#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/04/2011 15:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι γκεμπελίσκοι των μήντια δεν έχουν τον θεό τους



Μόνον έναν ανόητος, ή ένας βαθιά προκατειλημμένος μπορεί να παρανοήσει την φράση που απηύθυνε σήμερα στην Βουλή ο Αντώνης Σαμαράς στον Γιώργο Παπανδρέου. «Εγώ σε σας βλέπω ήδη τον προηγούμενο πρωθυπουργό, έχετε χάσει επαφή με την πραγματικότητα».

Του λέει δηλαδή καθαρά "είσαι ήδη πρώην, παρελθόν".

Τα παπαγαλάκια όμως του ΠΑΣΟΚ - και του Καρατζαφέρη - έσπευσαν πριν ακόμα τελειώσει την ομιλία του ο Σαμαράς να διαδώσουν ότι όσα είπε ο Σαμαράς αφορούσαν τον ... Κ. Καραμανλή.

 

Προκλήθηκε λοιπόν σύγχυση (επειδή έτσι το «κατάλαβαν» κάποιοι δημοσιογράφοι) με αποτέλεσμα οι συνεργάτες του προέδρου της ΝΔ να τραβάνε τα μαλλιά τους στην Βουλή (όσοι έχουν τέλος πάντων) και να διευκρινίζουν τον αυτονόητο, ότι δηλαδή ο Σαμαράς «βλέπει τον Γ. Παπανδρέου ως πρώην πρωθυπουργό».

 

««Καμία σχέση με αυτό που καταλάβατε. Καμία αιχμή δεν υπήρχε. Δεν εννοούσα τον Καραμανλή αλλά τον Παπανδρέου»» είπε και ο ίδιος ο κ. Σαμαράς αργότερα σε δημοσιογραφικό πηγαδάκι…

 

Περαστικός ήταν και ο βουλευτής Π. Λαφαζάνης, ο οποίος ρωτήθηκε σχετικά για να απαντήσει «γι’ όνομα του θεού βρε παιδιά ποιοι το κατάλαβαν έτσι…»! έλα ντε…

 

Χαρακτηριστικό της εκστρατείας παραπληροφόρησης που ξεκίνησε αμέσως είναι ανάρτηση του www.in.gr σύμφωνα με την οποία ο εκπρόσωποσ της ΝΔ χαρακτήρισε ...."ατυχή" την διατύπωση του Α. Σαμαράς. Αργότερα όμως κατέβασε την ανάρτηση αυτή και ανέβασε άλλη που γράφει:  Διευκρινίσεις για την φερόμενη τοποθέτησή του περί «ατυχών δηλώσεων» δίνει ο εκπρόσωπος Τύπου της ΝΔ, Γιάννης Μιχελάκης, σχετικά με μια αποστροφή στο λόγο του προέδρου της ΝΔ Αντώνη Σαμαρά την Παρασκευή στη Βουλή. Ο κ. Μιχελάκης διαψεύδει ότι ο ίδιος χαρακτήρισε τη συγκεκριμένη δήλωση «ατυχή διατύπωση που προκάλεσε αναστάτωση στην Κοινοβουλευτική Ομάδα της ΝΔ» (!!!)

 

Δηλαδή συντηρούν το θέμα ενώ οι ίδιοι διαψεύδουν  όσα γράφαν

 

Η ερμηνεία είναι μια! Δισυπόστατη, με δύο υποστάσεις, αλλά μία! Ο Σαμαράς εννοούσε και όλοι οι εχέφρονες και σώφρονες ακροατές καταλάβαμε ότι:

 

-- Ο ΓΑΠ – ωσάν Πρωθυπουργός – κάθε φορά που επιχειρεί να αντικρούσει το Σαμαρά, σκάβει το παρελθόν Καραμανλή, διότι άλλα επιχειρήματα δεν έχει,

-- Ο ΓΑΠ, τα έκανε όλα λάθος. Δηλαδή, αδράνησε, συκοφάντησε τη χώρα, δεν διαπραγματεύτηκε τίποτα, υπέγραψε για Μνημόνιο ό,τι του έφεραν, βούλιαξε τη χώρα σε όλα και ερωτεύτηκε παράφορα … την Ύφεση.

