#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/02/2010 15:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι αγορές διψούν για αίμα !!!



ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ Δ.Ο.Υ. …. ΑΘΗΝΩΝ

Ήγγικεν η ώρα

Οι αγορές διψούν για αίμα!!!!!

ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ.

Ο Πρωθυπουργός απαιτεί με διάγγελμά του πανελλήνια συστράτευση εναντίον του κοινού εχθρού. «ΤΩΝ ΡΕΤΙΡΕ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ»

Η Αντιπολίτευση ανταπαντά: ΠΑΡΤΕ ΜΕΤΡΑ ΤΩΡΑ. ΓΙΑΤΙ ΑΡΓΕΙΤE;

ΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ-ΚΑΡΙΚΑΤΟΥΡΕΣ με δραματικές εκκλήσεις ζητούν από το πολιτικό σύστημα να μην συναινέσει στις επερχόμενες πιέσεις της ΣΥΝΤΕΧΝΙΑΣ ΤΩΝ ΕΦΟΡΙΑΚΩΝ.

Το επιχείρημά τους ΤΡΑΝΟ!!!

Οι αμοιβές των διεφθαρμένων εφοριακών …ΕΙΝΑΙ ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΕΣ!!!!!

Αναφέρουν το χαρακτηριστικό παράδειγμα που …… αφοπλίζει:

«ΕΝ ΕΤH 2010 ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΕΦΟΡΙΑΣ ΜΕ 31 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΕΧΕΙ ΑΠΟΔΟΧΕΣ 3000 ΕΥΡΩ ΜΗΝΙΑΙΩΣ.

ΑΙΔΩΣ ΑΡΓΕΙΟΙ

…Ένας δημόσιος υπάλληλος Διευθυντής Εφορίας (θεσμός ιστορικά σημαντικός σε όλες τις αστικές δημοκρατίες του πλανήτη) με 35 χρόνια προϋπηρεσία θα έπρεπε να παίρνει 1000 ευρώ ίσως για να αισθάνονται όλοι δικαιωμένοι.

Θεωρούν δεδομένο και αυτονόητο ότι ένας δημόσιος υπάλληλος πρέπει και μπορεί να ζήσει την οικογένειά του με 1500 ευρώ το μήνα όταν ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΕΞ’ ΑΥΤΩΝ ΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ 1500 ΕΥΡΩ ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΟ!!!! ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΡΑΤΙΚΟΔΙΑΙΤΟΥΣ ΕΡΓΟΔΟΤΕΣ ΤΟΥΣ.

….

Αγνοούν όμως ποιά είναι τα κριτήρια εισαγωγής υπαλλήλου στο Υπ. Οικονομικών, αποκρύπτουν επιμελώς ότι το μορφωτικό και τεχνογνωστικό επίπεδο των εφοριακών είναι στις πλείστες των περιπτώσεων ΑΝΩΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ.

Αγαπητοί συνάδελφοι

Όλο το σύστημα συστρατεύεται εναντίον μας. Ο ΑΓΩΝΑΣ ΜΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΧΡΩΜΑ ΠΡΑΣΙΝΟ, ΜΠΛΕ ή ΚΟΚΚΙΝΟ. ΔΕΝ ΑΓΕΤΑΙ ΚΑΙ ΦΕΡΕΤΑΙ ΑΠΟ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΕΣ. ΕΙΝΑΙ ΑΓΩΝΑΣ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΟΛΩΝ ΜΑΣ.

….

Υ.Γ.: Κατά τα’ άλλα η καθημερινότητα στην Ελλάδα κυλά στους νωχελικούς καθημερινούς της ρυθμούς: Το σκάνδαλο στην «ΤΡΑΜ Α.Ε.» στοίχισε 30 εκατομμύρια ευρώ, ο ποδηλατόδρομος στην Εκάλη κοστίζει 36 εκατομμύρια ευρώ, ο φόρος των εταιριών βρίσκεται στο 20%, κανείς δεν βρίσκεται έστω προφυλακισμένος για τις υποθέσεις του χρηματιστηρίου, των δομημένων ομολόγων, του Βατοπαιδίου, της SIEMENS κ.λ.π., η κατάργηση της αυτοτελούς φορολόγησης δεν αφορά βουλευτές και δικαστικούς λόγω…..ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟΥ ΚΩΛΛΥΜΑΤΟΣ, επίδομα κοινωνικής αλληλεγγύης δόθηκε ακόμη και στους ….ιδιοκτήτες offshore εταιριών και έπεται συνέχεια.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 03/02/2010 16:15:58

    Ραντεβού στα ανά την χώρα πεζοδρόμια συνάδερφοι...

    • DION FROM HLEIA avatar
      DION FROM HLEIA @ ΙΩΝΑΣ 03/02/2010 18:24:44

      Δεν ντρεπόσαστε καόλου πια. Μπορείς να μας πεις φιλάρα αυτός ο Δ/ντής Εφορίας που πεινάει με τα 3 χιλιάρικα έχει τελειώσει Πανεπιστήμιο ή είναι από αυτούς του Γυμνασίου που έβαλε κάποτε ο Κουτσόγιωργας στην Εφορία. Έπειτα ξέρεικανένα άλλο Δ/ντή στο Δημόσιο που να παίρνει τόσα λεφτά; Έπειτα θα μας ποτέ πόσα μαύρα βάζετε στην τσέπη; Σε χρήμα και σε είδος; Πόσους εκβιασμούς κάνετε στους φορολογούμενους; Πόσα τριήμερα και τετραήμερα ταξιδάκια κάνετε με δωρεάν διαμονή σε ξενοδοχεία που σε προηγούμενη φάση έχετε ελέγξει; Γνωρίζετε ρε πόσα παίρνει ένας αντίστοιχος σας Δημόσιος υπάλληλος κατηγορίας ΔΕ; ΜΟΛΙΣ 1200 το μήνα κι εσείς επίσημα παίρνετε 2500 χιλιάρικα και εκβιάζετε και τον κόσμο. Γιατί άραγε δεν γουστάρετε το πόθεν έσχες αναδρομικά; Επιτέλους φάνηκε τι και ποιοί είστε. Για να δούμε το ΠΑΣΟΚ θα σας βάλει επιτέλους χέρι. ΝΙΣΑΦΙ ΠΙΑ.

  2. Mithridatis avatar
    Mithridatis 03/02/2010 16:16:53

    edw xwrise i menegaki re su Factora me auta tha asxoloumaste??

  3. koinos_nous avatar
    koinos_nous 03/02/2010 16:18:35

    Για αυτους που τα παντελονιαζουν εχουν να πουν κατι?

  4. koinos_nous avatar
    koinos_nous 03/02/2010 16:25:59

    Στα ποσα που παιζονται κατα τη διαρκεια των ελεγχων κλπ τι ποσοστο παει στο κρατος (να φανει οτι κανουμε και δουλεια) και τι στις τσεπες τους?
    20 στο κρατος και 80 σαυτους η ειμαι πολυ αισιοδοξος?

  5. Νιόνιος-διονύσης avatar
    Νιόνιος-διονύσης 03/02/2010 16:32:40

    ποιες αγορες ρε εφοριακοι?δηλαδη τα παμε τοσο καλα που οι δανειστες μας λενε (ο τι ωραια χωρα αυτη ρε παιδια,δανειζεται απο εμας κανει παραγωγες,εξαγωγες,αναπτυσετε μας τα επιστρεφει με τον τοκο μας και επειδη αυτοι οι Ελληνες εχουν και αλλα σωστα σχεδια για μεγγαλυτερες παραγωγες,εξαγωγες θα παρουν και αλλα δανεια)ετσι ειναι?Τα λεφτα τους θελουν οι ανθρωποι-παλιανθρωποι και βλεπουν οτι ΜΟΝΟ τρωμε και καλοπερναμε.και οι εφοριακοι φταινε και οι αγροτες και εγω και ΟΛΟΙ ΜΑ ΟΛΟΙ ΜΑΣ.οσο νωριτερα το παρουμε χαμπαρι τσο καλυτερα για μας.

