#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/12/2011 18:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι αγιογράφοι του ΠΑΣΟΚ έγιναν οι ... νεκροθάφτες του



Έχουν πολύ πλάκα τις ημέρες αυτές οι δημοσιογράφοι αλλά και οι πολιτικοί που ενώ τόσα χρόνια στήριξαν τον Γ. Παπανδρέου, τώρα τον αποκηρύσσουν. Στηριζόμενοι στη λήθη του εφήμερου πιστεύουν ότι ο κόσμος που τους διάβαζε ή τους άκουγε εκστασιασμένος όταν αποθέωναν τον παπανδρεϊσμό, τώρα θα τους ξανακούσει και θα τους ξαναδιαβάσει επειδή ανακάλυψαν ότι ο κ. Παπανδρέου απέτυχε και διέλυσε τη χώρα.

Αναρωτιέται κανείς αν ντρέπονται όλοι εκείνοι που αλλάζουν πολιτικό δέρμα πιο εύκολα και από τους χαμαιλέοντες. Το 1996 οι ίδιοι είχαν κάνει άγαλμα τον Κ. Τα ντελίβερι μπόις του εκσυγχρονισμού έγραψαν με τα εκσυγχρονιστικά Mont Blanc τους άπειρες αγιογραφίες για τον σωτήρα Κ. Σημίτη που μας έβαλε στην ΟΝΕ, μας έκανε κράτος, έφτιαξε τους Ολυμπιακούς Αγώνες, στο πλευρό της κας Αγγελοπούλου (που είναι αυτή ρε παιδιά;). Μέχρι και το Ευρωπαϊκό της Εθνικής ποδοσφαίρου ήταν έργο του… Σημίτη και της Ελλάδας που είχε εκσυγχρονιστεί.

Ώσπου, ο Σημίτης κατέρρευσε, τα σκάνδαλα βγήκαν στη φόρα, το Χρηματιστήριο που τάϊζε τη «συμμορία των προθύμων στα media» διαλύθηκε. Και τότε όλοι αυτοί ανακάλυψαν τα λάθη του εκσυγχρονισμού και έψαξαν να βρουν κάποιο άλλο «θύμα» της λεγόμενης προοδευτικής παράταξης. Αφού περιπλανήθηκαν λίγο στα κεντροδεξιά χωράφια, γλείφοντας και ολίγον τον Καραμανλή, ανακάλυψαν τελικά τον ... Γ. Παπανδρέου. «Το παιδί της Αλλαγής» ήταν ο ιδανικός εκφραστής τους, ένας έτοιμος πρωθυπουργός που θα έστηνε το νέο μαγαζάκι της Κεντροαριστεράς.

Βέβαια, αμφιταλαντεύτηκαν ορισμένοι το 2007 όταν ο Β. Βενιζέλος διεκδίκησε το δικό του ρόλο, αλλά το παιδί του Αντρέα τους κέρδισε. Τον έκαναν πρωθυπουργό, του έστησαν αγιογραφίες, τον αποθέωσαν όπως τον Κορεάτη δικτάτορα που πέθανε πρόσφατα.

Τι για μεγάλο ηγέτη διαβάζαμε, τι για τον άνθρωπο που μπαίνει στις Συνόδους στο εξωτερικό και κάθονται όλοι κλαρίνο, τι για τον πρόεδρο της Σοσιαλιστικής Διεθνούς που θα αλλάξει τον κόσμο μέσω της πράσινης, πανανθρώπινης οικονομίας....

Ωστόσο, τα ταμεία ήταν άδεια, λεφτά δεν υπήρχαν, ο Παπανδρέου αποδείχθηκε κατώτερος των περιστάσεων και μέσα σε δύο χρόνια ο μεγάλος ηγέτης για τους κονδυλοφόρους του «όπου φυσάει ο άνεμος» έγινε μικρός πολιτικός, αποτυχημένος. Και με τις διαδικασίες που είναι σε εξέλιξη στο ΠΑΣΟΚ, ο ίδιος ο μεγάλος ηγέτης που ανέστησε το ΠΑΣΟΚ το 2009 έγινε ξαφνικά ο εξουσιομανής, ο καρεκλοκένταυρος, ο κολλημένος που εκπροσωπεί την οικογενειοκρατία και άλλα τέτοια όμορφα.

Προφανώς οι χαρακτηρισμοί δεν είναι λανθασμένοι, αλλά να τους χρησιμοποιούν εκείνοι που κάποτε έγλυφαν εκεί που τώρα φτύνουν, πάει πολύ.

Τα παραδείγματα είναι πολλά:

Ο όμιλος Αλαφούζου που με την Καθημερινή και τον Σκάϊ από χώρος της κεντροδεξιάς είχε μετατραπεί σε βασικό καθοδηγητικό όργανο του κ. Παπανδρέου. Κι όταν τον κατάλαβαν κι αυτοί, άρχισαν το θάψιμο βάζοντας στο θρόνο τον… Λουκά Παπαδήμο. Φυσικά δε θα έχουν κανένα πρόβλημα να ρίξουν και καμιά γυροβολιά από τη Λ. Συγγρού τώρα που ο "εξαφανισμένος" του παρελθόντος, ο Αντώνης Σαμαράς, έγινε ο ρυθμιστής των εξελίξεων.

