#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/01/2014 12:58
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι «δανειστές γιατροί» της Ελλάδας είναι είτε ... βλάκες είτε πληρωμένοι δολοφόνοι



Για σταδιακό κλείσιμο του κύκλου της εσωτερικής υποτίμησης, ολοκλήρωση του μεγαλύτερου μέρους της δημοσιονομικής προσαρμογής της Ελλάδας και τέλος των περικοπών σε εισοδήματα έκανε λόγο ο επικεφαλής του μηχανισμού στήριξης της ευρωζώνης (ESM), Κλάους Ρέγκλινγκ, σε συνέντευξή του στην εφημερίδα Wall Street Journal.

«Δεν πιστεύω ότι υπάρχει ανάγκη για περαιτέρω περικοπές στην Ελλάδα. Η διαδικασία της εσωτερικής υποτίμησης έχει κάνει τον κύκλο της, καθώς οι υπερβολικές αυξήσεις στο μοναδιαίο κόστος εργασίας και στους μισθούς που είδαμε ως το 2008 σε σχέση με την παραγωγικότητα έχουν διορθωθεί. Έχουν περάσει τα χειρότερα όσον αφορά το βάρος της προσαρμογής... Φυσικά όταν μιλά κανείς με τον μέσο Έλληνα δεν το βλέπει έτσι. Αλλά ως οικονομολόγοι, βλέπουμε τα στοιχεία και διαπιστώνουμε ότι το μεγαλύτερο μέρος της προσαρμογής έχει γίνει και τα αποτελέσματα αρχίζουν να φαίνονται».

Τάδε έφη Κλάους Ρέγκλινγκ ο επικεφαλής του μηχανισμού στήριξης της ευρωζώνης (ESM) ο οποίος είπε ότι το μόνο που μένει είναι η εφαρμογή των μεταρρυθμίσεων, ενώ υποστήριξε ακόμα ότι η Ελλάδα θα χρειαστεί πιθανότατα επιπρόσθετη οικονομική στήριξη, η οποία ωστόσο θα είναι πολύ μικρότερη από τα δύο προηγούμενα προγράμματα διάσωσης.

Από την άλλη ο πρόεδρος του Eurogroup Γερούν Ντάισελμπλουμ μόνο μαστίγιο δεν πήρε για να μας δείρει καθώς είπε ότι δεν πρόκειται να ληφθεί καμία απόφαση εκταμίευσης δόσεων προς την Ελλάδα πριν ολοκληρωθεί επιτυχώς η τρέχουσα αξιολόγηση από την τρόικα. Ο κ. Ντάισελμπλουμ σημείωσε πως η ημερομηνία επιστροφής της τρόικα στην Ελλάδα παραμένει άγνωστη, και πρόσθεσε πως απαιτείται μεγαλύτερη πρόοδος προκειμένου να ολοκληρωθεί επιτυχώς η αξιολόγηση της τριμερούς.

Τόνισε μάλιστα πως τα ανοιχτά ζητήματα με την Ελλάδα δεν αφορούν μονάχα το ύψος των χρηματοδοτικών ή δημοσιονομικών κενών, αλλά μία «ευρύτερη ατζέντα».

Μας προειδοποιεί δηλαδή να κάτσουμε… σούζα και να υπακούσουμε σε ότι λένε προκειμένου να έρθει η τρόικα και να μας δώσουν τις δόσεις που μας χρωστάνε.

Ο Ολι Ρεν προσπάθησε να ισορροπήσει κάπως το μπάχαλο και είπε πως αναμένει την επιστροφή των δανειστών «σύντομα», με στόχο την ταχεία ολοκλήρωση της αξιολόγησης.

Ο δε Σόιμπλε, τηρώντας τη σκληρή γραμμή της Γερμανίας, μας ζήτησε και πάλι μεταρρυθμίσεις κι όταν αυτός λέει κάτι τέτοιο ζητά νέα μέτρα, επομένως νέα εσωτερική υποτίμηση. Για να μην πούμε για το ΔΝΤ το οποίο πότε λέει ότι δεν θα μας δώσει ούτε ένα ευρώ και πότε είναι ο σύμμαχός μας και ζητά κούρεμα χωρίς άλλα μέτρα.

