#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/10/2009 07:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Οι Τουρκο- μουσουλμάνοι της Δ. Θράκης στηρίζουν Ντόρα» (!!!)

 

«Πλήρη στήριξη στην τέως υπουργό Εξωτερικών γιατί έκανες ό,τι της ζητήσαμε» παρέχει ο μουσουλμάνος πρώην βουλευτής Αχμέτ Ιχλάν, ο οποίος συνυπογράφει και την υποψηφιότητα της Ντόρας Μπακογιάννη για την διεκδίκηση της προεδρίας της ΝΔ (Και ο Αχμέτ Ιλχάν στηρίζει Ντόρα).

Σε συνέντευξη του στο σημερινό «Πρώτο Θέμα» ο κ. Ιχλάν εξηγεί ότι αυτά που ζήτησε η μειονότητα και έπραξε η πρώην υπουργός Εξωτερικών ήταν: « Εισήγαγε την τουρκική γλώσσα ως μάθημα στα δημόσια σχολεία της Δυτικής Θράκης, παρείχε οικονομική υποστήριξη ώστε να έρθουν σχολικά βιβλία από την Τουρκία στα ελληνικά μειονοτικά σχολεία,  δρομολόγησε το θέμα του μουφτή και αν δεν την προλάβαιναν οι εκλογές θα είχαμε σύντομα την εκλογή και όχι τον διορισμό του θρησκευτικού μας ηγέτη…»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Lavazza avatar
    Lavazza 25/10/2009 09:18:39

    Όπως ακριβώς στήριξαν και τον ΓΑΠ που έβγακλε δυό βουλευτές εκεί επάνω...

    Έχω ξαναγράψει οτι το όνειρο των Αμερικανών, Τούρκων, Βούλγαρων, Σκοπιανών, Αλβανών κι Εβραίων ηταν, ο ΓΑΠ πρωθυπουργός με τη Ντόρα υπ.Εξ. σε οικουμενική κυβέρνηση.

    Δεν τους έκατσε η οικουμενική κυβέρνηση οπότε ευελπιστούν σε σχήμα ο ΓΑΠ πρωθυπουργός και η Ντόρα αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης.

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 25/10/2009 09:49:48

    Αυτοι εδω θα φτιαξουν τους Πακιστανους αντιστοιχα και 8α περασουμε πολυ ομορφα !!

    ΠΠ

  3. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 25/10/2009 09:53:26

    Δεν γίνονται τέτοια πράγματα από την Αγία Οικογένεια θα παίσει φωτιά να σας κάψει άπιστοι

  4. strada avatar
    strada 25/10/2009 10:05:32

    Η φωτογραφία στην αρχή είναι ενδεικτική για το πως αντιμετωπίζονταιτα θέματα των μειονοτήτων της Θράκης από κυβερνώντες και δημοσιογράφους. Η φορεσιά των γυναικών της φωτογραφίας είναι των Πομάκων που κάθε άλλο παρά Τουρκο-μουσουλμάνοι είναι. Αρχίζουν δειλά δειλά να οργανώνονται και να απεγκλωβίζονται από τον έλεγχο των Τουρκο-μουσουλμάνων εκπροσώπων στη βουλή ζητώντας να διδάσκονται την δική τους γλώσσα τα πομάκικα. Η ιστορία των τουρκικών βιβλίων δεν είναι η δικιά τους ιστορία.

  5. ΑΝΤΙΔΩΡΟΣ avatar
    ΑΝΤΙΔΩΡΟΣ 25/10/2009 10:10:42

    -Είμαστε μία πολυπολιτισμική σύγχρονη κοινωνία και θα πρέπει οι Υπουργίνες Παιδείας-Θρησκευμάτων και Δια Βίου Μάθησης, να βάλουν στα σχολεία την Παλαιά Διαθήκη, το Κοράνιο και το Ταλμούδ. -Αυτό είναι το σωστό και γιατί έτσι θα ‘’ψηλαφίσουμε’’ τις γεωπολιτικές ισορροπίες στην περιοχή μας.-

  6. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 25/10/2009 10:12:50

    Σωστή η παρατήρηση για την φωτογραφία αλλά δεν αισθάνονται όλοι Πομάκοι μην το ξεχνάμε, άλλωστε βλέπουμε και τις αντιδράσεις και ποιους στηρίζουν οι έχοντες Μουσουλμανοτουρκική συνείδηση.