Για να μη μιλήσουμε για το Συγκρότημα του Λαμπράκη – Ψυχάρη. Ανάλογα με το πόσα δάνεια έπρεπε να πάρουν έκαναν και την πολιτική τους. Ο βασικός εκφραστής του Παπανδρεϊσμού, ο δημοσιογράφος κ. Παπαχρήστος έγραφε πριν μερικούς μήνες ότι ο Γ. Παπανδρέου όταν μιλά στις Συνόδους Κορυφής παθαίνουν όλοι πλάκα. Τώρα δε θέλει ούτε να γράφει το όνομά του.

Το δε Συγκρότημα Μπόμπολα σελίδες επί σελίδων για το μεγάλο ηγέτη που θα σώσει την Ελλάδα με το Μνημόνιο. Τώρα που ακόμη και η τρόικα χαρακτήρισε αποτυχημένο το Μνημόνιο ανακάλυψαν τον τεχνοκράτη κ. Παπαδήμο.

Μέχρι και η κρατική ΕΡΤ ασκεί κριτική στον κ. Παπανδρέου, η ίδια που όταν ήταν πρωθυπουργός και… έβηχε το έκανε πρώτο θέμα.

Το Mega από την άλλη, με βασικό σχολιαστή του τον πολύ κ. Πρετεντέρη επί δύο χρόνια μας πιπίλιζε το μυαλό ότι το Μνημόνιο είναι μια υπέροχη περιπέτεια. Τώρα, κι έπειτα από κάποια γιαούρτια το καλοκαίρι, η υπέροχη περιπέτεια έγινε… εφιάλτης.

Τα παραδείγματα πολλά και δεν έχει νόημα να αναφερθούν όλα. Αλλά δείχνουν ξεκάθαρα πώς «πολιτεύονται» τα συμφέροντα που κρατούν τα μέσα ενημέρωσης στα χέρια τους.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. makis avatar
    makis 30/12/2011 18:14:59

    Tα δωράκια του Βενιζέλου ( στους .. γερμανούς !) http://shar.es/W7dQC

  2. τακης avatar
    τακης 30/12/2011 19:02:17

    προτείνω γιαούρτια ....πολλά γιαούρτια ,όπου τούς βλέπουμε,όπου εμφανίζονται
    φούλ φατ,αγελαδίτσα,με φρούτα ,μέ μέλι
    γιαούρτια πολά γιαούρτια

    • Τιγράνης avatar
      Τιγράνης @ τακης 30/12/2011 19:51:25

      Τάκη, αυτά είναι ακρότητες. Άκου με φρούτα και με μέλι...

      • ΕΛΛΑΣ avatar
        ΕΛΛΑΣ @ Τιγράνης 31/12/2011 11:28:08

        ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΣΟ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΤΟ ΜΕΛΙ?

    • Michael V, avatar
      Michael V, @ τακης 31/12/2011 13:30:54

      Όχι. Ταγιαούρτια κοστίζουν και αν είναι να διατεθούν, ας διατεθούν να φάει κανένας πεινασμένος στα δημοτικά και τα ενοριακά συσσίτια. Σ΄αυτούς τους ξετσίποτους αλήτες, που ακόμα και τώρα λένε, ότι, ό,τι κάνουν, το κάνουν για να μας σώσουν, μόνο σάλιο και μάλιστα πολύ σάλιο και αν είναι δυνατόν και με φλέματα και γιουχάϊσμα όπου κι αν τολμούν να παρουσιαστούν. Δε χρειαζόμαστε άλλο σώσιμο από τέτροιους σωτήρες.Φτάνει πια.-

  3. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 30/12/2011 20:18:37

    χαχαχα! μες στο Χριστουγεννιάτικο πνεύμα σε βρίσκω...

    • Τιγράνης avatar
      Τιγράνης @ ΕΥΑ 30/12/2011 20:58:13

      Τι να κάνω Εύα, ας παρωδούμε λίγο τη μαυρίλα που και που. Αν μας πάρει τελείως από κάτω, τότε θα μας έχουν νικήσει κατά κράτος…

      Το μονάστερο το άνοιξες ή το κρατάς για το ρεβεγιόν της πρωτοχρονιάς;

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ Τιγράνης 30/12/2011 21:02:11

        Είμαι μεταξύ Πρωτοχρονιάς κι Ανάστασης...μέγα το δίλημμα..Υπάρχει βέβαια πάντα η εναλλακτική της αφρώδους...κόκα κόλας....

