Οι βουλευτές που θέλουν να προσχωρήσουν στον ΣΥΡΙΖΑ δεν είναι αποστάτες κύριε Τσίπρα;
04/12/2014 20:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι βουλευτές που θέλουν να προσχωρήσουν στον ΣΥΡΙΖΑ δεν είναι αποστάτες κύριε Τσίπρα;

Πριν μερικές ώρες συναντήθηκε ο Αλέξης Τσίπρας με τον πρώην βουλευτή της ΔΗΜΑΡ, Οδυσσέα Βουδούρη, «αποκάλυψη» του Γιωργάκη παλαιότερα αλλά και τον Θ. Παραστατίδη, βουλευτή που εξελέγη με το ΠΑΣΟΚ και τώρα είναι ανεξάρτητος. Ο λόγος της συνάντησης ήταν να δουν πώς θα μπορέσουν να ενταχθούν στα ψηφοδέλτια του ΣΥΡΙΖΑ στις επόμενες εκλογές, αφού βεβαίως πρώτα ψηφίσουν κατά της εκλογής Προέδρου της Δημοκρατίας.

Οι βουλευτές δηλαδή που εξελέγησαν με τη σημαία άλλου κόμματος τώρα παζαρεύουν την προσχώρησή τους στον ΣΥΡΙΖΑ αρκεί να μην ψηφίσουν για πρόεδρο. Τι είναι αυτοί; Δεν είναι αποστάτες κύριε Τσίπρα; Είναι ηθικοί, τίμιοι, δημοκρατικοί;

Εδώ δεν υπάρχουν «βαλίτσες» και «κουμπαράδες»; Γιατί δεν παρέδωσαν την έδρα τους όταν έφυγαν από το κόμμα τους; Και γιατί εν πάση περιπτώσει είναι αποστάτες όσοι άλλοι έφυγαν από το κόμμα τους και θα ψηφίσουν για Πρόεδρο της Δημοκρατίας;

Αυτή είναι η πολιτική ηθική της αξιωματικής αντιπολίτευσης και ενός κόμματος της αριστεράς;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 04/12/2014 21:06:17

    Στην τελευταία πρότασή σας,γιατί βάζετε ερωτηματικό;

    • Μεγάλες στιγμές . avatar
      Μεγάλες στιγμές . @ Κυθήριος 04/12/2014 21:56:18

      Επειδή μιλάει για δύο κόμματα.Το ένα το ξέρει (Αξ.Αντιπολίτευση) και το άλλο το ψάχνει (αριστερό κόμμα)..!!!

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ Μεγάλες στιγμές . 04/12/2014 23:24:24

        Έτσι! Συγχαρητήρια για χθές είσασταν καλύτεροι,τελικά δεν έπεσα μέσα...

        • Μεγάλες στιγμές. avatar
          Μεγάλες στιγμές. @ Κυθήριος 05/12/2014 06:38:20

          Πολυ ωραίος αγώνας.Ειχαμε αναγκη μια τετοια νίκη.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Κυθήριος 04/12/2014 22:18:47

      Ρητορικό σχήμα...

  2. Μικρασιάτης.. avatar
    Μικρασιάτης.. 04/12/2014 22:35:46

    Πολύ μου αρεσει αυτος ο όρος : ''ΠΑΣΟΚγενείς'' , όταν μιλανε για μεταγραφες του Αλεξη απ το ΠΑΣΟΚ...

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ Μικρασιάτης.. 05/12/2014 01:34:32

      ΣΥΡΙΖΟγενείς του τέως ΠΑΣΟΚ (Τα όνειρά τους κόκκινα)
      ή ΠΑΣΟΚογενείς του σύριζα (Τα όνειρά τους πράσινα) ... ρούχα μαζί που πλύθηκαν, κι έχουνε γίνει ροζ ... (αν και στην προκειμένη περίπτωση η μίξη ενισχύει το πράσινο ... )

  3. Naruto avatar
    Naruto 04/12/2014 23:51:11

    Οχι αυτοί δεν είναι αποστάτες γιατι φωτίστηκαν απο το άγιο φως της αριστεράς γνώρισαν την μόνη και αδιαμφισβήτητη αλήθεια και εξαγνισμένοι απο κάθε δεξιό ,φιλελεύθερο μίασμα πέρασαν τις πύλες του κομμουνιστικού παραδείσου .