  6. kostas avatar
    kostas 03/02/2010 16:34:26

    Aγαπητοί υπάλληλοι της εφορίας αν ή συντεχνία σας δεν είχε μόνιμα το δάκτυλο στο μέλι θα υπήρχε ένας ακόμη λόγος για μη καταρρεύσει η οικονομία.
    Μεγαλύτερο σκάνδαλο απο όλα όσα αναφέρετε είναι η συντεχνία σας που λειτουργεί με κανόνες μαφίας.
    Αυτό το ξέρει όλη η κοινωνία και δεν γράφω τίποτα καινούργιο, απλώς η κοινωνία μας έχει μεγάλη ανοχή.
    Εχει καταρρεύσει εξ αιτίας της συντεχνίας σας κάθε εισπρακτικός- ελεγκτικός μηχανισμός εδω και πολλά χρόνια
    Σε κάθε συναλλαγή σας με το πολίτη ζητάτε "τόσα για μάς" και "τόσα για το κράτος" και τελικά απο τους ελέγχους που κάνετε εισπράτετε περισσότερα απο το κράτος.
    Είστε, στο μεγαλύτερο ποσοστό σας, μέσα στο βούρκο της διαφθοράς και τώρα ως παρθένες διαμαρτύρεσθε για την απειλούμενη αγνοτητά σας.
    Και βέβαια καλύπτεσθε πίσω απο το ότι δεν πρέπει να υπάρχουν γενικεύσεις αφου υπάρχουν και έντιμοι υπάλληλοι.
    Αυτούς ψάχνουμε να βρούμε αλλά δεν φαίνονται, γιατί, μάλλον φοβούνται και, κρύβονται(!!!)

  7. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 03/02/2010 16:37:21

    Το πήραμε χαμπάρι Νιόνιο,αλλά τί θα κάνουμε?Θα ξαναματαπληρώσουμε για τα ίδια λάθη,που κάνανε οι ...ίδιοι,αντί να αρπάξουμε τα κοντόξυλα? Να πληρώσουν αυτοί που έκλεψαν.Φτάνει πια.

  8. tony avatar
    tony 03/02/2010 16:38:04

    ...ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ....
    Ακριβώς!! μάλιασε η γλώσσα μου να το λέω.Συμφωνώ, είναι η μόνη λύση για να ξεβρομίσει η χώρα.Από το στόμα σου και στου θεού το αυτί.
    Πρώτη φορά στη ζωή μου συμφώνησα με εφοριακό.
    Κυριολεκτικά έτσι. Στον δημ. υπάλληλο τον συνεργάτη του Τούρκου, στα χρόνια της Τουρκοκρατίας, στον συνεργάτη του Γερμανού στα χρόνια της κατοχής, στον μόνιμο προδότη της πατρίδας μας, μόνο αυτό αξίζει .

    • Χοληδόχος avatar
      Χοληδόχος @ tony 03/02/2010 18:17:56

      Ναι ρε tony ...ΘΑΝΑΤΟΣ... αλλά θα πρεπει να βρουμε κι ενα τροπο να μην μας κοστισει πολυ διοτι ως γνωστον "κι ο θανατος κοστιζει". Γιο υπολογισε πσσο κοστιζει μια σφαιρα χ 860.000 δημοσιοι υπολληλοι
      μαλλον ειναι πολλα τα λεφτα για να τα χαραμισουμε για αυτους. Αν τους σφαξουμε, μαλλον θα ειναι πιο φτηνα διοτι το μαχαιρι ειναι για πολλες χρησεις και οχι για μια οπως η σφαιρα. Αλλά ρε γαμωτο, θα λερωθουμε ! Ποιος καθεται να πλενει τα αιματα; ασε που χρειαζεται και ισχυρο απορρυπαντικο που κι αυτο εχει καποιο κοστος βρε αδερφε. Και καλα πες οτι τους σκοτωσαμε, δεν σκεφτεσαι ρε συ τα εξοδα κηδειας; Τα φερετρα για δημοσιους υπαλληλους κοστιζουν πολλα γιατι χρειαζεται να ειναι μεγαλυτερα για να μπορεσουν χωρεσουν, ολα αυτα τα κιλα που αποκτουν κατα την διαρκεια της θητειας τους στο ελληνικο δημοσιο. Αθαφτους δεν μοπρουμε να τους αφησουμε γιατι μεταφερουν και μεταδοτικες ασθενειες οπως, ραχατι-λιτιδα, νταβατζι-λιτιδα, μακρυχερι-τιδα, και την χειροτερη ολων σταρχιδιτιδα. (Πολλοι εξ υμων των υπολοιπων την εχουμε κολλησει ηδη). Για βαλε και τους παπαδες ρε συ. Δεν θελουν κι αυτοι το κατι τι τους; Ασε που μετα θα ειναι δυσκολο να εισπραξουμε τα εξοδα κηδειας και το εφ'απαξ απο τα ασφαλιστικα τους ταμεια που σημειωτεον, τα πληρωνουμε εμεις. Δυσκολο το πραγμα ε;
      Εχω ομως να κανω μια προταση, συγχρονη, επιστημονικη, δοκιμασμενη κλινικα σε τουλαχιστον 6.000.000 (τι ειναι 860.000 χιλιαδες μπροστα σε 6.000.000;), με αριστα αποτελεσματα, παμφθηνη και το καλυτερο ολων θα εχουμε και κερδος !!! Το μονο που θα χρειαστουμε ειναι, ενας φουρνος, ενα μπουκαλακι βενζινη (απλη, οχι 100 οκτανιων), ΕΝΑ σπιρτο και εναν παπα για ολους μαζι.
      .......ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΑΠΟΥΝΙ..... (Αφου τους βγαλουμε πρωτα τα χρυσα δοντια) Τελεια και παυλα, καθετοποιημενη επιχειρηση, ισως ετσι ξεπληρωσουμε λιγα απο τα λεφτα που δανειζομαστε τοσα χρονια για να πληρωνουμε αυτους, αφου αυτοι δεν παραγουν τιποτα για να εχουν εσοδα. Εμεις δε, ξερουμε οτι μας κλεβουν, ετσι δεν πληρωνουμε τους φορους μας, οποτε αυτοι δανειζονται αλλά στο τελος παλι τα φορτωνουν σε μας !!!! Τι τα θες αδερφε tony; Φαυλος κυκλος!
      Οποτε η μονη λυση ειναι....ΣΑΠΟΥΝΙ....

    • ΙΩΝΑΣ avatar
      ΙΩΝΑΣ @ tony 05/02/2010 07:30:41

      Το να σε αποκαλέσω κομπλεξικό με IQ ραδικιού,δεν θα το καταλάβεις. Το ανέκδοτο με την κατσίκα του γείτονα, που είχε πει ο συγχωρεμένος ο Χριστόδουλος,σιγά μην το πάρεις χαμπάρι.Τον ανακάλυψες τον εχθρό, έ? Είμαι περίεργος τί θα έδινες για να μπεις στο δημόσιο, εν δυνάμει δοσίλογε... Ψηφίζεις δηλαδή εσύ και βγάζεις κυβέρνηση για όλους τους Έλληνες?Λοβοτομή που σου χρειάζεται...

  9. κοψοχέρης avatar
    κοψοχέρης 03/02/2010 16:43:10

    Είναι στα καλά τους οι εφοριακοί που απεργούν εν μέσω κρίσης;
    Έχουν ιδέα πώς ζούν όσοι συμπολίτες τους (με πολύ ανώτερα πτυχία και εμπειρία) που δεν είχαν μπάρμπα στην κορώνη για να τους διορίσει να ξύνονται; Είναι τυχαίο που οι μισοί έχουν τεράστια ακίνητη περιουσία (στο όνομα των άλλων μελών της οικογένειας - εννοείται) και οι άλλοι μισοί έχουν σαν ίνδαλμα τους πρώτους, προσπαθώντας να τους φτάσουν;
    ΑΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΑΚΗ ΜΟΥ, ΟΛΑ ΕΔΩ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ.
    Το 1992, επί υπουργίας Παλαιοκρασσά τους ζητήθηκε να δηλώσουν πόθεν έσχες.
    Την επόμενη ημέρα οι κύριοι αυτοί άρχισαν επ' αόριστο απεργία, γιατί λέει τους προσέβαλε η στάση του υπουργού.
    Κουίζ:
    Ποιός ήταν τότε πρόεδρος των εφοριακών;
    Ποιός άλλος;
    Μα ο νύν βουλευτής Φθιώτιδας του πασόκ Μακρυπίδης.
    Καμμιά δήλωση θα μας κάνετε σήμερα κύριε Μακρυπίδη μας ή κρύβεστε και εσείς, όπως συνήθως;
    Όλα εδώ πληρώνονται, σύντροφοι σοσιαλιστές.
    ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΣΑΣ ΘΑ ΣΑΣ ΚΥΝΗΓΑΕΙ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ, ΓΙΩΡΓΑΚΗ.
    Θρέψατε ένα δημόσιο τομέα - τέρας που τώρα καλείστε να δαμάσετε.
    Καλή τύχη και σας συνιστώ τσίγγινα σωβρακάκια.