Όλες οι παραπάνω αντικρουόμενες απόψεις δείχνουν ότι κάποιοι εργάζονται στο εργαστήριο πάνω στον ασθενή και δεν ξέρουν τι να κάνουν. Ο ένας λέει να κάνουμε νέα ένεση, ο άλλος, τεχνητή αναπνοή, ο τρίτος να πάρουμε πιο δραστικά μέτρα και να κάνουμε ευθανασία. Κανείς δε λέει ότι ο ασθενής πρέπει να πάρει τη σωστή αντιβίωση που θα τον φέρει σιγά – σιγά σε διαδικασία ανάρρωσης. Οι γιατροί είναι είτε βλάκες είτε πληρωμένοι δολοφόνοι. Διαλέγετε και παίρνετε.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 28/01/2014 13:07:14

    Mα δεν ειναι αντικρουομενες αποψεις.Ολοι αυτοι το ιδιο λενε.Τελειωσαν οι περικοπες και οι φοροι και χρειαζονται "μεταρρυθμισεις" ήτοι ιδιωτικοποιησεις,γαλατα μακρας διαρκειας,φαρμακα σε σουπερ μαρκετ ,ψωμια σε μπακαλικα,μαγαζια ανοιχτα τις αργιες και τα λοιπα.

    • Διογένης avatar
      Διογένης @ ψυχραιμια 28/01/2014 15:00:44

      Δηλαδή αν πάνε τα φάρμακα σε σούπερ μάρκετ θα έρθει η πολύπόθητη ανάκαμψη ή θα κλείσουν και καμιά χιλιάδα φαρμακεία και θα έχουμε νέους ανέργους και νέα μείωση της οικονομικής δραστηριότητας; Νέα ύφεση και νέες καταστροφές σε ολόκληρους κλάδους;

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ Διογένης 28/01/2014 15:56:38

        Ομοίως (και ακόμα χειρότερα), για τους κτηνοτρόφους. Που ενώ τώρα την κουτσοβγάζουν (όσοι την κουτσοβγάζουν...), μετά, που το γάλα λόγω παράτασης ημερομηνίας λήξης θα προλαβαίνει να έρθει από την αξιαγάπητη Γερμανία ή την ενάρετη Ολλανδία, θα πρέπει να πουλήσουν τα κοπάδια τους. Και μετά να κάνουν τί;

        «Cargo cult» μεταρρυθμίσεις. Σαν να φτιάχνεις αεροδιαδρόμους από βότσαλα και να καλείς τα σιδερένια πουλιά, με ασυρμάτους από κονσέρβες, να κατέβουν να ξεφορτώσουν τα πολύτιμα αγαθά.

        ΥΓ: Άν θες πτώση τιμών, χτύπα το καρτέλ του γάλακτος, όχι τον παραγωγό που, όντας ο τελευταίος κρίκος, είναι ήδη συμπιεσμένος.

        • Giorgis avatar
          Giorgis @ ΚΜ 28/01/2014 23:16:12

          Η Ελλάδα έχει απίθανες διαστρεβλώσεις που αναπτίξανε οικονομίες μαύρου χρήματος. Ο καταναλωτής πληρώνει στο τέλος και ο λογότερο καλός επιχιριματίας διατιρείτε. Μετά οι Έλληνες γκρινιάζουν αλλά και δεν θέλουν να αλλάξει τίποτα. Παλιό παραμύθι

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ Giorgis 29/01/2014 04:20:31

            Όποιος κάνει αλλαγές για τις αλλαγές, χωρίς να ξέρει γιατί τις κάνει, δεν ξέρει τί του γίνεται και βγαίνει χαμένος. Οι αλλαγές οφείλουν να είναι στοχευμένες και να μην κάνουν περισσότερο καλό παρά κακό. Εν προκειμένω, λέμε όλοι ότι η χώρα έχει πρόβλημα γιατί αποσαθρώθηκε η παραγωγική μας βάση. Ε δεν θα πάμε να αποτελειώσουμε και τους λίγους παραγωγικούς τομείς που μας μείνανε. Δεν θα σκοτώσουμε τον έλληνα κτηνοτρόφο για να ωφελήσουμε τον γερμανό χονδρέμπορα/ καρτελάρχη. Ακόμα κι άν έπεφτε (λέμε τώρα!) 10 λεπτά το γάλα (αφήνοντας κατά μέρος ότι το γάλα μακράς διαρκείας δεν είναι πια το φρέσκο γάλα που ξέρουμε όλοι), ο καταναλωτής θα το πλήρωνε πολλαπλάσια σε επιδόματα ανεργίας για τους τέως κτηνοτρόφους και σε φόρους, σε ύφεση και σε άνοιγμα της ψαλίδας στο εμπορικό ισοζύγιο.

