#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/03/2011 17:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι Τούρκοι δεσμεύουν περιοχή του FIR Αθηνών για τρείς μήνες !

“GREEK NOTAM IN REF(B) IS NULL AND VOID…”



(Μόνο στο Antinews). Απτόητη η Τουρκία, εν μέσω εμπολέμου καταστάσεως  στην Α. Μεσόγειο επιμένει και συνεχίζει απαρέγκλιτα  την αναθεωρητική πολιτική της.

Αφού έκαμε την δύσκολη στο ΝΑΤΟ, αφού καταδέχθηκε να συμμετάσχει με πέντε φρεγάτες στην επιβολή του εμπάργκο στην Λιβύη  ξεκινά και τις ...συνήθεις εαρινές εκπαιδευτικές της δραστηριότητες εντός FIR Αθηνών !

Ετσι με την ΝΟΤΑΜ Α0893/ 18 Μαρτίου 2011 κηρύσσει «ακυρη και μή υφιστάμενη» την ελληνική ΝΟΤΑΜ Α0491/11  που «απαγορεύει» την διεξαγωγή των ασκήσεων με πυρά εντός του ελληνικού FIR στην περικλειομένη με ερυθρό χρώμα περιοχή στον χάρτη.

Η ασκηση TASMO (Tactical Air support for Maritime Operation) με πυρά θα διεξάγεται απο την 1η Απριλίου εως ... 30 Ιουνίου (! ) με εξαίρεση τα Σαββατοκύριακα, την Πρωτομαγιά και απο Μ. Παρασκευή εως την Δευτέρα του Πάσχα... (αυτά είναι μέτρα «οικοδόμησης εμπιστοσύνης !»), η Τουρκία θα πάρει ολα τα ενδεικνυόμενα μέτρα για την ασφάλεια της αεροναυσιπλοίας, με αλλα λόγια δηλαδή «αναλαμβάνει» τον ελεγχο μιας περιοχής του FIR Αθηνών εκατέρωθεν του 25ου μεσημβρινού, ανάμεσα στο Αγιο Ορος, την Θάσο, την Λήμνο και την Σαμοθράκη.

Τι να θαυμάσει κανείς στο μνημείο αυτό οθωμανικής αυταρέσκειας και αυθαιρεσίας; Το σύνηθες “Greek NOTAM is null and void” ή το πασαλίδικο “No further explanation will be given…” ! Μήν μας τα πολυζαλίζετε δηλαδή τα είπαμε αυτά , οτι είναι «επί » του 25ου μεσημβρινού είναι ...κοινοκτημοσύνη και κάνωμε ότι γουστάρωμε. Ε!  καμμιά φορά τον περνάμε και φτάνωμε εως και το 24:33 Ανατολικό μήκος, δεν εγινε και τίποτε !

Παραθέτω τις επίμαχες Τουρκικές ΝΟΤΑΜ :



A0893/11 (Issued for LTBB LGGG) - NAVIGATIONAL WARNING TO ALL CONCERNED:

REF(A)OUR TURKISH NOTAM A0880/11

REF(B)GREEK NOTAM A0491/11

 

THE VIEWS EXPRESSED IN TURKISH NAVIGATIONAL WARNING NOTAM IN REF(A)

WITH RESPECT TO TURKISH FIRING TASMO EXERCISE WITHIN INTERNATIONAL

AIRSPACE REMAIN UNCHANGED AND THE NOTAM IS EFFECTIVE.. THE

GREEK NOTAM IN REF(B) IS NULL AND VOID.

 

TURKEY ALSO WOULD LIKE TO UNDERLINE THAT NO FURTHER EXPLANATION WILL

BE GIVEN TO ANY OBJECTION RAISED TO TURKISH NOTAM IN REF(A). SFC - FL999, 01

APR 05:00 2011 UNTIL 30 JUN 16:00 2011. CREATED: 18 MAR 09:58 2011


A0880/11 (Issued for LTBB LGGG PART 1 OF 2) - NAVIGATIONAL WARNING TO ALL CONCERNED.

