#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/09/2012 20:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι απώλειες που θα υποστούν 2,8 εκατομμύρια συνταξιούχοι από τις νέες περικοπές

[caption id="attachment_177313" align="alignnone" width="560" caption="κλικ για μεγέθυνση"][/caption]

Ετήσιες απώλειες από 720 έως και 7.280 ευρώ το χρόνο, οι οποίες αντιστοιχούν σε 1,3 έως και 2 μηνιαίες συντάξεις, θα υφίστανται από το 2013 περίπου 2,8 εκατομμύρια συνταξιούχοι αν επιβληθούν οι νέες περικοπές-σοκ που εισηγείται η ηγεσία του υπουργείου Οικονομικών. Η κατάργηση των «υπολειμμάτων» των Δώρων Χριστουγέννων, Πάσχα και του επιδόματος αδείας, τα οποία χορηγούνται ακόμη ως πρόσθετα επιδόματα στις κύριες συντάξεις, η πλήρης εξάλειψη της 13ης και της 14ης επικουρικής σύνταξης καθώς και οι κλιμακωτές περικοπές 2%-10% στα συνολικά ποσά κύριων και επικουρικών συντάξεων, τα οποία υπερβαίνουν τα 1.000 ευρώ, αναμένεται να προκαλέσουν σε όλους τους συνταξιούχους εισοδηματικές απώλειες 9% έως 16% σε ετήσια βάση.

Όπως προκύπτει από αναλυτικό πίνακα με ενδεικτικά παραδείγματα που παρουσιάζει σήμερα ο «ΤτΚ»:

* Για τους χαμηλοσυνταξιούχους, οι ετήσιες εισοδηματικές απώλειες σε ποσοστά θα είναι μεγαλύτερες από αυτές που θα υποστούν όσοι λαμβάνουν μεσαίες συντάξεις και σχεδόν ίδιες με αυτές των υψηλών συντάξεων. Είναι δε χαρακτηριστικό ότι περίπου 800.000 χαμηλοσυνταξιούχοι του ΟΓΑ θα χάσουν 2 ολόκληρες συντάξεις ή ποσοστό 14% του ετησίου εισοδήματός τους, για κάθε έτος από το 2013 και μετά, μόνο και μόνο επειδή η κυβέρνηση σχεδιάζει να τους καταργήσει τα επιδόματα εορτών και θέρους.

* Αντιθέτως, οι περισσότερες από τις υπόλοιπες κατηγορίες συνταξιούχων θα χάσουν από 1,3 έως 1,5 συντάξεις το χρόνο από την ταυτόχρονη εφαρμογή των δύο ή και των τριών γενικών περικοπών του «πακέτου Στουρνάρα»: από την κατάργηση των δώρων για τις κύριες συντάξεις, από την κατάργηση των δώρων για τις επικουρικές συντάξεις και από τις ποσοστιαίες μειώσεις 2%-10% στα συνολικά ποσά κύριων και επικουρικών, τα οποία υπερβαίνουν τα 1.000 ευρώ το μήνα.

Οι νέες μειώσεις στις συντάξεις έρχονται να προστεθούν σε ένα πλήθος επαχθών ρυθμίσεων που νομοθετήθηκαν τα τελευταία 2,5 χρόνια και έχουν ήδη προκαλέσει σημαντικές εισοδηματικές απώλειες στους περισσότερους συνταξιούχους. Αρχικά, τον Μάιο του 2010 ήταν η περικοπή των επιδομάτων εορτών και θέρους στα επίπεδα των 400 ευρώ για τα Χριστούγεννα, των 250 ευρώ για το Πάσχα και των 250 ευρώ για το καλοκαίρι.

Ακολούθησε τον Ιούλιο του 2010 η επιβολή του νέου ΛΑΦΚΑ, με συντελεστές από 3% έως 14% σε κύριες συντάξεις άνω των 1.400 ευρώ το μήνα. Στη συνέχεια, τον Σεπτέμβριο του 2011 επιβλήθηκε εισφορά κλιμακούμενη από 3% έως 10% στις επικουρικές συντάξεις άνω των 300 ευρώ το μήνα και τον Νοέμβριο του 2011 περικόπηκαν κατά 30% τα άνω των 150 ευρώ το μήνα ποσά των επικουρικών συντάξεων του ΙΚΑ, κατά 15% ολόκληρες οι επικουρικές συντάξεις των Ταμείων των ΔΕΚΟ και των τραπεζών και τα μερίσματα του Μετοχικού Ταμείου Πολιτικών Υπαλλήλων κατά 20%.

Ακολούθησαν δύο αλλεπάλληλες οριζόντιες περικοπές στις κύριες συντάξεις (20% στα ποσά των κύριων συντάξεων άνω των 1.200 ευρώ τον Νοέμβριο του 2011 και 12% στα ποσά άνω των 1.300 ευρώ τον Ιανουάριο του 2012). Επιπλέον, τον Ιανουάριο του 2012 επιβλήθηκε μία ακόμη περικοπή στις επικουρικές συντάξεις άνω των 200 ευρώ.

Σε όλες αυτές τις άμεσες περικοπές πρέπει να προστεθούν και οι έμμεσες μειώσεις που επιβλήθηκαν μέσω των αλλεπάλληλων αυξήσεων στους έμμεσους και άμεσους φόρους (στους ειδικούς φόρους κατανάλωσης, στον ΦΠΑ, στους παρακρατούμενους φόρους μισθωτών υπηρεσιών) και μέσω της επιβολής νέων τακτικών και έκτακτων «εισφορών αλληλεγγύης».