  10. Νιόνιος-διονύσης avatar
    Νιόνιος-διονύσης 03/02/2010 16:49:10

    Να πληρώσουν αυτοί που έκλεψαν.αυτο που θελω να πω ΙΩΝΑ ειναι οτι ΟΛΟΙ ΜΑΣ κλεψαμε,ολος ο λαος καταλαβες? ολοι που μες την απαθεια και ανοχη μας και μες τον ατομισμο μας κανουμε με συμφερον το ΕΓΩ και ποτε το ΕΜΕΙΣ.Πιστευω το βλεπεις και εσυ σε καθε στιγμη της καθημερινοτητας.

  11. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 03/02/2010 16:50:14

    Λοιπόν για να τελειώνουμε με δαύτους...

    ΕΝΙΑΙΟ ΜΙΣΘΟΛΟΓΙΟ ΓΙΑ ΟΛΟ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΒΑΣΕΙ ΠΡΟΣΟΝΤΩΝ.

    Δεν γίνεται ρε παιδάκι μου να παίρνει υπάλληλος υποχρεωτικής εκπαίδευσης του υπουργείου οικονομικών δυο φορές παραπάνω από υπάλληλο με ανώτατη παιδεία σε άλλο υπουργείο. Μόνο στο Ελλαδισταν ισχύει αυτό.

    Οι εποχές Αντρέα πάει μας τελειώσανε, ήρθε η ώρα ο γιός να συμμαζέψει τις απερισκεψίες του πατέρα.

    Συνεχή πόθεν έσχες σε όλους τους δημόσιους υπαλλήλους και ιδίως σε εφοριακούς, τελωνειακούς, υπαλλήλους πολεοδομιών, υπαλλήλους του υπουργείου μεταφορών και δικαστικούς.

    Γιώργο απλά είναι τα πράγματα, τη συναίνεση την έχεις, εσύ μένει τώρα να βάλεις την κοινωνική διακαιοσύνη για να δέσει το γλυκό.

  12. Νιόνιος-διονύσης avatar
    Νιόνιος-διονύσης 03/02/2010 16:56:24

    δηλαδη καθε λαος ο οποιος ψηφιζει και εκλεγει κυβερνηση εχει την κυβερνηση που του αξιζει,σαν τον καθρεπτη ενα πραγμα.Κλεφτες ειναι οι κυβερνονταις?κλεφτες και η πλειοψηφια του λαου.

  13. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 03/02/2010 17:02:55

    Δίκιο έχουν.Ασφαλώς και δεν είναι έχων και κατέχων αυτός που παίρνει 2-3000 ευρώ το μήνα.Στοχοποιούνται κατά παγείαν τακτικήν των εθνικοσοσιαλιστικών γκρουπούσκουλων:Δείχνουμε με το δάχτυλο τον εχθρό,το πόπολο λυσσομανάει,οι δημοσιοκάφροι διευθύνουν την ορχήστρα κι έτσι ο κοσμάκης,δεν βλέπει αυτά που παραγματικά θ'άπρεπε να δεί.Ομως,,,,,,,που να τ'όβρετε το δίκιο σας συντρόφια;;;;Από τους αφαιμαχθέντες ελευθεροεπαγγελματίες,εμπόρους,ιδιώτες,νοικοκυραίους,εισοδηματίες,απλούς πολίτες,που τόσα χρόνια τσουρομαδούσατε,σε αγαστή σύμπνοια με το γκουβέρνο;Γνωστά ανά την Ιερουσαλήμ τα κολπάκια σας:"κανονικά θ'άπρεπε να πληρώσετε 40.000 Ευρώ.Γιά να δούμε όμως τι μπορούμε να κάνουμε γιά σάς".Κλείνατε και πονηρά το ματάκι,όλο συμπόνια και κατανόηση πρός το ιερό σφάγιο....και ένιωθε κι αυτό καλά και σείς ακόμα καλύτερα.Στρατιές ...πρασινομπερέδων...στελεχώνουν τις διάφορες ΣΔΟΕ εδώ και τρείς σχεδόν δεκαετίες. Διότι αγάπες μου,με 1500-2.500 ευρουλάκια το μήνα,άντε κι άλλα 1500 η συμβία,δεν κυκλοφορείς με τζιπάρες και BMW,ούτε έχεις εξοχικό στο...μαγευτικό Χαλκούτσι.Ετσι δεν είναι;;;;Σαφής ο σαρκασμός μου,αλλά ας έρθουμε και στην αλήθεια.Ασφαλώς και σας κατανοούμε και σας συμπονάμε,κι ας μην κάνατε κι εσείς το ίδιο τόσα χρόνια γιά μας..Εχετε στα χέρια σας ένα μεγάλο(μέγιστο) όπλο`:είσθε σε θέση να γνωρίζετε τι εισοδήματα ΑΚΡΙΒΩΣ δηλώνουν,οι 60-70 φαμίλιες που απομυζούν την οικονομία μας.Γιατί δεν τις τυπώνετε σε feuilles-volantes και...να τις ανεμίσετε στο Σύνταγμα;;;;;Εννοείται,χωρίς διευθύνσεις κι ονόματα,μόνο με τ'αρχικά τους.Εκεί είναι που θα γελάσει και ο κάθε πικραμένος,όταν θα μάθει ότι ο πολύς κύριος ΤΑΔΕ,δηλώνει λιγώτερα κι απ'τον περιπτερά της γωνίας.Προσοχή:δεν σας ζητάμε τι πληρώνει,ΤΙ ΔΗΛΩΝΕΙ ζητάμε!!!!Με πιάνετε;;; Υ.Γ:Το σχόλιο,φυσικά δεν αφορά στο σύνολο των εφοριακών υπαλλήλων,δυστυχώς όμως αφορά σημαντικό μέρος του.

  14. stelios avatar
    stelios 03/02/2010 18:44:31

    Διευθυντης εφοριας ειπες?
    Σιγουρα εισαι φιλαρακος του Ρεγκουζα.
    Ρε ουστ λαδοποντικες,εκβιαστες και διεφθαρμενοι,Διευθυντης Εφοριας θα επρεπε απο μονο του να σημαινει 10 χρονια στον Κορυδαλο αν καποτε εστρωναν τα πραγματα σ'αυτη την παλιοχωρα.

  15. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 03/02/2010 18:51:30

    Αυτό που διαβάζουμε είναι καταπληκτικό. Το μόνο που μπορούμε να πούμε είναι ότι δίκιο έχουν όλοι, και οι εφοριακοί και οι σχολιαστές που αντιδρούν και οι σχολιαστές που τους υποστηρίζουν.

    Το πρόβλημα είναι ότι από μία κοινωνία στην οποία μάθαμε όλοι να ζούμε τον ατομισμό που μας ενέπνεε η αφθονία, καλούμαστε να πάμε σε μια κοινωνία η οποία πρέπει να ζήσει με την αλληλεγγύη του πένητα. Άλλη αλληλεγγύη έχουν οι φτωχοί μεταξύ τους, άλλη οι πλούσιοι.

    Κάποια στιγμή μου είπε ένας γνωστός μου ιερέας να κάνω μια ελεημοσύνη υπέρ κάποιου συγγενικού μου προσώπου που πέθανε. Έψαχνα για εβδομάδες... Δεν βρήκα κανέναν! Ακόμη και κάποιοι γνωστοί μου που είχαν οικονομικά προβλήματα, τους ρώτησαν αν είχαν ανάγκη, μου λένε όχι, όλα καλά!

