#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/09/2012 22:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι ένοπλες δυνάμεις της Πορτογαλίας καλούν την κυβέρνηση να παραιτηθεί

[caption id="attachment_180151" align="alignnone" width="600" caption="Από την "επανάσταση των γαρυφάλλων""][/caption]

H ισχυρή Ένωση των Ενόπλων Δυνάμεων (Associação de Praças- AP) της Πορτογαλίας απαιτεί την παραίτηση του πρωθυπουργού της χώρας,  διότι "καταστρέφει τη χώρα" και "χρησιμοποιεί τον πορτογαλικό λαό ως κοινωνικό πειραματόζωο" για νέα μέτρα  λιτότητας.

"Οι πολιτικές που επιβάλλονται από αυτή την κυβέρνηση προωθούν την απαξίωση της εργασίας, των κοινωνικών δικαιωμάτων, οδηγούν σε ακόμα μεγαλύτερη λιτότητα, ακόμη περισσότερη ανεργία, ακόμα πιο πολύ ευελιξία", αναφέρεται σε ανακοίνωση της Ένωσης Ενόπλων Δυνάμεων, η οποία συνεχίζει:

[caption id="attachment_180161" align="alignleft" width="310" caption="Otelo de Carvalho, ο στρατηγικός νους της επανάστασης των γαρυφάλλων"][/caption]

"Κύριε πρωθυπουργέ, για το καλό της Πορτογαλίας και των Πορτογάλων, παραιτηθείτε τώρα". Κατηγορεί επίσης την κυβέρνηση ότι με τα μέτρα "μετατρέπει τους ήδη φτωχούς σε εξαθλιωμένους, και τη μεσαία τάξη σε νεό-πτωχους". Και σημειώνει: "Δεν μπορούμε να επιτρέψουμε, επειδή το θέλει η οποιαδήποτε Τρόϊκα, να καταργήσουμε το Σύνταγμα της Δημοκρατίας μας, ούτε και να επιτρέψουμε την καταστροφή ενός έθνους σαν το δικό μας, με ιστορία 900 ετών, επειδή κάποιοι κύριοι θέλουν να κάνουν την Πορτογαλία αποικία των μεγάλων ευρωπαϊκών και παγκόσμιων  συμφερόντων".

Και καταλήγει η ΑΡ: "Οι στρατιωτικοί έχουν ορκιστεί να υπερασπίζουν την πατρίδα, το Σύνταγμα και τους νόμους της Δημοκρατίας. Και θα παλέψουμε ενάντια στις πολιτικές σας έρχονται σε αντίθεση με όλα αυτά"

Υπενθυμίζουμε την "Επανάσταση των Γαρυφάλλων", το κίνημα στρατιωτικών που ανέτρεψε το 1974 την δικτατορία Σαλαζάρ και οδήγησε την Πορτογαλία στην δημοκρατία και τον εκσυχγρονισμό

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΠΑΟΥΡΗΣ avatar
    ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΠΑΟΥΡΗΣ 18/09/2012 22:56:02

    ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΟ. ΚΑΙ ΟΙ ΠΟΡΤΟΓΑΛΛΟΙ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΕΥΚΟΛΑ "ΤΕΤΟΙΑ ΑΣΤΕΙΑ"........

    • Θthymios avatar
      Θthymios @ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΠΑΟΥΡΗΣ 19/09/2012 22:36:19

      "Προνουτσιαμέντο";

  2. Antistar avatar
    Antistar 18/09/2012 22:58:56

    Οι δικοί μας είναι γνήσιοι δημόσιοι υπάλληλοι. Αν δεν τους πειράξεις τα κεκτημένα, δεν τους ενοχλεί να καεί το σύμπαν...

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ Antistar 18/09/2012 23:05:54

      Κάνεις πολύ μεγάλο λάθος.
      Είναι πολύ εύκολο να βγάλεις τις ερπύστριες έξω.Και μετά;
      Και μην ξεχνάς οτι όσα τραβάμε τώρα,κατα την γνώμη μου,οφείλονται σε μια ερπύστρια.Ο φόβος του να μην επαναληφθεί οδήγησε στο τσουνάμι της σοσιαλιστικής διαφθοράς και μάσας!!

      • Enzo avatar
        Enzo @ Μεγάλες στιγμές 18/09/2012 23:24:35

        αφου δεν μπορουν να βαλουν οι πολιτικοι ενα τελος στο τελος μας ας το βαλουν αυτοι.

      • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
        Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Μεγάλες στιγμές 18/09/2012 23:31:53

        Τα όσα τραβάμε τώρα, οφείλονται στο αδικαίωμα αίμα της Κύπρου. Αν μπορείς να πουλήσεις την Πατρίδα ή΄μέρος της, τότε γιατί άλλοι να φοβηθούν να κλέψουν;
        Δεν υπήρξε Νέμεση όπως το ΄22 και να τα χαΐρια μας.
        Την λεηλασία της χώρας τα τελευταία 30 χρόνια δεν την έκαναν οι στρατιωτικοί, τους οποίους οι κυβερνήσεις ευνούχισαν και δεν τους τωτούσαν ούτε για όσα τους αφορούσαν.
        Τα χάλια μας επίσης οφείλονται στον προδοτικό και παρακμιακό ρόλο των απατεώνω της "Ήρωες Πολυτεχνείου Α.Ε.", στις ανακυκλωμένες αριστεράντζες που πρόθυμα στελέχωσαν τους μηχανισμούς της οικονομικής λεηλασίας και της εθνικής αποδόμησης.
        Καλλό θα είναι οι ταγοί να θυμούνται πως οι Ένοπλες Δυνάμεις είναι από την αποστολή τους, "επικρατέειν ή απόλλυσθαι", ιδεαλιστικός μηχανισμός που δεν κινείται πάντα με τους νόμους της αγοράς...

        • Μεγάλες στιγμές avatar
          Μεγάλες στιγμές @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 18/09/2012 23:39:40

          Συμφωνώ,αυτός ο φόβος που ανέφερα δημιούργησε την Α.Ε. που περιγράφετε.
          Και σήμερα αυτούς τους ανθρώπους που αποδίδουν μόνο απο φιλότιμο και αγάπη για την Πατρίδα,τους απαξιώνουμε.Πόσους Γρίβες πια να ''παράγεις'';

        • Νικόλας avatar
          Νικόλας @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 19/09/2012 00:07:19

          Κύριε Φαήλο, δυστυχώς και οι στρατιωτικοί φέρουν ευθύνη. Η μεταπολιτευτική κοινωνία είναι σάπια πέρα ως πέρα, και οι στρατιωτικοί δεν ξεχωρίζουν.

          Σχετικά με τους στρατιωτικούς, όταν τους δίνεται η ευκαιρία δεν δείχνουν να είναι και τόσο αδιάφθοροι, με αποτέλεσμα να συμβαίνει στο στρατό αυτή η παρωδία με τα "βύσματα".

        • skeptical ( ex voter) avatar
          skeptical ( ex voter) @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 19/09/2012 09:25:52

          Παρα πολύ σωστά κ. Κρανιδιώτη ! Η Νεμεση που δεν υπήρξε και τα "άκαπνα έμβρυα"( αλήθεια θυμάται κανείς πως ονόμαζαν εφημερίδες της εποχής τον ΑΓΠ , Τσοχατζό κλπ?) που σταδιακά και μεθοδικά οδήγησαν την χώρα στα σημερινά χάλια . Απεχώρησε ηλικιακά και απο το στράτευμα η γενιά του Ρουπελ και της Αλβανίας και τώρα μετα απο 30 χρόνια το "επικρατέειν η απόλυσθαι " μπορεί να υπάρχει στην ψυχή ορισμένων -ισως και πολλών -αλλά ειναι βέβαιο οτι κατα Χολαργό μεριά μάλλον το διαβάζουν ανάποδα .

        • DI.KO avatar
          DI.KO @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 19/09/2012 10:55:21

          «Την λεηλασία της χώρας τα τελευταία 30 χρόνια δεν την έκαναν οι στρατιωτικοί, τους οποίους οι κυβερνήσεις ευνούχισαν και δεν τους ρωτούσαν ούτε για όσα τους αφορούσαν».
          Και προηγουμένως ποιοι την έκαναν; Ποιοι είναι οι υπεύθυνοι για το δράμα της Κύπρου;
          Οι «απατεώνες ήρωες του Πολυτεχνείου» ήσαν εκείνοι που απέτρεψαν περισσότερο δράμα κ. Κρανιδιώτη. Τα τελευταία 30 χρόνια δεν ήταν μόνο οι ανακυκλωμένες αριστεράντζες στα πράγματα. Και καταλαβαίνεις πολύ καλά τι εννοώ. Όλοι είχαν και έχουν το μερίδιο τους στην ευθύνη για την κατάσταση που περνάμε σήμερα. Μη λέμε λοιπόν πράγματα για εσωτερική κατανάλωση και δημιουργία εντυπώσεων σπιλώνοντας την τιμή αυτών που αγωνίστηκαν κατά της χούντας. Ή νομίζεις ότι τα έκαναν όλα αυτά για να γίνουν μετά υπουργοί.

