#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/09/2011 14:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι γδάρτες των ονείρων μας για την Θεσσαλονίκη



Θυμάμαι πόσο πολύ μου άρεσε η Έκθεση, από μικρό παιδί. Όλοι οι Θεσσαλονικείς, και όχι μόνο, τη περιμέναμε πως και πως.

Για τα παιδιά ήταν χαρά Θεού. Λούνα πάρκ, μαλλί της γριάς, παιχνίδια, και μπόλικα διαφημιστικά φυλλάδια για…. συλλογή.

Το ίδιο και για τους μεγάλους. Μαύρη μπύρα, λουκάνικα Γερμανίας, νέα μοντέλα αυτοκινήτων,  ηλεκτρικών συσκευών, εξωτικών προϊόντων, κλπ.

Και  για τους πιο θερμόαιμους … καμάκι, πολύ καμάκι.

Στον Θερμαϊκό Κόλπο έδεναν τα αντιτορπιλικά του πολεμικού μας ναυτικού, με ελεύθερη πρόσβαση σε όλους. Τι ωραία που ήταν!

Βόλτα στη παραλία, επίσκεψη στο στόλο, και μετά Έκθεση…

Όλα ήταν όμορφα και ωραία. Μια κανονική γιορτή.

Φευ…. Τα τελευταία χρόνια, εκτός από κιτσάτη πασαρέλα πολιτικών, πολιτικάντηδων, και πάσης φύσεως παραγόντων, που έρχονταν να ζήσουν το ερωτικό όνειρο της «μπουζουκομάνας» Θεσσαλονίκης, προσποιούμενοι ότι συμμετέχουν στα δρώμενα, η περίοδος της Έκθεσης ταυτίστηκε και με κάθε λογής διαμαρτυρίες απέναντι στην εκάστοτε κυβέρνηση.

Η γιορτινή ατμόσφαιρα ξεθώριασε, και η όλη έννοια της γιορτής αλλοιώθηκε οριστικά.

Το αποτέλεσμα; Αυτό που ζήσαμε φέτος, και ίσως να είναι και ο προπομπός της οριστικής της κατάργησης.

Κι άλλες φορές υπήρχε αστυνομία, αλλά σαν το φετινό, ποτέ!

Η κάθε γωνιά της πόλης είχε και από έναν δυο αστυνομικούς, και όχι μόνο στο κέντρο αλλά παντού. Αμφιβάλλω αν υπήρχε τόση αστυνόμευση ακόμη και επί κατοχής. Επί χούντας σίγουρα όχι, γιατί θα το θυμόμουν.

Έτσι, κανένας Θεσσαλονικιός, δεν διανοήθηκε να πάει στα εγκαίνια, εκτός κι αν ανήκε σε κάποιο μπλοκ οργανωμένων διαδηλωτών.

Και να ήθελε κάποιος να πάει, εκτός από την γενική απαγόρευση της κυκλοφορίας των οχημάτων, το πολεμικό κλίμα που είχαν δημιουργήσει τα ΜΜΕ ολόκληρη την εβδομάδα, σε συνδυασμό με την ολοκληρωτικού τύπου παρουσία της αστυνομίας παντού, θα τον αποθάρρυνε.

Καλύτερα να πας οργανωμένη εκδρομή στη Τρίπολη της Λιβύης, παρά να ξεμυτίσεις προς τη περιοχή της ΧΑΝΘ.

Μαγαζιά κλειστά, καφετέριες σφραγισμένες, περίπτερα κλειδαμπαρωμένα… παντού ρολά. Ένα κλίμα βουβαμάρας και φόβου.

Και γιατί όλα αυτά; Διότι θα έρχονταν να μας μιλήσει  ο «σοσιαλιστής» πρωθυπουργός, αυτός με το χαρισματικό επώνυμο.

Αυτός που θα μας έσωζε από τα δίχτυα των κερδοσκόπων που βάλανε στο μάτι την Ελλαδίτσα μας. Αυτός  που μόλις πριν δυο χρόνια υπόσχονταν πως τα λεφτά υπάρχουν, και πως …μαζί θα προχωρήσουμε.