    Ότι και να λέμε και να γκρινιάζουμε, η ουσία είναι ότι στη σημερινή εποχή, αρχές 2010, ΠΛΟΥΣΙΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ! Ο μέσος άνθρωπος έχει σήμερα πολύ περισσότερες ανέσεις από όσες θα μπορούσε να ονειρευτεί ο πιο πλούσιος άνθρωπος του 1910. Τι εννοώ: Μπορεί να πάει ο μέσος άνθρωπος σήμερα για ψώνια στη Ν. Υόρκη; Μπορεί. Δεν λέω ότι μπορεί να το κάνει κάθε μέρα, αλλά αν ψάχνει κομπιούτερ και το λάπτοπ κάνει εδώ 1200 ευρώ, ενώ το αντίστοιχο στις ΗΠΑ κάνει 700 ευρώ, πληρώνει και 550 ευρώ εισιτήριο, μένει και μια δυο μέρες στη Ν. Υόρκη και του βγάνει για πλάκα ταξιδάκι στη Ν. Υόρκη με 2-3 κατοστάρικα περισσότερα από όσα θα έδινε εδώ. Άρα, μπορεί ο μέσος άνθρωπος να κάνει κάτι που δεν μπορούσε να κάνει ο πιο πλούσιος άνθρωπος το 1910, που θα έπρεπε να επιβιβαστεί σε ένα πλοίο τύπου Τιτανικού για να πάει στη Ν. Υόρκη και να γυρίσει, αφού βέβαια πρώτα πήγαινε με αντίστοιχο τρόπο στην Αγγλία ή στο Μπορντώ ή στη Λισαβώνα.

    Πώς τώρα από αυτή τη γενική ευδαιμονία, όπου μπορούμε να κάνουμε περίπου ότι θέλουμε ο καθένας, φτάνουμε σε ένα σημείο να μην έχουμε τις δυνατότητες που νομίζαμε ότι έχουμε; Και ένα και δύο κατοστάρικα να κόψουν από το μισθό του Δ.Υ., είναι πλήγμα. Όχι τόσο στη τσέπη του, όσο στο ηθικό του. Ο ιδιωτικός υπάλληλος, ακόμη περισσότερο ο ελεύθερος επαγγελματίας, έχει συνηθίσει σε κινητικότητα, έχει συνηθίσει σε ανασφάλεια, ότι αύριο μπορεί να μην έχει όσα σήμερα, ζει διαφορετικά. Ο δημόσιος υπάλληλος έμαθε ότι από τη στιγμή που διορίστηκε τελείωσαν τα προβλήματά του. Και ξαφνικά του ανατρέπεται όλο του το είναι.

    Αυτό, ανεξάρτητα από το αν λαδώνεται ή όχι. Ας αποδαιμονοποιήσουμε, προς στιγμήν, το λάδωμα και ας σκεφτούμε το εξής: μπορεί τα πολλά να βγαίνουν από τα λαδώματα (αυτά που γίνονται μπουζούκια και τζιπάρες), αλλά το ψωμί των παιδιών του θεωρεί μέσα του ότι το έχει εξασφαλισμένο από το μισθό του. Το λάδωμα, σου λέει, σήμερα είναι, αύριο δεν είναι. Σήμερα είμαι ελεγκτής, αύριο με στέλνουν στο πρωτοκόλλο και τελείωσε, ζω με το μισθό μου. Το λάδωμα είναι κάτι σαν ελεύθερο επάγγελμα στη νοοτροπία του. Δεν μπήκε στο δημόσιο για να λαδώνεται (άλλο ότι μπορεί να το είχε στο πίσω μέρος του μυαλού του), αλλά για την ασφάλεια του δημοσιοϋπαλληλικού μισθού.

    Αυτό που βλέπω εγώ φίλες και φίλοι είναι ότι ξεκίνησε το ξήλωμα του πουλόβερ. Αν σήμερα ματώσουν οι εφοριακοί (που ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ), αύριο θα ματώσουν όλοι. Ας πάρουμε την εκδοχή να ματώσουν. Θα μπορέσει άραγε να μπει τάξη στα δημόσια οικονομικά ή αύριο θα έχουμε κατάρρευση του ΑΕΠ λόγω κατάρρευσης της ιδιωτικής κατανάλωσης (όπως το περιέγραφα χθες). Πόσο να μπει; Ο Ιθαγενής μας λέει ότι πρόκειται για 700 εκ. ΜΟΝΟ. Αξίζει τον κόπο; Με πόσο τίμημα θα ματώσουν οι εφοριακοί; Για πόσες ημέρες δεν θα λειτουργούν οι Δ.Ο.Υ.; Πόσο αντέχει το κράτος χωρίς έσοδα; Τι θα γίνει όταν δεν θα υπάρχουν λεφτά ούτε για το μισθό του πρωθυπουργού; Θα τους επιστρατεύσει; Και νομίζει ότι τότε θα του πιάσουν τους λαγούς της φοροδιαφυγής;

    Ας πάρουμε την εκδοχή να μην ματώσουν οι εφοριακοί. Αν δεν ματώσουν αυτοί, τότε χάνει η κυβέρνηση κάθε πολιτική νομιμοποίηση για οποιοδήποτε σκληρό μέτρο έναντι όλων. Τότε δεν θα μείνει τίποτε όρθιο, διότι η κάθε προνομιούχα τάξη θα μπορεί να επιβάλλει το δικό της εις το διηνεκές. Δεν θα κοπεί κανένα επίδομα και ποτέ. Αντέχει η κοινωνία μας να μην κόψει κανένα επίδομα; Οι Βρυξέλλες θα μας ελέγχουν, λέει, κάθε μήνα να βλέπουν αν τα εφαρμόσαμε αυτά που υποσχέθηκε χθες ο ΓΑΠ ότι θα κάνει. Πώς θα γίνει αν δεν εφαρμοστεί καμία περικοπή επιδομάτων; Θα έρθουν οι ίδιοι να επιβάλουν περικοπή επιδομάτων; Και πώς θα εισπράττουν έσοδα οι μάγκες αν απεργούν οι εφοριακοί; Θα πουν οι εφοριακοί "α, αν είναι και μας το λέτε εσείς, τότε δεν θα απεργήσουμε". Και ποιος τους βεβαιώνει τους κυρίους των Βρυξελλών ότι δεν θα προτιμήσουν εμένα που θα τους δώσω μερικά χιλιάρικα για να κρύψουν την πολύ μεγαλύτερη φοροδιαφυγή μου; Θα στείλουν Γερμανούς εφοριακούς; Τι περιμένουν αλήθεια; Ως πού θα φτάσει η εθνική μας υποτέλεια; Ο ΓΑΠ έκανε χθες διάγγελμα για να μην τεθούμε υπό κηδεμονία. Είναι φανερό ότι δεν το άντεχε. Κανένας δεν θα το αντέξει.

    Η Ελλάδα καταρρέει. Το μόνο που εύχομαι είναι να καταρρεύσει με πάταγο, ώστε να πάρουν όλοι το μάθημά τους, και να τα ξαναφτιάξουμε όλα γρήγορα και σωστά.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Επώνυμος 03/02/2010 19:14:25

      φίλε Επώνυμε, η χώρα είναι σε κρίση, γιατί οι αξίες είναι σε €.
      Στο ξανά είπα δεν είναι το πρόβλημα το 10% περικοπής των επιδομάτων.
      Είναι ότι δεν θα έπρεπε να υπάρχουν επιδόματα.
      Πολλοί μπορεί να λένε ότι το παίζω άνετος επειδή στο Υπουργείο που εργάζομαι δεν υπάρχουν ΔΙΒΕΤ, ΔΕΤΕ κλπ και επιδόματα όχι 1,000 € αλλά ούτε 200 €.
      Η αμοιβή του υπαλλήλου έπρεπε, όπως και σε όλο τον κόσμο, να είναι σε συνάρτηση των σπουδών της απόδοσης και της ποιότητας.
      Απλά δεν θέλουν γιατί με τα επιδόματα φτιάχνουν πραιτοριανούς και ελέγχουν το Χάος, που οι ίδιοι δημιουργούν για ίδιο όφελος.