  4. Ρεαλιστης avatar
    Ρεαλιστης 05/12/2014 03:16:39

    Το ηθος στην πολιτικη και την εξοδο απο την κριση θα το φερουν 1. Οι αποστατες αλλων κομματων 2. Οι ψεκασμενοι συνεργατες απο την αλλη μερια του γηπεδου 3. Οι αιωνιοι φοιτητες προεδροι της αριστερας συνιστωσας 5. Ο τ. συνδικαλιστης του ΟΤΕ τηνεποχη των μεγαλων σκανδαλωδων συμβασεων που στις επιτροπες μονιμα υπηρχει και εκπρτοσωπος των συνδικατων 6. Ο τ. συνδικαλιστης στον τραπεζικο τομεα που εισεπραξε εφαπαξ 1 εκ ευρω οταν Προεδροι και αντιπροεδροι Πολυεθνικων δεν εχουν τετοια "πακετα¨ 7. Ο πλουσιος τ. πρασινος Εργατολογος 8. Οι επενδυτες σε ξενα funds και νυν Βουλευτες του ΣΥΡΙΖΑ 9. Η θυγατερα του μεγαλοδικηγορου , η διορισμενη απο τον Ακη, νομαρχης σημερα, ο τζογαδορος της παραλιας και ολοι αυτοι με αρχηγο τον γονο μιας μεγαλοαστικης οικογενειας που δεν εμαθε ουτε τα βασικα μιας ξενης γλωσσας.

    • Eva avatar
      Eva @ Ρεαλιστης 05/12/2014 22:39:07

      Τα είπατε όλα. Παρακαλούνται οι ανύπαρκτοι νεοδημοκράτες βουλευτές να παραιτηθουν υπερ των επιλαχόντων. Η βουλή δεν είναι υπνωτήριο είναι αρένα.

  5. Νιόβη avatar
    Νιόβη 05/12/2014 18:40:36

    Δυο πράγματα πρέπει να κάνει ο Αλέξης: α) να χάσει βάρος γιατί αυτό το διπλοσάγονο το λες πια και «καπιταλιστικό» και β) πρόβες στον καθρέφτη. Χρειάζεται ένα άλλο ύφος. Δεν παλεύεται άλλο αυτή η έκφραση του πονεμένου Μεσσία που σηκώνει στις πλάτες του το άχθος του κόσμου όλου. Κι αφού κάνει αυτά τα βασικά, να μάθει να φυλάγεται από τις κακοτοπιές των αχρείαστων δηλώσεων και των ακόμα πιο αχρείαστων ηθικών αυτοδεσμεύσεων κι ειδικά αυτών που ακόμα κι ένας μετριότατος πολιτικός ξέρει ότι θα έρθει η στιγμή που μοιραία θ᾽αναιρέσει, έστω κι έμμεσα.

  6. Νιόβη avatar
    Νιόβη 05/12/2014 19:08:41

    Το πρόβλημα με τη διεκδίκηση ηθικής ανωτερότητας και, το χειρότερο, ηθικής τελειότητας, είναι ότι πρέπει να την αποδεικνύεις κάθε ώρα και στιγμή. Μεγάλη σκλαβιά κι ακόμα μεγαλύτερη παγίδα γιατί...νά γιατί: Έρχεται η ώρα να φιλοξενήσεις κι εσύ στο κόμμα σου δυο βουλευτές που αναζητούν στέγη, και σ᾽εγκαλούν επειδή αποκάλεσες «αποστάτες» κάποιους άλλους που φιλοξενήθηκαν κι αυτοί πρόσφατα στο κόμμα του αντιπάλου. Η Αριστερά, με το αφήγημα που επέλεξε για την ανάδειξή της ως αγίας, έχει μπει ολόκληρη σ᾽αυτή την παγίδα. Ο δε ΣΥΡΙΖΑ είναι πολύ τυχερός που του ᾽λαχε να γεννηθεί στην Ελλάδα. Με τις αντιφάσεις του, την αναντιστοιχία λόγων και πράξεων, τα δυο μέτρα και σταθμά του και τη γελοία εικόνα που παρουσιάζει ως κάποιος που δεν έχει την παραμικρή συναίσθηση ούτε των παραπάνω αλλά ούτε και του γελοίου αποτελέσματός τους για τον ίδιο, δεν θα την είχε βγάλει καθαρή (πολιτικά, εννοώ) πουθενά αλλού.

