#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/03/2010 12:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι αγορές δεν «άκουσαν» τη στήριξη Ομπάμα και λοιπών



Ακόμα και τα φιλοκυβερνητικά ΝΕΑ επισημαίνουν σήμερα ότι «ο επιτυχημένος  διπλωματικός μαραθώνιος του Πρωθυπουργού δεν κατάφερε να κάμψει το κόστος δανεισμού».

Τότε γιατί ήταν «επιτυχημένος»; Και για ποιους; Για εκείνους που καίγονταν τόσον καιρό να δρομολογήσουν την «Βόρεια Μακεδονία» και τις άλλες παρόμοιες λύσεις στα Εθνικά Θέματα; Για να επισημοποιηθεί η «Νέα Γιάλτα» και η περαιτέρω πρόσδεσή μας στο αμερικανικό άρμα;

Άσε που ούτε καν επίσημη επίσκεψη ήταν. Στο πλαίσιο των εορτασμών της Ομογένειας για την 25η Μαρτίου είδε ο Ομπάμα τον πρωθυπουργό μας και του είπε αυτά που είχε να του πει.

Ημεροδήκτης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 11/03/2010 12:59:50

    Hταν επιτυχημενος στο εσωτερικο μετωπο.Με τη βοηθεια των ΜΜΕ που ειναι συνενοχοι για οσα συμβαινουν και με μερικες συναντησεις με ηγετες μεγαλων δυναμεων δημιουργθηκε η εντυπωση στους υποστηρικτες του οτι κατι κανει.
    Αυτο τους ενδιαφερει.

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 11/03/2010 13:11:39

    Μα τόση _αλακία έχω καιρό να ακούσω... Από την β' τετραετία Σημίτη για την ακρίβεια, όταν οι σωτήρες έσωζαν το ΧΑ...

    Άκου "πόλεμο στους κερδοσκόπους"... Ο διαχειριστής του συνταξιοδοτικού σας λογαριασμού, ή του κομποδέματος στο αμοιβαίο κεφάλαιο είναι και αυτός κερδοσκόπος (μόνο που στην Ελλάδα...)

    Ο βήχας, η ιπποδύναμη και η αξία των ομολόγων δεν κρύβονται. Χαιρετισμούς στους μακάκες που πιστεύουν αλλιώς, και καλά ξεμπερδέματα

  3. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 11/03/2010 13:21:37

    Έτσι απλά,συνεχίζεται η κατάργηση λαικών κατακτήσεων 100 ετών από τον ΓΑΠ και την κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ με ΔΟΛια στήριξη και όχι μόνο.

  4. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 11/03/2010 13:22:48

    Ακου 'τότε γιατί ήταν επιτυχημένος';;;; Γιατί έτσι μας αρέσει !!!! Opinion makers είμαστε και λέμε αυτό που θέλουν τ'αφεντικά μας.Λογαριασμό θα δώουμε στους ιθαγενείς;;;

  5. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 11/03/2010 13:28:34

    Michele,σιγάααααα!!!!Θα του ρουφήξεις τον άφτο.

    • zonitis avatar
      zonitis @ Σπάρτακος 11/03/2010 14:24:12

      Ειδες ομως που τα χειλη εχουν στραβωσει προς τα αριστερα; Δεν ηθελε ουτε καν να τον ακουμπησει. Αυτος επεσε σαν χανος πανω της...

  6. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 11/03/2010 13:35:13

    Σπάρτακε,μήπως της μύρισε κάτι άσχημα της κυρίας Ομπάμιας και έχει τέτοια έκφραση?Λέω... μήπως?

    • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
      ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ ΙΩΝΑΣ 11/03/2010 19:21:23

      Λές ν'άχει κάποια ιδιάζουσα οσμή....η 'υψηλή' νοημοσύνη σε συνδυασμό με American-Polish-Balkan attitude ????

  7. Balafara Hunter avatar
    Balafara Hunter 11/03/2010 13:37:26

    Το "Γιώργος-Κερδοσκόποι" παίξτε το διπλή Χ2 για να μην πάτε κουβά. Αν έρθει άσσος, θα τα μοιράσει ο Γιώργος σε όλους μας.