 

Συμπέρασμα αβίαστο: ο Παπανδρέου ανασύρει σκελετούς όταν δεν έχει τίποτα να πει και αντιμετωπίζει το παρόν του σαν να είναι ήδη παρελθόν … Διότι η επίπλαστη αισιοδοξία που παρουσιάζει είναι ίδια και απαράλλαχτη με το «Λεφτά Υπάρχουν». Τότε νόμιζε ότι η Χώρα των Θαυμάτων εκτείνεται από την Ιπποκράτους μέχρι το Μαξίμου. Γιατί τώρα να έχει συνειδητοποιήσει ότι οι ασυνάρτητες επιλογές του έχουν καταντήσει την Ελλάδα Χώρα, όχι των Θαυμάτων … αλλά του Θανάτου της;;

Αυτό εννοούσε ο Σαμαράς: ότι ο κ. Πρωθυπουργός του Μνημονίου, αντί να ασχοληθεί με το παρόν και το μέλλον της Πατρίδας, ασχολείται τόσο πολύ με το χάλι στο οποίο επιδιώκει να φέρει τη χώρα, που το ίδιο το χάλι μοιάζει παρελθόν. Και όταν ως Πρωθυπουργός εξαντλείται στο να μετατρέψει τη χώρα σε παρελθόν, καταντάει παρελθόν ο ίδιος. Είναι τόσο εφιαλτικά παρωχημένος και αποτυχημένος που είναι ήδη … Πρωθυπουργός Πρώην…

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 01/04/2011 15:21:45

    Φάκτορα, ακριβώς επειδή μέλημά τους είναι ο θάνατος της Ελλάδας, είπαν να αρχίσουν με τη... μετά θάνατον "αξιοποίηση" των Ελλήνων. Παίρνοντας με το στανιό τα όργανά τους (για λογαριασμό ευκατάστατων ληπτών).

  2. man8os avatar
    man8os 01/04/2011 15:25:07

    Αυτο πρεπει να γινει ενα καλο μαθημα για ολους.
    Μονο μεσα απο τα μιντια- μονο μεσα απο την Βολη, δεν μπορει να κερδιθει η παρτιδα. Κυριε Σαμαρα ανοιξτε το παιχνιδι σας! Παιξτε τους πυργους, παιξτε τα αλογα, εχετε πιασει το κεντρο, δεν εχετε νικησει! Και ξερετε πως η πολιτικη διαφερει σε ενα πραγμα απο το σκακι. Μπορειτε να καλεσετε ενισχυσεις! Και αυτο θα το επιτυχετε εποινωνοντας απευθειας με το λαο!
    Υπαρχουν μερικα διδαγματα που πρεπει να βγουν.
    Με τη μεχρι στιγμης στρατηγικη δεν κατορθωσατε να αναλαβετε μια διατηρησιμη πρωτοβουλια κινησεων. Αυτο συμβαινει για δυο λογους.
    1)Γιατι οτι και να κανετε δεν περναει στον κοσμο λογο των ΜΜΕ - σημαινει οτι πρεπει να τα κανετε στην ακρη και να προσπαθησετε απευθειας επικοινωνια
    2) Γατι με το που χανετε το μομεντουμ αμεσως το περνει η κυβερνηση και ξεκινατε παλι απο την αρχη την δουλεια.

    Πρεπει να βρειτε τον τροπο να ξεπερασετε αυτο το γορδιο δεσμο, και ο πιο απλος τροπος ειναι να τον κοψετε!

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/04/2011 15:37:12

    kκαι ο ΣΚΑΙ Ραδιο... ετσι το ακουσε !!! χαχαχαααα "απαρεδεκτη δηλωση"..
    τι πλακα εχουν !

    ΠΠ

  4. lykourgos avatar
    lykourgos 01/04/2011 15:38:43

    Σε τόσο μεγάλο αδιέξοδο βρέθηκε σήμερα ο Παπανδρέου που έσκυψε το κεφάλι μόλις ο Σαμαράς στο τέλος της δευτερολογίας του είπε : "Πες μας , να πάρει η ευχή να πάρει, μια πρόβλεψη που να έχεις πέσει μέσα". Δείτε το στο βίντεο της Βουλής και θα καταλάβετε.

