#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/05/2010 16:58
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι βουλευτές τα βάζουν με τους δημοσιογράφους αλλά δεν τολμάνε να επιτεθούν στους εκδότες



Ανανεωμένο). Εντονότατη επίθεση κατά Μέσων Ενημέρωσης, εφημερίδων, καναλιών και δημοσιογράφων για προσπάθεια απαξίωσης του πολιτικού κόσμου, εξαπέλυσαν βουλευτές όλων των κομμάτων σήμερα το πρωί στη Βουλή «για την στοχοποίηση συλλήβδην του πολιτικού κόσμου» όπως είπαν

Όλοι οι εκπρόσωποι των κομμάτων εξαπέλυσαν δριμύ κατηγορώ εναντίον όλων των μέσων ενημέρωσης για την στοχοποίηση συλλήβδην του πολιτικού κόσμου…όπως είπαν. Ο πρόεδρος της Βουλής προχώρησε μάλιστα ακόμα περισσότερο προτείνοντας «να πληρώνουν τα κανάλια για τις συχνότητές τους» (τώρα το θυμήθηκε)

Με άλλα λόγια, οι βουλευτές τρέμουν την ραγδαία απαξίωσή τους και την κατακραυγή των πολιτών και τα βάζουν με εκείνους που καλλιέργησαν την πολιτική σήψη και τους οποίους παρακαλάνε να τους βγάλουν στα κανάλια τους.

Για να καταλάβετε πόσο φαιδρά είναι όλα αυτά που γίνονται στην Βουλή αρκεί να αναφέρουμε ότι περισσότερο από όλους φώναζε ο … Καρατζαφέρης, ο κατεξοχήν δηλαδή ευνοούμενος των καναλιών.

Βέβαια, για να μην γίνει κανένα λάθος και φτάσουν όλα αυτά στα αυτιά των εκδοτών και καναλαρχών οι κ. βουλευτές στράφηκαν κυρίως εναντίον των δημοσιογράφων, που κατά τα άλλα οι ίδιοι τροφοδοτούσαν τόσα χρόνια με λάσπη και κιτρινισμό.

Αφορμή για όλα αυτά η συζήτηση για τις περικοπές στους μισθούς βουλευτών και υπαλλήλων της Βουλής. Όπου, μετά την εξέγερση και των τελευταίων, οι βουλευτές τους υποστήριξαν σήμερα λέγοντας ότι βρέθηκαν στο στόχαστρο ορισμένων ΜΜΕ και υπογραμμίζοντας ότι εργάζονται σε εξοντωτικά ωράρια, δεν λαμβάνουν τα εκ του νόμου προβλεπόμενα επιδόματα, και ο περιβόητος 15ος και 16ος μισθός ήταν ουσιαστικά οι (πέραν του νομίμου ορίου) υπερωρίες και η εργασία τους για τις νυχτερινές συνεδριάσεις.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Johnny Rep avatar
    Johnny Rep 12/05/2010 14:15:53

    Οι δημοσιογραφοι αυτοι ομως δεν πληρωνονται απο τον Ελληνικο Λαο... Ας τους δινουν τα αφεντικα τους και 100 χιλιαδες Ευρω...

    Αλλα ο κ Γιακουμ σαν συχνος επισκεπτης της Μυκονου τους βλεπει καθε σαββατοκυριακο, εκει οπου κανει διακοπες με τα λεφτα του ελληνα φορολογουμενου...

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Johnny Rep 12/05/2010 15:49:06

      ο "νοικοκύρης" ας μην ξεχνάει ότι και όλοι εμείς οι υπόλοιποι τα βάζουμε μαζί τους, γιαυτό λιγότερα λόγια και ευπρέπεια, κύριοι!

      (έχει συμβόλαιο πολυετούς παραμονής ο νοικοκύρης? να ξέρουμε...)

  2. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 12/05/2010 14:17:30

    Είναι σκληρό, είναι σκληρό, έχει τελειώσει το κοκό.
    Σε εποχές παχειών αγελάδων τα βρίσκανε, διανομή πίττας γινόταν.
    Τώρα πρόκειται να γίνει διανομή χασούρας.