Σαν να μην έφταναν, λοιπόν, όλα αυτά, οι συνταξιούχοι καλούνται και πάλι να πληρώσουν το «μάρμαρο» της αναγκαίας δημοσιονομικής προσαρμογής, καθώς από το σύνολο των περικοπών ύψους 11,87 δισ. ευρώ που έχει αποφασίσει να επιβάλει η κυβέρνηση στις δημόσιες δαπάνες των Κρατικών Προϋπολογισμών της διετίας 2013-2014, η ηγεσία του υπουργείου Οικονομικών εισηγείται τα 4,6 δισ. ευρώ να προέλθουν από νέες περικοπές σε κύριες και επικουρικές συντάξεις!

Ας δούμε όμως αναλυτικά τι προβλέπει για τους συνταξιούχους το πακέτο των περικοπών που έχει εισηγείται το υπουργείο Οικονομικών:

 (από τον Τύπο της Κυριακής)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. sotos avatar
    sotos 01/09/2012 20:47:30

    "Δεν τρέχει κάστανο"...........
    Αυτοί τον ψήφισαν, ας τα "λουστούνε" τώρα ! ! ! !

  2. Χμμμμ avatar
    Χμμμμ 01/09/2012 20:56:47

    Aνήκουστο!!!!!! οι συντάξεις των 360 ευρω περικόπτονται με το ιδιο ποσοστο οπως αυτων των 4000!!!!!!! Σίγουρα δεν προκειται περι λάθους ή σεληνιάσθηκαν στο υπουργείο???

    Παρτε και ενα ισοδύναμο που δεν απαιτει την εγκριση της τροικας.
    Οσοι εφοπλιστες μας εχουν τα πλοια τους υπο ξένη σημαια και οχι Ελληνικη να πληρώνουν διπλασιους φόρους για τις υπόλοιπες οικονομικές τους δραστηριοτητες στη χώρα.

    • Enzo avatar
      Enzo @ Χμμμμ 01/09/2012 21:21:44

      μ' αρεσεις.

    • ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
      ΓΙΩΡΓΟΣ @ Χμμμμ 02/09/2012 03:30:03

      ΔΗΛ 0 ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΦΟΡΟΥΣ
      ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΣΗΣ ΤΟ 0 ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ 0

      • Χμμμμ avatar
        Χμμμμ @ ΓΙΩΡΓΟΣ 02/09/2012 10:24:14

        Μηδέν; τετοιο σχόλιο ούτε η ίδια η Μέρκελ θα τολμούσε να γράψει. Διάβασες όλες τις στήλες του πίνακα ή έμεινες στις 5 πρώτες;

  3. armageddon avatar
    armageddon 01/09/2012 21:57:12

    Ήμαρτον ,νισάφι πια

  4. Λακμος avatar
    Λακμος 01/09/2012 22:01:50

    Θα τα πουμε στις επομενες εκλογες , σε κανα δυο μηνες...

  5. Enzo avatar
    Enzo 01/09/2012 22:07:57

    Άκου την μάνα μου να ρίχνει μπινελικια .

  6. Γεωργία avatar
    Γεωργία 01/09/2012 22:09:40

    Οι απόστρατοι χάνουν περισσότερα, τουλάχιστον 35% για τις μεσαίες και κάτω συντάξεις(1400 ευρώ και κάτω).

  7. Νικος avatar
    Νικος 01/09/2012 22:29:11

    Οι συνταξιούχοι δεν επανεξέλεξαν τους υποτακτικούς της τρόικας; Ε, καλή ψυχή λοιπόν....

    • The Saint avatar
      The Saint @ Νικος 02/09/2012 13:11:21

      ΣΩΣΤΟΣ!!!!! ΣΩΣΤΟΤΑΤΟΣ!

  8. Nietzsche avatar
    Nietzsche 01/09/2012 23:28:18

    Μπορεί να μου πει κάποιος, παρακαλώ, αν οι περικοπές υπολογίζονται στο ποσόν των συντάξεων πριν αρχίσουν τα "κουρέματά" τους το 2010, ή αυτό που έχει απομείνει μετά και το τελευταίο κούρεμα;

    • ano-kato avatar
      ano-kato @ Nietzsche 02/09/2012 02:21:25

      Πρίν φυσικά.Οι μεικτές κύριες συνάξεις δεν μειώθηκαν ούτε ένα ευρώ για αυτές που ήταν κάτω από το ποσό του πλαφόν που τέθηκε τον Νοέμβριο του 2011 δηλαδή 2773 ευρώ.ΟΛΕΣ οι μειώσεις είναι κρατήσεις από το καθαρό ποσό,που προκύπτει μετά τις κρατήσεις για φόρους εισοδήματος και το ταμείο υγείας από την μεικτή σύνταξη.Οι δε επικουρικές σε τρείς δόσεις μειώθηκαν πάλι έως και 45% στις καθαρές αποδοχές ενώ οι μεικτές έμειναν στο ύψος που ήταν το 2010.Σκοπίμως οι κρατήσεις έγιναν με τέτοιο τρόπο γιατί το πρόγραμμα μάλλον προέβλεπε ότι θα φτάναμε σε αυτές που λέγεται ότι θα εφαρμοστούν.Και πάλι όμως δεν μιλάνε για μειώσεις αλλά ΠΑΛΙ για κρατήσεις.Που σημαίνει ότι οι μεικτες συντάξεις θα εξακολουθήσουν να είναι εκεί που ήταν το 2010,και οι συνταξιούχοι όλοι θα έχουν υποστεί κάτι που η λέξη πανωλεθρία δεν λέει τίποτε.....Ελλάδα το μεγαλείο σου!!!!!!!!

