#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/05/2011 10:55
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι βιομήχανοι να βάλουν πλάτη να σωθεί η χώρα



Το βήμα του συνεδρίου του ΣΕΒ, όπως κάθε χρόνο, ήταν μια καλή ευκαιρία να πει ο καθένας ό,τι θέλει. Από τους πολιτικούς που παρελαύνουν εκεί μέχρι τον εκάστοτε πρόεδρο του Συνδέσμου των Βιομηχάνων αυτής της χώρας.

Παλαιότερα ο ΣΕΒ έμοιαζε με ένα κλειστό κλαμπ που δύσκολα έμπαινε κάποιος και μάλιστα, η “επιτροπή των γερόντων”, όπως χαρακτηριζόταν μια ομάδα σεβάσμιων βιομηχάνων, καθόριζε εν πολλοίς και την οικονομική πολιτική της χώρας. Αλλά πάντα με... τακτ.

Μέχρι που ήρθε ο Δ. Δασκαλόπουλος, γνωστός για τον λαϊκισμό του, την προσπάθειά του να παρεμβαίνει στα πολιτικά πράγματα και τον αγώνα που κάνει εδώ και χρόνια να γίνει... Μπερλουσκόνι. Με μια μεγάλη διαφορά. Ο Καβαλιέρε έχει επιχειρήσεις ακόμη κι όταν κυβερνά την Ιταλία. Ο Δασκαλόπουλος, από τους ¨εχθρούς” του χαρακτηρίζεται ανεπάγγελτος και ως ο μοναδικός πρόεδρος του ΣΕΒ που δεν έχει βιομηχανία.

ΕΝ πάση περιπτώσει, στο κενό εξουσίας που αφήνει η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ, μπορούν και φυτρώνουν κάθε λογής φυντάνια. Από την Ντόρα που λέει ότι αισθάνεται δικαιωμένη γιατί υιοθετούν τις απόψεις της μέχρι τον Δασκαλόπουλο που καταθέτει πολιτικό μανιφέστο και ζητά δημοψήφισμα για το αν οι Έλληνες θέλουν να μείνουν στην Ευρώπη ή να πορευτούν μόνοι τους.

Να θυμίσουμε κατ' αρχήν ότι το κονκλάβιο του ΣΕΒ πάει όπου φυσάει ο άνεμος τελευταία. Στην αρχή έκαναν αβάντα στον Κ. Καραμανλή και μετά τον άδειασαν για τον Γ. Παπανδρέου. Και τώρα ευσχήμως ζητούν από την κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ να αλλάξει πολιτική, όχι για το καλό του λαού αλλά για να κάνουν τις δουλίτσες τους οι βιομήχανοι και να μη χάσουν την πίτα και το σκύλο.

 

Η κριτική που άσκησε πάντως στην κυβέρνηση δεν ήταν άδικη. Ό,τι έχει στο στόμα του κάθε Έλληνας το είχε και ο Δασκαλόπουλος. Απλά αυτός δεν κάνει κριτική από πόνο για το λαό, αλλά για την τσέπη του.

“Έναν ολόκληρο χρόνο μετά το στοίχημα σωτηρίας με τα λεφτά του Μνημονίου, η χώρα ξαναβρίσκεται μετέωρη, δήλωσε και συνέχισε: "Θα χρειαστούμε κι άλλα δανεικά, ζητούμε και άλλη πίστωση χρόνου από μιαν Ευρώπη που έχει χάσει την εμπιστοσύνη της σε εμάς. Η κατάσταση δεν είναι απλώς αδιέξοδη, είναι οριακή για την ίδια την εθνική μας υπόσταση".

Βέβαια, η συναίνεση που ζητούν οι βιομήχανοι για να μην ταραχθεί το σύστημα που έχουν στήσει τόσα χρόνια, δύσκολα μπορεί να περάσει.
"Θα ευχόμουν να μπορούσε, έστω και αυτή την ύστατη στιγμή, να καταστεί δυνατή η συνεννόηση μεταξύ των πιο υπεύθυνων δυνάμεων της χώρας –η σύγκλισή τους σε βασικούς στόχους, τομές και μέτρα για να ξεπεραστεί το αδιέξοδο.  Να υπάρξει μία συναίνεση όχι κομματικού συμβιβασμού, αλλά εθνικής πνοής.  Σήμερα, η ευχή αυτή δεν είναι ρεαλιστική.  Μία τέτοια πολιτική συναίνεση ήταν εφικτή και θα έπρεπε να είχε επιτευχθεί πριν από ένα χρόνο –όταν η χώρα προσέφυγε στο Μνημόνιο για να σωθεί.  Σήμερα, φοβούμαι ότι η συναίνεση είναι καμένο χαρτί.  Και χωρίς πολιτική συναίνεση δεν μπορεί να υπάρξει εθνική συστράτευση", δήλωσε ο κ.  Δασκαλόπουλος.