 

1.TURKEY REQUESTED FROM THE GREEK AIS TO PROMULGATE APPROPRIATE

NOTAM FOR THE EXERCISE AREA LOCATED WITHIN INTERNATIONAL WATERS AND

AIRSPACE OF AEGEAN SEA FOR THE TURKISH FIRING EXERCISE TO BE

CONDUCTED FROM 01 APR 11 TILL 30 JUN 2011 BTN 0500-1600 UTC

(EXCEPT SATURDAYS,SUNDAYS AND 22,23,24,25,30 APR AND 01,19 MAY AND

13 JUN 2011) WITH REF TO 081112 AND SVC 081009 LTAAYEYX.

 

GREEK AIS DID NOT PROMULGATE APPROPRIATE NOTAM FOR THE EXERCISE AREA

IN ACCORDANCE WITH OUR REF.UNDER THESE CIRCUMSTANCES DUE TO THE

INSISTENT ATTITUDE OF GREECE, TURKEY IS LEFT WITH NO OTHER

ALTERNATIVE BUT TO TAKE ITS OWN INITIATIVE TO PROMULGATE THE

NECESSARY NOTAM FOR THE EXERCISE AREA.

 

TURKEY WILL TAKE ALL NECESSARY MEASURES FOR THE SAFETY OF THE

GENERAL AIR TRAFFIC AS SHE DID IN THE PAST AND IS ALWAYS READY FOR

COOPERATION AND COORDINATION IN THIS RESPECT.

END PART 1 OF 2. 01 APR 05:00 2011 UNTIL 30 JUN 16:00 2011. CREATED: 17 MAR

19:31 2011


A0880/11 (Issued for LTBB LGGG PART 2 OF 2) -

2.THE NOTAM INFORMATION FOR THE EXERCISE AREA IS AS FOLLOWS:

EXERCISE AREA   :ATHINAI FIR (FIRING)

1.LATERAL LIMITS:401630N-253900E, 401800N-253000E,

403500N-245800E,  401100N-243300E, 400900N-244500E, 402000N-245600E,

400700N-253300E.

2.VERTICAL LIMITS:0-10.000FT MSL (INCL)

3.DATE AND TIMES:FROM 01 APR 2011 TILL 30 JUN 2011 BTN 0500-1600

UTC(EXCEPT SATURDAYS,SUNDAYS AND 22,23,24,25,30 APR AND 01,19 MAY

AND 13 JUN 2011).

 

3.PROCEDURES FOR EXERCISE AIRCRAFT:

A.THE FLIGHTS WILL BE CONDUCTED UNDER VFR CONDITIONS AND UNDER

POSITIVE RADAR CONTROL.

B.EXERCISE AIRCRAFT SHALL DISPLAY ANTI-COLLISION AND NAVIGATION

LIGHTS CONTINUOUSLY.

4.PROCEDURES FOR NON-EXERCISE AIRCRAFT:

IN THE INTEREST OF FLYING SAFETY DURING THE EXERCISE, NON-EXERCISE

AIRCRAFT ARE STRONGLY ADVISED NOT TO FLY WITHIN THE EXERCISE AREA

DESCRIBED ABOVE. GND - 10000FT AMSL END PART 2 OF 2, 01 APR 05:00 2011 UNTIL

30 JUN 16:00 2011. CREATED: 17 MAR 19:31 2011



Θα παρατηρήσωμε οτι οι Τούρκοι ζήτησαν απο την ΥΠΑ να εκδόσει ΝΟΤΑΜ  για την άσκησή τους και φυσικά η ΥΠΑ απήντησε με την ΝΟΤΑΜ Α491/11 οτι η μόνη αρμόδια Αρχή για την έκδοση ΝΟΤΑΜ εντός της περιοχής ευθύνης του FIR Αθηνών είναι η ΥΠΑ και οτι η περιοχή που ζητείται επικαλύπτει Εθνικό Εναέριο Χώρο (και οχι Διεθνή Εναέριο Χώρο) και κυρίως την Τερματική περιοχή Λήμνου και τον Διεθνή αεροδιάδρομο G33.

A0491/11 - NAVIGATIONAL WARNING TO ALL CONCERNED:

THIS NOTAM IS ISSUED TO STATE THAT THE TURKISH NOTAM A0880/11

LTAAYNYX (171856 EUECYIYN MAR 2011)IS NULL AND VOID SINCE IT REFERS

TO TURKISH MILITARY ACTIVITIES WITHIN ATHINAI FIR WHERE THE ONLY

COMPETENT AUTHORITY TO PROMULGATE NOTAMS IN ACCORDANCE WITH ICAO

RULES AND REGULATIONS IS THE HELLENIC CIVIL AVIATION AUTHORITY

THROUGH ITS APPROPRIATE AIS UNIT AND THE ONLY RESPONSIBLE AUTHORITY

FOR THE SAFETY OF THE AIR TRAFFIC IS THE HELLENIC CAA THROUGH THE

ATS UNITS.