      πχ πανηγυρίζουν ορισμένοι για το 10% περικοπής των επιδομάτων από την Κυβέρνηση;
      Μα η ίδια δεν τα έδωσε; Γιατί; επειδή έτσι ήθελε; Απλά γιατί δημιουργούνται δεσμοί εξάρτησης και εκμετάλλευσης πολυεπίπεδοι και αποδοτικότατοι...

  16. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 03/02/2010 19:05:43

    Να μην τρελαθούμε εντελώς.
    Θάνατος στους εφοριακούς; Όχι βέβαια
    Είναι πολλά τα 3,000 €; Όχι βέβαια ΑΛΛΑ:

    -η χώρα είναι σε δημοσιονομική κρίση; ΝΑΙ
    -υπάρχει φοροδιαφυγή 26,000,000,000,000; ΝΑΙ

    Γιατί βρε φίλε εφοριακέ παίρνεις 3,000 € τον μήνα με 1,500 επίδομα (ΔΙΒΕΤ) και το 50% εκ αυτού με αυτοτελή;
    Να έπαιρνες όχι 3,000 αλλά 10,000 € :

    -αν όποτε έκανες έλεγχο δεν τα έπιανες μαύρα αλλά έκανες την δουλειά σου.
    -αν όποτε είχες ανάγκη για χρήματα δεν "πεταγόσουν" για έλεγχο αλλά κοίταγες και καμία διασταύρωση καμία απόδειξη κλπ κλπ κλπ
    -δέχεται ο κύριος Δ/ντης Εφορίας να γίνει το ΔΙΒΕΤ ανταποδοτικό; πχ ποσοστό επί των εισπραχθέντων προστίμων και όχι επί των επιβληθέντων όμως;
    -αν δεν του αρέσει που πάνε χαλάλι τα προσόντα του μπορεί να ανοίξει λογιστικό γραφείο (πολλές φορές τα "βρίσκουν") ή αν όντως είναι τίμιος να ζητήσεις μετάταξη σε άλλη υπηρεσία του Δημοσίου που δεν έχει ΔΙΒΕΤ

    Μην δουλευόμαστε όμως...όχι όλοι μας και κερατάδες και δαρμένοι και οι εφοριακοί απλά πληρωμένοι...
    Αν έκαναν απλά τη δουλειά τους δεν θα είμαστε σε τέτοια χάλια, απλά Ελληνικά είναι...

    ΟΙ ΕΦΟΡΙΑΚΟΙ δεν είναι πρόβλημα αλλά το ΠΡΟΒΛΗΜΑ, υπάρχει φοροδιαφυγή γιατί κάποιοι όχι μόνο φοροδιαφεύγουν αλλά και κάποιοι άλλοι δεν κάνουν την δουλειά τους.
    Ο συνένοχος και ο συνεργός είναι υπεύθυνος το ίδιο όσο και ο κλέφτης.....

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Ο Ιθαγενής 03/02/2010 19:39:16

      Μακάρι να έφταιγαν μόνον οι εφοριακοί.

      Όταν ο ίδιος ο λογιστής της επιχείρησης αφήνει κενά και έρχεται και τους λέει "αυτές και αυτές τις παραβάσεις έχουμε, να τα βρούμε", τότε τι να κάνει ο εφοριακός;

      Νομίζεις ότι δεν συμβαίνει αυτό; Δεν είναι η εξαίρεση, είναι ο κανόνας.

      Ποιος λογιστής αρνείται να κάνει παραβάσεις, αν του το ζητήσει ο πελάτης του/εργοδότης του. Και ποιος λογιστής δεν του λέει "μην ανησυχείς, ξέρω πολλούς τρόπους για να γλιτώσουμε φόρους".

      Και, από την άλλη ποιος επιχειρηματίας θα έχει να διαλέξει μεταξύ ενός λογιστή που θα του λέει "εγώ θα σου τα κάνω όλα σωστά" και ενός άλλου που θα λέει "εγώ θα σου γλιτώσω φόρους" και θα πάρει τον πρώτο;

      Θέλω να πω ότι για τον εφοριακό φταίει ο λογιστής και για το λογιστή ο επιχειρηματίας. Για τον επιχειρηματία από την άλλη φταίνει οι πολιτικοί που του τρώνε τους φόρους του (όσους πληρώνει).

      Έλα να σου δείξω φορολογικούς ελέγχους, όσα λένε ότι είναι "πλαστά και εικονικά" να σου πω τι κρύβεται πίσω από το κάθε "πλαστό και εικονικό".

      Ο εργολάβος που απασχολεί συνεργείο με Αλβανό που έχει άδεια παραμονής ως εργαζόμενος, μόνον (δηλαδή, δεν δικαιούται να κάνει έναρξη στην εφορία), του λέει ο Αλβανός, μην ανησυχείς, θα σου βρω τιμολόγια. Αυτά είναι από εταιρία που από σύστημα εκδίδει εικονικά. Τσακώνουν την εταιρία που εκδίδει από σύστημα εικονικά, πιάνουν και τον εργολάβο (τον εργοδότη του Αλβανού) και του λένε "έλαβες εικονικά τιμολόγια, τόσα πρόστιμα, τόσος φόρος εισοδήματος, τόσος ΦΠΑ".

      Σε ρωτάω τώρα, είναι ή όχι το μόνο έγκλημα του εργολάβου ότι απασχόλησε Αλβανό που δεν είχε άδεια παραμονής για ελεύθερο επάγγελμα;

      Ποιος φταίει εδώ για τη "φοροδιαφυγή"; Μα αφού δεν υπάρχει φοροδιαφυγή! Ο εργολάβος όμως μπορεί να καταστραφεί οικονομικά!

      Κάποια στιγμή είχε πει ο Σαμαράς για ένα "μη γραφειοκρατικό εθνικό κράτος δικαίου" και πανηγύριζα. Αυτό ακριβώς εννοούσα. Χωρίς να υπάρχει καθόλου φοροδιαφυγή στο παραπάνω παράδειγμα, ο εργολάβος του παραδείγματος θα τον τσιμπήσουν για "βαριά" φοροδιαφυγή, ενώ πλήρωνε κανονικά όλους τους φόρους του. Απλώς και μόνον γιατί ο Αλβανός του δεν είχε το δικαίωμα να κόβει τιμολόγια και έπαιρνε εικονικά (για το ακριβές ποσό της αμοιβής του, σου λέω εγώ, έτσι είναι οι περισσότεροι).

      Αν πάλι δεν τον πιάσουν για εικονικά, θα είναι από καθαρή σύμπτωση.

      Αν τώρα, αντί να πληρώσει κάποια εκατομμύρια στο κράτος για φοροδιαφυγή που ΔΕΝ έκανε, δώσει κάποιες χιλιάδες στον εφοριακό για να τον "ξεχάσει" και να μην τον τσεκουρώσει, θα φταίει αυτός; Θα φταίει ο εφοριακός; Θα φταίω εγώ κι εσύ; Εγώ δεν βλέπω να φταίει κανένας, παρά μόνον αυτό το μη γραφειοκρατικό κράτος αδίκου.

      Οι Βαυαροί, Ψυχραιμία, έκαναν πολύ μεγάλο κακό τελικά. Μόνον κράτος δικαίου δεν φτιάξανε. Τώρα με τη Νέα Βαυροκρατία που ίσως να μας έρθει μετά τη χρεωκοπία, τι θα κάνουμε; Πάλι μια από τα ίδια;

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 03/02/2010 20:11:37

      Οχι φίλε μου, σε όλο τον υπόλοιπο κόσμο, ο καθένας μπορεί ελεύθερα να παραβιάζει τους κανόνες, αλλά αν το κράτος σε πιάσει την έκατσες είτε πουλάς ...ζεστούς σκύλους είτε παράθυρα είτε είσαι εργάτης είτε ηθοποιός.
      Εδώ οποιοσδήποτε μπορεί να κλέβει (φοροδιαφυγή)
      Και να τον πιάσουν απλά θα λαδώσει
      Σε υγεία των ηλιθίων.
      Ο ελεύθερος επαγγελματίας μπορεί να φοροδιαφύγει.
      Ο λογιστής να τα βρίσκει.
      Το Κράτος θέτει και εφαρμόζει τους κανόνες.
      Να μιλήσουμε για απλούστευση και μηχανοργάνωση; ΝΑΙ
      Να δικαιολογήσουμε συνένοχους; ΟΧΙ

      Αντιλαμβάνεσαι ότι αν οι ΔΟΥ απλά έκαναν το 2009 και το 2010 την δουλειά τους το κράτος θα δανειζόταν το 1/3;
      Δανειζόμαστε για χίλιους λόγους: για σπατάλες, για άχρηστα έργα, για υποδομές, για μισθούς, για τις Τράπεζες, για συντάξεις, για αγορές.
      Γιατί; Επειδή μαζί με όλες τις στρεβλώσεις της κοινωνίας και της οικονομίας κάποιοι δεν κάνουν τη δουλειά τους αλλά τα πιάνουν.

