#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/11/2012 12:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι αντιδράσεις στο θέμα της ιθαγένειας υποσκάπτουν τα θεμέλια της δικαιοσύνης

Δεν υπάρχει δικαιοσύνη αλά κάρτ...



Στην Ελλάδα η ανεξαρτησία της Δικαιοσύνης έχει  κατοχυρωθεί συνταγματικά.  Όμως, για να είναι η δικαιοσύνη ανεξάρτητη δεν αρκεί να λειτουργεί ανεπηρέαστα. Πρέπει, πρωτίστως, να γίνονται σεβαστές οι αποφάσεις της από όλους. Ιδιαίτερα, μάλιστα, εκείνες οι αποφάσεις  με τις οποίες διαφωνούμε.

Αυτό στη χώρα μας αποτελεί κληρονομιά του Σωκράτη.

Βέβαια, υπάρχει και η μεγάλη κληρονομιά της Αντιγόνης, αλλά αυτή αφορά στον άγραφο ηθικό νόμο.

Δυστυχώς, εδώ και πολλά χρόνια αντιμετωπίζουμε τις αποφάσεις της δικαιοσύνης επιλεκτικά.

Αν μας αρέσει μια απόφαση, τότε αποθεώνουμε τη δικαιοσύνη.

Αν δεν μας αρέσει, τότε η δικαιοσύνη εξυπηρετεί σκοπιμότητες, είναι σε διατεταγμένη αποστολή ή υπακούει σε  συμφέροντα.

Τα έχουμε ακούσει  όλοι και πολλές φορές.

Θυμίζω την πρόσφατη περίπτωση του δημοσιογράφου κ. Βαξεβάνη. Όταν συνελήφθη, μετά από εισαγγελική παραγγελία, η δικαιοσύνη «εκτελούσε» εντολές.

Όταν ο κ. Βαξεβάνης  αθωώθηκε, η δικαιοσύνη  στάθηκε στο ύψος της.

Προς τι όλος αυτός ο πρόλογος;

Το Συμβούλιο της Επικρατείας, δηλαδή ένα Ανώτατο Δικαστήριο μας, και μάλιστα η Ολομέλειά του, έκρινε τον περίφημο νόμο Ραγκούση για τη χορήγηση Ιθαγένειας, αντισυνταγματικό.

Το Σύνταγμα είναι ο καταστατικός χάρτης της χώρας μας  και οι νόμοι δεν μπορούν να έρχονται σε αντίθεση με τις διατάξεις του.

Επιπλέον, οι αποφάσεις των Ανωτάτων Δικαστηρίων γίνονται υποχρεωτικά σεβαστές και  δημιουργούν  νομολογία.

Σε μια σοβαρή χώρα, η συζήτηση θα είχε λήξει.

Εδώ, όμως, δίκαιο μπορεί να είναι η .....πολιτική άποψη του ΣΥΡΙΖΑ!

Βγήκαν, λοιπόν, ως ανεμένετο, διάφοροι και άρχισαν την ...κριτική στη δικαιοσύνη.  Προφανώς θεωρούν εαυτούς υπεράνω του νόμου και ότι μπορούν να υποκαθιστούν αποφάσεις ανωτάτων δικαστηρίων.

H συμπεριφορά αυτή  υποσκάπτει  τα θεμέλια της δικαιοσύνης, είναι  προδήλως αντιδημοκρατική και ως τέτοια πρέπει να στηλιτευτεί.

Ορθώς, ο πρωθυπουργός  έδωσε εντολή να συνταχθεί νέος νόμος σύμφωνα με τις συνταγματικές επιταγές.

Η Ελλάδα δεν πρέπει να δίνει την εντύπωση ότι είναι σκορποχώρι, ούτε,  τη στιγμή που όλες οι χώρες της ΕΕ αυστηροποιούν τις σχετικές διατάξεις για τη χορήγηση ιθαγένειας, εμείς να τις ....χαλαρώνουμε.

ΚΡ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ρωμανος αργυρος avatar
    ρωμανος αργυρος 15/11/2012 12:10:35

    Aν φθάσουμε από το dura lex sed lex στο νόμος είναι το ΄΄δίκαιο΄΄ του ΣΥΡΙΖΑ,έχουμε τελειώσει ωα συντεταγμένη πολιτεία...