AS HAS BEEN CONSISTENTLY NOTED IN THE PAST, AND WITH OUR 170927

LGACYAYC MAR 2011 MESSAGE TO TURKEY, THE MENTIONED EXERCISE AREA

DEFINED BY COORDINATES 401630N0253900E, 401800N0253000E,

403500N0245800E, 401100N0243300E, 400900N0244500E, 402000N0245600E,

400700N0253300E OVERLAPS AREA OF NATIONAL SOVEREIGNTY OF GREECE.

FURTHERMORE THE TURKISH REQUEST ENTAILS LONG-TERM RESERVATION OF

AIRSPACE CONTRARY TO THE RELEVANT ICAO RECOMMENDATIONS.

MOREOVER THE REQUESTED EXERCISE AREA OVERLAPS PART OF LIMNOS TMA AND

IT ALSO AFFECTS PART OF G33 INTERNATIONAL AIRWAY AS WELL AS DOMESTIC

AIR TRAFFIC. CONSEQUENTLY THE AREA AS REQUESTED IS NOT AVAILABLE.

FOR THE ABOVE MENTIONED REASONS THE TURKISH NOTAM A0880/11 LTAAYNYX

IS NULL AND VOID AND NOT APPLICABLE TO ATHINAI FIR. SFC - FL100, 01 APR 05:00

2011 UNTIL 30 JUN 16:00 2011. CREATED: 18 MAR 08:08 2011

 

Θα παρατηρήσω  οτι η περιοχή ασκήσεων ανατολικά του 25ου μεσημβρινού συμπίπτει με την «ζώνη» pairing (κίτρινο χρώμα στον χάρτη),η περιοχή κοινών TPA – TCA (περιοχών παραγωγής και επικαλύψεως ιχνών ραντάρ) που διακινείται στο ΝΑΤΟ ως «ιδέα» για την εξάλειψη της εντάσεως μεταξύ των δυο συμμάχων χωρών,  με απλά λόγια «μοίρασμα» του αεροπορικού ελέγχου στο Αιγαίο...

 

Η Τουρκία ασκεί εξωτερική πολιτική μακράς πνοής, δεν παρεκκλίνει απο τους διακηρυγμένους στρατηγικούς της στόχους και χρησιμοποιεί τις Ένοπλες Δυνάμεις της ως «ατού» στο κατάλληλο εκάστοτε πεδίο γεωπολιτικού παιγνίου. Δεν τις θεωρεί «δεδομένο» προσάρτημα της Συμμαχίας , διαπραγματεύεται σκληρά την διάθεση μονάδων και  μέσων εφόσον και εάν συνάδουν με εθνικούς στόχους και ταυτόχρονα δεν διστάζει να προκαλέσει αντιπαραθέσεις «εντός» της Συμμαχίας. Μετά την  εμπρακτη αμφισβήτηση της ελληνικής χωρικής θάλασσας στην περιοχή ανάμεσα στην Κρήτη και το Καστελόριζο, κινούμενη στο πνεύμα της  «γεωγραφίας  Νταβούτογλου» ως πρός την θέση του Καστελορίζου συνεχίζει να αμφισβητά (εμπρακτα και πάλι, τι αλλο είναι μια ασκηση TASMO με πυρά επί ...τρείς μήνες ;) την ελληνική κυριαρχία στο Αιγαίο (δηλαδή και «εκτός Μεσογείου»).

 

Ως πρός το αποτέλεσμα τώρα : ΝΟΤΑΜ – αντι-ΝΟΤΑΜ κ.ο.κ, ασκηση, αναχαιτίσεις, διαβήματα και ;

Κάτι πιό δραστικό, π.χ. η εμπλοκή της Συμμαχίας που χρησιμοποιεί εξαντλητικά τον Ελληνικό Εναέριο Χώρο αυτήν την περίοδο;

Parsifal

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 28/03/2011 17:31:22

    Μα ειναι ξεκαθαρο οτι η οικονομικη μας εξαθλιωση οδηγει μαθηματικα σε μειωμενη Εθνικη Κυριαρχια. Τι λεμε τοσα χρονια?
    μεχρι και η Μπενακενα το ειπε.. λαιβ στο Δανειστη.

    Το ΓΑΠ πηρε τα σκι και καθαρισε. Ο Μπεννυ τι εχει να μας πει ??
    Συσσωμη η αντιπολιτευση πραπει να παρει τα "οπλα".