  2. Anti-νεος avatar
    Anti-νεος 28/01/2014 13:11:15

    Έρχεται και αυτών η ώρα τους.
    Η ώρα να δούν τους εφιάλτες τους, στο δρόμο που πήραν για να τους αποφύγουν!!!

  3. Hardrocker avatar
    Hardrocker 28/01/2014 13:26:44

    '' ενώ υποστήριξε ακόμα ότι η Ελλάδα θα χρειαστεί πιθανότατα επιπρόσθετη οικονομική στήριξη, η οποία ωστόσο θα είναι πολύ μικρότερη από τα δύο προηγούμενα προγράμματα διάσωσης....''
    Όλα τα προηγούμενα αλλά και τα επόμενα, λέγονται μόνο και μόνο για να ...ντύσουν αυτό, την αμετακίνητη διάθεσή τους για την εκβιαστική επιβολή της διαρκούς μας εξάρτησης. Έξοδος στις αγορές και απεγκλωβισμός.

  4. Giorgis avatar
    Giorgis 28/01/2014 13:32:49

    Οι γιατροί απλά δεν ξέρουν πως να σου πουν την αλήθεια. Χαλαρά και κάνε ότι σου λένε η τράβα στον Τσίπρα που σου υπόσχεται να σε κάνει καλά με ένα ξεμάτιασμα.

  5. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 28/01/2014 14:08:05

    " Οι γιατροί είναι είτε βλάκες είτε πληρωμένοι δολοφόνοι. "

    ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ!!!!!!!!!!!

    • Hardrocker avatar
      Hardrocker @ Φωτεινή 28/01/2014 14:36:15

      Εννοείται το δεύτερο.

  6. George Ν avatar
    George Ν 28/01/2014 14:51:46

    Υποτίθεται ότι θα χρηματοδοτούσαν πρωτογενή ελλείμματα για 3-4 χρόνια ώστε να γίνουν οι μεταρρυθμίσεις χωρίς τις οποίες δεν μπορούμε να σταθούμε στην ΕΖ. Στην βάση των διπλών ελλειμμάτων και της υπερχρέωσης είναι η απουσία παραγωγικής οικονομίας. Εμείς πρέπει να διαλέξουμε αν θέλουμε τις μεταρρυθμίσεις ή αν προτιμάμε να τους χαιρετήσουμε. Και τα δύο σενάρια έχουν την λογική τους, τα υπέρ τους και τα κατά τους. Το να τα θέλεις όλα όμως είναι ο πιο γρήγορος δρόμος για να τα χάσεις όλα.

  7. Διογένης avatar
    Διογένης 28/01/2014 14:58:38

    Οι "γιατροί" είναι ΚΑΙ βλάκες ΚΑΙ πληρωμένοι δολοφόνοι. Δηλαδή κάποιοι είναι βλάκες και κάποιοι είναι πληρωμένοι δολοφόνοι. Με δεδομένη την παρουσία των πρώτων, οι δεύτεροι κάνουν εύκολα τη δουλειά τους.

    Το χειρότερο για αυτούς είναι ότι ο ασθενής έγινε καλά χωρίς το δικό τους φάρμακο. Το δικό τους φάρμακο προκάλεσε από την αρχή μόνο προβλήματα. Δεν κατενόησε, κανένας δεν φρόντισε να κατανοήσει πώς λειτουργεί η ελληνική οικονομία (όχι με τον ίδιο τρόπο όπως οι άλλες) και πληρώνουμε ακόμη και σήμερα τις τρομακτικές πολιτικές των δύο πρώτων ετών Μνημονίου. Μνημόνιο και τότε, Μνημόνιο και τώρα, όμως υπάρχει διαφορά στο πώς εφαρμόζεται η ίδια πολιτική, με κατανόηση για τις ιδιαιτερότητες της ελληνικής οικονομίας και όχι με μίσος για τις ιδιαιτερότητες. Αν είχαν γίνει αυτές οι ιδιαιτερότητες αντιληπτές, θα είχε αποδειχθεί ότι εξαρχής δεν χρειαζόταν Μνημόνιο.