    • Master avatar
      Master @ ρωμανος αργυρος 15/11/2012 14:13:53

      Μέχρι πριν από μερικά χρόνια είχαμε ως νόμο το δίκαιο του ΚΚΕ, μας πειράζει που τη θέση του παίρνει ο ΣΥΡΙΖΑ;

      • Kραντωρ avatar
        Kραντωρ @ Master 15/11/2012 15:25:21

        Αμφότεροι συμφωνούν στο «δίκηο» του Πακιστανού!
        Το προλεταριάτο με τη ταξική του συνείδηση, πάει πέταξε... στην Εκάλη.
        Τα νέα συνθήματα των «προοδευτικών»[ Ινδοπακιστανοί και Άραβες ενωμένοι, ποτέ νικημένοι], [ Ιθαγένεια σε όλους τους χαχόλους] κλπ.

  2. vassilis avatar
    vassilis 15/11/2012 12:24:31

    Μη λεμε μονο συριζα αλλα πασοκ και δημαρ,συγκυβερνηση!Αλλα λογια να αγαπιομαστε!Ολοι τους ιδιοι,ικανοι μονο για κλεψιες,κανενα οραμα για τη χωρα,λιγοι,χλωμοι,ικετες!

  3. akenaton avatar
    akenaton 15/11/2012 12:28:15

    Αττική σύνταξη στον τίτλο; ......

    • ρωμανος αργυρος avatar
      ρωμανος αργυρος @ akenaton 15/11/2012 12:37:09

      akenaton,δεν μιλώ εξ ονόματος του antinews,αλλά βέποντας και το δικό μου ωα,αντί ως,εκτιμώ οτι ευθύνεται ο ΄΄δαίμων του τυπογραφείου΄΄και για μένα η βιαστική μου γραφή..

      • akenaton avatar
        akenaton @ ρωμανος αργυρος 15/11/2012 12:44:36

        Εννοείται! ας κάνουμε και κανένα αστείο πότε - πότε γιατί η ψυχή μας έχει μαυρίσει....

        • ρωμανος αργυρος avatar
          ρωμανος αργυρος @ akenaton 15/11/2012 14:13:30

          Aν μαύρισε λέει...σ΄ευχαριστώ πάντως για την απάντηση.

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ akenaton 15/11/2012 13:27:38

      Αττική σύνταξη, "οι αντιδράσεις υποσκάπτει" ε; Είναι ευχάριστο να βρίσκεις (ακόμα...) ανθρώπους που ξέρουν Ελληνικά (και έχουν και αίσθηση του χιούμορ...)

      • factorx avatar
        factorx @ ΣΤΕΛΙΟΣ 15/11/2012 13:46:34

        Μερικές φορές τα παιδία παίζει, ή το πληκτρολόγιο τα παίζει

        • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
          ΣΤΕΛΙΟΣ @ factorx 15/11/2012 13:56:18

          καλό

    • Παύλος avatar
      Παύλος @ akenaton 15/11/2012 14:15:25

      Από το στόμα μου το πείρες Akenaton !

  4. nikos avatar
    nikos 15/11/2012 12:33:37

    Η επισημη θεση της κυβερνησης ποια ειναι? Δηλαδη τι λενε ΠΑΣΟΚ και ΔΗΜΑΡ?

  5. np_complete_problems avatar
    np_complete_problems 15/11/2012 12:37:56

    Δηλαδή τώρα που "αποφασίσανε τα δικαστήρια" ότι οι "μειώσεις στις συντάξεις και στους μισθούς" είναι αντισυνταγματικές, ο Σαμαράς θα καταργήσει τους αντίστοιχους νόμους ;
    Πουθενά στον κόσμο "η δικαιοσύνη" ΔΕΝ είναι 100% ανεξάρτητη - το μακρύ χέρι της "εξουσίας" πάντα την επηρεάζει ...
    Ρωτήστε 2 νομικούς για το ίδιο θέμα και θα πάρετε 2 εντελώς διαφορετικές απόψεις - είτε είναι αυτοί δικαστές είτε συνταγματολόγοι.
    Το θέμα της ιθαγένειας είναι ΠΟΛΙΤΙΚΟ ζήτημα και έτσι πρέπει να λυθεί. ΔΕΝ έχουν καμμιά σχέση οι "δικαστές". Τελεία και παύλα