    • karenin avatar
      karenin @ Νιόβη 05/12/2014 19:50:54

      Δεν μας εξηγείς καλύτερα τι θα είχε γίνει "αλλού" με τους άλλους δυο, που ρίξανε το πλοίο στα βράχια και το κάρο στην λάσπη; Ετσι για να υπάρχει και ενας ορθολογισμός στην σκέψη.

      • Νιόβη avatar
        Νιόβη @ karenin 05/12/2014 22:04:22

        Μιλάς για «ορθολογισμό» την ίδια ώρα που θες ν᾽ανοίξεις θέμα για ΠΑΣΟΚ και ΝΔ σε ανάρτηση και κάτω από σχόλιο ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΡΙΖΑ;

        Όχι, πάντως, δεν θα σου πω αυτά που θες εσύ, ούτε θα πετάξουμε μαζί την μπάλα στην εξέδρα. Γιατί δεν ζητάς καλύτερα να μάθεις τί θα γινόταν «κάπου αλλού» αν κόμμα με μέλη στη Βουλή και κυβερνητικές βλέψεις δεν καταδίκαζε ανοιχτά κι απερίφραστα κάθε παραβατική συμπεριφορά (από απαλλοτριώσεις καταθέσεων μέχρι πυρπόληση λεωφορείων, καταστροφή της πόλης και της δημόσιας περιουσίας και λεηλασία ιδιωτικής περιουσίας άλλων πολιτών και ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΩΝ), αντί να κλείνει πονηρά το μάτι προς τη λάθος κατεύθυνση; Αυτό, ναι, το λες κι «εντός θέματος».

        • karenin avatar
          karenin @ Νιόβη 05/12/2014 22:39:12

          Αν προσθέσω και τον μικρό που στολιζες με σχόλια δυο μέρες, βλέπω οτι υπάρχουν εμμονές στις προτεραιότητες. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν πρόκειται για καθαρές αστικές ανησυχίες, η για αυθαίρετα επιχειρήματα σε πολιτικές αντιπαραθέσεις. Αν συμβαίνει το δευτερο υπάρχουν πιο σοβαρές ενστασεις για τις αδυναμίες του ΣΥΡΙΖΑ.

          • Νιόβη avatar
            Νιόβη @ karenin 05/12/2014 23:47:33

            Αν δεν είσαι κλώνος αυτής που στόλιζα, μείνε εντελώς απ᾽έξω. Δεν σε αφορά κι η γεροντομπεμπέκα δεν είναι άμοιρη ευθυνών, για να μην σου πω ότι αποφάσισε μόνη της για το στόλισμά της. Ξέρεις, Καρένιν, ένας από τους λόγους που δεν ψηφίζω με το αριστερό χέρι είναι επειδή είμαι ιδεολογικά αντίθετη στην αρχή του «θα κάνω ό,τι θέλω κι εσύ θα το παραβλέπεις και δεν θ᾽αντιδράς επειδή έχω καπαρώσει δικαίωμα να μην αναλαμβάνω ευθύνη και να μην αναγνωρίζω συνέπειες, κι αν αντιδράσεις θα σε κατηγορήσω για όλα όσα έκανα πρώτος εγώ, θα κλαφτώ και θα προσπαθήσω να βγω κι από πάνω στο τέλος αντί να το βουλώσω» σε συνδυασμό με διακηρύξεις ήθους, ιδανικών κι ακεραιότητας. Σε φάση να μου γυρίζουν τ᾽ άντερα, και με την αρχή την ίδια και με την υποκρισία και με το θράσος, και μ᾽ όσους έχουν πάρει αυτά τα τρία και τα έχουν κάνει στάση ζωής.

            Κατά τ᾽ άλλα, ακούω τις σοβαρότερες ενστάσεις σου κατά του ΣΥΡΙΖΑ.

