#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/05/2011 14:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι αποτυχημένοι εκβιάζουν ακόμα και με την ένταξή μας στην ΕΟΚ

Ο  κ. Παπανδρέου αγνοούσε τις δηλώσεις της κας Δαμανάκη;



To ερώτημα είναι απλό και επειγόντως χρήζει απαντήσεως:

Θα προέβαινε  στη δήλωση της αυτή η κα Δαμανάκη, χωρίς να είχε προηγουμένως ενημερώσει τον κ. Παπανδρέου;

Η εκτίμησή μας είναι πώς όχι!

Πρώτον, γιατί οφείλει την νεκρανάσταση της αποτυχημένης καριέρα της στον κ. Παπανδρέου και αποκλείεται να μην ζητούσε την έγκρισή του για κάτι τόσο σοβαρό. Γιατί, αν όντως η κα Δαμανάκη ενήργησε αυτοβούλως, τότε  πρόκειται για ένα ηχηρό ράπισμα προς το πρόσωπο του πρωθυπουργού.  Η Επίτροπος κατεδαφίζει την πολιτική του!

Δεύτερον, αν ο κ. Παπανδρέου διαφωνούσε με  την κα Δαμανάκη, θα έδινε εντολή στον κ. Πεταλωτή με μια αυστηρή δήλωση να βάλει τα πράγματα στη θέση τους.  Κάτι που έκανε η Κομισιόν.

Γιατί η απορία είναι εύλογη: όταν πριν μερικές εβδομάδες δημοσιοποίησε ένα τέτοιο ενδεχόμενο το Spiegel,  η Κυβέρνηση και ο κ. Παπανδρέου προσωπικώς όχι μόνο διαρρήγνυαν τα ιμάτια τους, αλλά κατηγορούσαν το περιοδικό για προβοκάτσια! Διετάχθη μάλιστα και δικαστική διερεύνηση του θέματος! Ενώ τώρα; Είναι προβοκατόρισσα η κα Δαμανάκη, ή μήπως η κυβέρνηση άλλαξε πολιτική;

Τρίτον, ο πολύπειρος Τηλέμαχος Χυτήρης, χθές βράδυ στο δελτίο του MEGA, όχι μόνον δεν αποδοκίμασε την  κα Δαμανάκη, αλλά προσπάθησε, ανεπιτυχώς είναι αλήθεια,  να τη δικαιολογήσει! «Εξέφρασε την αγωνία της και αυτά τα πράγματα συζητούνται στην Ευρώπη», μας είπε!  Σοβαρή Επίτροπος να δημοσιοποιεί τις  προσωπικές της αγωνίες και να ασκεί πολιτική με βάση τα πολιτικά κουτσομπολιά των διαδρομιστών!

Το επόμενο ερώτημα είναι γιατί έκανε αυτή τη δήλωση η κα Δαμανάκη;

Λυπούμαι που θα το πώ ωμά, αλλά πρόκειται για  έναν ακόμα εκβιασμό του κ. Παπανδρέου, με αποδέκτες:

Πρώτον, τον ελληνικό λαό. Για να δεχθούμε τα μέτρα του Μεσοπρόθεσμου, χωρίς πολλές διαμαρτυρίες. Το σημερινό πρωτοσέλιδο της  «Ελευθεροτυπίας» τα λέει όλα.

Δεύτερον, προς τα κόμματα της αντιπολίτευσης. Είναι τυχαίο ότι η δήλωση έγινε την επαύριον τω συναντήσεων του πρωθυπουργού με τους πολιτικούς αρχηγούς; Ο κ.Παπανδρέου θέλει να μας πεί ότι η πολιτική του είναι μονόδρομος, άλλη λύση δεν υπάρχει.

Τρίτον, προς την Ε.Ε.  επειδή προφανώς  έχει εξαντληθεί η υπομονή τους με την ανικανότητα και τις παλινωδίες του ιδίου και της κυβέρνησής του. Ο κ. Παπανδρέου νομίζει ότι με τέτοιες μεθόδους θα  βγεί από τα αδιέξοδα στα οποία οδήγησε τη χώρα, εγκλωβίστηκε και  ο ίδιος.