Ήρθε κρυφά σαν τον κλέφτη, έστειλε αντ αυτού στα εγκαίνια, και στο τέλος έβγαλε έναν δεκάρικο της συμφοράς, απευθυνόμενος δήθεν στις παραγωγικές τάξεις (ποιες;) αλλά στη πραγματικότητα κλείνοντας το μάτι στη τρόικα, δεσμευόμενος πως θα τηρήσει τις εντολές της απαρέγκλιτα, και γαία και πυρί μιχθείτω. Μη τυχόν και του κάνουν ντα.

Και έτσι το όνειρο της ΔΕΘ των παιδικών μας χρόνων έκλεισε το κύκλο του, και κατάντησε  στενόχωρος εφιάλτης,  κάτι σαν τη γενικότερη εικόνα της Ελλάδας, ένα προοίμιο του τέλους της πατρίδας μας, με τη σφραγίδα εγγύησης των Παπανδρέου.

Τι απομένει τώρα, εκτός από μια θηλιά στο λαιμό και βουρ για τη παραλία;

Η ομιλία του Αντώνη Σαμαρά, σε μερικές μέρες.

Η μόνη ελπίδα για να σκάσει κάποιο χαμόγελο στα χείλη μας, και να θυμηθούμε πως υπάρχει ακόμη ελπίδα.

Πως δεν είναι όλα θολά κι απαίσια, και πως η βουτιά στο κενό δεν είναι αναπόφευκτη.

Πως κάθε καταιγίδα ακολουθείται από ένα ουράνιο τόξο.

Μια απλή ελπίδα δηλαδή, πως θα τα καταφέρουμε, χωρίς να δώσουμε γη και ύδωρ. Χωρίς να ξεφτιλιστούμε.

Κε Σαμαρά, καλώς ή κακώς,  από εσάς εξαρτόμαστε πλέον.

Οι άλλοι αποδείχθηκαν ολίγιστοι. Κάηκαν.

Και μας συμπεριφέρθηκαν  όχι ως απλοί διεκπεραιωτές του τέλους μας, αυτό θα ήταν εύκολο.

Μας συμπεριφέρθηκαν σαν να ήταν στράτευμα κατοχής, που επελαύνει επί των ιθαγενών. Επί δικαίων και αδίκων.

Οι  γδάρτες των ονείρων μας.

Προσωπικά τους καληνυχτίζω από τώρα.

Στο καλό λοιπόν, και να μας γράφουν.

Έστω και σε γκρίκλις,  αρκεί να είναι μακριά, πολύ μακριά….

Η Ελλάδα δεν τους σηκώνει. (Το έχουν παραδεχτεί και οι ίδιοι άλλωστε).

Strange Attractor

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ataktos avatar
    ataktos 12/09/2011 14:17:06

    το παιδί έκανε την μαύρη δουλειά ..το παιδί μπορεί να.... φύγει ... πάμε φουλ .. για εκλογές ...

  2. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 12/09/2011 14:31:47

    Κλείνοντας ο Παπανδρέου την ομιλία του,ανάμεσα στα ΤΟΣΑ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ που ανέφερε,είπε την εξής φράση:''Η Ελλάδα αξίζει τις θυσίες που κάνουμε''.Ποια Ελλάδα;Ο πασοκισμός τη διέλυσε,τη τσάκισε,τη βούλιαξε,δίνοντάς της τη χαριστική βολή!!!Ποιες θυσίες;Οι Έλληνες έχουν ματώσει και μαστιγώνονται ανηλεώς!!!Άλλη μια ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΗ και ΘΡΑΣΥΤΑΤΗ ομιλία ενός ανθρώπου που βάζει ΤΑΦΟΠΛΑΚΑ στη χώρα!!!Και τέλος κλείνω με το εξής:Η ομιλία Σαμαρά αποδεικνύεται ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΗ για την επιτάχυνση των πολιτικών εξελίξεων.Η μεγάλη πλειοψηφία των Ελλήνων αναμένει με τρομακτικό ενδιαφέρον τις αναλυτικές και διεξοδικές δηλώσεις του οι οποίες θα ΞΕΓΥΜΝΩΝΟΥΝ το ΣΚΙΑΧΤΡΟ του παπανδρεϊσμού-πασοκισμού που έχει ΣΥΣΣΩΡΕΥΣΕΙ φοβερά ΔΕΙΝΑ στη πατρίδα και τους πολίτες της.....