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ np_complete_problems 15/11/2012 13:28:24

      Προσέφυγε ἰδιώτης στό ΣτΕ! ᾿Αλλοῦ αὐτά περί πολιτικοῦ ζητήματος! Τό 90+ % τῶν ῾Ελλήνων θέλουν κατάργηση τοῦ ΠΡΩΤΟΥ νόμου πού ἔφερε τό ζαβό στήν βουλή γιά ψήφιση ἅμα τῆ ἀναλήψει τῆς ἐξουσίας τό 2009! Προσωπικά, ἀκόμα περιμένω δικαίωμα ψήφου στήν ἀλλοδαπή χώρα πού βρίσκομαι λόγω οἰκογενειακῶν ὑποχρεώσεων!!!

      • np_complete_problems avatar
        np_complete_problems @ Φωτεινή 15/11/2012 14:35:47

        Από την μια λες "αλλού αυτά περί πολιτικού ζητήματος" και αμέσως μετά "το 90% των Ελλήνων θέλουν την κατάργηση του πρώτου νόμου ...".
        Μονά ζυγά δικά σου !!!!
        Ούτε εγώ ούτε εσείς αγαπητή μου έχετε "εξουσιοδότηση" να μιλάτε εκ μέρους του 90% των Ελλήνων.
        Καλώς ή κακώς - στην αστική μας δημοκρατία - τον ρόλο αυτό τον έχει το κοινοβούλιο.
        "Αυτού γαρ και Ρόδος και πήδημα" ...

        • Φωτεινή avatar
          Φωτεινή @ np_complete_problems 15/11/2012 18:31:59

          Ξεκόλλα! ῎Ας προτείνει δημοψήφισμα ὁ ἀλέξης καί οἱ λοιπές "αριστερές προοδευτικές δημοκρατικές δυνάμεις" γιά τόν νόμο ραγκούση!! Τό 90% τῶν ῾Ελλήνων πού ἔγραψα ὅτι διαφωνοῦν μέ τόν νόμο θά φανῆ ἐλάχιστος σύμφωνα μέ τό ἀποτελέσμα τοῦ δημοψηφίσματος.

          np_complete_problems, ΙΔΟΥ Η ΡΟΔΟΣ, δημοκράτη τῆς "ἀριστερᾶς καί τῆς προόδου"!

          • np_complete_problems avatar
            np_complete_problems @ Φωτεινή 15/11/2012 21:52:15

            ουάου, η κυβέρνηση και "η επάρετος δεξιά" δεν μπορεί να λάβει μόνη της καμμιά πρωτοβουλία - τα περιμένει όλα από τον "αλέξη" ...
            Αλέξη σε παρακαλώ, κάνε κάτι να σώσεις "τις δεξιές συντηρητικές δυνάμεις" :)

          • Φωτεινή avatar
            Φωτεινή @ np_complete_problems 15/11/2012 23:26:26

            Τά "παίξατε" μέ τό 27%, εἶναι γεγονός, χιχιχι :lol:

          • np_complete_problems avatar
            np_complete_problems @ Φωτεινή 16/11/2012 12:33:03

            Προφανώς αγαπητή μου δεν έχετε παρακολουθήσει τα μηνύματά μου ...
            Υπάρχουν ξέρετε και άλλοι Ελληνες που ΔΕΝ ανήκουν ούτε "στις αριστερές και προοδευτικές δυνάμεις" ούτε στις "εθνικόφρονες συντηρητικές δυνάμεις".

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ np_complete_problems 16/11/2012 23:33:01

            Και αυτοί είναι (είστε) χειρότεροι καί από τους μεν και από τους δε!

  6. Darki avatar
    Darki 15/11/2012 13:56:49

    Mια ταπεινη υποσημειωση.Τα θεμελια της Δικαιοσυνης τα υποσκαπτει,(λιγο) και η μειωση του μισθου των Δικαστων.