  9. Ιντζεσίλογλου Λάζαρος avatar
    Ιντζεσίλογλου Λάζαρος 01/09/2012 23:42:34

    Όλα αυτά τα πήγαινε όλα, γίνανε πάλι για τους Δημόσιους Υπαλλήλους διότι μόνο αυτοί μπορεί να έχουν το ύψος της Σύνταξης που έχει ισοδύναμη επίπτωση μείωσης με αυτή του Αγρότη δηλαδή τη χαμηλότερη. Αυτά είναι τα δίκαια και μη οριζόντια μέτρα που ευαγγελίζονταν και τα τρία κόμματα του Κυβερνητικού Συνασπισμού;
    Τα θερμά μου συνχαρητήρια για την φοβερή αυτή αποτελεσματική πολιτική οριζόντιων μειώσεων που δυστυχώς έχει σαν στόχο τη διατήρηση τω Πολιτικών Πελατειακών σχέσεων μεταξύ Πολιτικής και Συνδικαλισμού και δεν επιτρέπει να παρθούν τα δίκαια οικονομικά αλλά και κοινωνικά μέτρα μειώσεων Συνταξιοδοτικών Παροχών για την επίτευξη του στόχου της εξάλειψης των Δημοσιονομικών Πρωτογενών Ελλειμμάτων που είναι και ο τελικός στόχος. Δυστυχώς και πάλι δεν πληρώνουν αυτοί που πρέπει. Δεν χρειάζεται να έχεις μεγάλες γνώσεις για να το καταλάβεις. Τελικά έχουμε μία από τα ίδια. Δυστυχώς και πολύ νωρίς.

    • Λακμος avatar
      Λακμος @ Ιντζεσίλογλου Λάζαρος 02/09/2012 00:13:46

      Δηλαδη ποσο πρεπει να κοπει η συνταξη των δημοσιων υπαλληλων για να ικανοποιηθει ο κ. Ιντζεσίλογλου; Εχει υπ'οψη του οτι υπαρχουν πολλοι παλιοι ευσυνειδητοι δημοσιοι υπαλληλοι, οι οποιοι ΤΟ ΠΑΛΑΙ στηριζαν το Κρατος, που εχουν σαν μοναδικο εισοδημα μια πενιχρη συνταξη και πληρωνουν και νοικι; Αλλα ας πεθανουν αυτοι αρκει να γλυτωσουν οι μεγαλοφοροφυγαδες, οι μεγαλοκαταθετες Ελβετιας , τα δεκαδες χιλιαδες τρωκτικα που δεν δινουν αποδειξεις η δεν πληρωνουν εισφορες και κυριως οι μεγαλοτραπεζιτες και οι φιλοι τους. Αρκει να μπορει ο κ. Ιντζεσιλογλου να εκφωνει μεγαλοστομιες.

  10. Διας avatar
    Διας 02/09/2012 00:34:36

    Άλλα μας έλεγε ο κ Σαμαράς πριν τις εκλογές ....... Μάλλον φαίνεται πως τα ξέχασε όλα ....και το κυριότερο θα φορτωθεί την προδοσία του ΓΑΠ.....