Συμπέρασμα: Ανεξαρτήτως διευκρινίσεων και επεξηγήσεων, το σενάριο εξόδου μας από το ευρώ, μπαίνει στο τραπέζι των συζητήσεων και μάλιστα με πρωτοβουλία της ελληνικής κυβέρνησης.

Όμως,  αυτά τα σενάρια όσο συζητούνται δημοσίως μόνο ζημιά στην ελληνική οικονομία (και όχι μόνο) προκαλούν.

Έχει κανείς εμπιστοσύνη στην κυβέρνηση Παπανδρέου, η οποία έπεσε έξω σε όλες τις εκτιμήσεις της, να χειριστεί αποτελεσματικά ένα τόσο σοβαρό θέμα;

Τέλος, για μια ακόμα φορά αποδεικνύεται η αφερεγγυότητα του πρωθυπουργού, άλλα λέει δημοσίως, άλλα  κατ’ ιδίαν και άλλα βάζει τους ανθρώπους του να κάνουν!

Οι άνθρωποι δεν είναι απλώς ανίκανοι, είναι και επικίνδυνοι.

Βάζουν στο παιχνίδι της αποτυχίας τους ακόμη και το μεγαλύτερο επίτευγμα της Μεταπολιτευτικής Περιόδου: την ένταξη της χώρας μας στην Ευρωπαϊκή Οικογένεια που πέτυχε ο αείμνηστος Κωνσταντίνος Καραμανλής, όπως δήλωσε πριν από λίγο ο εκπρόσωπος της ΝΔ.

Κ.Ρ.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 26/05/2011 14:38:29

    Το μήνυμα ΓΑΠ-Δαμανάκη προς τους Έλληνες ήταν απλούστατο:

    "Σπεύστε στα γκισέ και βγάλτε στο εξωτερικό τις γλίσχρες αποταμιεύσεις που σας έχουμε αφήσει."

    Και έτσι, η όποια πτώχευση απεργάζονται απλώς θα επιταχυνθεί.

  2. kiki avatar
    kiki 26/05/2011 14:57:34

    Προτιμω να τους εξαγω εγω απο την κυβερνηση , απο το να παιρνει ο κοσμος τα λεφτα του, που δεν νομιζω να του εχουν μεινει.
    Προτιμω να τους δω κρεμασμενους αναποδα, και ας μη γυρισει η Μαρια πισω, σαυτην την αγνωμονα χωρα , και αυτους τους καφρους Ελληνες,
    ας την αφησουμε εξω , μια και εχει τεχνη απο εκφωνητρια του
    " ΕΔΩ ΠΕΝΤΑΓΩΝΟ, ΕΔΩ ΠΕΝΤΑΓΩΝΟ", τοτε μωρε που διαλυαν την Γιουγκοσλαβια. Τωρα μπορει να την στειλουν στο ΕΔΩ ΔΝΤ, ΕΔΩ ΔΝΤ.

  3. drider avatar
    drider 26/05/2011 14:58:18

    Το παιγνίδι "χοντραίνει" επικίνδυνα. Εκτίμηση μου είναι ότι οι κινήσεις της κυβέρνησης (η οποία μας έχει συνηθίσει στην τακτική των "λαγών") αποσκοπούν σε:
    1. Τη δημιουργία "κλίματος" περί εξόδου της Ελλάδας από την Ευρωζώνη. Πιθανών ως αντιστάθμισμα των πιέσεων που δεχόμαστε από έξω.
    2. Την άσκηση πίεσης στα εγχώρια συμφέροντα, έτσι ώστε να συνεχίζει να απολαμβάνει τη στήριξη τους - κάτι του στυλ "μετά από εμένα, το χάος - μην ψάχνετε εναλλακτικές".

    Βέβαια, οι βασικοί προσανατολισμοί της κυβέρνησης δεν αλλάζουν (νέες δανειακές συμβάσεις και ιδιωτικοποιήσεις)...

