#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/03/2010 13:55
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι άνεργοι δημοσιογράφοι και ο ξεπεσμός της "προσφερόμενης" φίρμας

Του Βασίλη Μπόνιου



Yπάρχουν κάποιοι λαικοί τραγουδιστές που έχουν γίνει ζάπλουτοι απο το ταλέντο που τους χάρισε η ζωή και απο την αγάπη του κόσμου.

Ανάμεσα σ αυτούς που τράβηξαν το κουπί τις επικοινωνίας τους είναι και εκατοντάδες απλοί δημοσιογράφοι που ζουν απο το μεροκάματο.

Κι έρχονται τώρα αυτές οι φίρμες, οι διασημότητες της Κωλοπετινίτσας χώρας μας, να γίνουν cd για τις εφημερίδες των μεγαλοεκδοτών.

Κανείς τους: ούτε ο απανταχού Νταλάρας, ούτε ο ευσυγκίνητος Πάριος, ούτε ο σε μια στίβα καλαμιές Μητροπάνος, ούτε η κουλτουριάρα Πρωτοψάλτη, είπε για μπάστα, τι πάμε να κάνουμε;
Γιατί συμβάλλουμε κι εμείς στην ανεργία και την απαξία εκατοντάδων δημοσιογράφων; Στον αθέμιτο ανταγωνισμό; Γιατί πουλάμε τη φωνή μας στους εκδότες, βάζοντας κι εμείς τη σφραγίδα μας στο να γίνουν οι εφημερίδες ψιλκατζίδικα, αντί για δημοσιογραφικό όχημα;

Πως επιτρέπουν στον εαυτό τους αυτή τη μεταχείριση αλλά και τις συνέπειες που έχει στους εργαζόμενους δημοσιογράφους;

Καθότι ένας εκδότης που βγαίνει με Νταλάρα, αν είναι ολίγον φτηνιάρης, αρπαχτικό και τυχοδιώκτης γιατί να ενδιαφερθεί για τη ποιότητα του ρεπορτάζ; Βάζει Νταλάρα κι έχει ο Θεός...Και στο μεταξύ οι εργαζόμενοι των άλλων εφημερίδων που δεν έχουν Νταλάρες, βλέπουν την στρόφιγγα της κυκλοφορίας να κλείνει όπως το οξυγόνο στον διασωληνομένο.

Γιατί ο κάθε αποψάτος Νταλάρας να συμμετέχει στο αιματικύλισμα των δημοσιογράφων, ως όργανο των εκδοτών; Μπορεί να πει ένα ΟΧΙ τόσο στη δισκογραφική του, οσο και στους εκδότες. Απο τους κορυφαίους τραγουδιστές θα το περιμέναμε κι οχι απο το Νίνο η τη Μπεζαντάκου, γαμώ τον Λένιν μου.

Κι αν συνεχίσουν να εκδίδονται μ αυτό το τρόπο τι διαφορά έχουν απο τη Τζούλια, την ορεξάτη, την αχόρταγη, τη σαμπανιζέ;

http://www.kourdistoportocali.com/default.aspx?pageid=1457

ΣΧΟΛΙΑ

  1. donaE avatar
    donaE 23/03/2010 14:29:51

    Η διαφορα ειναι στο οτι η Τζουλια ειναι προχειροκατασταση.Αυτοι με την επιφαση της ποιοτητας εξασφαλιζουν και αλλοθι και μεγαλυτερο κοινο και οριζοντια αναπτυξη.
    Τι σημειολογια εχει αυτη η φωτογραφια!!!

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ donaE 23/03/2010 15:33:13

      Η διαφορά είναι ότι κάθε Τζούλια είναι τελικά πιο αληθινή που πάει για αρπαχτή ενώ κάποιοι άλλοι απλά πουλάνε ποιότητα....

      ΥΓ


      και όπως θα έλεγε και ο μεγάλος Τζιμάρας: Νταλάρας, Νταλάρας, Νταλάρας, έβγαλα 3,000,000 από το πρόστιμο...

  2. tom avatar
    tom 23/03/2010 14:35:47

    Ο Mr Lays (Ρέμος), η Μiss Millenium (Πρωτοψάλτη) και όλοι αναφέρεις σκοπό έχουν να γεμίσουν τις τσέπες τους και ποσώς τους ενδιαφέρει η ποιότητα την οποία ωστόσο υποτίθεται ότι πρεσβεύουν...

    Ποτέ ο Νταλάρας δεν κατάφερε να με πείσει για το ανιδιοτελές των πράξεών του... (βλέπε offshore στην κύπρο προς αποφυγή φορολόγησης).

