#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/06/2011 14:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι αποστασίες πάντα καλοκαίρι γίνονται

[caption id="attachment_105848" align="alignnone" width="600" caption="Αποστασία - Ιουλιανά 1965"][/caption]

Διαβάζουμε στο σημερινό "Βήμα":

"Με βάση τη χθεσινή δήλωση του Πρωθυπουργού, εν όψει του δεύτερου μνημονίου και το κλίμα που επικρατεί στις ευρωπαϊκές πρωτεύουσες και τις Βρυξέλλες, πολιτικό ζητούμενο για το Μέγαρο Μαξίμου εξακολουθεί να είναι η επίτευξη μίας βάσης συνεννόησης με την ΝΔ. Στο επιτελείο του κ. Παπανδρέου παρατηρούν τις τάσεις που αναπτύσσονται και εκδηλώνονται (έστω δειλά) στο εσωτερικό της ΝΔ υπέρ της συνεννόησης και ετοιμάζουν τις επόμενες κινήσεις τους, με την ελπίδα να έχει δημιουργηθεί έως και τη Σύνοδο Κορυφής ένα διαφορετικό πολιτικό κλίμα στο εσωτερικό..."

Είναι γνωστό άλλωστε ότι εδώ και λίγο καιρό οι Πασόκοι στις ιδιωτικές συζητήσεις  τους με δημοσιογράφους υποστηρίζουν ότι συνομιλούν με «δυσαρεστημένους» της Ν.Δ,  κατονομάζοντας  δυο - τρεις συγκεκριμένους βουλευτές , που κάνουν νιάου - νιάου στα κεραμίδια.  Κάποιοι ισχυρίζονται ότι συζητούν ακόμα και συμμετοχή τους σε κυβέρνηση προθύμων, ενώ κάποιοι άλλοι από το εκσυγχρονιστικό τμήμα του ΠΑΣΟΚ βλέπουν ακόμα και  κοινό μέλλον. Μπορεί να είναι αλήθεια, μπορεί και όχι.

Το  σίγουρο είναι ότι οι διαρροές προέρχονται από το ΠΑΣΟΚ. Απάντηση δεν αισθάνεται κανείς την ανάγκη να δώσει από εκείνους που αναφέρεται συνεχώς το όνομά τους;

Σε κάθε περίπτωση υπενθυμίζουμε ότι αν ο ΓΑΠ πάει να περάσει το Μεσοπρόθεσμο οι αριθμοί θα είχαν ως εξής:

ΠΑΣΟΚ 156 + ΛΑΟΣ 15 + ΝΤΟΡΑ 5 + Η ΦΙΛΗ ΤΗΣ ΝΤΟΡΑΣ 1 = 177 + 3 για να φτάσουμε στους 180

Βέβαια ο Καρατζαφέρης τάσσεται προς το παρόν  κατά του Μνημονίου2, αλλά ποτέ δεν ξέρει κανείς με τον κύριο.

Τι πρέπει να κάνει ο Σαμαράς; Να ...τρίβει τα χέρια του διότι η νέα αποστασία θα διευκολύνει την ανανέωση του κόμματος και των ψηφοδελτίων. Άσε που θα κατέβει και η υπόλοιπη ΝΔ στις πλατείες....

 

Α.Δ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κώστας avatar
    Κώστας 11/06/2011 14:13:06

    Kαι το Βήμα και Τα Νέα παραδοσιακά καλοκαίρι καίγονται. Όπως 65...

    http://2.bp.blogspot.com/-FiAbnMeB2XE/TelxTLOaSdI/AAAAAAAAEJs/drUXFnIDHpg/s1600/IMG_0002.jpg

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/06/2011 14:15:09

    To ΓΑΠ-ΝΧ ειπε " τωρα που προτιθενται να μας βοηθησουν..."
    προτιθενται?
    ειναι αναγκασμενοι?
    φοβουνται?
    λενε ψεμματα?
    - ολα τα πιο πανω με σχεδιο να μας πουν για το γρυλο μας στο 2014 ? μαξ 2015 !??
    ενω θα εχουμε μεινει σκελετοι και νοικαρηδες στη χωρα μας.-

    ΠΠ

  3. spiros avatar
    spiros 11/06/2011 14:18:52

    Τον πρόθυμο Χατζηγάκη που τον κατατάσεις;

    • anonymous avatar
      anonymous @ spiros 11/06/2011 21:02:06

      Κοιταξε από πολύ παλια επιχειρηματολογώ για ένα κόμμα καθαρό. Τα μεσοβέζικα είναι άχρηστα Σαμαρά τόλμησε και διέγραψε όλους αυτούς τους δήθεν. Μόνο λαικοί δεξιοί στα ψηφοδέλτια.