Όσο για το δημοψήφισμα δήλωσε: Απομένει μόνο μία πολιτικά υγιής και εθνικά αξιοπρεπής λύση:  Να κληθεί ο λαός ν’ αποφανθεί άμεσα για την ακολουθητέα εθνική πορεία –μέσα από ένα δημοψήφισμα.  Ένα δημοψήφισμα που θα θέσει την κοινωνία μας μπροστά στο μοναδικό, πλέον, σήμερα, βαθύτερο εθνικό μας διακύβευμα: Προχωρούμε στον δρόμο που επιβάλλει η ευρωπαϊκή προοπτική της χώρας, με τους όρους και με τις θυσίες που απαιτεί η παραμονή μας στην ευρωζώνη;  Είμαστε διατεθειμένοι να καταβάλουμε το κόστος των αλλαγών που απαιτούνται για να μην κατέβουμε από το τρένο της Ευρώπης; Ή αποχωρούμε και πορευόμαστε πλέον μόνοι, χωρίς τους όρους, αλλά και χωρίς τα δισεκατομμύρια των εταίρων μας;  Θέλει η κοινωνική πλειοψηφία να προκρίνει ένα δρόμο που  μας οδηγεί στο περιθώριο και την εθνικά υπερήφανη εξαθλίωση;

Τώρα, μετά Χριστόν προφήτες δε νομίζουμε ότι χρειάζονται. Ας βάλουν πλάτη οι βιομήχανοι να σωθεί η χώρα, ας ανοίξουν τα πουγκιά τους αντί να στέλνουν τα κεφάλαια στο εξωτερικό κι ας αφήσουν την πολιτική για άλλους ικανότερους. Κι αν δεν υπάρχουν τέτοιοι θα τους εφεύρουμε, θα τους βρει η κοινωνία.

Στη δημοκρατία δεν υπάρχουν άλλωστε αδιέξοδα. Και η Ελλάδα είναι, θέλουμε να πιστεύουμε, μακριά από την Ιταλία.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
    Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 25/05/2011 11:02:13

    Πότε έβαλαν πλάτη να σωθεί η χώρα;
    Όταν με πρόσχημα το ευρώ εφάρμοσαν μία από της μεγαλύτερες ΛΗΣΤΕΙΕΣ του εισοδήματος των Ελλήνων ανεβάζοντας σκανδαλωδώς τις τιμές;
    Έχουμε άραγε την ίδια χώρα , την ίδια πατρίδα με αυτούς;

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 25/05/2011 11:06:44

    Οταν ακουω τον Πρασινο Δασκαλοπουλο να μιλαει σε πρωτο προσωπο τρελλαινομαι !!! θα ειμαι κοσμιος....
    τις προαλες ειχε πει το ανεκδιηγητο ! " θα πεινασουμε " χαχαχαααααα
    σιγα ρε "Δ", που εχεις πουλησει τo 30% της Vivartia στην τιμή των 25 ευρώ ανά μετοχή = 549,8 εκατ. ευρώ ( αποτιμηση 1.8Δις Ευρω !!! ) και μετα πουλησες και το υπολοιπο....
    Μη μιλας... καθολου!! πες ποσα εχεις εκτος Ελλαδος και ποτε τα εβγαλες και που πηγαν... οταν μεταβιβασες ποια εταιρια εισεπραξε ?? οεο οεο ? Holding σε Ελβετια?

    Μη μιλας γιατι δεν εισαι εσυ το θεμα μας... και αν σε πιασω θα σε ξεσκονισω !!

    ΠΠ

    • ataktos avatar
      ataktos @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 25/05/2011 13:29:45

      σωστός ..

  3. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 25/05/2011 11:09:05

    Προσυπογράφω την ανάρτηση μέχρι και το τελευταίο σημείο στίξης. Εξαιρετικός, Φάκτορα!

  4. http://neotera.wordpress.com avatar
    http://neotera.wordpress.com 25/05/2011 11:26:06

    Ψιλοεκβιαστικό διλημματάκι δεν έθεσε ? Μνημόνιο, η επιστροφή στη δραχμή, ή όχι ? Και όλοι καταλαβαίνουν ότι είναι γουίν-γουίν, εφόσον έχουμε κατοχική κυβέρνηση. (Πιό "γουίν", πιό φτηνά με τη δραχμή!))

