#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/07/2011 15:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι «αγανακτισμένοι» είναι ακόμα εδώ



Δεν πτοούνται οι «αγανακτισμένοι» από τις «διαταγές» να εγκαταλείψουν το Σύνταγμα. Ένα ολόκληρο σύστημα εξουσίας έχει βαλθεί να τους διώξει: η κυβέρνηση, ο υπουργός Δικαιοσύνης, ο Δήμαρχος Καμίνης, η Ντόρα, η Εισαγγελία, οι ξενοδόχοι, οι τουριστικοί πράκτορες και βέβαια τα μέσα ενημέρωσης που αφού έκαναν τη δουλειά τους (ανασχηματισμό), τώρα διαπιστώνουν ότι λερώνουν την πλατεία.

 

«Δεν φεύγουμε αν δεν φύγουν» είναι η απάντηση που έδωσε η χθεσινοβραδινή μαζική συνέλευση, ενώ καλούνται οι πολίτες να στηρίξουν την πλατεία. Σύμφωνα με πληροφορίες, θα μείνουν στο Σύνταγμα όσο είναι ανοιχτή η Βουλή.

Η ανακοίνωση των αγανακτισμένων θυμίζει τα χημικά, την αστυνομική βία, την στάση των μέσων ενημέρωσης και δηλώνει: «δεν τρομοκρατούμαστε».

 

Η ανακοίνωση έχει ως εξής:

 

«Επιτέλους, επιτέλους, επιτέλους!!!
Η Δικαιοσύνη δεν σταμάτησε να δουλεύει ούτε το καλοκαίρι.
Αφού έλυσε το πρόβλημα του χρόνου απονομής δικαίου στις διαδικασίες της.
Αφού σταμάτησε να αποφασίζει για μεγαλύτερους μισθούς για τον εαυτό της.
Αφού αποκάλυψε και συνέτριψε την διαφθορά στους κόλπους της με το παραδικαστικό.
Αφού κινήθηκε με αποφασιστικότητα για την υπόθεση Βατοπεδίου.
Αφού διαλεύκανε τα σκάνδαλα με τους χρηματισμούς (χορηγίες) των κομμάτων και των κομματικών στελεχών από τη Siεmens.
Αφού επέβαλε το νόμο και την τάξη στην οικονομική ελίτ στην Ελλάδα.
Αφού διερεύνησε τις σχέσεις του Νορβηγού τρομοκράτη Άντερς Μπρέιβικ με την ελληνική ακροδεξιά
Αφού έδειξε όλη της την επιείκεια σε 20χρονα παιδιά δίνοντάς τους 130 χρόνια κρατικής φροντίδας.
Αφού φροντίζει να εφαρμόζει τους νόμους για την ανευθυνότητα των υπουργών.
Αφού έλαβε υπ' όψιν το κοινό περί δικαίου αίσθημα στην Ελληνική κοινωνία.


Επιχειρεί να επιβάλει τον νόμο στην πλατεία Συντάγματος, την τελευταία γωνία ανομίας στη χώρα,
Στις "αυθαίρετες" σκηνές, όσων τολμούν να σκέφτονται αυθαίρετα.
Επιχειρεί να πράξει, όπως πράττει χρόνια τώρα για όλα τα αυθαίρετα κτίσματα σε δάση και παραλίες.


Από τις 25 Μαϊου στην πλατεία Συντάγματος, σε όλες τις πλατείες της χώρας, δίνουμε μια μεγάλη μάχη νομιμότητας, ενάντια: στις αυθαιρεσίες της πολιτικής εξουσίας, στο παράνομο χρέος, που δεν θα πληρώσουμε.
Ενάντια στο παράνομο μνημόνιο, τη δανειακή σύμβαση και το μεσοπρόθεσμο, ενάντια στις παράνομες τράπεζες. Όλο αυτό το διάστημα, και πιο πριν, κανένας λειτουργός της Δικαιοσύνης δεν έπραξε τα αυτονόητα, δεν κίνησε τις απαραίτητες διαδικασίες.

