#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/03/2011 20:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι "αντιπαραγωγικοί" τρώνε τις σφαίρες



Οι αντιπαραγωγικοί και κοπρίτες δημόσιοι υπάλληλοι που εργάζονται στην ομάδα ΔΙΑΣ με 700 ευρώ, πληρώνουν από την τσέπη τους τις σφαίρες, κάνουν μόνοι τους τα σέρβις των μηχανών, δεν έχουν ούτε τα βασικά για τη δουλειά τους, είναι αυτοί που έπεσαν θύματα δολοφόνων στου Ρέντη.

Παιδαρέλια 20-30 ετών που έπιασαν δουλειά στις ομάδες με τα μηχανάκια που οργώνουν την Αθήνα με κίνδυνο της ζωής τους. Πριν μερικές ημέρες σας είχαμε γράψει για το χάλι που επικρατεί στην ΕΛ.ΑΣ. λόγω των περικοπών. Ειδικά για την ομάδα ΔΙΑΣ γράφαμε ότι παρ’ ότι παίρνουν καθημερινά τα εύσημα για τη δουλειά που κάνουν στους δρόμους, εντός της υπηρεσίας τους επικρατεί χάος. Οι μηχανές τους χαλάνε και χάρη στον πατριωτισμό κάποιων ξαναλειτουργούν. Παροπλισμένες πολλές άλλες διότι δεν υπάρχουν ανταλλακτικά. Σε κάποιες υπηρεσίες δεν έχουν ούτε φαξ. Κι όμως, αυτή η ομάδα είναι η πρώτη που βρίσκεται αντιμέτωπη με το οργανωμένο έγκλημα. Οι κοπρίτες που με το ζόρι τους φτάνουν τα λεφτά που παίρνουν, είναι από εκείνους που πληρώνουν το «μαζί τα φάγαμε» του κ. Πάγκαλου. Τους κόβουν επιδόματα, νυχτερινά, δεν τους δίνουν λεφτά ούτε για τα απαραίτητα, κι όμως έχουν κάποιοι την απαίτηση να βάζουν μπροστά στα Καλάσνικοφ το σώμα τους.

Για να μην πούμε και για την καθημερινή εγκληματικότητα που έχει πάρει τρομερές διαστάσεις. Με αυτή τη σημαία δεν έβγαινε ό κ. Χρυσοχοϊδης να κατακεραυνώνει την κυβέρνηση της ΝΔ; Τώρα που η κυβέρνηση είναι στο ΠΑΣΟΚ γιατί δεν έχουν κάνει απολύτως τίποτε για να μειώσουν το καθημερινό έγκλημα; Αντιθέτως η Αθήνα έχει γίνει ξέφραγο αμπέλι και Καμπούλ;

Α. Ψάλτης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 01/03/2011 20:55:01

    Ενώ για το Μέγαρο, "λεφτά υπάρχουν".....

  2. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 01/03/2011 20:59:01

    Τιμή και δόξα στους Έλληνες Αστυνομικούς. Το μόνο πράγμα που έχει απομείνει όρθιο στη χώρα.

    • Λόλος avatar
      Λόλος @ Ανώνυμος 01/03/2011 21:51:09

      oρθιο? προφανώς δεν μένεις προς κέντρο, Κυψέλη, κλπ μεριά να τους βλέπεις με το κυάλι. sτην συγκεκριμένη περίπτωση είχαμε όντως αγώνα και θύματα αλλά μην τρελαθούμε oτι η αστυνομία είναι ενεργή

      • George Nikolopoulos avatar
        George Nikolopoulos @ Λόλος 02/03/2011 00:26:26

        Tα παραπονα σου φιλε στους βουλευτες, υπουργους,πρωθυπουργο,γενικους-ειδικους γραμματεις,δημοσιογραφους και αλλους καραγκιοζηδες που απασχολουν τα δυο τριτα της αστυνομικης δυναμης για προσωπικο οφελος.Οι υπολοιποι στη μαχη της προληψης και καταστολης χανουν την ζωη τους απο σφαιρες καλαζνικωφ

  3. αποκατάσταση avatar
    αποκατάσταση 01/03/2011 21:06:18

    Η Δίας καλώς ή κακώς βρίσκεται στη πρώτη γραμμή. Αυτοί και ορισμένοι άλλοι κλάδοι δικαιούνται κάποια σχετική οικονομική ενίσχυση σε σχέση με το λοιπό αστυνομικό προσωπικό (π.χ. από όσους είναι προνομιούχοι στα γραφεία). Με 800 ευρώ δε λέει να ρισκάρεις τη ζωή σου. Και μόνο που κινδυνεύεις πρέπει να πληρώνεσαι αν θέλουμε να είμαστε ειλικρινείς και όχι εμπαθείς. Το ότι επέλεξες το επάγγελμα δε σημαίνει ότι σου κάνουν χάρη και σε πληρώνουν τρεις και εξήντα. Όφείλεις να διεκδικείς τα αυτονόητα για τις δυσκολίες που βιώνεις.

    • saltcity avatar
      saltcity @ αποκατάσταση 01/03/2011 21:21:39

      Η ομάδα ΔΙΑΣ έχει κερδίσει δίκαια τον σεβασμό μας από την πρώτη μέρα που βγήκε στους δρόμους. Χαίρομαι ιδιαίτερα αυτούς τους πιτσιρικάδες , και θλίβομαι απεριόριστα σε ειδήσεις σαν την σημερινή. Καλό Παράδεισο φίλε.

