#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/12/2010 14:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ αποφάσισαν ομόφωνα να βγει στο MEGA ότι κάνουν «σκληρή κριτική»



«Αντικείμενο» για να ξεσπάσουν οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ έγινε για λίγες ώρες ο Υπουργός Οικονομίας Γ. Παπακωνσταντίνου… ! Τους άκουγε υπομονετικά τους βουλευτές να «ξεσπαθώνουν» (τάχα μου, τάχα μου) επί του πολυνομοσχεδίου που συζητείται ήδη στην επιτροπή… Στο τέλος τον «κατήγγειλαν» θέτοντας θέμα μη ενημέρωσης (!!!!) της κοινοβουλευτικής ομάδας του ΠΑΣΟΚ…και το κυριότερο; Δήλωναν άγνοια για την ύπαρξη τρίτου επικαιροποιημένου μνημονίου…

Στη σοβαρότατη αυτή καταγγελία, (εδώ γελάτε) ο υπουργός, μη μπορώντας να παραμείνει άλλο σιωπηλός, αντέδρασε (!!!) έντονα (και εδώ γελάτε…) και τους «θύμισε» πως οι ίδιοι ψήφισαν το διάταγμα που του έδινε την εξουσία να διαπραγματεύεται ο ίδιος τα του μνημονίου

Στη συνεδρίαση του ΚΤΕ (Κοινοβουλευτικός Τομέας Εργασίας) ΠΑΣΟΚ λίγες ώρες πριν τη συζήτηση του πολυνομοσχεδίου που φέρνει τα πάνω κάτω στις εργασιακές σχέσεις, ήταν παρούσα και υπουργός Εργασίας Λούκα Κατσέλη…(λόγω του ότι ήταν μια κυρία παρούσα στη συνεδρίαση αποφεύχθηκαν οι φραστικές «επιθέσεις») (είναι ο λόγος που την πήρε μαζί του ο Παπακωνσταντίνου….)

Οι Βουλευτές του ΠΑΣΟΚ αποφάσισαν, (ομόφωνα) να παίξει το MEGA και λοιποί «συγγενείς» ότι «ήταν σκληροί» απέναντι στους Υπουργούς και «τους άσκησαν σκληρή κριτική» και ότι δεν θα τους το συγχωρήσουν ποτέ…!!!

Στο τέλος, άδειασαν την αίθουσα που συνεδρίαζαν και μπήκε μέσα ο καφετζής για να την καθαρίσει προκειμένου συνεδριάσει το επόμενο ΚΤΕ…

Το ρεπορτάζ για την ιστορία:

ΤΙ ΕΙΠΑΝ ΟΙ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ

Και τι απάντηση έδωσε ο Υπουργός όταν τον ρώτησαν γιατί το έφερε το νομοσχέδιο με τη διαδικασία του κατεπείγοντος…

ΑΜΟΙΡΙΔΗΣ :  Όλα περνούν με την διαδικασία του κατεπείγοντος, ακυρώνεται η Βουλή, ακυρώνονται οι συνδικαλιστές, υπάρχει έλλειμμα δημοκρατίας.

ΝΑΣΙΩΚΑΣ :  Να ψηφίζουν πια οι βουλευτές κατά συνείδηση και όχι με κομματική πειθαρχία.  Αυτό πρέπει να το ζητήσει ο Παπανδρέου. Να σταματήσει η διαδικασία των εξεταστικών, να συνεχιστούν μόνο όσες ήδη λειτουργούν πχ τα ομόλογα.  Η χώρα χρειάζεται σφιχτή διοίκηση και σφιχτή κυβέρνηση.  Είναι αναγκαίες οι αλλαγές, αλλά πιθανόν να μην λειτουργήσουν θετικά αν κάνουμε μειώσεις μισθών.  Η αύξηση του ΦΠΑ μπορεί να μην λειτουργήσει γιατί μπορεί τελικά να μην εισπράξουμε χρήματα.

ΣΠΗΛΙΟΠΟΥΛΟΣ :  Βίαιη υποτίμηση με αβέβαιο μέλλον αν δεν δώσουμε βάση στην ανάπτυξη και την κοινωνική συνοχή.  Δεν μπορούν τα εργασιακά να περνούν με την διαδικασία του κατεπείγοντος.  Πώς μετά να επιζητούμε τη συναίνεση της κοινωνίας;  Ευνοούνται και οι κερδοφόρες επιχειρήσεις και όχι μόνο οι προβληματικές από τη ρύθμιση για τα εργασιακά.

ΓΕΙΤΟΝΑΣ :  Με αυτά που κάνετε προκαλείτε κρίση εμπιστοσύνης των βουλευτών στην κυβέρνηση.