          • karenin avatar
            karenin @ Νιόβη 06/12/2014 00:17:05

            Ας αφήσουμε αυτά τα αστεία για κλώνους. Αν είσαι περήφανη για οσα εγραφες εχθές, θα κριθουν απο εσένα και τους αναγνωστες του αντινιους. Προς το παρον η ενστασή μου ειναι οτι σαν γυναίκα δεν σημείωσες ουτε μια φορα, οτι βασικό είναι να βρεθει μια λυση για να μην χαθει αυτος ο νεος . Το οφειλει το επιπεδο του πολιτισμού μας.

          • Νιόβη avatar
            Νιόβη @ karenin 06/12/2014 01:24:02

            Είσαι συμπαθών του Ρωμανού και του αναρχικού του αγώνα, αλλά επιμένεις να φοράς σε μια γυναίκα τα ρούχα που εσύ νομίζεις πως πρέπει να φοράει και της υποβάλεις έμμεσα πώς πρέπει να αισθάνεται για τις αποφάσεις και τη συμπεριφορά της. Αποκαλείς «ραγιάδες» όσους δεν ξεσηκώνονται κατά της αδικίας, στην άδικη όμως κι αρρωστημένη επίθεση που δέχτηκε ένας σοβαρός, μετρημένος και καλότροπος άνθρωπος έμεινες αμέτοχος κι ας ήσουν παρών. Θες δικαιοσύνη, αλλά αθωώνεις εντελώς το πρόσωπο που έχει υπερβεί τα όρια κατ᾽επανάληψη, παραβλέπεις τα προβλήματα που δημιουργεί, τις συζητήσεις που καταστρέφει και τους ανθρώπους που στοχοποιεί, και μονομερώς εστιάζεις σ᾽ εμένα επειδή της έδωσα μια δόση απ᾽ το δικό της φάρμακο. Ήταν καλή δόση, δεν λέω, αλλά γιατί σ᾽ έπιασε καούρα στο στομάχι μόνο όταν τη χορήγησα εγώ; Έχεις γνώμη για τη συμπεριφορά μου που την αντλείς από τον δικό σου κώδικα αξιών και στη βάση μιας στερεοτυπικής εικόνας για τις γυναίκες, και την εκφράζεις. Με βάση όλα τα παραπάνω, θέλω να μου απαντήσεις με το χέρι στην καρδιά: είσαι έτοιμος ν᾽ακούσεις τη δική μου για σένα, βάσει του δικού μου κώδικα αξιών και των δικών μου πεποιθήσεων για το πώς πρέπει να είναι ένας άντρας αλλά κι ένας προοδευτικός ιδεολόγος που εννοεί αυτά που κηρύττει;

          • Νιόβη avatar
            Νιόβη @ Νιόβη 06/12/2014 01:32:56

            Μπορείς ν᾽απαντήσεις ότι δεν δίνεις δεκάρα (ούτε εγώ δίνω για τη δική σου ή οποιουδήποτε άλλου). Αν, το κάνεις, όμως, περιμένω στο ίδιο σχόλιο ν᾽ανακαλέσεις τα παραπάνω κι έντιμα να δηλώσεις ότι δεν έχεις δικαίωμα να εκφέρεις αξιολογικές κρίσεις για κανέναν αν δεν προτίθεσαι να δεχτείς και τις δικές σου για σένα.

          • d8 avatar
            d8 @ karenin 06/12/2014 00:22:27

            Karenin φίλε μου, αρκεί αυτό το ''βλέπω οτι υπάρχουν εμμονές'' και χτυπήθηκε Κέντρο! Υπάρχουν μερικές αποτυχημένες, από τη μία η κλιμακτήριος, από την άλλη το κέρατο, η εγκατάλειψη, η κακοποίηση και ο ψυχοπαθής ιδεοληπτικός ναρκισσισμός, τις μετατρέπουν σε καταπιεσμένες περιφερόμενες Μέγαιρες, σε ΚατινοΝιόβες Κλόουν που γελοιοποιούνται νομίζοντας πως και καλά…είναι γυναίκες ντερμπεντέρισες αυτές, που όλα ''τα λένε …τσεκουράτα'', ενώ δεν είναι, παρά φθονερές, φτωχές και αποτυχημένες καρικατούρες. Θλιβερές περιπτώσεις. Αφήστε! Δυστυχίες γεμάτος είναι ο κόσμος μας. (Κι επειδή για να δικαιολογηθεί θα με πει κι εμένα ...κλώνο, μιάς και κατηγορεί έτσι οποιονδήποτε την αποκαλύπτει, θα της πω ακόμα μιά φορά, ΟΧΙ, δεν είμαι κλώνος κανενός, απλά μας ζάλισες ΚΑΙ ΟΧΙ κυρά μου, δεν βρέχει.....)