  7. Georgia avatar
    Georgia 15/11/2012 15:32:54

    Μα δεν εχει δημοσιευτει ακομα η αποφαση του ΣτΕ! Καλη η συζητηση που ανοιγετε αλλα ειναι μια συζητηση επι...των διαρροων! Που ειναι κι εξωθεσμικες. Που ακουστηκε δικαστες να διαρεουν στα ΜΜΕ το περιεχομενο των διασκεψεων;;

    • Αδέξιος Δεξιός avatar
      Αδέξιος Δεξιός @ Georgia 15/11/2012 18:04:31

      μήπως είναι η πρώτη φορά;
      Παντού έτσι γίνεται!

  8. α.α avatar
    α.α 15/11/2012 15:54:21

    Οσοι αντιδρουν στο θέμα αυτό (τα κόμματα της λεγόμενης αριστεράς) αφ΄ενός δεν σέβονται τις αποφάσεις της Δικαιοσύνης που αποτελεί θεμέλιο της Δημοκρατίας και υποχρέωση του κράτους και αφ΄ετέρου αγνοούν τη διδασκαλία των Μαρξ- Λένιν που ρητά εντάσσουν τους λαθρομετανάστες στο λεγόμενο λούμπεν προλεταριάτο, εχθρό της εργατικής τάξης, διότι εξωθούν προς τα χείρω τις συνθήκες εργασίας και το μεροκάματο. Που και που να ανοίγουμε και κανένα βιβλίο κύροι της δήθεν αριστεράς

    • Bixiou avatar
      Bixiou @ α.α 15/11/2012 19:36:51

      Εθιξες α.α ενα πολυ σημαντικο θεμα στο οποιο δεν δινεται η πρεπουσα prosoxh. Ολα, ΟΛΑ, τα κομματα της κοινοβουλευτικης και της εξωκοινοβουλευτικης αριστερας συμφωνουν σε αυτο σημειο, χωρις να τους ενοχλει (εκτος μεμονωμενων ατομικων περιπτωσεων) το οτι ερχονται σε αντιθεση με την θεωρια της ιδεολογιας που, βασικα, ολα υποστηριζουν. Και τιθεται το ερωτημα: Γιατι; Γιατι τα κομματα της αριστερας θεωρουν τους λαθρομεταναστες γενικα ως εργατες και οχι ως λουμπεν προλεταριους; Ειδικα, οσους απο αυτους εχουν ερθει το τελευταιο καιρο ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ την κατασταση στην οποια βρισκεται η χωρα μας, γνωριζοντας οτι δεν υπαρχουν πια δουλειες εδω, γνωριζοντας οτι θα εγκλωβισθουν στην Ελλαδα. Γιατι ηρθαν τοτε; Τι ηρθαν να κανουν; Και για ποιο λογο η αριστερα τους θεωρει εργατες τι στιγμη που πολλοι απο τους νεοαφιχθεντες δεν εχουν εργασθει ποτε στη ζωη τους και δεν επιθυμουν να εργασθουν; Τι κρυβει αυτη η περιεργη ομοφωνια των κομματων της αριστερας;

      • α.α avatar
        α.α @ Bixiou 15/11/2012 23:04:35

        προφανωςστοχεύουν στην αλλοίωση του κοινωνικού ιστού της χώρας μας, στα πλαίσια της παγκοσμιοποίησης , εγώ δεν έχω άλλη εξήγηση. Συμφωνώ με τις ως άνω παρατηρήσεις σου

  9. Tasos avatar
    Tasos 15/11/2012 18:17:18

    Όσο υπάρχει το εξωφρενικό κενό ενός συνταγματικού δικαστηρίου και οι αποφάσεις/γνωματεύσεις έρχονται από το ΣτΕ ή το ΕΛΣ τόσο θα έχουν όλοι δίκιο ό,τι κι αν προκύπτει σαν απόφαση. Γιατί αν το δούμε κι αλλιώς αν αυτά που λέει το ΣτΕ αλληλοσυγκρούονται ανάλογα με το ποιό μισθό έχουν, τότε δε μπορούμε καν να επικαλούμαστε τις αποφάσεις του για την ιθαγένεια είτε μας αρέσουν είτε όχι.