  3. xp avatar
    xp 18/09/2012 23:09:36

    Τα ελεγα στο θειο , η κλαγγη των οπλων στο τέλος !!!

  4. diman avatar
    diman 18/09/2012 23:10:58

    Σαν δε ντρέπονται. Θέλει να τους σώσει ντε και καλά η κυβέρνηση και αυτοί βρίσκουν αστείες δικαιολογίες, το σύνταγμα, τη δημοκρατία, 900 χρόνια ιστορίας, αποικίες και άλλες τέτοιες μπαρούφες. Ντροπή και πάλι Ντροπή.-

    • Ηλίας avatar
      Ηλίας @ diman 18/09/2012 23:31:59

      Έλα ντε...ντροπή τους που υπερασπίζονται το Σύνταγμα και την Εθνική τους αξιοπρέπεια...

      «Και λευτερωθήκαμεν από τους Τούρκους και σκλαβωθήκαμεν εις ανθρώπους κακορίζικους, όπου ήταν η ακαθαρσία της Ευρώπης.»

  5. Enzo avatar
    Enzo 18/09/2012 23:13:08

    Άντε και στα δικα μας παιδια

  6. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 18/09/2012 23:18:23

    Μιά Ἔνωση στήν Πορτογαλία,ὑπερασπίζεται ἱ στορία 900 χρόνων καί θἐλει νά τήν διαφυλάξει ἀπό τίς ἐπιβουλές ὁποιασδήποτε τροϊκανῆς κατοχικῆς δύναμης.
    Ἐμεῖς μέ ἱ στορία πολλαπλάσια σέ σχέση μέ αὐτήν τῆς Πορτογαλίας,καί σέ εὔρος καί σέ πλούτο,τί πρέπει νά κάνουμε;

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ Κυθήριος 19/09/2012 09:13:08

      Εθνική Αναγέννηση

    • Carl Sagan avatar
      Carl Sagan @ Κυθήριος 19/09/2012 15:43:17

      Επανίδρυση του κράτους.

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Carl Sagan 19/09/2012 16:54:09

        Αὐτή ἔγινε...

  7. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 18/09/2012 23:59:32

    Εκεί τουλάχιστον φαίνεται ότι τα τιμούν τα γαλόνια τους χωρίς ενοχικά σύνδρομα και συναισθάνονται ότι ο ρόλος τους είναι να υπηρετούν το λαό. Όχι να υπακούουν ψοφοδεώς στα κελεύσματα της κάθε λογής "κλαδικής αποστράτων" και να φιλάνε κατουρημένες ποδιές για μια καρέκλα αρχηγού επιτελείου...

  8. livas avatar
    livas 19/09/2012 00:23:58

    Το πορτογαλικό στράτευμα διαδραμάτισε ουσιαστικό ρόλο στην αποκατάσταση της δημοκρατίας στη χώρα. Μέχρι σήμερα παραμένει πυλώνας του δημοκρατικού πολιτεύματος και το "μανιφέστο" της ένωσης των αποστράτων (;) και μη, αποτελεί απόδειξη της φιλοπατρίας τους.

    • Μάρκος avatar
      Μάρκος @ livas 19/09/2012 02:01:40

      Δεν είναι ανακοίνωση των αποστράτων, των εν ενεργεία είναι...;-)

  9. gremos avatar
    gremos 19/09/2012 01:02:25

    Οι δικοί μας στρατηλάτες, απόγονοι του Λεωνίδα του Καραισκάκη και τόσων άλλων θα υπέγραφαν ένα τέτοιο κείμενο; ΠΟΤΕ.
    Οι Πορτογάλοι με λιγότερους ήρωες στα σεντούκια της ιστορίας τους φωνάζουν και είναι έτοιμοι να υπερασπιστούν τη Δημοκρατία το Σύνταγμα και το μέλλον του έθνους τους.
    400 χρόνια σκλαβιάς ήταν λίγα, χρειαζόμαστε άλλα τόσα.