  4. -ΕΛΛΗΝΙΔΑ avatar
    -ΕΛΛΗΝΙΔΑ 01/03/2011 21:07:51

    ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΠΟ ΚΑΤΟΧΗΝ ,ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΕΜΠΟΛΕΜΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ, ΜΟΛΙΣ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ,ΧΤΥΠΗΘΗΚΑΝ 3 ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΙ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΔΙΑΣ ΑΠΟ ΚΑΘΑΡΜΑΤΑ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΟΠΛΙΣΜΕΝΑ ΜΕ ΚΑΛΑΖΝΙΚΩΦ...ΑΛΛΑ, ΣΙΓΑ ΚΑΛΕ ,ΚΑΙ ΤΙ ΕΓΙΝΕ?? ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΙΔΡΩΚΟΠΗΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΑΠΟ ΑΓΩΝΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ...ΠΟΛΥΤΙΜΗ ΖΩΗ ΤΟΥΣ. ΒΡΕ ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΣΤΟ ΔΙΑΒΟΛΟ ΤΑ ΚΑΘΑΡΜΑΤΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΝΤΗΣΑΝΕ ΕΤΣΙ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΑΣ. ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΘΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΧΑΣΚΟΥΜΕ ΤΟ ΜΕΓΚΑ, ΤΑ ΤΟΥΡΚΟΣΙΡΙΑΛ, ΤΑ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΑΔΙΚΑ, ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΠΟΧΑΥΝΩΤΙΚΕΣ ΜΑΛΑΚΙΕΣ . ΦΤΟΥ ΜΑΣ ΣΥΝΕΛΛΗΝΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΤΙΑ ΜΑΣ. -ΕΛΛΗΝΙΔΑ
    1 Μαρτίου 2011 7:36 μ.

  5. thespieys avatar
    thespieys 01/03/2011 21:11:23

    Aλήτες προδότες πολιτικοί.

    • ΜΙΧΑΛΗΣ-ΗρΑκΛεΙο ΚρΗτΗς avatar
      ΜΙΧΑΛΗΣ-ΗρΑκΛεΙο ΚρΗτΗς @ thespieys 01/03/2011 23:37:59

      Εχω πει κι έχω ξαναπεί, ελάτε ΟΛΟΙ μαζί να μετονομάσουμε ΟΛΟΥΣ τους πολιτικούς αυτής της ... τυραννισμένης χώρας σε ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΑΚΙΑ. Πότε επιτέλους θα το εμπεδώσετε αυτό. Πότε θα βγει ο κόπρος, ελέφαντας, κάπρος, χοίρος, βούβαλος, χοντρομαλάκας, παχύδερμος ΠΑΓΚΑΛΟΣ να κλάψει κι αυτός για αυτά τα άτυχα παλλικάρια που χάθηκαν??? Να χύσει κι αυτός κροκοδείλια δάκρυα για τους "κοπρίτες", "τεμπέληδες", "μαζί τα φάγαμε", δημόσιους υπάλληλους αστυνομικούς??? Πότε?????

  6. thanasis avatar
    thanasis 01/03/2011 21:12:59

    που εισαι παγκαλε που ελεγες αντιπαραγωγικους τους
    αστυφυλακες μηπως εσυ θα αντικαταστησης τον
    χαμο του αστυφυλακα

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 01/03/2011 21:14:17

    Ένα από τα πράγματα που προσπαθούν να κάνουν οι σύμβουλοι του ΓΑΠ είναι η σαλαμοποίηση και ο διχασμός. Είμξαστε όλοι ένα και όλοι μαζί πλην κλεφτών και ψευτών.

  8. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 01/03/2011 21:24:07

    Τα συλλυπητήρια μου στην οικογένεια του νεκρού παλικαριού, και τις ευχές μου για ταχεία ανάρρωση στους τραυματίες συναδέλφους τους.

    Και για όσους συνεχίζουν να κολλάνε σε ξεπερασμένα μίση και ιδεοληψίες, τους ρωτάω: Αν μπουκάρει κάποιος στο σπίτι σας, ποιον θα καλέσετε για βοήθεια; Τον Σύριζα, τον Τσίπρα, ή κάποιο άλλο κόμμα;

  9. antanistimi avatar
    antanistimi 01/03/2011 21:28:12

    800 ευρω μισθο εχουν,δεν το κανουν για τα λεφτα.το κανουν γιατι εχουν ψυχη.αλλα αυτη την ψυχη να μην τη χανουν με ηθικο αυτουργο την πολιτεια η οποια αρνειτε να δωσει λυση στην εισαγωγη εγκληματιων οι οποιοι εχουν βρει παρθενο εδαφος στη χωρα μας και στην κυριολεξια θεριζουν.Φτανει πια!Αιωνια του η μνημη του παιδιου και ευχη ολων να ειναι ο τελευταιος.

    • αποκατάσταση avatar
      αποκατάσταση @ antanistimi 01/03/2011 22:52:43

      Άξιζε όμως να δώσουν τη ζωή τους; Θα τους έλεγε κανείς μπράβο; Ακόμα και αν τους έλεγε την επομένη όλα θα είχαν ξεχαστεί και θα ήταν υπόλογοι επειδή θα πέφτανε σε κακομαθημένο πολίτη για έλεγχο. Δυστυχώς δικαιολογώ όταν ένας αστυνομικός αποφεύγει να κάνει τον έλεγχο εκεί που δεν τον παίρνει. Τι να λέει άμα πεθάνει; Μπορεί να γυρίσει πίσω; Να πεις ότι έχουν και τη στήριξη του κόσμου...

  10. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 01/03/2011 21:34:57

    Προτείνω, για τη μνήμη του παλικαριού, αλλά και επειδή προσωπικά εκτιμώ ιδιαίτερα το έργο της ΔΙΑΣ, να διαδώσουμε μέσω αντινιούζ, διαδικτύου, e mail, κλπ, την εξής πρόταση:
    Όποτε βλέπουμε τη ΔΙΑΣ, να τους αναβοσβήνουμε τα φώτα μας. Να ξέρουν ότι κάποιοι είναι μαζί τους.

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ Strange Attractor 01/03/2011 21:38:20

      Συμφωνώ. Αρκεί να το πάρουν το μήνυμα και οι... Δίες, για να μην έχουμε τίποτε ευτράπελα, με σταματήματα και ελέγχους...