  5. skeptomenos avatar
    skeptomenos 01/04/2011 15:40:01

    Δεν πρέπει να είναι πολύ περήφανοι για την νοημοσύνη τους όσοι δεν καταλαβαίνουν τόσο απλές προτάσεις. IQ ραδικιού

  6. kiki avatar
    kiki 01/04/2011 15:45:59

    Εχετε κτυπησει φιδι , νομιζω οτι οι περισσοτεροι οχι.
    την ωρα που σφαδαζει εξακολουθει να προσπαθει να σε δαγκωσει.
    Αν τα καταφερεις και το ξανακτυπησεις , τοτε τελειωνουν ολα.
    Αυτο χρειαζονται δημοσιο κραξιμο.
    γιατι καποτε λεγαμε οτι η Ιντρακομ μας κυβερνουσε αλλα αυτα τα απλειστα των μονοπυθμενων και του εργολαβου μοιρακια ειναι πολυ χειροτερα.

  7. factorx avatar
    factorx 01/04/2011 15:47:58

    Για να καταλάβετε ποιός δίνει γραμμή στα παπαγαλάκια:

    ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΤΥΠΟΥ ΤΟΥ ΛΑ.Ο.Σ.

    «Μπορεί ο κ. Κ. Καραμανλής να μην ευτύχησε ούτε ο ίδιος, ούτε ο τόπος κατά τη δεύτερη πρωθυπουργική θητεία του, αλλά η πορεία του - με ισχνοτάτη πλειοψηφία - δεν ήταν αδιαλείπτως αρνητική, όπως καταγράφεται η αντίστοιχη του κ. Παπανδρέου, που εξελέγη με ισχυροτάτη πλειοψηφία την οποία αδυνατεί να διαχειριστεί», επισημαίνει ο ΛΑ.Ο.Σ. και χαρακτηρίζει ατυχή τη σύγκριση του δεύτερου με τον πρώτο.

    «Η προσπάθεια του πρώτου για τον αγωγό Μπουργκάς - Αλεξανδρούπολη, η βελτίωση των σχέσεων με τη Ρωσία, τα όποια αποτελέσματα της Συνόδου του Βουκουρεστίου, δεν επιτρέπουν την "ισοπέδωσή" του, παρά την εσωτερική και οικονομική κατάπτωση της χώρας.

    Ο κ. Κ. Καραμανλής υπήρξε εξαιρετικά σκληρός απέναντί μας, και φυσικά καθ’ οιονδήποτε τρόπο δεν μας ευεργέτησε για να μας φοβάται, καθ’ όσον "ουδείς επικινδυνέστερος εχθρός, εκ του ευεργετηθέντος αχάριστου"», καταλήγει η ανακοίνωση του ΛΑ.Ο.Σ..

    • ΕΛΛΗΝ avatar
      ΕΛΛΗΝ @ factorx 03/04/2011 03:25:52

      @ factor

      Φάκτορα μία ερώτηση και ταυτόχρονα απορία.

      Γιατί η ΝΔ δεν μπορεί να έχει ένα δικό της κανάλι αυτές τίς εποχές μάλιστα που όλα τα κανάλια έχουν (οικονομικά) χάλια και ψάχνουν για επενδυτές........

      Και εξαρτάται απο τον κάθε γκεμπελίσκο και εκβιαστή ???????

      Εδώ έχει ο κολοτούμπας - Κομανέτσι -.......φύρερ κλπ....κλπ.... κλπ
      και με το μπίρι - μπίρι έχει ζαλίσει τον κόσμο τόσο
      Ωστε να ξεχάσει οτι υπέγραψε το μνημόνιο και τόσες άλλες κολοτούμπες και τα ποσοστά του να ανεβαίνουν (συμφωνα με τις δημοσκοπήσεις πάντα!!!)

  8. Dimitris avatar
    Dimitris 01/04/2011 15:48:17

    Βασικά τα λόγια του δεν ήταν «Εγώ σε σας βλέπω ήδη τον προηγούμενο πρωθυπουργό, έχετε χάσει επαφή με την πραγματικότητα». Αλλά δεν έχει σημασία, αφού αν εξαιρέσουμε τα κομματόσκυλα και τους δημοσιογράφους κανένας άλλους δεν ασχολείται με τους πολιτικούς.
    Εχουμε πιάσει πάτο. Αυτή την χώρα την σώζει μόνο μια πυρηνική καταστροφή.

  9. loretta avatar
    loretta 01/04/2011 16:08:42

    το βιολι του ο ραπτης....εχει τον τιτλο φαδια πλατιά στην ιστιοεφημεριδα του..και εκει ...δεν λεει να τον κατεβασει...αυτος φταιει τωρα η εμεις που δεν το απαιτουμε???