Από τις 25 Μαϊου δεν μας έχουν τρομοκρατήσει οι απειλές της κυβέρνησης, δεν μας έχουν τρομοκρατήσει η αστυνομική βαρβαρότητα, τα 3.000 χημικά, δεν μας έχουν τρομοκρατήσει η μεθοδευμένη σπίλωση από την πλειοψηφία των ΜΜΕ. Δεν μας τρομοκρατεί ούτε το πρωτοφανές γεγονός να διακόψουν απόψε τον φωτισμό στην κεντρικότερη πλατεία της χώρας.
Μετά από δύο μήνες και τρεις μέρες, δεν τρομοκρατούμαστε. Και αυτό γιατί είμαστε αποφασισμένοι. Και το επαναλαμβάνουμε σε όλους τους τόνους, για να το καταλάβουν και όσοι κάνουν πως δεν βλέπουν και πως δεν ακούν.
Είμαστε εδώ, παραμένουμε εδώ, θα είμαστε εδώ και στις νέες μεγάλες κινητοποιήσεις του λαού. Είμαστε εδώ, με τις συνελεύσεις και τις δράσεις μας, γιατί η χρήση των δημοσίων χώρων ανήκει σε όλους.

Υ.Γ. Αυτή τη στιγμή που γράφεται αυτή η ανακοίνωση η πλατεία Συντάγματος βρίσκεται σε συσκότιση θυμίζοντας μέρες κατοχής.

Καλούμε το Λαό της Αθήνας την Παρασκευή 29 Ιουλίου από τις 7 μ.μ στην Πλατεία Συντάγματος.


ΔΕΝ ΦΕΥΓΟΥΜΕ ΑΝ ΔΕΝ ΦΥΓΟΥΝ.
ΔΕΝ ΦΕΥΓΟΥΜΕ ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΑΣ».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 29/07/2011 15:22:46

    ΕΠΙΣΗΜΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΡΥΨΟΥΝ ΑΛΛΟ !!!

    391 ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΕΣ ΕΛΛΗΝΩΝ το 2009 !!!
    (συντριπτική πλειοψηφία άνδρες οικογενειάρχες, χρεωμένοι επαγγελματίες, άνεργοι)

    500 !!! ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΕΣ ΕΛΛΗΝΩΝ το 2010 !!!
    (συντριπτική πλειοψηφία άνδρες οικογενειάρχες, χρεωμένοι επαγγελματίες, άνεργοι)

    150 !!!ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΕΣ ΕΛΛΗΝΩΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ ΤΟΥ 2011
    (συντριπτική πλειοψηφία άνδρες οικογενειάρχες, χρεωμένοι επαγγελματίες, άνεργοι)

    ΔΥΟ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ !!! ΚΑΙ ΑΥΞΑΝΟΝΤΑΙ !!!

    ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ ΑΛΛΕΠΑΛΛΗΛΑ ΤΑ ΚΡΟΥΣΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΚΡΥΨΟΥΝ !!!

    ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΤΩΝ ΣΤΥΓΕΡΩΝ ΠΡΟΔΟΤΩΝ ΑΝΘΕΛΛΗΝΩΝ ΕΚΤΕΛΕΙΤΑΙ ΜΕΘΟΔΙΚΑ.

    ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ Η ΩΡΑ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ !!!

    Ο,ΤΙ ΑΥΡΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΟΥΝ, Ο,ΤΙ ΑΓΡΙΑ ΣΚΥΛΙΑ ΠΟΥ ΜΑΘΑΙΝΩ ΕΚΠΑΙΔΕΥΟΥΝ, ΟΤΙ ΠΛΑΣΤΙΚΕΣ ΣΦΑΙΡΕΣ, Ο,ΤΙ ΧΡΩΣΤΙΚΑ, Ο,ΤΙ ΧΗΜΙΚΑ, Ο,ΤΙ ΑΛΛΟΔΑΠΟΥΣ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ !!!

    Η ΩΡΑ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΥΙΟΣ Ή ΑΔΕΛΦΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΥΤΟΧΕΙΡΕΣ ΘΑ ΣΑΛΤΑΡΕΙ ΤΡΕΛΑΜΕΝΟΣ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΦΩΛΙΕΣ ΤΟΥΣ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ !!!

  2. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 29/07/2011 15:27:09

    Δεν είμαι πολύ αισιόδοξος για το μέλλον του κινήματος των "αγανακτισμένων". Τα μόνα καλα αυτής της υπόθεσης μου φαίνονται εμένα αυτά που ήδη έγιναν. Η αγωνιστική συνειδητοποίηση μεγάλου μέρους της κοινωνίας και, κυρίως, η ήττα της Νέας Τάξης στην προετοιμασία ενός "δικού της" κινήματος, που έσπευσε τώρα πανικόβλητη να το καταπνίξει.