        • Τιγράνης avatar
          Τιγράνης @ ΕΥΑ 30/12/2011 22:06:10

          χαχαχαχα

  4. Σ.Ε avatar
    Σ.Ε 30/12/2011 20:31:41

    Τάκη τα φρούτα και το μέλι καστίζουν.Καλύτερα δώστα ή στα παιδιά σου ή σ'όσους τα έχουν ανάγκη.
    Για τους άλλους οι σάπιες τομάτες είναι ότι πρέπει.

    • madprof avatar
      madprof @ Σ.Ε 31/12/2011 00:36:53

      Κλούβια αυγά, για όλους όσοι κατείχ-αν, -ουν θέση σε κυβερνήσεις από το '96 έως Σήμερα! Για ορισμένους βέβαια αρμόζουν δίκροκα!

  5. Ραβινος avatar
    Ραβινος 30/12/2011 20:47:09

    Καλα ολα αυτα αλλα με τουτα και με τ'αλλα και τον δοτο Παπαδημο καταλαγιασε η οργη του κοσμου και τα φορομπηκτικα μετρα και αυξησεις των ΔΕΚΟ δινουν και παιρνουν χωρις αντιδρασεις παρα μονο βοη χωρις ανταρα !Τι στον τετανο πρεπει να γινει μ'αυτους τους σαλτιμπαγκους της πολτικης σκηνης δεν ξερω !Κατι μεγαλο πρεπει να γινει για να ταρακουνηθουν οι κυβερνωντες του ΠΑΣΟΚΟΚΑΘΕΣΤΩΤΟΣ !Δεν μπορει να παιρνουν αυξησεις 10 % +10 % το β εξαμηνο για την ΔΕΗ χωρις ν'ανοιξει ρουθουνι !Δεν μπορει ο ΠΑΠΑΚ να ειναι Υπουργος ακομη και να επιβαλλει δυσβαστακτα μετρα εις βαρος ενος λαου που ηδη εχει γονατισει απο τις πληρωμες καθε ειδους !Πολυ φοβαμαι οτι θα δουμε ενα θεριεμενο ΚΚΕ στο βαθμο που δεν θα ξερουν που να μπουν οι αστοι {παληοι & νεοι } στις επομενες εκλογες !Εδω ειμαστε και θα το δουμε κι αυτο κι αλλοιμονο μας !

  6. ΜΠ avatar
    ΜΠ 30/12/2011 21:31:13

    Η Γιάννα είναι στην Αγγλία. Τί να κάνει εδώ;
    Δεν έχει πια ενδιαφέρον η Ελλάδα....

  7. Αεροπόρος avatar
    Αεροπόρος 30/12/2011 21:31:18

    Καλά όλα αυτά που λέτε. Οι άνθρωποι είναι αδίστακτοι, δεν διστάζουν σε τίποτα, χαράτσια- φόροι -περικοπές μισθών και άλλα πολλά. Τα δε ΜΜΕ τον σκοπό τους.
    Όμως ο Κ Σαμαράς τι ΚΑΝΕΙ !!!!!!! Δεν έχει καμμία αντήρηση για τις αυξήσεις της ΔΕΗ !! δεν ακόυσαμε τίποτα !!!! Φρονώ πως όλοι είναι εκτός πραγματικότητας, ο κόσμος έχει Σαλτάρει, άπαντες εκτιμούν πως οι Κυβερνώντες και Μη επιζητούν την πλήρη εξόντωση τους. Εκτημώ δε πως τα αποτελέσματα των εκλογών θα είναι τέτοια που θα εκπλαγούν άπαντες και η ΝΔ.......

    • ΕΛΛΗΝ avatar
      ΕΛΛΗΝ @ Αεροπόρος 30/12/2011 23:31:30

      @ Αεροπόρος
      @ Ραβίνος

      Νομίζω οτι πολύσωστά φρονείτε & εκτιμάτε.

      Βλέπετε αυτό που βλέπει ο απλός ΝΔ

      Το μόνο που με μπερδεύει είναι
      γιατί (αν ) δεν το βλέπει η ΗΓΕΣΙΑ και λοξοκοιτάζει για να μην πω σέρνοται απο την τετράδα των Ωραίων κληρονόμων και του εσχάτως νεοταξίτη φαλακροκόρακα.!!!!!!!!!!!!!

  8. A.m.a.n. avatar
    A.m.a.n. 31/12/2011 10:28:12

    Έχω πει πολλές φορές Ότι δεν μας κυβερνούν Έλληνες εδώ και 30χρονια. Συμφωνώ με τα γιαούρτια αρκεί να είναι απο προβιο ελληνικό γάλα μπας και καταφέρουμε να σώσουμε την κτηνοτροφία,διότι πολύ φοβάμαι Ότι μετά την βιομηχανία την βιτεχνια το λιανικο εμπόριο σειρά έχει η κτηνοτροφία για την οποία κάνεις δεν ενδιαφέρεται .καλή χρονια

  9. Ανδρεας avatar