#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/10/2010 14:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι ένοικοι της πράσινης πολυκατοικίας τσακώνονται για το τζαμί

Καβγάς μεταξύ των ενοίκων στην πράσινη πολυκατοικία πρι ν από λίγο στη Βουλή με αφορμή την ανέγερση τεμένους στο Βοτανικό…

Ο «θυρωρός» Α. Γεωργιάδης υποστήριξε ότι παραχωρείται η ιδιοκτησία της έκτασης στο Βοτανικό «με προφανείς κινδύνους για την ασφάλεια» ενώ διερωτήθηκε πως από τη μία πλευρά η παραχώρηση εκτάσεων στη Μονή Βατοπεδίου χαρακτηρίζεται ως σκάνδαλο, ενώ δεν συνιστά κατά την κυβέρνηση σκάνδαλο ότι χαρίζεται έκταση του Πολεμικού Ναυτικού για τις ανάγκες των μουσουλμάνων…

Ο αναπληρωτής υπουργός Εθνικής Άμυνας Π. Μπεγλίτης χαρακτήρισε τουλάχιστον ατυχή τον παραλληλισμό που έκανε ο βουλευτής με το Βατοπέδι αλλά… διαβεβαίωσε ότι θα τηρηθούν απολύτως οι πολεοδομικοί όροι της περιοχής. Είπε ακόμα  πως η ίδρυση του μουσουλμανικού τεμένους θα γίνει με έξοδα της πολιτείας και η λειτουργία του θα υπόκειται στον απόλυτο έλεγχο του υπουργείου Παιδείας…

Ο κ. Γεωργιάδης επικαλέστηκε την πρόσφατη δήλωση της Γερμανίδας καγκελαρίου κ. Μέρκελ περί αποτυχίας του πολυπολιτισμικού μοντέλου στη χώρα της, καθώς και την απαγόρευση της ισλαμικής μαντίλας στη Γαλλία, για να υποστηρίξει ότι στην Ελλάδα αντιθέτως παραχωρείται η ιδιοκτησία της έκτασης «με προφανείς κινδύνους για την ασφάλεια».

Ο κ. Μπεγλίτης απάντησε ότι η Αθήνα είναι η μόνη ευρωπαϊκή πρωτεύουσα στην οποία δεν υπάρχει ισλαμικό τέμενος και αυτό συνιστά σοβαρό δημοκρατικό έλλειμμα, γεγονός που δεν εξυπηρετεί σε καμία περίπτωση τα συμφέροντα της ελληνικής πολιτείας και απέδωσε στον βουλευτή του ΛΑΟΣ «λάθος προσέγγιση με δημιουργία ακραίου και ξενοφοβικού κλίματος λόγω της προεκλογικής συγκυρίας»,

ΣΧΟΛΙΑ

  1. loretta avatar
    loretta 21/10/2010 14:17:06

    κυριολεκτικα δηλ...ολα ταχει η Μαργιωρη ο φερετζες της ελειπε.

    • Y. avatar
      Y. @ loretta 22/10/2010 09:08:45

      Λορέττα...λάθος το λες
      ...ολα ταχει η Μαργιωρη, και βρήκε το καπάκι

  2. Κοινὸς νοῦς avatar
    Κοινὸς νοῦς 21/10/2010 14:33:11

    Διευθύνσεις 26 ἐπισήμως λειτουργούντων τζαμιῶν στὴν Ἀθήνα
    Ἀπὸ τὸ http://www.islam.gr

    • Πλούταρχος Λευκαδίτης avatar
      Πλούταρχος Λευκαδίτης @ Κοινὸς νοῦς 22/10/2010 08:45:22

      Φαντάζομαι θα είδες ότι όλα τα άρθρα στη σελίδα που παραθέτεις είναι ανυπόγραφα, όπως επίσης και ότι δεν αναφέρεται με σαφήνεια ο διαχειριστής της σελίδας...

  3. man8os avatar
    man8os 21/10/2010 14:43:53

    Σαν να μην καταλαβαινει ο ενας τι λεει ο αλλος.
    Πως θα πανε αυτοι σε συγκυβερνηση?

    • zonitis avatar
      zonitis @ man8os 21/10/2010 15:24:25

      Θα τους συντονιζει ο GAP, που δεν καταλαβαινει και ο ιδιος τι λεει

  4. Orestios avatar
    Orestios 21/10/2010 14:44:43

    Το να χαρίζεται έτσι έκταση του δημοσίου είναι ή όχι σκάνδαλο?

    Κάθε οχυρό και τζαμί, κάθε στρατόπεδο και ΟΚΑΝΑ.