    Αυτό το τελευταίο ειδικά, είναι πολύ σημαντικό, διότι αφαίρεσε πολλά ερείσματα και πολλούς τρόπους δράσης από τη Ν.Τ. Βλέπουν τώρα ότι δεν μπορούν να στήσουν γιαλαντζί επαναστάσεις που θα στείλουν τη χώρα πιο βαθιά ακόμη στην αγκάλη της "παγκόσμιας διακυβέρνησης". Και ότι τέτοιες γιαλαντζί επαναστάσεις θα γυρίσουν μπούμεραγκ εναντίον τους ως πραγματικές επαναστάσεις.

    Το μέλλον δεν το γνωρίζουμε, πάντως οι αναγανακτισμένοι ήταν μια τελευταία ευκαιρία ειρηνικής επαναστατικότητας για το σύστημα. Το μέλλον θα είναι πολύ πιο ριζοσπαστικό για όσους έχουν επαναστατική διάθεση...

  3. factorx avatar
    factorx 29/07/2011 15:35:02

    Μην απογοητεύεσαι Επώνυμε. Όλα τα κινήματα έχουν σκαμπανεβάσματα. Θυμάσαι που όλοι έλεγαν πριν από έξι μήνες πως δεν θα γίνει "τίποτα"; Εγινε, όμως και θα ξαναγίνει, πιό ώριμο

    • AUD avatar
      AUD @ factorx 29/07/2011 15:39:43

      μακάρι...!!!!!

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ factorx 29/07/2011 15:49:50

      Μακάρι και μακάρι να είναι, όπως λες, πιο ώριμο.

  4. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 29/07/2011 15:45:18

    Επώνυμε, ανεξάρτητα από τις εκτιμήσεις σου για τους Αγανακτισμένους, πού βλέπεις την "αγωνιστική συνειδητοποίηση" του κόσμου; Δε βλέπεις τι χολή χύνεται κατά του αγώνα των ταξιτζήδων από τους κοινωνικούς αυτοματιστές; Δε βλέπεις πώς τρέχουν τα σάλια του κάθε πικραμένου που δεν είχε τα προσόντα να μπει μέσω ΑΣΕΠ στο δημόσιο, καθώς περιμένει να ξεσκίσει τους μελλοντικούς απολυμένους-μελλοθάνατους του δημοσίου;

    Εγώ δεν βλέπω καμία συνειδητοποίηση στις μάζες. Βλέπω μόνο εαυτουλισμό και άραγμα στον καναπέ. Ακόμα και οι 300.000 κούκοι που μαζεύτηκαν ένα βράδυ στο Σύνταγμα, είδαμε ότι δεν έφεραν την άνοιξη. Δυστυχώς, αυτή η αφασική κοινωνία πρέπει να πληγεί ακόμα σκληρότερα και ακόμα ευρύτερα, αν θέλουμε να ελπίζουμε σε κάτι. Το ανατριχιαστικό δόγμα του ΚΚΕ "όσο χειρότερα για το λαό, τόσο καλύτερα για εμάς", είτε μας αρέσει είτε όχι, δυστυχώς πρέπει να πραγματωθεί για να δούμε φως.

    Συγχωρήστε με αν γίνομαι κυνικός, αλλά σκεφτείτε και μόνοι σας αν είναι έτσι τα πράγματα ή όχι...

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Αυριανιστής 29/07/2011 15:54:59

      Το ότι υπήρξε κάποια (όχι πλήρης) αγωνιστική συνειδητοποίηση, δεν σημαίνει ότι κατάλαβαν όλοι τις ακριβώς γίνεται. Οπωσδήποτε είναι καλύτερα τώρα, παρά πριν, στο συγκεκριμένο ζήτημα.

      Όσο για το "όσο χειρότερα για το λαό" κλπ., δεν συμφωνώ, διότι η συνειδητοποίηση της κοινωνίας δεν σχετίζεται με το πόσο θα πληγεί. Ο στόχος της Νέας Τάξης ήταν να την πλήξει για την χειραγωγήσει. Ο δικός μας στόχος είναι να συνειδητοποιηθεί για να μην χειραγωγηθεί. Και αυτό μπορεί να γίνει είτε πληγεί, η κοινωνία, είτε όχι.