  8. nasos avatar
    nasos 11/03/2010 14:21:32

    Και γιατί να πέσουν τα spread;
    Οι αγορές βλέπουν μια χώρα με μια οικονομική βάση δυσανάλογα μικρή σε σχέση με το βιοτικό επίπεδο των κατοίκων και με ένα δημόσιο χρέος που διαρκώς διογκώνεται λόγω της απερίγραπτης σπατάλης που επικρατεί σε όλα τα επίπεδα.
    Ένα Πρωθυπουργό που η πρώτη του ενέργεια μόλις ανέλαβε τον Οκτώβρη ήταν να ανακοινώσει πως το έλλειμμα ήταν πολύ μεγαλύτερο απ'όσο νόμιζαν όλοι,αλλά αντί να λάβει μέτρα άμεσα,αυτός μοιράζει επιδόματα.
    Ύστερα όταν τα spreads αρχίζουν και παίρνουν την ανηφόρα,βλέπουν έναν ΓΑΠ πανικόβλητο να μιλάει για την επικείμενη καταστροφή και να εξαγγέλει εξεταστική επιτροπή για τα πεπραγμένα της προηγούμενης κυβέρνησης-ως πολιτική αναταραχή το εκλαμβάνουν αυτό οι αγορές-
    ύστερα αρχίζει τα ταξίδια αλλά όπου πάει δεν ζητάει ζεστό χρήμα,αλλά ''πολιτική στήριξη''(αέρα κοπανιστό δηλαδή)
    και μετά έχει και την απαίτηση να πέσουν τα επιτόκια με τα οποία δανείζεται.
    Στην πραγματικότητα ο ΓΑΠ θα πρέπει να ευχαριστεί τον Θεό που δεν είναι ακόμη υψηλότερα.
    Ο μέσος Έλληνας θα πρέπει να ετοιμάζεται για τα χρόνια φτώχειας και ύφεσης που έρχονται,είτε μας σώσουν οι Ευρωπαίοι είτε πάμε στο ΔΝΤ,ο μέσος Έλληνας θα υποφέρει πολύ,ειδικά αυτοί που συμμετείχαν στην καταναλωτική φαντασίωση που δημιούργησαν τα χαμηλά επιτόκια που έφερε το ΕΥΡΏ και δανείστηκαν απερίσκεπτα.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ nasos 11/03/2010 14:40:45

      Πολυ ωραιο αυτο.Τωρα κατηγορουνται οι Γερμανοι γιατι δε δινουν μεγαλες αυξησεις.Και ποιος υποχρεωσε τους αλλους να δωσουν αυξησεις;
      Eκεινο βεβαια που δε λενε ολοι αυτοι ειναι οτι η Γερμανια παιζει σε παγκοσμιο πρωταθλημα ανταγωνισμου και εξαγωγων κοντρα σε Ιαπωνες,Κινεζους κλπ και αρα πρεπει να προσεχει για να αντεχει.
      Οι αλλοι που παιζουν στο εσωτερικο ευρωπαικο πρωταθλημα βγαινουν και απο πανω γιατι αυξαναν τους μισθους χωρις να εχουν βαση.
      Χωρις βεβαια τις εξαγωγες της Γερμανιας η ευρωζωνη θα επαυε να ειναι πλεονασματικη και το ευρω θα ετρωγε βουτια.

    • nasos avatar
      nasos @ nasos 11/03/2010 15:00:08

      Άντε,τον βρήκαμε τον φταίχτη,είναι η Γερμανία και η συνετή οικονομική της πολιτική και όχι το γεγονός ότι οι Ελληνικές κυβερνήσεις εκμεταλλεύτηκαν τα χαμηλά επιτόκια του Ευρώ για να συνεχίζουν τον απερίσκεπτο δανεισμό για να ικανοποιούν τους κομματικούς τους φίλους,από τον τελευταίο αφισοκολλητή έως τον μεγαλύτερο διαπλεκόμενο επιχειρηματία,οι οποίοι ύστερα με τα λεφτά που κέρδιζαν από το πολιτικό αλισβερίσι αγόραζαν γερμανικά αυτοκίνητα-δεύτερη μεγαλύτερη αγορά στον κόσμο για Πόρσε Καγιέν η Ελλάδα-
      έτσι μπράβο,συνεχίστε να χαϊδεύετε τα αφτιά του μέσου Έλληνα,μόνο μην βρίζετε πού τους Γερμανούς γιατί μπορεί σύντομα το παιδί σας να πάει εκεί εκπλιπαρώντας για ένα μεροκάματο.

  9. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 11/03/2010 21:44:30

    Η λογική του άρθρου αυτού μου θυμίζει: Να καταστραφεί ο πλούσιος γείτονας, και ας μην κερδίσω τίποτα εγώ. Από άχτι και μόνο.
    Η Γερμανία ζει από τις εξαγωγές. Τουρισμό έχει ελάχιστο, συγκριτικά με τις χώρες του Νότου, και αυτός περιορίζεται κυρίως στο Βερολίνο, άντε και λίγο στις Άλπεις. Το συμφέρον της επιβάλλει να κρατάει χαμηλό το κόστος παραγωγής. Μπροστά στην Κίνα είναι ένας πληθυσμιακός νάνος, μπροστά στην Ιαπωνία επίσης υστερεί. Και όμως, τις ανταγωνίζεται. Μέχρι πότε, δεν ξέρω. Ίσως όχι για πάρα πολύ ακόμα.
    Αντιλαμβάνομαι ότι συμπιέζει τις χώρες του Νότου για να κρατάει το πλεόνασμά της υψηλό. Δικαίωμά της, ως κυρίαρχο κράτος, να κοιτάει το συμφέρον της. Γιατί άραγε θα έπρεπε να είναι σαν εμάς; Για να ικανοποιείται η ιδεοληψία του ΣΥΡΙΖΑ;
    Μήπως θα πρέπει σε λίγο να αρχίσουμε να κλαίμε για τον καημένο εργαζόμενο της Γερμανίας, που τόσο υποφέρει χωρίς αυξήσεις;
    Επειδή μάλιστα πολλοί εργαζόμενοι στη Γερμανία είναι μετανάστες, αν υποφέρουν τόσο πολύ, μπορούν να γυρίσουν πίσω στις χώρες προέλευσής τους.