  10. arcane avatar
    arcane 15/11/2012 18:55:09

    Ολο το πρόβλημα πηγάζει από το γεγονός ότι η κυβέρνηση σπεύδει να εφαρμόσει τη δικαστική απόφαση πριν αυτή υπάρξει επίσημα με τη δημοσίευσή της. Αναμένω βέβαια ότι η κυβέρνηση θα δείξει τον ίδιο ενθουσιασμό στην εφαρμογή δικαστικών αποφάσεων που μπορεί να μην της αρέσουν τόσο πολύ, όπως εκείνες οι αποφάσεις που κρίνουν αντισυνταγματικά διάφορα μέτρα του μνημονίου...

  11. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 15/11/2012 19:09:26

    ΑΝ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ 3 ΧΡΟΝΙΑ , ΔΕΝ ΓΙΝΟΥΝ ...

    1) μαζικες απελασεις, επαναπατρισμοι, επαναπροωθησεις κτλ.

    2) φιλοξενια μεγαλου ποσοστου απ οσους μεινουν εδω, σε περισσοτερα κεντρα φιλοξενιας σε ολη την Ελλαδα (και στη Κρητη και σε καποια μη-τουριστικα νησια) , για οσο χρονικο διαστημα χρειαστει μεχρι να επαναπροωθηθουν κι αυτοι. Πιεση στην Ε.Ε να πληρωνει γιαυτο, αλλοιως ας καταργησει τα διαφορα Δουβλινα 1 , 2, 3 κτλ. Κοινο μπλοκ με τις χωρες του νοτου γιαυτο το θεμα, αμεσα!

    3) Επανεξεταση οσων περισσοτερων ''Ελληνοποιησεων'' γινεται, και Αφαιρεση ιθαγενειας απο οσους περισσοτερους γινεται, αφου εχουν γινει οργια κ μεγαλες απατες.

    4) Αυξηση σε τουλαχιστον 12 χρονια , απ τα 7 χρονια του νομου Ραγκουση.

    5) Να γινει δυσκολοτερη η διαδικασια και για τα παιδια των μεταναστων. Ακουγεται σκληρο, αλλα οσοι απο μας εχουν ζησει καποια χρονια σε χωρες οπως η Μ. Βρετανια , η Γαλλια κτλ, εχουν μια εικονα του τι εννοω... (αν θελει κανεις μπαινω και σε παραδειγματα απ το UK...)

    6) Να μπουν πιο ενεργα στο παιχνιδι της αποτροπης της εισβολης των Λαθρο, οι ενοπλες δυναμεις. Ειδικα το Π.Ν. Αν χρειαστει να επεκταθει ο Φρακτης του Εβρου και σε αλλα σημεια των συνορων.

    7) Σκληρες οικονομικες κυρωσεις σε οσους Ελληνες απασχολουν ή φιλοξενουν Λαθρο.

    ..... αν δεν γινουν ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ τα παραπανω, τοτε απλα συζηταμε για να καλαμπουριζουμε ή αντι να παιξουμε καμια ποκα να περναει η ωρα, ενω εξω οι Λαθρο θα κανουν παρτυ.....
    Οποτε ζωη σε μας ......να ζησουμε να θυμομαστε την Ελλαδιτσα μας που ΚΑΠΟΤΕ ΥΠΗΡΧΕ, αλλα ΔΕΝ θα υπαρξει ξανα.

    • Bixiou avatar
      Bixiou @ Μικρασιάτης 15/11/2012 20:40:14

      Ετσι ειναι, Μικρασιατη, και συμφωνω μαζι σου. Και επαυξανω: Παγωμα λογω εκτακτου αναγκης - η χωρα βρισκεται στα προθυρα της καταστροφης - της εφαρμογης των διεθνων συμφωνιων (κυριως Δουβλινου ΙΙ και Γενευης) ωστε να μην αρκει να δηλωσει ο οποιοσδηποτε λαθρομεταναστης οτι ζηταει ασυλο για να πετυχει να παραμεινει στην Ελλαδα, αν, παρ'ολα τα μετρα που αναφερεις, καταφερει να εισελθει. Αν ο Σαμαρας εφαρμοσει αυτα και αν προωθησει ενα σοβαρο νομο σε αντικατασταση του τερατουργηματος Ραγκουση, τοτε θα επαναφερει στη ΝΔ μεγαλο μερος σημερινων οπαδων ΑΝΕΛ και ΧΑ.