    • The Saint avatar
      The Saint @ Αυριανιστής 30/07/2011 01:35:46

      Αγαπητέ Αυριανιστή,
      Κάποια στιγμή σου έγραψα ότι γιά την ύπαρξη και τη "δράση" των κοινωνικών αυτοματιστών, ευθύνεται καθαρά η κυβέρνηση, η οποία τους "χρησιμοποιεί" δίκην θυμάτων, γιά να αμβλυνει τις όποιες εναντίον της αντιδράσεις, απο τα ψηφιζόμενα νομοσχέδια και λοιπά πεπραγμένα της.
      Υπάγεται δε, το όλο σκηνικό μέσα στο έργο "μαζι τα φάγαμε" το οποίο αναπαράγεται διαρκώς εν είδει Φωσκολικής σαπουνόπερας...
      Το ζητούμενο νομιζω είναι πασιφανές. Εμείς ΠΟΤΕ θα σταματήσουμε να βλέπουμε το δέντρο, και να εστιάσουμε στο δάσος;
      Οσο για τα περί των αγανακτισμένων συμφωνώ μαζί σου, αφού εγώ τα έλεγα όταν ακόμη ήταν το όλο πράγμα στις αρχές του...
      Γιά το -μηδενικό- αποτέλεσμα δικαιώθηκα.
      Η Ιστορία λέει, ότι γιά να προκύψουν μεγάλες και ουσιαστικές αλλαγές, χρειάζονται επαναστάσεις που θα περιλαμβάνουν πέτρες, και ρόπαλα, και "μάχες" πραγματικές, και όχι κυριλέ τύπου fair play αντιδράσεις, "καθιστικές" μαζι με το μωρό με το καροτσάκι, και τον παππού, και τη γιαγιά...
      Αποδείχθηκε, ότι αυτά δεν τους αγγίζουν κάν...

  5. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 29/07/2011 15:46:54

    Αναρχο-τσιγγανομαχαλάς μεσανατολικός ντεμέκ ανταρσία έχουν καταντήσει, με τις κακοστημένες σκηνές και τα γαριασμένα πανό.
    Εικόνα ελεεινή και τρισάθλια.
    "Η αισθητική είναι καθρέφτης της ηθικής και της πολιτικής. Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο" (Φιοντόρ Ντοστογιέφσκυ).

  6. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 29/07/2011 15:53:15

    Θείο, πολύ επιλεκτική είναι ησαλονάτη αισθητική σου. Δε σε είδα μέχρι τώρα να επιδαψιλεύεις τα ίδια "κοσμητικά" στο γυφτομαχαλά των λάθρο και των ροζ αριστερών προστατών τους που επί ένα χρόνο τώρα είναι εγκατεστημένος φάτσα-κάρτα μπροστά στα Προπύλαια...

    Ή μήπως εκεί δεν χρειάζεται "η ομορφιά να σώσει τον κόσμο";

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Αυριανιστής 29/07/2011 15:56:06

      Πολύ σωστά. Πράγμα που δείχνει ότι ο Θείος μπορεί να είναι λιγότερο αφελής από όσο θέλει να δείχνει.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Επώνυμος 29/07/2011 16:27:15

        αφελής;;;!!!
        χα!

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Αυριανιστής 29/07/2011 16:19:18