    • απλώστρα avatar
      απλώστρα @ loretta 01/04/2011 17:35:38

      Ιστοεφημεριδα . Εκτός αν άνοιξε πανιά για να σαλπάρει.
      Επι της ουσίας έχουν ξεφτιλιστεί πλήρως κάποιοι δημοσιογράφοι.
      Ατυχώς απαράδεκτοι :)
      Από συγγραφείς και διανοητές, κουτσομπόλες και σπεκουλαδόροι. Προτείνω να καθιερώσουμε τακτικό διαγωνισμό "φαιο-κίτρινης μούτζας στη Δημοσιογραφία". Με τη γνώμη του κοινού που τόσο υπηρετούν...

  10. Stripper avatar
    Stripper 01/04/2011 16:24:27

    Το συγκεκριμένο σαιτ μαζί με το statesman παίζουν τον Mr. Τίποτα για την ...επανενωση της Κεντροδεξις και τα σπονσοράρει γραφείο που το έπαιζαν και φίλοι του Σαμαρά τρομάρα τους

  11. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 01/04/2011 17:55:32

    Είναι πράγματι απίστευτο. Έτυχε να ακούσω το MEGA να λέει για υπαινιγμό εναντίον του Καραμνλή. Στάθηκα να ακούσω και περίμενα μέχρι που τελείωσε το ρεπορτάζ από την βουλή και εγώ ακόμη απορούσα. Τότε από τους εμβριθέστατους αναλυτές πληροφορήθηκα ότι η φράση "σε σας βλέπω ήδη τον προηγούμενο πρωθυπουργό" έχει βαθύτατο νόημα. Ομολογώ ότι είμαι τόσο ρηχός που ούτε καν το σκέφτηκα. Το ότι παρουσιάσθηκαν τόσο βασιλικότεροι του βασιλέως νομίζω ότι ήταν και το μοιραίο σφάλμα τους. Αποκαλύπτονται ως μέσα χειραγώγησης, παραπληροφόρησης και δημιουργικής δημοσιογραφίας. Το πασοκ μάλλον θα πρέπει να τους εγκαλέσει γιατί παίζουν τόσο άτσαλα τον ρόλο τους και εκθέτουν απροκάλυπτα την επικοινωνιακή δικτατορία.

  12. thanasis avatar
    thanasis 01/04/2011 18:36:37

    τα φερεφωνα βλεποντας την αδιεξοδη πολιτικη που
    φερνει το μνημονιο προσπαθουν με τα καναλια
    και τα sites να αποκοιμησουν την σιωπηλη
    πλειοψηφια και να αποτρεψουν τον χειμμαρο
    που φερνει ο λογος του σαμαρα διαστρεβλονοντας
    οτι λεει αλλα ο κοσμος πληροφορειται και γνωριζει
    οποτε καθε γκαιμπελιστικη μεθοδος πεφτει στο κενο

  13. Νίκος avatar
    Νίκος 01/04/2011 18:56:14

    Χαχαχαχα!
    Γκαιμπελίσκοι!
    Χαίρομαι ιδιαίτερα που υοθετείτε τις ορολογίες μου.

    Οι Γκαιμπελοδίαυλοι (θυμάσαι Αρχαίε;) είχαν λυσσαξει να παίζουν το παιχνίδι των αμερικανών (οι περισσότεροι χρήσιμοι ηλίθιοι δεν το ήξεραν καν, τόσο ανεπτυγμένη "μαλακή ισχυ" έχουν οι άσπονδοι σύμμαχοί μας που βρίσκουν πάντα ψωρραλέους για τις βρωμιές τους) για να ρίξουν το ΚΚ. Τ' ΑΚΟΥΣ ΑΛΑΒΑΝΕ και λοιποι ;

    Ό,τι γίνεται τώρα στη Λιβύη με θερμά μέσα για να ριξουν τον Καντάφυ Ντακ το έκαναν το Δεκέμβρη του 2008 εδώ με ροζ επανάσταση. Υπάρχει συνέχεια. Για τους ίδιους λόγους προσπαθούν να ρίξουν και τον Μπερλουσκόνι στην Ιταλια. Δείτε το ως γεωπολιτικό χώρο με τον οποίο φλερτάριζαν οι Ρώσσοι και τους έκοψαν το βήχα.

    • karamanlikos avatar
      karamanlikos @ Νίκος 02/04/2011 11:02:21

      ΣΩΣΤΟΣ!!!!