  11. Χμμμμ avatar
    Χμμμμ 02/09/2012 01:27:25

    1. Αμα τεθεί στους δημοσιους υπαλλήλους το δίλλημα μονιμότητα ή εφαπαξ τι απαντήσουν ??? Μονιμοτητα φυσικα.
    Αρα μετρήστε το δημοσιονομικό οφελος
    και μην ακουσω οτι αφου το πλήρωσαν γιατι να μην το πάρουν?
    Δεν έχουν πλήρώσει μια, το κράτος πλήρωνε(θεωρητικά) αφου αυτος ηταν ο εργοδότης τους- δηλαδή όλοι μας. (στεναχωρω τους δημοσιους τωρα αλλα ετσι οπως πανε τα πραγματα, στο μελλον ενα απο τα δυο θα παιρνετε ή μια αξιοπρεπη σύνταξη ή το εφαπαξ οποτε καλυτερα να μπει μια ταξη απο τωρα)
    2. Αμεση εκκαθαριση όλων των ΔΕΚΟ (κατα τα πρώτυπα της εκκαθαρισης των ποδοσφαιρικών ομάδων που εγινε πριν μερικά χρόνια) και όσες ειναι να πωληθουν να πωληθουν και οι υπόλοιπες να ενσωματωθουν στο δημόσιο.
    3.Περαιωση στους επιχειρηματίες ή φόρο κατ αποκ0πη (το ελάχιστο 3000) αλλα με κριτήριο πλήρωμης όχι μόνο τον τζίρο αλλα και το είδος του επαγγελματος, και τον τόπο εγκατάστασης και την περιουσιακή κατάσταση του επιτηδευματία...για να αποφύγουμε την γελοιότητα των παλαιοτερων ετων να πληρώνουν απο 750 ευρω τον χρόνο και ο καφετζής της πλατείας του χωριού αλλα και ο καφετερειάς του Κολωνακίου ή της Μυκόνου
    (Εδω να προσθέσω πως τον τελευταιο καιρό αν βρεις βενζινά που να σου λεει μισο λεπτο να σας φέρω την απόδειξη ειναι σα να κερζίζεις το λοτο.)
    4. Να σοβαρευθουν αμέσως ΙΚΑ ΤΕΒΕ κτλπ -αν θέλουν να μαζέψουν χρήματα -και να κανουν ρυθμίσεις χρεων στα πλαίσια του εφικτόυ και οχι του ανέφικτου.
    Πας να πλήρωσεις και σου λένε περαστε, καθίστε , παρτε την κρυάδα σας και αδειάστε μας την γωνια, γιατί πως αλλιώς μπορεί να ερμηνευθει το γεγονός πως κάθε μήνα πρέπει να πληρώνεις οχι μόνο την δόση της ρύθμισης αλλα και τα τρέχοντα. Βρε ανθρωποι του θεού εδω δεν υπαρχουν λεφτά για να πληρωθουν τα τρέχοντα, εσείς θέλετε να πληρώνονται μαζι με τα παλιά γιατι αλλιως χάνεται η ρύθμιση? Λεφτά δε θέλετε?δεν ψάχνετε το ευρω με το ντουφέκι? ε παρτε τα αλλα με λογικό τρόπο. 200-300 ευρωτον μηνα μπορει να σου δίνει ο αλλος ? Παρτα (αφου πρωτα δεις την περιουσιακη του κατασταση) και μην τον διώχνεις γιατι στο τελος εσυ θα βγεις ζημιομένος μια που μετα θα πρεπει να τον ταίζεις στην φυλακή που θα τον βάλεις λόγω χρεων.
    5. Απο χτες εφαρμογή του συμψηφισμού χρεων- γιατί δεν μπορεί να κλείνει το κρατος καποιον φυλακή ή να τον οδηγεί στην αυτοκτονία επειδη αυτος δεν έχει να πληρώσει τον φόρο απο τα χρήματα που δεν του δίνει το ίδιο το κρατος.
    6.Καμιά ανάμιξη του κρατους στον ιδιωτικό τομέα ,αρκετα ταλαιπωρήθηκε απο τις μέχρι τωρα παρεμβάσεις του.
    7. Φορολόγηση με βάση το οικογενειακό εισόδημα και οχι το ατομικό.
    8.να επανέλθουν αμέσως τα πολυτεκνικά επιδόματα(ας παει καποιος του υπουργειου σε ενα μαρκετ και θα δει οτι μόνο οι πανες του μήνα στοιχιζουν 100 ευρω, για να μην ανεφερθώ και στην δωρεαν παιδεία μας). Φυσικα αναφέρομαι στα λογικά πολυτεκνικά επιδόματα και όχι στα αλλα που μεχρι και αυτοκίνητο σου έδιναν ως μπονους.
    9. Στερηση του ΑΦΜ(εκτος των αλλων ποινων που προβλεπει ο νόμος) σε οποιον συλλαμβανεται να χρησιμοποιει λαθρομετανάστες για παρεμποριο.
    Στερηση του δικαιωματος ενοικιασης του σπιτιου σε οποιον συλαμβανεται να το νοικιαζει σε λαθρομετανάστες
    Τριπλασιασμος της φορολογιας για τα επομενα 10 χρονια σε όποιον απασχολει λαθρομετανάστες στην επιχείρηση του
    10. Αποδευσμευση της εισπραξης του ΦΠΑ απο τους επιχειρηματίες - ας σπασουν το κεφαλι τους να βρουν τροπο να τον εισπράτει άμεσα το κράτος(τζάμπα τους πληρώνουμε τους συμβούλους?) Η ιδεα με τις πιστωτικές -χρεωστικές κάρτες ειναι ανεδαφική- ποιος εχει στις μέρες μας ενεργή κάρτα ή δεν φαινεται κατακόκινος στην τραπεζα?
    11. Απολύτως καμία επιδότηση (ουτε εξασφαλισμενο συμβολαιο αγορας της ενεργειας που παραγουν)για τοποθέτηση φωτοβολταικών στους αγρους- αυτα θα τοποθετουνται ή σε στεγες σπιτιων ή σε βραχώδη μερη που δεν επιτρεπουν καμια είδους γεωργική εκμεταλευση.
    12. Αμεση αναστολη του επιδόματος ανεργίας αν ο ανεργος αρνηθει να εργασθει σε εργασια σχετική με τις ικανοτητες του που του έχει βρει ο ΟΑΕΔ.

    Δεν παω στο 13 γιατι ειναι γουρσουζικο οποτε σταματω εδω αν εχω και αλλες 1000 προτασεις να κανω
    Αυτα πάντως μεταξύ αλλων θα έλεγα στον Αντώνη αν τον συναντούσα σήμερα στην Ομόνοια.
    Δυστυχως ομως ουτε στην Αθήνα ζω ουτε εχω και πολλες πιθανοτητες να του μιλησω οποτε τα γραφω εδω για να λεω οτι εκανα και εγω μερικες προτασεις.
    Το ξερω οτι με σχεδον ολες θα γελάσετε αλλα τουλαχιστον αυτο ειναι καλο
    μια που παγωσε το χαμογελο στα χείλη μας απο αυτα που βλεπουμε να δημοσιευονται στον τυπο.