      Θα καταλάβεις ότι κάνεις λάθος και με αδικείς, άν ανατρέξεις στα σχετικά σχόλια για την τελευταία κατάληψη του Πανεπιστημιακού χώρου (τότε με τις καντρίλιες του κου Πρύτανι και των "συμπαραστατών").
      Θυμήσου επίσης ότι μερικοί από τους τότε "συμπαραστάτες" είναι οι ίδιοι (πολιτικά, ως φυσική παρουσία δεν ξέρω) που στήσανε τον τσιγγανομαχαλά στο Σύνταγμα. Θυμήσου και τον ίδιο κο Πρύτανι τότε, αλλά και πρόσφατα να εκτοξεύει από καθέδρας "Σπίθες", με τους μεταφερθέντες "αγανακτισμένους πελάτες" του τσιγγανομαχαλά να ζητοκραυγάζουν απο κάτω.
      Το ίδιο ακριβώς ισχύει και για τα Προπύλαια. "Αισθητικά" δεν έχουν καμμία απολύτως διαφορά, και πολιτικά είναι ετερόκλητες αλλά συνεργαζόμενες δυνάμεις. Τους ενώνουν οι κοινοί αντίπαλοι: Δηλαδή η Ευρώπη, η Δύση, οι μετριοπαθείς εν γένει, οι Σοσιαλιστές, οι Φιλελεύθεροι, οι πραγματικοί Συντηρητικοί, οι Πράσινοι. Όποιος δεν έχει "πάρει τα βουνά" γενικώς.
      Αφελής και κορόιδο σίγουρα δεν θέλω να είμαι, φίλε Επώνυμε. Αλλά ούτε και ασυνεπής ή "μονόφθαλμος" θέλω να είμαι.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Ο Θείος 29/07/2011 16:31:29

        Εντωμεταξύ, σταδιακά έχω σταματήσει, αυθόρμητα, εντελώς αυθόρμητα, να διαβάζω τα σχόλιά σου. Διαβάζω τις πρώτες γραμμές και μετά το παρατάω. Στην ίδια ανιαρή, όσο και συμπλεγματική λογική του "δεν μπορούμε μόνοι μας" και τι καλά που γίνονται όλα στας Ευρώπας.

        Βεμπέριστή Θείε, ο πιθηκισμός ήταν ανέκαθεν το άθλημα των ημιμαθών.

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ Επώνυμος 29/07/2011 16:51:45

          Φίλε μου "διάβαζέ μας, και μη μας αγαπάς", παραφράζοντας το λαïκόν άσμα.
          Του λόγου μου "διαφωνώ, αλλά σας αγαπώ" (και δεν οπλοφορώ!).
          Αγαπητέ Επώνυμε, ο Max Weber διέκρινε την "ηθική της πεποίθησης" (Gesinnungsethik) από την "ηθική της "ευθύνης» (Verantwortungsethik), και επέλεγε την πρώτη ως ανώτερη μορφή.
          Σ' αυτό συμφωνώ με τον Βέμπερ και διαφωνώ εντελώς με όλους εσάς τους radical (για να μη πώ εξτρεμιστές), είτε δεξιούς, είτε κεντρώους, είτε αριστερούς, είτε άλλο τι. Είναι μεγάλη συζήτηση, και το χάσμα αγεφύρωτο. Να το πάρουμε απόφαση.

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ Ο Θείος 29/07/2011 17:24:37

            Διόρθωση:
            Την δεύτερη επέλεγε φυσικά ως ανώτερη ο Βέμπερ, την “ηθική της “ευθύνης» - και συμφωνώ επαυξάνοντας.
            Ουφ, με μπερδέψατε, με τόσα κοσμητικά επίθετα να μου απευθύνονται, έπαθα τράκ.

          • Επώνυμος avatar
            Επώνυμος @ Ο Θείος 29/07/2011 18:14:07

            Άμα δεν μας γουστάρεις, τότε τι κάνεις εδώ;

          • αλλενάκι avatar
            αλλενάκι @ Επώνυμος 29/07/2011 19:08:07

            Πρόσεξε Επώνυμε πως επιχειρεί να πτοήσει εισάγοντας στη συζήτηση έντεχνα το χαρακτηρισμό radical (και μας κάνει και χάρη ότι δεν γράφει "εξτρεμιστές")

            Είναι η δεύτερη φορά που το κάνει.

            Την τρίτη θα τον πάρει ο διάλος!

            Βέβαια καλύτερα radical παρά αρνησίες στράτευσης και λιποτάκτες στη ψυχή και στο σώμα!

            Αν ο Κολοκοτρώνης ήταν λιποτάκτις λιγόψυχος και δεν κρέμαγε τα κεφάλια στη Τριπολιτσά ακόμα δούλοι στα μόγγολα θάμαστε!

    • Δελφοί avatar
      Δελφοί @ Αυριανιστής 29/07/2011 18:01:09

      Οι ιδιοι ειναι.Δεν το εμαθες ακομα;

      Αφού διερεύνησε τις σχέσεις του Νορβηγού τρομοκράτη Άντερς Μπρέιβικ με την ελληνική ακροδεξιά.