  3. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 12/05/2010 14:36:15

    ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ, ΥΣΤΕΡΟΒΟΥΛΗ ΚΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ Η ΠΟΛΤΙΚΗ ΕΠΙΔΙΩΞΗ ΤΩΝ ΔΙΑΠΛΕΚΟΜΕΝΩΝ ΚΑΙ ΔΙΕΦΘΑΡΜΕΝΩΝ ΜΜΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΥΣ ΕΥΝΟΥΧΟΥΣ, ΓΙΟΥΣΟΥΦΑΚΙΑ ΤΟΥ ΦΘΑΡΜΕΝΟΥ ΚΑΙ ΔΙΕΦΘΑΡΜΕΝΟΥ ΠΟΛΙΤΚΟΥ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟΥ ΤΩΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΩΝ 30 ΕΤΩΝ.

  4. ataktos avatar
    ataktos 12/05/2010 14:40:10

    Το καλαμπούρι της ημέρας είναι χαχααχχ Ούτε ο Λαζοπουλος θα το παίξει….

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 12/05/2010 14:42:53

    Απο Γιωργακης σε Γιωργος και μετα τη συναντηση σε Γωγώ.

    ΠΠ

    • ataktos avatar
      ataktos @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 12/05/2010 14:45:18

      καλή μέρα ΠΠ

  6. γιωργος avatar
    γιωργος 12/05/2010 15:05:12

    ωραιο αστειο ......δοσιλογοι εναντιον κλεφτων

    • ataktos avatar
      ataktos @ γιωργος 12/05/2010 15:15:17

      γιωργο- Μα είναι δυνατό… τα πρωτοπαλίκαρα του λαού … μας…(Παπαντρεου και Παπακωνσταντινου) δωσίλογοι αιαιαιαι ...ο τιραμολα θα καεί από την ντροπή του

  7. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 12/05/2010 16:17:42

    Εχω μια απορία ο Πρόεδρος Γιώργος που έχει υπό την ιδιοκτησία του Τηλέοραση,ραδιόφωνο και εφημερίδα,του έχουν διαθέσει ντιβάνι τα περισσότερα κανάλια, είναι και αυτός εναντίον των ...διαπλεκομένων ΜΜΕ;

    • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
      ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ Κώστας Ροδινός 12/05/2010 16:58:34

      Κώστα Ροδινέ,θ'αστειεύεσαι βεβαίως.Ακου,τούχουν διαθέσει ντιβάνι.....Γιά ποιόν τον πέρασες τον,Gensher,Pompidou,Andreotti της Ελλάδος;;;;;;;;; Το σύνολο των βοθροκάναλων,έχει μονίμως εγκατασταθεί στο κανάλι του χοντρού,γιά απ'ευθείας συνδέσεις.Ετσι και χρόνος δεν χάνεται και χρήμα κερδίζεται και τα γεγονότα σερβίρονται ζεστά-ζεστά,μόλις βγούν απ'την μαρμίτα.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 12/05/2010 18:50:17

        Aγνοούσα αυτή τη μικρή λεπτομέρεια...
        Και αναρωτιόμουν πως προλαβαίνει, γιαυτό και υιοθέτησα τη θεωρία του ...ντιβανιού!
        Η δική σου όμως μου φαίνεται λογικότερη

  8. pedro avatar
    pedro 12/05/2010 16:39:56

    "Όλοι οι εκπρόσωποι των κομμάτων εξαπέλυσαν δριμύ κατηγορώ εναντίον όλων των μέσων ενημέρωσης για την στοχοποίηση συλλήβδην του πολιτικού κόσμου…όπως είπαν.

    Ο πρόεδρος της Βουλής προχώρησε ακόμα περισσότερο προτείνοντας «να πληρώνουν τα κανάλια για τις συχνότητές τους».

    Δεν ξέρω αν τώρα είναι αργά, αλλά η πρόταση Πετσάλνικου θα έπρεπε να είχε γίνει από το 1990…"

    Φυσικά αφού η συμφωνίες κάτω από το τραπέζι των εκάστοτε κυβερνήσεων με τα ΜΜΕ ήταν, μας κάνετε πλάτες και κάνουμε την πάπια για τα λεφτά που μας χρωστάτε για της συχνότητες, εννοείτε ότι δεν διανοείστε να πείτε τίποτα αντικυβερνητικό. Τώρα πού κάτω από την λαική πίεση και το φόβο για τις συνέπειες τα ΜΜΕ λασκάρισαν λίγο τα σχοινιά και άρχισαν να ακούγονται μερικά πράματα, οι λακέδες στη βουλή θυμήθηκαν τα λεφτά για τις συχνότητες. Μην μασάτε ρε, έχουν χεστεί απάνω τους.