    Δεν εχουμε και $$ για κηροζινες να ειμαστε κοντα να βλεπουμε τι κανουν !! Θα μας λενε οι ψαραδες με το κινητο !!!
    μια μερα θα σας πω ιστορια με Στρατιωτικες Επικοινωνιες με Κινητο σε ασκηση !!!! Ασκηση Μεγαλη οχι σχοινακια... αααααχ τι εχουν δει τα ματια μου! τα οποια κινητα τα πληρωνα απ την τσεπη τους διοτι οι ασυρματοι δεν ειχαν μπαταριες..
    χρονολογια?? 1996-7 δεν θυμαμαι τωρα...

    ΠΠ

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 28/03/2011 17:32:49

      Συγγνωμη, ΜΠΡΑΒΟ στον Παρσιφαλ για τα εκειδικευμενα αρθρα του!!
      Πληρης και σαφης ενημερωση με στοιχεια...!
      και παλι μπραβο και σ ευχαριστω.

      ΠΠ

  2. Νίκος avatar
    Νίκος 28/03/2011 17:36:59

    Μην ...κρατάς την αναπνοή σου Πάρσιφαλ. Θα τζιαουνίσουν (δλδ κλαψουρίσουν σαν σκύλοι με την -εθνική ουρά- στα σκέλια, που λένε στο χωριό μου) και θα συνεχίσουν τη μάσα, το ψέμμα και το νεομιλείν (newspeak, στην επίσημή τους "ορθότερη" γλωσσα ) για τους ιθαγενείς του χώρου Ελλάδα. Και αν χρειαστεί, θα μπουζουριάσουν μερικούς "εχθροπαθείς" που καταφέρονται εναντίον των καρντασιών απέναντι του Αιγαίου με τον Καστανίδειο νόμο.

  3. man8os avatar
    man8os 28/03/2011 17:50:30

    Γινονται επικυνδινα τα πραγματα...
    Παρσιφαλ, παρακληση, εαν βγαινει ο Τουρκικος στολος απο τα Δαρδανελια ειδοποιησε με με αναρτηση, να προλαβω να εγκαταλειψω το νησι.

  4. GSV avatar
    GSV 28/03/2011 18:11:32

    H μεγαλυτερη υποκρισια ειναι οτι ενημερωνουν και τις ελληνικες αρχες. Δηλαδη εαν αρνουμεθα (λεμε τωρα, πολυ υποθετικα που δεν γινονται αυτα τα πραγματα) θα ακυρωναν την ασκηση? Θα την αναπροσαρμοζαν? ΜΠΑΑΑΑΑ!!

    Προσεχτε μονο μην ριξουν τιποτα ντουφεκιες ανημερα το Πασχα κατα τα μερη μας και εμεις νομιζουμε οτι πεφτουν μπαλοθιες οπως το επιτασσει η μερα!

    Ερωτηση: Ανημερα του Πασχα η ηγεσια μας θα τους αποστειλει καλαθι με κοκκινα αυγα και κουλουρακια?

    • Αστος avatar
      Αστος @ GSV 28/03/2011 18:58:03

      Ε οχι και κοκκινα αβγα και κουλουρακια....μπακλαβα και σουτζουκ λουκουμ !!!

      Υπαρχουν ορια και ειναι αδιαπραγματευτα !!!!

      • GSV avatar
        GSV @ Αστος 28/03/2011 19:13:57

        Βεβαια καποια πραγματα δεν διαπραγματευονται ! Η κυβερνηση θα τηρησει σκληρη σταση σε οποιον προσπαθησει να σφετερηστει τα ιερα και τα οσια αυτου του λαου!!! Η ελληνικη διπλωματια μας θα στειλει ισχυρο μηνυμα

        ΤΑ ΚΟΚΚΙΝΑ ΑΥΓΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΣΧΑΛΙΝΑ ΚΟΥΛΟΥΡΑΚΙΑ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ!!

        Αφου το αναφωνω και ενα ριγος με διαπερναει!! Για να σε δω κυριε Νταβουντογλου πως θα αντιδρασεις οταν μαθεις οτι τα κοκκινα αυγα και τα πασχαλινα κουλουρακια δεν θα μπουν στο τραπεζι των διαπραγματευσεων!!!

        Ειναι τοσο αφελεις οι γειτονες που νομιζουν οτι κατι κανουν! Τι νομιζατε ρε καημενοι? Επειδη σας κοροιδευουμε και σας μοιρασαμε το Αιγαιο? Επειδη σας δουλευουμε ψιλο γαζι και σας δωσαμε τη Θρακη? Επειδη τα βιβλια της ιστοριας μας εγκρινονται απο εσας πρωτα και μετα απο το υπουργειο παιδειας? Επειδη σας μοιραζαμε δυο παλιο-βραχονησιδες που ουτε κατσικι δεν παταει? Επειδη σας δωσαμε το καστελοριζο γιατι ειμαστε και πολυ large? Επειδη σας κουναμε μαντηλια καλαματιανα καθε μερα που παραβιαζετε τον εναεριο χωρο μας?