  3. danaos avatar
    danaos 12/09/2011 14:42:31

    Ξέχασες Strange -έχεις και κάποια ηλικία-τους ακροβάτες, το γύρο του θανάτου και τους κλόουν, που προκαλούσαν οι μεν φόβο, οι δε γέλιο!
    Σήμερα,σε αντίθεση,οι κλόουν του κυβερνητικού θιάσου προκαλούν φόβο και τρόμο και εμάς μας έχουν δεμένους με σκοινιά στο γύρο του θανάτου! Ξέχασαν όμως ότι τα σκοινιά κόβονται με σπαθί!Και τότε αλίμονο τους απ' τους δαιμονισμένους αγγέλους!Τότε θα καταλάβουν τι εστί λουκάνικο όχι Γερμανίας αλλά ντόπιο πικάντικο!

    • Dee Jay Stelios avatar
      Dee Jay Stelios @ danaos 12/09/2011 15:03:43

      Την καλησπέρα μου και τα σέβη μου.Που χάθηκες ωρέ συνάδελφε,σε έβαλε η Αννούλα και έβγαζες φωτοτυπίες?Είδες μεγαλεία τα σοσιαληστικά μας καμάρια?Είδες την υπουργάρα μας στον αγιασμό στην Αγία Παρασκευή σε δημοτικό σχολείο?Αντί να την αποδοκιμάζουν όλοι οι γονείς,βρέθηκαν 2-3 μόνο να τις τα χώσουν.Οπως βλέπεις ο νεοέλληνας δεν ξυπνάει με τίποτα.Υπνωτισμένοι οι περισσότεροι δε βλέπουν ότι τα παιδιά τους δεν έχουν κανένα μέλλον?Τα είχε πει φίλε μου και ο Νότης,λύκοι θα υπάρχουνε όσο υπάρχουν πρόβατα.
      Περιμένω σχόλιο και για την παρουσία της βουβουζέλας δίπλα στην κα Αννα,ετοιμάζονται τα δεκανίκια φίλε.....

      • danaos avatar
        danaos @ Dee Jay Stelios 12/09/2011 18:05:06

        Καλησπέρα Dee Jay.Είπα να κάνω ένα διάλειμμα σαν άνθρωπος κι εγώ, αλλά με τσιγκλάει ο Strange! Και να θέλω να αγιάσω δε μ΄αφήνει. Όσο για τη βουβουζέλα άστο καλύτερα!

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ Dee Jay Stelios 12/09/2011 18:29:15

        Εξαιρετικό μάθημα ανθρωπολογικής προέλευσης του συγκεκριμένου πνευστού...

        • Σταύρος avatar
          Σταύρος @ ΕΥΑ 12/09/2011 19:16:17

          Χα!

  4. letta avatar
    letta 12/09/2011 14:56:16

    ΑΝΤΩΝΗ ΠΡΟΧΩΡΑ, ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ. ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΦΟΒΑΣΑΙ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΙΣΑΙ Η ΜΟΝΗ ΕΛΠΙΔΑ ΤΟΥ ΞΕΓΥΜΝΩΜΕΝΟΥ ΛΑΟΥ. ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ "ΚΑΜΜΕΝΗ ΓΗ", ΑΛΛΑ Ο ΗΓΕΤΗΣ Ο ΣΤΙΒΑΡΟΣ ΣΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ. ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΣΟΥ. ΜΗΝ ΜΑΣ ΑΦΗΝΕΙΣ ΑΛΛΟ ΣΤΑ ΝΥΧΙΑ ΤΩΝ ΓΥΠΩΝ. ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΟΥΜΕ!!!!!!!!!!!!!!! Ο ΛΑΟΣ ΣΟΥ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΜΕ ΑΝΥΠΟΜΟΝΗΣΙΑ. ΕΣΕΝΑ ΕΛΑΧΕ ΝΑ ΣΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. Η ΜΟΙΡΑ ΣΟΥ ΤΟ ΗΘΕΛΕ. ΠΡΟΧΩΡΑ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΜΗ ΦΟΒΑΣΑΙ!

