#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/03/2008 14:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι δεινόσαυροι επιβίωσαν;



____________________________________________

«Ο ΔΙΚΟΜΜΑΤΙΣΜΟΣ ΘΑ ΕΠΙΒΙΩΣΕΙ;» είναι ο τίτλος του σημερινού κύριου άρθρου του Σταύρου Ψυχάρη στο ΒΗΜΑ. Όπου αφού εκφράζει την ικανοποίηση του για το έργο της κυβέρνησης Καραμανλή, απαριθμεί τις κατ΄ αυτόν απόπειρες διεμβολισμού του δικομματισμού (Κ. Στεφανόπουλος, Γερ. Αρσένης, Αντ. Σαμαράς, Δ. Τσοβόλας και Δ. Αβραμόπουλος) και εκτιμά ότι το «καλώς τα, τα παιδιά» ήταν ατυχές και προκάλεσε «μια συσπείρωση αληθώς απροσδόκητη στην αξιωματική αντιπολίτευση».  Ως εκ τούτου «είναι εντυπωσιακό πόσο άρχισε τις τελευταίες ημέρες να αλλάζει το κλίμα στον χώρο της δημοκρατικής παράταξης» και αν και είναι «πρόωρο να μιλήσει κανείς για ανάκαμψη» του ΠΑΣΟΚ, πιθανώς ο δικομματισμός να αποδειχθεί εφτάψυχος - με το ΠΑΣΟΚ να διεκδικεί και πάλι την εξουσία!».Δεν μας προκαλούν καμία έκπληξη αυτά. Τα έχουμε άλλωστε επισημάνει εγκαίρως (βλ. «Το ΠΑΣΟΚ ξυπνά»). Την ίδια στιγμή όλα σχεδόν τα μεγάλα κανάλια έχουν «κόψει» τους εκπροσώπους του ΣΥΝ και προβάλλουν μόνο τους δύο στημένους «μονομάχους» του δικομματισμού. Για να αποδειχθεί σε λίγο ότι όπως και ο Κώστας Καραμανλής πέρασε από τα ειρωνικά και απαξιωτικά δημοσιεύματα του ΒΗΜΑΤΟΣ της περιόδου Κόκκαλη (προ του 2004) στα κατοπινά εγκωμιαστικά δημοσιεύματα της περιόδου Ρουσόπουλου, έτσι και ο Γιώργος Παπανδρέου από «αδαής» και «ανύπαρκτος» μπορεί να μεταλλαχθεί τώρα κι αυτός σε ένα ικανό και αποτελεσματικό πολιτικό ηγέτη. Και βέβαια για τον ΣΥΝ και τον ΣΥΡΙΖΑ τώρα αρχίζουν τα δύσκολα. 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. bill avatar
    bill 30/03/2008 16:58:41

    Σας προειδοποίησα από μέρες η αντίστροφη μέτρηση για την αποδόμηση του Αλέξη του δεκαπενταμελούς άρχισε ,και καλά ο Αλέξης είναι νέος ,οι υπόλοιποι στο γεροκομείο του ΣΥΡΙΖΑ δεν ήξεραν τον Ψυχάρη,Πρετεντέρη κλπ..ΚΑΛΗ ΜΑΣ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ.

  2. Peri onou skias avatar
    Peri onou skias 30/03/2008 19:12:55

    Ε, βέβαια ρε Μπίλ, όταν η "γερουσία" -άκουσον, άκουσον Μπανιάς, Κουβέλης κ.λ.π.- κάνουν στην πάντα τον "μικρό" για να πάνε αυτοί στην Ντόρα, επειδή λέει, ο "μικρός" δεν ξέρει από εξωτερική πολιτική, τι θέλεις να γίνει? Προφανώς, πρέπει να πέσει μαχαίρι σε πολλούς καρεκλοκένταυρους του Συν από Αλαβάνο-Τσίπρα. Αυτό βέβαια, επουδενί σημαίνει ότι δεν υπάρχουν αξιόλογοι και μάχιμοι "μεγάλοι" που τους έχει μεγάλη ανάγκη ο Συν. Αλλά να ξεκαιθαρίζουμε παιδιά: Καλό είναι ως μετάλιο τιμής για τη δράση του να δίδεται σε κάποιον βουλευτική έδρα, αλλά εκεί, στο Κοινοβούλιο, εκτός από την τιμή του ουϊσκυ, καλό είναι να μαθαίνουμε και πως να κάνουμε κοινοβουλευτική αντιπολίτευση.