  4. τάσος avatar
    τάσος 11/06/2011 14:22:17

    ♬ με την νταλάρα και με τον στρος καν, καλημέρα ήλιε καλημέρα ♪

  5. Παναγιώτης avatar
    Παναγιώτης 11/06/2011 14:24:39

    180 κρεμάλες χωράνε στην πλατεία Συντάγματος ή θα χρειαστεί και ένα τμήμα της Ερμού?

  6. spiros avatar
    spiros 11/06/2011 14:25:03

    Μήπως πρέπει να κάνουμε άλλη αριθμητική;
    ΠΑΣΟΚ 153+ ΔΗΣΥ 5 +1 η φίλη =159 ; Διότι ο εκβιασμός του κολοτούμπα για να γίνει οικουμενική Κυβέρνηση πρέπει πρώτα να πιάσει τόπο και μετά να προσθέσουμε; Η ένσταση έιναι για τον αριθμό των 180. Οι ανακατάξεις μπορεί να είναι απρόβλεπτες.

  7. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 11/06/2011 14:27:57

    Αν ήταν ο παμπόνηρος Κωστάκης στη θέση του Σαμαρά, τι θα έκαμνε;

    Θα είχε βάλει το πρωτοπαλίκαρο της ετοιμαζόμενης αποστασίας (ονόματα δε λέμε...) Τομεάρχη Οικονομικών να ξεσκιστεί σε δηλώσεις υπέρ του Μνημονίου, ενώ ταυτόχρονα ο ίδιος θα είχε ξεσκιστεί στις διαρροές για το πόσο πολύ διαφωνεί με τις θέσεις του Τομεάρχη του, ενώ διακριτικά θα άφηνε να εννοηθεί ότι του τον επέβαλαν (το Τομεάρχη) κλπ. ή ότι ήταν προϊον συμφωνιών προ της 29ης Νοεμβρίου. Με τον τρόπο αυτόν ο Αντώνης θα αναδεικνυόταν σε "ήρωα" και ο άλλος σε "προδότη".

    Έτσι έγινε η διαχείριση του Βουκουρεστίου από τον Καραμανλή. Έβαλε μια προδότρα Υπουργό Εξωτερικών για να την κάψει, αλλά και για ξεκάρφωμα στον ξένο παράγοντα, πήρε μόνος του όλη τη δόξα του Βουκουρεστίου και η άλλη έμεινε να ψάχνεται να γίνει αρχηγός - πώς; αφού ήδη είχε σταμπαριστεί ως Εφιάλτης;;;

    Τέλος πάντων, κι εδώ ίσως η ακολουθούμενη στρατηγική αποφέρει αποτελέσματα, όμως προσωπικά προτιμώ τη στρατηγική Κωστάκη που εξουδετέρωνε την απειλή της Μπακογιάννη δίνοντάς της ακριβώς αυτό που η ίδια και οι εχθροί μας ζητούσαν...

    • man8os avatar
      man8os @ Επώνυμος 11/06/2011 14:45:14

      Ομως αυτη ηταν η αιτια της αναποτελεσσματικοτητας της κυβερνησης. Οτι δεν υπηρχε ομοψυχια.
      Καλα κανει ο Προεδρος και δεν αφηνει φεουδα.

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ Επώνυμος 11/06/2011 16:48:30

      Ναι , αλλά ο Σαμαράς είχε τα κότσια να τη διαγράψει!
      Επί Σαμαρά συντελέστηκε το ποθούμενο.
      Πονηρή μεν η τακτική Καραμανλή, αλλά εκ του αποτελέσματος
      ο Σαμαράς πήρε τα εύσημα.
      Πολιτική είναι η τέχνη του εφικτού.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 11/06/2011 17:39:06

        Πολύ σωστά. Όμως μιλούμε για διαφορετικές περιπτώσεις.

        Βέβαια, αν τυχόν και ψηφίσουν τώρα τούτοι εδώ το μεσοπρόθεσμο και τους διαγράψει, τότε όντως θα μιλάμε για πολύ καλύτερη λύση!