      Τι αλλο θελεις για να καταλαβεις τους "αυθορμητους" διοργανωτες;

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Δελφοί 29/07/2011 18:44:16

        Εκτός από το τι οργανώνεται στο "αριστερό" τροπικό δάσος, δεν βλέπεις και την "αβάντα" από την αντίπερα όχθη;
        Τα άκρα στο πολιτικό φάσμα ενώνονται πότε - πότε με ραφή και φερμουάρ στην πίσω, "dark" πλευρά του κύκλου.
        Τους ενώνει (περιστασιακά) ο αντίπαλος: Η κοινοβουλευτική Δημοκρατία Δυτικού τύπου. Ίσως διότι πιστεύουν αμφότεροι, στο "ο εχθρός του εχθρού μου είναι φίλος μου".

  7. Ένας avatar
    Ένας 29/07/2011 17:56:09

    Από το φόρουμ τελεία τζι αρ:

    «Το ακροατήριο λιγοστό. Οι φάτσες του λίγο-πολύ δεδομένες.
    Οι ομιλητές αναμασούν τα ίδια και τα ίδια. Μιλούν με μεγάλη σοβαρότητα για το νέο Σύνταγμα που ετοιμάζουν...
    Κάθε τόσο κάποιος θα πει ότι για όλα φταίει ο καπιταλισμός, για να εισπράξει χειροκρότημα από τις κοπέλλες με τις αρβύλες και τα κοντά κόκκινα μαλλιά.
    Ο διπλανός μου αναρωτιέται: γιατί στους Νορβηγούς δεν τους φταιει ο καπιταλισμός;
    Πίσω από τους ομιλητές - διάσημοι για 90 δευτερόλεπτα - κάτι τύποι κάθονται σε δύο τραπέζια. Ενας είναι χωμένος σε ένα λάπτοπ. Κάτι πασσέ κυρίες κάτι γράφουν. Πιο δίπλα τους μείγμα γκριζομάλληδων και ενός ρασταφάριαν, με το μαλλί τζίβα, παρακολουθούν καμαρωτοί και σχολιάζουν...
    Φεύγω γιατί το θεαμα είναι κωμικό και τραγικό μαζί. Κατεβαίνω προς το ΜακΝτόναλντς. Είναι γεμάτο. Τίγκα....
    Περπατάω στους δρόμους γύρω από το Σύνταγμα. Παντού διάχυτη η παρακμή.
    Μαγαζιά κλειστά προς ενοικίαση, κτίρια που εδώ και χρόνια δήθεν ανακαινίζονται και που απλά καταρρέουν, γκραφίτι παντού που τείνει να είναι το απόλυτο στοιχείο -απόδειξη κοινωνίας σε αποσύνθεση, ανήμπορης να αντισταθεί...
    Κάτι λιγοστοί τουρίστες τριγυρίζουν. Πολύ θα ήθελα να ξέρω τι σκέφτονται για το χάλι που αντικρύζουν.

    Γυρίζω στη πλατεία. Τα τσαντήρια στη σειρά. Απιστευτο αλλά κάποιοι κοιμούνται εκει μέσα!!! Υπάρχουν και πολύ ξύπνιοι. Κάτι χοντρές με μαύρα ρούχα χαζεύουν την οθόνη ενός Η/Υ. Πάγκοι, σκονισμένα ηχητικά μηχανήματα, ταμπλώ με μισοσχισμένα χαρτιά που λένε για αμεση δημοκρατία και συνοικιακές συνελεύσεις, σπασμένες καρέκλες, ξεθωριασμένα πανώ, μπύρες, πλαστικά μπουκάλια όλα ένα πράμα. Η αισθητική της εξωκοινοβουλευτικής σε όλο της το μεγαλείο...