    • popolaros avatar
      popolaros @ Strange Attractor 01/03/2011 21:40:30

      +1000

      • saltcity avatar
        saltcity @ popolaros 01/03/2011 21:43:23

        +1001

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Strange Attractor 01/03/2011 21:45:38

      Εγω στη γειτονια μου τους κερναω ενα καφε εδω που στεκονται..

      ΠΠ

      • saltcity avatar
        saltcity @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/03/2011 21:49:53

        Σωστός ! Εγώ ντρέπομαι μην με παρεξηγήσουν.

    • Ρομπέν το Γκαρσόν avatar
      Ρομπέν το Γκαρσόν @ Strange Attractor 01/03/2011 21:50:10

      +100000000

    • Γιώργος Μεσσηνία avatar
      Γιώργος Μεσσηνία @ Strange Attractor 01/03/2011 23:21:05

      Εννοείται ρε φίλε!
      Κρίμα για τα παλικάρια, πολύ κρίμα...
      οι μόνοι που αγωνίζονται σε αυτή τη παρατημένη χώρα σε υποκριτές και σύγχρονους φαρισαίους.
      Πάντα και με φακό, και με ό, τι άλλο, όπου βλέπω ΛΕΒΕΝΤΕΣ της ΔΙ.ΑΣ, θα δηλώνω την ελάχιστη συμπαράστασή μου.
      Συγχαρητήρια για τη σκέψη!

  11. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/03/2011 21:38:18

    Οι αντιπαραγωγικοι ειναι παραγωγικοι στην Κερατεα ενω φυλανε τις 3 μπουλντοζες του Ακτωρα.. τι λες κ εσυ Ψαλτη μου...
    Οι αντιπαραγωγικοι ειναι παραγωγικοι οταν φυλανε καθε μερα ολα τα λαμογια που μας εχουν φαει τα λεφτα και κρυβονται και απο τον ισκιο τους... μεχρι και τον Ακη φυλανε !!!

    Γραψε ενα ψαλμο...

    ΠΠ

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/03/2011 21:43:22

      Κι όταν διατάσσονται να συνοδεύουν προεκλογικά τους Συριζαίους στον Αγ.Παντελεήμονα, ή τους Λαθρό από τη Νομική;.. Σπουδαίο ρόλο και σημασία τους αποδίδει η κυβέρνηση!

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΝΙΚΟΛΑΣ 01/03/2011 21:47:56

        .και το Νταλαρα.. σε παρακαλω !!

        ΠΠ

        • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
          ΝΙΚΟΛΑΣ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/03/2011 21:57:56

          Συγγνώμη, μου ξέφυγε..

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/03/2011 21:44:35

      Φαντάζομαι πως καταλαβαίνεις ότι οι αστυνομικοί δεν είναι σερίφηδες, και πάνε (υπηρετούν) όπου τους διατάξουν οι ανώτεροί τους, οι οποίοι με τη σειρά τους κάνουν ότι τους διατάξουν οι πολιτικοί μαϊνταν... προϊστάμενοι.
      Άρα αν οι πολιτικάντηδες εκτελώντας διαταγές του... Ακτωρα, εντέλουν μετά τους στρατηγούς να στείλουν τα ΜΑΤ να φυλάνε τον Άκη δεν φταίει ο ματατζής. Εκτός κι αν αρχίζουν να ψηφίζουν μεταξύ τους οι διμοιρίες, για το που θα πάει η καθεμιά.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Strange Attractor 01/03/2011 21:47:28

        Το αποτελεσμα ειναι το ιδιο...
        Παραγουν κατα Πρασινη Πολιτικη Βουληση starnge μου...
        Μιλαει ο Παγκαλος για φασισμο.. στο κραξιμο των φοιτητων!!

        ΠΠ

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/03/2011 21:46:01

      Κι ο Ρέππας τροποποιεί εν μια νυκτί τη νομοθεσία, ώστε τα παράνομα κέρδη των εργολάβων των διοδίων να τους τα εξασφαλίζουν πλέον οι τροχαίοι οι οποίοι θα πρέπει να κυνηγάνε τους "Δεν πληρώνω". Για εκεί εύκολα αλλάζουν οι νόμοι, για να ενισχυθεί η ίδια η αστυνομία στο πραγματικό έργο της, κάνει κάτι η κυβέρνηση;

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΝΙΚΟΛΑΣ 01/03/2011 21:48:51

        Ο Ρεππας ειπε.. εμεις βγαζουμε και ψηφιζουμε τους Νομους εσεις τους τηρητε.. χαχαααα ΓΥΥΥΨΟΣ

        ΠΠ

        • Strange Attractor avatar
          Strange Attractor @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/03/2011 21:53:45

          Ο Ρέππας είναι γνωστός για το δικτ.. δημοκρατικό του ήθος και παρελθόν.

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Strange Attractor 01/03/2011 22:00:11

            Γνωστος με το μουστακι... τωρα ειναι εκσυγχρονισμενος.

            ΠΠ

      • Αστος avatar
        Αστος @ ΝΙΚΟΛΑΣ 01/03/2011 22:59:41

        Και μη ξεχνας στην ιδια τροπολογια "χαρισε" και εκεινα τα 20 εκ. ευρω που ειχαν επιβληθει ως προστιμο στις εταιρειες για τα κουβουκλια των διοδιων απο την πολεοδομια.

        Δημοκρατια στο full...

  12. SPYROS T. avatar
    SPYROS T. 01/03/2011 21:57:23

    Τελικά, θέλει πολύ Παττακό αυτός ο τόπος...

  13. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 01/03/2011 22:00:53

    Να θυμίσω ότι τον αστυνομικό που είχε το θάρρος να αρνηθεί την ¨Κάρτα Πολίτη" το αρμόδιο πειθαρχικό συμβούλιο τον απέταξε σε χρόνο ντε τέ (ελέγχεται για τον τρόπο που το έπραξε". Προς παραδειγματισμό φυσικά! Φαίνεται πως για την κυβέρνηση και τα δοτά συμβούλια, οι αστυνομικοί με θάρρος περισσεύουν.