  7. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 25/10/2009 10:17:23

    Δεν «είμαστε» μία πολυπολιτισμική προσπαθούν να μας το επιβάλουν με κάθε τρόπο. Για δες που έχει και φαν η δρακουλιάρα.

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ «Κασσάνδρα» 25/10/2009 10:27:35

      Α και επιπλέον στην Θράκη υπάρχουν και εθνικά θέματα.

      • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ avatar
        ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ @ «Κασσάνδρα» 25/10/2009 11:08:23

        το προεκλογικο φυλαδιο
        που μοιραζε ο Συριζα στην Θρακη
        ηταν οι επισημες θεσεις της Τουρκιας για την Θρακη.

        ΞΕΥΤΙΛΑ

      • Bibita avatar
        Bibita @ «Κασσάνδρα» 25/10/2009 15:48:03

        @παναγιώτης

        Το έχω δει….
        Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΞΕΦΤΙΛΑ!

      • Πονοκέφαλος avatar
        Πονοκέφαλος @ «Κασσάνδρα» 25/10/2009 16:25:22

        Έχω διαβάσει τις θέσεις του φυλλαδίου, αλλά δεν το έχω δει κάπου σκαναρισμένο. Όποιος το έχει, ας το ανεβάσει κάπου.

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 25/10/2009 10:37:12

    Aρχισαν τα οργανααα το μπουζουκιιι εργαζεται..!!

    ΠΠ

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 25/10/2009 10:48:45

      Ποιο είναι το Μπουζούκι;

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ «Κασσάνδρα» 25/10/2009 11:35:17

        Ο ΓΑΠΠ. ενε ψηλος για μπαγλαμας.

        ΠΠ

  9. Aris lalidis avatar
    Aris lalidis 25/10/2009 10:49:50

    Η Ντορουλα κι ο Γιωργος να κερδιζουν,κι αλλοι ....

  10. prasinaloga avatar
    prasinaloga 25/10/2009 12:46:13

    Το πολιτικό κατεστημένο αυτή τη φορά καταρέει.
    Μετά το Γιωργάκη προσπαθούν να μας κατσικώσουν και την κυρία Μητσοτάκη αλλά εις μάτην.
    Παρόλο που τα κανάλια υποστηρίζουν σκανδαλωδώς την αυτοκράτειρα Θεοδώρα, παρόλο που οι εφημερίδες βγάζουν καθημερινά μαϊμού δημοσκοπήσεις για να φτιάξουν "ρεύμα", τίποτε δεν τους βγαίνει.
    Τώρα έβγαλαν και τους μουσουλμάνους της Θράκης να την στηρίξουν.
    Να δούμς τί άλλο θα σκαρφιστούν για να ελέγξουν τη Νέα Δημοκρατία.
    Δεν έχουν καταλάβει (προφανώς) ότι οι Νεοδημοκράτες δεν είναι πασόκοι.
    Περαστικά σας κύριοι καναλάρχες.
    Τα λεφτά σας (που είναι λεφτά μας, γιατί από εμάς τα βουτάτε) να τα βάλετε εκεί που ξέρετε.

  11. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 25/10/2009 13:09:15

    Απλά δεν αντέχετε με τίποτα ΓΑΠ και Ντόρα, μα με τίποτα όμως.