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ Χμμμμ 02/09/2012 13:06:35

      Φίλε μου ωραίο το κατεβατό σου αλλά δεν ακουμπάς τα πιό σοβαρά θέματα όπως λαθρέα καύσιμα (ακόμα κ τώρα), ΔΥ που τά έπαιρναν, γιατρούς, δικηγόρους, κατασκευαστές κλπ. Σου ξέφυγαν ή σκοπίμως;

      • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
        ΣΤΕΛΙΟΣ @ ΣΤΕΛΙΟΣ 02/09/2012 13:13:04

        Επ! Τι'ναι αυτά?? Εγώ είμαι ο original ΣΤΕΛΙΟΣ!!!

    • nikos1610 avatar
      nikos1610 @ Χμμμμ 02/09/2012 17:32:47

      @χμμμμ Περιπου σε όλα συμφωνω εκτος βεβαια απο τη φορολογηση του οικογενειακού αντι του ατομικου εισοδηματος και το λεω γιατι αν γινει κατι τετοιο ολοι μας μα ολοι θα βρεθουμε σε διάσταση.

    • theo avatar
      theo @ Χμμμμ 03/09/2012 01:34:24

      ό,τι να ναι!!!

  12. Ιντζεσίλογλου Λάζαρος avatar
    Ιντζεσίλογλου Λάζαρος 02/09/2012 01:44:35

    Τα Φορολογικά βάρη αν δεν σε ενοχλεί και αυτό @Λακμο θα πρέπει να μοιράζονται δίκαια και να υπάρχει ισοκατανομή, δηλαδή θεωρείς δίκαιο να μειώνεται κατά 14% το εισόδημα του Συνταξιούχου των 360 Ευρώ (Αγρότες στην πλειοψηφία τους) και το 14% μείωσης να το ξαναβρίσκουμε στο ύψος των 2350Ευρώ, δηλαδή αφού λέω μεγαλοστομίες, είναι δίκαιο να έχουν την ίδια ποσοστιαία επιβάρυνση ο συνταξιούχος των 360Ευρώ με τον Συνταξιούχο των 2.350 Ευρώ. Όσο αναφορά το θέμα των αποδείξεων νομίζω ότι έχει λυθεί κατά το Φορολογικό έτος 201ι όταν υπήρχε το μπόνους του 10% στις επιπλέον αποδήξεις που θα συγκέντρωνε ο φορολογούμενος αλλά παρόλα αυτά δεν υπήρχε ανάλογη αύξηση στους πόρους είσπραξης του Φ.Π.Α, άρα δεν υπάρχει επιπλέον φορολογητέα ύλη στο κομμάτι των Ελ.Επαγγελματιών και όλα αυτά περί τρωκτικών και κλεφτών σε άλλη επαγγελματική τάξη, άλλωστε και τα μεγάλα τρωκτικά και λαμόγια δεν κρύβονται πίσω από τις βιτρίνες των καταστήματων αλλά πίσω από Υπεύθυνες Δημόσιο Υπαλληλικές θέσεις Υπουργείων όπως αποκαλύπτεται κάθε τόσο (Ανάπτυξης, Ι.Κ.Α κ.α), και πιστεύω ότι θα είναι μεγάλη έκπληξη για όλους μας όταν αποκαλυφθούν οι λίστες με αυτούς που έβγαλαν το λεφτά στα εξωτερικό, όσο αναφορά την επαγγελματική τους ιδιότητα διότι ήδη κάποιοι επίορκοι δεν μπορούν να δικαιολογήσουν την προέλευσή τους από τον επονομαζόμενο πενιχρό Δημόσιο υπαλληλικό τους μισθό.Όσο αναφορά για τους Τραπεζίτες δεν υπάρχει μεγαλύτερη τιμωρία από το να χάσουν τη πλειοψηφία των Διοικητικών Συμβουλίων των Τραπεζών που Διοικούν μέχρι σήμερα,διότι η ανακεφαλαίωση των Τραπεζών δεν θα γίνει αναίμακτα για αυτούς που διοικούν σήμερα και έφεραν σε αυτό το σημείο το Τραπεζικό μας Σύστημα, με τις λάθος επιλογές τους.Αυτά και άλλα πολλά.

    • nikos1610 avatar
      nikos1610 @ Ιντζεσίλογλου Λάζαρος 02/09/2012 12:57:04

      Αλήθεια πόσα ευρω και για πόσο χρόνο έδωσε ο συνταξιούχος των 360 ευρω για να πάρει αυτή τη σύνταξη? Αυτό δε μετράει ? γιατι θεωρούνται όλες οι συντάξεις προνοιακά επιδόματα?