        Σας πεταμε ψιχουλα ρεεεε!! καταλαβετε το!!!! Ρε γελαει ο κοσμος που ψαρωνετε!

        Τα ιερα μας και τα οσια δεν τα διαπραγματευομαστε!!!

        ΤΑ ΚΟΚΚΙΝΑ ΑΥΓΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΣΧΑΛΙΝΑ ΚΟΥΛΟΥΡΑΚΙΑ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ!!

        Υπαρχει πληροφορια οτι σε περιπτωση που αμφισβητησουν την ελληνικοτητα των κοκκινων αυγων και των πασχαλινων κουλουριων, το Ελληνικο Υπουργειο εξωτερικων θα κηρυξει Casus Belli.

        Yπαρχουν και κοκκινες γραμμες κυριοι γειτονες !!! Ζητω το Εθνος!

    • Greece Pleading avatar
      Greece Pleading @ GSV 28/03/2011 21:17:38

      30. «Οἱ ἀντίχριστοι θὰ φύγουν, ἀλλὰ θἄρθουν πάλι· ἔπειτα θὰ τοὺς κυνηγήσετε ἕως τὴν Κόκκινη Μηλιά».

      31. «Θἄρθη ὅταν ἔρθουν δυὸ καλοκαίρια καὶ δυὸ πασχαλιὲς μαζί».

      32. «Ξένος στρατὸς θὰ ἔλθη, Χριστὸ θὰ πιστεύη, γλώσσα δὲν θὰ ξέρη...».

      33. «Θἄρθη καὶ μία φορὰ ἀσκέρι ξένο ποὺ τὸ Χριστὸ θὰ πιστεύη. Ἀλλὰ σεῖς δὲν θὰ τὸ ξέρετε».

      34. «Μὲ ἄλλους θὰ κοιμηθῆτε καὶ μὲ ἄλλους θὰ ξημερώσετε».

      Εδω δεν υπονοειται η απελευθερωση απο τους Αγγλους και τους Αμερικανους του Β'ΠΠ, προφανως εννοει αλλους στρατους, ή Γαλλια, ή Ιταλία ή Ρωσία, είτε όλοι αυτοί μαζί.
      Ισως υπονοει οτι καποιες χωρες του ΝΑΤΟ θα συμμαχισουν με τους Τουρκους και καποιες αλλες θα διαχωρισουν τη σταση τους και λογικα θα συμμαχισουν με τη Ρωσια.
      Ειναι η λογικη εξελιξη οταν συνεχιστει η αποσταθεροποιηση στην Αραβικο κοσμο μετα της ληξη των τωρινων εχθροπραξιων στη Λιβυη.
      Γαλλια, Γερμανια, Ιταλια, Ρωσια εναντιων Αμερικης, Τουρκιας, Αγγλιας, Βορειων Ευρωπ. χωρων
      Τωρα αναμενουμε τη καταρευση της Αμερ. οικονομιας μετα το οικονομικο περιβαλοντικο πληγμα της Ιαπωνιας για το οποιο φυσικα τα ΜΜΕ κανουν τη παπια για να μη προκληθει πανικος.

  5. Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
    Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 28/03/2011 18:16:33

    τουλάχιστον στα αγγλικά είμαστε καλύτεροι...

    • καινός avatar
      καινός @ Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 28/03/2011 19:42:16

      ε, με τον εκ minessota πρωθυπουργό μας, είναι λογικό!

      long live gap!

  6. ΙΩΑΝΝΗΣ.ΚΑΣΤΟ. avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ.ΚΑΣΤΟ. 28/03/2011 18:29:49

    ΤΟ ΘΡΑΣΟΣ ΤΩΝ ΤΟΥΡΚΩΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΡΙΑ!!!.ΑΦΟΥ Ο ΓΑΠ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΔΡΟΥΤΣΑ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΣΚΥΝΙΣΗ ΤΟΝ ΒΕΖΥΡΗ ΕΡΝΤΟΓΑΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΥΠΟΤΑΚΤΙΚΟ ΤΟΥ ΝΤΑΒΟΥΤΟΓΛΟΥ ΕΠΟΜΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΕΡΟΥΝ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΤΩΝ ΤΟΥΡΚΩΝ ΑΕΡΑ!!!.ΤΕΤΟΙΑ ΥΠΟΔΟΥΛΩΣΗ ΣΤΟΣ ΜΟΓΓΟΛΟΥΣ ΑΠΟ ΑΝΘΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΠΟΤΕ ΣΤΑ 190 ΧΡΟΝΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ.ΑΦΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΑΦΥΣΗ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΦΙΛΟΥΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΚΥΒΕΡΝΟΥΝΕ,ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΟΥΜΕ.