ΜΠΑΤΖΕΛΗ :  Υπάρχει έλλειμμα σχεδιασμού.  Δεν μπορεί ένας μόνο να υπογράφει.  Να φροντίσουμε να περάσει η επέκταση των κλαδικών γιατί η τρόικα το αμφισβητεί αυτό ακόμα.

ΣΑΛΑΓΙΑΝΝΗΣ :  Δεν μπορεί κάποιοι Υπουργοί να λειτουργούν με φανατισμό νεοφώτιστου στον νεοφιλελευθερισμό.  Ποιος παίρνει επιτέλους αυτές τις αποφάσεις;  Μπαίνει θέμα λειτουργίας των θεσμών του κοινοβουλίου και της δημοκρατίας όταν καλούμαστε να ψηφίζουμε με το πιστόλι στον κρόταφο.

ΚΟΥΚΟΥΛΟΠΟΥΛΟΣ :  Να καταργήσουμε την δυνατότητα να υπογράφει μόνο ένας για την επικαιροποίηση του μνημονίου.

ΜΑΚΡΥΠΙΔΗΣ :  Με την διαδικασία του κατεπείγοντος θα έπρεπε να περάσουν μόνο τα φορολογικά, εκεί έχει βάση γιατί τελειώνει ο χρόνος.  Για τα εργασιακά δεν υπήρχε λόγος.  Υπήρχε μία ζούγκλα στα εργασιακά που ήρθαμε να διορθώσουμε, όμως ποιος θα κάνει κλαδικές όταν υπάρχουν οι επιχειρησιακές;  Έχει την ετοιμότητα το Υπουργείο να ελέγξει την τήρηση του νόμου;

ΠΑΠΑΧΡΗΣΤΟΣ :  Άλλο πράγμα να δεχτείς τους όρους του τοκογλύφου, άλλο πράγμα να δεχτείς την λογική του τοκογλύφου.  Οι οριζόντιες παρεμβάσεις δεν είναι αποτελεσματικές.

ΓΙΑΝΝΑΚΑ :  Να συγκληθεί ΚΟ μετά τις γιορτές για να ακούσει και ο Πρωθυπουργός τις αγωνίες μας.



ΔΙΑΛΟΓΟΙ ΜΕ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ

ΒΑΣΩ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ :  Να μην υπογράφεις μόνος σου την επικαιροποίηση  του μνημονίου.

ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ :  Είστε σίγουροι ότι κάθε τρίμηνο θέλετε να φέρνουμε κάθε επικαιροποίηση στη Βουλή;

ΒΑΣΩ :  Το λέμε και για εσάς

ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ :  Αν το θέλετε να το συζητήσουμε με την κυβέρνηση.

ΜΠΑΤΖΕΛΗ :  Γιατί και αυτό το νομοσχέδιο με την διαδικασία του κατεπείγοντος;

ΟΜΟΛΟΓΙΑ ΒΟΜΒΑ

ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ :  Και για εμένα είναι άσχημο να με χτυπάνε δεξιά και αριστερά τα 2/3 του χρόνου μου στη Βουλή, απολογούμαι για την διαδικασία και όχι για την ουσία.  Αν δεν φέρναμε τώρα το πολυνομοσχέδιο, θα είχαμε συνεχείς κινητοποιήσεις για 20 ημέρες

ΜΠΑΤΖΕΛΗ :  Είναι όμως καλύτερα να συζητάμε το ‘’θα κάνουμε’’, παρά το ‘’να, δείτε τι κάναμε’’.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 13/12/2010 14:51:15

    Και την Τρίτη ΟΛΟΙ αυτοί οι πολύ "μάτσο" θα ψηφίσουν το νομοσχέδιο.
    χαχαχαχαχαχαχαχαχα
    Πόσο πιο ρεντίκολα θα γίνουν?

  2. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 13/12/2010 14:56:43

    Δεν μπορούν να κοροιδεύουν τον λαό για πολύ ακόμα. Έρχεται η απάντηση.

  3. Armageddon avatar
    Armageddon 13/12/2010 15:06:09

    ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΣΑΜΠΑ ΜΑΓΚΕΣ
    ΟΛΟ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ,ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΣΑΝ ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ
    ΠΡΩΤΟΥ ΤΟ ΥΠΟΓΡΑΨΟΥΝ ,ΤΩΡΑ ΔΙΑΜΑΤΗΡΟΝΤΑΙ ΟΤΙ ΤΑ
    ΚΑΝΑΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΝΤΙΑ.ΕΓΩ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΚΑΝΕΝΑ ΜΜΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ
    ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ .....