    Αυτές οι ιδιαιτερότητες λοιπόν ήταν που στήριξαν την Ελλάδα. Όταν έγινε αντιληπτό το τι συνέβη, είχαμε τον Οκτώβριο του 2012 μια συγχορδία δημοσιευμάτων ότι η παραοικονομία έσωσε την Ελλάδα κλπ., καθώς όλοι αναρωτιόντουσαν πώς έγινε και σώθηκε η Ελλάδα. Δείτε εδώ: http://www.new-deal.gr/eidhseis-oikonomia/6837-HANDELSBLATT-%CE%A3%CE%A4%CE%97%CE%9D-%CE%9A%CE%A1%CE%99%CE%A3%CE%97-%CE%9C%CE%91%CE%A3-%CE%A3%CE%A9%CE%96%CE%95%CE%99-%CE%97-%CE%A0%CE%91%CE%A1%CE%91%CE%9F%CE%99%CE%9A%CE%9F%CE%9D%CE%9F%CE%9C%CE%99%CE%91 από την γερμανική Handelsblatt και εδώ: http://www.kathimerini.gr/471407/article/oikonomia/ellhnikh-oikonomia/h-paraoikonomia-leitoyrgei-san-dixty-asfaleias από τον Economist. Τους φαινόταν πολύ παράξενο που τα κατάφερε η Ελλάδα. Και ήταν. Να είναι καλά η παραοικονομία, που τώρα με τα διάφορα περίεργα πόθεν έσχες προσπαθούν, όχι να την περιορίσουν (αυτό, όσο δεν λειτουργεί το ελληνικό κράτος δικαίου, είναι αδύνατον), αλλά της περιορίσουν την επικοινωνία με την "λευκή" οικονομία και την επίσημη οικονομική δραστηριότητα, ώστε να παύσει η παραοικονομία να είναι στήριγμα της επίσημης οικονομικής δραστηριότητας.

    Στο παρασκήνιο, συνεπώς, κατά βάθος το ξέρουν πολύ καλά τι συμβαίνει. Ότι αυτά που ζητούν είναι η καταστροφή της Ελλάδας. Και ότι αυτά που ζήτησαν και το παρελθόν ήταν η καταστροφή της Ελλάδας. Αν συνεχίζουν να το κάνουν, δεν είναι μόνον από βλακεία ή δόλο. Είναι και επειδή μας θεωρούν πολύ-πολύ κατώτερούς τους, και επειδή μέσα από την υποτιμητική και καταστροφική μας αντιμετώπιση μπορούν να δικαιώνουν τους εαυτούς τους ότι τάχατες είναι ανώτεροι από εμάς.

    "Να τελειώνουμε με τους χαρτογιακάδες" είχε γράψει κάποτε αυτή εδώ η ιστοσελίδα. Το θέμα είναι, για ποιο λόγο αυτό δεν υλοποιήθηκε. Μήπως δεν προετοιμάστηκε και εκτελέσθηκε σωστά;

    • nikos avatar
      nikos @ Διογένης 28/01/2014 19:01:10

      Αγαπητέ Διογένη, διεισδυτικότατο το σχόλιό σου.
      Κάποτε ανέφεραν στον τότε Υπουργό οικονομίας Στέφανο Μάνο οτι υπάρχει ευρεία φοροδιαφυγή -παραοικονομία στους μιρομεσαίους και τι σκεφτόταν να κάνει γαι να την πατάξει. Και τους απάντησε όπως το συνηθίζει με στόμφο: "ΤΙΠΟΤΕ, αφου θα έπρεπε να τους δίναμε περισσότερα ως επιδότηση της επιχειρηματικότητας"...

  8. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 28/01/2014 15:10:31

    Από την στιγμή που υπάρχει επίσημη απόφαση του Eurogroup με την οποία η Αθήνα αναλαμβάνει να εξαλείψει το έλλειμμα – με κάθε κόστος και τρόπο – η μη ανταπόκριση των εταίρων στις συμβατικές τους υποχρεώσεις είναι «αιτία πολέμου» για την ελληνική κυβέρνηση.