    • Greece Pleading avatar
      Greece Pleading @ ΙΩΑΝΝΗΣ.ΚΑΣΤΟ. 28/03/2011 20:54:26

      1. «Αὐτὸ μιὰ μέρα θὰ γίνη Ρωμαίϊκο καὶ καλότυχος ὅποιος ζήση σὲ ἐκεῖνο τὸ βασίλειο».
      (Συνήθιζε νὰ λέγη εἰς διάφορα μέρη τῆς ὑποδούλου Ἑλλάδος, τὰ ὁποῖα μετὰ ταῦτα ἀπηλευθηρώθησαν).

      117. «Θὰ δῆτε στὸν κάμπο ἁμάξι χωρὶς ἄλογα νὰ τρέχη γρηγορώτερα ἀπὸ τὸν λαγό».

      119. «Θαρθῆ καιρὸς ποὺ οἱ ἄνθρωποι θὰ ὁμιλοῦν ἀπὸ ἕνα μακρυνὸ μέρος σὲ ἄλλο, σὰν νἆνε σὲ πλαγιανὰ δωμάτια, π.χ. ἀπὸ τὴν Πόλι στὴ Ρωσία».

      61. «Θἄρθη πρῶτα ἕνα ψευτορωμαίϊκο· νὰ μὴ τὸ πιστέψετε· θὰ φύγη πίσω».

  7. Asterix13 avatar
    Asterix13 28/03/2011 18:36:29

    Ως γνωστό αυτό δεν είναι κάτι καινούριο. Γίνεται χρόνια αυτό το σκηνικό είτε βόρεια της Λήμνου είτε στο πεδίο βολής της Άνδρου. Καμία κυβέρνηση δεν έκανε κάτι γι' αυτό, ούτε του ΠΑΣΟΚ ούτε της ΝΔ. Σε κάτι τέτοια συμφωνούν όλοι τους.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Asterix13 28/03/2011 18:46:31

      Για τρεις μήνες;

  8. giannis avatar
    giannis 28/03/2011 18:49:29

    σωστά τα λέει ο αστερίξ. αυτά που βλέπουμε και θα βλέπουμε όλο και πιο συχνά ΤΩΡΑ είναι πρακτικές των Τούρκων που πέρασαν ''απαρατήρητες'' τα προηγούμενα χρόνια. ή που ''συμφωνήθηκαν'' στα πλαίσια των μέτρων οικοδομησης εμπιστοσύνης. βλακείες δηλαδή. όταν χουφτώνει ο άλλος το μπούτι της γυναίκας σου και δεν κάνεις κάτι, δεν θα σταματήσει εκεί. θα στην πηδήξει κι όλας. αν και τότε δεν κάνεις κάτι δεν θα σταματήσει εκεί, θα την βγάλει στο κλαρί να την πηδάνε όλοι για να παίρνει τα φράγκα. με άλλα λόγια, το τουρκαριό δεν θα σταματήσει ούτε στην κύπρο, ούτε στην θράκη, ούτε στον 25ο παράλληλο, θα προχωράει ακάθεκτο, σαν μεταστατικός καρκίνος. κι όπου κρίνει ότι δεν πρέπει να φαίνεται το ίδιο, θα βάζει τσουτσέκια μουσουλμανικής κοπής να κάνουν τη βρωμοδουλειά για λογοριασμό του, είτε αλμπανά είτε φυρομάκια.

  9. man8os avatar
    man8os 28/03/2011 18:53:25

    Δε κανουν αυτα. Τα πακιστανα να προσεχεις.

  10. A.M. avatar
    A.M. 28/03/2011 19:17:46

    Αφού η Ελλάδα δεν έχει καταστήσει σαφές - και δεν έχει αποδείξει και εμπράκτως ότι το εννοεί - πως ότι παραβιάζει τον εναέριο χώρο της, τα χωρικά της ύδατα και τα σύνορά της καταρρίπτεται, βυθίζεται και πυροβολείται στον σταυρό χωρίς δεύτερη κουβέντα φυσικό και επόμενο είναι σε λίγο να βγάζουν το μαντήλι τους οι μουσουλμάνες λαθρομετανάστριες και να χαιρετάνε τους τούρκους πιλότους που θα κάνουν τσάρκες πάνω απ το Μοναστηράκι.