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ gremos 19/09/2012 09:16:10

      Ο Στρατός δεν ήθελε να βγει στο προσκήνιο μέχρι τώρα.Για διάφορους λόγους εθνικούς και πολιτικούς.Η συγκέντρωση και οι δηλώσεις που έκαναν τελευταία δείχνουν οτι αυτό αλλάζει και αποκτούν νέο ρόλο.Πάντοτε πατριωτικό και δημοκρατικό.Αυτό πρέπει να το αναγνωρίσουμε

  10. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 19/09/2012 01:05:17

    Μὴ σᾶς μπαίνουν ἰδέες γιὰ τὰ καθ' ἡμᾶς...

    • Μάρκος avatar
      Μάρκος @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 19/09/2012 02:02:35

      Εννοείται πως όχι, δεν γίνεται και πρακτικώς άλλωστε. Για να χωρέσει σε άρμα αξιωματικός της σήμερον, πρέπει να χάσει τουλάχιστον 10 κιλά, να πέσει η κοιλιά, κ. ο. κ....

      • Κερασμα avatar
        Κερασμα @ Μάρκος 19/09/2012 04:51:20

        xaxaxaxaxaxa το καλυτερο σχολιο και με διαφορα!

      • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
        Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Μάρκος 19/09/2012 10:16:31

        Χυδαιολογείς ανόητα.

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 19/09/2012 09:16:54

      Γιατί φοβάσαι μη χυθεί το γάλα της Σοσιαλδημοκρατίας;

      • Μάρκος avatar
        Μάρκος @ Μεγάλες στιγμές 19/09/2012 09:55:27

        Λάθος το κατάλαβες το σχόλιο μου. Το αντίθετο. Αλλά με τέτοιους κοιλαράδες αξιωματικούς, δεν γίνεται, αυτό εννοώ...

        • Μεγάλες στιγμές avatar
          Μεγάλες στιγμές @ Μάρκος 19/09/2012 23:59:45

          Δεν ήταν για σένα το σχόλιο Μάρκο.

  11. ΠΡΩΤΕΣΙΛΑΟΣ avatar
    ΠΡΩΤΕΣΙΛΑΟΣ 19/09/2012 01:50:13

    ΑΛΛΟ ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ, ΑΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑ.......ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ (ΕΔΩ ΚΑΙ 38 ΧΡΟΝΙΑ) ΚΟΥΜΑΝΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΨΕΥΤΟΑΡΙΣΤΕΡΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΟΝΙΜΟ ΚΟΜΠΛΕΞ ΜΕ ΤΟ ΣΤΡΑΤΕΥΜΑ.......

    ΑΝ ΕΒΓΑΙΝΕ ΤΕΤΟΙΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΘΑ ΕΙΧΕ ΓΚΡΕΜΙΣΤΕΙ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ......ΟΛΟΙ ΟΙ ΚΑΝΑΛΑΡΧΕΣ, ΟΙ ΕΚΔΟΤΕΣ, ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΑΝΤΗΔΕΣ, ΟΙ ΨΥΕΤΟΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΟΙ ΘΑ ΕΙΧΑΝ ΦΡΙΞΕΙ.....ΘΑ ΜΙΛΟΥΣΑΜΕ ΓΙΑ ΑΥΓΑ ΦΙΔΙΟΥ, ΓΙΑ ΧΟΥΝΤΑ, ΓΙΑ ΚΙΝΔΥΝΟ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ ΦΑΙΔΡΑ.....

    ΕΔΩ ΠΕΡΣΙ ΑΚΟΥΣΤΗΚΕ ΕΝΑ ΣΥΝΘΗΜΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΛΑΣΗ ΚΑΙ ΚΟΝΤΕΨΑΝ ΝΑ ΑΠΟΒΑΛΛΟΥΝ ΕΝΑΝ ΕΥΕΛΠΙ....

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ ΠΡΩΤΕΣΙΛΑΟΣ 20/09/2012 00:56:55

      Και στην Πορτογαλία, μη νομίζεις, κι εκεί λύνουν και δένουν οι αριστερές ψευτο-ελίτ, από το 1974 και μετά (άν και όχι σε τόσο νοσηρό βαθμό όσο στην Ελλάδα). Η διαφορά όμως είναι ότι εκεινών η δικτατορία δεν ήταν στρατιωτική - μάλιστα οι στρατιωτικοί τους συνέβαλαν στην μετάβαση από την δικτατορία στο σημερινό καθεστώς. Για τον λόγο αυτό, ο στρατός τους γλίτωσε την κατασυκοφάντηση που υπέστησαν οι Έλληνες στρατιωτικοί μετά το 1974.

