

    Με την έννοια ότι η ελληνικη κοινωνία είναι κοινωνία θυρωρών, περιπτεράδων και λοιπών ρουφιάνων, το πιθανότερο είναι και εσύ να ανήκεις σε αυτή τη συμπαθή κατηγορία, όπως και αρκετοί δημοσιογραφίσκοι. Ε, όχι ρε μεγάλε, ρουφάνοι γενικώς και αορίστως δεν είναι όλοι. Κάποι φτύνουν αίμα επειδή δεν γουστάρουν το ρόλο σου.

  10. Lavazza avatar
    Lavazza 14/05/2009 11:41:53

    @LeCanard

    "η ελληνικη κοινωνία είναι κοινωνία θυρωρών, περιπτεράδων και λοιπών ρουφιάνων"