    • Hase avatar
      Hase @ Orestios 21/10/2010 15:12:02

      Δεν μιλαμε για το βατοπεδι Ορεστιε.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Hase 21/10/2010 15:22:41

        Μείνε στο Βατοπέδι εσύ.
        Εδώ χάρισαν ολόκληρη περιοχή και βλέπεις όφελός?
        Μόνο ζημιά για το δημόσιο συμφέρον προκύπτει.

    • Γιώργος Μεσσηνία avatar
      Γιώργος Μεσσηνία @ Orestios 21/10/2010 15:31:13

      Ορέστιε μην ενοχλείς τα παιδιά της νέας τάξης... Τόσοι άνθρωποι κονόμησαν κάνοντας τα στραβά μάτια για το μεγάλο μπουκάρισμα από τα σύνορα, δεν τους αξίζει ένα τζαμί χάριν των... δικαιωμάτων του ανθρώπου;;;
      Άστους φαρισαίους να χαρούν το έργο τους.

      • Hase avatar
        Hase @ Γιώργος Μεσσηνία 21/10/2010 21:08:54

        Ουτε νεα ταξη ειμαι ουτε εχω κονομησειαπο καπου. Απλα να βγαλετε τα γαλαζια γυαλια και να βλεπετε λιγο πιο αντικειμενικα τα πραγματα. Και προπαντων να δεχεστε την κριτικη του αλλου. Και οταν κριτικαρετε τις μαλακιες του ΠΑΣΟΚ να σκεπτεστε και τις μαλακιες της ΝΔ. Δεν διαφερουν αλλωστε και πολυ.

  5. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 21/10/2010 15:12:16

    Δεν με νοιάζει τι γίνεται στις άλλες χώρες.

    Από την στιγμή που το Σύνταγμα της Ελλάδας κατοχυρώνει την ανεξιθρησκεία και την θρησκευτική ελευθερία, πρέπει οι Έλληνες πολίτες που είναι μουσουλμάνοι στο θρήσκευμα και μένουν στην Αθήνα ή οι μουσουλμάνοι που διαμένουν στην Αθήνα, να έχουν την δυνατότητα να ασκούν ελεύθερα τα θρησκευτικά τους καθήκοντα, να έχουν τον δικό τους λατρευτικό χώρο.

    Το κράτος στα πλαίσια της ισονομίας και ισοπολιτείας και αν θέλει να λέγεται κράτος Δικαίου, πρέπει να παρέχει την δυνατότητα στους μουσουλμάνους να ασκούν ελεύθερα τα θρησκευτικά τους καθήκοντα.
    Σε θέματα ισονομίας και ισοπολιτείας ανθρώπων δεν πρέπει να τίθεται καν θέμα αμοιβαιότητας(π.χ τι στάση τηρούν οι μουσουλμανικές χώρες απέναντι στους χριστιανούς).

    Αν κάποιες από τις μουσουλμανικές κοινωνίες έχουν τις δικές τους θέσεις ή ζουν τον δικό τους "Μεσαίωνα", αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει και η ελληνική κοινωνία να αποδείξει ότι ζει στον Μεσαίωνα, καταπατώντας τα θρησκευτικά δικαιώματα των μουσουλμάνων.

    Ο φανατισμός και τα φοβικά σύνδρομα δεν είναι λύση.....είναι αδιέξοδο.
    Και επιτείνουν το πρόβλημα.

    Υ.Γ 1 : Ασφαλώς πιστεύω ότι καλώς το κράτος έχει αποφασίσει τώρα να κατασκευαστεί το τζάμι με δικά του έξοδα, για να ελέγχει καταστάσεις και για να εξασφαλίσει ότι δεν θα παρεισφρύσουν σε αυτό ακραία ισλαμικά στοιχεία που ενδεχομένως μπορεί να δημιουργήσουν προβλήματα.

    Υ.Γ 2 : Ασφαλώς και δεν είμαι μουσουλμάνος, ούτε πρόκειται ποτέ να ασπαστώ αυτήν την θρησκεία.
    Η συνείδησή μου όμως μου επιτάσσει να είναι δίκαιος και αντικειμενικός.

    • Professor Moriarty avatar
      Professor Moriarty @ δαιμονάκι 21/10/2010 15:29:51

      Ποιά φοβικά σύνδρομα; Πώς δεν υπάρχει τζαμί στην Ελλάδα; Η Θράκη είναι γεμάτη τζαμιά. Από παγόδες έχουμε έλλειψη, συμφωνώ...