    Σε αυτά τα ζητήματα αν κάνεις έναν χιλιοστό πίσω στην αρχή θα κάνεις ένα εκατοστό στην συνέχεια ένα μέτρο πιο μετά και ... μας πήρε το ποτάμι.

  11. lianos avatar
    lianos 28/03/2011 19:25:47

    Μάλλον είναι δουλειά της τρόϊκας να απαντήσει.....

  12. Ευθύμης avatar
    Ευθύμης 28/03/2011 19:30:51

    Μην ανησυχείτε, ο πολιτικός κόσμος είναι ήρεμος, δεν το βλέπετε;
    Το μόνο που προτείνουν σύσσωμο το κυνοβούλιο είναι να αγοράσουμε όλοι μεγάλες ποσότητες βαζελίνης για τις δύσκολες ώρες που θα φιλοξενούμε τους τούρκους φίλους μας στο σπίτι μας, γιατί ώς γνωστόν δεν κάνουν διακρίσεις στις τρύπες.

  13. Posidonas avatar
    Posidonas 28/03/2011 19:46:54

    Απο τον Καραμανλη τον πρεσβυτερο μεχρι τον σημερινο δοτό προθυπουργο, βημα βημα η Ελλαδα εχει παραχωρησει δικαιωματα και το μονο που απομενει, αυτα να αρχησουν να λειτουργουν και στην πραξη. Ειναι θεμα χρονου και πολιτικων συνθηκων να χαραχθει μια νεα γραμμη, που αυτο θα αντανακλα και γεωγραφικη παραχωρηση με τετοιον τροπο που θα πανηγυριζουν οι δικοι μας.

  14. dikaios7 avatar
    dikaios7 28/03/2011 19:49:26

    Και εχεις και τους Βερεμηδες να αλλοιωνουν την ιστορια , λεγοντας μας οτι ειμαστε ιδιοι με τους Τουρκους, καναμε τις ιδιες σφαγες και ειμαστε αδερφια. ΟΧΙ ΒΕΡΕΜΗ δεν ειμαστε το ιδιο. Παρε για παραδειγμα τα τελευταια 100 χρονια. Την ωρα που οι φτωχοι Ελληνες πολεμουσαν τους Ναζι ,οι Τουρκοι εκαναν συμμαχια και αρκετα χρονια αργοτερα εισεβαλλαν στην Κυπρο καταλαμβανοντας τα καλυτερη εδαφη.

    Νομιζω οτι θα ηταν το καλυτερο να πεσει μια ατομικη βομβα και να μας εξαφανισει ,γιατι δεν αξιζουμε να ζουμε στα εδαφη που εζησαν οι αρχαιοι Ελληνες και πολεμησαν ηρωες οπως ο Καραισκακης. Ειμαστε ενας λαος κοινωνικα και ηθικα αμορφωτος που το μονο που τον νοιαζει ειναι να αγορασει το τελευταιο ipad 2

  15. dikaios7 avatar
    dikaios7 28/03/2011 19:54:14

    Παρακαλατε να μην γινει πολεμος ,γιατι απο τα 5 εκ. μεταναστων που βρισκονται στην Ελλαδα οι περισσοτεροι ειναι μουσουλμανοι. Λετε να παρουν το μερος το δικο μας ή της Τουρκιας? Εαν γινει πολεμος θα δειτε Πακιστανους,Αλβανους, Ινδους να μπαινουν στα σπιτια μας και να λεηλατουν τα παντα.

    Οι Αλαβανοι και οι Τσιπρες που τωρα τους υποστηριζουν θα εχουν φυγει στο εξωτερικο οταν θα ξεσπασει ο πολεμος. ΓΙΑ ΚΟΡΟΙΔΑ ΤΟΥΣ ΕΧΕΤΕ?

    • Greece Pleading avatar
      Greece Pleading @ dikaios7 28/03/2011 20:35:53

      47. «Ὁ χαλασμὸς θὰ γίνη ἀπὸ ἕνα κασσιδιάρη».

      66. «Σπίτια μεγάλα μὴ κάμετε. Λιάσες νὰ κάμνετε νὰ μὴ σᾶς ἔρχωνται μέσα».

      67. «Θὰ σᾶς ἐπιβάλουν μεγάλο καὶ δυσβάστακτο φόρο, ἀλλὰ δὲν θὰ προφθάσουν».

      68. «Θὰ βάλουν φόρο στὶς κότες καὶ στὰ παράθυρα».