          • karenin avatar
            karenin @ d8 06/12/2014 00:45:59

            d8, ξεκαθαρίζω δεν με εκφραζουν αυτά που αναφέρεις,και οι προσωπικες αντιπαραθεσεις και χαρακτηρισμοι, δεν αρμόζουν στον διαλογο που επιχειρουμε εδω μεσα, και είναι πολυ αποκαρδιωτικα ολα αυτά.

          • d8 avatar
            d8 @ karenin 06/12/2014 01:20:20

            Δίκιο έχεις Karenin και να με συγχωρείς, αλλά δεν έβαλα το σχόλιό μου σαν απάντηση στο δικό σου για να υποδηλώσω οτι κι εσύ συμφωνείς με το περιεχόμενό του. Απλά μετά την επίμονη οχετολογία στην οποία μας εξανάγκασε η εν λόγω ..Κυρία τις τελευταίες μέρες, αισθάνθηκα την ανάγκη ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ να της εκφράσω την αποδοκιμασία που της αναλογεί, καθώς και την άποψή μου σχετικά με τους λόγους που προκαλούν την άνευ λόγου επιθετική της συμπεριφορά, καθώς εναγωνίως προσπαθεί υβρίζοντας, να προκαλέσει τους άλλους σε αντίλογο στο ίδιο ύφος και επίπεδο. Αυτό που η ίδια διαθέτει. Και μία έκκληση προς τους αγαπητούς Διαχειριστές. Αν είναι εύκολο, μόλις κάποιος-α ξεφεύγει από την έκθεση διαφωνίας και καταλήγει σε προσωπική επίθεση μετά χαρακτηρισμών (σπάνιο,αλλά κάποιοι το επιλέγουν) ας του κλείνετε το ....μικρόφωνο. Δεν μιλώ για την πολιτισμένη έστω και έντονη αντιπαράθεση μετ' επιχειρημάτων φυσικα, αλλά για την εκτόξευση αηδιαστικών χυδαιολογιών και ακραίων προσωπικών προσβολών. Ευχαριστώ

          • Ρεαλιστης avatar
            Ρεαλιστης @ d8 06/12/2014 03:09:27

            Συγνωμη αλλα εσεις παραφερθηκατε παραπανω με εξαιρετικα αγενη σχολια.

          • Yet avatar
            Yet @ Ρεαλιστης 06/12/2014 08:40:10

            Αυτό που σας ενοχλεί, είναι η ακτινογραφία της συμπεριφοράς της κ. (;) ''Νιόβης''. Ο d8 τα περιγράφει λίγο αιχμηρά αλλά έχει δίκιο. Για να ξέρετε τι λέτε όμως, δείτε τα έργα της εν λόγω εδώ, όπου υβρεολογεί ασύστολα και προσβάλει το χώρο : http://www.antinews.gr/Antitheseis/to-kratos-xrostaei-mono-stin-nomimotita/

          • Κυθήριος avatar
            Κυθήριος @ Ρεαλιστης 06/12/2014 10:11:28

            Αγαπητέ Ρεαλιστή,όλοι θα παραφερθούμε,ή θα πούμε κάτι που είναι ίσως παρεξηγήσιμο,αλλά ΧΩΡΙΣ να υπάρχει πρόθεση. Η εν λόγω κυρία όμως με τα πάμπολλά nicks,δέν παραφέρεται απλώς,έχει ξεφύγει εντελώς η γυναίκα! Και το πιό ωραίο απ' όλα είναι ότι ΕΚΕΙΝΗ έχει ξεκινήσει τον συγκεκριμμένο τρόπο επιθετικής και υβριστικής σχολιογραφίας,ζητά από τον διαχειριστή να...κλείνει το μικρόφωνο!!! Μόνο για ένα θέμα,εδώ σε μιά ανάρτηση,έχι ήδη χρησιμοποιήσει τρία ονόματα : yet , d8 , Κίτρινη Γραβάτα,κι ύστερα κατηγορεί τους άλλους για ανάρμοστη συμπεριφορά!!! Απορώ πώς την παίρνουν ακόμη κάποιοι στα σοβαρά... Για να καταλάβετε τί εννοώ,απολαύστε σε λίγο το σχόλιό της με κάποιο απ' όλα τα ονόματά της,κάτω από το δικό μου...