      • α.α avatar
        α.α @ Bixiou 15/11/2012 23:09:05

        Συμπληρωματικά, αναφέρω, ανάγκη για άμεση εκκαθάριση των αιτημάτων ασύλου, ώστε με πρόσχημα την αναμονή απαντήσεως (που σήμερα ξεπερνά τα 3 έτη) , να μην μένει κάποιος επί μακρώ ουσιαστικά παράνομα στη χώρα (μόνο ένα μικρό ποσοστό αιτήσεων γίνεται δεκτό, διότι η συντριπτική πλειοψηφία είναι οικονομικοί μετανάστες και όχι πρόσφυγες). Η κατάργηση ή το πάγωμα της Δ.Σ Γενεύης για τους πρόσφυγες είναι ανέφικτο με βάση τις διεθνεις υποχρεώσεις και σχέσεις της χώρας μας.

  12. Παύλος avatar
    Παύλος 15/11/2012 19:58:50

    Πέραν των συνήθων δικονομικών φιλολογιών και των λαβυρινθωδών νομικών τερτιπιών, ας κοιτάξουμε τα πράγμα με απλοϊκή σκέψη και διάθεση:
    Αδιαμφισβήτητα, η πλειοψηφία της Ελληνικής κοινωνίας συντάσσεται με την απόφαση του ΣτΕ και του Σαμαρά! Ένα.
    Και δεύτερον: Είναι ή δεν είναι ένα σημαντικό μέσο αφοπλισμού της Χ.Α. ;;
    Επιτέλους, τί θέλουμε σ' αυτή τη χώρα;;

  13. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 15/11/2012 21:58:24

    Δικαιοσύνη για την αριστερά είναι η απαλοιφή των διαφορών, η εξομοίωση στο χαμηλότερο παρονομαστή.

  14. vagmyl avatar
    vagmyl 15/11/2012 22:44:39

    Βρε Δημήτρη μου, αυτήν την εξομοίωση προς τα κάτω, την πετυχαίνουν Σαμαράς-Βενιζέλοσ-Κουβέλης. Κι αυτοί (ναι ακι ο Κουβέλης) δεν είναι αριστεροί...

  15. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 16/11/2012 01:15:55

    Σωστός, φίλε ΚΡ, και πάντα στον στόχο.

  16. roadrunner avatar
    roadrunner 16/11/2012 07:37:41

    Μη σεβόμενος τις συνταγματικές επιταγές και την απόφαση του ΣΤΕ,
    ο ΣΥΡΙΖΑ κάνει μια ύστατη και απέλπιδα προσπάθεια να αναδειχθεί ως "αντισυστημικός "!

    Γιατί (δυστυχώς για τον ΣΥΡΙΖΑ) με την υποστήριξη που παρείχαν στη Βουλή σε προνομιούχες συντεχνίες, όπως
    1) υπάλληλοι Βουλής
    2) δημοσιογράφοι, γιατροί, δικηγόροι (μέσω καταψήφισης τροπολογίας για ένταξή τους στον ΕΟΠΥΥ)

    απέδειξαν περίτρανα ότι αποτελούν τον κορμό του σαθρού ρουσφετολογικού μεταπολιτευτικού συστήματος.

    Τι κάνουν λοιπόν μετά από αυτά ; κηρύσσουν ανυπακοή στο Σύνταγμα, για να ρίξουν στάχτη στα μάτια των ψηφοφόρων τους και του λαού !

  17. nik avatar
    nik 16/11/2012 22:13:45

    Nα φροντίσει ο πρωθυπουργός για την ΑΜΕΣΗ καταργηση του νόμου Ραγκούση ακόμη και αν διαφωνούν πρασοκ και ζημαρ...με εκβιασμούς της μειοψηφίας δεν γίνεται πολιτική. Αν δεν μπορείτε παραιτηθείτε!