  4. Μηνάς avatar
    Μηνάς 26/05/2011 15:03:03

    Ευτυχώς που κάποιος έγραψε αυτό το άρθρο, γιατί με μερικούς που συζητησα δεν τους πέρασε απο το μυαλό ότι αυτή είναι κοινή απόφαση ΓΑΠ Δαμανάκη. Είναι πράγματι τόσο κουτός ο κόσμος ή υπάρχει προσπαθεία δικαιολογίες μιας τόσο άθλιας πολιτικής του ΠΑΣΟΚ;

  5. ΧΡΗΣΤΟΣ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ 26/05/2011 15:11:05

    Αλλο πραγμα η ΕΕ., και αλλο το ευρω.Αν προβλεπεται (που δεν το γνωριζω), οτι φευγοντας διωκωμενοι-περι αυτου προκειται-απο το ευρω, οτι εγκαταλειπουμε και την ΕΕ εκει πρεπει να παρουμε τα "οπλα".Ειναι ζητημα τεραστιας σημασιας η ΕΕ και η εκει συμμετοχη μας.

  6. σίγουρος avatar
    σίγουρος 26/05/2011 15:13:17

    Ο τραγικός ΓΑΠ ψάχνει τρόπο απαγκίστρωσής του απ' την πρωθυπουργία. Φαίνεται πως η αποστολή του ολοκληρώθηκε και ετοιμάζεται ν' αφήσει την Ελλάδα βαριά άρρωστη στην εντατική. Αν ο Καραμανλής έφυγε νύχτα, αυτός το πάει για μαύρα μεσάνυχτα...

  7. ΓΑΝΤΙ avatar
    ΓΑΝΤΙ 26/05/2011 15:15:18

    ΜΟΛΙΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΑΝ ΜΕ ΕΚΤΑΚΤΟ ΟΤΙ Ο ΠΑΠΟΥΛΙΑΣ ΖΗΤΑ ΣΥΓΚΛΗΣΗ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΑΡΧΗΓΩΝ. ΔΗΛΑΔΗ ΣΥΝΑΙΣΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΣΤΑΝΙΟ . ΟΠΟΙΟΣ ΥΠΟΚΥΨΕΙ ΤΩΡΑ ΘΑ ΠΑΕΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ Ο ΛΑΟΣ ΘΑ ΣΤΕΙΛΕΙ ΤΟΝ ΓΑΠ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΡΟΘΥΜΟΥΣ.... ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΟΧΙ. ΕΛΠΙΖΩ Η ΝΔ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΣΩΣΤΑ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΤΟΥ ΛΑΟΥ . ΕΛΠΙΖΩ!!!!!

  8. ΝΑΥΤΗΣ avatar
    ΝΑΥΤΗΣ 26/05/2011 15:18:42

    Ανεξάρτητα από την εγκαιρη και εύστοχη αντίδραση του κ.Τσίπρα, δεν υπάρχει ένας πολίτης με ένα καλό δικηγόρο, να μηνύσει την Μ. Δαμανάκη για διασπορά ψευδών ειδήσεων, αφού την διαψεύδει η Ε.Ε και η κυβέρνηση, που έχουν αποτέλεσμα την ανάληψη χρημάτων από τις τράπεζες, τον κίνδυνο χρεωκοπίας των τραπεζών, και σε συνέχεια του κρατους. Η μήπως δεν είναι έτσι τα πράγματα, οπότε η ευθύνη της ΝΔ είναι τεράστια αφού δεν κινητοποιεί τον λαό.

    • Γιώργης avatar
      Γιώργης @ ΝΑΥΤΗΣ 26/05/2011 16:04:44

      Φτοῦ νά πάρει...
      Πάλι αὐτή ἡ ΝΔ φταίει...
      Ἄσε Ναύτη..., πήγαινε νά ἁπλώσεις ἀλλοῦ ...πανιά!

      • ΝΑΥΤΗΣ avatar
        ΝΑΥΤΗΣ @ Γιώργης 27/05/2011 01:10:35

        Οτι πεις πατριώτη. Ετσι είναι αν έτσι νομίζεις...

  9. ss_sk avatar
    ss_sk 26/05/2011 15:19:17

    Μπορεί σε επίπεδο πολιτικής να πρόκειται για επικοινωνιακά ολισθήματα ή μεθοδεύσεις αλλά ελπίζω να αντιληφθήκατε πώς στο επίπεδο των "κοινών θνητών" η έξοδος από το ευρώ, ως σενάριο και ως θέμα συζήτησης, δεν είναι καθόλου μα καθόλου ταμπού! Και είθισται οι υπερασπιστικές (ως προς το ευρώ) θέσεις των διαφόρων οικονομολόγων να μη λαμβάνονται σοβαρά υπόψιν διότι, απλά, οι οικονομολόγοι (και όσοι τέλος πάντως θεωρούν ότι γνωρίζουν από τα εθνικά/παγκόσμια οικονομικά) έχουν απολέσει την αξιοπιστία και εγκυρότητα τους.