          • Κίτρινη Γραβάτα avatar
            Κίτρινη Γραβάτα @ Κυθήριος 07/12/2014 00:34:48

            Κυθήριε, παρίστανες τον σοβαρό και τον καλοκάγαθο, αλλά ήρθε η υπόθεση του Ρωμανού και σε καταλάβαμε μέσα από τους διαλόγους σου με κάποιους που σε αποκάλυψαν. Όποιος σε βάζει στη θέση σου, αδυνατώντας να τον αντιμετωπίσεις ψύχραιμα, τον αποκαλείς ''κλώνο''. Έχεις ήδη κατηγορήσει καμιά εικοσαριά σχολιαστές εδώ μέσα, που όμως από όσο παρατηρώ, σε γράφουνε και δεν σου απαντάνε . Σήμερα ξαφνικά έπιασες στο στόμα σου κι εμένα, που δεν έχω ασχοληθεί ποτέ μαζί σου και πουθενά. Είσαι προβληματικός άνθρωπέ μου; Τι να σου πώ; Και μην ξυπνήσεις τώρα τον άλλο σου μισό εαυτό την ...Κυρία Νιόβω με το επίπεδο που σου ταιριάζει (αν και για μαχαλόμαγκας φέρνει πιο πολύ με το λιμανίσιο το ύφος της), να με βρίσει έτσι όπως το συνηθίζετε με όλους όσους σας τη λένε. Άντε παραπέρα καημένε κι εσύ και τα προβλήματά σου.

        • Κίτρινη Γραβάτα avatar
          Κίτρινη Γραβάτα @ Νιόβη 05/12/2014 23:08:50

          Τι θα γινόταν ''αλλού''; Μήπως κυβέρνηση; Ε, κι εδώ με την αμέριστη βοήθεια της συγκυβέρνησης, πολύ κοντά βρίσκονται.

  7. Νιόβη avatar
    Νιόβη 06/12/2014 03:00:17

    Στο ένα σχόλιο:
    «Υπάρχουν μερικές αποτυχημένες, από τη μία η κλιμακτήριος, από την άλλη το κέρατο, η εγκατάλειψη, η κακοποίηση και ο ψυχοπαθής ιδεοληπτικός ναρκισσισμός, τις μετατρέπουν σε καταπιεσμένες περιφερόμενες Μέγαιρες, σε ΚατινοΝιόβες Κλόουν που γελοιοποιούνται νομίζοντας πως και καλά…είναι γυναίκες ντερμπεντέρισες αυτές, που όλα ''τα λένε …τσεκουράτα'', ενώ δεν είναι, παρά φθονερές, φτωχές και αποτυχημένες καρικατούρες».
    Και στο αμέσως επόμενο:
    «Και μία έκκληση προς τους αγαπητούς Διαχειριστές. Αν είναι εύκολο, μόλις κάποιος-α ξεφεύγει από την έκθεση διαφωνίας και καταλήγει σε προσωπική επίθεση μετά χαρακτηρισμών (σπάνιο,αλλά κάποιοι το επιλέγουν) ας του κλείνετε το ....μικρόφωνο. Δεν μιλώ για την πολιτισμένη έστω και έντονη αντιπαράθεση μετ' επιχειρημάτων φυσικα, αλλά για την εκτόξευση αηδιαστικών χυδαιολογιών και ακραίων προσωπικών προσβολών. Ευχαριστώ»

    Τέτοιο αυτογκόλ ομολογώ ότι δεν το περίμενα ούτε από σένα, Αντιγονίτσα. Νομίζω πως τώρα είναι η ευκαιρία μου κι εμένα ν᾽αποδείξω πόσο καλή Χριστιανή είμαι και να ζητήσω από τους «αγαπητούς Διαχειριστές» να σου κάνουν τη χάρη.