  5. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 25/05/2011 11:42:46

    Άν είναι να "βάλουν πλάτη να σωθεί η χώρα" οι βιομήχανοι (και οι πρώην βιομήχανοι), ένας τρόπος υπάρχει: Να ρευστοποιήσουν ένα μέρος από τις αποθησαυρισμένες "οικονομίες" τους και να το ΕΠΕΝΔΥΣΟΥΝ. Σε παραγωγικές επενδύσεις, εντός Ελλάδος.
    Με τα παχειά λόγια χτίζεις αέρινα ανώγεια και κατώγεια. Οι "συμβουλές" για το τί πρέπει να κάνουν άλλοι είναι εύκολες και ανέξοδες, αλλά η χρήσιμη πράξη πάντα είναι δύσκολη και κοστίζει. Γκέγκε, κε Δασκαλόπουλε;

  6. Αννίτα avatar
    Αννίτα 25/05/2011 12:09:31

    συμφωνώ , να αφήσουν την πολιτική για άλλους ικανότερους και να ανοίξουν τα πουγκιά τους να σωθεί η χώρα έστω κατά το ήμισυ γιατί ολόκληρη λίγο όνειρο απατηλό μοιάζει. Αν είναι να στηριχθούμε εξ ολοκλήρου στους βιομήχανους, είναι όνειρο.... Τα λεφτά τους αλήθεια τους αλήθεια μετά θάνατον τι θα γίνουν;θα τα γεύονται εγγόνια,ανύψια κλπ, όμως ως πότε και αυτοί; Ολα έχουν ενα τέλος!!!!!

  7. co avatar
    co 25/05/2011 13:10:06

    sorry, μια απορια, η εταιρια (οταν την ειχε) του Δασκαλοπουλου δεν καταδικαστηκε για συγκροτηση καρτέλ;;;

    Στις ΗΠΑ αυτος ο τυπακος δεν ηταν τωρα φυλακη αντι να ειναι και τιμητης;

  8. http://chomatery.blogspot.com avatar
    http://chomatery.blogspot.com 25/05/2011 13:11:36

    ο Γιάννης Αλαφούζος είπε ένα σωστό για τον Δασκαλόπουλο μόλις προ ολίγου στο ραδιόφωνό του, τον ΣΚΑΪ 100,3. "Τί εκπροσωπεί ο πρόεδρος του ΣΕΒ?" είπε, "τίποτε, διότι δεν ανήκει στις παραγωγικές δυνάμεις της χώρας"
    Και είναι αλήθεια. Ο Δασκαλόπουλος έδωσε την εταιρεία του (ΔΕΛΤΑ) στη MAFIN INVESTMENT και σήμερα ζεί σαν εισοδηματίας με τους τόκους της Ελβετίας....

  9. kiki avatar
    kiki 25/05/2011 13:26:11

    Οχι εχει μια εταιρεια σαν του Σορος.
    αγοραζει και πουλαει εταιρειες αφου τις κλεισει και βιομηχανιες.
    απλα ξεκινησε απο την δικη του.
    ΣΕΒ, δεν ειναι μονο βιομηχανοι, ειναι και επιχειρηματιες πλεον μεσα.
    Επενδυει σε εργα τεχνης, με καθε διαλυση και πωληση βιομηχανιας επιχειρησης αγοραζει , με τους μισθυς των απολυμενων καποιο εργο τεχνης.
    Διαμενει επισημως στο Μανχαταν.Διανοουμενος Νο 2

  10. Posidonas avatar
    Posidonas 25/05/2011 13:48:39

    Βιομηχανος χωρις βιομηχανια. Ρε παιδι μου, αυτοι οι πασοκοι δεν παιζονται. Ολοι τους ειναι βουτηγμενοι στην απατη, καθε φορα σκαει μυτι και ενας. Πριν λιγες μερες διαβασα, οτι ο φιλος, αυτου που αναπαυεται στο πρωτο, ο Κασογκη τον εχουν κλεισει φυλακη. Τι θα γινει με αυτος τους σοσιαλιστες; Αλλος την κανει απο την ταρατσα με εληκοπτερο, αλλος ετσι κι αλλος αλλιως, σκετα μπουμπουκια.