    • Λακμος avatar
      Λακμος @ Ιντζεσίλογλου Λάζαρος 02/09/2012 18:31:04

      Ελαχιστοι ειναι οι δημοσιοι υπαλληλοι που περνουν συνταξη 2350 ευρω το μηνα και ακομα πιο λιγοι, αν υπαρχουν, οσοι ισως εχουν καταθεσεις στην Ελβετια (αυτο θα το δουμε συντομα). Αλλα δεν απαντησes στην ερωτηση μου κυριε Ιντζεσιλογλου. Εχεis υπ’οψη σou οτι υπαρχουν πολλοι παλιοι ευσυνειδητοι δημοσιοι υπαλληλοι, οι οποιοι ΤΟ ΠΑΛΑΙ στηριζαν το Κρατος, που εχουν σαν μοναδικο εισοδημα μια πενιχρη συνταξη και πληρωνουν και νοικι; Πως θα επιβιωσουν αυτοι με τις νεες περικοπες;
      Λιγο πολυ εχουν γινει γνωστα τα ονοματα και τα επαγγελματα των μεγαλοφοροφυγαδων; Ειδεs να υπαρχουν δημοσιοι υπαλληλοι σ'αυτη τη λιστα και ποσοι; Για τα υπολοιπα, σe παραπεμπω στα γεγονοτα της Υδρας, στις ερευνες για τη παραβατικοτητα και στο γεγονος οτι οι τραπεζιτες παραμενουν ισχυροtatoi.

  13. nikos1610 avatar
    nikos1610 02/09/2012 11:07:16

    Αυτο το ταμπου με τις χαμηλες (απο ποιο ποσο και κατω θεωρουυνται χαμηλές?)συνταξεις μας καταντησε να παιρνουμε ολοι τις ιδιες περιπου συνταξεις δηλαδη τι 30 τι 35 τι 40 χρονια υπηρεσιας ....οι διαφορες είναι ελάχιστες τι κι αν έδωσες στο συστημα σαφως περισσοτερα στο τέλος εισαι ο μα....ς που πλήρωνε αλλα δεν ετυχε να εισαι χαμηλοσυνταξιουχος !

  14. Ελενα Κανελοπούλου avatar
    Ελενα Κανελοπούλου 02/09/2012 12:41:56

    @nikos1610 ,
    Ακριβώς ! Μετά από 35 χρόνια εργασίας ( 10.500 ένσημα ) με τις διαδοχικές περικοπές , λάφκα κλπ έχω φτάσει να παίρνω όσα και αυτοί που φύγανε με ευεργετικές διατάξεις ( ανήλικα , 15ετία κλπ) .Τι γίνανε οι εισφορές 35 χρόνων ?Εις υγείαν τα κορόϊδα .....
    Οι νεώτεροι βλέποντας αυτά τα χάλια δεν έχουν κανένα κίνητρο να πληρώνουν ασφαλιστικές εισφορές πλεον . Οταν μπορούν να τις αποφύγουν τις αποφεύγουν .Το βλέπω από το περιβάλλον μου...

  15. The Saint avatar
    The Saint 02/09/2012 13:19:40

    Ολα βαίνουν σύμφωνα με τα σχέδια των αφεντικών. Εδώ δεν πα να είναι συγκυβέρνηση, μονοκομματική, ο Αντώνης, ο Τάσος, ή ο Περικλής πρωθυπουργός, εκτελεστικά όργανα των αφεντικών είναι και θα είναι...
    Οσοι το καταλαβουν νωρίς, θα περάσουν καλύτερα... στο μέλλον....

    • nikos1610 avatar
      nikos1610 @ The Saint 02/09/2012 16:41:44

      @ the saint Αν εννοεις αφεντικα την τροικα που με τη σειρα της ειναι εντολεις των κρατων που μας δανεισαν δυστυχως ολοι μα ολοι μας ειμαστε ερμαιοι των ΤΡΑΠΕΖΩΝ που αυτες βρισκουν τα χρηματα που δανειζουν στα κρατη απο τις δικες μας καταθεσεις ιδιαιτερα δε των διαφορων ασφαλιστικων ταμειων (συνταξεων κλπ κλπ δεν εννοω τα ελληνικα ασφαλιστικα ταμεια τα χρηματα των οποιων τα τρωνε οι κατα καιρους κυβερνησεις!!). Αρα οτι και να λενε τα κομματα μη τα περνετε στα σοβαρα, η πιττα ειναι δεδομενη.. απλα ισως να κανουν διαφορετικη μοιρασια οχι παντα επ οφελεια μας.

  16. Πηνελόπη avatar
    Πηνελόπη 02/09/2012 13:52:31

    Εγώ πeριμένω τον Βενιζέλο να εκχωρήσει δημόσια περιουσία στα ασφαλιστικά ταμεία για να ισοσκελιστεί η απώλεια του PSI.

  17. kastis avatar
    kastis 02/09/2012 15:43:16

    Τα παπούδια ψήφισαν ΝΔ-ΠΑΣΟΚ για να μην... χάσουν τις συντάξεις και το ευρώ (πρέπει να έχουν φοβερά μεγάλες... αποταμιεύσεις για να φοβούνται αυτό το ενδεχόμενο). Ως πονηρά γερόντια λοιπόν σκέφτηκαν: "5-10 χρόνια ζωής έχουμε, ας διατηρήσουμε τις... συνταξάρες μας και ας πληρώσουν τον λογαριασμό τα παιδιά μας και τα εγγόνια μας". Έλα όμως που τούς την φύλαγαν στην γωνία! Ας πάνε τώρα να ζητήσουν πίσω την ψήφο τους -καθόλου δεν λυπάμαι όλους αυτούς κι ας τούς βλέπω επαίτες στα φανάρια.