  4. Dragon avatar
    Dragon 13/12/2010 15:12:42

    Πέφτουν σιγά-σιγά οι μάσκες

    «Ναι» στα 10 από τα 18 άρθρα του πολυνομοσχεδίου θα πει η ΝΔ.
    http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231071043

  5. ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ avatar
    ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ 13/12/2010 15:25:53

    Σιγά, μη σκίσετε κανένα καλσόν σύντροφοι του ΠΑΣΟΚ... Όσο για τον Dragon, για σκέψου μήπως να άλλαζες το nickname ? Ίσως Dragona να σου ταίριαζε περισσότερο...

  6. ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK 13/12/2010 15:26:03

    Θα συμφωνησω απολυτα με τον τιτλο του αρθρου...Το ΠΑΣΟΚ της "φτωχολογειας" προσπαθει να αντισταθει--σ θ ε ν α ρ α--, σε οσα αντιλαικα φερνει το τρισαθλιο ΔΝΤ και η Τροικα...Μαλιστα, προ ολιγου, ειδα στο ΚΟΥΡΔΙΣΤΟ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ (σε κοινη παλαιωθεν φωτο), τον ανυπερβλητο αγωνιστη-τραγουδιστη του Λαου της τσιμινιερας (και συζυγο της υφυπουργου που της αρεσει το topless) μαζι με τον "διακατεχοντα"της 7η αισθηση Αριστερο,Κομμουνιστη/Σοσιαλιστη/Ερμηνευτη των Αγορων/Των Τραπεζων/Και του Λουριου Της Μανας, Μιμη Ανδρουλακη...Σχεδον "εκλαψα"απο συγκινηση!!!Παντα η δικαιη προσφορα, των Νυν Βαθυπλουτων "Αριστερων" Απατεωνων, στην εξισου δικαιη "συνεισφορα" για τον λαο....Κρεμαλες τις ειπατε???

  7. Dragon avatar
    Dragon 13/12/2010 15:29:36

    Προφανώς, δεν έχεις διαβάσει άλλα σχόλια μου για αυτό γράφεις αυτό που γράφεις. Αν νομίζεις ότι όποιος αποκαλύπτει το ρόλο της ΝΔ είναι ΠΑΣΟΚ ή ΛάΟΣ είναι τουλάχιστον αστείος

    • Orestios avatar
      Orestios @ Dragon 13/12/2010 15:42:13

      Θυμόμαστε όλοι την πλημμυρίδα των σχολίων σου, που φτάνει τον εξωφρενικό αριθμό των 2!

      • Dragon avatar
        Dragon @ Orestios 13/12/2010 16:15:56

        Μαλλόν τα θέλεις σε πενηνταράκια. Προφανώς, αναφέρομαι σε σχόλια σε άλλα κείμενα. Αλλά σε ποιον τα λέω. Σε κάποιον που πιστεύει ότι η ΝΔ είναι κατά του μνημονίου

        • Nτινα (Ναντια)Μαρκοπουλου(Γηραια) avatar
          Nτινα (Ναντια)Μαρκοπουλου(Γηραια) @ Dragon 13/12/2010 19:38:28

          Τριτη κοντη γιορτη.
          Τοτε να δουμε τα σχολια σου. Απο πριν πολλα μπορουμε να λεμε.

  8. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 13/12/2010 16:13:56

    Οι βουλευτές του ΠαΣοΚ, που ψήφισαν το Μνημόνιο, (και καλά έκανε και τους θύμισε ο υπουργός την εξουσία που του παραδώσανε με την ψήφο τους), όσοι έχουν συνείδηση του τι έκαναν, θα πρέπει να εμφανιστούν στα κανάλια, στο MEGA κατά προτίμηση, και

    1) να ζητήσουν συγγνώμη από τον ελληνικό λαό για το κακό που του έχουν κάνει
    2) να αναγγείλουν την άμεση παραίτησή τους από το βουλευτικό αξίωμα και την αποχώρησή τους, εσαεί, από την πολιτική ζωή
    3) και την επομένη να στείλουν την επιστολή παραίτησής τους στην Βουλή.

    Είναι το ελάχιστο που οφείλουν στην πατρίδα και τον λαό της.

    Και δεν έχει αυτές τις ώρες "κρυφές σκέψεις", τι θα γίνει με την βουλευτική μου σύνταξη και τέτοια. Ας βρουν την εντιμότητα και την γεναιότητα που απαιτείται.

    (1,56 είχε η βενζίνη σήμερα και οι μισθοί και τα μεροκάματα είναι στην κατρακύλα)

    Και να θυμούνται όλοι ότι οι συνθέσεις της Βουλής είναι και θα παραμείνουν σε κοινή θέα. Κανείς δεν πρόκεται να τους ξεχάσει.