      69. «Θὰ ζητήσουν νὰ σᾶς πάρουν καὶ στρατιῶτας. Δὲν θὰ προφθάσουν ὅμως».

      Κοντα ειμαστε...

      • Greece Pleading avatar
        Greece Pleading @ Greece Pleading 28/03/2011 20:37:03

        43. «Θὰ σᾶς ζητήσουν τὰ ντουφέκια· νὰ ἔχετε διπλά· νὰ δώκετε τὸ ἕνα καὶ νὰ κρατήσετε τὸ ἄλλο. Ἕνα ντουφέκι 100 ψυχὲς θὰ γλυτώση».

      • saltcity avatar
        saltcity @ Greece Pleading 28/03/2011 20:45:57

        Το 47 για ποιόν από τους δύο να το λέει άραγε ?

        • Greece Pleading avatar
          Greece Pleading @ saltcity 28/03/2011 20:53:29

          Βρε προετοιμάσου εσυ κι οταν ερθει ωρα βλεπεις.

  16. anonymos avatar
    anonymos 28/03/2011 20:10:11

    Από το Βυθήσατε το Χόρα στο βυθίσατε τη Χώρα

  17. Greece Pleading avatar
    Greece Pleading 28/03/2011 20:18:31

    Πολυ ωραιος ο χαρτης.
    Παρατηρηστε πως ετσι θα μπορουν να παρακολουθουν την θαλασσια και εναερια κινηση απο τη Μαυρη θαλασσα προς το Αγιο ορος. Προφανως στοχο εχουν τους Ρωσσους.
    Μετ απορουμε γιατι δεν βοηθουν οι Ρωσσοι. Πως να βοηθησουν αφου δεν μας εμπιστευονται καν. Εχουμε παθει καθιζηση και βρισκομαστε σε μια κατασταση νιρβανας περιμενωντας να ερθουν π.χ. οι εξωγηινοι να διωξουν τη κυβερνηση του ΓΑΠ. Τι περιμενουμε ακριβως να γινει δηλαδη?

  18. Orestios avatar
    Orestios 28/03/2011 21:30:46

    Failed State on the go

    • man8os avatar
      man8os @ Orestios 28/03/2011 22:11:44

      Μη κινδυνολογεις! Ειμαι και σε νησι τρομαρα μου!

  19. frixos avatar
    frixos 28/03/2011 21:36:23

    Όποτε κάνεις την εμφάνισή σου Parsifal εδώ μέσα, παύει γιά λίγο το ξεσκόνισμα και το λουστράρισμα του Αντώνη. Νομίζω ότι έρχεσαι από το Μάη του 68΄όπου μετά την απόρριψη της αριστεράς οργανώθηκες στο ΠΑΣΟΚ. Μετά ανακάλυψες το Χριστό, (από αναφορές σου στην Αγία Γραφή), με τη βοήθεια του οποίου πρέπει να γαμ....με τους Τούρκους. Απογοητεύθηκες και από το Κίνημα αλλά γιά Αντώνη δε λές κουβέντα. Δεν νομίζω να μένουν ικανοποιημένοι εδώ μέσα. Το κόβεις πάνω στο καλύτερο.

  20. dikaios7 avatar
    dikaios7 28/03/2011 23:21:20

    1)Χωρα στα ορια της χρεοκωπιας-check
    2)Εχθρικες χωρες διπλα μας(Τουρκια-Αλβανια-Σκοπια) που αμφισβητουν την εθνικη μας κυριαρχια-check
    3)Κυβερνηση και αντιπολιτευση στον κοσμο τους-check
    4)Αμερικη στο πλευρο των εχθρων μας-check
    5)Αδιαφορια της Ευρωπης-check

    Το αργοτερο σε 10 χρονια δεν θα υπαρχει καν Ελλαδα

  21. TAKIS48 avatar
    TAKIS48 28/03/2011 23:34:05

    ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΟΣΟ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΑΓΡΙΕΥΟΥΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΥΣ.ΚΑΘΕ ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΕΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΑ.ΚΡΙΜΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΠΟΥ ΥΠΗΡΕΤΟΥΝ ΣΤΟΝ ΕΒΡΟ ΚΑΙ ΣΤΑ ΝΗΣΙΑ. ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΚΑΘΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΛΙΓΑΚΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΣΚΗΣΗ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΡΓΙΣΕΙ ΤΙΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΚΛΕΙΝΟΥΜΕ ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΕΣ ΛΟΓΩ ΧΡΗΜΑΤΩΝ. ΝΡΟΠΗ???