  18. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 02/09/2012 20:00:59

    kastis,
    Αν και δεν είμαι ..γερόντιον και όπως εσύ μάλλον το εννοείς, αυτοί οι παππούδες δούλεψαν 35και 40 χρόνια και πολλοί από αυτούς αρκετά σκληρά φθάνοντας στην κορυφή της συνταξιοδοτικής κλίμακας.
    Και σε πληροφορώ ότι δεν σκέφτηκαν καθόλου πονηρά επιρρίπτοντας τα χρέη στην επόμενη γενιά, στα παιδιά τους. Τουναντίον , έχοντας νιώσει από τα παιδικά τους χρόνια ,τις στερήσεις και τις ανέχειες και μη θέλοντας να υποστούν τα ίδια και τα παιδιά τους , υπέστησαν και άλλες στερήσεις, ώστε να έχουν την δυνατότητα τα βλαστάρια τους , να μη στερηθούν τίποτα.
    Και έτσι πλήθος νέων γύρω στα 18 και ακόμα μεγαλύτεροι, διασκεδάζουν, ξενυχτούν στα μπαρ, πηγαίνουν πολυήμερες διακοπές ,έχουν το δικό τους αυτοκίνητο, πολλές φορές και τη δική τους γκαρσονιέρα , με χρήματα των ..πονηρών γερόντιων ή των μπαμπάδων τους. Επίσης και όταν αργότερα δουλεύουν , τα χρήματα τους έχουν την έννοια του συμπληρώματος του γονικού επιδόματος. Ακόμα και όταν παντρεύονται, τα θέλουν όλα έτοιμα και τέλεια.
    Από ένα καινούργιο σπίτι σε μια καλή περιοχή, πλήρως επιπλωμένο, μέχρι την κούνια του παιδιού που μακάρι να ευτυχίσουν να αποκτήσουν. Και όλα αυτά με την κύρια συνδρομή των ..γερόντιων!
    Θα ήθελα να συμφωνήσω μαζί σου, εφόσον παραδεχθούμε ότι ,ναι πράγματι οι γέροι ξόδεψαν χρήματα, όχι όμως για την δική τους ευδαιμονία, αλλά για να μην λήψει από τα παιδιά τους (ή τα εγγόνια τους ), τίποτα.
    Πάντως η τελευταία παράγραφος, "..... Ας πάνε τώρα να ζητήσουν πίσω την ψήφο τους -καθόλου δεν λυπάμαι όλους αυτούς κι ας τούς βλέπω επαίτες στα φανάρια." Καταμαρτυρά όχι μόνο το "χώρο" σου αλλά και το ποιόν σου!
    "Δυστυχισμένη Ελλάς με τα παιδιά που κουβαλάς" Όπως θα έλεγε και ο ποιητής!! (Αυτά βέβαια δεν αφορούν όλα ανεξαιρέτως τα παιδιά, αλλά μια συντριπτική μεγάλη μερίδα αυτών)

    • kastis avatar
      kastis @ ΝΤΙΝΟΣ 03/09/2012 09:07:40

      @Ντίνο
      Να σου διευκρινίσω ότι εργάζομαι από πολύ μικρή ηλικία –ακόμη και τις ημέρες που έπαιρνα άδεια από τον στρατό- και δεν είμαι ούτε τόσο νέος για να λέω «πληρώστε οι μεγάλοι», ούτε τόσο φτωχός για να λέω «δεν πειράζει ας βγούμε από το ευρώ». Φυσικά το πρόβλημά μου δεν είναι οι συντάξεις των γερόντων αλλά η μυωπική λογική όσων από αυτούς πίστεψαν για μια ακόμη φορά τους ίδιους πολιτικούς απατεώνες που μας έφεραν εδώ (ίδια λογική βεβαίως έχει και ένα μεγάλο μέρος του πληθυσμού νεότερων ηλικιών). Γι’ αυτό και δεν λυπάμαι κανέναν τους για όσα υφίστανται και όσα θα υποστούν.
      Ο δρόμος είναι ο δρόμος του αγώνα και όχι τής μοιρολατρικής αποδοχής των όσων επιβάλλουν οι δανειστές και οι ντόπιοι συνεργάτες τους. Διάλεξε στρατόπεδο, δες την αλήθεια όπως είναι -και όχι όπως θα ήθελες να είναι- για να κάνεις τις σωστές επιλογές σου. Οι δικαιολογίες "αμάρτησα για το παιδί μου" δεν καταγράφονται στα βιβλία τής Ιστορίας...

      ΥΓ.: Γίνομαι δηκτικός γιατί το σαβουάρ βιβρ δεν απαντά στο πρόβλημα τής ελληνικής κοινωνίας. Μάς αποκοίμιζαν για χρόνια ενώ πολιτική και οικονομική ελίτ έκαναν τις "δουλειές" τους. Τώρα μάς φέρνουν τον λογαριασμό. Όποιος αρνείται να τον πληρώσει ας αντιδράσει, όποιος αποδέχεται τον ρόλο τού παρία και τού ραγιά ας ζήσει σε καθεστώς μόνιμης χρεοκοπίας.