    "Μήπως τελικά το Κυπριακό δημιουργήθηκε μόνο και μόνο για να κάνει συναυλίες Ο Νταλάρας?" Πανούσης

  3. tom avatar
    tom 23/03/2010 14:46:13

    Θυμάστε την απομάκρυνση του κ. Πανταγιά για την «υπόθεση Νταλάρα»...? Είχε ζητήσει από το ΣΔΟΕ να διαγράψει χρέος του κ. Νταλάρα ύψους 100 εκατ. δρχ. !!!

    Το "Απελπιστικά διαθέσιμη" είναι το σουξέ της Άλκηστις Πρωτοψάλτη από το νέο της cd που κυκλοφόρησε με την εφημερίδα Real News. Όταν κυκλοφορείς το νέο σου cd με μια εφημερίδα, καταλαβαίνουμε πως είσαι "απελπιστικά διαθέσιμη". Περισσότερο διαθέσιμη και από την Τζούλια Αλεξανδράτου που κρέμεται στο διπλανό μανταλάκι στο περίπτερο. Πιτσιρίκος (http://www.kourdistoportocali.com/default.aspx?pageid=1459)

  4. Πλούταρχος Λευκαδίτης avatar
    Πλούταρχος Λευκαδίτης 23/03/2010 14:54:52

    Εδώ ταιριάζει το "Δε μας χέ...ς ρε Νταλάρα!"

  5. αχαβαχ avatar
    αχαβαχ 23/03/2010 14:54:55

    Ούτε το 1/10 των cd δεν θα πουλούσαν οι ποιοτικοί αποψάτοι με τον παραδοσιακό τρόπο διάθεσης. Σωτηρία είναι γι' αυτούς η διανομή με τις εφημερίδες. Και για τις δισκογραφικές, όσες δεν έχουν κλείσει ακόμη. Πνέουν τα λοίσθια.

  6. nama avatar
    nama 23/03/2010 15:27:43

    Η μουσική βιομηχανία είναι πρακτικά τελειωμένη. Η εφημερίδα δίνει τη δυνατότητα στον καλλιτέχνη να κυκλοφορήσει το αυθεντικό σιντί και να το προμηθευτεί ο πελάτης με 2 ευρώ - αντί να δώσει 5 ευρώ στον μαύρο για να πάρει το παράνομο αντίγραφο. . Είναι μια προσπάθεια μιας βιομηχανίας να προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα. Και δεν είναι οι ίδιοι οι καλλιτέχνες που ευθύνονται για την ποιότητα της δημοσιογραφικής εργασίας.
    Το σιντί της Πρωτοψάλτη που κυκλοφόρησε αυτή την Κυριακή έχει μέσα σπουδαία τραγούδια - ποιήματα της Λίνας Νικολακοπούλου. Ας μην είμαστε με όλα πια μίζεροι..

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ nama 23/03/2010 15:36:35

      Γιατί να μην είμαι μίζερος;
      Πως λοιπόν οι εταιρείες και οι καλλιτέχνες πουλούν το cd 15 & 20 € στα μαγαζιά και το διαθέτουν για 1/15 της τιμής στα περίπτερα;
      Χίλιες φορές κατέβασμα ή 500 φορές ο μαύρος παρά η αισχροκέρδεια ορισμένων....p2p στους κλέφτες...

    • donaE avatar
      donaE @ nama 23/03/2010 16:12:57

      Τα νεα δεδομενα απαιτουν και νεες μουσικες και νεους καλλιτεχνες.
      Η μιζερια ειναι σε ολους αυτους τους που προσπαθουν να βγαλουν ακομα μια βιλα η ενα αυτοκινητο με τραγουδια που γραψανε...προπολεμικα.
      Η αγωνια τους ειναι μονο να υπαρχουν και να κονομανε,οχι να δημιουργουν.

    • Ενατος Ιωάννης avatar
      Ενατος Ιωάννης @ nama 23/03/2010 16:35:27

      ...και; Τί νομίζεις πωςθα πάρει η κα Νικολακοπούλου από αυτόν τον τρόπο πώλησης της μουσικής; Δεκάρες. Και είναι η Νικολακοπούλου. Όταν ένα νέος καλλιτέχνης θέλει να κάνει προσπάθεια τί πρέπει να κάνει;Με πια εφημερίδα θα πρέπει να τα έχει καλά; Προσπαθούν να κάνουν εκτός από την πολιτική και τη δημοσιογραφία και την μουσική μια κλειστή κάστα και παρέα...