    Ούτε αυτούς, ούτε την περιπέτεια στην οποία μας έβαλαν με την ψήφο τους. Και τα περί σωτηρίας της πατρίδος, επιστρέφονται αμάσητα από την πλειοψηφία του λαού.

    Ο λαός δεν μασάει πια.

    κκ βουλευτές του ΠαΣοΚ δείξτε γενναιότητα και παραιτηθείτε και εξαφανιστείτε. Για να μπορέσετε κάποτε να ξαναδείτε τον έλληνα κατά πρόσωπο. Κάποτε... Κι εσείς και τα παιδιά σας.

    Θραξ Αναρμόδιος

    • zackii avatar
      zackii @ Θραξ Αναρμόδιος 13/12/2010 17:09:15

      Το ξέρεις καλά. Οι βουλευτές του κοινοβουλίου, δίνουν όχι το ένα αλλά και τα δυό τους πόδια γιά να παραμείνουν βουλευτές. Είναι οι πιό αναξιοπρεπείς και κατάπτυστοι ανάμεσα στους Έλληνες.

  9. Orestios avatar
    Orestios 13/12/2010 16:20:05

    Κάνε λίγο πιο σιγά με τα σχόλια γιατί δεν σε προλαβαίνουμε.

  10. εύδειος avatar
    εύδειος 13/12/2010 17:31:05

    Οι άνθρωποι είναι μάγοι μην τους πιστεύεται όλοι οι ΠΑΣΟΚΟΙ είναι ίδιοι μην τους πιστεύεται τέλος, μας πανε σε φτώχεια επίσημα με κουπόνι. ξυπνάτε.ρε?????????????????????????

  11. 3birdssitting avatar
    3birdssitting 13/12/2010 21:12:41

    Παιδιά μην κάνετε τόσο σκληρή κριτική.....

    Θα δακρύσει η Τρέμη, θα χαλάσει τό μάσκαρα και θα ξεχυλώσει η πλαστική στα μάγουλα.

  12. yiannis avatar
    yiannis 13/12/2010 21:50:19

    Επαναλαμβανω κατι που πλεον -δυστυχως-εχει γινει ανεκδοτο...ο επικοινωνιακος μηχανισμος[υπαρχει?].Αποψε η Σπυρακη [ που ενιοτε της δινουμε κ ... αποκλειστικοτητες,σωστα Πανο? ] ειρωνευτηκε,διακωμωδησε,διαστρεβλωσε τις θεσεις της ΝΔ για τις ΔΕΚΟ,συντασσομενη πληρως με την κεντρικη γραμμη του "δελτιου".Μεχρι ποτε θα ανεχονται την παραπληροφορηση κ την διαστρεβλωση των θεσεων τους,χωρις να αντιδρουν?Σημερα λοιπον ...αντισταθηκε ..ηΒασω κ λοιπα φαντασματα του Πασοκικου παρελθοντος, ενω η ψηφιση ορισμενων διαταξεων απο τη ΝΔ ..μετατραπηκε ευκολα,στεγνα,ξεδιαντροπα ως συναινεση χωρις ορους κ αρα εξυπακουεται η συνυπευθυνοτητα. Ας προσεξουν λοιπον στη Ρηγιλλης: ο Αρχηγος τους Δ Ι Κ Α Ι Ω Ν Ε Τ Α Ι καθημερινα,καθε στιγμη για τη βασικη επιλογη καταψηφισης του Μνημονιου!Πως κ ποτε επιτελους θα τον στηριξουν?

    • Orestios avatar
      Orestios @ yiannis 13/12/2010 21:56:01

      Τί περίμενες να κάνει το Mega?
      Μην είσαι ρομαντικός.
      Καλύτερα να διαβάζεις antinews

      • yiannis avatar
        yiannis @ Orestios 13/12/2010 22:15:45

        Tη δουλεια του!Αλλα δεν πρεπει καπως να υπαρξει καποιος τελος παντων αμυντικος μηχανισμος? Υ.γ : ειμαι φανατικος οπαδος του Αntinews κ ακομα φανατικοτερος του Σαμαρα.Ο Π Α Δ Ο Σ βαμμενος,αρρωστος κ οτι αλλο θελεις!

  13. Orestios avatar
    Orestios 13/12/2010 22:28:31

    Μαζί μας λοιπόν.
    Η βρώμικη κυβέρνηση πέφτει και όλοι μας ας πλησιάσουμε αυτούς που πληγώθηκαν από τους απατεώνες.