  9. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 12/05/2010 17:31:50

    Ο Φόβος προ του ...γιαουρτιού...

    ΥΓ

    Αν πχ τα κανάλια πλήρωναν για τις συχνότητες θα μπορούσαμε να έχουμε λεφτά τώρα έχουμε παραθυριακούς πολιτικάντηδες αλλά που να μιλήσουν για τα αφεντικά...είπαμε οι γενναίοι χτυπούν το σαμάρι .....


    ...φαντάσου λέει τα χρήματα για την συχνότητα των ΜΜΕ και τα πρόστιμα να πηγαίνουν αποκλειστικά για την αποπληρωμή του Δημοσίου χρέους...20 χρόνια ΠΑΡΑΜΑΓΑΖΑ

  10. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 12/05/2010 18:11:31

    Οι τηλεοπτικές συχνότητες είναι δημόσιο αγαθό και θα έπρεπε να εγκαλέσουμε τους καναλάρχες για την χρησιμοποίησή τους χωρίς να πληρώνουν στον ελληνικό λαό το αντίτιμό τους.....

  11. πολίτης avatar
    πολίτης 12/05/2010 18:44:20

    Το ΠΑΣΟΚ έπαιξε το ρόλο του και εκλπήρωσε τον προορισμο του. Αρχίζει η προετοιμασία της διάδοχης κατάστασης. Ποιά θα είναι αυτή;

  12. ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ avatar
    ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ 12/05/2010 18:55:39

    Όταν καταλάβουν ότι τα πράγματα έφτασαν στη κόψη της λεπίδας, θα μας στείλουν εκπαιδευτές σωστού πατριωτικού βηματισμού.
    Το μυστικό το γνωρίζουν ορισμένοι και έχουν αρχίσει από τώρα να αναζητούν νησιά για τις διακοπές τους.

  13. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 12/05/2010 20:05:11

    Εκτός από το σύμπαν και την βλακεία, υπάρχει τελικά και άλλο ένα ...πεδίο απέραντο: η υποκρισία των βουλευτών μας. Πηγάδι άπατο.

    Εύγε τέκνα και υπηρέτες της πατρίδος και του δημοσίου συμφέροντος.
    Εύγε!

    Θραξ Αναρμόδιος

    ΥΓ. Και μην ξεχάσουν να τιμωρήσουν τους σταθμούς για τις άδειες που δεν τους έδιναν τόσα χρόνια για να μπορούν να κάνουν παιχνίδι...

  14. Νικηφόρος Ουρανός avatar
    Νικηφόρος Ουρανός 12/05/2010 20:22:09

    Η απαξίωση του πολιτικού κόσμου έχει ενδογενή αιτία. Είναι αποτέλεσμα των ενεργειών των πολιτικών . Είτε τις προβάλλουν διογκωμένες οι δημοσιογραφοί, είτε όχι. Το γεγονός πάντως είναι ένα. Οι Έλληνες σήμερα έχουν κακίστη γνώμη για τους πολιτικούς .Και αυτή δεν θα αλλάξει εύκολα όσο κι αν κραυγάζουν στο κοινοβούλιο .Τελευταία μάλιστα επικρατεί η άποψη ότι την άσκηση του κυβερνητικού έργου πρέπει να την αναλάβουν οι γνωρίζοντες, οι επαϊοντες. Αν αυτό είναι το κριτήριο για την υπουργποίηση κάποιου , τότε υπάρχει κίνδυνος ανεργίας για πολλούς πολιτικούς.

  15. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 12/05/2010 21:17:37

    Ε,ναί !!! Δεν έχει πάτο το βαρέλι της παραπληροφόρησης.Εμελλε να τ'ακούσουμε κι αυτό απόψε.Οχι το άλλο με τον Τοτό,αυτό είμαι βέβαιος ότι το ξέρετε.Αλλά την new entry ανεκδοτιά,από το καναλάκι που (δεν)τα λέει όλα και που (δεν)τα δείχνει όλα.Ο προιστάμενος λοιπόν του πολιτικού ρεπορτάζ,άνοιξε ΤΟΝ ΣΤΟΜΑ του (ακριβώς:Ο στόμας) και τι είπε 'το ποιητή' πάλι;;;;;;Οτι όλα τα κόμματα της βουλής κατεφέρθησαν κατά του προέδρου του ΣΕΒ,πλήν της ΝΔ !!!! Το ξεφούρνησε μάλιστα σε μάς τους ιθαγενείς,με έμφαση. Μα γιατί καλό μου ψιττακίδιον,να καταφερθεί η ΝΔ κατά του ΣΕΒ,αφού είναι παγκοίνως γνωστό ότι ο σύνδεσμος αυτός,στήριζε,στηρίζει και θα στηρίζει ΝΔ και μάχεται λυσσαλέα το Γάπατο;;;
    ΥΓ:Μέσα στην μαυρίλα και στην αντάρα,είπα και γώ να σας πώ τ'ανεκδοτάκι μου,αχάριστοι !