  7. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 23/03/2010 16:14:44

    Αφησε και τίποτα αμαγάριστο η αφεντιά του;Από Georges Moustaki, μέχρι Latin ;Ο καλός ο μύλος, όλα τ'αλέθει.Ασε που μαζύ με τον άλλον , τον αναμαλλιασμένο,είχαν ...κοινωνική προσφορά και δράση.Οπου σύλληψη Σκυφτούλη,ν'άσου τους γιά συναυλία.Οπου γάμος και χαρά,η Βασίλω πρώτη.Αυτό κι άν είναι έξυπνο promotion στο Haholistan Balcanique. Γιά τον δυστυχή γυμναστή που μπουζουριάσανε επειδή είχε στην τσάντα του σαμπουάν,πότε θα γίνει συναυλία; Ακουσε κανείς σας τίποτα ;Ξέρετε άν θα συμμετέχει και η μικρή οργανοπαίχτρια Αρετούλα;

  8. scarab avatar
    scarab 23/03/2010 16:37:46

    Υπάρχουν κάτι πολύ ωραία Ελληνικά forum που κατεβάζεις τα πάντα σε άψογη ποιότητα και δωρεάν!!!!
    Ούτε εταιρείες ούτε ¨μαύροι¨:)
    Γιατί χολοσκάτε ψάξτε τα αν σας ενδιαφέρει.

  9. Άφατος avatar
    Άφατος 23/03/2010 18:13:33

    Το παντελόνι μέχρι λίγο κάτω από το στήθος του Νταλάρα είναι όλα τα λεφτά.

  10. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 23/03/2010 18:19:30

    Τι θα μπορούσε να λέει ο κύριος στη φωτογραφία γιά τα δύο αστέρια που ποζάρουν από κάτω του;;;

    • donaE avatar
      donaE @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 23/03/2010 18:26:36

      Αξιοι...

  11. striftompolas avatar
    striftompolas 23/03/2010 18:59:54

    Να πουλάνε ψωμί τα σούπερ μάρκετ? Κι εκείνο το κατεψυγμένο πράγμα είναι ψωμί επειδή μυρίζει σαν ψωμί;

    Στενοχωριέμαι για τις εφημερίδες και αυτή η στενοχώρια μου δεν είναι επαγγελματική. Ο πατέρας μου έφερνε τουλάχιστον μια εφημερίδα την μέρα στο σπίτι. Διαβάζω εφημερίδα από τότε που θυμάμαι να διαβάζω. Ήταν το μεγάλο σχήμα, τεράστιες τότε για τα χέρια μου. Στενοχωριέμαι για τις εφημερίδες αλλά τώρα πια διαβάζω χάρτινες εφημερίδες μόνο τις Κυριακές.

    Αλλάζει ο κόσμος

    Ο νέος καλλιτέχνης μπορεί να βγάλει την δουλειά του στο διαδίκτυο. Μάλλον δεν θα τον βρω εγώ γιατί είμαι συνηθισμένος στο ραδιόφωνο παρά στο youtube, όμως όλο και κάποια υπόδειξη φτάνει με το email ή το messenger.

    Για όλα τα υπόλοιπα δεν ξέρω τι να πω: δεν παίρνω εφημερίδες με προσφορές όμως παίρνω πολύ λιγότερες εφημερίδες απ' ότι πριν δέκα χρόνια. Είμαι μέρος του προβλήματος.


    Τι φωτογραφία !

  12. fit for fun avatar
    fit for fun 23/03/2010 19:03:45

    Το αξιολύπητο σταρ σίστεμ στην Ελλάδα όπου η κάθε βιζιτού που έχει παίξει σε τρίτης διαλογής τηλεοπτική σειρά νομίζει, μιλάει και φέρεται ωσάν να έχει πιάσει τον παπά από τ'ρχίδια. Βλέπεις σταρ του Χόλιγουντ, γνωστών σε μερικά δις κοινού, οι οποίοι έχουν μια σεμνότητα, μια συστολή βρε παιδί μου.

    Αυτά συμβαίνουν γενικά στη χώρα του "ξέρεις ποιος είμαι γω ρε;" Ακόμα ευχαριστιέμαι με την "περιπέτεια" του κ.Μίχα σε αεροδρόμιο ευρωπαϊκής χώρας, δεν θυμάμαι ποιας, όπου τον "έδεσαν" για παρόμοιο λόγο αστυνομικοί.

    Θυμάμαι την "ελευθεροτυπία" που είχε "σηκώσει" το θέμα σε ένα στυλ "ο μεγάλος αδελφός, η παλιοκοινωνία, βασάνισε ακόμη και τον νομάρχη Πειραιά". Λεπτομέρειες δεν έγιναν γνωστές, αλλά μπορεί ο κάθε ένας να φανταστεί τον λόγο που "ταλαιπώρησαν" το νομάρχη: Τι λε ρε ασήμαντε υπαλληλάκο θα ελέγξεις εσύ ολόκληρο νομάρχη;

  13. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 23/03/2010 20:59:15

    Γιατί να ενοχλεί τόσο ο καλλιτέχνης που συνηγορεί, σε αυτόν τον τρόπο κυκλοφορίας του έργου του και όχι ο εκδότης που θέλει να ανεβάσει την κυκλοφορία της εφημερίδας του; Προσωπικά θεωρώ, πως η απόκτηση της δουλειάς μεγάλων και καταξιωμένων καλλιτεχνών, με την πολύ καλή τιμή που την προσφέρει μια εφημερίδα με το CD, δεν είναι και για τόσες κατηγόριες, αφού έτσι φτάνει πιο οικονομικά το έργο του στον απλό πολίτη.