  3. sxolio.gr avatar
    sxolio.gr 30/03/2008 19:50:21

    Bill says....
    Δυστυχωως ετσι ειναι Μωρες παρθενες πενηντα χρονια στην πιάτσα, πιστεψαν σοβαρα στο ΣΥΡΙΖΑ καποιοι, πως τα ΜΜΕ θα στηριζαν τον Alexis εσαει.....και εκαναν πως δεν καταλαβαιναν τι παιχνιδι παιζοταν. Τωρα θα χορτασουμε καταγγελίες για το βρωμικο ρολο του Ψυχαρη!!!!!! οπως λενε οι αγγλοσαξωνες, TELL ME SOMETHING I DONT KNOW!!!

  4. Factorx avatar
    Factorx 30/03/2008 19:56:52

    Αλλάξαμε τον τίτλο. Ο προηγούμενος ήταν χαζός

  5. george avatar
    george 30/03/2008 20:11:11

    ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΛΕΤΕ.ΤΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΑ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑΤΑ ΕΧΟΥΝ ΧΑΡΑΞΕΙ ΤΗ ΡΟΤΑ ΤΟΥΣ.ΑΠΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΥΞΟΜΕΙΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΠΡΟΒΟΛΩΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΚΑΙ ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ ΣΥΝ/ΣΥΡΙΖΑ...ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΠΑΣΟΚ...ΕΤΣΙ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ Η ΣΥΓΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΠΑΣΟΚ/ΣΥΝ...ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΓΕΛΟΙΟΠΟΥΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ...ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΕΠΙΤΕΘΕΙ ΣΤΟ ΣΥΝ/ΣΥΡΙΖΑ?
    ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΔΕΙΤΕ ΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΤΣΙΠΡΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΕΠΙΘΕΣΗ ΑΠΟ ΤΑ ΜΜΕ...ΚΑΙ Η ΠΑΠΑΡΗΓΑ ΠΡΟΕΚΛΟΓΙΚΑ ΤΟ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΕΚΛΟΓΙΚΑ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ Η ΚΡΑΤΙΚΗ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ...ΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΤΣΙΠΡΑ ΤΗΝ ΕΒΑΛΕ ΤΟ in.gr ΜΕ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΡΕΠΟΡΤΑΖ,ΤΟ ΕΘΝΟΣ ΕΠΙΣΗΣ , ΚΑΙ ΕΠΕΤΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ...ΑΝ ΗΤΑΝ ΝΑ ΕΠΙΤΕΘΟΥΝ ΣΕ ΣΥΝ/ΣΥΡΙΖΑ ΔΕ ΘΑ ΕΠΑΙΖΑΝ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΣΙΠΡΑ...ΑΠΛΑ Ο ΣΥΝ/ΣΥΡΙΖΑ ΒΛΕΠΕΙ ΠΩΣ ΚΑΤΑΚΑΘΕΤΑΙ Ο ΚΟΥΡΝΙΑΧΤΟΣ,ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΤΟ ΚΚΕ ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΕΙ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΜΜΑΤΙΚΟ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΑ,ΣΤΙΣ ΦΟΙΤΗΤΙΚΕΣ Η ΚΝΕ ΡΙΧΝΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΒΑΡΟΣ (ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΑΠΟ ΣΥΝ-ΕΑΑΚ)Ε ΚΑΙ ΕΙΠΕ ΝΑ ΧΤΙΣΕΙ ΠΡΟΦΙΛ ΑΝΤΙΣΥΣΤΗΜΙΚΗΣ ΔΥΝΑΜΗΣ...ΔΕ ΤΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΟΜΩΣ!!!