    Υ.Γ. Θα σου κάνω κι εγώ μια πολύ μεγάλη χάρη. Ξεστραβώσου και διάβασε με προσοχή:

    Κάθε φορά που επισκέπτεσαι μια ιστοσελίδα, ο διαχειριστής ξέρει αυτομάτως για σένα τουλάχιστον τα παρακάτω: από ποιο μέρος του κόσμου γράφεις, ποιον φυλλομετρητή χρησιμοποιείς και τί λειτουργικό σύστημα έχεις. Αν σχολιάζεις δε, με τη διεύθυνση ip σου ξέρει αυτόματα πότε είσαι εσύ που σχολιάζεις όσα διαφορετικά ονόματα κι αν χρησιμοποιήσεις, όσους κλώνους κι αν φτιάξεις. Τη δημόσια γελοιοποίηση δεν την υπολογίζεις, ούτε την αντιλαμβάνεσαι. Νομίζεις ακόμα πως μπορείς να ισχυρίζεσαι ότι ΔΕΝ είσαι εσύ όποτε είσαι ΕΣΥ, κι υπολογίζεις ίσως πως όλο και κάποιος θα υπάρχει που θα σε πιστεύει. «Κι άντε να το αποδείξουν», θα λες με το μυαλό σου. Οι «αγαπητοί Διαχειριστές» όμως ξέρουν πότε είσαι εσύ κάθε φορά (κάθε φορά - θα το ξαναπώ για να το χωνέψεις - ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ!) που αφήνεις έστω και μια γραμμή στα σχόλια, μην έχεις την παραμικρή αμφιβολία. Δεν στο έχει πει ποτέ κανένας, προφανώς. Στο λέω εγώ. Με το τελευταίο σχόλιο το τερμάτισες. Μην γελοιοποιείσαι άλλο.

    • Yet avatar
      Yet @ Νιόβη 06/12/2014 09:01:05

      Άδικα κουράζεσαι. Μη γράφεις άλλα ασυνάρτητα κατεβατά. Σε καταλάβαμε. Θα έπρεπε να ντρέπεσαι για το υβρεολόγιο που χρησιμοποίησες (και που συνέχεια χρησιμοποιείς) και το οποίο μας υποχρέωσες παθητικά να υποστούμε. Σε πείραξε μονάχα τώρα που σε ακτινογράφησε ο d8; Δίκιο έχει. Όταν σέρνεσαι στις λάσπες σου και προκαλείς τους άλλους να σου μοιάσουν είσαι ok?
      Οι Διαχειριστές, καλά θα κάνουν μόλις ξαναχυδαιολογήσεις να σε στείλουν εκεί που σου ταιριάζει. Τα παραμύθια για τους κλώνους και καλά, είναι η πρόχειρη δικαιολογία-φερετζές σου και το μελάνι που πετάς για να σερβίρεις τη δευτεράντζα που κουβαλάς. Το μόνο που αποδεικνύουν είναι ο ...κλονισμός σου. Ρεζίλι γίνεσαι. Μονάχα εσύ γίνεσαι ρεζίλι. Η λάσπη γυρίζει στη μούρη σου και παριστάνεις στον εαυτό σου και την έξυπνη χαζοπούλι.

      • Yet avatar
        Yet @ Yet 06/12/2014 09:06:50

        Αρκετά τράβηξες τζάμπα την προσοχή με την ασχήμια που πουλάς και κατέλαβες το χώρο με Γ' ποιότητας πονήματα. Ας μας απαλλάξει κάποιος.