    Φεύγω περνώντας από την πάνω πλατεία. Ενας τύπος με τηλεβόα απευθύνεται σε 10 άτομα και τουε λέει πολλά και διάφορα από τον Τσολάκογλου μέχρι τον Κρόμγουελ...Από την κάτω πλατεία ακούγεται η φωνή της κυρίας με τα άσπρα που λέει: " Ενώ εμείς μείναμε καμμιά πενηνταριά στη πλατεία, στο Γκάζι γίνεται χαμός στα μαγαζιά. Να πάμε με τα ταμπούρλα μας να τους πείσουμε να έρθουν κοντά μας..." »

    • τσώφλι πασατέμπου avatar
      τσώφλι πασατέμπου @ Ένας 29/07/2011 19:21:52

      φιλε, γράφεις ;

  8. Γλαυξ avatar
    Γλαυξ 29/07/2011 17:56:27

    Θείε συγχαρητήρια !!! Επώνυμε τι συμβαίνει? Ο θείος μιλούσε γενικά,
    σου άγγιξε κάποια χορδή?
    Πράγματι όλα τελικώς είναι θέμα αισθητικής, μα όλα όμως .....
    Βεβαίως πολλοί αρέσκονται στο θέαμα των "ελληνικών "τσαντιριών και των απλωμένων σεντονιών με τις πραμάτειες των έγχρωμων αφροπακιστανών.
    Είναι πια πρόβλημα ψυχολογίας (εκτός της αισθητικής) και όχι πολιτικής ή οικονομίας .......
    'Οπως και το πρόσφατο πρόβλημα των ταξιτζήδων (ΝΔ) και το παλαιό των
    κολλάδων (Πασοκ) ένας ατέλειωτος εμπαθής τσαμπουκάς.
    Έ, δεν θα πάμε πουθενά έτσι αλλά πουθενά όμως ... μόνο στον απέναντι τοίχο
    Έχω να θέσω προς προβληματισμό το εξής ερώτημα:
    Είμαστε ως λαός άξιοι της δημοκρατίας και γνωρίζουμε τι εστί δημοκρατία και τι απαιτεί από όλους μας ? Θα πίναμε το κώνειο όπως ο Σωκράτης ?

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Γλαυξ 29/07/2011 18:15:34

      Φυσικά και δεν θα πίναμε το κώνειο. Ο Σωκράτης είχε λόγους να σέβεται τους νόμους. Εμείς, όχι. Οι νόμοι είναι σήμερα ένας τρόπος για να ζουν κάποιοι εις βάρος των άλλων. Δεν θα πεθάνουμε για τέτοιους νόμους.

  9. ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ avatar
    ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ 29/07/2011 19:19:06

    Η Ελλάδα που ονειρεύονται ορισμένοι αποτυχημένοι είναι η γυφτομάζωξη βρωμιάρηδων με αυτιστική συμπεριφορά στην πλατεία συντάγματος.
    Μόνο εκεί υπάρχει μια ελπίδα να έχουν κάποιο ρόλο να τους ακούσουν κάποιοι χωρίς να κρυφογελάνε μαζί τους.
    Όλα αυτά μέχρι να ανακαλυφθεί η δημιουργία «τεχνητού σεισμού» που θα ανατρέψει την παγκόσμια τάξη πραγμάτων.

  10. Αυτόνομος avatar
    Αυτόνομος 29/07/2011 21:18:56

    Καλά, που τους βρήκε αυτούς ο Σαμαράς; Κοιτάξτε να δείτε τι γραφει το ποδοσφαιρικό παράρτημα του 2ου ορόφου της Συγγρού για τον Μηταράκη:

    "Εισαγγελέας για τις σκηνές στο Σύνταγμα; Καιρός ήταν! Άλλο 100.000 να διαδηλώνουν ειρηνικά, άλλο 50 άτομα να κλείνουν την πόλη!". Με αυτό το μήνυμα που δημοσίευσε στον προσωπικό του λογαριασμό στο twitter ο Νότης Μηταράκης δήλωσε την αντίθεσή του για την λογική "κατασκήνωσης" που επικρατεί στην πλατεία Συντάγματος απο τους λίγους εναπομείναντες "αγανακτισμένους", οι οποίοι έχεουν μετατρέψει την κεντρική πλατεία της πρωτεύουσας σε χώρο... τσαντιριών.

    Σημειώνεται, ότι ο αναπληρωτής τομεάρχης Οικονομικών της ΝΔ βρέθηκε χθες στην Κωνσταντινούπολη, όπου επισκέφθηκε το Φανάρι και συναντήθηκε με τον Οικουμενικό Πατριάρχη κ.κ. Βαρθολομαίο.

    Εκλογές έρχονται, οπότε οι πατριαρχικές ευλογίες θα χρειαστούν...