    Ο (απλός) κόσμος δε κοιτάζει νούμερα - αναλογίζεται το κόστος ζωής τότε (με τη δραχμή) και τώρα (με το ευρώ)! Συν του ότι όλα τα αναπτυξιακά οράματα που συνόδευαν την ένταξη της χώρας στο ευρώ αποδείχθησαν, εμπράκτως, πομφόλυγες! Ένταξη που, μην ξεχνιόμαστε, είχε τις ευλογίες των απανταχού οικονομολόγων (με ή χωρίς εισαγωγικά).

    Οπότε ας μην είναι σίγουροι κάποιοι πως στην περίπτωση δημοψηφίσματος ο κόσμος θα "φοβηθεί"...ο κόσμος το ευρώ το "έχει άχτι" γιατί θυμάται καλά τη μετάβαση (πρόσφατη είναι) και ακόμη καλύτερα το αντίκτυπο που είχε στο πορτοφόλι του.

    υγ. και ο κόσμος δεν είναι χαζός...ξέρει ότι δε θα έχει βενζίνη να κινηθεί και ξέρει ότι θα βάλει γλάστρες με ντομάτες και μαρούλια στο μπαλκόνι για να φάει!!!

  10. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/05/2011 15:21:03

    Κωστα,
    η αμνταμιτσα, ο Αι Χυτηρ, και ολοκληρη η παρεα ειναι για τα μπαζα. Στη χωματερη και γρηγορα. Ξεσκεπαζω ολα οσα προλαβαινω και γνωριζω. Τα μπαζα μας κυβερνουν και εχουν και αποψη. "οχι δε θελω να με θαψεις θελω να με φας !"

    Ψυχοτρονική διαχείριση μαζών - Εκφυλίζοντας την βούληση για αντίσταση.
    Psychotronic Weapons.

    Oποιος δεν βαριεται και ενδιαφερεται μελετα !

    ΠΠ

  11. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 26/05/2011 15:21:36

    Μερικοί, δροσεροί, οικονομικοί αναλυτές του "έγκυρου οικονομικού ρεπορτάζ" θέτουν ωμά το τρομολαγνικό ψευδοδίλημμα:
    "Με την Ευρώπη και το Μνημόνιο ή μόνοι μας χωρίς το Μνμημόνιο. Και ξέρετε φυσικά τι θα σημάνει αυτό!"
    Εκθειάζουν δε, τον άεργο πρόεδρο του ΣΕΒ και την αγωνίστρια Επίτροπο για το θάρρος τους, αφού λένε την αλήθεια στο λαό και δεν τον παραμυθιάζουν! Όλοι παλεύουν από το ίδιο μετερίζι στους αγώνες υπέρ του λαού!
    Μέχρι τις 24-25 Ιουνίου θα έχουμε αυτό το βιολί. Ανελέητη ψυχολογική τρομοκρατία του λαού και αφόρητες πιέσεις στη ΝΔ. Ή υπογράφετε και παίρνετε τη δόση ή φτωχέ συνταξιούχε και ταλαίπωρε υπάλληλε δε θα πάρεις σύνταξη και μισθό. Και ξέρουμε όλοι ποιός θα φταίει.

    Κυκλοφορεί μια φήμη για έκτατη συνάντηση αρχηγών αύριο. Αλήθεια ή μούφα?

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Γιάννης Φαίλτωρ 26/05/2011 15:33:34

      λετε να τους καλεσει ο Γιουνκερ??
      με ΓΑΠ οικοδεσποτη δεν παει κανεις !!χαχαχαα ουτε το ΓΑΠ !

      ΠΠ

  12. Aggelos avatar
    Aggelos 26/05/2011 15:24:42

    η ΝΔ που εβαλε τη Ελλαδα στην Ευρωπη,,το 1980, δεν προκειται να την βγαλει τωρα..

    το πασοκ ελεγε εοκ και νατο το ιδιο συνδικατο και καταψηφιζε την ενταξη στην ΕΟΚ,,
    οποτε ολα να τα περιμενετε.