  16. anonyme avatar
    anonyme 12/05/2010 21:29:58

    έχουν χεστεί πάνω τους!!
    το πάρτυ τώρα αρχίζει!!!

  17. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 12/05/2010 21:33:52

    Οι καημένοι οι υπάλληλοι δεν παίρνουν υπερωρίες παρά μόνο 2 μισθούς παραπάνω για τόση δουλειά.

    Πόσο δούλεμα κύριε Πρόεδρε της Βουλής...αλλά ξέχασα εσείς ασχολείστε και με κουμπαράδες παιδιών...

    Ας ρωτήσω λοιπόν:

    Πόσα χρόνια είστε Βουλευτής κύριε Πρόεδρε;
    Σε όλα αυτά τα χρόνια πόσοι υπάλληλοι της Βουλής ζήτησαν να μεταταγούν σε άλλη Δημόσια Υπηρεσία αφού αδικούνται δεν πληρώνονται και δουλεύουν παραπάνω;

    Πόσοι από τους 1.350 ζήτησαν να φύγουν;
    Προσφέρομαι για αμοιβαία αν θέλει κάποιος.

    Μετά από τέτοιες δηλώσεις οι πολιτικοί απορούν για την αντιμετώπιση του κόσμου....

    Aaaaa και κύριε Πρόεδρε οι υπερωρίες φορολογούνται κιόλας και μπαίνουν και στη κλίμακα....

    ΥΓ


    ...να δεις που σε λίγο θα φταίνε για τα Δημόσια έργα οι ...οδηγοί που κινούνται και πληρώνουν τα διόδια των ...νταβατζήδων πχ

  18. anonymous avatar
    anonymous 13/05/2010 11:33:20

    Πρέπει να γίνει κατανοητό ότι τη χώρα την κυβερνάει η εκάστοτε εκλεγμένη κυβέρνηση. Δεν την κυβερνάνε ούτε οι εκδότες ούτε οι δημοσιογράφοι ούτε οι bloggers.
    Όλοι αυτοί ρίξανε τον Καραμανλή με αποτέλεσμα να μας φορτωθεί ο ΓΑΠ που ξεπουλάει τη χώρα βήμα βήμα.
    Θα πρέπει λοιπόν να πληρώσουν το μερίδιο της ευθύνης που τους αναλογεί.

  19. Damokles avatar
    Damokles 14/05/2010 11:26:04

    Για να καταλάβω γιατί θα τρελλαθούμε με αυτά που ακούμε:
    Πρώτον,
    "«να πληρώνουν τα κανάλια για τις συχνότητές τους»"... το λέει ο πρόεδρος της Βουλής σαν να ...τους παρακαλάει να πληρώσουν;! Δεν είναι προφανές ότι όποιο κανάλι δεν έχει πληρώσει πρέπει να κλείσει; Με αυτή τη φράση είναι σαν να λέει στους καναλάρχες: "μάγκες, σας έχουμε αφήσει χαλαρούς τόσο καιρό με τις άδειες κλπ, οπότε μη γυρνάτε να μας τη λέτε κι από πάνω". Γνωστό, αλλά εντελώς ξεδιάντροπο να λέγεται έτσι απροκάλυπτα.

    Δεύτερον,
    "[..]δεν λαμβάνουν τα εκ του νόμου προβλεπόμενα επιδόματα[..]", ο Πρόεδρος τη Βουλής αναφέρει ότι η ίδια η Βουλή ΔΕΝ αποδίδει τα νόμιμα σε υπαλλήλους της!; Αν το ίδιο το κράτος ΔΕΝ αποδίδει τα νόμιμα σε υπαλλήλους που είναι οι πλέον αρεστοί στους βουλευτές, τί να περιμένει κανείς από τον υπόλοιπο δημόσιο και ιδωτικό τομέα;