      Να βγει κάποιος εφοριακός και να πει για παρεμβάσεις πιέσεις κλπ μαζί του.
      Γεγονότα που γίνονται και τους βουλώνουν όμως τις συνειδήσεις με ΔΙΒΕΤ.

      OXI ENOXOI - ΣΥΝΕΝΟΧΟΙ, τόσο απλά λοιπόν.

  17. αντί avatar
    αντί 03/02/2010 19:15:07

    Πότε τμωρήθηκε ένας εφοριακός επειδή έκανε τα στραβά μάτια στα πρόστιμα και τις παραβάσεις μερικών "φιλικών" επιχειρήσεων;

  18. scarab avatar
    scarab 03/02/2010 19:22:39

    Αγαπητέ μου συνάδελφε κύριε Διευθυντά.
    Και εγώ Διευθυντής στην ατομική μου επιχείρηση είμαι.
    Και εγώ 40 χρόνια επαγγελματίας είμαι αλλά στην ελεύθερη αγορά.
    Και εγώ στην ίδια χώρα με εσάς ζω.
    Και εγώ έβγαζα πριν από χρόνια 2000 με 2500€ τον μήνα μικτά (τα τρία ποτέ δεν τα έπιασα)
    ΑΛΛΑ μπορείτε να μου εξηγήσετε γιατί πέρυσι έβγαλα 9000€ όλο τον χρόνο και φέτος 7000€.
    Και μην αναρωτηθείτε πως περνάω γιατί έγλυψα κατουρημένες ποδιές για να πάρω το πρώτο καταναλωτικό δάνειο πέρσι και το δεύτερο φέτος για να πληρώσω τα απαραίτητα έξοδα για να συνεχίσω να ζω σε αυτή την χώρα.
    Λέτε να απεργήσω και εγώ ??
    Υπάρχει περίπτωση αν το κάνω να σκοτιστούν τα όργανα κανενός.
    Μάλλον όχι για αυτό κάνω πλέον δεύτερη και τρίτη δουλειά μέχρι να φτάσω στην σύνταξη.
    Δυστυχώς σεβαστέ μου κ. Διευθυντά το μόνο που με παρηγορεί είναι η σκέψη ότι μπορεί κάποια μέρα πριν πεθάνω να δω σε αυτό τον τόπο να υποφέρουν και οι της κατηγορίας σας.
    Αμήν και πότε.

  19. ΠΑΝΑΓΟΣ avatar
    ΠΑΝΑΓΟΣ 03/02/2010 21:47:08

    ΡΕ ΤΟΝΥ ΑΝΙΣΤΟΡΗΤΕ Η ΠΡΩΤΗ ΑΠΕΡΓΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΕΓΙΝΕ ΑΠΟ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ,ΔΙΑΒΑΣΕ ΛΙΓΟ ΙΣΤΟΡΙΑ, ΠΟΛΛΟΙ ΕΜΠΟΡΟΙ ΗΤΑΝ ΜΑΥΡΑΓΟΡΙΤΕΣ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΟΛΟΙ ΜΑΥΡΑΓΟΡΙΤΕΣ.
    ΠΟΣΟ ΜΑΚΑΚΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ?
    ΕΛΕΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΜΠΑΘΕΙΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΓΕΝΙΚΕΥΣΕΙΣ...

  20. ΠΑΝΑΓΟΣ avatar
    ΠΑΝΑΓΟΣ 03/02/2010 21:48:58

    ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ SCARAB ΟΝΟΜΑ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑ,,ΠΡΑΓΜΑΤΕΙΑ ΠΕΡΙ ΕΘΕΛΟΔΟΥΛΕΙΑΣ...

    • scarab avatar
      scarab @ ΠΑΝΑΓΟΣ 03/02/2010 23:47:22

      Θα μπορούσες πρώτον να γράφεις με μικρά όπως όλοι & δεύτερον να γίνεις πιο σαφής
      Ευχαριστώ.

  21. tony avatar
    tony 03/02/2010 23:05:01

    Πολύ!!! τριάντα χρόνια τους πληρώνω.
    Όταν αυτοί έκαναν απεργία κάποιοι άλλοι ήταν στα βουνά και πολεμούσαν.
    Εμπάθεια?Δεν θα το έλεγα.
    Οργη και μισος.
    Ίσως και κάποιο καταπιεσμένο δίκιο.
    Ίσως δεν είμαι και σίγουρος.

  22. ΠΑΝΑΓΟΣ avatar
    ΠΑΝΑΓΟΣ 04/02/2010 01:52:39

    Ρε Τονυ έχεις καταλάβει ότι το κράτος του κεφάλαιου υπηρετούν,εκεί ειναι ο εχθρός για όλους μας,αυτό κερδιζει απο την μείωση του κόστους εργασίας,αυτό ξεκληρίζει τους μικρομεσαίους με τις τράπεζες και τα μαμούθ εμπορικά κέντρα.Ναι ρε Τόνυ κάποιοι πολεμούσαν στα βουνά και κάποιοι ετοίμαζαν, "μαυραγορίτες" γαρ, τις επιχειρήσεις για μετά,οχι όλοι βέβαια.Λάθος να γενικεύεις και ξέρεις πολύ καλά ότι εκτός απο κάποια τρωκτικά,που το σύστημα πότισε και τώρα δεν θέλει,υπάρχουν ή θα έπρεπε να υπάρχουν οι κοινωνικές υπηρεσίες.Δες τι γίνεται στις ΗΠΑ όπου 40εκ.κάτοικοι στερούνται πλήρως οποιασδήποτε περίθαλψης.
    Η κρίση δεν είναι φυσικό φαινόμενο,είναι καπιταλιστική.
    Πως απο την ισχυρή Ελλάδα φθάσαμε εδώ?Τι έγινα τα λέφτα από τις ιδιωτικοποιήσεις?Τι έγινε με τους Γερμανούς στο ελ.βενιζελ.κλπ.?γιατί εξαφανίστηκε η ελληνική παραγωγή?Ας μάθουμε πάλι να βάζουμε ερωτήματα και όχι να τρώμε αμάσητα όσα πλασάρουν τα παπαγαλάκια.Scarab εάν δεν καταλαβαίνεις πρόβλημα σου,έτσι εξηγούνται κάποια πράγματα.

    • man8os avatar
      man8os @ ΠΑΝΑΓΟΣ 04/02/2010 02:02:06

      Παρολα αυτα οι ΗΠΑ εχουν το καλυτερο συστημα υγειας στον κοσμο.Μην το ξεχναμε αυτο.

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΠΑΝΑΓΟΣ 04/02/2010 02:03:41

      Και ο ηλιοκαμένος Νομπελίστας βάλθηκε να το καταστρέψει Μάνθε

    • man8os avatar
      man8os @ ΠΑΝΑΓΟΣ 04/02/2010 02:17:22

      Δεν εχω προβλημα με τον Ομπαμα. Ειχε καλη προθεση για το νομοσχεδιο του. Αλλα η πλειοψηφια των Αμερικανων δεν το καταλαβαινει αυτο. Το νομοσχεδιο τους φανηκε κομμουνιστικο, επειδη συγκρουοταν με το Αμερικανικο ονειρο. Ως εκ τουτου το καταψηφισαν.