        Εγώ λέω για την περίπτωση να κάθονται και να υπονομεύουν μόνο, χωρίς τουλάχιστον να βγαίνουν στη σέντρα και να τους καταδικάζει ο μέσος Νεοδημοκράτης.

    • aris. A avatar
      aris. A @ Επώνυμος 11/06/2011 20:05:17

      Επώνυμε

      Μετά την αποτυχία του μνημονίου Ι και με δεδομένες τις αντιδράσεις της συντριπτικής πλειοψηφίας των πολιτών για το μνημόνιο ΙΙ όποιος από την ΝΔ ψηφίσει το μνημόνιο σημαίνει ότι τον κρατούν γερά οι προστάτες του και τον απειλούν με αποκαλύψεις.

      Καθαρός που ακόμα και νοερά να συμφωνεί δεν ψηφίζει με τέτοιο κράξιμο που πέφτει από τον κόσμο.

      Ναι μπορεί να ψηφίσει μόνο κάποιος λόγω βλακείας π.χ Χατζηγάκης που συμπεριφέρεται σαν παρεξηγημένη φτυσμένη γκόμενα.

      Μεγάλη χαρά για τον Σαμαρά και όλους μας αυτοί που φανταζόμαστε να ψηφίσουν ναι.

      Θα πανε να συναντήσουν τον Σκυλακάκη.

      Ο Καρατζαφέρης στο τέλος θα ψηφίσει ναι απλά θα κάνει την τελευταία μεγάλη μπάζα του συζητάει τα λύτρα.

    • koinos_nous avatar
      koinos_nous @ Επώνυμος 11/06/2011 20:51:38

      Τον ειδαμε και αυτον πως μεγαλουργησε.
      Πλακα μας κανεις αδελφε???

  8. blue nile avatar
    blue nile 11/06/2011 14:28:06

    Καλέ για ποια φίλη της Ντόρας λες ? Μήπως εκείνη τη κομψεπίκομψη μορφιονιά με το ωραίο πηγούνι?

    • man8os avatar
      man8os @ blue nile 11/06/2011 14:45:42

      Οχι, η μπογιατζου.

  9. Κώστας avatar
    Κώστας 11/06/2011 14:36:34

    Σήμερα ο Χατζηδάκης στη ΝΕΤ. Τον ρωτούσε ο δημοσιογράφος( της πράσινης ΝΕΤ) "γιατί όμως κ.Χατζηδάκη απέτυχε το Μνημόνιο Ι ;" . Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε απαντούσε αυτός. Ξανά "γιατί απέτυχε κ. Χατζηδάκη ;". Μούγκα αυτός...
    Διότι αν απαντούσε το επόμενο ερώτημα στο μυαλό του τηλεθεατή θα ήταν "τότε γιατί προτείνεις συναίνεση στο Μνημόνιο ΙΙ, που έχει την ίδια συνταγή;".

    Χατζηδάκη δεν ξεχνάμε. Να εύχεσαι να μην πάμε σε ανώμαλες καταστάσεις εκτροπής, γιατί τότε οι μούτζες θα μοιάζουν με τρυφερά χάδια. Θα κρύβεστε όλοι οι μνημονιακοί βάτραχοι. Και τουλάχιστον οι κυβερνητικοί στηρίζουν το Μνημόνιο ΙΙ στα φανερά. Εσάς όμως τους πεμπτοφαλαγγίτες δεν θα σας ξεχάσουμε.

  10. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 11/06/2011 15:01:33

    Τι θα γίνει με την φίλη τις Ντόρας θα γίνει το προξενιο με τον μοσχαροπεταλωτη φισιογνωμικα είναι ίδιοι θα κάνουν φοβερό δίδυμο

  11. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 11/06/2011 15:03:06

    Eδώ που έφτασε η κατάσταση,τίποτα δεν με παραξενεύει πια.Όλοι βλέπουμε πως μέσα στη ΝΔ υπάρχουν και μερικές κρυφο-φιλομνημονιακές φωνές.Αν συμβεί κάτι τέτοιο,θα είναι μεγάλη ευκαιρία για τον Σαμαρά να ξεκαθαρίσει το τοπίο και η παράταξη να προχωρήσει με ενιαίο και κρυστάλλινο πρόσωπο.Αλλά και να μη συμβεί,δεν είναι πια επιβεβλημένο να υπάρξει μεγάλη ανανέωση των ψηφοδελτίων της ΝΔ και να μπει πολύς φρέσκος αέρας και σύσσωμη η παράταξη να προχωρήσει με σημαία τον δημοκρατικό πατριωτισμό?Η κοινή γνώμη κουράστηκε με τα ίδια φθαρμένα πρόσωπα τόσα χρόνια.Κατά τη ταπεινή μου γνώμη,ο πρόεδρος πρέπει να έχει στο κοινοβούλιο πολλούς ανθρώπους άφθαρτους και αδοκίμαστους.Το σκηνικό της μεταπολίτευσης με τους ίδιους και τους ίδιους,έχει το λιγότερο κουράσει....