  6. Χρήστος avatar
    Χρήστος 30/03/2008 20:19:35

    Ο Ψυχάρης και οι συν αυτώ, "ιστορικοί αναλυτές του...Αγίου Όρους", συστηματικοί προβολείς της αναγκαιότητας για τη διατήρηση του δικομματισμού στη χώρα κάνουν ακριβώς τη δουλειά τους. Και από την πλευρά τους κάνουν πολύ καλά.
    Το ζήτημα και για αυτούς και για όλους εμάς είναι πως μεγάλο, πλέον, μέρος της ενημέρωσης δεν περνάει ούτε από τις εφημερίδες τους ,ούτε από τα κανάλια τους.
    Η κοινωνία έχει βρει δίοδο να ενημερώνεται επαρκώς για τις εξελίξεις ανεξάρτητα από τις επιθυμίες του κάθε Ψυχάρη.
    Κι όσο η ενημέρωση αυτή κερδίζει έδαφος, τόσο θα χάνει ο Ψυχάρης.
    Όσο για τις επιθέσεις και τις "συμπαθητικές αναλύσεις και προτροπές, ανάμικτες με ιστορική μνήμη" (έτσι όπως ο Ψυχάρης τις αντιλαμβάνεται βεβαίως)κανένα που αναλύει βιωματικά και όχι από...το Άγιο Όρος την πραγματικότητα δεν τον αγγίζουν.

  7. Theodore avatar
    Theodore 30/03/2008 22:47:28

    Και τι σας πειραζει ο δικομματισμος ρε παιδια; Αυτος φταιει για τα χαλια μας; Αστεια θα λετε.
    Ξεχασατε το 89; Οταν ολοι μαζι τα κανανε σκατα κι αποσκατα και αναγκασαν τον καυμενο το γερο Ζολωτα, να φωναζει οτι δεν εχει να πληρωσει μισθους και συνταξεις, αφου τα διελυσαν ολα, βαζοντας τα στην ακρη, οπως ελεγαν;
    Ειναι δυνατον, κομματα διαμαρτυριας, να κανουν πολιτικη; Ουτε τα σωβρακα τους δεν μπορουν ν ανεβασουν. Τι διαολο, πως τσιμπατε ετσι;
    Η πολιτικη γινεται, οταν μπορει να λεει και οχι ο πολιτικος. Αμα λεει συνεχεια ναι, δεν ειναι πολιτικος, ειναι ο Καραμουρτζουνης.

  8. paliopaido avatar
    paliopaido 31/03/2008 00:50:58

    Μερικά hints για προβληματισμό.

    *Ο διπολισμός πλήττεται λόγω του Νόμου Σκανδαλίδη και μόνο

    * Ο μεγάλος χαμένος των εκλογών του Σεπτεμβρίου του 2007 ήταν τα ΜΜΕ και ο Καρατζαφέρης (πακέτο και οι δύο)

    * Τα ΜΜΕ προς το παρόν δεν ενδιαφέρονται για τα ποσοστά του ΠΑΣΟΚ ....Τους ενδιαφέρει μετακίνηση ψηφοφόρων της ΝΔ προς ΠΑΣΟΚ/ΣΥΝ κυρίως και δευτερευόντως προς ΛΑΟΣ .

    * ¨Ήδη ΠΑΣΟΚ + ΣΥΝ δείχνει να είναι 25+17 = 42%.Αν Αυτό παγιωθεί θα κανουν τους καταλληλους χειρισμούς σε αυτό το άθροισμα ώστε το ΠΑΣΟΚ να είναι πρώτο κόμμα και να συγκυβερνήσει με τον ΣΥΝ

    * Αν τους βγεί αυτός ο σχεδιασμός μόνο ο θεός ξέρει τι μας περιμένει....

  9. Swell avatar
    Swell 31/03/2008 11:35:17

    Το "Καλώς τα παιδιά" ήταν λάθος. ΚΑΛΩΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ έπρεπε να πει...

  10. george avatar