    Η πολιτική λογική είναι αμείλικτη. Η Αθήνα, εάν την «πουλήσουν» την τελευταία στιγμή, αυτοί για τους οποίους μάτωσε έτσι ώστε να την «βγάλουν καθαρή» σε αυτή την κρίση που δημιούργησαν οι ίδιοι μέσω των τραπεζικών και χρηματοπιστωτικών τους ιδρυμάτων, δεν μπορεί να κάτσει «με σταυρωμένα χέρια». Η σύγκρουση μπορεί να είναι μεγάλη, όμως μετά από μια δύσκολη αρχή, ο αδύναμος κρίκος στο τέλος της ημέρας δεν θα είναι η Ελλάδα.

    Προκειμένου η Ελλάδα να επιβιώσει εντός Ευρωζώνης, πρέπει είτε να μάθει να ζει με τη φτώχεια και ως εκ τούτου με την επαιτεία είτε να αλλάξει δρόμο μαζί με την Ευρωζώνη, ακολουθώντας το μονοπάτι της λογικής. Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν πρόκειται για αμιγώς ατομική αλλά για συλλογική προσπάθεια.

    • nikos avatar
      nikos @ Ιαπετός 28/01/2014 19:04:56

      ΑΚΡΙΒΩΣ!!! Εγώ αν ήμουν Σαμαράς και μου το έκαναν αυτό, θα πραγματοποιούσα την απειλή μου να τους στείλω τον Τσίπρα για τα μνημόνια, μαζί με το Γλέζο για το κατοχικό δάνειο και τις πολεμικές αποζημιώσεις, να τους παραδώσει και τη γερμανική σημαία με τη Σβάστικα που κατέβασε απ' την Ακρόπολη...

  9. θηραία avatar
    θηραία 28/01/2014 15:29:38

    Κάθε γιατρός και το δικό του χούι...
    Αλλος θέλει να δώσει στον ασθενή φάρμακα από την εταιρία που τα πιάνει,
    άλλος να τον ποτίζει γάλα από γελάδια ολλανδίας,
    άλλος να του πάρει κανένα νεφρό για μεταμόσχευση που έχει να κάνει...,
    άλλος να τον βγάλει με ανίκεστο και να του πάρει το σπίτι,
    άλλος να του κάνει λοβοτομή και να τον κάνει ρομποτάκι....
    Κανένας γιατρός που να θέλει ο ασθενής, να πάει σπίτι του υγιής ;
    Μήπως τελικά δεν είναι του θανατά ο ασθενής,
    αλλά οι γιατροί είναι κομπογιανήτες;

  10. Naruto avatar
    Naruto 28/01/2014 16:09:04

    Δεν γνωρίζω αν είναι κομπογιανιτες η δολοφόνοι αλλά ιδιοτελείς σίγουρα είναι. Καλό θα ήταν πάντως να μη παίρνουμε στα σοβαρά τις υποδείξεις τους .
    Αν δηλαδή πωλούνται τα φάρμακα στα μπακάλικα ποιος μας λέει ότι θα είναι φθηνότερα και όχι ακριβότερα δεδομένου ότι η απελευθέρωση των τιμών μπορεί να είναι και προς τα επάνω όπως ακριβώς συνέβη και σε άλλες χώρες.
    Για να μη μακρυγορουμε το παιχνίδι παίζεται στη παραγωγικότητα όλα τα υπόλοιπα έπονται .

  11. Megaliora avatar
    Megaliora 28/01/2014 16:29:05

    Δε φταίνε οι πληρωμένοι δολοφόνοι που παριστάνουν τους γιατρούς της Ευρωκλινικής. Φταίνε οι ....συγγενείς του ασθενή που είναι ενοχικοί, διστακτικοί και γι αυτό, συνειδητά μωροπίστευτοι. Πριν μας τον διασωληνώσουνε διά παντός λοιπόν και του αφαιρέσουν τα όργανα, λίγο πριν μας τον ξαποστείλουν στα θυμαράκια, καιρός ν΄αποχωρήσουμε απ΄τα μαφιόζικα ...Ιατρικά τους Συμβούλια (όπου παραπλανώντας μας διαπραγματεύονται μονάχα την τιμή για τις μεταμοσχεύσεις) και να τον φυγαδεύσουμε σε κανα σοβαρό Δημόσιο Νοσοκομείο. Πάντως, προφταίνουμε και δεν προφταίνουμε oι ...χελώνες, έτσι που το πάμε.....