  12. Edo avatar
    Edo 25/10/2009 14:35:06

    Το 2007 η Ντόρα Μπακογιάννη πραγματοποίησε επίσκεψη στη Θράκη ως εκπρόσωπος της ελληνικής κυβέρνησης. Τότε είχε τεθεί το ερώτημα: Γιατί η υπουργός Εξωτερικών, και όχι ο αρμόδιος για την ελληνική Επικράτεια και τα κάθε λογής ζητήματα των Ελλήνων πολιτών, επισκέπτεται την περιοχή; Οι Τούρκοι και Πομάκοι άλλωστε, ζούν εντός ελληνικής Επικράτειας. Αρα, ουδείς λόγος υπήρχε ο μοναδικός και κύριος εκπρόσωπος της ελληνικης κυβέρνησης να είναι η υπουργός Εξωτερικών. Η απάντηση που είχε δοθεί, και κάθε άλλο παρά ικανοποιητική ήταν, είναι ότι η Ντόρα, λόγω των ανοιγμάτων που είχε κάνει ο άλλοτε πρωθυπουργός Κωνσταντίνος Μητσοτάκης προς την μουσουλαμνική μειονότητα, έχει καλύτερη πρόσβαση στους εκεί πληθυσμούς. Προφανώς δεν μπορούν να πείσουν τέτοιου είδους απαντήσεις, που δείχνουν την τουλάχιστον αστεία και αλλοπρόσαλλη ελληνική πολιτική, και στην προκειμένη πολιτικλη της τότε κυβέρνησης της ΝΔ. Αραγε, γιατί τότε ο Καραμανλής είχε δεχτεί να κάνει εκεί επίσκε΄ψη η Ντόρα και όχι ο υπουργός Εσωτερικών; Ο Ιλχάν, και τότε, είχε μιλήσει ανοικτά και με τα καλύτερα λόγια για την Ντόρα.

    • Lavazza avatar
      Lavazza @ Edo 25/10/2009 21:42:42

      Επίσης, τον Μάιο του 2004, δύο μήνες μετά τη νίκη της ΝΔ στις εκλογές, ο κ. Ταγίπ Ερντογάν επισκέφθηκε τη Δυτική Θράκη,με την κουστωδία του σε μια τόσο ευαίσθητη περιοχή, όταν μάλιστα η κυβέρνησή του δηλώνε ότι εκεί «υπάρχει τουρκική μειονότητα».
      Για έναν περίεργο λόγο δεν άνοιξε ρουθούνι και μια τέτοια επίσκεψη δεν θεωρήθηκε «πρόκληση» γιατί το σώσανε με το να δηλώσουν την επίσκεψη σαν "ιδιωτική".
      Προς τιμήν τους τότε ο Βενιζέλος και ΓΑΠ εξέφραζαν εντονώτατη αντίθεση στην επίσκεψη και θέτανε πλαίσιο απαιτήσεων επ'αυτής.

      Μάλιστα η κυβέρνηση εκτιμούσε ότι η «γενναία» χειρονομία καλής θέλησης από την πλευρά της με την αποδοχή της επίσκεψης Ερντογάν στη Θράκη, σε συνδυασμό με την πλήρη υποστήριξη της ενταξιακής πορείας της Τουρκίας, θα λειτουργήσει «κατευναστικά» και προς όφελος των διμερών σχέσεων (επι 35 χρόνια δεν είχε πατήσει το πόδι του τούρκος πρωθυπουργός)
      Το 2007 γίναμε και κουμπάροι.....
      Με κορύφωση το 2009 την δική μας επίσημη επίσκεψη στη Τουρκία και κατάθεση στεφάνου στο μνημείο του Κεμαλ! (λόγω αυτου του εθιμοτυπικού είχε να πατήσει το πόδι του Ελληνας πρωθυπουργος από το 1959)
      Ελλάς το μεγαλείο σου

  13. Σπύρος avatar
    Σπύρος 25/10/2009 15:03:06

    O ΄δημοσιογράφος΄Ντεντέ πού έκανε τον αριστερό και τον ηράσθησαν σφόδρα οι αφελείς ,το λιγότερο,τών συνιστωσών,αυτός ντέ πού έλεγε ΄καμιά ψήφος στούς άπιστους και στούς γκιαούρηδες΄(καλά αριστερός θρησκευόμενος και οι συνιστώσες δέν έβγαλαν καντήλες ,πως γινεται??)στηρίζει και αυτός Ντόρα??