  13. Kώστας Ροδινός avatar
    Kώστας Ροδινός 26/05/2011 15:30:17

    Tι μας θυμίζει τώρα....

  14. Kώστας Ροδινός avatar
    Kώστας Ροδινός 26/05/2011 15:30:58

    κάτι άκουσα και εγώ

  15. EtsiMareSei avatar
    EtsiMareSei 26/05/2011 15:48:31

    Ο κόσμος ,απλώς δεν μπορεί να εκλάβει σε όλο του το μεγεθος το "μεγαλείο" της επικινδυνότητας του συστήματος πασοκ..
    Παρότι αγανακτισμένοι,διατηρούμε το στοιχείο του ρομαντισμού ως σωσίβια λέμβος..ίσως γιατί ξέρουμε οτι είμαστε στα πολύ βαθιά.
    1)Προσπαθούν να επιτύχουν συμψηφισμό των λαθών με οτι θετικό εχει επιτευχθεί ως σήμερα.
    2)Ευελπιστούν σε κάποιες λύσεις που λόγω ελλιπούς ανάλυσης απο μέρους μας γίνεται λανθασμένη εξαγωγή συμπερασμάτων στην εκμαίευση της αλήθειας.

    Άλλο πράγμα λοιπόν οι αλχημείες του σημίτη με το ευρώ,και άλλο οι προσδοκίες και η επιτυχία του αείμνηστου Κωνσταντίνου Καραμανλή να ανοίξει τους δίαυλους επικοινωνίας και να μας εντάξει στην ευρωπαϊκή οικογένεια.
    Το τί έγινε απο'κεί και πέρα στην μεταπολίτευση,είναι αλλού παπά ευαγγέλιο και δεν πρέπει να παραγνωρίζουμε τον ρόλο της οικογένειας του ΓΑΠ στην όλη εξέλιξη..για να το πούμε έτσι κομψά.
    Αυτά,..για να μη νομίζουν οτι είμαστε όλοι πρόβατα σε αυτήν την χώρα..όπως η "κυρία" επίτροπος δαμανάκη και τα όσα βολικά ξεστομίζει κατά καιρούς.

  16. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 26/05/2011 16:05:39

    Η έξοδος από το Ευρώ έγινε μοχλός εκβιασμού, γιατί προηγήθηκαν δεκαετίες Ευρωλιγουρισμού. Στην πράξη, και εφ'όσον το πολιτικό σύστημα είναι το δεδομένο, αποτελεί βέλτιστη επιλογή (γιατί, και βέβαια θα μπορούσαμε και να διατηρήσουμε το Ευρώ και να ανακάμψουμε, αλλά επειδή ο δρόμος θα ήταν στρωμένος με αγκάθια, θα έπρεπε, ή να είχαμε και σιδερένια και λαοφιλή ηγεσία, ή φωτισμένη δικτατορία-πράγμα που αποκλείεται από τον ορισμό της ΕΕ. Συνεπώς...).
    Όταν έχεις σαν δεδομένη την απλοχεριά του πολιτικού συστήματος, μόνη λύση είναι η διαρκής διολίσθηση του νομίσματος. Και φτάσαμε εδώ, επειδή 10 χρόνια τώρα, δεν μπορούσαμε να την κάνουμε. Δείτε και τις οικονομικές προτάσεις Σαμαρά, επί Πολιτικής Ανοίξεως.

  17. giakobo avatar
    giakobo 26/05/2011 16:06:58

    Τι περιμενατε δηλαδη απο την κυρια, που για να μεινει στην εξουσια πουλισε το
    ιστορικο παρελθον της τα πιστευω της και τωρα ξεπληρωνει τα γραμματια :
    ΕΔΩ ΠΟΛΕΙΤΕΧΝΙΟ ΕΔΩ ΠΟΛΕΙΤΕΧΝΙΟ ,ΕΔΩ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΕΔΩ ΣΥΝΤΑΓΜΑ

  18. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 26/05/2011 16:10:27

    Γαμώτο πάλι θα μας ...ξανά σώσουν

    ...και δεν πρόλαβα να αποχαιρετήσω μισθούς και συντάξεις....

  19. armagedon avatar
    armagedon 26/05/2011 17:16:13

    Ο ΠΑΠΠΟΥΣ ΤΟΥ ΓΑΠ ΟΔΗΓΗΣΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΤΗΝ ΟΔΗΓΗΣΕ...Ο ΕΓΓΟΝΟΣ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΡΓΟ...Η ΚΑΤΑΛΗΞΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΙΑ...