  19. Νικο1610 avatar
    Νικο1610 03/09/2012 08:43:32

    @kastis δηλαδη αν ειχαμε κυβερνηση αλλου κομματος/κομματων πιστευεις οτι θα ειμασταν γενικως καλυτερα? δηλαδη θα τρωγαμε με χρυσα κουταλια? Αμ δε ?οταν χρωστας θα στα παρουνε θελεις δε θελεις οταν μαλιστα οι δανειστες σου ειναι σαφως ισχυροτεροι μας σε όλους τους τομεις, ενας τρόπος υπαρχει να περνας καλυτερα και δυστυχως τον ξεχασαμε ...να παραγουμε να παραγουμε να παραγουμε και αυτο σημαινει εργασια εργασια εργασια

    • The Saint avatar
      The Saint @ Νικο1610 03/09/2012 15:41:09

      Επειδή στο προηγούμενο σχόλιο-απάντηση στο δικό μου post με μπέρδεψε λίγο, σου απαντώ εδώ, όπου και εσύ λές αυτό που περιγ΄ραφω εγώ με άλλα λόγια στο προηγούμενο post μου.
      "...δηλαδη αν ειχαμε κυβερνηση αλλου κομματος/κομματων πιστευεις οτι θα ειμασταν γενικως καλυτερα? ..."
      Αυτό λοιπόν λέω και εγώ, και όπως έχω ξανα-ματα-γράψει σε αναλυτικότερα post μου εδώ μέσα, αν δεν γίνει "πόλεμος" με όλους αυτούς εκεί μέσα που ...σώζουν τη χώρα (απο τις ρεμούλες τις κλεψιές, και την ανικανότητα τη δική τους) ζητώντας απο εμάς το λογαριασμό, φώς δεν πρόκειται να δούμε...

  20. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 03/09/2012 17:32:50

    kastis.
    Το σχόλιο σου αναφέρονταν αποκλειστικά στα ... άτιμα και πονηρά παππούδια πού με τον τρόπο τους ..έφαγαν το μέλλον της νεολαίας. Εγώ πάνω σ΄αυτό σχολίασα . Εσύ όμως στην ..δευτερολογία σου μίλησες .. φιλοσοφικά και ολίγον επαναστατικά, πού δεν υπάρχει βέβαια και κανένας λόγος να διαφωνήσει κανένας μαζί σου. Αποτελούν αυτονόητες σκέψεις κάθε μέσου Έλληνα!
    Καμία όμως απάντηση ουσιαστική δεν έλαβα για την κάτωθι παράγραφο σου "Ως πονηρά γερόντια λοιπόν σκέφτηκαν: “5-10 χρόνια ζωής έχουμε, ας διατηρήσουμε τις… συνταξάρες μας και ας πληρώσουν τον λογαριασμό τα παιδιά μας και τα εγγόνια μας”. Έλα όμως που τούς την φύλαγαν στην γωνία! Ας πάνε τώρα να ζητήσουν πίσω την ψήφο τους -καθόλου δεν λυπάμαι όλους αυτούς κι ας τούς βλέπω επαίτες στα φανάρια."
    Υπάρχει όμως και μια δικαιολογία, ίσως και να μην συνειδητοποίησες τι ακριβώς έγγραφες!

    • kastis avatar
      kastis @ ΝΤΙΝΟΣ 05/09/2012 09:04:59

      Υπάρχει η γενικότερη λογική που την έχουν όσοι βάζουν το κεφάλι στην άμμο. Αυτή την λογική έχουν διάφορες κατηγορίες πολιτών. Δεν την έχουν μόνο κάποιοι συνταξιούχοι αλλά και ΔΥ, μικροεπαγγελματίες, μισθωτοί τού Ι.Τ. κλπ. Αναφέρθηκα στα "πονηρά παπούδια" επειδή το θέμα "Οι απώλειες που θα υποστούν 2,8 εκατομμύρια συνταξιούχοι από τις νέες περικοπές" αφορά αυτούς -μάλλον αυτούς τούς συνταξιούχους που σκέφτονατι με αυτόν τον τρόπο.
      Εσύ προσωπικά Ντίνο μπορεί να σκέφτεσαι και τα εγγόνια σου (αν και θεωρώ πιό χρήσιμο να κινητοποιηθείς για να διώξουμε τα Μνημόνια, τούς δανειστές και τα κόμματα που μάς οδήγησαν εδώ) αλλά οι περισσότεροι που γνωρίζω απλώς σκέφτηκαν την πάρτη τους...

  21. πανος avatar
    πανος 07/09/2012 06:44:52

    Eργασθηκα σε ιδιωτικη εργασια ασφαλισμενος στο ικα με 11700 ημερομισθια στα βαρεα και εβγαλα μια καλη συνταξη και ηλπιζα οτι ζω σε ενα κρατος της ευρωπηςπου σεβεται τον πολιτη, μεχρι τωρα οι απωλειες απο την συνταξη μου ειναι της ταξεως του 50% και επεται και ησυνεχεια που δεν γνωριζω ποσο θα ειναι ακομη δηλαδη πληρη ισοπεδωση και προβλημα επιβιωσης πλεον , δηλαδη δεν υπαρχει πλεον αστικη μεσαια ταξη δεν μετεχω σε πολιτικα κομματα παντα βοηθουσα τα παιδια μου πραγμα που τωρα δεν μπορω να κανω και ολα αυτα απο τους πολιτικους που μαςβουλιαξαν και αδειασαν τα ασφαλιστικα ταμεια.