    • Edo avatar
      Edo @ Σπύρος 25/10/2009 15:10:33

      @Σπύρος

      Πάντως, το 2007 ήταν πανταχού παρών στις εμφανίσεις της Ντόρας στη Θράκη.

      • Σπύρος avatar
        Σπύρος @ Edo 25/10/2009 16:34:05

        Ευχαριστώ Edo...Μάντης ήμουν???Τελικά η Ντόρα έπρεπε νά πάει μέ τίς Συνιστώσες ή οι συνιστώσες με την Ντόρα..
        Ιδιοι και απαράλλακτοι.

  14. ΑΝΤΙΔΩΡΟΣ avatar
    ΑΝΤΙΔΩΡΟΣ 25/10/2009 15:40:17

    OXI STA IBRI

  15. Πονοκέφαλος avatar
    Πονοκέφαλος 25/10/2009 16:26:08

    Ευχαριστούμε, κ. Ιλχάν. Με αυτά που είπατε, μόλις φέρατε καινούριο κόσμο που θα ψηφίσει Σαμαρά.

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ Πονοκέφαλος 25/10/2009 19:51:09

      Ο Ιλχαν λεει πως θα φυγει απο το κόμμα αν βγει ο Σαμαρας. Ας μας αδειασει απο τωρα τη γωνια.

  16. salmonellas avatar
    salmonellas 25/10/2009 18:19:07

    Ποιος ειναι ο καλλιτερος υποψηφιος για την προεδρια της Νεας Δημοκρατιας? Κατα τη γνωμη μου ο πιο αχρηστος, ο πιο εμπαθης και ο πλεον ανικανος. Ετσι θα τμωρηθει η παραταξη για αυτα που εκανε στην Ελλαδα.

  17. theokost avatar
    theokost 26/10/2009 00:25:27

    Ο καλύτερος λόγος για καταψηφίσουν την Ντόρα με το μόνιμο χαμόγελο στις εκλογές τους οι ΝεοΔημοκράτες οφείλεται στους πιο καλούς της φίλους βλέπε Ιλχάν (ευτυχώς που γίνονται και τέτοια - δεν κρατιούνται οι ανθρωποι-)

  18. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 26/10/2009 01:35:26

    Καλά η Ντόρα , είναι γνωστή η αντιστασιακή και εθνικοπατριωτική δράση όλης της οικογένειας.Εδώ ολόκληρος Χίτλερ παρενέβει , σύμφωνα με την ¨επίσημη οικογενειακή ιστορία¨ , και είπε ¨Μην εκτελείται τον Κ. Μητσοτάκη¨ ( ! ) στις φυλακές της Αγιάς.

    Αυτός ο νέος Γραμματέας του ¨Πανελλήνιου¨ ( Πανελλήνιο όπως ¨Παναμερικανική¨ Ένωση )¨Σοσιαλιστικού¨ Κινήματος με ποιανού βοήθεια εκλέχθηκε στην Ξάνθη ;

    Με ποιανού "βοήθεια¨ επίσης δεν εκλέχθηκε ο Σγουρίδης ;

    Γνωρίζει κανείς ρε παιδιά ;

  19. fatfat avatar
    fatfat 26/10/2009 04:38:59

    το πρώτο δημοσιεύτηκε λίγο πριν τις ευρωεκλογές...

    http://www.xronos.gr/detail.php?ID=46411

    το δεύτερο δημοσιεύτηκε λίγο πριν τις εθνικές εκλογές....

    http://www.xronos.gr/detail.php?ID=49350

  20. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar