#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/12/2012 17:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι Τούρκοι, οι τραγωδίες του Αιγαίου και οι υποκριτές Ευρωπαίοι



Μια απίστευτη τραγωδία με θύματα ανθρώπους που αναζητούν ένα καλύτερο αύριο και θύτες άθλιους δουλέμπορους, εκτυλίχθηκε στα νερά του Αιγαίου. Η βάρκα των Τούρκων δουλεμπόρων αυτή τη φορά χωρούσε 28 άτομα που έδωσαν χιλιάδες ευρώ για να περάσουν στην Ελλάδα, κι από εκεί ποιος ξέρει. Η βάρκα, όμως, βούλιαξε με αποτέλεσμα η θάλασσα να ξεβράζει πτώματα στις ακτές της Λέσβου. Έχασαν τη ζωή τους 18 άτομα ενώ ένας διασωθείς 20χρονος ανέφερε ότι χθες, τις πρώτες πρωινές ώρες, από ακτή της Τουρκίας και με κατεύθυνση τη Μυτιλήνη, επιβιβάστηκαν σε πλαστική λέμβο 28 άτομα συμπεριλαμβανομένου Τούρκου διακινητή, ωστόσο η βάρκα δεν άντεξε τόσα άτομα και βούλιαξε.

Το πρόβλημα της λαθρομετανάστευσης το έχουμε θίξει πολλές φορές, δεν έχει νόημα να πούμε κάτι παραπάνω. Όμως, το θέμα της Τουρκίας και του σεβασμού στα ανθρώπινα δικαιώματα και τις παγκόσμιες αρχές κι αξίες, πρέπει κάποτε να απασχολήσει σοβαρά όλο τον πολιτισμένο κόσμο.

Με την ανοχή της επίσημης κυβέρνησης του… προοδευτικού Ερντογάν, δεκάδες δουλέμποροι θησαυρίζουν πάνω από τα πτώματα χιλιάδων ξένων που αναζητούν νέες πατρίδες. Η Άγκυρα αδιαφορεί για το αν η Ελλάδα και κατ’ επέκταση η Ευρώπη γεμίζει από ξένους. Αυτό είναι γνωστό. Τώρα όμως γίνεται ακόμη πιο σοβαρό το θέμα. Ανθρώπινες ζωές χάνονται επειδή οι Τούρκοι αδυνατούν ή δε θέλουν να ελέγξουν τα σύνορά τους και να πιάσουν τους διακινητές.

Ας μην έχουν λοιπόν απαιτήσεις για το γεγονός ότι δε θα μπουν ποτέ στην ΕΕ. Ο σεβασμός στην ανθρώπινη ζωή είναι ύψιστο αγαθό που συστηματικά καταπατούν οι Τούρκοι. Ας μείνουν λοιπόν στην Ανατολή τους.

Όμως, υποκριτικά θα είναι και τα δάκρυα των Ευρωπαίων για τα νέα θύματα του Αιγαίου. Άφησαν την Ελλάδα να διαχειριστεί το μεγαλύτερο παγκόσμιο πρόβλημα, ατό της μετανάστευσης. Το οποίο γίνεται ακόμη χειρότερο λόγω της κατάστασης στη Συρία. Οι ίδιοι υποκριτές κουνάνε το δάκτυλο στους Έλληνες για την οικονομία τους. Αντί να τους «ευγνωμονούν» που δυστυχώς έχουν γίνει η ασπίδα για να μην μπαίνουν χιλιάδες μετανάστες στα δικά τους σπίτια. Ως πότε όμως, θα κλείνουν τα μάτια στην ελληνική τραγωδία, όπως εξελίσσεται το μεταναστευτικό;

Κι ως πότε θα χύνουν κροκοδείλια δάκρυα κάθε φορά που χάνονται αθώες ψυχές στα παγωμένα νερά του Αιγαίου;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ρηνα avatar
    Ρηνα 15/12/2012 17:42:40

    Το γεγονος αυτο πρεπει η Ελλαδα να το απαπαραγει διαρκως, κοινως να το κανει ...βουκινο .Ειναι προς οφελος της απ οπου κι αν το δεις. Απ τους μεταναστες που τα ακουμπανε στους Τουρκους για να βρεθουν στο βυθο του Αιγαιου.Απο τις ανθρωπιστικες οργανωσεις εναντι της Τουρκιας που αδιαφορει αν ξεβραζονται παιδικα πτωματα.Απ το να τριψουμε στη μουρη των Ευρωπαιων τον δηθεν πολιτισμο τους που κανουν οτι δεν βλεπουν προκειμενου να μην τους ακουμπησει το προβλημα [που δεν διστασαν οι ιδιοι-Ιταλοι- να βουλιαξουν καραβι που τους πλησιαζε για να δωσουν τελος μια και καλη].
    Εκεινο που με ανησυχει ειναι μια κουβεντα που ειπε ο Σαμαρας για τους Συριους.Φαινεται η Ευρωπη παλι αποφασισε να τους .....παρκαρει στην Ελλαδα;
    Μα αυτοι δεν ειναι φτωχοι απ το Μπαγκλαντες.Ειναι πολιτικοι προσφυγες λογω πολεμου και μπορουν να πανε και σε αλλες χωρες.Ετσι δεν ειναι;

    • kouvari avatar
      kouvari @ Ρηνα 15/12/2012 18:24:12

      Βλεπε Δουβλινο 2 σε παρακαλω πολυ.....!!
      Και κοιτα τον χαρτη ποσους πολεμους εχουμε γυρω μας....!!

  2. aporia avatar
    aporia 15/12/2012 18:23:48

    Δεν ειναι η πρώτη φορα που συμβαίνει αυτό στη Λέσβο. Εχει ξαναγίνει πριν 10 χρόνια περίπου και επισης αναλογα περιστατικα εχουν γινει σε ολα τα νησια..
    Προσωπικα πιστευω ότι παιζεται ενα μεγαλο παιχνιδι με τις ζωες αυτων των ανθρωπων!! Πως μαζευουν τα χρηματα και πληρωνουν τους δουλεμπορους στην Τουρκια, οταν όσο διαστημα μενουν εκει δε φαινονται πουθενα; Τι εργασιες προσφερουν εκει για να μαζεψουν
    Γιατι ξεκινησαν παλι την εισοδο το τοσα χρηματα; Γιατι ερχονται προς την Ελλαδα κ προς την ευρωπη και δε μενουν Τουρκια ή δεν πηγαινουν σε κρατη με ισχυρη οικονομια και κοντα στο θρησκευτικο τους πολιτισμο όπως Ντουμπαι κλπ;
    Οσο περιπολουσε η FRONTEX στα παραλια, δεν τολμουσαν να ερθουν μεσω θαλασσης. Τωρα έγινε ο φράχτης στον Εβρο, δεν υπάρχει η FRONTEX στα παραλια, ερχονται παλι στα νησια...
    Δηλαδη μια δουλεια ολοκληρωμενη δεν μπορει να γινει σε αυτην την χωρα;
    Παραλληλα να λειτουργει Ξενιος Ζευς, με φραχτη και FRONTEX;;;
    Και τελος παντων ας τους πει καποιος οτι εδω που ερχονται τα πραγματα δυστυχως δεν ειναι καλυτερα.. ενω τεινουν να γινουν χειροτερα..

  3. helios avatar
    helios 15/12/2012 18:42:29

    Έχουμε χορτάσει από διαπιστώσεις. Μήπως ήρθε η ώρα να προβεί η κυβέρνηση και σε καμιά ενέργεια όπως π.χ. το κλείσιμο των συνόρων με την Τουρκία, έστω και συμβολικά για ένα μικρό χρονικό διάστημα. Αντί αυτού βλέπουμε να δίνονται με συνεχώς αυξανόμενο ρυθμό ( και με ολοένα απλοποίηση της διαδικασίας) βίζες σε τούρκους.

  4. Bixiou avatar
    Bixiou 15/12/2012 19:10:22

    Θλιψη και οργη με διακατεχει λογω αυτης της νεας τραγωδιας. Θλιψη για τους ανθρωπους που χαθηκαν που αναμεσα τους ηταν και παιδια. Οργη για τους δουλεμπορους διακινητες. Οργη για το τουρκικο κρατος που ενεργει με το γνωστο τροπο. Οργη ομως και για τους υποκριτες. Ολες αυτες τις "ευγενικες ψυχες" των αριστερων κομματων και των πλουσιοπαροχα επιδοτουμενων απο Ευρωπαικη Ενωση και Ελλαδα ΜΚΟ αλλα και των ΜΜΕ της διαπλοκης, που με την σταση τους και τα λεγομενα τους στην ουσια παρωτρυνουν τους λαθρομεταναστες να ερχονται στην Ελλαδα. Αν τολμουσε κανεις να πει οτι αυτες οι "ευγενικες ψυχες" περιλαμβανονται στους ηθικους αυτουργους της σημερινης τραγωδιας θα επεφταν να τον φανε.
    Συμφωνω με οσα γραφει η Ρηνα πιο πανω.

  5. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 15/12/2012 19:54:04

    Ειναι απιστευτη περιπτωση κρατους αυτη η Τουρκια. Στα 10 πιο βαρβαρα παγκοσμιως... τι αλλο θα κανουν πια αυτοι οι τυποι...

    • Γιώργος1 avatar
      Γιώργος1 @ Μικρασιάτης 15/12/2012 21:46:09

      Ναι, αλλά η Ρεπούση άλλα λέει... και δεν της έχει κουνήσει κανείς το δάκτυλο...

    • Κυθήριος Τ. avatar
      Κυθήριος Τ. @ Μικρασιάτης 15/12/2012 22:07:38

      !!!!!!!

  6. anonymous avatar
    anonymous 15/12/2012 21:37:07

    Η κρατική μαφία της Τουρκίας τους στέλνει στην Ευρώπη και μάλιστα προσπάθησαν να διαπραγματευτούν το θέμα και η ΕΕ δυστυχώς ενέδωσε.

  7. Stratis avatar
    Stratis 16/12/2012 01:54:19

    Το θέμα έπαψε να είναι πολιτικό και οικονομικό άσυλο και έχει μπεί στην ρότα που επιδιώκει και μάλλον θα την κερδίσει το Ισλάμ που εκκμεταλλευόμενο τις Ευρωπαϊκές και άλλες προοδευτικές ιδέες που στιρήζουν τα αριστερά κόμματα για ισότητα, αδελφοσύνη, και ανοιχτά σύνορα που σήμερα έχουν γείνει σημαία των Ελληνικών προοδευτικών αριστερών κομμάτων της αναρχίας και του Ανθελληνισμού δεν το βρίσκω καθόλου απίθανο σε λίγα χρόνια στην Ελλάδα να δούμε εσωτερικό και όχι εμφύλιο Θρησκευτικό πόλεμο και την τουρκία χωροφύλακα