  12. irida avatar
    irida 11/06/2011 15:13:42

    Εγώ κατάλαβα ένα πραγμα: το μόνο που νοιάζει το ελληνικό πολιτικό σκηνικό είναι να πάρουν οι ξένοι επενδυτές τα χρήματά τους. Με όποιο κόστος για τον Έλληνα πολίτη. Μήπως να χτυπούσαμε μια χρεοκοπία τώρα που ναι και καλοκαιράκι κι έχει η φύση πλούσια τα αγαθά να καλύψουμε τις άμεσες ανάγκες; Μπορεί να μας βόλευε. Χτες μιλούσα με ενα φίλο δημοσιογράφο και μου πε ένα σωρό πράματα.Από αυτά που ακολουθούν!! Όλα αρνητικά..Λέω μήπως μας βόλευε. Σε μια τέτοια περίπτωση θα άλλαζε το σκηνικό. Θα μας παρακαλούσαν ίσως;; τι νόημα έχει για τον πολίτη να είναι φτωχός μέσα σε ένα ισχυρό νόμισμα όπως το ευρώ. Σόρρυ πάμφτωχος ήθελα να πω, να εργάζεται ως δούλος..δεν ξέρω. Ελπίζω στην κρίση των απλών ελλήνων βουλευτων και του ΠΑΣΟΚ που θα σκεφτούν το αύριο της χώρας κι όλων ημών.

  13. ΙΑΣΩΝ ΜΑΓΝΗΣ avatar
    ΙΑΣΩΝ ΜΑΓΝΗΣ 11/06/2011 16:10:48

    Μην ορκίζεσαι για τους 156 του ΠΑΣΟΚ...

    • man8os avatar
      man8os @ ΙΑΣΩΝ ΜΑΓΝΗΣ 11/06/2011 16:12:28

      ++++

  14. Posidonas avatar
    Posidonas 11/06/2011 16:16:05

    Οι αναλυσεις και οι φιλοσοφικες συζητησεις σε τετοιες στιγμες ειναι περιττές. Ετοιμάζονται να μας φέρουν ενα επιπεδο ζωης τρεις δεκαετιες πισω.
    Αυτοι που δημιουργησαν την οικονομικη κριση με τις αλογιστες και ιδιοτελείς πρακτικες τους θελουν τώρα να μας σώσουν. Και οι 300 να που ναι, ο λαος, πλην των αυλοκολάκων και μιας περιορισμένης συμμοριας, ο υπολοιπος λαος δεν εχει εμπιστοσύνη, και οταν ο λαος δεν τους επιστευεται παυει να υπαρχει κοινοβουλευτισμός. Δυο πραγματα στο αμμεσο μελλον θα επικρατισου ή μια "Δημοκρατια" τυπου Μεσης Ανατολης ή να σταλει αυτο το πολιτικο συστημα στο Γουδι, αν και τελευταια ακουγεται πολυ. Ειναι αδιανοητο αυτοι που εχουν σε προσωπικο επιπεδσο εξασφαλίσει το οικονομικό τους μελλον με διαφορά κόλπα να αναχθούμε ότι θα μας σώσουν.

  15. armagedon avatar
    armagedon 11/06/2011 17:04:08

    ΨΑΧΝΟΥΝ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΑΠΟΣΤΑΤΕΣ...ΘΑ ΜΟΙΡΑΣΟΥΝ ΚΑΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΕΥΡΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ...ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ ΤΟ ΕΡΓΟ ΑΠΟ ΤΟ 1965...ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑ.ΤΟΤΕ ΕΔΙΝΑΝ ΔΡΑΧΜΕΣ,ΤΩΡΑ ΘΑ ΔΩΣΟΥΝ ΕΥΡΩ

    • Κρης avatar