  14. popolaros avatar
    popolaros 01/03/2011 22:16:53

    εύγε.

  15. Orestios avatar
    Orestios 01/03/2011 22:19:03

    Πεθαίνουν οι αντιπαραγωγικοί και οι παραγωγικές ΜΚΟ παίρνουν τρελλά λεφτά.
    ΠΑΣΟΚ ολέ.

  16. babayaro avatar
    babayaro 01/03/2011 22:19:50

    Τη θυμαστε τη δημοσκοπηση για τους θεσμους που εμπιστευεται ο πολιτης?
    Πρωτη η εκκλησια(επι Χριστοδουλου) με το σαρωτικο 80%,δευτερος ο στρατος με 70%,τριτος ο προεδρος της δημοκρατιας(Στεφανοπουλος),τεταρτη η αστυνομια....
    Ειμαστε σε εμπολεμη κατασταση βαση ολων των δεικτων(οικονομικων,πολιτικων,κοινωνικων). Τον εχθρο δεν εχουμε εντοπισει ακομη.

    • mpatsina avatar
      mpatsina @ babayaro 02/03/2011 08:46:35

      Το λες και μόνος σου,επί Χριστόδουλου και Στεφανόπουλου....Νομίζω η διαφορά είναι τεράστια,ακόμα και όσοι δεν "πήγαιναν" το Χριστόδουλο,μετά το θάνατό του φαίνεται πως το κενό που έχει αφήσει δεν συμπληρώνεται.Κι όσο για τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας,μακάρι να είχε πιο ενεργό ρόλο αν και πιστεύω πως ούτε ο Παπούλιας φτάνει το Στεφανόπουλο όσο κι αν προσπαθεί.

  17. zagor avatar
    zagor 01/03/2011 22:23:31

    Τιμή και δόξα στους Έλληνες Αστυνομικούς. Παληκάρια των 700 ευρώ παίζουν το κεφάλι τους κορώνα γράμματα κάθε μέρα αντιμέτωποι με τους πιο σκληρούς κακοποιούς. Από την άλλη η πιο ανίκανη κυβέρνηση που πέρασε ποτέ από τον τόπο ετοιμάζεται να πετσοκόψει και πάλι τους μισθούς τους γιατί έχουν λέει ειδικό μισθολόγιο. Αίσχος και ντροπή.

  18. popolaros avatar
    popolaros 01/03/2011 22:28:12

    Νεκρός και ο δεύτερος πιτσιρικάς (22 και 23 ετών)
    Προσοχή.
    Πάνε τα πράσινα νεοταξικά παπαγαλάκια να το περάσουν ως τρομοκρατική επίθεση, από Έλληνες βέβαια.
    Αισχροί να παρατηθείται.

    Εκεί φτάσατε την εγκληματικότητα.
    Αλλοδαποί πάνε με 3 καλάσνικοφ να ληστέψουν περίπτερο και μετά στήνουν ενέδρα θανάτου.
    Δηλαδή σε τράπεζα πως θα πάνε?? Με τανκς?
    Ποιοτική αναβάθμιση του εισαγώμενου οργανωμένου εγκλήματος.
    Εν τω μεταξύ οι πιτσιρικάδες αγοράζουν τον εξοπλισμό με τα λίγα ευρώ τους και ο άλλος κύριος μένει στο νεοκλασικό και δεν κουνιέται φύλλο.

    • αχ κουλα!! avatar
      αχ κουλα!! @ popolaros 01/03/2011 23:40:46

      "Εν τω μεταξύ οι πιτσιρικάδες αγοράζουν τον εξοπλισμό με τα λίγα ευρώ τους και ο άλλος κύριος μένει στο νεοκλασικό και δεν κουνιέται φύλλο."
      Και μονο που το διαβασα μου ανεβηκε το αιμα στο κεφαλι.
      Φωτια και λαυρα στα καθαρματα που κατεστρεψαν τη χωρα!!!

  19. Βουνίσιος avatar
    Βουνίσιος 01/03/2011 22:51:13

    Δυστυχώς αυτή είναι η κατάντια μας κύριοι. Η ΔΙ.ΑΣ. αλλά και οι άλλες μονάδες της Αστυνομίας νυχθημερόν προσπαθούν σε όλη την Επικράτεια να διασφαλίσουν την Ζωή, την σωματική ακεραιότητα και την περιουσία των πολιτών της Χώρας μας.
    Οι πολιτικοί μας όμως ενώ δεν πάνε πουθενά χωρίς την προστασία τους, σε κάθε ευκαιρία δείχνουν ότι τους απεχθάνονται και δεν τους ενδιαφέρει να αυξήσουν την αποτελεσματικότητά τους και να δημιουργήσουν ένα σύγχρονο και άριστα οργανωμένο Αστυνομικό Σώμα, το οποίο θα εγγυάται την ομαλή καιχωρίς προβλήματα ζωή των πολιτών.
    Μήπως το κάνουν επίτηδες;
    Μήπως φοβούνται ότι μιά μέρα θα συμβεί και στην Ελλάδα ό,τι συνέβη στην Ιταλία πριν μερικά χρόνια, όπου η Αστυνομία και οι Δικαστικοί εν μία νυκτί συνέλαβαν όλους τους λωποδύτες πολιτικούς και τους έκλεισαν στην φυλακή;

    • αποκατάσταση avatar
      αποκατάσταση @ Βουνίσιος 01/03/2011 22:54:04

      Θέλουν όλα να υπάγονται σε αυτούς. Κομματοκρατία τι ψάχνεις...

  20. katalytikos avatar
    katalytikos 01/03/2011 22:54:47

    αυτοί που στηρίζουν την ¨κυβέρνηση¨, τι άλλο περιμένουν για να αντιδράσουν?
    Ας είναι ελαφρύ το χώμα, που θα σκεπάσει τα ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ.