  6. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 21/10/2010 15:19:22

    Γιατί να παραχωρηθεί;; Να βρουν οικόπεδο και να το αγοράσουν, και ας το χτίσουν τζαμί, αφού πάρει έγκριση νόμιμα για την συγκεκριμένη χρήση. Αν πάλι θέλουν σώνει και καλά να τους δώσουν δημόσια έκταση, ας εκτιμηθεί η αξία της και ας καταβάλουν το αντίτιμο. Με δικά τους λεφτά, όχι με τα δικά μας. Υπάρχει μεγάλο budget από πετροδολλάρια των ουαχαβιτών για χτίσιμο τζαμιών ανά την Ευρώπη.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Professor Moriarty 21/10/2010 15:27:41

      Σέρνουν οι σαουδάραβες να το χτίσουν και να το λειτουργήσουν με πετροδόλαρα. Εκείνο όμως που μου κάνει εντύπωση είναι ότι θα υπάγεται και θα ελέγχεται!!! από το υπουργείο παιδείας. Το ίδιο υπουργείο δηλαδή που έχει κάνει μπάχαλο τη παιδεία μας θα ελέγχει!!! τα ισλαμικά λαμ..ια και τις μηχανορραφίες τους. Χα χα χα...

      • Professor Moriarty avatar
        Professor Moriarty @ Strange Attractor 21/10/2010 15:49:20

        Strange, πριν ρωτήσεις ποιός και ποιά σέχτα του Ισλάμ θα ελέγχει το τζαμί όταν αποπερατωθεί, να σου κάνω μία προβοκατόρικη ερώτηση: ποιός ελέγχει την διαδικασία ανέγερσης ορθόδοξων ναών;;; Όχι η Πολεοδομίες, πάντως. Οι παπάδες έχουν φτιάξει την Ναοδομία, την δική τους πολεοδομία. Ποιός από το κράτος ελέγχει την Ναοδομί; (....). Τρέχα γύρευε. Ποιός θα ελέγχει τα τζαμιά; Μπορεί το Κατάρ να μας δανείσει κανέναν υφυπουργό παιδείας, δια βίου μάθησης, νηστείας και προσευχής στα πλαίσια των διακρατικών συμφωνιών.

  7. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 21/10/2010 15:46:24

    @ Professor Moriarty........1) πρώτα από όλα ξέρεις ότι το προηγούμενο σχόλιό μου αναφέρεται στην Αθήνα και στους μουσουλμάνους που διαμένουν σε αυτήν.

    2) Που έγκειται άραγε η διαφωνία σου?
    Στην ανέγερση τζαμιού με έξοδα του δημοσίου και σε κρατική έκταση ή συνολικά στην ανέγερση τζαμιού?

    3)Έστω ότι αύριο εμφανίζεται κάποιος και αγοράζει ή δωρίζει έκταση για την ανέγερση τζαμιού μέσα στην Αθήνα ή κάπου κοντά(π.χ Κορωπί)
    Πιστεύεις ότι αυτός θα πάρειτελικά έγκριση νόμιμα για την συγκεκριμένη χρήση(ανέγερση τζαμιού)?
    Μήπως θα του τεθούν ένα σωρό γραφειοκρατικά εμπόδια και τελικά θα απορρίψουν την συγκεκριμένη χρήση?

    • Professor Moriarty avatar
      Professor Moriarty @ δαιμονάκι 21/10/2010 15:53:04

      Δηλαδή και η ανέγερση τζαμιών υπάγεται στο fast track?? Δεν το γνώριζα.

  8. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 21/10/2010 15:58:33

    Από τήν ελληνική τηλεόραση έχουν παιχτεί περίπου 80 επεισόδια τούρκικου
    σήριαλ,μεταξύ τών ωρών 21.00-23.00.

    Από τή τούρκικη τηλεόραση έχει παιχτεί ένα επεισόδιο από τή λειτουργεία
    στή Παναγία Σουμελά.

    Αν επιτρέψουμε τό χτίσιμο μουσουλμανικού τεμένους σέ οικόπεδο τού πολεμικού
    ναυτικού,δηλ.τού δημοσίου,θά επιτραπεί ή ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ,στή Κων/λη,νά ξαναλει-
    τουργήσει ώς χριστιανικός ναός ή θα παραμείνει πολιτιστικό κέντρο γιά
    πολυπολιτισμικές συναυλίες

  9. ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ avatar
    ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ 21/10/2010 17:44:18

    Ποιος αποκλείει ότι στο μέλλον δεν θα γίνει και μιναρές στο τζαμί;
    Τότε θα έχουμε ωραία θέα.
    Την Ακρόπολη από το ένα μέρος και τον μιναρέ από το άλλο στο κέντρο της Αθήνας.
    Α, ρε Περικλή, που να το φανταζόσουν!!!