  11. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 25/05/2011 14:31:00

    Ολοι στο κόλπο της τρομοκράτησης του λαού,με ψευτοδιληματα για καταστροφή της χώρας (καλά αυτός ο ΓΑΠ δε βαρέθηκε αυτό το κόλπο ?)και αν δε σκύψουμε δε θα πληρωθούν μισθοί και συντάξεις.Μέχρι και ο Λιαρέλλης χθες στο δελτίο του ΑΝΤ μας είπε ότι τα μέχρι τώρα μέτρα απέτυχαν, αλλά τι να κάνουμε δεν υπάρχει άλλος δρόμος!Μπράβο αξιος ο μισθός του,να τον χαίρεται η ΕΣΗΕΑ....

  12. firiki2010 avatar
    firiki2010 25/05/2011 14:35:03

    Ελεύθερη χώρα είμαστε, καθένας μπορεί να λέει την παρόλα (είπα να μη γράψω την άλλη λεξούλα απο "πα..... ") του. "... με τους όρους και με τις θυσίες που απαιτεί η παραμονή μας στην ευρωζώνη..." Μα αυτούς τους όρους προσπαθούμε να προσδιορίσουμε και επί του περιεχομένου τους διαφωνούμε. Και δεν είναι καθόλου δεδομένοι. Και ήδη άλλαξαν κάμποσες φορές. Και θα ξανααλλάξουν. Βέβαια όταν προτείνεις δημοψήφισμα ακούγεται ωραίο. Μέχρι και ο Παπανδρέου το βρήκε ενδιαφέρον ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων.
    Τις τελευταίες μέρες ακούγονται γενικώς πολλά ωραία πράγματα : "συναίνεση", "εθνική συνεννόηση", " ειρηνική διαμαρτυρία αγανακτισμένων", "δημοψήφισμα", "συνευθύνη"..... Καιρός να αρχίσουμε να εξετάζουμε πέρα από το τι σημαίνουν και το ΠΟΣΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΕΙΝΑΙ.

  13. aspasia avatar
    aspasia 25/05/2011 17:43:50

    Αγαπητοί του ιστολογίου και συνσχολιαστές, η δήλωση Δασκαλόπουλου, πρέπει να τύχει ιδιαιτέρας προσοχής. ¨Ενα Δημοψήφισμα βέβαια θα ήταν το καλλίτερο. Το θέμα όμως δεν είναι τόσο το δημοψήφισμα, όσο στο κατά πόσον ο Ελληνικός Λαός είναι σε θέση να λάβει σωστή απόφαση και όχι εκβιαστική, του τύπου "στάση πληρωμών" και "καταστροφή", όπως δήλωσε σήμερα ο ίδιος σε συνέντευξη στο real fm !
    Είναι γεγονός πως ο καθένας επιχειρηματίας, κυρίως μεγάλος υπολογίζει διαφορετικά την επάνοδο μας σε ενα Εθνικό νόμισμα, από ότι ο ενημερωμένος Έλληνας πολίτης για τον εαυτό του , το μέλλον του και την πατρίδα του !.
    ¨Ενα λογικό επιχείρημα έχω να θέσω : πόσο χειρότερα θα ήταν τα πράγματα για όλους μας, η επάνοδος ενός Εθνικού νομίσματος ; καμία είναι η απάντηση.
    Την πανωλεθρία οι επιχειρηματίες την φέρνουν ως δικαιολογία, γιατί φοβούνται για τις καταθέσεις τους στην Ελλάδα και την υποτίμησή τους ! Δεν θα σκεφτούν με τίποτα τον λαό και την εδαφική ακαραιότητα της χώρας.
    Στην πιθανή εκδοχή λοιπόν του Δημοψηφίσματος, θα πρέπει όλοι μας να γνωρίζουμε το τι θα πρέπει να υποστηρίξουμε συνειδητά.

    Το άρθρο σας θα το συμπεριλάβω και στην δική μου γωνιά
    http://human-philosophie.blogspot.com/. ευχαριστώ

  14. cornelsen avatar
    cornelsen 25/05/2011 18:46:14

    To 2002 οι επιχειρήσεις έδιναν άμεσους φόρους 4,122 δισ€. Το 2009 έδωσαν 4,058 δισ€.
    Οι μισθωτοί το 2002 έδωσαν 3,521 δισ€. Το 2009 έδωσαν 6,932 δισ€.

  15. Aris lalidis avatar
    Aris lalidis 25/05/2011 20:22:53

    Παλι πλατη ;
    Βαρεθηκαμε...
    Ας βαλουν και λιγο μπουτι.

  16. τάσος avatar
    τάσος 25/05/2011 23:09:32

    ξεκαρδιστικό πραγματικά. όποιος το σκαρφίστηκε είναι εξαιρετικός.