  5. away avatar
    away 12/09/2011 15:13:44

    Σιγά μην σας δόσει ελπίδα ο Σαμαράς. Με ποιό πάγκο;

    Αυταπατάστε αν νομίζετε πως εν ζωή πολιτικός ή ιδεολόγημα εξουσίας μπορεί να σώσει αυτό το μπουρδέλο. Μεταναστεύτε όσο είναι ακόμα νωρίς, να σώσετε τις οικογένειές σας και τους εαυτούς σας. Σε λίγο καιρό, μόνο οι άγριες ζητωκραυγές αυτών που ανέκαθεν ονειρεύονταν τη χώρα μας αποκαϊδια θα ακούγονται.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ away 12/09/2011 15:25:22

      Άμα διαθέτεις έναν Μέσι, δεν χρειάζεσαι βάθος πάγκου...

    • Φακ Κωστας avatar
      Φακ Κωστας @ away 12/09/2011 17:59:00

      Από δημοκρατία χορτάσαμε...ας κυβερνήσει μόνος ο Σαμαράς, χωρίς υπουργικά συμβούλια που προσποιούνται ότι συναποφασίζουν...

  6. letta avatar
    letta 12/09/2011 15:37:45

    ΟΧΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΧΑΡΗ ΝΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΩ. ΕΙΧΑΝ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΕΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΣΤΗ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΕΚΕΙ. ΕΧΩ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑΝΗ. ΑΝΕΤΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΠΑΩ. ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΘΕΩΡΩ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΑΓΩΝΙΖΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ. ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΑΥΤΟΣ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΤΟΥ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ, ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΠΑΤΡΙΔΑ ΤΟΥ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΙ! ΣΕ ΚΑΘΕ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΥΠΗΡΧΕ ΠΑΝΤΑ Ο ΠΡΟΔΟΤΗΣ.

  7. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 12/09/2011 15:44:15

    Πόσο μίσος πρέπει να έχει για τη χώρα και κάθε τι ελληνικό........!Με σοκάρει το πόσο κομπλεξικό, βαθιά ελλειμματικό ,ευνουχισμένο άτομο είναι. Αυτός δεν πρέπει με τίποτα να τη γλυτώσει. Πρέπει να πληρώσει για το κακό που μας έκανε , για το διασυρμό μας , τη φτώχεια μας , τη στέρηση της ελπίδας και των ονείρων μας . Α.Σαμαρά, κρεμόμαστε από εσένα!! Με απόλυτη επίγνωση αυτών των λέξεων και της τεράστιας ευθύνης προς το πρόσωπό σου ,ελευθέρωσέ μας. Μη φοβάσαι , τόλμησε , ξεσκέπασέ τους! Εχεις το κόσμο που σε στηρίζει γνωρίζοντας ότι η συγκυρία είναι εξαιρετικά δυσμενής για σένα.

  8. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 12/09/2011 15:44:17

    Φοβερός ο τίτλος του άρθρου SA, που ταιριάζει στους περισσότερους από μας..
    Γράφεις, ''μας συμπεριφέρθηκαν''..διαφωνώ με τον αόριστο..!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ ΕΥΑ 12/09/2011 17:57:15

      Χρησιμοποιώ παρελθόντα χρόνο διότι τους θεωρώ ήδη παρελθόν.
      Ο τίτλος που σου άρεσε, είναι κλεμμένος από το βιβλίο του Γ. Πετρόπουλου "Γδάρτες Ονείρων".

  9. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 12/09/2011 18:26:13

    1.Αμήν
    2.Είπαμε..σχολείο το antinews και μπράβο σας!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ ΕΥΑ 12/09/2011 20:42:14

      Είσαι πολύ καλή.
      Θένκς.