  12. δημης avatar
    δημης 28/01/2014 23:18:28

    Μα... ΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ ΜΙΛΑΝΕ ...ΞΕΚΑΘΑΡΑ ...
    Εμείς επιμένουμε στις σωτήριες προφητείες της Κυρίας Λίτσας με κληρονομικό χάρισμα ....από ΤΟΤΕ που ...ο...αείμνηστος εξ Αμερικής καθηγητής του Μπέρκλεϋ ..το 1981 και μετά μας "έσωσε"...

  13. θηραία avatar
    θηραία 29/01/2014 02:46:26

    Tελικά μια χαρά τα έχουνε κανονίσει οι "γιατροί"...!
    Μας προορίζουν για τουριστικό θέρετρο ανάρωσης των αρρωστημένων τους μυαλών... χωρίς παραγωγή αξιόλογη, εξαρτημένοι από τα δικά τους προιόντα,
    με στοιχειώδεις παροχές σε παιδεία και υγεία, ώστε και πάλι εκεί να αναζητούμε την αλήθεια και βέβαια απόλυτα εξαρτημένοι από τα χρηματοπιστωτικά ιδρύματά τους... Εξ ου κι η όλη λύσσα τους με τα ακίνητα μας... τα οποία προσδοκούν να περάσουν μέσω κατασχέσεων, εξεφτελιστικών πωλήσεων, εκχωρήσεων κλπ, σε οργανισμούς τους, που θα τα εμπορευτούν κυρίως ως παραθεριστικές κατοικίες στην εξωτικότερη χώρα της ευρώπης!
    ...για να μην πάμε σε ευρύτερες περιοχές με ενδιαφέροντα υπεδάφη...!
    Κάπως έτσι και μετά ξύπνησαν......

  14. Κλεφτης βαθμων avatar
    Κλεφτης βαθμων 30/01/2014 22:14:34

    Μπορεις καποιος να μου πει ποσο πληρωνονται αυτοι οι ανθρωποι που δεν εχουν ιδεα περι οικονομικων; Ειναι δυνατον να μας λενε οτι η εσωτερικη υποτιμηση εκανε τον κυκλο της; Ειδαν τις μειωσεις μισθων να περνανε στις τιμες; Σκοπος της εσωτερικης υποτιμησης ειναι η μειωση τιμων μεσω μειωσης μισθων. Η μειωση μισθων ειναι το μεσο για την επιτευξη, οχι ο σκοπος. Τι θρασος να μας λενε οτι εχει κανει τον κυκλο της το παντα ανα τους αιωνες αποτυχημενο τερατουργημα αποκαλουμενο εσωτερικη υποτιμηση. Ποτε δεν πετυχε, ποτε δεν θα πετυχει. Αλλος ενα λογος να σιχαινεσαι την ΕΕ. Εχει πανακριβους αυτοαποκαλουμενος "οικονομολογους"¨ που μονο οικονομολογοι δεν ειναι... Ακου εκει "εμεις οι οικονομολογοι..." Ποιοι οικονομολογοι βρε γιδι;

  15. Κλεφτης βαθμων avatar
    Κλεφτης βαθμων 30/01/2014 22:22:15

    Επιτελους και ενας λογικος, πολυ σωστο σχολιο αν και θα διαφωνησω για το πως θα πεσουν οι τιμες. Οι τιμες εχουν μια παραδοση να μην πεφτουν. Οποιος κανει ο,τιδηποτε για να τις μειωσει καταληγει να κανει μονο ζημια. Δειτε τις δραματικες μειωσεις μισθων που εγιναν και καλα για λογους ανταγωνιστικοτητας (δλδ για περασουν στις τιμες και να διατηρησουν/αυξησουν την ζητηση των προϊοντων) και τελικα "εξαφανιστηκαν" στα περιθωρια κερδους ή στα νεα εξοδα του εργοδοτη. Μονο και μονο για αυτο αν ειχαμε δικαιοσυνη θα ειχε κοινητοποιηθει ολοκληρο το δικαστικο συστημα. Ειναι η πιο αιματηρη και προστυχη αναστροφη αναδιανομη πλουτου με προσχημα εναν αφηρημενο οικονομικο ορο. Ειναι too much.