  21. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 01/03/2011 23:03:51

    Αν είχαμε Πατακό, πάλι αυτόν που ξύρισε το μουστάκι και εκσυγχρονίστηκε, θα είχαμε υπουργό.
    Άκου που σου λέω.

  22. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/03/2011 23:04:23

    Το Ινστιτουτο ΥΠΑΤΙΑ τα παιρνει οπως οι ΜΚΟ ?????
    Εχει θεαρεστο και παραγωγικο Πρασινο εργο... δειτε εδω παπαρολογιες για τα εισπραττουν.................
    ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΑ ΠΕΔΙΑ

    Τα πεδία στα οποία δραστηριοποιείται το Ινστιτούτο αφορούν σε ένα ευρύ, με οριζόντιες διασυνδέσεις φάσμα τομέων, πολιτικών και δράσεων και συνοψίζονται στα εξής:

    Πολιτική εξέλιξη και Οικονομική ανάπτυξη
    Δημόσια Οικονομικά, Διακυβέρνηση & Πολιτικό Σύστημα ( Ο παπακ ΝΑ ΝΑΙ ΚΑΛΑ )
    Φτώχεια & Κοινωνική Συνοχή ( ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΦΟΡΑ !! )
    Ανάπτυξη & Επιχειρηματικότητα ( ΠΟΛΥ ΠΡΑΜΑ ΕΧΩ !! )
    Καινοτομία και Εταιρική Κοινωνική Ευθύνη

    Περιβάλλον, Ενέργεια & Κλιματική Αλλαγή ( ΠΡΑΣΙΝΙΕΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΑ ΔΕΗ... )
    Αστικό περιβάλλον, Σχεδιασμός & Ανάπλαση
    Καθαρές Τεχνολογίες & Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας
    Διεθνής Περιβαλλοντική Δράση
    Κλιματικές αλλαγές & Κοινωνικο-οικονομικές Μεταβολές
    Διεθνείς μεταφορές ( ΣΕ ΞΕΝΟΥΣ )

    Διαχείρηση Ανθρώπινων Πόρων, Ασφάλεια & Τοπικές Πολιτικές
    Τάσεις στην Αγορά Εργασίας ( ΟΛΑ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ )
    Τοπική Αυτοδιοίκηση & Περιφερειακή Διακυβέρνηση
    Μεταναστευτική πολιτική ( ΟΛΟΙ ΟΙ ΚΑΛΟΙ ΧΩΡΑΝΕ )
    Κοινωνική Πρόνοια ( ΨΟΦΟ ΟΛΟΙ )
    Πληθυσμιακές & Πολιτισμικές μεταβολές ( ΟΣΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟΙ ΤΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ)

    ΠΠ

  23. zagor avatar
    zagor 01/03/2011 23:10:00

    Ακούσαμε και το κουφό από τον Παπουτσή ότι εξετάζεται και το ενδεχόμενο τρομοκρατίας. Δλδ θέλει να μας πει ότι τρομοκράτες έστησαν παγίδα ληστεύοντας δήθεν περίπτερο με καλάσνικοφ για να στήσουν ενέδρα στη συνέχεια στην ομάδα ΔΙΑΣ που θα καλείτο στο συμβάν? Και αφήνουν έτσι τα όπλα μέσα στο κλεμμένο αυτ/το οι τρομοκράτες? Καλύτερα να μας πει τι κάνει για την διάλυση της αστυνομίας που πληρώνουν από την τσέπη τους οι αστυνομικοί να κάνουν σέρβις στα περιπολικά, που έχουν φορτώσει όλη την αστυνόμευση στην ομάδα ΔΙΑΣ απαξιώνοντας την άμεση δράση και τους ζητάδες και έχουν αποψιλώσει όλες τις υπηρεσίες της ΕΛΑΣ από προσωπικό .

  24. Όμοιος ομοίω αεί πελάζει! avatar
    Όμοιος ομοίω αεί πελάζει! 01/03/2011 23:10:20

    Σας παραθέτω να κατεβάσετε την εκπομπή της Ελληνοφρένειας της 25/2/2011 και να την ακουσετε απο το -7 και περα.
    Πειτε μου στοιχειοθετείτε ή δεν στοιχειοθετείτε με τον νομο που διαβουλεύεται ο Καστανίδης περι ρατσισμού, το έγκλημα της “Εχθροπάθειας”
    απο τους κοπρίτες που σιτιζει και βρομίζει (βρόμος=τροφή) ο Σκάι; http://www.mediafire.com/?7okc7f5f0dfekx8
    Ας απομονώσει κάποιος τα σημεία και να τα καταστήσει αντιληπτά σ΄ όλους που χασκογελάν με τους κατ΄ ελάχιστον ΗΛΙΘΙΟΥΣ που έχουν κάνει την Ελληνοβασία σκοπό της ζωής τους.

    • αποκατάσταση avatar
      αποκατάσταση @ Όμοιος ομοίω αεί πελάζει! 02/03/2011 00:22:27

      Αυτές είναι αριστερίστικες εκπομπές με μόνιμη αντι-αστυνομική υστερία, λες και διαβάζεις τις ανακοινώσεις νεολαίας του συνασπισμού ή αναρχικό ιστότοπο. Δεν αξίζουν την προσοχή μας. Θέλουν ψυχίατρο αυτοί που τα έχουν βάλλει με κομμάτι της κοινωνίας. Θα απομονωθούν εν τέλει διότι ο κόσμος αηδιάζει μαζί τους.