    Εκείνο που θα έπρεπε να ενοχλεί, όσους αγαπάμε ακόμα την έντυπη δημοσιογραφία, είναι ότι μέσω του ειδικού βάρους του κάθε καλλιτέχνη, προσπαθεί να καταξιωθεί η εφημερίδα που το κυκλοφορεί, με στόχο όχι τόσο να αυξήσει το αναγνωστικό της κοινό, αλλά τον αριθμό φύλλων στην κυκλοφορία της. Έτσι βλέπουμε στην τηλεοπτική διαφήμισή της, αντί να προβάλλεται η δημοσιογραφική της έρευνα, οι συνεργάτες της, τα άρθρα της και γενικά η θεματολογία της, να προβάλλεται μόνον το CD ή το DVD που περιέχει στη συγκεκριμένη έκδοσή της.

    Ως επιβεβαίωση αυτού, βλέπουμε να αφιερώνεται αρκετός χρόνος μέχρι και σε κεντρικά δελτία ειδήσεων για την προώθηση αυτού του προϊόντος. Για μένα είναι τουλάχιστον αστείο, να φέρνει ο παρουσιαστής –εκδότης, μέχρι και τον καλλιτέχνη στο κεντρικό δελτίο ειδήσεων του σταθμού, για να του αναλύσει πόσο ευτυχής είναι από αυτήν τη συνεργασία και στο τέλος να του εύχεται και καλή επιτυχία, για την επιτυχή κυκλοφορία του CD του την προσεχή Κυριακή! Ας έλεγε τουλάχιστον «καλή μας επιτυχία»! Θα ήταν πιο αληθινό!

  14. Λένα avatar
    Λένα 24/03/2010 19:32:46

    Πάλι επικεντρωθήκατε στον Νταλάρα.Cd έδωσαν όλοι! Από Θεοδωράκη και κληρονόμους Χατζιδάκι μέχρι κληρονόμους Άκη Πάνου και Κατσιμίχα! Όλοι! Αλλά ο Νταλάρας ''καθαρίζει'' για όλους έτσι; Όπου βλέπουν κάποιοι αυτό το όνομα ορμάνε και νομιμοποιούν το κείμενο του όποιου Μπόνιου. θεωρώ άτοπο τελείως να εγκαλούνται οι καλλιτέχνες για την ανεργία στον δημοσιογραφικό χώρο!!! Άλλο τι θα ακούσουμε ή θα διαβάσουμε! Μήπως θα μας πει ο κ.Μπόνιος πως φταίνε και για την οικονομική κρίση; Τα προβλήματα που έχουν οι δημοσιογράφοι μεταξύ τους και οι εκδότες ας μην τα φορτώνουν αλλού. Η ανεργία στο χώρο τους επήλθε από τα ψέματα και τις βρωμιές που κάνουν κάποιοι από δαύτους. Και δεν τους πιστεύει πια ο κόσμος. Η τέταρτη εξουσία συντέλεσε στην απαξία του χώρου και στην κατάντια της χώρας (στον βαθμό που τους ανλογεί).
    Ακούς εκεί να εγκαλούνται καλλιτέχνες που προσφέρουν ακόμα λίγη χαρά στον Έλληνα...

  15. Λαμπάδα avatar
    Λαμπάδα 25/03/2010 09:51:40

    Θα συμφωνήσω με τα κορίτσια.

    Η μουσική βιομηχανία και η έντυπη δημοσιογραφία φυτοζωούν. Το μόνο που κάνουν τώρα είναι να δίνουν οξυγόνο η μια στην άλλη.

    Και ας μας πει και κάτι άλλο, ο κ. Μπόνιος. Το εκδοτικό του επιχείρημα γιατί απέτυχε, την στιγμή που δεν μοίραζε «κανένα δωράκι», παρά μόνο «υψηλού επιπέδου δημοσιογραφία»;

    Γιατί, για τους δημοσιογράφους, φταίνε ΌΛΟΙ οι άλλοι, εκτός από το κουμάσι τους... Ε, ας κοιμηθούνε όπως στρώσανε. Εγώ πάντως, θα τον αγοράσω πολύ εύκολα τον Νταλάρα.