    • Γιώργης avatar
      Γιώργης @ armagedon 26/05/2011 22:04:12

      Ἄντε μπράβο, νά λέμε σιγά-σιγά τά πράγματα μέ τ΄ ὅνομά τους...!

  20. Ήφαιστος avatar
    Ήφαιστος 26/05/2011 18:07:22

    Μαρία άρχισες με ΚΚΕ στη συνεχεία Συνασπισμό τώρα Πασόκ.
    Μαρία 40 χρόνια στη πολιτική είναι πολλά.
    Μαρία ο επιθανάτιος ρόγχος της ξεπουλημένης γενιάς σου «Πολυτεχνείο Α.Ε.» ακούγεται παντού.
    Μαρία, Μάζεψε τα και φύγε ,έχεις και εσύ ευθύνη για ότι ετοιμάζονται να κάνουν σε αυτή τη χώρα.
    Y.Γ.
    Άντε να τελειώνουμε με αυτούς που εξασφάλισαν τον βιοπορισμό τους «Δημοσία Δαπάνη» καταθέτοντας την κομματική τους ταυτότητα...

    Η Μαρία της ντροπής:
    h**p://www.youtube.com/watch?v=HS-I-ZST-uA&feature=player_embedded

  21. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 26/05/2011 19:01:46

    Η εικόνα μου θυμίζει abbey road...

    • Κοντη Λιζα avatar
      Κοντη Λιζα @ archaeopteryx 26/05/2011 22:25:25

      Όντως! Την ίδια σκέψη έκανα και εγώ μόνο που οι άλλες 3 φιγούρες απουσιάζουν. Χώρια που ο Γαπας είναι παπουτσωμένος

  22. M avatar
    M 26/05/2011 23:42:52

    --
    Συγγνώμη, η φωτογραφία είναι στην Abbey Road;

  23. Σβίγγος Χρ. avatar
    Σβίγγος Χρ. 27/05/2011 01:49:30

    Aπό χθές έχει γίνει μεγάλη συζήτηση για τα όσα είπε η κυρία Δαμανάκη. Η αποδοκιμασία είναι γενική μπορεί να πει κανείς. Όμως μου κανε πιο μεγάλη εντύπωση η σημερινή δήλωση της κυρίας Διαμαντοπούλου η οποία ουσιαστικά άδειασε την Επίτροπο. Και δεν έμεινε εκεί αλλά πήρε θέση, μίλησε για τσουνάμι και ότι δεν μπορεί να παριστάνει την άβουλη, καυτηρίασε την αναποφασιστικότητα και τόνισε την ανάγκη για άμεσες λύσεις δυναμικές.
    Οι δηλώσεις αυτές μου έκαναν εντύπωση για δύο λόγους. Ο πρώτος είναι γιατί άκουγα ότι οι δύο κυρίες (Διαμαντοπούλου και Δαμανάκη) ανήκαν στο ίδιο μπλοκ και μοτίβο εντός ΠΑΣΟΚ. Προφανώς δεν είναι έτσι τελικά. Και αφετέρου η δυναμική της παρέμβαση με αφήνει να πιστεύω ότι είναι μια αρχηγική κίνηση. Βεβαίως η συνέχεια θα μας δείξει αν το ενστικτό μου είναι σωστό.
    Το δεύτερο που με εντυπωσίασε είναι ότι μια εν ενεργεία Υπουργός βγήκε μπροστά και μίλησε χωρίς "στρογγυλέματα". Τόνισε την ατολμία και την αναποφασιστικότητα που όλοι βλέπουμε και μπορώ να πω έκανε την έκπληξη.
    Να περιμένουμε κι άλλες τέτοιες παρεμβάσεις στο άμεσο μέλλον;

  24. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 27/05/2011 08:20:39

    Ἡ Δαμανάκη, τῶν τριῶν κομμάτων καὶ τῶν πέντε θαλασσῶν, ὁ... πολυτεχνίτης εὐρωμπαμπούλας, εἶναι ὁ ἐπιθανάτιος ρόγχος τοῦ κύρους τῆς "γενιᾶς τοῦ πολυτεχνίου".