  25. Όμοιος ομοίω αεί πελάζει! avatar
    Όμοιος ομοίω αεί πελάζει! 01/03/2011 23:11:26

    Σας παραθέτω να κατεβάσετε την εκπομπή της Ελληνοφρένειας της 25/2/2011 και να την ακουσετε απο το -7 και περα.
    Πειτε μου στοιχειοθετείται ή δεν στοιχειοθετείται με τον νομο που διαβουλεύεται ο Καστανίδης περι ρατσισμού, το έγκλημα της “Εχθροπάθειας”
    απο τους κοπρίτες που σιτιζει και βρομίζει (βρόμος=τροφή) ο Σκάι; http://www.mediafire.com/?7okc7f5f0dfekx8
    Ας απομονώσει κάποιος τα σημεία και να τα καταστήσει αντιληπτά σ΄ όλους που χασκογελάν με τους κατ΄ ελάχιστον ΗΛΙΘΙΟΥΣ που έχουν κάνει την Ελληνοβασία σκοπό της ζωής τους

  26. phoivos avatar
    phoivos 01/03/2011 23:12:12

    Για τον θάνατο ... με 100 σφαίρες ... 100 σφαίρες !!! γιατί?? με καλάσνικοφ?? Στέλνουν τα “αντιπαραγωγικά” παιδιά αοπλα και ανεκπαίδευτα. Το κάνουν επίτηδες. ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΩΣ ΤΟ ΛΕΓΑΝΕ ....!! “Διαίρει και βασίλευε” Καθάρματα πολιτικοί, .... είναι ασύλληπτο το πώς χρησιμοποιούν την αστυνομία ... ο σάκος του μποξ ... θρηνούμε ΄Ελληνες .... Τους ουτσεκάδες, το οργανωμένο έγκλημα όλων των εθνικοτήτων δεν του αγγιζει η ΚΥΠ και η ασφάλεια …... Να δούμε ποιές άλλες εκπλήξεις μας ετοιμάζουν. Στη χώρα μας συντελείτε μια πολυεπίπεδη επίθεση , τρώνε και πίνουν τις σάρκες και το αίμα του ελληνικού λαού.
    Αγαπητοί αστυνομικοί, θα πρέπει να λάβετε θέση. Είστε η αστυνομία των Ελλήνων. ΕΙΣΤΕ ΑΔΕΡΦΙΑ ΜΑΣ ... ΦΤΑΣΑΤΕ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΦΩΝΑΖΕΤΕ ... ΑΛΕΞΗ ΑΛΕΞΗ ΣΤΗΝ ΚΕΡΑΤΕΑ?? . Κουράγιο στις μάνες των παιδιών που χάθηκαν σήμερα.

  27. ierofantis avatar
    ierofantis 01/03/2011 23:19:49

    Ας είναι ελαφρύ το χώμα που θα τους σκεπάσει...

    Άσχετο, αλλά μου προκαλεί εντύπωση πως, με τέτοια μπαχαλοποίηση, δεν μας έχουν κάτσει και κανα θερμό επεισόδιο τα ... "καρντάσια"...

    Ζήσε το μύθο σου στην ανοχύρωτη Ελλάδα, ε;

    Κατάντια

  28. parsifal avatar
    parsifal 01/03/2011 23:28:49

    Καλομελέτα κι'ερχεται Ιεροφάντη ! Η μάλλον σκέφτονται οτι δεν είναι σωστό να κλέβης εκκλησία...

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ parsifal 02/03/2011 00:25:34

      Ναι, αυτό φοβάμαι και εγώ....

      Με την ευκαιρία, τα συγχαρητήριά μου για την ανάλυσή σου, σε άλλη ανάρτηση.

      Μολονότι τη διάβασα, δεν είχα χρόνο να τη σχολιάσω.

  29. Tsol avatar
    Tsol 01/03/2011 23:35:59

    Πραγματικά τα παιδιά που δέχτηκαν και πήγαν σε αυτήν την Υπηρεσία είναι ήρωες. Μιλάμε σε δύο ρόδες επί 6 ώρες το μίνιμουμ και όχι για βόλτες αλλά για ελέγχους και γενικά περιπολίες. Ιδίως ο συνοδηγός παίζει την ζωή του πάντα κορόνα γράμμα σε κάθε βάρδυα. Πάντα επειδή είναι ευέλικτες μονάδες είναι πρώτοι στα περιστατικά και έχουν περιορίσει πάρα πολύ την εγκληματικότητα. Βέβαια και αυτοί όπως όλοι στο δημόσιο χάσανε τουλάχιστον το 20% των αποδοχών τους και με 3 - 4 χρόνια υπηρεσία που είχαν ζήτημα αν πιάνουν τα 1000 ευρώ μισθό. Κι όμως σήμερα καταδιώξαν ένα τζίπ που ήταν οπλισμένο σαν τανκ. Συλληπυτήρια στις οικογένειές τους και να είναι ελαφρύ το χώμα που θα τους σκεπάσει.

  30. fantomas avatar
    fantomas 01/03/2011 23:38:30

    ΣΙΩΠΗ.
    ΕΣΤΩ ΔΥΟ ΛΕΠΤΑ ΦΙΛΟΤΙΜΟΥ ΚΑΙ ΣΙΓΗΣ ΕΙΣ ΜΝΗΜΗΝ.

  31. DARKNL avatar
    DARKNL 01/03/2011 23:44:56

    ΜΑΥΡΕΣ ΣΗΜΑΙΕΣ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΝΤΙΤΙΘΕΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.
    ΜΑΥΡΕΣ ΣΗΜΑΙΕΣ.
    ΚΑΙ
    ΛΕΥΚΕΣ ΣΗΜΑΙΕΣ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΕΙΣ!
    ΟΥΤΕ 'ΠΑΜΕ'-'ΓΣΕΕ'-ΚΛΠΚΛΠΚΛΠΚΛΠ.
    ΛΕΥΚΕΣ ΣΗΜΑΙΕΣ.