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ 21/10/2010 18:01:22

      Και ο Περικλής μουσουλμάνος ήταν όπως και η Μαύρη Αθηνά.

      • Bob ο μάστορας avatar
        Bob ο μάστορας @ Σοσιαληστής 21/10/2010 22:04:48

        Black Athena ε;
        Τρελή απάτη!

  10. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 21/10/2010 18:02:53

    Εντάξει καλό είναι να ακούσουμε και απο την ΝΔ μια άποψη για το θέμα και όχι να ασχολούμεθα μόνο με την συγκυβέρνηση που τσακώνονται για ξεκάρφωμα πριν τις εκλογές.

  11. ανωνυμ avatar
    ανωνυμ 21/10/2010 20:57:38

    @ δαιμονάκι
    ειτε εισαι αυτό που λέει το όνομα σου, ειτε εισαι βλάξ με περικεφαλαία.

  12. Misha avatar
    Misha 21/10/2010 21:14:30

    Eφόσον επιτρέπεται η λειτουργία της Αμερικάνικης πολυεθνικής Εταιρείας «Σκοπιά» υπό το παραπλανητικό όνομα «Χριστιανοί Μάρτυρες του Ιεχωβά» (οι γνωστοί μας ιαχωβίτες) με «σπονσοράρισμα» μάλιστα της αμερικάνικης πρεσβείας και του Στέητ Ντηπάρτμεντ, τότε είναι δύσκολο να αρνηθείς σε οποιονδήποτε άλλον να έχει το δικό του επίσημο χώρο προσευχής.

  13. Gregt avatar
    Gregt 21/10/2010 22:14:12

    Τι γνώμη έχετε να γίνει στον Αστακό το τζαμί τώρα που χάλασε η άλλη επένδυση?
    Θα είναι μια ευκαιρία να το επισκέπτωνται οι αλλοδαποί της Πάτρας και θα αδειάσει λίγο και η Αθήνα.
    Άλλωστε στον Αστακό θα ναυαγήσει και αυτή η επένδυση.
    G.

  14. sakis avatar
    sakis 22/10/2010 02:52:07

    καλά δαιμονάκι πλάκα κάνεις δεν μιλάμε απλώς για ένα τζαμί αλλά για ολόκληρο ισλαμικό τέμενος που θα είναι το μεγαλύτερο των Βαλκανίων ,όπου θα δημιουργηθεί τέτοιο γκέτο γύρω από την περιοχή που μόνο με συνοδεία του στρατού θα μπορείς να περάσεις.Εδω δεν μιλάμε για μια απλή ειρηνική θρησκεία (βουδισμό,κομφουκιανισμό,ταοισμό) όπου τότε δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα μιλάμε για μια επιθετική και σκληροπυρηνική θρησκεία με ρατσιστικές απόψεις όπου κατά βάση οι γυναίκες θεωρούνται κάτι σαν ζώα και φυτά με βάναυση καταπάτηση των δικαωμάτων τους οι ομοφυλόφιλοι είναι για λιθοβολισμό και κάψιμο και οι άθεοι,άπιστοι για κρέμασμα ή αποκεφαλισμό.Οι απόψεις των μουσουλμάνων για πολλές κοινωνικές ομάδες είναι τέτοιες που φτάνουν στα όρια του ναζισμού
    (ιράν,αφγανιστάν,πακιστάν).Και κάτι άλλο σε ικετεύω δαιμονάκι με την δημιουργία του τεμένους αυτού και όταν θα βρίσκεται σε λειτουργία πάρε μια κποπέλα που φοράει μίνι φούστα και πέρνα μια βόλτα από την περιοχή,ή βγες με έναν ομοφυλόφιλο που κάνει μπάμ και περάστε μια μικρή βολτίτσα η φόρεσε ένα σταυρουδάκι στο λαιμό ή κανε τον σταυρό σου εκεί κοντά στην περιοχή να δουμε σε πόσο χρόνο το κάνεις το κατοστάρι για να μην σε πιάσουν σε αποκεφαλίσουν και κρεμάσουν το πτώμα σου σε κάνα δέντρο.Ωραία όλα αυτά που λες αλλά αποτελούν μια μεγάλη ουτοπία και φαντασιοπληξία ο κόσμος δεν είνα ι αγγελικά πλασμένος όπου όλοι οι άνθρωποι θέλουν και μπορούν να ζουν αρμονικά μεταξύ τους αλλιώς θα ήμασταν παράδεισος και παντού θα επικρατούσε αγάπη και ειρήνη γι αυτό ξύπνα από το όνειρο που έχεις καλλιεργήσει στο μυαλό σου και επανήλθε στην πραγματικότητα.