    • scarab avatar
      scarab @ ΠΑΝΑΓΟΣ 04/02/2010 02:48:16

      Αγαπητέ μου φίλε Πανάγε μάλλον εσύ δεν κατάλαβες αλλά
      ¨όποιος είναι έξω από τον χορό πολλά τραγούδια ξέρει" έλεγαν στην εποχή μου.
      Όπως και να έχει σε ευχαριστώ για τον κόπο σου.

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΠΑΝΑΓΟΣ 04/02/2010 02:54:09

      Μα εξ'αιτίας του αμερικανικού ονείρου έχουν το καλύτερο σύστημα υγείας. Δύσκολο είναι να το καταλάβεις Μάνθε?
      Όσο για τις προθέσεις....άστα να πάνε στο διάολο.

  23. Χοληδόχος avatar
    Χοληδόχος 04/02/2010 03:55:33

    @man8os @Orestios
    Εχετε παει Αμερικη παιδια; Εχετε επισκευθει αμερικανικο νοσοκομειο;
    Ή μηπως μιλατε για τα νοσοκομεια που βλεπετε στις αμερικανικες ταινιες;
    Σας πληροφορω (ιδιοις ομμασι) οτι στην Αμερικη πεθαινεις για μια ασπιρινη αν δεν εχεις να την πληρωσεις. Κι αν η δικη μου επιβαιβεωση δεν επαρκει δειτε την παγκοσμια καταταξη των συστηματων υγειας κατα τον WHO, World Health Organization, πραγματικα θα εκπλαγειτε !!!


    1 France
    2 Italy
    3 San Marino
    4 Andorra
    5 Malta
    6 Singapore
    7 Spain
    8 Oman
    9 Austria
    10 Japan
    11 Norway
    12 Portugal
    13 Monaco
    14 Greece................................................
    15 Iceland
    16 Luxembourg
    17 Netherlands
    18 United Kingdom
    19 Ireland
    20 Switzerland
    21 Belgium
    22 Colombia
    23 Sweden
    24 Cyprus
    25 Germany
    26 Saudi Arabia
    27 United Arab Emirates
    28 Israel
    29 Morocco
    30 Canada
    31 Finland
    32 Australia
    33 Chile
    34 Denmark
    35 Dominica
    36 Costa Rica
    37 United States of America................................
    38 Slovenia
    39 Cuba
    40 Brunei
    41 New Zealand
    και επονται καμια 150αρια χωρες ακομα.

    http://www.photius.com/rankings/healthranks.html

    Αν ειχαν το καλυτερο συστημα ρε παιδια γιατι να το αλλαξουν;

    Λυπαμαι που γκρεμιζονται τα νεοφιλελευθερα ονειρα σας, αλλά αυτη εινα η πραγματικοτητα.

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ Χοληδόχος 04/02/2010 15:58:50

      Εύγε Χοληδόχε! έτσι, στεγνοί αριθμοί και κατατάξεις! Το ΕΣΥ μας μάγκες, είναι μέσα στα δεκαπέντε καλύτερα στον κόσμο. Αλλά δεν σας το λένε, γιατί πρέπει να νοιώθετε πως είστε ένα τίποτα!

      (ε, άει σιχτίρ με το παραλλήρημα μπουρδολογίας με ύφος πεντακοσίων καρδιναλίων! για να μαζεύεται σιγά σιγά!)

    • Loretta avatar
      Loretta @ Χοληδόχος 05/02/2010 01:13:47

      Χοληδοχε

      φανταζομαι οτι θα μιλας για τους ανασφαλιστους πολιτες...οσοι εχουν OHIP η ανηκουν σε καποιο ΗΜΟ νοσηλευονται κανονικοτατα απλα τους στοιχιζει πανακριβα αναλογα με την περιπτωση.

      Τωρα οι αναξιοπαθουντες εχουν την ιδια νοσοκομειακη αντιμετωπιση σχεδον παντου.

    • man8os avatar
      man8os @ Χοληδόχος 05/02/2010 01:27:55

      Στους ασφαλισμενους αναφερομαι.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Χοληδόχος 05/02/2010 01:30:13

      Το αντίστοιχο με το δικό μας ΕΣΥ στην Αμερική είναι άθλιο. Υπάρχουν και νοσοκομεία, που αν πας θα τρομάξεις. Είναι για ανασφάλιστους και λοιπούς αναξιοπαθούντες. Έτσι όπως πιστεύουν οι πολιτικοί μας για όλους μας εδώ.
      Υπάρχουν όμως νοσοκομεία αστέρια που καλύπτουν την νοσηλεία ανάλογα με την ασφάλεια. Και βέβαια οφείλεις να κατανοήσεις ότι τίποτε δεν είναι δωρεάν. Μόνο ο νεκρός δεν πληρώνει.

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ Χοληδόχος 05/02/2010 01:32:06

      Στην Έκθεσή του ο ΠΟΥ αναφέρει τα κριτήρια κατάταξης:
      http://www.photius.com/rankings/who_world_health_ranks.html

    • man8os avatar
      man8os @ Χοληδόχος 05/02/2010 01:32:45

      Αυτη ειναι η ιδεολογια των Αμερικανωων. Το οτι πληρωνεις περνεις.

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ Χοληδόχος 05/02/2010 01:39:47

      το ΕΣΥ δεν είναι μόνον Νοσοκομεία, είναι πρωτίστως πρωτοβάθμια υγειονομική περίθαλψη, είναι εμβόλια, είναι αγροτικός γιατρός, είναι οργάνωση αδιάβλητης αιμοδοσίας και μεταμοσχεύσεων, είναι πρόσβαση στο φάρμακο, είναι σχέση διάθεσης πόρων και αποτελεσμάτων, είναι η ικανοποίηση των απαιτήσεων ασφάλειας του ασθενούς στη νοσοκομειακή περίθαλψη -είτε δημόσια είτε ιδιωτική, είναι άπειρα που τα θεωρούμε αυτονόητα και μας φέρνουν στην 14η θέση.

    • Loretta avatar
      Loretta @ Χοληδόχος 05/02/2010 01:44:39

      man8os

      για να καταλαβω δηλ εδω στο ρημαδι για ΕΣΥ που εχουμε δεν πληρωνουμε τα μαλλλλλιοκεφαλα μας απο τις παρακρατησεις μεσω του ΙΚΑ?????
      Ειναι δηλ αναλογη των χρηματων που μας παρακρατουν η νοσηλεια και περιθαλψη μην ΟΥΡΛΙΑΞΩ??

    • man8os avatar
      man8os @ Χοληδόχος 05/02/2010 01:56:10

      Οσες φορες εχω παει σε δημοσιο νοσοκομειο, εχω δει μια χαοδη κατασταση. Οταν μητερα μου ηταν αρρωστη σοβαρα και η αδερφη μου, τις εχουμε παει στο ιατρικο κεντρο, για να ημαστε σιγουροι οτι θα γινουν καλα.

  24. Pikis avatar
    Pikis 04/02/2010 10:29:52

    @ Tony, Χοληδόχος (ουροδόχος)
    Το πρόβλημα σας είναι ότι δεν καταλαβαίνετε το κόλπο των ΜΕΓΑΛΩΝ να ρίξουν το μπαλάκι στους ιδιωτικούς και δημσίους υπαλλήλους. Κλασσικό κόλπο. Βάζεις τους μικρούς να φαγωθούν μεταξύ τους και κάνεις τη δουλειά σου ήσυχα και ωραία. Βλέπε το παράδειγμα του εμφυλίου (μιας και πολλοί τον αναφέρετε). Μας έβαλαν οι Αγγλο-Αμερικάνο-Ρώσοι να φαγωθούμε με τα γνωστά αποτελέσματα. Για τους άπειρους Δ/Υ δεν φταίει ο υπάλληλος αλλά τα κόμματα που διόριζαν εξαργυρώνοντας εκλογικές υποσχέσεις. Διορίστηκα με ΑΣΕΠ για να κάνω τη δουλειά μου. Καθημερινά, αντιμετωπίζω τους δεινόσαυρους της δημόσιας διοίκησης που βάζουν εμπόδιο σε κάθε τι καινούργιο. Προτιμούν να δαπανούν ποσά σε ηλιθιότητες (στολισμοί, δημόσιες σχέσεις, έργα βιτρίνας) παρά να εκσυγχρονίσουν τον εξοπλισμό. Πετάνε λεφτά σε υπερτιμολογημένα και άχρηστα αναλώσιμα και σφυρίζουν αδιάφορα στις αιτήσεις για κάλυψη εξόδων συνεδρίων. Υπάρχουν πολλοί Δ/Υ που θέλουν να προσφέρουν αλλά δεν τους αφήνουν.