  12. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 19/09/2012 02:41:28

    Αυτό και σαν είδηση είναι καλό , για να "σφίγγουν λίγο οι κ.... "

  13. Γεώργιος avatar
    Γεώργιος 19/09/2012 07:40:52

    Oi Πορτογάλοι στρατιωτικοί κάναν την επανάσταση των γαριφάλων το 1974 με προοδευτικό περιεχόμενο. Στη συνέχεια έδωσαν την εξουσία στην πολιτική τάξη της χώρας. Σήμερα προσπαθούν να βοηθήσουν το λαό της χώρας τους κόντρα στις τροικανές πολιτικές. Τους θαυμάζω.

  14. jimmys31 avatar
    jimmys31 19/09/2012 08:13:45

    Στην Ελλαδα που ολα καταργουνται και ολα επιτρεπονται οχι στον λαο αλλα στους πολιτικους ,λετε να γινει κατι τετοιο ???? οταν η εξουσια στον στρατο ειναι πολιτικοποιημενη ????? δεν το νομιζω ....... καποιος πιο πανω κατι εγραψε για τα αρματα του πολυτεχνειου ....... ΕΙΔΑΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΣΤΟ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ ΠΟΥ ΕΓΙΝΑΝ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΞΕΧΑΣΑΝ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΑΥΤΗ ΠΟΥ αγωνίστηκαν και εχουν βαλει το μαχαιρι στο λαιμο του Ελληνα πολιτη...
    Δυστιχος αλλα ειμαστε μονοι μας Δεν υπαρχει πολιτικος να βοηθησει την Ελλαδα .....

  15. Τί να λέμε; avatar
    Τί να λέμε; 19/09/2012 08:30:59

    έγραψα σε άλλο άρθρο σας σχόλιο. Δεν το είχα προσέξει τούτο το άρθρο...

  16. Τί να λέμε; avatar
    Τί να λέμε; 19/09/2012 08:36:04

    Κάποιοι αρέσκονται να τρίβονται στην γκλίτσα του τσοπάνη μου φαίνεται.
    Οι στρατιωτικοί καλά θα κάνουν να το βουλώσουν. ΜΗ ΤΟΛΜΗΣΟΥΝ ΝΑ ΚΟΥΝΗΘΟΥΝ. Τόσα χρόνια από το 74 και ένθεν μούγκα δεν είχαν βγάλει.
    Τώρα ξύπνησαν;
    Τόσα χρόνια δεν έβλεπαν τί έρχεται;
    Δεν έβλεπαν τις λαμογιές (Πασόκων και Νεοδημοκρατών);
    Δεν άκουσαν τίποτε;
    Μάλλον όχι.
    Γιατί προφανώς τους είχαν στουμπώσει οι Καραμανλο-Παπανδρέηδες με λεφτά τα οποία σήμερα χρωστάμε…
    Οι στρατιωτικοί να βγάλουν το σκασμό.
    Συμμετείχαν και οι ίδιοι στο έγκλημα εδώ και 40 χρόινια.
    Υπήρξαν και αυτοί συνένοχοι.
    Μάλιστα οι δικές τους ευθύνες είναι ακόμη μεγαλύτερες.
    Επαναλαμβάνω: άνθρωποι που μια ζωή στήριζαν το στράτευμα από 1947 μέχρι το 1974 τώρα ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΣΤΗΡΙΞΟΥΝ. Καθώς αποδείχτηκε πως οι σημερινοί στρατιωτικοί συμπεριφέρονται και αυτοί ΩΣ ΛΑΜΟΓΙΑ.

  17. Κώστας Τ avatar
    Κώστας Τ 19/09/2012 08:47:04

    Ορισμένοι ασχημονείτε σχολιάζοντας! Ελπίζω να μην έλθει ποτέ η ώρα να χρειαστείτε τους στρατιωτικούς! Η διάλυση της κοινωνίας δεν είναι ευθύνη των στρατιωτικών!

  18. triste avatar
    triste 19/09/2012 10:30:46

    ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΠΩΣ ΟΙ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟΙ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΑΡΧΗΓΟΥΣ ΠΟΥ ΦΙΛΟΔΟΞΟΥΝ ΜΕ ΚΑΘΕ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΥΠΟΥΡΓΟΙ. ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΕΙΛΗ ΤΗΣ ΜΕΤΑΘΕΣΗΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΦΥΛΛΩΝ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ.

