26/11/2008 03:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι απολύσεις δεν είναι «πρόβλεψη», είναι γεγονός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Lakis, Spain avatar
    Lakis, Spain 26/11/2008 07:21:05

    Φακτορα δεν καταλαβαινω το "πνευμα" του ποστ (που υιοθετησες)...

    Επιριπτονται ευθυνες πουθενα???
    Και μηπως στην Κυβερνηση???

    Οι Επιχειρησεις αυτες που αναγραφονται εχουν ολες Ονοματεπωνυμο!

    Τι θελει ο Κοκκαλης?
    Να τον ενισχυσει το κρατος για να μην διωχνει κοσμο???
    Να βγαλει απο τις offshore εταιρειες του και απο την Ελβετια και να τα χωσει στο μαγαζι του.

    Τι θελει η Altec?
    Να την ενισχυσει το κρατος που εβγαινε με πανακριβα και μεγαλοπρεπη σποτ και καλουσε τον κοσμο να φυγει απο τον ΟΤΕ για να μην τον κορϊδευουν με τα παγια???

    Τι θελει ο Καλλμανης?
    Να τον ενισχυσει το κρατος για να διατηρησει τα 100 ακινητα και τις βιλες στο Αιγιο, τα Καλαβρυτα κτλ.???

    Τι θελει η κεραμποιεια Κατσικι?
    Να την ενισχυσει το κρατος που (απο πληροφοριες) πηγαιναν και βαραγαν δημοπρασιες στον Αστακο να παρουν τεραστιες εκτασεις για ανεγερση ξενοδοχειακων μοναδων???

    Τι θελει η SIEMENS?
    Να την ενισχυσει το κρατος για να μην διωξει κοσμο???
    Ε αυτο κι αν ειναι θρασος!!!

    Δεν καταλαβα δηλαδη.

    Εχει πλακα να περιμενουν απο την Κυβερνηση να επεμβει...

  2. Lakis, Spain avatar
    Lakis, Spain 26/11/2008 07:24:48

    Οι εργαζομενοι θα επρεπε να πανε να κανουν διαδηλωση εξω απο τη Βιλα του καθε Επιχειρηματια!

    Οχι να κλεινουν τους δρομους εξω απο τη Βουλη και να περιμενουν απο την Κυβερνηση να επεμβει για να μην σπασει τα μαυρα τομολογα στην Ελβετια και χασει τους τοκους το καθε λαμογιο!!!

    Νισαφι πια...

  3. Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ avatar
    Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ 26/11/2008 08:21:14

    Βεβαίως και οι ιδιοκτήτες φταίνε και πρέπει να ενισχύσουν τα μαγαζιά τους, και οποσδήποτε τα λαμόγια πρέπει να κλείσουν.

    Ολες οι μεγάλες επιχειρήσεις είναι κρατικοδίαιτες γιατί δεν γίνεται διαφορετικά σε μια χώρα με τόσο μεγάλο δημόσιο τομέα.

    Λάβετε υπ΄όψη ότι μόνοι που πληρώνουν φόρους σε αυτό τον τόπο είναι οι υπάλληλοι των ιδιωτικών επιχειρήσεων (όχι οι ιδιοκτήτες).

    Ο δανεισμός του καφενείου έχει αρχίσει να γίνεται δύσκολος. Το πρώτο πράγμα που κόβεται είναι οι
    πολυτέλειες: Δημόσιες επενδύσεις, Παιδεία, Υγεία.

    Μετά θα έχουμε καθυστερήσεις στις συντάξεις.

    Οι χαρούμενοι δημόσιοι υπάλληλοι με τις αυταπάτες τους, ότι αυτοί είναι ασφαλείς, θα καταλάβουν τι παίζεται σε έξι μήνες από τώρα.

  4. Helmut avatar
    Helmut 26/11/2008 11:01:20

    Προσθέστε και τα καταστήματα Microland συμφερόντων Ομίλου Altec.

  5. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 26/11/2008 12:22:29

    Προς
    Μιζαμίδη Δ/ντη Θεσσαλονίκης


    Πόσοι αγαθιάρηδες σου υπόγραψαν την επιστολή –έκλυση λαμογειο .

  6. νέος avatar
    νέος 26/11/2008 13:43:42

    Ωραίες φάσεις, απείρου κάλους. Οι μισοί εργαζόμενοι στρέφονται εναντίον των άλλων μισών, λέγοντάς τους να πάνε να τα βρούν ΜΟΝΟΙ τους με τα αφεντικά τους και να μην ενοχλούν το κράτος.