  32. nai avatar
    nai 01/03/2011 23:58:19

    ΤΙ ΘΑ ΠΕΙΤΕ ΤΩΡΑ ΡΕ ΚΑΘΙΚΙΑ...ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΑΝΕΚΠΑΙΔΕΥΤΟΙ...ΟΤΙ ΕΦΤΑΙΓΑΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΚΑΝΕΝΑ ΤΑΝΚ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΛΛΑΒΟΥΝ ΚΟΙΝΟΥΣ ΚΛΕΦΤΕΣ ΠΟΥ ΟΠΛΟΦΟΡΟΥΣΑΝ...ΤΙ ΘΑ ΠΕΙΤΕ ΣΤΙΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΤΟΥ ..?????...ΒΑΖΩ ΣΤΟΙΧΗΜΑ ΟΤΙ ΘΑ ΡΙΞΕΤΕ ΦΤΑΙΞΗΜΟ ΣΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΠΟΥ ΠΕΘΑΝΑΝ ..ΚΑΙ ΠΕΘΕΝΟΥΝ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ..ΣΤΟ ΙΕΡΟ ΚΑΘΗΚΟΝ ..ΝΑ ΜΑΣ - ΣΑΣ ΦΥΛΑΝΕ....

  33. sakis avatar
    sakis 02/03/2011 00:05:21

    Στην εκπομπή του Χαρδαβέλα μία ηθοποιός - δικηγόρος,κατά δήλωση της,είπε ότι λυπάται για τον θάνατο των αστυνομικών, αλλά στη Λαμία τις προηγούμενες μέρες έπεσε νεκρός από τα πυρά αστυνομικών αλλοδαπός..
    Δεν το πιασα καλά αλλά αν εννοεί τους ληστές του Μώλου , που δεν σταματούσαν πουθενά και άνοιξαν πυρ με τα καλάσνικοφ που είχανε ενάντια στα αστυνομικά μπλόκα τότε καλά θα κάνει στο διάλειμμα της εκπομπής να ρίξει ένα κουβά νερό στο κεφάλι της να συνέλθει. Δηλαδή τι ήθελε να πει η ποιήτρια; Αυτή κατάλαβε ; Μήπως να πάρουνε τελείως τα όπλα από τους αστυνομικούς μη τυχόν και τραυματίσουν κανένα κακοποιό;; Ελλάδα η χώρα του παράλογου....

  34. SPYROMILLIOS avatar
    SPYROMILLIOS 02/03/2011 01:27:21

    Τιμη και Δοξα στους Ελληνες που επεσαν απο πυρα στην ιδια την πατριδα τους,στους αντιπαραγωγικους του χοντρου και σ'αυτους που γεννανε βια κατα τον γνωστο διασκεδαστη,προπαγανδιστη που το μονο που δεν εχει πει ακομα ειναι πως ηταν μαζι του στο κοτερο.
    Σ'αυτα τα παιδια που ειναι ολη μερα στο δρομο και ρισκερουν τη ζωη τους σε μια πατριδα που εχει μετατραπει σε πεδιο μαχης,σε μια χωρα που καποιοι την εχουν μετατρεψει σε πολυπολιτισμικη απο εθνος που ηταν και εχουν αφησει καποια παιδια "αντιπαραγωγικα" με 700€ να προστατευουν μια χωρα ξεφραγο αμπελι με 2,5εκατ. μεταναστες εκ των οποιων οι περισσοτεροι ειναι εν δυναμη εγκληματιες.
    Σε αυτα τα παιδια αξιζουν μεγαλες τιμες και να μη ξεχαστουν γρηγορα οπως γινετε σε αναλογες περιπτωσεις.
    Ελπιζω στον παραδεισο να βρουν πιο τιμιους και μεγαλυτερους πατριωτες απ'αυτους που αντικρυσαν στην πατριδα τους.Οι ψυχες τους να δωσουν δυναμη στους υπολοιπους να μην τα παρατησουν,να μη κανουν το χατιρι σε καποιους που ξεχνανε σε πιο εθνος βρισκονται η ποια μανα τους γεννησε.
    ΑΙΩΝΙΑ ΤΟΥΣ Η ΜΝΗΜΗ

    ΒΟΡΕΙΟΣ ΗΠΕΙΡΟΣ ΓΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ

  35. sakis avatar
    sakis 02/03/2011 01:58:02

    Είσαι ελεεινός, είσαι άθλιος, είσαι πουλημένος. Που πας ρε μέρα που είναι, με δύο νεκρούς αστυνομικούς, έναν να χαροπαλεύει και άλλον έναν να βρίσκεται στο κρεβάτι του πόνου και μου βγάζεις τους λαθρομετανάστες να τους λυπηθούμε; Πληρώνουν ζωντανό λινκ, εκεί στον Alpha για να ακούμε παπαριές από λαθρομετανάστες ρεεεεεεεεεε;;;; Τι κάνεις ρε Λαζόπουλε; Κλαίει η ψυχή μας ρεεεεεεε, που 2 παλικάρια χάθηκαν, που άλλο ένα έχει σφηνωμένες σφαίρες στο σώμα του και εσύ μου το παίζεις ο μπαμπάς των λαθρομεταναστών;
    Γιατί ρε Λαζόπουλε ξεφτιλίζεις τους Έλληνες; Γιατί ρεεεεεεεεεεεεεε;;; Γιατί είμαστε μαλάκες και τους βλέπουμε Θέε μου; Γιατί;
    Συγνώμη παλικάρια μου, συγνώμη μανούλες, συγνώμη πατεράδες και αδέρφια των 2 παιδιών για λογαριασμό του Λαζόπουλου...Ειλικρινά συγνώμη.