  19. hellasatt avatar
    hellasatt 19/09/2012 11:30:23

    Τη λύση δεν θα τη δώσουν οι ερπύστριες. Δεν είναι καλό σημάδι για μια Δημοκρατία όταν οι ένστολοι ξεφεύγουν από την αποστολή τους. Μακριά...

  20. triste avatar
    triste 19/09/2012 11:37:03

    ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΕΡΠΥΣΤΡΙΕΣ . ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΕΙ ,ΟΥΤΕ Ο ΛΑΟΣ,ΟΥΤΕ Ο ΣΤΡΑΤΟΣ .ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΟΜΩΣ ΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΕΤΑΙΡΟΙ ΜΑΣ.

  21. Αντικομμουνιστής avatar
    Αντικομμουνιστής 19/09/2012 11:59:31

    Την λύση θα την δώσουν οι μπαχαλάκηδες του SIRIZA, οι συνιστώσες, τα ΚΝΑΤ, οι Τζοχατζόπουλοι, οι Τσουκάτοι, οι Βουλγαράκηδες, οι Βαρβιτσιώτηδες και οι λοιπές "προοδευτικές και δημοκρατικές" δυνάμεις.

  22. ano-kato avatar
    ano-kato 19/09/2012 12:03:15

    Και θα καταλύσουν την νόμιμα εκλεγμένη φιλοευρωπαική κυβέρνηση του κυρίου Κοέλιο που είναι και του Λαικού Ευρωπαικού Κόμματος;Ντροπή που δεν αναγνωρίζουν τις τόσες προσπάθειες που κάνει για να σώσει την χώρα τους.Τσ τσ τσ καλά δεν σκέφτονται μήπως η Πορτογαλία βρεθεί εκτός της ζεστής αγκαλιάς της Ευρωζώνης;Ότι υπάρχει περίπτωση να γυρίσουν στο Εσκούδο και να μην έχουν φάρμακα καύσιμα και όλα αυτά τα αγαθά που σε αφθονία απολαμβάνουν τώρα μέσα στην μαύρη λιτότητα ύφεση και ανεργία έχοντας νόμισμα το Ευρώ;Τι είναι αυτοί ρε παιδί μου;Πωπωπω..... έφριξα!!!!

  23. αρης avatar
    αρης 19/09/2012 12:43:51

    ρε παιδια μπορει καποιος να με πληροφορηση ? η σχολη εσχαρεων εχει
    μεταφερθει στην λεωφ. της βαρης ? ξερετε , η σχολη εθνικων εσχαρεων?

  24. ΘΟΔΩΡΟΣ Κ avatar
    ΘΟΔΩΡΟΣ Κ 19/09/2012 21:08:00

    Φάκτορα χάρηκα από το γεγονός ότι ο χθεσινός μικρός σχολιασμός μου έγινε και άρθρο με λεπτομέρειες ( http://www.antinews.gr/2012/09/18/179996/#comment-1050678 ) , αλλά θα ήθελα και σχολιασμό σου επί του συγκεκριμένου.
    Η είδηση είναι αυτή και όλοι από κάπου την μαθαίνουμε, αλλά αξία έχει και η θέση αυτού (ή αυτών ) που την αναμεταδίδουν.
    Εδώ άφησες μόνο τους σχολιαστές να μιλάνε.
    Πες κάτι και συ. Δεν είναι μία απλή είδηση!!
    Οι δύο μικρές παρεμβάσεις του Φαήλου είναι ενδεικτικές, αλλά όχι αρκετές.

  25. ΚΜ avatar
    ΚΜ 19/09/2012 21:54:15

    Ρώτησα έναν φίλο μου Πορτογάλο, πρώην στρατιωτικό και μου εξήγησε ότι «praças» λέγονται οι οπλίτες/μη βαθμοφόροι και η «Associação de Praças» είναι μια οργάνωση (εκεί επιτρέπεται κάτι τέτοιο θεσμικά) των οπλιτών (και μόνο). Όχι «συνδικαλιστική» ακριβώς, αλλά κάτι παραπλήσιο. Αντίστοιχες οργανώσεις υπάρχουν για τους υπαξιωματικούς και τους αξιωματικούς (από ανθυπολοχαγό και πάνω). Εν προκειμένω, την συγκεκριμένη ανακοίνωση την βγάλαν οι οπλίτες.

  26. Επισκέπτης avatar
    Επισκέπτης 22/09/2012 17:30:41

    Περί του πραξικοπήματος των Πορτογάλων στρατιωτικών