  7. Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ avatar
    Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ 26/11/2008 15:28:38

    Anonymous@2:33 pm

    Το μόνο που έχουμε εμείς είναι η διαφορά φάσης. Αυτό που παθαίνει η Αμερική έρχεται σε μας σε μας μετά από κανένα χρόνο.

    Και περιμένεις σωτηρία από τους Κινέζους κ.τ.λ.π;
    Θα σου πρότεινα να στρώσεις κώλο κάτω γιατί θα πεινάσεις.

    Υ.Γ. Πάντα μου προκαλούσε εντύπωση ποιοι πιστεύουν τα πρωτοσέλιδα της Αυριανής, νόμιζα ότι επρόκειτο για φανταστικά πρόσωπα. Μάλλον όχι.

  8. Lara avatar
    Lara 26/11/2008 15:50:09

    Σε ποιες επενδυσεις αναφερεσαι, Ανωνυμε;
    Ξυπνα να δεις οτι τιποτα δε δουλευει.
    Οτι η διαλυση του κρατους στα εξ ων συνετεθη εχει καλυψει ολο το κοινωνικο φασμα.
    Δημοσικα διοικηση, παιδεια, υγεια κλπ

  9. ataktos avatar
    ataktos 26/11/2008 16:25:57

    tora me ta 17 ergostasia ton stelnoume kathe mera na trehi opos o "hazos"me to adio karotsaki pou den prolabeni na to GEMISI ,tha ehi dipla tou ke tin aleka tou tou ""kefaleou""

  10. ΑΛΕΦΑΝΤΟΣ avatar
    ΑΛΕΦΑΝΤΟΣ 26/11/2008 16:33:41

    ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ 3Ε ΚΑΝΕΙ ΑΠΟΛΥΣΕΙΣ!!!

  11. Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ avatar
    Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ 26/11/2008 17:17:08

    Anonymous @5:10 pm

    ΟΚ, ο Θεός θα δώσει. Καλή τύχη.

  12. Νίκος avatar
    Νίκος 26/11/2008 20:03:51

    Ειπαμε, θα σας διοικησουν ξενοι παλι, μαλλον Τουρκοι.
    Αν δεν διαλυθουν τα συνδικατα και δεν απομονιμοποιηθουν οι κρατικοι κομματοδιορισμενοι χαραμοφαηδες, το ελλαδισταν οχι μονο δεν θα παει μπροστα αλλα και θα διαλυθει. Και τελος, αν δεν επανεισαχθει η ιεραρχια, ο θανατος ο κοινωνικος θα ειναι βεβαιος. Η ιδεολογια της κλεψιας εχει πλεον επιφερει το θανατο και του φιλοτιμου.

  13. Τραπεζιτης avatar
    Τραπεζιτης 27/11/2008 03:33:33

    Ολα αυτα ειναι ειναι προπαγανδα των μεσων,για εκφοβισμο.Πηγαινετε εξω,η ενημερωθειτε απο φιλους η συγγενεις,που ζουν στο εξωτερικο.Τιποτε δεν συμβαινει.Παιγνιδια του κεφαλαιου ειναι,για να οδηγησουν την κατασταση οπου θελουν αυτοι.Υπαρχει καποιο προβλημα,γιατι αλλαζει η φιλοσοφια των τελευταιων 40 χρονων,αλλα ειναι μεσα στο πνευμα των αλλαγων.Οι μονοι που ειναι θιγμενοι απο την προπαγανδα ειναι οι εμποροι,που και αυτοι το παρακαναν τα τελευταια χρονια.Ας προσεχαν.

  14. Nick avatar
    Nick 27/11/2008 07:57:00

    Οι τράπεζες θα αναγκαστούν να πουλήσουν assets εάν θέλουν να επιβιώσουν.

    Το μόνο καλό σε αυτή τη κρίση. Άλλωστε έχετε καπαρώσει όλη τη παραγωγή...

    Και επειδή έχω συγγενή που δούλευε Σαν Φραντσίσκο, αυτά που δείχνουν τα κανάλια δεν είναι ούτε το 10%.

  15. leon avatar
    leon 27/11/2008 16:56:17

    Στην Αγγλια τα πραγματα ειναι πολυ χειροτερα παο οτι μαθαινουμε... στο San Francisco που λεει και ο Nick ειναι μια πρωτη μου ξαδερφη και πραγματι υπαρχει τρομερη ανεργια...