  8. Ρεαλιστης avatar
    Ρεαλιστης 06/12/2014 03:07:50

    Διαβαζω τα παραπανω σχολια και μου ερχεται η απορια. Πως ειναι δυνατον δημοσκοπικα ο ΣΥΡΙΖΑ να ειναι εκει που ειναι σημερα? Με τι Εθνικη Πολιτικη? (Εχω ακουσει για φιλοΣκοπιανες δηλωσεις . Ακομα και για φιλοΤουρκικες) Με τι οικονομικη Πολιτικη ? (Εχω ακουσει πανω απο 20) Με τι πολιτικη για την Παιδεια οταν αμεσα η εμμεσα υποστηριζονται καταληψιες, ληστες, τρομοκρατες, μολοτωφοροι της βιλλας Αμαλιας , κλπ? Με τι πολιτικη για την αντιμετωπιση του προβληματος της λαθρομεταναστευσης? Πως λοιπον να ψηφισω ΣΥΡΙΖΑ οταν δεν ξερω αν αυριο εχω δραχμες πληθωριστικες στην τσεπη μου , αν εχω βεβαια. Αν αυριο οι Σκοπιανοι ονομαζονται Μακεδονες και ζητουν και την Θεσσαλονικη? Αν χρειαζομαι βιζα για να ταξιδεψω στην Ευρωπη? Αν τα παιδια μου πεσουν θυματα καποιων πεινασμενων φανατικων ασιατων οπως εγινε στην Παρο? Μπορω να πιστεψω οτι ολοι ειναι ανικανοι και ο απο μηχανης Θεος Αλεξης θα επαναφερει τους μισθους και τις συνταξεις στα προ κρισης επιπεδα η οτι θα επανακρατικοποιησει οργανισμους και εταιριες? Με τι λεφτα? Με κατοχικες δραχμες? Με ποσα μηδενικα ?

    • Νιόβη avatar
      Νιόβη @ Ρεαλιστης 06/12/2014 03:51:48

      Ήθελα να γράψω κάτι παρόμοιο νωρίτερα και με πρόλαβες. Εκτός από αυτά που αναφέρεις ο ίδιος, θέλω να εστιάσω στο ότι υπάρχει κόμμα αυτή την στιγμή σε Ευρωπαϊκό έδαφος που συμμετέχει σ᾽εκλογές και μάλιστα διεκδικώντας κυβέρνηση χωρίς απόλυτα ξεκάθαρη και σταθερή ατζέντα. Δυο χρόνια μετά τις εκλογές του ᾽12 (όταν αναδύθηκε σε υπολογίσιμη πολιτική δύναμη), κι ακόμα δεν υπάρχει άνθρωπος να πει με σιγουριά τί προτίθεται να κάνει αυτό το κόμμα (μ᾽ εξαίρεση τα εθνικά ζητήματα, στα οποία δεν νομίζω να έχουν μείνει αμφιβολίες). Το εξωφρενικό είναι ότι υπάρχουν ψηφοφόροι που προτίθεται να τον ψηφίσουν επειδή ΔΕΝ πιστεύουν ότι θα εφαρμόσει αυτά που λέει (αναφέρονται στις πιο αριστερές του θέσεις). Εκεί, δηλαδή, που κάποτε ψηφίζαμε με τον φόβο ότι μας λένε ψέμματα, τώρα ψηφίζουμε επειδή μας λένε ψέμματα(!) Το χειρότερο όλων όμως είναι ότι έχουν περάσει πέντε χρόνια κοσμογονίας κι ακόμα είμαστε στην ίδια κατάσταση νιρβάνας - και χειρότερη από πριν. Με τις ασάφειες και τις αντιφάσεις του, έπρεπε αυτό το κόμμα να έχει ολοκληρωτικά περιφρονηθεί από κάθε σοβαρό ψηφοφόρο κάθε ιδεολογικής κατεύθυνσης έως ότου παρουσιάσει θέσεις σαφείς και σταθερές για να κριθεί με τη δέουσα αυστηρότητα βάσει αυτών. Δεν έπρεπε ν᾽ασχολείται κανείς μαζί του, έπρεπε να έχει απαιτηθεί από τον Τύπο και τους ψηφοφόρους να πάει στη γωνία μέχρι να είναι σε θέση να συγκροτήσει ένα πρόγραμμα και να παραμείνει σε αυτό ανεξάρτητα από ποιο στέλεχος μιλάει στο πάνελ την Πέμπτη και ποιο τη Δευτέρα. Κι όμως, ασχολούμαστε μαζί του κι επιτρέπουμε σ᾽αυτό το κόμμα να διεκδικεί θέση εξουσίας χωρίς να ξέρουμε τί ακριβώς έχει σκοπό να κάνει. Τόση αξία μας δίνουμε που δεν αποκλείουμε δια ροπάλου την ανάθεση της εκπροσώπησής μας στον ΣΥΡΙΖΑ στα τυφλά.