  25. χρηστος avatar
    χρηστος 04/02/2010 15:06:02

    Ο κ. Διευθυντής τής ΔΟΥ όμως, μέ πόσες φουσκάλες τόν πίνει τόν καφέ του?

    Εδώ κάποιοι έχουν καί κωδικό όνομα στίς επεγγελματικές πιάτσες.
    Ο κύριος 3000, ο κύριος 5000 καί πάει λέγοντας.

    Τό αίσχος τους είναι ότι ούτε τό μισθό τους δέν "βγάζουν".
    Ελεγκτής ΔΟΥ, ερεύνησε σάν ευσυνείδητος υπάλληλος τού Κράτους τίς δηλώσεις ενός γιατρού, ανακάλυψε σάν λαγωνικό αδήλωτα εισοδήματα, υπολόγισε σάν καλός εφοριακός τούς διαφυγόντες φόρους, πρόστιμα καί προσαυξήσεις στίς 31.500 ευρώ, ήρθε σάν πολιτισμένος άνθρωπος σέ συνεννόηση μέ τόν γιατρό, τσέπωσε σάν γνήσιο λαμόγιο 10.000, διόρθωσε μέ blanco τίς "ελαττωματικές" δηλώσεις, φρόντισε νά μήν μπεί δεκάρα στό Δημόσιο ταμείο καί κάθισε νά σκεφτεί σέ ποιόν εξωτικό προορισμό θά ξοδέψει τά 10 χιλιάρικα γιά νά μήν κινδυνεύει κι' από τό πόθεν έσχες.

    Φυσικά υπάρχουν καί έντιμοι (συνήθως σέ δυσμένεια ή σέ "στεγνές" θέσεις).

  26. tony avatar
    tony 04/02/2010 15:27:19

    Δεν μπορείς να υπηρετείς δυο αφέντες.
    Εαν είσαι εκπεδευτικος ενός σάποιου συστήματος,στην πραγματικότητα βοηθάς στην αναπαραγωγή του.
    ΕΑΝ διαφωνείς παρατήσου.
    Στο ξεπούλημα της πατρίδα μας είμαστε όλοι συνένοχοι.
    Άνθρωποι που δέχτηκαν να πουληθεί η πατρίδα τους μπροστά στα μάτια τους δεν τους αξίζει να έχουν πατρίδα.
    ΕΑΝ υπάρχει ένας λόγος για να σκοτώσω η να πεθάνω είναι μόνο ένας.
    Πατρός τε και μητρός και πάντων των προγόνων ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΝ και αξιότερων εστι η πατρίς.
    Είμαι εθνικιστής.Δεν είμαι σοσιαλιστής.
    ΜΑΚΕΔΟΝΑΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΕΘΝΙΚΟΣ
    Γιος ανταρτη

  27. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 05/02/2010 01:08:46

    Αγαπητέ Χοληδόχε,
    θα εύρισκα ενδιαφέροντα τα στοιχεία, που μας παρέθεσες, αν έκανες τον κόπο να μας εξηγήσεις βάσει ποιάς παραμέτρου είναι η κατάταξη: Της αποτελεσματικότητος; Της ευκολίας προσβάσεως; Της επισκεψιμότητος ως ποσοστό του πληθυσμού; Της εμπιστοσύνης των χρηστών του; Ή μήπως του κόστους του συστήματος κατά κεφαλή; Γιατί αυτό θα εξηγούσε πολλά... Και θα μας άφηνε ακόμα πιό απογοητευμένους, ή ακόμα πιό περήφανους.
    Αναμένω την διευκρίνισή σου.

    • Χοληδόχος avatar
      Χοληδόχος @ ΠΗΛΕΑΣ 05/02/2010 02:58:26

      Ειναι ολα αυτα που αναφερεις αλλά καλυτερα πατα παρακατω για πληρη ενημερωση.
      http://www.photius.com/rankings/who_world_health_ranks.html

    • Loretta avatar
      Loretta @ ΠΗΛΕΑΣ 05/02/2010 03:07:37

      Χοληδοχος προφανως εισαι μυωπας διοτι η λιστα αυτη ειναι του 2001!!!
      ΑΥΤΟ ΧΟΛΗΔΟΧΕ ΓΙΑΤΙ ΠΑΡΕΛΕΙΨΕΣ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ????

      The World Health Organization's ranking of the world's health systems was last produced in 2000, and the WHO no longer produces such a ranking table, because of the complexity of the task.

      Μαρεσει που ο ΦΩΤΙΟΣ ΚΟΥΤΣΟΥΚΗΣ που εχει το σαιτ διαφημιζει το εξης

      Find affordable health insurance plans by Kaiser Permanente of California.

    • Χοληδόχος avatar
      Χοληδόχος @ ΠΗΛΕΑΣ 05/02/2010 04:03:37

      Και τι σε πειραζει ρε Loretta που ειναι του 2001; λες να εγιναν τοσο σημαντικες αλλαγες στα συστηματα της Ελλαδας ή των ΗΠΑ και να αλλαξε η καταταξη; Βρες εσυ του 2009. Αν ειχε ο ΠΟΥ πιο φρεσκα στοιχει δεν θα τα αναρτουσε; Αλλωστε το πιθανοτερο ειναι η αξιολογηση να γινεται καθε 10 χρονια γιατι οποιες αλλαγες γινονται σε τετοια θηριωδη συστηματα οπως ειναι τα υγειας, η αποδοση τους φαινεται μετα απο αρκετα χρονια.

      Στην ηλικια μου ειναι δυσκολο να ειμαι μυωπας, μηπως στην δικη σου ηλικια η απλη λογικη ...σφυριζει αδιαφορα;

  28. Χοληδόχος avatar
    Χοληδόχος 05/02/2010 05:12:18

    ΚΑΤΩΤΑΤΟΣ ΜΙΣΘΟΣ ΣΥΝΤΑΞΗ
    ΔΑΝΙΑ................. 2.200€ .......... 65
    ΟΛΛΑΝΔΙΑ.............. 1.262€ ........... 65
    ΙΡΛΑΝΔΙΑ.............. 1.592€ ........ 40 ΧΡΟΝΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
    ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ............. 1.162€ 63-68
    ΣΟΥΗΔΙΑ............... 2.500€* ........ 65
    ΙΣΠΑΝΙΑ............... 812€ ........ 65
    ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ............ 381€ ........ 65
    ΑΓΓΛΙΑ................ ** ........ 65
    ΑΥΣΤΡΙΑ............... 1.900€ ΠΕ ........ 65
    ΙΤΑΛΙΑ................ 1.000€ ........ -
    ΓΑΛΛΙΑ................ - ........ 60
    ΓΕΡΜΑΝΙΑ.............. - ........ 65

    * Μεσος μισθος.
    ** Ετησιες αποδοχες του 1/4 του προσωπικου κατω απο 20.000€
    Στοιχεια του 2005.

    Οποτε λαμογια Δ/Υ αφου οικονομικα δεν ειμαστε καλυτερα απο την Πορτογαλια τα 700€ θα επρεπε να ειναι ο ανωτατος μισθος σας.

    • Χοληδόχος avatar
      Χοληδόχος @ Χοληδόχος 05/02/2010 05:15:35

      Οι κατωτατοι μισθοι και η ηλικια συνταξιοδοτησης των Δ/Υ σε μερικες (οσες βρηκα) χωρες της Ε.Ε
      Δεν φταιω για την εμφανιση, εγω τα ειχα στοιχισει πολυ ωραια αλλά...

  29. Crash&Burn avatar
    Crash&Burn 05/02/2010 07:52:32

    Δυστυχως ολοι φωναζουν για δικαιωματα.... και κανεις για υποχρεωσεις

    Για εμενα πρωτα υπαρχουν υποχρεωσεις και οταν τις εκπληρωσεις στο ακεραιο τοτε υπαρχουν και δικαιωματα.