  36. παρατηρητής avatar
    παρατηρητής 02/03/2011 02:44:04

    Η Ελλάδα έχει γεμίσει όπλα και όλοι ξέρουν ότι αυτά προέρχονται κυρίως από την Αλβανία. Τα σύνορά μας είναι διάτρητα και η κατάσταση δεν είναι απλά επικύνδινη, είναι πλέον ανεξέλεγκτη. Βρέθηκα πριν 15 χρόνια στην Ήπειρο κοντά στα ελληνοαλβανικά σύνορα και μίλησα με συνοριοφύλακες. Ήταν ανεκπαίδευτα νέα παιδιά που δεν είχαν ούτε καν τον στοιχειώδη εξοπλισμό, όπως αλεξίσφαιρα γιλέκα ή ασύρματο για να έχουν μεταξύ τους επικοινωνία. Μου είπαν ότι όταν έπιαναν κάποιον τους ειρωνευόταν γιατί την επομένη κιόλας ημέρα θα ξαναγύρναγε πίσω ( όπως και γινόταν ).
    'Εβγαλαν τον στρατό από τη φύλαξη των συνόρων , με τον οποίο στρατό δεν πέρναγε κουνούπι και έβαλαν ανεκπαίδευτα και χωρίς εξοπλισμό νέα παιδιά.
    Αυτό δεν είναι τίποτα άλλο παρά συνειδητή προδοσία . Όταν εκείνο το αλήστου μνήμης χοντρό γουρούνι από τη Τουρκία που άκουγε στο όνομα Τουργκούτ Οζάλ έλεγε ότι θα καταλάβουμε την Ελλάδα χωρίς πόλεμο, ήξερε προφανώς από τις μυστικές του υπηρεσίες που όργωναν ανενόχλητα την Ελλάδα τι μπουνταλάδες πολιτικούς και διεφθαρμένους έχει αυτή η χώρα.
    Και για να μην παρεξηγήσει ο Καστανίδης και περάσει το σχόλιό μου ως ρατσιστικό, τα γουρούνια δυστυχώς δεν έχουν πατρίδα και σε μας ευδοκιμούν περισσότερο, ιδίως στο χώρο του αντιεθνικιστή ( sic ) υπουργού.

  37. ToyLakh avatar
    ToyLakh 02/03/2011 03:31:38

    Του Λακη!
    ( της Ταβλας!)

    http://katsikatarama.blogspot.com/2008/03/blog-post_1274.html

  38. aristotelis avatar
    aristotelis 02/03/2011 08:24:52

    Εχώ υπηρετήσει ως δόκιμος έφεδρος αξιωματικός σε φυλάκιο επί της Ελληνοαλβανικής μεθορίου (Δρυμάδες) επί εννέα μήνες πριν από δέκα χρόνια. Διαφωνώ πλήρως με αυτά που λες. Οι συνοριακοί ήταν καλά οπλισμένοι (ο ατομικός τους οπλισμός αποτελούνταν από πιστόλια και αυτόματα τυφέκια, είχαν αλεξίσφαιρα γιλέκα και όχι φθαρμένα αλεξίθραυστα όπως οι οπλίτες του Ε.Σ), επιλεγμένοι με καλά κριτήρια (τα περισσότερα παιδιά ήταν καλά γυμνασμένα και όλα υψηλού μορφωτικούε επιπέδου) και φυσικά συνεπείς στο έργο τους. Σε σχέση με τις μονάδες του Στρατού που αποτελούνταν ως επί το πλείστον από έφεδρους οπλίτες που περίμεναν κυρίως την λήξη της θητείας τους σαφώς, οι συνοριοφύλακες εκτελούσαν καλύτερα τον ρόλο της φύλαξης των συνόρων. Το μεγάλο πλεόνεκτημα τους σε σχέση με τους οπλίτες του Ε.Σ που ήταν κυρίως νέα παιδιά έως 20 χρονών ήταν ότι δεν λειτουργούσαν με το θυμικό αλλά είχαν αυτοσυγκράτηση, πειθαρχία αλλά και την απαραίτητη ευελιξία ώστε να μπορούν να κινηθούν γρήγορα στις δύσβατες περιοχές των συνόρων. Αυτά που λέω δεν τα αναφέρω σε καμία περίπτωση για να υποτιμήσω τον ρόλο του Στρατού που είνα ιδιαίτερα σημαντικός αλλά να καταδείξω την πραγματική κατάσταση.

  39. dimos avatar
    dimos 02/03/2011 09:05:01

    ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΘΝΙΚΟΙ ΠΡΟΔΟΤΕΣ ΤΟΥ ΣΥΡΙΖΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΚΕ ?? Α ΝΑΙ ΞΕΧΑΣΑΜΕ ΕΧΟΥΝ ΝΥΧΤΕΡΙΝΗ ΒΑΡΔΙΑ - ΠΙΑΤΣΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΩΝ ΨΕΙΡΙΑΡΙΔΩΝ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ.

    ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΔΟΞΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΧΑΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΕΛΕΕΙΝΟΥΣ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ ΓΙΑ 700 ΕΥΡΩ.

  40. παρατηρητής avatar
    παρατηρητής 02/03/2011 10:34:03

    Αριστοτέλη, μίλησα για τη περίοδο γύρω στο 1996 - 1999. Οι συνοριοφύλακες που μου τα είπαν αυτά με αγανάκτηση , μου ανέφεραν ότι αγόραζαν τα αλεξίσφαιρα και τον εξοπλισμό που χρειαζόντουσαν με δικά τους έξοδα. Γιατί δεν αναρρωτιέσαι πως επί τόσες δεκαετίες πριν με το στρατό στη φύλαξη των συνόρων δεν είχαν μετατραπεί σε σουρωτήρι. Ίσως σε τέτοιες περιπτώσεις χρειάζεται όχι τόσο ευγένεια και υψηλό μορφωτικό επίπεδο. Τα παιδιά όντως προσπαθούσαν και έκαναν ό,τι μπορούσαν, αλλά τα λόγια τους και κυρίως τη πίκρα τους δεν τη ξεχνάω. Όπως δεν μπορώ να μην νιώσω τώρα πόνο και οργή για τον άδικο χαμό των δύο παλλικαριών και κυρίως για τον άνανδρο τρόπο με τον οποίο έγινε αυτό. Έχουμε πόλεμο αδέλφια , αλλά εμείς κοιμόοοοοομαστε.
    Και δυστυχώς ο εχθρός είναι πια εντός των τειχών.