  14. dinos avatar
    dinos 01/04/2011 19:02:56

    Ο Σαμαράς έπραξε το αυτονόητο. Δεν χρειάζεται να ανακαλέσει ή να διαψεύσει τίποτα. Ολες οι μετρήσεις καταδεικνύουν τα (μεγάλα) βαρίδια, το βαρύ φορτίο που δεν χρωστάει να σηκώνει ο Αντώνης. Σήμερα έγινε ένα μεγάλο βήμα.

  15. Κάποιος avatar
    Κάποιος 01/04/2011 20:14:02

    «Εγώ σε σας βλέπω ήδη τον προηγούμενο πρωθυπουργό, έχετε χάσει επαφή με την πραγματικότητα».

    Η έκφραση είναι ατυχής.Αν ήθελε να αναφερθεί στον νυν πρωθυπουργό ΓΑΠ θα έπρεπε να πει "Εγώ σας βλέπω ήδη ως απερχόμενο πρωθυπουργό..."
    Η έκφραση που χρησιμοποίησε αποτελεί τυπικότατο γλωσσικό ολίσθημα, το οποίο θα μπορούσε άνετα να προστεθεί στα ανάλογα παραδείγματα που παραθέτει ο Freud στο πρώτο μέρος του βιβλίου του "Εισαγωγή στην Ψυχανάλυση" που αναφέρεται στις παραδρομές.
    Κι όπως έλεγαν οι αρχαίοι :“Γλώττα λανθάνουσα τ'αληθή λέγει”.

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ Κάποιος 01/04/2011 21:55:36

      Επίσης η κυριολεκτική σημασία της μετοχής "προηγούμενος" είναι ο προπορευόμενος, δηλαδή αυτός που προ-ηγείται.
      Συνηθώς, όταν αναφερόμαστε στο παρελθόν, μιλούμε για πρώην ή τέως πρωθυπουργούς.

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ Κάποιος 02/04/2011 01:03:47

      Συμφωνω μαζι σου..!!
      Ας χρησιμοποιουσε ΠΙΟ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΗ φραση, οπως λες κι εσυ τη λεξη "απερχομενος"
      Δες και το σχολιο μου πιο κατω..

  16. Κώστας avatar
    Κώστας 01/04/2011 20:47:19

    Ακούσα τις ειδήσεις των 08:00 στο Mega και είναι να τρελένεται κανείς, Καλά ο Πρωτόπαπας τι περιμέναμε να πεί οτί κατάλαβε αυτά που είπε ο Σαμαράς !!!! είναι δυνατόν !!!!!!
    Αλήθεια η φάτσα του Monkey σε ποιόν η σε ποιά πηγαίνει καλύτερα !!!!!

  17. nikos avatar
    nikos 01/04/2011 21:53:53

    Οπως έχουμε Μαϊμου αγώνες ποδοσφαίρου έχουμε και Μαϊμού πληροφόρηση.

  18. karamanlikos avatar
    karamanlikos 01/04/2011 23:57:09

    Έτσι για να δείτε τι τράβηξε 12 χρόνια ο Καραμανλής!!!
    Να ετοιμαζόσαστε γιατί, αφού φτάσανε οι "παρακρατικοί" να βγάζουν από τη "πασοκόμυγα σαμαρικό ξύγκι", φαίνεται πως έχει ήδη σημάνει η ώρα του Αντώνη!!!
    Καλό για τον τόπο, αλλά κακό για σας!!! Θα δείτε που σε Σαμαρικούς καιρούς θα τρέχετε και δεν θα φτάνετε γιατί θα σας κατηγορούν ακόμα και για τη βρύση που στάζει στο σπίτι του κυρ Θόδωρου στην Αγουλινίτσα!

  19. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 02/04/2011 00:12:17

    Απέλυσαν τον Χατζηστεφάνου από τον Σκάϊ. http://xstefanou.weebly.com/1/post/2011/04/-1003.html

  20. Kostas D avatar
    Kostas D 02/04/2011 00:57:09

    Ας το ελεγε ομως κι ο Σαμαρας πιο λιανα χωρις "λογοπαιγνιο"...και υποννουμενο

  21. Kostas D avatar
    Kostas D 02/04/2011 00:58:38

    Ας ελεγε "Ειστε παρελθον κυριε παπανδρεου, απο τη στιγμη που εχετε χασει πια την επαφη με την πραγματικοτητα..!! "

    Τοσο απλα, ενω με τον τροπο του αφησε σε πολλους απο εμας, διαφορες σκεψεις....