  11. Balafara Hunter avatar
    Balafara Hunter 29/07/2011 23:27:18

    Θέλουν να διώξουν τις σκηνές από το Σύνταγμα, για να κάνουν οι γερμανοί επενδυτές το "Syntagma Beach" με ξαπλώστρες και hi-tech καντίνες με φωτοβολταϊκά.

    Άντε ξυπνάτε!!! Οικολογία και Πράσινη Ανάπτυξη είπαμε. Να πάει μπροστά ο τόπος.

  12. ΠΑΝΠΑΝ avatar
    ΠΑΝΠΑΝ 30/07/2011 00:25:10

    Δυστυχώς ή ευτυχώς η Πλατεία Συντάγματος από την πρώτη ημέρα έδειξε ότι ήταν μια πανσπερμία ιδεολογιών και ατόμων... Παρά το ότι ο αντιμνημονιακός αγώνας για την σωτηρία της πατρίδας θα έπρεπε να είναι κοινός και ενιαίος, γρήγορα οι "γνωστοί άγνωστοι" φρόντισαν να καπηλευτούν την όλη προσπάθεια... Γρήγορα η πλατεία διαιρέθηκε στην πάνω πλατεία και στην κάτω... Διαιρέθηκε στην πλατεία που στόχος της μοναδικός ήταν η επανάκτηση της εθνικής κυριαρχίας της χώρας και στην πλατεία που στο όνομα δήθεν λαϊκών συνελεύσεων έπαιρνε αποφάσεις άσχετες με τον λόγο που ώθησε εκανοντάδες χιλιάδες αγανακτισμένους να βγαίνουν για κάποιο χρονικό διάστημα κάθε μέρα στους δρόμους... Η κάτω πλατεία των "γνωστών αγνώστων" με αποφάσεις όπως την άρνηση των ελληνικών σημαιών στις συνελεύσεις τους, τη νομιμοποίηση όλων των λαθρομεταναστών που ζουν στην Ελλάδα, την ενθάρρυνση του παρεμπορίου (αλήθεια σας αρέσει η εικόνα της πλατείας Συντάγματος όπου δεκάδες λαθρομετανάστες έχοντας "άσυλο" πουλούν την πραμάτεια τους δίπλα στον εμπορικότερο δρόμο της Ελλάδας;) και τα άκαιρα πανό τους φρόντισε να αποθαρρύνει την πλειοψηφία του κόσμου στο να ξανακατέβει στους δρόμους... Με την ευθύνη της κάτω πλατείας οι Αγανακτισμένοι έχασαν τον πρωταρχικό και μοναδικό τους σκοπό: την απελευθέρωση της χώρας απο το Μνημόνιο και την Τρόικα... Και πολύ φοβάμαι ότι αν δεν γίνει κάτι γρήγορα η όλη κατάσταση θα εκφυλιστεί τελείως και θα ξεφύγει...

  13. Bloody Mary avatar
    Bloody Mary 30/07/2011 02:00:21

    Καλύτερα να τα μαζεύουν και να φεύγουν μια ώρα αρχύτερα, και δη οικειοθελώς, πριν ο γνωστός ηθύνων νους της όλης επιχείρησης αντιληφθεί πόσο ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΗ είναι η "συνεισφορά" τους στην - όπως επιχειρείται να παρουσιαστεί - παρακμή των κινητοποιήσεων των αγανακτισμένων και τους παραχωρήσει ολόκληρη την πλατεία, φέρνοντας μάλιστα και ενισχύσεις από τα Μάταλα.

    Πρέπει να στερήσουν από τον αντίπαλο το τεράστιο ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΚΟ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ της εμφάνισής τους ως απτών παραδειγμάτων υποβιβασμού μιας ισχυρής και επικίνδυνης λαϊκής εξέγερσης σε γύφτικο (λαθρο)πανηγύρι.

    Εάν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ επιδιώκουν την αντιπαράθεση με το φαύλο σύστημα, με στόχο την ανατροπή του, επιβάλλεται να οργανωθούν και να κλιμακώσουν τη δράση τους υιοθετώντας διαφορετικά μοντέλα. Ο επαναστατικός αγώνας συνιστά την ΑΠΟΛΥΤΗ ΥΠΕΡΒΑΣΗ και δεν είναι δυνατόν να διεξάγεται μέσα από την ροή της καθημερινής ρουτίνας ενός καταυλισμού, με βάση τους κανόνες ενός παρωχημένου modus operandi.